Gyógyító növényeink
(A teljesség igénye nélkül)
SÁRGARÉPA
(Daucus carota subsp. sativus)
A sárgarépa jótékony hatása
A sárgarépa az egyik legközkedveltebb zöldségfélénk, mely egész évben beszerezhető. Alapvető vitaminforrás a szervezet számára. Rendszeres fogyasztása gyógyító hatással van a szem és bőrproblémákra. Magas rosttartalma segíti a belek tisztulását, a salakanyagok lerakódását. Kutatások szeint napi két nyers sárgarépa (20 dkg) fogyasztása átlagosan 11%-kal csökkenti a vér koleszterinszintjét. Immunrendszer erősítő, regeneráló tulajdonságai is vannak.
Tartalmaz kalciumot, káliumot, nátriumot, foszfort, vasat, magnéziumot, krómot, sót, A-, B-, C-, E- és K-vitaminokat. Legnagyobb értékét a magas béta-karotin tartalma jelenti, de más karotinokban is bővelkedik. A szervezet a béta-karotint A-vitaminná alakítja át, mely fontos a jó látás és a nyálkahártyák szempontjából.
Az A-vitamin hiányának legelső tünete a farkasvakság. A szem képtelen alkalmazkodni a gyenge fényhez, ha az ideghártya fény- és színérzékelő receptoraihoz szükséges retinol nincs jelen (A-vitamin). A fejlődő országokban a 21 év alattiak körében előforduló vakság leggyakoribb oka az A-vitamin-hiány.
Gyermekkorban hozzásegít a csontozat és a fogazat fejlődéséhez. Ezért is tartalmazza a legtöbb bébiétel.
Savtalanítja a vért, ezzel elősegíti a máj működését. A sárgarépa gyógyítása láncszerű. Ha a máj tisztulása megindult, a bőr szépségén is észrevehető. Mivel a máj raktározza a nehézfémeket, ha le van terhelve a máj, ezek a fémek bejutnak a sejtek közé is. A sárgarépa segít kivonni ezeket a fémeket.
Hatékony immunserkentő, fokozza a csecsemőmirigy működését. Karotinpótlással javíthatók az immunválaszok, napi természetes béta-karotin bevitel jelentősen növeli a fehérvérsejtek számát, akivitását, különösen a T-sejtekét, melyek csökkenése jellemző rák- és AIDS betegeknél. Azoknál a népcsoportoknál, akik étrendjében sok a karotionidban gazdag gyümölcs és zöldség, kevesebb a daganatos betegségek (főleg tüdőrák) aránya. Az étrendi béta-karotin csökkenti a hámeredetű tüdő, bőr, méhnyak, légúti, gyomor és vastagbél daganatok számát.
A sárgarépalé tisztítja a beleket, serkenti a mellékvese munkáját, és ezáltal a hasnyálmirigy működését. Ízületi gyulladás leküzdésében is segít a fogyasztása.
A sárgarépa a legtöbb zöldségélével ellentétben főzve táplálóbb, mint nyersen. A vastag sejtfalak miatt a szervezet a nyers répa béta-karotin tartalmánk csak 25%-t tudja hasznosítani, míg főzve a sejtfalak károsodása miatt és az ételben jelen lévő zsírok miatt több mint a fele hasznosulhat.
http://www.facebook.com/MagyarTermeszetgyogyaszokSzovetsege
Foto: http://www.flickr.com/
A spenót
Tápértéke:
A spenót gazdag vitaminokban és ásványi sókban. Az egyik legértékesebb zöldségfélénk a gyógyító erő szempontjából, abban az esetben, ha be tudjuk tartani, hogy ne főzzük. A tápértéke mellett sok oxálsavat is tartalmaz és a benne levő kalciummal a szervetlenné váló sav kőlerakódást képez a szervezetben. A reumatikus betegség nem jelentkezik azonnal. A lerakodás megkezdődhet akár gyerekkorban, a fájdalmakat csak később kezdjük érezni. A spenótban az értékes B vitaminokat könnyen megsemmisíthetjük a főzéssel.
Gyógyhatása:
A spenót az a növényünk, amit ha okosan használunk, nagyon sok betegségtől szabadíthat meg bennünket. A szabály pedig az, hogy ne főzzük. Sok benne az oxálsav, amivel ha megfőzzük, sokkal több kárt tehetünk magunkban, mint hasznot. Ha azt be tudjuk tartani, hogy a kúraszerű fogyasztással csak nyers spenótlét veszünk magunkhoz, az eredmény nem fog elmaradni. Ha tehát nyersen fogyasztjuk a spenótot, nemhogy nem képződik lerakódás szervezetben, de meggátolja a vese és a húgyutak kőlerakódását is. A spenót erős antioxidáns. Mindhárom vitamin megtalálható benne, amelyek együttes munkája a sejtjeink megvédése az oxigén szabad gyököktől. Van továbbá szelén is benne, ami szintén támogatja a vitaminok ezen tevékenységét.
Emésztést serkentő: Az oxálsav tartalmának köszönhető, hogy elősegíti a bélmozgást és ezáltal nagymértékben befolyásolja az emésztés gyorsaságát. A spenót szerepe az emésztésben azonban nem korlátozódik csupán erre. A nagy mennyiségű B vitaminoknak köszönhető, hogy alaposan besegít az elfogyasztott táplálék felszívódásába és érvényesítésébe, a zsír és a szénhidrát megemésztésébe.
Idegnyugtató: Az idegrendszer munkáját nagymértékben befolyásolják a B vitaminok. Nehéz így egyenként foglalkozni velük, mert rendkívül összetett a B vitaminok munkája, hisz a táplálékban előforduló többi ásvány és vitamin befolyásolja hatásukat. A spenót idegnyugtató hatását a nagy mennyiségű folsavnak, vitaminnak köszönhetjük, valamint a B6 pyridoxine vitaminnak. Ha a gyerek pl. kalimpál a lábával vagy más ideges megnyilvánulásai vannak, arra következtethetünk, hogy B9 folicsav vitaminhiánya van, ami a spenótban bőven megtalálható.
Hiperaktivitás csökkentése: A spenót magas szerves só tartalmának köszönhetjük azt, hogy a gyerek hiperaktivitása csökken, ha spenótlevet itatunk vele. A sótartalom hat a vércukor tartalomra, aminek következtében a gyerek megnyugszik, személyiségi elváltozása megszűnik, könnyebben szocializálódik és kezelhetőbb lesz, fogékonyabb a tanulásban.
Cukorbaj: A spenót magas természetes sótartalma nagymértékben befolyásolja a cukorbajosok vércukor tartalmát. Ha tehát mindennapi fogyasztásukba bekapcsolják a cukorbetegek a spenót fogyasztását, nemcsak más előnyeit is élvezhetik a spenót értékének, hanem ez közvetlenül a vér cukortartalmát is csökkentheti. Ehhez hozzásegíti a spenót króm tartalma, aminek tulajdonsága, hogy növeli a szövet inzulin érzékenységét (GTF), hatékonyabbá teszi az inzulint, valamint serkenti a hasnyálmirigyet az inzulintermelésre.
Krónikus székrekedés: A krónikus székrekedés akkor következik be, amikor rászoktunk arra, hogy gyógyszer bevételével menjünk WC-re. A gyógyszer függőség a természetes környezetben, tehát a táplálékunkban előforduló hatóanyagok fogyasztásával nem alakulhat ki, mégis megteszik azt, amit a gyógyszerek. Ha a spenótlét fele-fele arányban keverjük alma lével, olyan vastagbél tisztítót kapunk, ami nemcsak a tartalomtól segít megszabadulni, de a vastagbél gyűrődéseiben pangó anyagokat is kitakarítja. Ez azért fontos, hogy a kórokozóknak ne legyen idejük elszaporodni.
Krónikus fáradtság: A krónikus fáradtságnak több oka lehet. Az egyik az hogy a szervezet nem jut elegendő vashoz, illetve a bejutott vas a szervezetben kapcsolatba kerül nagy adag szervetlen C vitaminnal, és az leköti a vasat. Az is lehet, hogy a szervezet nem jut elegendő vashoz a táplálékból. Okozhatja továbbá az állandó fáradság érzetet a szerves só hiánya a szervezetből. Ha abbahagyjuk a C vitamin szedést, a spenóttal könnyen életerőhöz juthatunk. Tartalmaz elegendő vasat, és nátriumot.
Alacsony és magas vérnyomásra: Az alacsony vérnyomás is nagy fáradság érzettel jár. Hogy közvetlenül mi okozza, még nem ismert, de a spenót segít az alacsony vérnyomástól eredő fáradság leküzdésében is. Az alacsony vérnyomásúaknak egyébként is ajánlatos nagy melegben szerves só tartamú zöldséglét fogyasztaniuk, hogy megelőzzék a hányingert és a rosszullétet, amit a magas hőmérsékletben lecsökkenő vérnyomás vált ki. A nagy meleg a magas vérnyomásúakra is nagyon veszélyes. Mivel a spenótnak vérnyomás szabályzó hatása van, így fogyasztása a magas várnyomásúakat is megkímélheti a nagy melegtől. A benne levő szerves sótartalom szintén fegyver a hőség ellen.
Vérzés és vérzékenység csökkentése: Az egyik legmagasabb K vitamin tartalmú zöldségünk a spenót. A K vitamin hiánya, mint tudjuk vérzékenységet okozhat Jelenlétének köszönhető, hogy a nyílt vérzést a seben azonnal elállítja, ha nyers spenótpépet rakunk rá. Hat továbbá a vérző ínyekre és ugyancsak csökkenthető az erős menstruációs folyás, ha az esedékes időpontban naponta fogyasztunk spenótlét. Ezzel nemcsak a mérsékletes folyást érjük el, de megszabadulunk a mentrációs fájdalmaktól is, valamint pótoljuk a szervezetből távozó vasat.
Dagadt végtagok: A dagadt végtagok, a folyadék megszorulás a vese működési rendellenességét jelzi, ami magas vérnyomással járhat, s a vesegyulladás következménye. A spenótban sok az A és a K vitamin. Az A vitamin a gyulladást gyógyítja, a K vitamin pedig a vesék működését serkenti. Ugyancsak megtalálható a spenótban az E vitamin, ami nemcsak segíti az A vitamin felszívódását, de a kapilláris vérerek munkáját is serkenti, ami a vese esetében döntő tevékenység a vizelet kiválasztásában. Az ok elhárítása mindenképpen bekövetkezik a spenót fogyasztással, s a víztől való ürülés megkezdődik a szervezetben.
Ne a gyógyszeripar kasszáját gyarapítsd! Ismerd meg a növényekbe kódolt évezredes tudást
forrás: Magyar Nyelv
Stevia - a cukorpótló csodanövény
Ezt a növénykét véletlenül találtam egy kertészetben, ami tulajdonképpen egy természetes édesítőszer. Szárított leveléből készült őrleményét használhatjuk fel. Kalóriatartalma nulla!- így a cukorbetegek és fogyókúrázók is korlátlanul fogyaszthatják. A fehércukornál 30-szor édesebb!
Az édességét nem a szénhidrátok, hanem az íze adja.
Ha folyékony édesítőszert szeretnénk, szárított leveleit le kell forrázni és negyed órát állni hagyni. Két dl vízhez egy evőkanálnyi levélmorzsa elég. Az eredmény nagyon édes is lehet!
Hűtőben lehet tárolni és csak kis adagokban az italokhoz adni.
A porrá őrölt leveleket felhasználhatjuk tortákba, süteményekbe. Főzésre is használható, mert hatóanyagai nem bomlanak le a meleg hatására.
Bioboltokban kapható a szárított levél, levélőrlemény, por vagy folyékony kivonat formájában. Ha otthon szeretnénk nevelgetni, napos meleg helyre tegyük. Nagyon gyorsan nő és szaporodik.
Gyógynövényként is használható. Bőrregeneráló hatását az indiánok sérüléseknél, bőrbetegségeknél használták. Elősegíti a hegesedést, kitűnő borotválkozás utáni arclemosó készíthető belőle. Hatékonyan alkalmazható szájfertőzések és influenza kezelésére is
MEDVEHAGYMA
(Allium ursinum)
A tavasz első hírnökei közé tartozik a medvehagyma. Régi magyar neve sásihagyma, poszhagyma. Levelei élénkzöldek, fényesek, hosszúnyelűek, lándzsa alakúak, hasonlítanak a gyöngyvirágéra. Hosszúkás hagymáját fehér, átlátszó hártya, buroklevél fedi. Sima, világoszöld szára két levél közt hozza virággömbjét. Az ernyős virágzatban csillagszerű kis liliomvirágok helyezkednek el. A szár 30 cm-re nő meg.
A medvehagyma csak humuszban gazdag, árnyékos ligeterdőkben, források mentén, nálunk főleg bükkösökben a hegyvidékeken terem. Erőteljes fokhagymaillatát már messziről megérzi az ember, még mielőtt meglátná. Ettől a szagtói kapta a vadfokhagyma nevet, s ez az, ami biztonsággal kizárja, hogy összetévesszük a gyöngyvirág vagy a mérgező őszi kikerics levélzetévei.
Általánosan javallt:
tavaszi salaktalanításra
krónikus bőrbajoknál (vértisztító)
gyomor és bélrendszer-tisztító
A medvehagyma áprilisban-májusban virágzik nálunk. Hatalmas gyógyerő szunnyad benne, és a nép azt tartja, téli álmuk után a medvék is ezt keresik, hogy gyomrukat, beleiket és vérüket megtisztítsák vele. A medvehagyma tulajdonságai lényegében megegyeznek a mi fokhagymánkéval, ám gyógyereje jóval nagyobb. Ezért különösen alkalmas a szervezet tavaszi salaktalanítására, és elősegíti az idült bőrbetegségek gyógyítását is.
Mivel a levelek hatása szárított állapotban gyengül, a tavaszi kúrához frissen használjuk. Feldarabolva vajas kenyérre szórhatjuk, egészen apróra vágva (nyersen) megfűszerezhetünk vele levest, burgonyát, tésztát és más ételeket is, amelyeknek az ízét egyébként petrezselyemmel javítanánk. A medvehagyma leveleiből salátát (és főzeléket is) készíthetünk.
Mivel nagyobb mennyiségben fogyasztva csípős ízt ad, amikor főzeléket csinálunk belőle, keverjünk hozzá csalán leveleket.
A zsenge leveleket áprilisban és májusban kell szedni, tehát még a virágzás előtt, a hagymáját nyár utóján és ősszel. A medvehagyma hagymáját ugyanúgy használhatjuk fel, mint a fokhagymát. Érzékeny gyomrú egyének a növény levelét és hagymáját vágják össze apróra, öntsék le meleg tejjel, s csak két-három órai áztatás után fogyasszák kortyonként.
A medvehagyma igen kedvezően hat a gyomorra és a bélrendszerre. Ajánlható gázképződéssel és kólikával járó akut és krónikus hasmenés ellen ugyanúgy mint szorulás esetén, amit a belek görcsös összehúzódása vagy renyhesége okoz. A medvehagyma hamar kihajtja az emberből a bélférgeket, még az orsógilisztát is. A bélműködés javulásával megszűnnek azok a panaszok is, amelyek különösen idős embereknél valamint a mértéktelenül evőknél a belek túltelítettsége vagy lanyha működése következtében lépnek fel.
A medvehagyma fogyasztása enyhíti a gyomor okozta szívzavarokat és álmatlanságot, valamint az artériák elmeszesedéséből vagy magas vérnyomásból eredő panaszokat, mint pl. szédülés, fejfájás. A magas vérnyomás lassan szűnik meg.
A medvehagyma-bor csodálatos orvosság azon idős emberek számára, akiket mellkasi elhurutosodás következtében nehézlégzés kínoz. Idült köhögésre is jó, mert oldódik a váladék és ezzel szűnik a légszomj. Az idős korban oly gyakori tüdőkór és vízkór esetében is a legmelegebben ajánlható gyógyszer.
A frissen felhasznált levelek tisztítják a vesét és a húgyhólyagot, elősegítik a vizelet ürítését. Felbecsülhetetlen értékű vértisztítószer, amely mindenekelőtt a krónikus bőrbajok kezelésénél vált be. A svájci természetgyógyász és gyógyfüves lelkész, Künzle különösen ,dicsérte ezt a növényt; "Az egész testet megtisztítja, kihajt a belőle a megrekedt, kóros anyagokat, egészségessé teszi a vért, kiűzi és elpusztítja a mérgező anyagokat.
Az örökké betegeskedő embereknek, a sömörös, pattanásos, korpázó arcbőrűeknek, a reumásoknak és görvélykórosoknak úgy kellene tisztelniük a medvehagymát, mint az aranyat. Nincs a földön még egy olyan növény, amelyik ennyire hatásosan tisztítaná a gyomrot, a bélrendszert és a vért, mint ez.
Felhasználási módok:
Fűszerként: a friss medvehagyma-Ieveleket apróra vágjuk, mint a metélőhagymát vagy a petrezselymet, és kenyérre, levesbe, salátára, húsételre szórjuk.
Medvehagyma-eszencia: az apróra vágott leveleket vagy hagymafejeket lazán üvegbe töltjük, 38-40%-os gabonapálinkával vagy egyéb házilag főzött pálinkával felöntjük és 14 napig melegen (a napon vagy kályha közelében) tartjuk.
Medvehagyma-bor: az apróra vágott levelekből egy maréknyit, kb. 1/4 liter fehérborban rövid ideig felforralunk. ízlés szerint mézzel vagy sziruppal édesítjük és napközben apránként kortyolunk az így nyert borpárlatból.
http://www.vitaminsziget.com/
Foto: http://www.flickr.com/
KIVI
A kivi áldásos szívvédő hatásai
Norvég kutatók bebizonyították, a kivi hatásos vérnyomáscsökkentő, rendszeres fogyasztása a vérnyomást a normál értékhez közelíti - olvasható a J. Human Hypertension című folyóirat tanulmányában.
Rune Blomhoff és munkatársai évek óta foglalkoznak a kivi hatásainak kutatásával. Korábban bebizonyították, hogy az eredetileg Kínából származó gyümölcs gátolja a véralvadás alapjául szolgáló vérlemezkék összecsapódását.
A kivi szinte minden fontos vitamint tartalmaz, gazdag antioxidáns vegyületekben. Európában a gyümölcs főként akkor terjedt el, amikor a kivi termesztésének vezető országa a II. világháború után Olaszország lett.
A norvég kutatók szív- és érbetegség szempontjából kiemelten veszélyeztetett vizsgálati alanyokat választottak. Igen kövér, erős dohányos férfiakat kértek részvételre. A vizsgálatot 100, emelkedőben lévő vérnyomású vagy már eleve magas vérnyomású férfi fejezte be. Először egy hónapig arra kérték a résztvevőket, hogy ne szedjenek gyógyszereket, antioxidáns készítményeket, és mivel a véralvadás kérdése is érdekelte a vizsgálókat, ne vegyenek be aszpirint.
Szívünk barátja
Véletlenszerű elosztás szerint 33 résztvevő naponta három kivit fogyasztott, ugyanannyi vizsgálati alany mindenféle más gyümölcsöt és zöldséget evett ugyanolyan mennyiségben, végül a többiek a megszokott étrendjüket tartották.
A kivicsoportban már a kissé emelkedett vérnyomású résztvevők vérnyomása is csökkent, de a magas vérnyomásúak első értéke, a szisztolés vérnyomás átlag 15 Hgmm-el ment lejjebb, a második érték, a diasztolés nyomás 13 Hgmm-el lett alacsonyabb. Ez új gyógyszerek bevezetésekor is kiemelkedő hatásnak számít.
A kivi a vérnyomást növelő enzím hatását is gátolta, és a véralvadási készséget csökkentette. Ez azt jelenti, hogy háromféle kedvező szívvédő hatása van.
http://pozitivnap.hu/
Foto: http://www.flickr.com/
Norvég kutatók bebizonyították, a kivi hatásos vérnyomáscsökkentő, rendszeres fogyasztása a vérnyomást a normál értékhez közelíti - olvasható a J. Human Hypertension című folyóirat tanulmányában.
Rune Blomhoff és munkatársai évek óta foglalkoznak a kivi hatásainak kutatásával. Korábban bebizonyították, hogy az eredetileg Kínából származó gyümölcs gátolja a véralvadás alapjául szolgáló vérlemezkék összecsapódását.
A kivi szinte minden fontos vitamint tartalmaz, gazdag antioxidáns vegyületekben. Európában a gyümölcs főként akkor terjedt el, amikor a kivi termesztésének vezető országa a II. világháború után Olaszország lett.
A norvég kutatók szív- és érbetegség szempontjából kiemelten veszélyeztetett vizsgálati alanyokat választottak. Igen kövér, erős dohányos férfiakat kértek részvételre. A vizsgálatot 100, emelkedőben lévő vérnyomású vagy már eleve magas vérnyomású férfi fejezte be. Először egy hónapig arra kérték a résztvevőket, hogy ne szedjenek gyógyszereket, antioxidáns készítményeket, és mivel a véralvadás kérdése is érdekelte a vizsgálókat, ne vegyenek be aszpirint.
Szívünk barátja
Véletlenszerű elosztás szerint 33 résztvevő naponta három kivit fogyasztott, ugyanannyi vizsgálati alany mindenféle más gyümölcsöt és zöldséget evett ugyanolyan mennyiségben, végül a többiek a megszokott étrendjüket tartották.
A kivicsoportban már a kissé emelkedett vérnyomású résztvevők vérnyomása is csökkent, de a magas vérnyomásúak első értéke, a szisztolés vérnyomás átlag 15 Hgmm-el ment lejjebb, a második érték, a diasztolés nyomás 13 Hgmm-el lett alacsonyabb. Ez új gyógyszerek bevezetésekor is kiemelkedő hatásnak számít.
A kivi a vérnyomást növelő enzím hatását is gátolta, és a véralvadási készséget csökkentette. Ez azt jelenti, hogy háromféle kedvező szívvédő hatása van.
http://pozitivnap.hu/
Foto: http://www.flickr.com/
VÖRÖS ÁFONYA
Húgyúti problémákra: vörös áfonya
A húgyúti fertőzéseket, vagy ahogy a köznyelv nevezi: a felfázást baktériumok elszaporodása okozza, mégpedig tízből kilenc esetben az E. coli baktérium.
A vörös áfonya hegyvidéki faj, az erdei fenyvesek jellegzetes örökzöld törpecserjéje, népies nevén: havasi meggy, kövi málna. A nagytermésű vörös áfonya vagy tőzegáfonya elsősorban Észak-Amerikában őshonos, Magyarországon a Zempléni-hegységben, a Mecsekben, illetve a Nyugat-Dunántúl néhány pontján, például az Őrségben, Göcsejben, a Kőszegi-hegységben él. Alacsony növésű, fásodó szárú kúszónövény, kicsi, ovális levelekkel. A termésérés időszaka augusztustól szeptember végéig tart.
A növény termései piros színűek, kerekdedek, és jóval nagyobbak, mint a nálunk elterjedtebb rokona, a fekete áfonya. Fekete társához hasonlóan a vörös áfonya is felhasználható közvetlenül gyümölcsként: fanyar ízű lekvár főzhető belőle, mártásként pedig vadhúsokhoz kiváló. Igazi értékét azonban gyógyhatása jelenti.
Sejtvédő antioxidánsok
A vörös áfonya igen gazdag antioxidánsokban, melyek védik szervezetünket a káros oxidációs folyamatoktól, óvják testünket az öregedéstől. Az antioxidánsokkal megelőzhetők az olyan krónikus betegségek, mint az érelmeszesedés, a koleszterin-lerakódás, a szívinfarktus, a bőrproblémák, a daganat, és a memóriazavar.
Az antioxidáns hatású bioaktív anyagok hatástalanítják a szabad gyököket, így korlátozzák a szervezetben a fertőzések és a gyulladásos folyamatok kialakulását. Azzal, hogy megvédik a szervezetet a káros molekuláktól, növelik az immunrendszer ellenállóképességét.
A gyümölcs az antioxidánsok mellett sokféle ásványi anyagot, például nátriumot, foszfort, káliumot, kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt, cinket és ként is tartalmaz, valamint kitűnő A-, B-, és C-vitamin-forrás.
Vese- és hólyagvédelem
Már nagyanyáink is kedvelték a vörös áfonyát egyedülálló gyógyhatása miatt. A leveléből készült teát, valamint a bogyó levét egyaránt használták felfázás és gyulladások megelőzésére, kúrálására. A vörös áfonya a népgyógyászati tapasztalatok és az újabb kutatási eredmények alapján is eredményesen alkalmazható húgyúti megbetegedések, fertőzések kezelésére, ugyanis olyan anyagot tartalmaz, amely képes meggátolni az E. coli baktérium megtelepedését a hólyag falán, illetve a húgycsövön. Emellett a vörös áfonya a vesekő és a húgyhólyagban előforduló homok kialakulásának megelőzésére is alkalmazható. A vörösáfonya megakadályozza, hogy a baktérium hozzátapadjon a hólyag falát borító hámsejtekhez, ez pedig radikálisan lecsökkenti a baktériumok megbetegítőképességét. A gyümölcsben megtalálható proanthocyanidok vizsgálatánál sikerült kimutatni ezt a tapadásgátló funkciót. A baktériumok megtapadását akadályozó hatóanyag egyébként a fogíny különféle fertőzései és a gyomorfekély, gyomorfertőzések kialakulása esetében is hatásos.
Egy kutatás során, melyben olyan 18 és 45 év közötti nők vettek részt, akik visszatérő húgyúti fertőzésekre panaszkodtak, bebizonyosodott, hogy a kapszula formájában szedett vörösáfonya-koncentrátum (400 mg naponta kétszer) három hónapig tartó szedésével a húgyúti fertőzés kiújulása látványosabban lecsökkent, mint a placebóval kezelt betegeknél. További kísérletek arra utalnak, hogy a vörös áfonya segíthet hólyagplasztikázott vagy vizeletpangással küzdő betegeknek nyálka- és gennymentessé tenni vizeletüket.
Alkalmazása
Akut és krónikus húgyúti fertőzések megelőzésére, kezelésére, valamint sejt- és érvédő antioxidánsként édesítőszer nélkül készült vörös áfonyalé, vagy tinktúra (3 x 3-5 ml/nap adagolásban), illetve gyógyszertárakban kapható kapszula ajánlott. 1 kapszula (400 mg) kb 8-9 pohár lé hatóanyagát tartalmazza koncentráltan, és naponta kétszer szedhető.
A vörös áfonya koncentrátumának nem jegyezték le mellékhatását, és káros kölcsönhatása sem ismert, még terhesség és szoptatás alatt sem. Egy vizsgálat szerint azonban a vörös áfonya szedése során 43%-kal nőtt az oxalátkiválasztás a vizeletbe, ami arra utalhat, hogy a vörös áfonya nagy adagban történő hosszú távú fogyasztása megnövelheti a vesekő kialakulásának veszélyét. Ugyanez a vizsgálat azonban azt is kiderítette, hogy egyidejűleg fokozódott a vizelettel történő magnézium- és káliumkiválasztás is, ez a két anyag pedig gátolja a kőképződést. Amíg nem gyűlik össze elegendő ismeret a vörös áfonyáról, hosszabb távú (pl. egy hétnél tovább tartó), nagyobb adagban történő alkalmazása nem ajánlott azoknál a betegeknél, akiknél, vagy akik családjánál visszatérő probléma a vesekő.
Kiknek ajánlott?
Elsősorban azoknak, akik
? Gyakori húgyúti fertőzésben szenvednek vagy arra különösen fogékonyak (cukorbetegek, rendszeresen úszók, vesebetegek)
? Vesekőképződésre hajlamosak
? Vesehomokjuk van
? Vizeletpangás áll fenn náluk: pl. prosztata-megnagyobbodásko r, hegesedés vagy daganat miatti vizeletelfolyási akadályoknál
? Érbetegségekre való hajlamuk van (magas vércukor, zsíranyagcsere-zavarok, elhízás), vagy már kialakult náluk az érelmeszesedés
? Magas a vérnyomásuk
http://www.astronet.hu/
Foto: http://www.treemail.hu/
A húgyúti fertőzéseket, vagy ahogy a köznyelv nevezi: a felfázást baktériumok elszaporodása okozza, mégpedig tízből kilenc esetben az E. coli baktérium.
A vörös áfonya hegyvidéki faj, az erdei fenyvesek jellegzetes örökzöld törpecserjéje, népies nevén: havasi meggy, kövi málna. A nagytermésű vörös áfonya vagy tőzegáfonya elsősorban Észak-Amerikában őshonos, Magyarországon a Zempléni-hegységben, a Mecsekben, illetve a Nyugat-Dunántúl néhány pontján, például az Őrségben, Göcsejben, a Kőszegi-hegységben él. Alacsony növésű, fásodó szárú kúszónövény, kicsi, ovális levelekkel. A termésérés időszaka augusztustól szeptember végéig tart.
A növény termései piros színűek, kerekdedek, és jóval nagyobbak, mint a nálunk elterjedtebb rokona, a fekete áfonya. Fekete társához hasonlóan a vörös áfonya is felhasználható közvetlenül gyümölcsként: fanyar ízű lekvár főzhető belőle, mártásként pedig vadhúsokhoz kiváló. Igazi értékét azonban gyógyhatása jelenti.
Sejtvédő antioxidánsok
A vörös áfonya igen gazdag antioxidánsokban, melyek védik szervezetünket a káros oxidációs folyamatoktól, óvják testünket az öregedéstől. Az antioxidánsokkal megelőzhetők az olyan krónikus betegségek, mint az érelmeszesedés, a koleszterin-lerakódás, a szívinfarktus, a bőrproblémák, a daganat, és a memóriazavar.
Az antioxidáns hatású bioaktív anyagok hatástalanítják a szabad gyököket, így korlátozzák a szervezetben a fertőzések és a gyulladásos folyamatok kialakulását. Azzal, hogy megvédik a szervezetet a káros molekuláktól, növelik az immunrendszer ellenállóképességét.
A gyümölcs az antioxidánsok mellett sokféle ásványi anyagot, például nátriumot, foszfort, káliumot, kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt, cinket és ként is tartalmaz, valamint kitűnő A-, B-, és C-vitamin-forrás.
Vese- és hólyagvédelem
Már nagyanyáink is kedvelték a vörös áfonyát egyedülálló gyógyhatása miatt. A leveléből készült teát, valamint a bogyó levét egyaránt használták felfázás és gyulladások megelőzésére, kúrálására. A vörös áfonya a népgyógyászati tapasztalatok és az újabb kutatási eredmények alapján is eredményesen alkalmazható húgyúti megbetegedések, fertőzések kezelésére, ugyanis olyan anyagot tartalmaz, amely képes meggátolni az E. coli baktérium megtelepedését a hólyag falán, illetve a húgycsövön. Emellett a vörös áfonya a vesekő és a húgyhólyagban előforduló homok kialakulásának megelőzésére is alkalmazható. A vörösáfonya megakadályozza, hogy a baktérium hozzátapadjon a hólyag falát borító hámsejtekhez, ez pedig radikálisan lecsökkenti a baktériumok megbetegítőképességét. A gyümölcsben megtalálható proanthocyanidok vizsgálatánál sikerült kimutatni ezt a tapadásgátló funkciót. A baktériumok megtapadását akadályozó hatóanyag egyébként a fogíny különféle fertőzései és a gyomorfekély, gyomorfertőzések kialakulása esetében is hatásos.
Egy kutatás során, melyben olyan 18 és 45 év közötti nők vettek részt, akik visszatérő húgyúti fertőzésekre panaszkodtak, bebizonyosodott, hogy a kapszula formájában szedett vörösáfonya-koncentrátum (400 mg naponta kétszer) három hónapig tartó szedésével a húgyúti fertőzés kiújulása látványosabban lecsökkent, mint a placebóval kezelt betegeknél. További kísérletek arra utalnak, hogy a vörös áfonya segíthet hólyagplasztikázott vagy vizeletpangással küzdő betegeknek nyálka- és gennymentessé tenni vizeletüket.
Alkalmazása
Akut és krónikus húgyúti fertőzések megelőzésére, kezelésére, valamint sejt- és érvédő antioxidánsként édesítőszer nélkül készült vörös áfonyalé, vagy tinktúra (3 x 3-5 ml/nap adagolásban), illetve gyógyszertárakban kapható kapszula ajánlott. 1 kapszula (400 mg) kb 8-9 pohár lé hatóanyagát tartalmazza koncentráltan, és naponta kétszer szedhető.
A vörös áfonya koncentrátumának nem jegyezték le mellékhatását, és káros kölcsönhatása sem ismert, még terhesség és szoptatás alatt sem. Egy vizsgálat szerint azonban a vörös áfonya szedése során 43%-kal nőtt az oxalátkiválasztás a vizeletbe, ami arra utalhat, hogy a vörös áfonya nagy adagban történő hosszú távú fogyasztása megnövelheti a vesekő kialakulásának veszélyét. Ugyanez a vizsgálat azonban azt is kiderítette, hogy egyidejűleg fokozódott a vizelettel történő magnézium- és káliumkiválasztás is, ez a két anyag pedig gátolja a kőképződést. Amíg nem gyűlik össze elegendő ismeret a vörös áfonyáról, hosszabb távú (pl. egy hétnél tovább tartó), nagyobb adagban történő alkalmazása nem ajánlott azoknál a betegeknél, akiknél, vagy akik családjánál visszatérő probléma a vesekő.
Kiknek ajánlott?
Elsősorban azoknak, akik
? Gyakori húgyúti fertőzésben szenvednek vagy arra különösen fogékonyak (cukorbetegek, rendszeresen úszók, vesebetegek)
? Vesekőképződésre hajlamosak
? Vesehomokjuk van
? Vizeletpangás áll fenn náluk: pl. prosztata-megnagyobbodásko
? Érbetegségekre való hajlamuk van (magas vércukor, zsíranyagcsere-zavarok, elhízás), vagy már kialakult náluk az érelmeszesedés
? Magas a vérnyomásuk
http://www.astronet.hu/
Foto: http://www.treemail.hu/
FENYŐMÉZ
A fenyőméz sajnos még sok méhésznek is ismeretlen, pedig gyógyhatása torokfájásnál és görcsös köhögési ingernél gyorsan enyhít a panaszon. Most kell elkészíteni, hogy a téli időszakban, legyen beérve a szekrényben.
Elkészítése: Április vége – Május kezdete
1. Vegyünk egy kiló mézet, kinek mi a kedvence, én az akácmézet szeretem.
2. Figyeljük a fenyőfákat, azt az időszakot, amikor a fenyőn a friss hajtás kipattan.
3. Várjuk meg, míg egy kicsit fejlődik, de ne várjuk meg, míg megfásodik. Szedegessük le a friss hajtást és mossuk meg gondosan folyó víz alatt.
4. Egy konyhatörlőn hagyjuk megszáradni, és helyezzük el egy befőttes üvegbe.
5. Öntsük rá a mézet és tegyük ki 1-2 hónapig a napra.
Az idő, a nap, természetes módon választja ki a fenyőhajtásokból a jótékony hatású hatóanyagokat és az illóolajakat. A mézet utána már csak egy szitán át kell önteni egy másik üvegbe. A szitában maradt fenyőfahegyeket forró teával leönthetjük, s így semmi méz nem vész kárba!
Ezen az igen egyszerű módon elkészített, de nagyon értékes méz, és annak hatását, akkor fogjuk értékelni, mikor jön a tél és kapar a torkunk!
Mindenkinek jó egészséget kívánok!
Dr. Csabai Zsolt Ph.D.
http://www.vitaminsziget.com/
Foto: http://www.vitaminsziget.com/
IBOLYA
(Viola odorata)
Az antik mítosz szerint az ibolya, azaz annak latin elnevezése, a viola az Io névből ered. A görög főisten Zeus állítólag annyira szeretett egy Io nevű ifjú szüzet, hogy féltvén őt felesége haragjától, inkább üszővé változtatta a lányt, amely ezután mindig egy ibolyamezőn legelészett. Emiatt évszázadokon át az ibolya a termékenység, elsősorban pedig a szerelem jelképe lett.
Az illatos ibolya egyébként a több mint 1000 fajjal rendelkező ibolyafélék családjába tartozik (például kék ibolya, fehér ibolya, borzas ibolya, stb.). Mivel szinte minden helyen megél, a trópusokon, szubtrópusokon, és a mérsékelt égöv alatt is számos helyen megtalálható. Egy 2005-ös felmérés szerint a világon nevelt cserepes és kerti virágok toplistáján az ibolya a harmadik helyen áll, tehát nem csak a természetben fordul elő gyakran, de az emberek is szívesen veszik körül magukat lila virágjaival. Ennek oka elsősorban az ibolya különlegesen finom illata.
Az ibolya, mint gyógynövény
Ibolyákkal bizonyította hűséges, kitartó szerelmét egy francia nemes, aki 30 éven át naponta küldetett csokrot saját kertészetéből Mademoiselle Clairon színésznőnek, hogy az mindennap ebből készíthesse el esti nyugtatóteáját. Szaponin tartalma miatt nem csak nyugtató hatású főzet készíthető az ibolyából, hiszen a szaponin köptető, nyákoldó hatása elsősorban felső-légúti megbetegedésekben (légcső és hörghurut idült eseteiben, erős köhögés, stb.) hasznos*.
Pakisztánban egy etnofarmakológiai küldöttség a vadontermő növények tanulmányozása közben azt is kiderítette, hogy az ibolya lázcsillapító hatása az aszpirinéhez igen hasonló. Indiában pedig az ibolya a mandulagyulladás hagyományos gyógyszere.
Csecsemők tüdőhörgőcskéinek gyulladására (bronchiolitis) a következő receptet javasolják a hozzáértők: mezei kakukkfű, fekete bodza, pipacs, és ibolya virágainak egyenlő arányú keverékéből egy csipetet forrázzunk le egy csésze vízzel, és hagyjuk tíz percig ázni. Ebből naponta 3-4 csészényit adjunk a beteg babának a láz és köhögés csillapítására.
Köptető, izzasztó és vértisztító hatásán túl jelentős álmatlanság és epilepszia elleni teakeverékekben is szerepel, míg Jost Péter ezt írja Növények és Gaz című kézikönyvében: „Leveleivel és virágaival a rákot kezdik gyógyítani. Régen a márciusi ibolya virágának, levelének főzetét nyavalyatörésnél, mellfájásnál, köhögésnél, lábnál mézzel keverve, sikerrel használták. Megjegyzem, hogy a szagos ibolya virágát forró vízzel leöntjük; fölforralni nem szabad. Külsőleg a nyers leveleket és a friss virágokat, ráksebekre kötözik. A háromszínű ibolya (Viola tricolor) a kék ibolyával azonos hatású; a sárga ibolyát (Caltha palustris [a mocsári gólyahír - szerk.]) a lépdaganat ellen isszák. A levelek a méh csípést gyógyítják.”
Külsőleg alkalmazva bőrnedvesítő hatása miatt kirepedezett bőr gyógyítására kiválóan alkalmas, gazdag A és C vitaminokban és bizonyos antioxidánsokat is tartalmaz (éppen ezért lehet alapja hidratáló krémeknek). Homlokra kötött leveleivel a migrén is megelőzhető egyesek szerint, amit megerősítenek Plinius (egy ókori természettudós) feljegyzései is.
Az illatos ibolya egyébként a több mint 1000 fajjal rendelkező ibolyafélék családjába tartozik (például kék ibolya, fehér ibolya, borzas ibolya, stb.). Mivel szinte minden helyen megél, a trópusokon, szubtrópusokon, és a mérsékelt égöv alatt is számos helyen megtalálható. Egy 2005-ös felmérés szerint a világon nevelt cserepes és kerti virágok toplistáján az ibolya a harmadik helyen áll, tehát nem csak a természetben fordul elő gyakran, de az emberek is szívesen veszik körül magukat lila virágjaival. Ennek oka elsősorban az ibolya különlegesen finom illata.
Az ibolya, mint gyógynövény
Ibolyákkal bizonyította hűséges, kitartó szerelmét egy francia nemes, aki 30 éven át naponta küldetett csokrot saját kertészetéből Mademoiselle Clairon színésznőnek, hogy az mindennap ebből készíthesse el esti nyugtatóteáját. Szaponin tartalma miatt nem csak nyugtató hatású főzet készíthető az ibolyából, hiszen a szaponin köptető, nyákoldó hatása elsősorban felső-légúti megbetegedésekben (légcső és hörghurut idült eseteiben, erős köhögés, stb.) hasznos*.
Pakisztánban egy etnofarmakológiai küldöttség a vadontermő növények tanulmányozása közben azt is kiderítette, hogy az ibolya lázcsillapító hatása az aszpirinéhez igen hasonló. Indiában pedig az ibolya a mandulagyulladás hagyományos gyógyszere.
Csecsemők tüdőhörgőcskéinek gyulladására (bronchiolitis) a következő receptet javasolják a hozzáértők: mezei kakukkfű, fekete bodza, pipacs, és ibolya virágainak egyenlő arányú keverékéből egy csipetet forrázzunk le egy csésze vízzel, és hagyjuk tíz percig ázni. Ebből naponta 3-4 csészényit adjunk a beteg babának a láz és köhögés csillapítására.
Köptető, izzasztó és vértisztító hatásán túl jelentős álmatlanság és epilepszia elleni teakeverékekben is szerepel, míg Jost Péter ezt írja Növények és Gaz című kézikönyvében: „Leveleivel és virágaival a rákot kezdik gyógyítani. Régen a márciusi ibolya virágának, levelének főzetét nyavalyatörésnél, mellfájásnál, köhögésnél, lábnál mézzel keverve, sikerrel használták. Megjegyzem, hogy a szagos ibolya virágát forró vízzel leöntjük; fölforralni nem szabad. Külsőleg a nyers leveleket és a friss virágokat, ráksebekre kötözik. A háromszínű ibolya (Viola tricolor) a kék ibolyával azonos hatású; a sárga ibolyát (Caltha palustris [a mocsári gólyahír - szerk.]) a lépdaganat ellen isszák. A levelek a méh csípést gyógyítják.”
Külsőleg alkalmazva bőrnedvesítő hatása miatt kirepedezett bőr gyógyítására kiválóan alkalmas, gazdag A és C vitaminokban és bizonyos antioxidánsokat is tartalmaz (éppen ezért lehet alapja hidratáló krémeknek). Homlokra kötött leveleivel a migrén is megelőzhető egyesek szerint, amit megerősítenek Plinius (egy ókori természettudós) feljegyzései is.
Bár eddig semmilyen káros hatását nem mutatták ki, vigyázni kell, mert erős szer. Gyökeréből enyhe hashajtó készül, túlzott fogyasztása hányást is okozhat. Szaponin- és metil-szalicilát-tartalma miatt pedig nem javasolt túlzott külső alkalmazása sem. A szaponin ugyanis a vérbe jutva mérgező, a metil-szalicilát pedig veseelégtelenség esetén nem tud elég gyorsan ürülni a szervezetből, így túlzott bevitele szintén mérgezést okozhat.
*Gyógytea: 1 kávéskanálnyi szárított virágot forrázzunk le egy csésze vízzel, és hagyjuk tíz percig ázni. Ebből naponta 3 csészényit fogyasszunk.
*Szirup: öntsünk fél liter forrásban lévő vizet egy csésze frissen összetört virágra, majd letakarva hagyjuk 12 órán át ázni. Szűrjük és facsarjuk át egy ruhadarabon, majd adjunk hozzá 90 dkg cukrot és főzzük 1 óráig, míg szirupos nem lesz. Üvegedényben tároljuk.
*Kandírozott szirom: Egy tojásfehérjét felverünk, de nem keménnyé, csak míg habosodni kezd. Egy pillanatra belemártjuk a virágot, majd jól átforgatjuk porcukorban, hogy a cukor teljesen beborítsa. Egyenként tálcára tesszük a virágokat, és meleg helyen addig szárítjuk, amíg teljesen megszáradnak. Légkeveréses sütőben nagyon alacsony hőmérsékleten (60-70 fok) is megszáríthatjuk, de nagyon vigyázzunk, nehogy megégjen.
*Ibolyakrém: 1 liter tejszínből vegyünk 1 csészényit, és forraljuk fel 10 dkg cukorral és 1 csészényi friss ibolyaszirommal. 15 percig letakarva hagyjuk állni, majd szűrjük le és hűtsük ki. A maradék tejszínben keverjünk el 6 tojássárgáját kivilágosodásig, és tegyük hozzá apránként az ibolyás tejszínt. Tűz fölött keverjük sűrűre, majd levéve keverjünk hozzá 25 g feloldott langyos zselatint és 4 tojás előzőleg keményre vert habját. Hideg vízzel kiöblített poharakba töltsük, szirmokkal díszítve tálaljuk.
http://azeletvan.network.hu/
Foto: http://gazigazito.hu/
*Gyógytea: 1 kávéskanálnyi szárított virágot forrázzunk le egy csésze vízzel, és hagyjuk tíz percig ázni. Ebből naponta 3 csészényit fogyasszunk.
*Szirup: öntsünk fél liter forrásban lévő vizet egy csésze frissen összetört virágra, majd letakarva hagyjuk 12 órán át ázni. Szűrjük és facsarjuk át egy ruhadarabon, majd adjunk hozzá 90 dkg cukrot és főzzük 1 óráig, míg szirupos nem lesz. Üvegedényben tároljuk.
*Kandírozott szirom: Egy tojásfehérjét felverünk, de nem keménnyé, csak míg habosodni kezd. Egy pillanatra belemártjuk a virágot, majd jól átforgatjuk porcukorban, hogy a cukor teljesen beborítsa. Egyenként tálcára tesszük a virágokat, és meleg helyen addig szárítjuk, amíg teljesen megszáradnak. Légkeveréses sütőben nagyon alacsony hőmérsékleten (60-70 fok) is megszáríthatjuk, de nagyon vigyázzunk, nehogy megégjen.
*Ibolyakrém: 1 liter tejszínből vegyünk 1 csészényit, és forraljuk fel 10 dkg cukorral és 1 csészényi friss ibolyaszirommal. 15 percig letakarva hagyjuk állni, majd szűrjük le és hűtsük ki. A maradék tejszínben keverjünk el 6 tojássárgáját kivilágosodásig, és tegyük hozzá apránként az ibolyás tejszínt. Tűz fölött keverjük sűrűre, majd levéve keverjünk hozzá 25 g feloldott langyos zselatint és 4 tojás előzőleg keményre vert habját. Hideg vízzel kiöblített poharakba töltsük, szirmokkal díszítve tálaljuk.
http://azeletvan.network.hu/
Foto: http://gazigazito.hu/
IMMUNERŐSTÉS mézzel, fekete retekkel...
Veszünk egy fekete retket, amelyet kivájunk úgy, hogy kb. 1 cm-nyi széle maradjon, majd a mélyedésbe mézet töltünk.
Ajánlatos alá kistányért, tálkát tenni, mivel a méz kiszívja a retek levét, ezáltal a folyadék mennyisége megnő, ami túlcsordul a retken.
Egy napot állni hagyjuk.
Valaki ezt hűtőben teszi, van aki nem.
Másnap kanalazhatjuk a vitamindús mézet, majd kiürülve az üreget újratölthetjük.
Fontos : egy retket maximum háromszor használjunk fel!!!
http://www.facebook.com/ASzentFokosSzovetsege?ref=stream
FEKETE DIÓ
(Juglans nigra)
A feketedió gyógynövénykénti használata Amerika – és a feketedió – felfedezése előtti időre nyúlik vissza. Az indiánok porrá tört fekete dió kérget alkalmaztak gombás bőrfertőzések és bélférgesség gyógyítására. A cherokee törzsbeliek pedig feketedió-kopáncs főzetet addig főztek, amíg besűrűsödött, és külsőleg alkalmazták, borogatásként.
A feketedió kérge igen erős asztringens (bőrösszehúzó) hatású, csípős, maró.
A kéregből főzött teát, főzetet ugyanúgy használják, mint a közönséges dióét. Meg kell viszont jegyezni, hogy amikor feketedió-kéregről beszélünk, mindig csak a belső részét értjük e néven. A farész és a kemény külső kéreg közti lágy, világos háncsrészt.
Az indiánoktól vették át a korai telepesek is fogfájás esetén a feketedió-kéreg rágcsálásának szokását. Enyhe hashajtó hatása is van a kéregnek. Az amerikai polgárháború idején általánosan használt gyógyszer volt. Ma is alkalmazzák az emésztőrendszer karbantartására. A feketedió kérge ugyanúgy alkalmas a székrekedés mint a hasmenés kezelésére.
A feketedió kérgét és gyümölcsét bőrgombásodás ellen használták. Rákmegelőző hatást is tulajdonítottak neki, amely megfigyelés abból adódhatott, hogy gombaölő hatásánál fogva távol tartja azokat a gombákat, amelyeknek egyes anyagai rákkeltőnek bizonyulnak.
Mindenesetre a feketedióból készült gyógyszert 1990-ben Németországban rákellenes szerként jegyezték be.
A feketedió kopáncsa sok C-vitamint tartalmaz. A kopáncsból kinyert levet herpesz, ekcéma, fekélyek és szifilisz ellen alkalmazták Amerikában, hagyományosan. Főzetét pedig féregűzőként. Az is ismeretes, hogy a régi indiánok sokszor nem bajlódtak a kopáncsfőzet elkészítésével, hanem nyersen rágcsálták a dió zöld burkát. Úgy is hatott.
Tudott, hogy a bőrfelület szemölcsei vírusos fertőzés eredményei. A feketediókopáncs-lé szemölcs-eltüntető hatását is megfigyelték.
A még zöld termés kipréselt levét galandféreg ellen itták, illetve toroköblítőként használták diftéria ellen. Úgy találták, hasznos különböző bőrgyulladások, daganatok, sebek megszüntetésére is.
A zöld kopáncs fekete-barna levének jelentős szerveskötésű jód tartalma van. A feketedió gyógyhatásához, fertőtlenítő hatásához ez a jód is hozzájárul.
A feketedió belének – hasonló esszenciális zsírsavtartalma miatt – a mi diónkhoz hasonló koleszterinszint-csökkentő, vérnyomáscsökkentő hatása van.
Mire ügyeljünk a feketedió adagolásakor?
A feketedió hatóanyagai stimulálják a bélműködést, ezért akinek komolyabb emésztőrendszeri betegsége van, orvos megkérdezése nélkül ne szedje mértéken felül a feketedió-kivonatot.
És általában óvakodjunk a tannin túlzott bevitelétől. Tehát ha egyébként is sok csersavat tartalmazó ételt, készítményt veszünk magunkhoz, akkor a feketedió-készítmény szedését csökkentsük. Mert különben külső és belső hámszöveteink túlságosan megkeményednek!
De ha választani kell, hogy túlzott tanninbevitel esetén melyik készítményt csökkentsük, ajánlható, hogy ne a feketediót, hanem inkább mást. Azért, mert a feketedió-készítménynek nincs nem kívánt mellékhatása. Nincs továbbá gyógyszerekkel vagy más növényi készítményekkel kapcsolatos káros kölcsönhatása se.
Meg kell végül említeni, hogy akad néhány személy, aki természeténél fogva allergiára hajlamos. Ők óvatosan nyúljanak a feketedióhoz, mert a fa minden része, de leginkább virágpora viszkető kiütésekkel járó allergiát okozhat.
Ajánlott adagolás:
Folyadék:
Gyerekek: napi 1 x 2,50 ml
Felnőttek: naponta 2-3 x 5 ml
Óvatosság ajánlott elegendö folyadék bevitele fontoss!
Hatóanyagtartalma:
Fekete dió héjbólnyert kivonat (Junglans nigra)
http://www.gurdonka.com/
Foto: http://www.flickr.com/
AMBRÓZIA- PARLAGFŰ
VALAMIKOR AZ ISTENEK ELEDELÉNEK TARTOTTÁK – MA A SZERÉNY, DE MEGTISZTELŐ PARLAGFŰ NÉVVEL ILLETJÜK.
By Daniel E. Moerman, Native American medicinal plants: an ethnobotanical dictionary
Arról már biztosan sokat hallottatok, hogy a parlagfű nem gaz hanem gyógynövény (is). A földet éppúgy gyógyítja, óvja mint az embert, és az állatokat. Alább olvashattok a felhasználási módjairól is.
Parlagfű - Ambrózia… és fajtái… több indián törzstől eredő közlések alapján:
1. Akadozó havi vérzés: teája, ivásra és lemosásra, zúzott gyökere borogatásra
2. Apróbb bőrkiütések: levélfőzete
3. Aranyérre, vérző végbélre: levél és hajtás-tea, zúzat- pép borogatás
4. Csalánkiütésre: levél-lé, pép
5. Csökkenti a köhögést: a melegített levélpépje mellre borogatásnak
6. Csuklófájás: melegített levelekkel való borogatás,
7. Daganat: borogatás, - levéltea
8. Erősítő: teája
9. Fájások borogatására: zúzat, pép.
10. Fejbőr korpásodásra: tea öblítőnek
11. Fejbőr, egyéb betegségeire: teája
12. Fertőtlenítésre: növény leve, teája
13. Fogfájásra: borogatás zúzott gyökerrel
14. Gennyes sebekre: levél főzetet,
15. Gyomorgörcs: levéltea,
16. Hányingerre: levélpép borogatás
17. Hánytató: levél és hajtástea
18. Hasfájás: borogatás, levél és hajtástea
19. Hasgörcs: hajtás és levéltea
20. Hasgörcs: levéltea
21. Hashajtó: levél és hajtástea,
22. Hasmenés, hányás ellen: növény fiatalabb hajtásaiból készült tea:
23. Hasmenésre és bélvérzésre - növény zúzata, tea
24. Ideggyengeség: nyers gyökér rágása
25. Izomműködésre, izomgörcsre: termésének zúzata.
26. Megfázásra, lázra: Egész növény főzete jó,
27. Méhlepény eltávolításának könnyítése: tea
28. Menstruációs fájásokra: zúzott gyökér-tea és borogatás
29. Menstruációs vérzés szabályozására: zúzott levele, gyökere - borogatás, tea,
30. Nehéz szülés esetén: teája,
31. Rovarcsípés: fiatal levél-lével a bőrt bedörzsölni
32. Sebek lemosására: tea
33. Székrekedés: hajtás és levéltea
34. Szembetegségre: pép, zúzat ázata, borogatás
35. Szívre, agyvérzésre: gyökérből főzött tea
36. Tüdőgyulladásra: levél-pép
37. Véres- gennyes széklet: levél és hajtás-tea
38. Vérmérgezés megelőzésére, és ellen, és estén: levél pépje
39. Vérzékenységre levél, és hajtás tea,
40. Vérzéselállítás: levél és felső hajtás-tea
41. Zúzott, horzsolt sebekre: egész növényből készült tea-lemosás
Ugyanígy használták az állatok gyógyítására is.
Tavasztól, ahogy megjelenik a parlagfű, napi egy alkalommal egy friss hajtást, vagy egy-két levelet aki megeszik, azt elkerüli az allergia! Egész nyáron ehető, nyersen kis mennyiségben ajánlott, vagy teaként is fogyasztható.
forrás: vitaminstation.hu
Foto: http://www.flickr.com/
By Daniel E. Moerman, Native American medicinal plants: an ethnobotanical dictionary
Arról már biztosan sokat hallottatok, hogy a parlagfű nem gaz hanem gyógynövény (is). A földet éppúgy gyógyítja, óvja mint az embert, és az állatokat. Alább olvashattok a felhasználási módjairól is.
Parlagfű - Ambrózia… és fajtái… több indián törzstől eredő közlések alapján:
1. Akadozó havi vérzés: teája, ivásra és lemosásra, zúzott gyökere borogatásra
2. Apróbb bőrkiütések: levélfőzete
3. Aranyérre, vérző végbélre: levél és hajtás-tea, zúzat- pép borogatás
4. Csalánkiütésre: levél-lé, pép
5. Csökkenti a köhögést: a melegített levélpépje mellre borogatásnak
6. Csuklófájás: melegített levelekkel való borogatás,
7. Daganat: borogatás, - levéltea
8. Erősítő: teája
9. Fájások borogatására: zúzat, pép.
10. Fejbőr korpásodásra: tea öblítőnek
11. Fejbőr, egyéb betegségeire: teája
12. Fertőtlenítésre: növény leve, teája
13. Fogfájásra: borogatás zúzott gyökerrel
14. Gennyes sebekre: levél főzetet,
15. Gyomorgörcs: levéltea,
16. Hányingerre: levélpép borogatás
17. Hánytató: levél és hajtástea
18. Hasfájás: borogatás, levél és hajtástea
19. Hasgörcs: hajtás és levéltea
20. Hasgörcs: levéltea
21. Hashajtó: levél és hajtástea,
22. Hasmenés, hányás ellen: növény fiatalabb hajtásaiból készült tea:
23. Hasmenésre és bélvérzésre - növény zúzata, tea
24. Ideggyengeség: nyers gyökér rágása
25. Izomműködésre, izomgörcsre: termésének zúzata.
26. Megfázásra, lázra: Egész növény főzete jó,
27. Méhlepény eltávolításának könnyítése: tea
28. Menstruációs fájásokra: zúzott gyökér-tea és borogatás
29. Menstruációs vérzés szabályozására: zúzott levele, gyökere - borogatás, tea,
30. Nehéz szülés esetén: teája,
31. Rovarcsípés: fiatal levél-lével a bőrt bedörzsölni
32. Sebek lemosására: tea
33. Székrekedés: hajtás és levéltea
34. Szembetegségre: pép, zúzat ázata, borogatás
35. Szívre, agyvérzésre: gyökérből főzött tea
36. Tüdőgyulladásra: levél-pép
37. Véres- gennyes széklet: levél és hajtás-tea
38. Vérmérgezés megelőzésére, és ellen, és estén: levél pépje
39. Vérzékenységre levél, és hajtás tea,
40. Vérzéselállítás: levél és felső hajtás-tea
41. Zúzott, horzsolt sebekre: egész növényből készült tea-lemosás
Ugyanígy használták az állatok gyógyítására is.
Tavasztól, ahogy megjelenik a parlagfű, napi egy alkalommal egy friss hajtást, vagy egy-két levelet aki megeszik, azt elkerüli az allergia! Egész nyáron ehető, nyersen kis mennyiségben ajánlott, vagy teaként is fogyasztható.
forrás: vitaminstation.hu
Foto: http://www.flickr.com/
EGY VESZÉLYES (TÉV)ESZME NYOMÁBAN: GYÓGYNÖVÉNY-E A PARLAGFŰ?
A parlagfűről, amely több százezer allergiás beteg életét keseríti meg, újabban internetes oldalakon és körlevelekben azt terjesztik, hogy nem irtandó gyom, hanem becsülendő gyógynövény. Lássuk a növény „védelmezőinek” fontosabb téziseit, és azt is, hogy mi a valóság:
"A parlagfű latin neve: Ambrosia artemisifolia (…) = Istenek eledele.
Azt mondják rá, hogy gaz, pedig ez nem igaz. Gaz, csak az emberek között van, mert van rendes ember, meg gazember. Növények között nincsen gaz, csak haszonnövény és gyomnövény. A parlagfű nem gyomnövény, mint ahogy az ürömfélék családjába tartozó többi növény sem az. Az ürömfélék hasznos növények, gyógyításra és ételek, italok készítésére használják őket. Például a likőrök, borok közül nagyon finom az ürmösbor, vagy a likőr."
Ökológiai szempontból valóban nem releváns a gyomnövény kifejezés, de a köznyelvben hasznosságot tekintve minden olyan növényt gyomnövénynek szoktak minősíteni, ami (adott körülmények között) több kárt okoz, mint amennyi haszna van. Bár az üröm fajok, sőt, a kamilla, a körömvirág és még számos gyógynövény ugyanabba a családba tartozik, mint a parlagfű (a családot nem ürömfélék, hanem fészekvirágzatúak családjának hívják), az egyes fajok hasznos vagy ártalmas volta nem függ attól, hogy az adott család többi tagját hogyan minősítjük. A parlagfű Magyarországon a gyomok közé tartozik: az állításokkal ellentétben gyógyászati értéke nincs, viszont allergizáló hatása miatt sokak életminőségét rontja és hatalmas gazdasági károkat is okoz.Hazánkban több százezerre tehető az allergiások száma, akiknek körülbelül fele a parlagfű pollenjére (is) érzékeny. Becslések szerint évente mintegy 10 milliárd forintot tesz ki a parlagfű-allergia kezelésére szükséges gyógyszerek költsége, a kapcsolódó egyéb költségekkel (kieső munkaidő, orvosi ellátás stb.) a nemzetgazdaságot érő kár 30-35 milliárd forint.
"Régi gyógynövény könyvek leírják több gyógyító tulajdonságát, de meg is lehet enni, mert nagyon sok vitamint tartalmaznak a levelei és a virága, meg a pollenje is. Ezért szeretik legelni az állatok is."
A parlagfű Észak-Amerikában őshonos növény, csak a 19. században került Európába. Az első világháború után gyorsult fel elterjedése, de igazán nagy területeket az 1950-es évektől foglalt el. Magyarország területén az 1920-as években jelent meg. Épp ezért nem tartozik a régi, hagyományos európai gyógynövények közé, és Amerikában sem volt jelentős a felhasználása. A referenciaként használt régi gyógynövényes könyvek nem említik a parlagfüvet a gyógyhatással rendelkező fajok között. Élelmiszernövényként való felhasználásáról sincsenek megbízható adatok.
"A búzára, a búzából készült ételekre a lakosság 90 %-a, a szarvasmarha tejére és az ilyen tejjel készült tejtermékekre a lakosság 80%-a allergiás és mégsem irtják ki sem a teheneket, sem a búzát a földeken. Ezt az érzékenységet nem allergiának hívják, hanem glutén- és laktóz érzékenységnek! Ugye mekkora csúsztatás! Nagyon sokan allergiásak a pollenekre (ürömfű, repce, paréj, libatop, stb), s nemcsak a parlagfű pollenjeire, s mégis a parlagfű van kikiáltva fő ellenségnek! Legalább annyi ember allergiás az állati szőrökre, különösen a kutya- és macskaszőrökre és ezen állatok ürülékeire, mint a parlagfű pollenjeire, s mégsem irtatják ki hatóságilag sem a kutyákat, sem a macskákat, pedig más tekintetben, csak Budapesten az utcai megszáradt kutyagumik szállóporától évente 3-4 kisgyermek meg is vakul!
A lisztérzékenység (gluténérzékenység, más néven cöliákia) immunológiai alapon kialakuló, a gabonákban található glutén által kiváltott felszívódási zavar. Előfordulási gyakorisága a körlevélben szereplő magas számmal szemben jóval 1% alatt van. A laktózérzékenység (más néven tejérzékenység, helyesebben laktózintolerancia) azért alakul ki, mert az emberek egy részének bélrendszerében nem termelődik elegendő laktáz enzim ahhoz, hogy az elfogyasztott tejtermékekben lévő laktóz nevű cukrot lebontsa. Bár a laktózintolerancia nagyon sokakat (a populáció több mint felét) érint, a tünetek súlyossága függ az enzimhiány mértékétől. A parlagfűallergiát a növény virágpora váltjai, amely az érzékeny egyének légúti nyálkahártyájára kerülve rövid időn belül kialakuló jellegzetes tüneteket okoz. A gluténérzékenység és a laktózintolerancia a parlagfű-allergiától teljesen eltérő módon alakul ki, tévedés vagy csúsztatás a három betegséget ily módon párhuzamba állítani.
A növények közül van néhány, amelyre kifejezetten sokan allergiások. Ezek egyike a parlagfű, amely nemcsak azért veszélyes, mert a legfontosabb, leggyakrabban allergiát okozó növény, hanem azért is, mert idegen földrészről bekerült ún. özönnövényként nagyon gyorsan terjed. Az állatszőr és néhány egyéb allergia tüneteinek kialakulása elkerülhető vagy mérsékelhető odafigyeléssel (pl. az érintett nem tart otthon kutyát). A parlagfű-allergiával az a baj, hogy a gyorsan terjedő növény virágporát a szél továbbviszi, így az is részesül belőle, aki parlagfűmentesen tartja környezetét.
"10 évvel ezelőtt két kisbusznyi allergiás gyermek lett kirándultatva Dobogókőre. A gyermekek allergiás betegek voltak, s Dobogókőn a parlagfűben játszottak, pedig akkor volt a virágzása, és senki sem prüszkölt, senki sem váladékozott tőle! Sokan szedtek csokorba parlagfüvet, hogy otthon büszkélkedjenek vele, hogy már nem allergiásak a parlagfűre. Ahogy a buszok beértek a Flórián tér közelébe, szegény gyermekek elkezdtek prüszkölni, köhögni. Vajon miért? Azért mert az autók kipufogó gázai lemarták a pollenek védőburkát, amely védőburok alatt a polleneknek a bogáncsra hasonlító kis karmai vannak. Ezek a kis karmocskák irritálták a légutak nyálkahártyáit. Addig, amíg ép volt a védőburok, addig nem allergizáltak!!! Akkor most ki a hibás, a parlagfű, amelynek a pollenje védőburokkal van ellátva, hogy ne sértse meg a légutak nyálkahártyáit, vagy a kipufogó gázok, amelyek lebontják (lemarják) a védőburkot? Nem az autókat kellene inkább irtani, vagy a városokból kitiltani? Vajon miért erőltetik még a kőolajszármazékokból nyert hajtóanyagokkal üzemelő motorok gyártását, üzemeltetését, amikor van, vannak sokkal környezetkímélőbb, környezettisztább üzemanyagok, hajtóanyagok is? A válasz: a gyógyszeriparnak óriási üzlet az orvostudomány által gyógyíthatatlannak kikiáltott allergiás betegségek gyógyszeres kezelése!!!!!!!!! Ma már a lakosság 30 %-a allergiás, vagy asztmás, s ők biztos gyógyszerfogyasztók!
Az a tény, hogy az orvostudomány gyógyítani nem tud, csak kezelni, régóta ismert. "Medicus curat, natura sanat." Csak a beteg tudja saját magát meggyógyítani. Az orvos csak kezel (kúrál), a (saját) természet gyógyít. Hippokratész és Galénusz óta semmi sem változott. De a gyógyszeripartól sem várhatjuk el egészségünket. Az is egy iparág - méghozzá jövedelmezőbb, mint a hadiipar -, amely a gyógyszerek eladásából él. Ha a gyógyszerek meggyógyítanának, nem csak szimptómákat szüntetnének meg vagy enyhítenének, rövidesen minden beteg egészséges lenne, és senki nem venne többé gyógyszert. Mindenki előtt világos, hogy egészséges nép egyidejűleg "halott gyógyszeripart" jelentene."
A gyerekekről szóló anekdotikus leírás valóságtartalma nem ellenőrizhető. Ezzel szemben tény, hogy aki allergiás,az nem csak a szennyezett nagyvárosokban, hanem a természet lágy ölén is szenved a kellemetlen tünetektől. Felmérések azt is bizonyítják, hogy egyes nyugat-európai, tiszta levegőjű nagyvárosokban sokkal gyakoribbak az allergiás betegségek, mint a szennyezett levegőjű kelet-németországi iparvárosokban. Az allergiás betegségek gyakoriságának növekedésére napjainkig nincs egységes magyarázat, de bizonyosnak tűnik, hogy a genetikai okokon kívül a nyugati életmód is fokozza a kialakulás kockázatát.
A parlagfű-allergia kialakulásának módjának fenti, igen érzékletes leírása nem tényeken alapul és nagyon távol áll a valóságtól. A légúti allergiásoknak valóban kedvez a kipufogófüst-mentes környezet, de a benzin- és dízelüzemú autók betiltásának elodázását a gyógyszeripar nyakába varrni teljesen alaptalan és elég meredek következtetés. Nem titok, a gyógyszeripar a beteg emberek által kifizetett pénzekből él, de a profitszerzés mellett az elsődleges cél az elégedett vásárló, azaz a gyógyuló beteg. Összeesküvés-elméletek ennek ellenkezőjéről szólnak, de sajnos van elég betegség ahhoz, hogy ne kelljen mesterségesen fenntartani egyes kórságokat ahhoz, hogy a gyógyszergyárak bevételhez jussanak. Az pedig egyszerűen nem igaz, hogy az orvostudomány csak kezelni tud, gyógyítani nem. Gondoljunk csak arra, hány millióan haltak meg az antibiotikumok korszaka előtt pl. tüdőgyulladásban, és ma már milyen kicsi ez az arány. És egy másik példa: azok a maláriás betegek, akik gyógyszeres kezelés kapnak, nem halnak meg, de a világ „gyógyszeripartól nem szennyezett” részein, például Afrika szegényebb részein évente több százezren esnek ennek a ma már gyógyítható betegség áldozatául – pusztán azért, mert nincs pénzük megfelelő gyógyszerekre.
"Nem kell (…) irtani, visszafogja az önmagát is a szaporodásban, ha nincs megműveletlen terület, mert neki az a teremtéstől rendelt feladata, hogy megóvja a termőföldet a kiszáradástól, s teszi a "dolgát"! Hazánkban úgy akarnak védekezni az allergia ellen az illetékesek és mindenféle egyletek, hogy a parlagfű irtására szólítanak fel. A parlagfüvet csak vegyszerekkel tudnák véglegesen kiirtani, ha egyáltalán véghez lehetne ezt vinni. A parlagfű is a természet része és kipusztításával felborulna a természet rendje. A vegyszeres irtás több kárt okozna az embereknek és a természetnek, mint a parlagfű az embereknek. A parlagfű után aztán jönnének a többi allergének, az ürömfélék, a libatop, a nyírfák és még sorolhatnám a növényeket s végül nem volna körülöttünk természet, mert a kultúrnövényeket is irtani kellene, mert aki allergiás, az előbb-utóbb a kukorica, a búza, stb. pollenjeire is érzékennyé válna, s így lassan kipusztulna az emberiség is."
Bár megművelt területeken és természetes vegetáció esetén a parlagfű ritkábban fordul elő, nagyon gyors terjedése miatt irtani szükséges. Legszerencsésebb a fiatal, még nem virágzó, virágport nem termelő (így nem is allergizáló) növények kitépése, kaszálása – ehhez még vegyszer sem kell. Ugyanakkor nem árt megjegyezni, hogy a „természet rendje” akkor is felborul, ha egy növény olyan területen jelenik meg, ahol nem őshonos. Természetes ellenségei, kórokozói hiányában gyorsan szaporodik, és bár várható, hogy meghonosodása után idővel a helyi ökológiai egyensúly részévé válik és előfordulási gyakorisága csökken, de azok, akik most allergiásak, ezt nem várhatják meg.
"(…) miért van ma annyi beteg, így pollenallergia is. 60-80 évvel ezelőtt kevesebb ember volt és több pollent termelő növény, tehát egy emberre fajlagosan több pollen jutott, mint napjainkban, és mégsem volt ennyi allergiás, asztmás beteg. A virágporok nem veszedelmesek, hanem hasznosak (az egyik legértékesebb táplálékunk)."
Bizonyos virágporok egyáltalán nem, mások jelentősen allergizálnak. 60-80 évvel ezelőtt a parlagfű nem volt elterjedve olyan mértékben, hogy a maihoz hasonló problémákat okozzon.
"Engem nem tudnak megbüntetni a parlagfű nem irtása miatt, ugyanis én úgy irtom a parlagfüvet, hogy megeszem! (…) a parlagfű az emberek számára is ehető, s azóta rendszeresen fogyasztom, az év minden napján. Ilyenkor, amikor még zsenge, összevágom apróra egy kis petrezselyem-, vagy zeller-zölddel, - önmagában sem rossz!- és rászórom a szendvicseimre, a kiszedett ételeimre (leves, kása, tészta, főzelék, barnarizs). Ebben a zsenge korban nagyon sokat leszedek és leszárítom, majd szárítva tárolom, s így egész évben tudom az ételeimbe, ételeimre tenni a szárított, megőrölt porát.
Veterán dobóatléta vagyok és sokszor vannak olyan monstre versenyek, ahol több órán keresztül kell dobálni különböző súlyú nehézkalapácsokat. Ilyenkor szoktam a teljesítményem fokozása céljából a verseny színhelye körül talált parlagfűből fogyasztani, önmagában és nyersen. El is neveztek a sporttársaim fűevőnek. Aztán megdöbbentette őket, hogy a parlagfű-evésem után kb. 20 percen belül egyre javultak az eredményeim. Néhány követőm is akad majdnem mindig és náluk is hasonló teljesítmény javulásokat lehetett tapasztalni."
A fiatal, nem virágzó növények nem okoznak pollenallergiát. Szájon át elfogyasztva sem várható olyan allergiás reakció, mint amikor a virágpor a légutakba jut. Megenni mégsem javasolt, mivel előfordulhat, hogy az evés közben belélegzett pollentől túlérzékenységi reakció jelentkezik, továbbá fogyasztásával nincsenek hosszú távú tapasztalatok, és tudományos igénnyel nem vizsgálták, (hogy pl. hosszútávon vagy nagy dózisban) nem mérgező-e emberre. Különösen veszélyes és nem elfogadható, amikor egy közszolgálati jellegű műsorban ilyen veszélyes tévhiteket terjesztenek, és bár a riportban megszólalnak szakemberek, nincs lehetőségük reflektálni az elhangzottakra. A fent említett teljesítményfokozó hatás nem ismert, más nem írta le, és az alapján, amit a növényről jelenleg tudunk, valószínű, hogy placebóhatásról van szó.
"Pár évvel ezelőtt el akartak adni nekem egy gyufás-skatulyányi zöld port több tízezer (!) forintért. Kérdeztem, hogy mi van a dobozban és miért olyan drága? Erre azt felelték, hogy a szervezet őssejt termelését fokozza a zöld por és ezáltal minden betegséget helyrehoz a szervezetben. Nem vettem meg a port pedig tudtam, hogy egy keletet, nyugatot is megjárt, neves magyar orvostól származik, hanem megízleltem s megszagoltam. Kellemes volt a meglepetésem, ugyanis a zöld por, a parlagfű pora volt, amelyet jómagam már régóta napi szinten fogyasztok! (…) Akiket eddig meg tudtam győzni arról, hogy a parlagfű rendszeres fogyasztása milyen hasznos, bármilyen betegségük is volt, meggyógyultak belőle, még a rákból is, vagy a parlagfű allergiából is."
Az itt olvasható állítások teljesen alaptalanok. Az „őssejtfokozás” racionalitása csak bizonyos, jól definiálható esetekben (lenne) igazolható, és akkor is csak szigorúan kontrollált körülmények között. Ilyen hatással a növény nagy valószínűséggel nem bír – eddig ezt egyetlen más növényfajról sem igazolták. Nagy felelőtlenség olyan súlyos betegségekre javasolni a növényt, amelyeket nyilvánvalóan nem gyógyít meg – bármit is állítson az iromány szerzője.
"A fentiek ismeretében merül fel a kérdés, hogy akkor miért irttatják velünk a parlagfüvet? Ráadásul még büntetés kiszabását is kilátásba helyezik, ha nem irtjuk azt! Nekem erre is meg van a válaszom! A Földünk túlnépesedése már napjainkban is veszélyezteti a Föld valamennyi élőlényét és lakóját is! Ez ellen a Világkormánynak ( én csak háttérhatalomnak nevezem) tennie kell valamit. Nos a világunk ezen urai fő részvényesei a gyógyszeriparnak is. Ha a világon mindenki megtudná azt, amit az indiánok közöltek a franciákkal, jelesül, hogy a parlagfű, mintegy csodaszer minden betegségnél visszafordítja és normalizálja a szervezetben zajló rendellenességeket, azaz a betegségeket, akkor senki nem venne gyógyszert, és akkor nem lenne óriási bevétele a világ urainak, s még így a Föld is túlnépesedhetne. Ezért a világ urai, a fizetett bértollnokaikkal és bértudósaik által úgy rendelkeztek, hogy elsőszámú közellenségnek kiáltották ki a parlagfüvet, ezt az embernél is intelligensebb, több Föld-történeti katasztrófát is átélt csodálatos ősi növényt, hogy a tudatlan és megtévesztett embereknek még véletlenül se jusson eszébe, hogy a kötelező irtás mögött egy más célja van ezen uraknak. Ez a cél pedig a lakosság gyérítése, a Földünk megóvása a túlnépesedéstől.
Weixl-Várhegyi László feltaláló, mérnök-radiesztéta, bioenergetikus, fitoterapeuta, életmód- és táplálkozási tanácsadó és terapeuta, természetgyógyász, a Magyar Természetgyógyászok Szövetsége, a Magyar Természetgyógyászok és Életreformerek Tudományos Egyesület tagja, a Tudományos Rendőrség alapító tagja és szóvivője"
Ökológiai szempontból valóban nem releváns a gyomnövény kifejezés, de a köznyelvben hasznosságot tekintve minden olyan növényt gyomnövénynek szoktak minősíteni, ami (adott körülmények között) több kárt okoz, mint amennyi haszna van. Bár az üröm fajok, sőt, a kamilla, a körömvirág és még számos gyógynövény ugyanabba a családba tartozik, mint a parlagfű (a családot nem ürömfélék, hanem fészekvirágzatúak családjának hívják), az egyes fajok hasznos vagy ártalmas volta nem függ attól, hogy az adott család többi tagját hogyan minősítjük. A parlagfű Magyarországon a gyomok közé tartozik: az állításokkal ellentétben gyógyászati értéke nincs, viszont allergizáló hatása miatt sokak életminőségét rontja és hatalmas gazdasági károkat is okoz.Hazánkban több százezerre tehető az allergiások száma, akiknek körülbelül fele a parlagfű pollenjére (is) érzékeny. Becslések szerint évente mintegy 10 milliárd forintot tesz ki a parlagfű-allergia kezelésére szükséges gyógyszerek költsége, a kapcsolódó egyéb költségekkel (kieső munkaidő, orvosi ellátás stb.) a nemzetgazdaságot érő kár 30-35 milliárd forint.
"Régi gyógynövény könyvek leírják több gyógyító tulajdonságát, de meg is lehet enni, mert nagyon sok vitamint tartalmaznak a levelei és a virága, meg a pollenje is. Ezért szeretik legelni az állatok is."
A parlagfű Észak-Amerikában őshonos növény, csak a 19. században került Európába. Az első világháború után gyorsult fel elterjedése, de igazán nagy területeket az 1950-es évektől foglalt el. Magyarország területén az 1920-as években jelent meg. Épp ezért nem tartozik a régi, hagyományos európai gyógynövények közé, és Amerikában sem volt jelentős a felhasználása. A referenciaként használt régi gyógynövényes könyvek nem említik a parlagfüvet a gyógyhatással rendelkező fajok között. Élelmiszernövényként való felhasználásáról sincsenek megbízható adatok.
"A búzára, a búzából készült ételekre a lakosság 90 %-a, a szarvasmarha tejére és az ilyen tejjel készült tejtermékekre a lakosság 80%-a allergiás és mégsem irtják ki sem a teheneket, sem a búzát a földeken. Ezt az érzékenységet nem allergiának hívják, hanem glutén- és laktóz érzékenységnek! Ugye mekkora csúsztatás! Nagyon sokan allergiásak a pollenekre (ürömfű, repce, paréj, libatop, stb), s nemcsak a parlagfű pollenjeire, s mégis a parlagfű van kikiáltva fő ellenségnek! Legalább annyi ember allergiás az állati szőrökre, különösen a kutya- és macskaszőrökre és ezen állatok ürülékeire, mint a parlagfű pollenjeire, s mégsem irtatják ki hatóságilag sem a kutyákat, sem a macskákat, pedig más tekintetben, csak Budapesten az utcai megszáradt kutyagumik szállóporától évente 3-4 kisgyermek meg is vakul!
A lisztérzékenység (gluténérzékenység, más néven cöliákia) immunológiai alapon kialakuló, a gabonákban található glutén által kiváltott felszívódási zavar. Előfordulási gyakorisága a körlevélben szereplő magas számmal szemben jóval 1% alatt van. A laktózérzékenység (más néven tejérzékenység, helyesebben laktózintolerancia) azért alakul ki, mert az emberek egy részének bélrendszerében nem termelődik elegendő laktáz enzim ahhoz, hogy az elfogyasztott tejtermékekben lévő laktóz nevű cukrot lebontsa. Bár a laktózintolerancia nagyon sokakat (a populáció több mint felét) érint, a tünetek súlyossága függ az enzimhiány mértékétől. A parlagfűallergiát a növény virágpora váltjai, amely az érzékeny egyének légúti nyálkahártyájára kerülve rövid időn belül kialakuló jellegzetes tüneteket okoz. A gluténérzékenység és a laktózintolerancia a parlagfű-allergiától teljesen eltérő módon alakul ki, tévedés vagy csúsztatás a három betegséget ily módon párhuzamba állítani.
A növények közül van néhány, amelyre kifejezetten sokan allergiások. Ezek egyike a parlagfű, amely nemcsak azért veszélyes, mert a legfontosabb, leggyakrabban allergiát okozó növény, hanem azért is, mert idegen földrészről bekerült ún. özönnövényként nagyon gyorsan terjed. Az állatszőr és néhány egyéb allergia tüneteinek kialakulása elkerülhető vagy mérsékelhető odafigyeléssel (pl. az érintett nem tart otthon kutyát). A parlagfű-allergiával az a baj, hogy a gyorsan terjedő növény virágporát a szél továbbviszi, így az is részesül belőle, aki parlagfűmentesen tartja környezetét.
"10 évvel ezelőtt két kisbusznyi allergiás gyermek lett kirándultatva Dobogókőre. A gyermekek allergiás betegek voltak, s Dobogókőn a parlagfűben játszottak, pedig akkor volt a virágzása, és senki sem prüszkölt, senki sem váladékozott tőle! Sokan szedtek csokorba parlagfüvet, hogy otthon büszkélkedjenek vele, hogy már nem allergiásak a parlagfűre. Ahogy a buszok beértek a Flórián tér közelébe, szegény gyermekek elkezdtek prüszkölni, köhögni. Vajon miért? Azért mert az autók kipufogó gázai lemarták a pollenek védőburkát, amely védőburok alatt a polleneknek a bogáncsra hasonlító kis karmai vannak. Ezek a kis karmocskák irritálták a légutak nyálkahártyáit. Addig, amíg ép volt a védőburok, addig nem allergizáltak!!! Akkor most ki a hibás, a parlagfű, amelynek a pollenje védőburokkal van ellátva, hogy ne sértse meg a légutak nyálkahártyáit, vagy a kipufogó gázok, amelyek lebontják (lemarják) a védőburkot? Nem az autókat kellene inkább irtani, vagy a városokból kitiltani? Vajon miért erőltetik még a kőolajszármazékokból nyert hajtóanyagokkal üzemelő motorok gyártását, üzemeltetését, amikor van, vannak sokkal környezetkímélőbb, környezettisztább üzemanyagok, hajtóanyagok is? A válasz: a gyógyszeriparnak óriási üzlet az orvostudomány által gyógyíthatatlannak kikiáltott allergiás betegségek gyógyszeres kezelése!!!!!!!!! Ma már a lakosság 30 %-a allergiás, vagy asztmás, s ők biztos gyógyszerfogyasztók!
Az a tény, hogy az orvostudomány gyógyítani nem tud, csak kezelni, régóta ismert. "Medicus curat, natura sanat." Csak a beteg tudja saját magát meggyógyítani. Az orvos csak kezel (kúrál), a (saját) természet gyógyít. Hippokratész és Galénusz óta semmi sem változott. De a gyógyszeripartól sem várhatjuk el egészségünket. Az is egy iparág - méghozzá jövedelmezőbb, mint a hadiipar -, amely a gyógyszerek eladásából él. Ha a gyógyszerek meggyógyítanának, nem csak szimptómákat szüntetnének meg vagy enyhítenének, rövidesen minden beteg egészséges lenne, és senki nem venne többé gyógyszert. Mindenki előtt világos, hogy egészséges nép egyidejűleg "halott gyógyszeripart" jelentene."
A gyerekekről szóló anekdotikus leírás valóságtartalma nem ellenőrizhető. Ezzel szemben tény, hogy aki allergiás,az nem csak a szennyezett nagyvárosokban, hanem a természet lágy ölén is szenved a kellemetlen tünetektől. Felmérések azt is bizonyítják, hogy egyes nyugat-európai, tiszta levegőjű nagyvárosokban sokkal gyakoribbak az allergiás betegségek, mint a szennyezett levegőjű kelet-németországi iparvárosokban. Az allergiás betegségek gyakoriságának növekedésére napjainkig nincs egységes magyarázat, de bizonyosnak tűnik, hogy a genetikai okokon kívül a nyugati életmód is fokozza a kialakulás kockázatát.
A parlagfű-allergia kialakulásának módjának fenti, igen érzékletes leírása nem tényeken alapul és nagyon távol áll a valóságtól. A légúti allergiásoknak valóban kedvez a kipufogófüst-mentes környezet, de a benzin- és dízelüzemú autók betiltásának elodázását a gyógyszeripar nyakába varrni teljesen alaptalan és elég meredek következtetés. Nem titok, a gyógyszeripar a beteg emberek által kifizetett pénzekből él, de a profitszerzés mellett az elsődleges cél az elégedett vásárló, azaz a gyógyuló beteg. Összeesküvés-elméletek ennek ellenkezőjéről szólnak, de sajnos van elég betegség ahhoz, hogy ne kelljen mesterségesen fenntartani egyes kórságokat ahhoz, hogy a gyógyszergyárak bevételhez jussanak. Az pedig egyszerűen nem igaz, hogy az orvostudomány csak kezelni tud, gyógyítani nem. Gondoljunk csak arra, hány millióan haltak meg az antibiotikumok korszaka előtt pl. tüdőgyulladásban, és ma már milyen kicsi ez az arány. És egy másik példa: azok a maláriás betegek, akik gyógyszeres kezelés kapnak, nem halnak meg, de a világ „gyógyszeripartól nem szennyezett” részein, például Afrika szegényebb részein évente több százezren esnek ennek a ma már gyógyítható betegség áldozatául – pusztán azért, mert nincs pénzük megfelelő gyógyszerekre.
"Nem kell (…) irtani, visszafogja az önmagát is a szaporodásban, ha nincs megműveletlen terület, mert neki az a teremtéstől rendelt feladata, hogy megóvja a termőföldet a kiszáradástól, s teszi a "dolgát"! Hazánkban úgy akarnak védekezni az allergia ellen az illetékesek és mindenféle egyletek, hogy a parlagfű irtására szólítanak fel. A parlagfüvet csak vegyszerekkel tudnák véglegesen kiirtani, ha egyáltalán véghez lehetne ezt vinni. A parlagfű is a természet része és kipusztításával felborulna a természet rendje. A vegyszeres irtás több kárt okozna az embereknek és a természetnek, mint a parlagfű az embereknek. A parlagfű után aztán jönnének a többi allergének, az ürömfélék, a libatop, a nyírfák és még sorolhatnám a növényeket s végül nem volna körülöttünk természet, mert a kultúrnövényeket is irtani kellene, mert aki allergiás, az előbb-utóbb a kukorica, a búza, stb. pollenjeire is érzékennyé válna, s így lassan kipusztulna az emberiség is."
Bár megművelt területeken és természetes vegetáció esetén a parlagfű ritkábban fordul elő, nagyon gyors terjedése miatt irtani szükséges. Legszerencsésebb a fiatal, még nem virágzó, virágport nem termelő (így nem is allergizáló) növények kitépése, kaszálása – ehhez még vegyszer sem kell. Ugyanakkor nem árt megjegyezni, hogy a „természet rendje” akkor is felborul, ha egy növény olyan területen jelenik meg, ahol nem őshonos. Természetes ellenségei, kórokozói hiányában gyorsan szaporodik, és bár várható, hogy meghonosodása után idővel a helyi ökológiai egyensúly részévé válik és előfordulási gyakorisága csökken, de azok, akik most allergiásak, ezt nem várhatják meg.
"(…) miért van ma annyi beteg, így pollenallergia is. 60-80 évvel ezelőtt kevesebb ember volt és több pollent termelő növény, tehát egy emberre fajlagosan több pollen jutott, mint napjainkban, és mégsem volt ennyi allergiás, asztmás beteg. A virágporok nem veszedelmesek, hanem hasznosak (az egyik legértékesebb táplálékunk)."
Bizonyos virágporok egyáltalán nem, mások jelentősen allergizálnak. 60-80 évvel ezelőtt a parlagfű nem volt elterjedve olyan mértékben, hogy a maihoz hasonló problémákat okozzon.
"Engem nem tudnak megbüntetni a parlagfű nem irtása miatt, ugyanis én úgy irtom a parlagfüvet, hogy megeszem! (…) a parlagfű az emberek számára is ehető, s azóta rendszeresen fogyasztom, az év minden napján. Ilyenkor, amikor még zsenge, összevágom apróra egy kis petrezselyem-, vagy zeller-zölddel, - önmagában sem rossz!- és rászórom a szendvicseimre, a kiszedett ételeimre (leves, kása, tészta, főzelék, barnarizs). Ebben a zsenge korban nagyon sokat leszedek és leszárítom, majd szárítva tárolom, s így egész évben tudom az ételeimbe, ételeimre tenni a szárított, megőrölt porát.
Veterán dobóatléta vagyok és sokszor vannak olyan monstre versenyek, ahol több órán keresztül kell dobálni különböző súlyú nehézkalapácsokat. Ilyenkor szoktam a teljesítményem fokozása céljából a verseny színhelye körül talált parlagfűből fogyasztani, önmagában és nyersen. El is neveztek a sporttársaim fűevőnek. Aztán megdöbbentette őket, hogy a parlagfű-evésem után kb. 20 percen belül egyre javultak az eredményeim. Néhány követőm is akad majdnem mindig és náluk is hasonló teljesítmény javulásokat lehetett tapasztalni."
A fiatal, nem virágzó növények nem okoznak pollenallergiát. Szájon át elfogyasztva sem várható olyan allergiás reakció, mint amikor a virágpor a légutakba jut. Megenni mégsem javasolt, mivel előfordulhat, hogy az evés közben belélegzett pollentől túlérzékenységi reakció jelentkezik, továbbá fogyasztásával nincsenek hosszú távú tapasztalatok, és tudományos igénnyel nem vizsgálták, (hogy pl. hosszútávon vagy nagy dózisban) nem mérgező-e emberre. Különösen veszélyes és nem elfogadható, amikor egy közszolgálati jellegű műsorban ilyen veszélyes tévhiteket terjesztenek, és bár a riportban megszólalnak szakemberek, nincs lehetőségük reflektálni az elhangzottakra. A fent említett teljesítményfokozó hatás nem ismert, más nem írta le, és az alapján, amit a növényről jelenleg tudunk, valószínű, hogy placebóhatásról van szó.
"Pár évvel ezelőtt el akartak adni nekem egy gyufás-skatulyányi zöld port több tízezer (!) forintért. Kérdeztem, hogy mi van a dobozban és miért olyan drága? Erre azt felelték, hogy a szervezet őssejt termelését fokozza a zöld por és ezáltal minden betegséget helyrehoz a szervezetben. Nem vettem meg a port pedig tudtam, hogy egy keletet, nyugatot is megjárt, neves magyar orvostól származik, hanem megízleltem s megszagoltam. Kellemes volt a meglepetésem, ugyanis a zöld por, a parlagfű pora volt, amelyet jómagam már régóta napi szinten fogyasztok! (…) Akiket eddig meg tudtam győzni arról, hogy a parlagfű rendszeres fogyasztása milyen hasznos, bármilyen betegségük is volt, meggyógyultak belőle, még a rákból is, vagy a parlagfű allergiából is."
Az itt olvasható állítások teljesen alaptalanok. Az „őssejtfokozás” racionalitása csak bizonyos, jól definiálható esetekben (lenne) igazolható, és akkor is csak szigorúan kontrollált körülmények között. Ilyen hatással a növény nagy valószínűséggel nem bír – eddig ezt egyetlen más növényfajról sem igazolták. Nagy felelőtlenség olyan súlyos betegségekre javasolni a növényt, amelyeket nyilvánvalóan nem gyógyít meg – bármit is állítson az iromány szerzője.
"A fentiek ismeretében merül fel a kérdés, hogy akkor miért irttatják velünk a parlagfüvet? Ráadásul még büntetés kiszabását is kilátásba helyezik, ha nem irtjuk azt! Nekem erre is meg van a válaszom! A Földünk túlnépesedése már napjainkban is veszélyezteti a Föld valamennyi élőlényét és lakóját is! Ez ellen a Világkormánynak ( én csak háttérhatalomnak nevezem) tennie kell valamit. Nos a világunk ezen urai fő részvényesei a gyógyszeriparnak is. Ha a világon mindenki megtudná azt, amit az indiánok közöltek a franciákkal, jelesül, hogy a parlagfű, mintegy csodaszer minden betegségnél visszafordítja és normalizálja a szervezetben zajló rendellenességeket, azaz a betegségeket, akkor senki nem venne gyógyszert, és akkor nem lenne óriási bevétele a világ urainak, s még így a Föld is túlnépesedhetne. Ezért a világ urai, a fizetett bértollnokaikkal és bértudósaik által úgy rendelkeztek, hogy elsőszámú közellenségnek kiáltották ki a parlagfüvet, ezt az embernél is intelligensebb, több Föld-történeti katasztrófát is átélt csodálatos ősi növényt, hogy a tudatlan és megtévesztett embereknek még véletlenül se jusson eszébe, hogy a kötelező irtás mögött egy más célja van ezen uraknak. Ez a cél pedig a lakosság gyérítése, a Földünk megóvása a túlnépesedéstől.
Weixl-Várhegyi László feltaláló, mérnök-radiesztéta, bioenergetikus, fitoterapeuta, életmód- és táplálkozási tanácsadó és terapeuta, természetgyógyász, a Magyar Természetgyógyászok Szövetsége, a Magyar Természetgyógyászok és Életreformerek Tudományos Egyesület tagja, a Tudományos Rendőrség alapító tagja és szóvivője"
PETREZSELYEM
A petrezselyem számos fajtája ismert a világban. Azt használjuk, amelyik vidékünkön leginkább megterem, A legismertebb két különböző fajtája, az egyszerű levelű, és a bodor levelű. Számunkra a különbség csak az lehet, hogy a bodor levelű vaskosabb, nedvdúsabb, így azok akik centrifugázzák a zöld levelet, hamarább megtelik a poharuk. Ha gyökerét is felhasználjuk, jobb a helyzet. A petrezselyemben az a jó, hogy a nyári idény elmúlta után még sokáig élvezhetjük, mert aránylag jól tűri a tárolást, valamint ha néhány szálat a földbe hagyunk, sokáig van friss zöldünk, és tavasszal szintén korán hozzájutunk. A petrezselyem az a növényünk, amely szinte minden nap az asztalra kerül valamelyik ételünkben. Ha ezt betartjuk, nincs gondunk a vastartalommal, amire a testünknek szüksége van. Az alábbi táblázatból láthatjuk, milyen értékes zöldségünk a petrezselyem. Igaz, nem fogyasztunk belőle sokat, de mindennap ott van asztalunkon, hogy pótolja a szervezetben a fellépő hiányt.
Gyógyhatása:
Lúgosító hatása van a savas vérre.
Allergia:
A petrezselyem egyik legerősebb, legtartalmasabb zöldségfélénk. Rendkívül jó hatással van a vér tisztítására, és ezzel az allergia elleni küzdelem egyik leghatásosabb gyógyszere. Hat a hörgők tisztítására, valamint csökkenti a rájuk ható ingereket. Nagyon hatásos az allergiás tüsszögés ellen.
Vízhólyag és vesetisztító:
Erős vízhajtó és vizelethajtó, ezért a terhes nőknek nagyban fogyasztani nem szabad. Tisztítja a vízhólyagot és a veséket, valamint serkentőleg hat a vesék működésére. Ezt elsősorban nagymennyiségű káliumtartalmának köszönhetjük. Serkenti természetes szex hormonok képződését a szervezetben, és ezzel elősegíti a normális menstruációs ciklust, valamint csökkenti a menstruációs fájdalmakat és normalizálja a folyást. Ezt vastartalma biztosítja, amire különösen akkor van szükség, amikor erős a vérzés.
Hat a látás- és optikai idegekre:
Vitamin és ásványi összetétele folytán pozitívan hat a látás és a látással kapcsolatos idegekre. A benne lévő nagymennyiségű A vitaminnak köszönhetjük, hogy csökkenti a szürkületi vakságot, valamint javítja a látást.
Tisztító hatása van:
Szintén kálium tartalmának köszönhetjük, hogy a petrezselyem tisztítja az emésztő rendszert, valamint serkenti a máj munkáját. Mint tudjuk, a májnak nagyon sok feladata van, köztük az egyik, a szervezetbe jutó mérgek azonnali tárolása. De ha a máj már túl van terhelve, a szervezetbe jutó mérgek elterjedése ellen nem történik semmi. A petrezselyem segít a szervezet tisztításában, különösen higanyszennyezés esetén ajánlatos a kúraszerű fogyasztása.
Cukorbaj előtt:
Azoknak, akik a szürke zónába jutnak, illetve jelöltek a cukorbajra, ajánlatos egy időre kúraszerűen fogyasztani a petrezselymet. Olyan anyagokat tartalmaz, amelyek segítik megszüntetni az inzulin érzékenységet, illetve késleltei a cukorbaj kialakulását. Ezt egyébként a kalcium felvétellel is elérjük, mert segíti a sejtek mozgásának szabályozását. A kalcium megtalálható a többi sötétzöld színű zöldségekben is. Természetesen a cukorbaj megelőzéséhez a táplálékozásunkkal is be kell segíteni azzal, hogy kerüljük a fehér cukor használatát, hogy segítsünk a szervezetben visszaállítani a rendet.
Serkenti az immunrendszer munkáját:
Azok aki huzamosabb időn keresztül gyógyszeren vannak, számos mellékhatás alakulhat ki, ami az immunrendszer munkáját gátolja. Nagy csapás továbbá az immunrendszerre a védőoltás is, bármelyik legyen az. Ha az immunrendszer meggyengül, a körülöttünk levő baktériumok munkája testünkben megkezdődik. Számos jele van az immunrendszer hanyatlásának, amit főleg táplálékunkkal segíthetünk visszaállítani. A petrezselyem az egyik legnagyobb tára a vitaminoknak és ásványoknak. Kúraszerű fogyasztással fokozzuk a test ellenálló lépességét, bármely betegséggel szemben.
Serkenti az étvágyat:
Különösen kisgyereknél jelenthet gondot az étvágy, amit a rossz étkezési szokásokkal alakíthatunk ki. A kicsi általában nem kap elegendő nyers gyümölcsöt, de még inkább nyers zöldséget. Holott a főtt sárgarépánál sokkal táplálóbb a nyers sárgarépa-lé. És ha a kicsi megszokja az ízeket, később is jobban elfogadja a zöldségféléket, akár főve, akár nyersen. Igaz, abban az esetben nem jelentene gondot az étvágytalanság. A petrezselyem nemcsak kitűnő étvágygerjesztő a gyerekek számára, de nagyon tápláló is.
Vérszaporító:
A petrezselyemben sok a vas. Ha megfigyeljük a kimutatást láthatjuk, hogy tíz dg petrezselyem 8 mcg vasat tartalmaz. Ezt nem lehet összehasonlítani a pótló pirulákkal, mert a természetes környezetből illetve a táplálékunkból a felszívódás sokkal nagyobb. A szervezetünknek nagy szüksége van vasra a vérképződéshez valamint az oxigén felszívódáshoz. A petrezselyem továbbá olyan agyagot tartalmaz, amely elősegíti a vérkötődést.
Használhatjuk továbbá:
Bőrproblémákra Atherosclerosisra, stb.
Elkészítési mód:
A petrezselymet semmi képpen sem fogyaszthatjuk tisztán. Nagyon erős növény ahhoz, hogy hígítás nélkül érvényesüljön a szervezetünkben illetve hogy ne károsítsa azt. Ne feledjük, a sok nem jelenti azt is hogy jobb. A leghatásosabb nyersen fogyasztani, a kicentrifugázott levét, felhígítva bármely más zöldség lével, így sárgarépával is lehet. Hatékony a petrezselyem lé fokhagymával, de akkor is hígítani kell, mert mindkettő igen tömör összetételű. Nyersen a tisztított petrezselymet ajánlatos belekeverni a salátába, a levelet szintén. És ha a hús mellé dísznek petrezselyem zöldjét adnak, vegyük komolyan a kínálást, mert a klorofilles zöldségféle gátolja a testben a rákkelő anyagok felszívódását, amiben a sült hús ugyancsak bővelkedik.
http://isteninovenyek.hu/2010/03/petrezselyem-gyogynoveny/
TORMA
(Armoracia rusticana)
A tormáról megoszlanak a vélemények. Néhányan azért nem szeretik, mert csípős, de a többség éppen ezért kedveli. A legújabb kutatások bebizonyították, hogy a frissen reszelt torma baktérium- és vírusölő hatása félnapon át tart; tehát érdemes szeretni.
Ismerjük meg!
A tormát (Armoracia rusticana), tulajdonságai alapján sorolhatjuk a gyógynövények és a fűszernövények közé is. A Volga és a Don környékéről származik, ma is az életerő jelképe azon a vidékeken. A népnyelv közönséges és csípős tormának is nevezi. Elvadulva ártereken, nedves réteken és szántók mellett is előfordul. A mindenki által köztudott erős illatát intenzív illóolaj-tartalmának köszönheti. Fő hatóanyaga a mustárolaj, a szinigrin és a glukonnaszturcin nevű glikozidok, de fellelhető benne C-vitamin és kálium is. A torma évelő, lágyszárú növény; fehér karógyökerei a legnagyobb hideget is jól bírják. Nagy sötétzöld levelei ráncosak. A torma gyökerét egész évben gyűjthetjük, de betakarításra általában az ősz a legalkalmasabb időszak. Ezt követően, pincében homok közé helyezve akár egy éven keresztül is tárolhatjuk.
Miért jó?
A legújabb kutatások bebizonyították, hogy a frissen reszelt torma baktérium- és vírusölő hatása félnapon át tart. A torma antibakteriális hatását a benne található glikozidoknak köszönheti, a mustárolaj viszont fokozza a nyálkahártyák vérellátását, a kálium pedig serkenti a veseműködést.
A reszelt tormát vese- és húgyúti fertőzések, valamint bronchitis esetén is ajánlják, és a felső légutak hurutja esetén a torma és méz keveréke kiváló gyógyír lehet.
A népi gyógyászatban a frissen reszelt tormát pakolásként is hatásosan alkalmazzák.
A torma csípős illóolajának belélegzése tisztítja a légutakat, ezért sok helyen a tormát az egészség szimbólumának tartják.
Hogyan fogyasszuk?
A tormát különféleképpen lehet fogyasztani. Kiváló köretként és frissen reszelve, de ecetesen, vagy tormamártásként is jó íz világot kölcsönöz az ételeknek. A háziasszonyok savanyúságok eltevésénél (például cékla, paprika) is hasznosítják. Hazánkban a főtt sertés- és marhahúsok, bizonyos halételek szinte elképzelhetetlenek torma nélkül, sőt a rendezvények hidegtálainál is rendszeresen megtaláljuk a tormakészítmények valamelyik típusát, mivel a reszelt torma jó étvágygerjesztő hatású. Néhány háziasszony fiatal levelét salátába teszi.
Akik a torma erős illatát nem viselik el, azoknak ajánlott majonézes reszelt tormát, vagy tejszínes reszelt tormát fogyasztaniuk. Mindegyik változat könnyen elérhető a boltokban.
A torma túlzásba vitt fogyasztása erősen irritálhatja a nyálkahártyát, és vigyázzunk arra, hogy a frissen reszelt torma ne kerüljön a szemünkbe. Várandós anyák, vesebetegek nagy mennyiségben ne fogyasszák.
Tippek - tanácsok
A tormáról köztudott, hogy termesztése egyszerű, kiirtani viszont nehéz feladat, ezért érdemes megfontolni, hogy a kertben hova ültessük. Igénytelen növény, egy félárnyékos helyen a kert sarkában pompásan elterebélyesedik. Ha kötött a talaj, érdemes ültetéskor kicsit tőzeggel vagy homokkal lazítani. Ilyenkor jobban fejlődik, és könnyebb kiszedni a földből. A 10-15 centiméteres gyökérdarabokat tavasszal vagy ősszel ültessük el mintegy 20-30 cm-es távolságra. Ne ültessük túl mélyre! Kiásáskor a vékony, fel nem használt mellékgyökereket újra elültethetjük. A reszelés után a torma viszonylag gyorsan megbarnul, ezért érdemes azonnal elfogyasztani, vagy feldolgozni.
Érdekesség
A régi időkben a tormát gyógynövényként termesztették, csak később vált a főtt és füstölt ételek közkedvelt ízesítőjévé. A torma csípősségét, erősségét enyhíthetjük, ha a frissen reszelt állapotban néhány percre betesszük a sütőbe, vagy ecetes cukros vízbe rakjuk. Állítólagos bélféreg űző hatása miatt a középkorban gyorsan elterjedt egész Európában. Magyarország jelentős mennyiségű tormát exportál nyugat-európai országokba.
http://www.hazipatika.com/
Foto: http://www.mindmegette.hu/
Ismerjük meg!
A tormát (Armoracia rusticana), tulajdonságai alapján sorolhatjuk a gyógynövények és a fűszernövények közé is. A Volga és a Don környékéről származik, ma is az életerő jelképe azon a vidékeken. A népnyelv közönséges és csípős tormának is nevezi. Elvadulva ártereken, nedves réteken és szántók mellett is előfordul. A mindenki által köztudott erős illatát intenzív illóolaj-tartalmának köszönheti. Fő hatóanyaga a mustárolaj, a szinigrin és a glukonnaszturcin nevű glikozidok, de fellelhető benne C-vitamin és kálium is. A torma évelő, lágyszárú növény; fehér karógyökerei a legnagyobb hideget is jól bírják. Nagy sötétzöld levelei ráncosak. A torma gyökerét egész évben gyűjthetjük, de betakarításra általában az ősz a legalkalmasabb időszak. Ezt követően, pincében homok közé helyezve akár egy éven keresztül is tárolhatjuk.
Miért jó?
A legújabb kutatások bebizonyították, hogy a frissen reszelt torma baktérium- és vírusölő hatása félnapon át tart. A torma antibakteriális hatását a benne található glikozidoknak köszönheti, a mustárolaj viszont fokozza a nyálkahártyák vérellátását, a kálium pedig serkenti a veseműködést.
A reszelt tormát vese- és húgyúti fertőzések, valamint bronchitis esetén is ajánlják, és a felső légutak hurutja esetén a torma és méz keveréke kiváló gyógyír lehet.
A népi gyógyászatban a frissen reszelt tormát pakolásként is hatásosan alkalmazzák.
A torma csípős illóolajának belélegzése tisztítja a légutakat, ezért sok helyen a tormát az egészség szimbólumának tartják.
Hogyan fogyasszuk?
A tormát különféleképpen lehet fogyasztani. Kiváló köretként és frissen reszelve, de ecetesen, vagy tormamártásként is jó íz világot kölcsönöz az ételeknek. A háziasszonyok savanyúságok eltevésénél (például cékla, paprika) is hasznosítják. Hazánkban a főtt sertés- és marhahúsok, bizonyos halételek szinte elképzelhetetlenek torma nélkül, sőt a rendezvények hidegtálainál is rendszeresen megtaláljuk a tormakészítmények valamelyik típusát, mivel a reszelt torma jó étvágygerjesztő hatású. Néhány háziasszony fiatal levelét salátába teszi.
Akik a torma erős illatát nem viselik el, azoknak ajánlott majonézes reszelt tormát, vagy tejszínes reszelt tormát fogyasztaniuk. Mindegyik változat könnyen elérhető a boltokban.
A torma túlzásba vitt fogyasztása erősen irritálhatja a nyálkahártyát, és vigyázzunk arra, hogy a frissen reszelt torma ne kerüljön a szemünkbe. Várandós anyák, vesebetegek nagy mennyiségben ne fogyasszák.
Tippek - tanácsok
A tormáról köztudott, hogy termesztése egyszerű, kiirtani viszont nehéz feladat, ezért érdemes megfontolni, hogy a kertben hova ültessük. Igénytelen növény, egy félárnyékos helyen a kert sarkában pompásan elterebélyesedik. Ha kötött a talaj, érdemes ültetéskor kicsit tőzeggel vagy homokkal lazítani. Ilyenkor jobban fejlődik, és könnyebb kiszedni a földből. A 10-15 centiméteres gyökérdarabokat tavasszal vagy ősszel ültessük el mintegy 20-30 cm-es távolságra. Ne ültessük túl mélyre! Kiásáskor a vékony, fel nem használt mellékgyökereket újra elültethetjük. A reszelés után a torma viszonylag gyorsan megbarnul, ezért érdemes azonnal elfogyasztani, vagy feldolgozni.
Érdekesség
A régi időkben a tormát gyógynövényként termesztették, csak később vált a főtt és füstölt ételek közkedvelt ízesítőjévé. A torma csípősségét, erősségét enyhíthetjük, ha a frissen reszelt állapotban néhány percre betesszük a sütőbe, vagy ecetes cukros vízbe rakjuk. Állítólagos bélféreg űző hatása miatt a középkorban gyorsan elterjedt egész Európában. Magyarország jelentős mennyiségű tormát exportál nyugat-európai országokba.
http://www.hazipatika.com/
Foto: http://www.mindmegette.hu/
BAZSALIKOM
(Ocimum basilicum)
A Bazsalikom népies neve:
Királyfű, németbors.
A Bazsalikom leírása
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Ázsia, Amerika, Afrika melegebb vidékein őshonos, hazánkban termesztik. Egyéves illatos, leginkább fűszerként elterjedt gyógynövény.
Fűszeres illatú növény, tojásdad levelei kihegyezett csúcsúak, épszélűek, csipkések, vagy bevagdaltak, néha pirosra színeződnek. Virágzata laza álfüzér, kis virágai többnyire hatosával álörvöket alkotnak. Az ajakosvirágok színe fehér, sárgás, vagy pirosas, hosszúságuk 7-15 mm.
A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese- és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre, mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van.
A Bazsalikom elterjedése
Hazája India, melegebb vidékeken világszerte termesztik.
Hogyan gyűjtsük a Bazsalikom gyógynövényt?
A szár virágos, leveles felső részét hasznosítják gyógyászati célokra. Fűszer céljára a szárakról a virágot és a levelet morzsolják le. Június-augusztus folyamán aratják.
A Bazsalikom hatóanyagai:
A növény illóolajat (benne metilkavikolt, linaloolt, cineolt, eugenolt), flavonoidokat, cseranyagot tartalmaz.
A Bazsalikom felhasználása:
A bazsalikom emésztés és étvágyserkentő, szélhajtó, enyhe tejelválasztást elősegítő hatású. Túlnyomórészt fűszerként használják, de a népi gyógyászatban gyomor- és bélpanaszok, valamint a húgyutak megbetegedéseinek kezelésére és a garat gyulladásának enyhítésére, torok-öblögetőszerként is használatos. Homeopátiás készítményei húgycsőgyulladás ellen hatásosak.
Tea: Forrázzunk le 1 csésze vízzel 1 teáskanálnyi szárított bazsalikomot, hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le. Köhögés csillapítására, idegnyugtatóul, étvágyjavítóul, vizelethajtóul isszák. Bazsalikom lé: A levélből kivont lé bőrfertőzések és rovarcsípések gyógyítására ajánlott. Öblítő: Toroköblítőként használják, valamint kelések érlelésére. Por: Szájfekély esetén alkalmazandó. Fűszerként: Mártások, pástétomok, saláták, paradicsom és hüvelyes zöldségek ízesítőjeként használják leginkább. Erős, jellegzetes, édeskés ízű fűszernövény. A jellegzetes olasz pesto nevű pikáns szósz fő alkotóeleme.
A növény cseranyagai és illóolajai a felfúvódást csökkentik, valamint gyomorrontás esetén segítenek. A bazsalikomnak ismeretes étvágyjavító, szélhajtó, köhögés csillapító hatása. Ismert vizelethajtó hatása is, bár ritkán alkalmazzák erre a célra. Jó idegerősítő. A gyógynövény csökkenti a magas vérnyomást, és megvéd a stresszes állapot kialakulásától. A gyógyszerészek bebizonyították, hogy szoptató anyukáknál serkenti a tejelválasztást (ld. figyelmeztetést). A növény leveléből kinyert lé bőrgyulladások és rovarcsípések gyógyítására alkalmazható. Antibakteriális hatása miatt torokgyulladásoknál öblögetőszerként, kenőcsökben nehezen gyógyuló sebekre alkalmazzák.
Jó tudni a Bazsalikomról!
Illóolaját terhesség alatt ne használjuk. Az illóolaja tartalmaz egy esztragol nevű anyagot, melyről nem zárható ki, hogy sejtkárosító hatású, ezért várandós és szoptatós kismamák, csecsemők és kisgyermekek lehetőség szerint ne alkalmazzák. Hosszú ideig történő használata sem ajánlott.
Érdekesség a Bazsalikom kapcsán:
Az ókori görögök a növények királyának tartották, mivel a királyok felszenteléséhez használt olajnak is elengedhetetlen alkotórésze volt. A középkori európaiak úgy tartották, hogy csak gyönyörű nők termeszthetik a bazsalikomot, és a romantikus szerelem szimbolikus jeleként aposztrofálták. A népi hagyomány szerint levele elűzi a legyeket.
A Bazsalikom az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.
http://www.gyogynovenyhatarozo.hu/
Foto: http://www.flickr.com/
Királyfű, németbors.
A Bazsalikom leírása
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Ázsia, Amerika, Afrika melegebb vidékein őshonos, hazánkban termesztik. Egyéves illatos, leginkább fűszerként elterjedt gyógynövény.
Fűszeres illatú növény, tojásdad levelei kihegyezett csúcsúak, épszélűek, csipkések, vagy bevagdaltak, néha pirosra színeződnek. Virágzata laza álfüzér, kis virágai többnyire hatosával álörvöket alkotnak. Az ajakosvirágok színe fehér, sárgás, vagy pirosas, hosszúságuk 7-15 mm.
A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese- és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre, mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van.
A Bazsalikom elterjedése
Hazája India, melegebb vidékeken világszerte termesztik.
Hogyan gyűjtsük a Bazsalikom gyógynövényt?
A szár virágos, leveles felső részét hasznosítják gyógyászati célokra. Fűszer céljára a szárakról a virágot és a levelet morzsolják le. Június-augusztus folyamán aratják.
A Bazsalikom hatóanyagai:
A növény illóolajat (benne metilkavikolt, linaloolt, cineolt, eugenolt), flavonoidokat, cseranyagot tartalmaz.
A Bazsalikom felhasználása:
A bazsalikom emésztés és étvágyserkentő, szélhajtó, enyhe tejelválasztást elősegítő hatású. Túlnyomórészt fűszerként használják, de a népi gyógyászatban gyomor- és bélpanaszok, valamint a húgyutak megbetegedéseinek kezelésére és a garat gyulladásának enyhítésére, torok-öblögetőszerként is használatos. Homeopátiás készítményei húgycsőgyulladás ellen hatásosak.
Tea: Forrázzunk le 1 csésze vízzel 1 teáskanálnyi szárított bazsalikomot, hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le. Köhögés csillapítására, idegnyugtatóul, étvágyjavítóul, vizelethajtóul isszák. Bazsalikom lé: A levélből kivont lé bőrfertőzések és rovarcsípések gyógyítására ajánlott. Öblítő: Toroköblítőként használják, valamint kelések érlelésére. Por: Szájfekély esetén alkalmazandó. Fűszerként: Mártások, pástétomok, saláták, paradicsom és hüvelyes zöldségek ízesítőjeként használják leginkább. Erős, jellegzetes, édeskés ízű fűszernövény. A jellegzetes olasz pesto nevű pikáns szósz fő alkotóeleme.
A növény cseranyagai és illóolajai a felfúvódást csökkentik, valamint gyomorrontás esetén segítenek. A bazsalikomnak ismeretes étvágyjavító, szélhajtó, köhögés csillapító hatása. Ismert vizelethajtó hatása is, bár ritkán alkalmazzák erre a célra. Jó idegerősítő. A gyógynövény csökkenti a magas vérnyomást, és megvéd a stresszes állapot kialakulásától. A gyógyszerészek bebizonyították, hogy szoptató anyukáknál serkenti a tejelválasztást (ld. figyelmeztetést). A növény leveléből kinyert lé bőrgyulladások és rovarcsípések gyógyítására alkalmazható. Antibakteriális hatása miatt torokgyulladásoknál öblögetőszerként, kenőcsökben nehezen gyógyuló sebekre alkalmazzák.
Jó tudni a Bazsalikomról!
Illóolaját terhesség alatt ne használjuk. Az illóolaja tartalmaz egy esztragol nevű anyagot, melyről nem zárható ki, hogy sejtkárosító hatású, ezért várandós és szoptatós kismamák, csecsemők és kisgyermekek lehetőség szerint ne alkalmazzák. Hosszú ideig történő használata sem ajánlott.
Érdekesség a Bazsalikom kapcsán:
Az ókori görögök a növények királyának tartották, mivel a királyok felszenteléséhez használt olajnak is elengedhetetlen alkotórésze volt. A középkori európaiak úgy tartották, hogy csak gyönyörű nők termeszthetik a bazsalikomot, és a romantikus szerelem szimbolikus jeleként aposztrofálták. A népi hagyomány szerint levele elűzi a legyeket.
A Bazsalikom az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.
http://www.gyogynovenyhatarozo.hu/
Foto: http://www.flickr.com/
PORCSIN
(Portulaca oleracea)
A természetes táplálkozáshoz való visszatérés az egészséges életmódra való törekvés egyik legfontosabb tényezője. A környezetünkben vadon termő növények között több olyan is van, amiből ehető ételeket készíthetünk, amellett, hogy gyógynövényként is használhatjuk őket. A legtöbbjük előfordul a saját kiskertünkben is, de általában gyomnövénynek tartjuk, pedig sok közöttük ehető.
Kövér porcsin (Portulaca oleracea)
Népies neve: disznója, disznóporcsin, kövérfű, kövérke, kövérlányka, poncsér
Június végén a homokos talajú kertekben megjelenik a kövér porcsin pozsgás fényes leveleivel, szinte kiirthatatlanul. Lehet szárazság, lehet esős időszak a porcsin szabadon burjánzik. Szétterülő ágaival gyorsan beborítja a kertet. Szidjuk is eleget, pedig ha tudnánk...
Őshazája feltehetően a Nyugat-Himalájától Dél-Oroszországon át egészen Görögországig húzódik. A Himalája lábánál, egészen 2000-3000 méteres magasságig vadon előfordul. Mások amerikai eredetűnek tartják, és innen vélik elterjedését az egész világon. Nálunk vadon is előfordul, többnyire gyomnövényként tartjuk számon.
Gyűjtési idő: Gyűjthető egész nyáron, virágzás előtt. Annyira jellegzetes, hogy más növénnyel nem téveszthető össze.
A kövér porcsin omega-3 zsírsavakban igen gazdag növény, különösen Alfa-Liposavban, amely vízben és zsírban is oldódó antioxidáns, ezért könnyen bejut a sejtekbe, ahol hatékonyan leköti az ott lévő szabad gyököket. Egy csésze porcsin levél elfogyasztásával 3-400 mg ALA kerül a szervezetünkbe.
Magas C- és E-vitamin, valamint béta-karotin és glutation tartalmának köszönhetően immunerősítő hatást fejt ki. Antioxidáns tartalmánál fogva, lassítja az öregedés folyamatát.
A vér koleszterin- és cukorszintjére kifejtett hatásával védi az artériákat. Kiváló vértisztító, vérzéscsillapító hatású. Reumás megbetegedések kezelésére is használhatjuk, mind belsőleg, mind külsőleg, pakolásként. Féreghajtásra is kiváló, és gyulladáscsökkentő hatása miatt az aranyér tüneteit is enyhíti.
Belsőleg a kövér porcsin a szívproblémák, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére ajánlott.
Külsőleg izomgörcsök fellazítására használatos. Pakolásnak törjük össze a friss növény szárát és leveleit, fogjuk vászonruhába, és tegyük a sérült testrészre. Rögzítsük, akár egész éjszaka is rajta maradhat.
Antibiotikus, antifungális hatása miatt használják különböző bőrgyulladások, sebek, fekélyek, ekcéma és égési sebek gyógyítására.
A magyar népgyógyászatban a húgyúti betegségek és gyulladások kezelésében, valamint a szív- és érrendszeri betegségek gyógyításában alkalmazzák. Emellett használhatjuk fejfájás megszüntetésére, tüdőgyulladás, influenza és megfázás tüneteinek az enyhítésére.
Maria Treben a fogínysorvadás, fogínygyulladás kezelésére is ajánlja a porcsint. Porcsinlevél rágcsálásával megszüntethetjük a fogínyvérzést.
Hát kell ennél több? Pedig csak egy egyszerű gyomnövény...
Konyhai felhasználásra is alkalmas, mivel ásványi sókban és B-, C-vitaminban gazdag, kellemesen sós ízű. Leveleit és fiatal hajtásait gyűjtjük. Olyan bioaktív anyagokat tartalmaz, mint az oxálsavak, alkaloidák, zsírsavak, kumarinok, flavonoidok, szívglikozidok, glikozidok. A közvetlen virágzás előtt begyűjtött levelek és hajtások a legmegfelelőbbek. A fiatal levelek és hajtások befőzéssel és fagyasztással egyaránt tartósíthatók. A kövér porcsin főtt, sült húsokhoz és grillezett ételekhez kínálható. A felaprított fiatal levelek a paradicsomsalátának kitűnő ízt adnak. Nem szabad az étellel együtt főzni, a finomra vágott leveleket tálalás előtt hintjük az ételre. A fiatal levelek frissen és szárítva sószegény diétás ételek ízesítésére kiválóan alkalmasak.
A nagyobb, idősebb levelekből főzelék készíthető.
Egyiptomban és Szudánban nemesített változatait kerti növényként termesztik. A nemesített kerti növénynek csak a levélmérete különbözik a vadon termőétől. Nyugat-Európában pedig vadon begyűjtik, majd friss saláta alapanyagként hozzák forgalomba.
Receptek:
Porcsinfőzelék: 2 evőkanál zsemlemorzsát megpirítunk egy kevés vajon. 500 g porcsinlevelet ráteszünk és megpuhítjuk. Húslével felöntjük és tejföllel ízesítjük. Esetleg zabpehellyel meghinthetjük. A spenóthoz hasonló módon is készíthetünk belőle főzeléket.
Porcsin franciásan: 250 g porcsinlevelet lobogó sós vízbe dobjuk, majd leszűrjük. Extra szűz olíva- olajon petrezselyemzölddel, fokhagymával, sóval, borssal, szerecsendióval hirtelen átsütjük. Házi tejben vagy húslevesben beáztatott száraz kenyérrel puhára főzzük, reszelt házi sajttal, zsemlemorzsával megszórjuk és vajdarabokat rakunk a tetejére. Forró sütőben addig sütjük, amíg a teteje aranyló sárga nem lesz.
Párolt porcsin: Fiatal porcsin leveleket gyűjtünk, 200 g levelet vízben puhára párolunk, robotgéppel pépesítjük, kicsit megsózzuk, majd tejszínnel ízesítjük. Köretként esszük.
Porcsin saláta: A zsenge, megmosott, kb. 250 g porcsinlevelet az alábbi öntettel összekeverjük. Öntet: 2 evőkanál extra szűz olívaolaj, 1 evőkanál citromlé, só, bors és egy kevés apróra vágott lila hagyma. Én leginkább így, nyersen szeretem, akár más salátához keverve is, vagy saláta tetejére szórva.
Források:
Radics László: Ételek erdő, mező növényeiből
terebess.hu/tiszaorveny/ zoldseg/kover_porcsin.html
http://antalvali.com/
Foto: http://www.flickr.com/
Kövér porcsin (Portulaca oleracea)
Népies neve: disznója, disznóporcsin, kövérfű, kövérke, kövérlányka, poncsér
Június végén a homokos talajú kertekben megjelenik a kövér porcsin pozsgás fényes leveleivel, szinte kiirthatatlanul. Lehet szárazság, lehet esős időszak a porcsin szabadon burjánzik. Szétterülő ágaival gyorsan beborítja a kertet. Szidjuk is eleget, pedig ha tudnánk...
Őshazája feltehetően a Nyugat-Himalájától Dél-Oroszországon át egészen Görögországig húzódik. A Himalája lábánál, egészen 2000-3000 méteres magasságig vadon előfordul. Mások amerikai eredetűnek tartják, és innen vélik elterjedését az egész világon. Nálunk vadon is előfordul, többnyire gyomnövényként tartjuk számon.
Gyűjtési idő: Gyűjthető egész nyáron, virágzás előtt. Annyira jellegzetes, hogy más növénnyel nem téveszthető össze.
A kövér porcsin omega-3 zsírsavakban igen gazdag növény, különösen Alfa-Liposavban, amely vízben és zsírban is oldódó antioxidáns, ezért könnyen bejut a sejtekbe, ahol hatékonyan leköti az ott lévő szabad gyököket. Egy csésze porcsin levél elfogyasztásával 3-400 mg ALA kerül a szervezetünkbe.
Magas C- és E-vitamin, valamint béta-karotin és glutation tartalmának köszönhetően immunerősítő hatást fejt ki. Antioxidáns tartalmánál fogva, lassítja az öregedés folyamatát.
A vér koleszterin- és cukorszintjére kifejtett hatásával védi az artériákat. Kiváló vértisztító, vérzéscsillapító hatású. Reumás megbetegedések kezelésére is használhatjuk, mind belsőleg, mind külsőleg, pakolásként. Féreghajtásra is kiváló, és gyulladáscsökkentő hatása miatt az aranyér tüneteit is enyhíti.
Belsőleg a kövér porcsin a szívproblémák, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére ajánlott.
Külsőleg izomgörcsök fellazítására használatos. Pakolásnak törjük össze a friss növény szárát és leveleit, fogjuk vászonruhába, és tegyük a sérült testrészre. Rögzítsük, akár egész éjszaka is rajta maradhat.
Antibiotikus, antifungális hatása miatt használják különböző bőrgyulladások, sebek, fekélyek, ekcéma és égési sebek gyógyítására.
A magyar népgyógyászatban a húgyúti betegségek és gyulladások kezelésében, valamint a szív- és érrendszeri betegségek gyógyításában alkalmazzák. Emellett használhatjuk fejfájás megszüntetésére, tüdőgyulladás, influenza és megfázás tüneteinek az enyhítésére.
Maria Treben a fogínysorvadás, fogínygyulladás kezelésére is ajánlja a porcsint. Porcsinlevél rágcsálásával megszüntethetjük a fogínyvérzést.
Hát kell ennél több? Pedig csak egy egyszerű gyomnövény...
Konyhai felhasználásra is alkalmas, mivel ásványi sókban és B-, C-vitaminban gazdag, kellemesen sós ízű. Leveleit és fiatal hajtásait gyűjtjük. Olyan bioaktív anyagokat tartalmaz, mint az oxálsavak, alkaloidák, zsírsavak, kumarinok, flavonoidok, szívglikozidok, glikozidok. A közvetlen virágzás előtt begyűjtött levelek és hajtások a legmegfelelőbbek. A fiatal levelek és hajtások befőzéssel és fagyasztással egyaránt tartósíthatók. A kövér porcsin főtt, sült húsokhoz és grillezett ételekhez kínálható. A felaprított fiatal levelek a paradicsomsalátának kitűnő ízt adnak. Nem szabad az étellel együtt főzni, a finomra vágott leveleket tálalás előtt hintjük az ételre. A fiatal levelek frissen és szárítva sószegény diétás ételek ízesítésére kiválóan alkalmasak.
A nagyobb, idősebb levelekből főzelék készíthető.
Egyiptomban és Szudánban nemesített változatait kerti növényként termesztik. A nemesített kerti növénynek csak a levélmérete különbözik a vadon termőétől. Nyugat-Európában pedig vadon begyűjtik, majd friss saláta alapanyagként hozzák forgalomba.
Receptek:
Porcsinfőzelék: 2 evőkanál zsemlemorzsát megpirítunk egy kevés vajon. 500 g porcsinlevelet ráteszünk és megpuhítjuk. Húslével felöntjük és tejföllel ízesítjük. Esetleg zabpehellyel meghinthetjük. A spenóthoz hasonló módon is készíthetünk belőle főzeléket.
Porcsin franciásan: 250 g porcsinlevelet lobogó sós vízbe dobjuk, majd leszűrjük. Extra szűz olíva- olajon petrezselyemzölddel, fokhagymával, sóval, borssal, szerecsendióval hirtelen átsütjük. Házi tejben vagy húslevesben beáztatott száraz kenyérrel puhára főzzük, reszelt házi sajttal, zsemlemorzsával megszórjuk és vajdarabokat rakunk a tetejére. Forró sütőben addig sütjük, amíg a teteje aranyló sárga nem lesz.
Párolt porcsin: Fiatal porcsin leveleket gyűjtünk, 200 g levelet vízben puhára párolunk, robotgéppel pépesítjük, kicsit megsózzuk, majd tejszínnel ízesítjük. Köretként esszük.
Porcsin saláta: A zsenge, megmosott, kb. 250 g porcsinlevelet az alábbi öntettel összekeverjük. Öntet: 2 evőkanál extra szűz olívaolaj, 1 evőkanál citromlé, só, bors és egy kevés apróra vágott lila hagyma. Én leginkább így, nyersen szeretem, akár más salátához keverve is, vagy saláta tetejére szórva.
Források:
Radics László: Ételek erdő, mező növényeiből
terebess.hu/tiszaorveny/
http://antalvali.com/
Foto: http://www.flickr.com/
forrás: Gyógyító növényeink
TYÚKHÚR
(Stellaria media)
A tyúkhúrt sokan gyomnövénynek vagy gaznak tartják, pedig gyógyító hatásai elismertek. Sok betegséget megelőzhetünk vagy kúrálhatunk vele hatékonyan.
A közönséges tyúkhúr (Stellaria media) áprilistól a fagyokig virágzik, gyakran enyhe téli napokon is. Nem nehéz megtalálni bármely veteményeskertben vagy beépítetlen telken, árokparton. A nitrogénben gazdag talajokat kedvelő gyomnövényfaj. Virágai aprók, fehérek, a levelek hónaljában vékony kocsányokon fejlődnek, magányosak vagy álernyős virágzatot alkotnak.
Sok betegség ellen hatásos gyógyír: segít a görcsök, aritmia, neurózis, gyomorfekély, golyva esetén. Segítségével gyorsabban elmúlnak a furunkulusok, a diatézis, az ekcéma súlyosbodása. A növényt használják hashajtóként és vízhajtóként, valamint arthritis, köszvény, reuma és különféle sérülések esetében. Ha álmatlanságtól, elhízástól, szemgyulladástól szenvednek, szintén jól jöhet ez a szerény kis növény. Sőt, újabb információk szerint diabéteszes betegek számára nélkülözhetetlen ez a zöldféle. Rendszeresen használják, kisebb mennyiségben. Alacsonyan tarja a vércukorszintet és szabályozza az egész endokrin rendszer működését. A tyúkhúr javítja az általános anyagcserét.
Szaponin tartalma miatt fogyasztása nagyobb mennyiségben hasmenést, hányást okozhat, tehát egyszerre ne sokat fogyasszunk, inkább csak kiegészítésként, fűszerként használjuk. Tisztító hatásának köszönhetően eltávolítja a mérgeket, normalizálja a máj – és a későbbiekben (láncreakcióként) minden belső szervünk – működését.
Fogyasztása egyszerű: naponta gyűjtsük a tyúkhúrt, folyó víz alatt mossuk meg a leveleit, és adjuk hozzá a salátához. Pároljuk, főzzük, szárítsuk, használjuk fűszerként. Érdemes tavasszal összegyűjteni a fiatal hajtásait, ezeket mossuk le, itassuk le róla a nedvességet és szárítsuk meg. Ezután őröljük porrá, és tegyük el egy befőttes üvegbe. Adjuk bármilyen ételhez, szórjuk rá szendvicsekre.
http:// www.sokszinuvidek.hu/
A tyúkhúr friss zsenge levelei kalciumot, káliumot, A, B és C-vitamint tartalmaznak.
A kiszáradt bőr kezelésére
A tyúkhúr igazi tavaszi testápoló. Amivel belülről tisztítjuk a szervezetünket, azzal érdemes a bőrünket is kezelni, lemosni. A kiszáradt, pikkelyes, ekcémás bőr kezelésének menete:
1. Előkészületek: készítsünk citromfű teát a lemosáshoz, szedjünk egy nagyobb csokor tyúkhúrt, és ebből is csippentsünk le öt teáskanálnyit, amelyből fél liter forrázatot készítünk elő. Szerzzünk be nagyobb steril gézlapokat.
2. A problémás bőrfelületet gyengéden átdörzsöljük steril száraz gézlapokkal. Minden egyes simításnál fordítsuk meg a gézlapot vagy vegyünk elő tisztát.
3. A langyos citromfüves teával áttöröljük és így megnyugtatjuk a bőrt.
4. Majd a csokornyi tyúkhúrt összezúzzuk – két műanyag fólia közé tesszük és egy nyújtófával vagy a fólia gurigájával mint a tésztát, erőteljesen kinyújtjuk, összezúzzuk a leveleket, hogy levet is eresszenek
5. Az összezúzott tyúkhúrt kis csomókba fogva rásimítjuk a bőrre.
6. Az öt csipet növényből készült kellemes meleg teába belemártunk egy fehér gézt vagy pamut darabot, amelyet finoman kicsavarva a már gyógynövényes bőrre tesszük (ha nagyon problémás a bőr, akkor még erre tehetünk egy műanyag fóliát is –dunsztkötést készítünk) ezt pedig egy vastagabb száraz ruhával letakarjuk.
7. Fél óráig pihentessük a bőrt.
8. Levesszük testről a takarókat és hagyjuk magától megszáradni. Finoman lesöpörjük a bőrön maradt tyúkhúrt, majd puha ruhával lágyan letisztítjuk.
9. A megmaradt tyúkhúrt megint átgyúrjuk, hogy még jobban kiengedje a levét, majd egy kis tálkában összekeverjük nagyjából fél deci olíva vagy kukorica olajjal. Végül ezzel az olajjal simítjuk át a bőrt.
http://goldspirit.hu/
Foto: http://www.flickr.com/
A közönséges tyúkhúr (Stellaria media) áprilistól a fagyokig virágzik, gyakran enyhe téli napokon is. Nem nehéz megtalálni bármely veteményeskertben vagy beépítetlen telken, árokparton. A nitrogénben gazdag talajokat kedvelő gyomnövényfaj. Virágai aprók, fehérek, a levelek hónaljában vékony kocsányokon fejlődnek, magányosak vagy álernyős virágzatot alkotnak.
Sok betegség ellen hatásos gyógyír: segít a görcsök, aritmia, neurózis, gyomorfekély, golyva esetén. Segítségével gyorsabban elmúlnak a furunkulusok, a diatézis, az ekcéma súlyosbodása. A növényt használják hashajtóként és vízhajtóként, valamint arthritis, köszvény, reuma és különféle sérülések esetében. Ha álmatlanságtól, elhízástól, szemgyulladástól szenvednek, szintén jól jöhet ez a szerény kis növény. Sőt, újabb információk szerint diabéteszes betegek számára nélkülözhetetlen ez a zöldféle. Rendszeresen használják, kisebb mennyiségben. Alacsonyan tarja a vércukorszintet és szabályozza az egész endokrin rendszer működését. A tyúkhúr javítja az általános anyagcserét.
Szaponin tartalma miatt fogyasztása nagyobb mennyiségben hasmenést, hányást okozhat, tehát egyszerre ne sokat fogyasszunk, inkább csak kiegészítésként, fűszerként használjuk. Tisztító hatásának köszönhetően eltávolítja a mérgeket, normalizálja a máj – és a későbbiekben (láncreakcióként) minden belső szervünk – működését.
Fogyasztása egyszerű: naponta gyűjtsük a tyúkhúrt, folyó víz alatt mossuk meg a leveleit, és adjuk hozzá a salátához. Pároljuk, főzzük, szárítsuk, használjuk fűszerként. Érdemes tavasszal összegyűjteni a fiatal hajtásait, ezeket mossuk le, itassuk le róla a nedvességet és szárítsuk meg. Ezután őröljük porrá, és tegyük el egy befőttes üvegbe. Adjuk bármilyen ételhez, szórjuk rá szendvicsekre.
http://
A tyúkhúr friss zsenge levelei kalciumot, káliumot, A, B és C-vitamint tartalmaznak.
A kiszáradt bőr kezelésére
A tyúkhúr igazi tavaszi testápoló. Amivel belülről tisztítjuk a szervezetünket, azzal érdemes a bőrünket is kezelni, lemosni. A kiszáradt, pikkelyes, ekcémás bőr kezelésének menete:
1. Előkészületek: készítsünk citromfű teát a lemosáshoz, szedjünk egy nagyobb csokor tyúkhúrt, és ebből is csippentsünk le öt teáskanálnyit, amelyből fél liter forrázatot készítünk elő. Szerzzünk be nagyobb steril gézlapokat.
2. A problémás bőrfelületet gyengéden átdörzsöljük steril száraz gézlapokkal. Minden egyes simításnál fordítsuk meg a gézlapot vagy vegyünk elő tisztát.
3. A langyos citromfüves teával áttöröljük és így megnyugtatjuk a bőrt.
4. Majd a csokornyi tyúkhúrt összezúzzuk – két műanyag fólia közé tesszük és egy nyújtófával vagy a fólia gurigájával mint a tésztát, erőteljesen kinyújtjuk, összezúzzuk a leveleket, hogy levet is eresszenek
5. Az összezúzott tyúkhúrt kis csomókba fogva rásimítjuk a bőrre.
6. Az öt csipet növényből készült kellemes meleg teába belemártunk egy fehér gézt vagy pamut darabot, amelyet finoman kicsavarva a már gyógynövényes bőrre tesszük (ha nagyon problémás a bőr, akkor még erre tehetünk egy műanyag fóliát is –dunsztkötést készítünk) ezt pedig egy vastagabb száraz ruhával letakarjuk.
7. Fél óráig pihentessük a bőrt.
8. Levesszük testről a takarókat és hagyjuk magától megszáradni. Finoman lesöpörjük a bőrön maradt tyúkhúrt, majd puha ruhával lágyan letisztítjuk.
9. A megmaradt tyúkhúrt megint átgyúrjuk, hogy még jobban kiengedje a levét, majd egy kis tálkában összekeverjük nagyjából fél deci olíva vagy kukorica olajjal. Végül ezzel az olajjal simítjuk át a bőrt.
http://goldspirit.hu/
Foto: http://www.flickr.com/
HAGYMA
VÉDŐOLTÁS HELYETT!
ÉN EZT KIPRÓBÁLOM!!! MAJDNEM INGYEN VAN !!!
Az ötlet annyira egyszerű és olcsó,hogy semmi akadálya annak,hogy kipróbáljuk odahaza.
A következő a leírt krónika.
1919-ben a nagy gripa világjárvány idején ,mint tudjuk 40 millió ember esett áldozatul és voltak családok ahol nem ütötte fel a fejét a kórokozó.Egy orvos arról számolt be,hogy azok a családok ahol nem jelentkezett a vírus,mindegyik családnál megtalálható volt egy kiskosárban/minden szobában/pár fej vöröshagyma,bármi okból.
Mivel eredményesnek bizonyult, elvitték a hagymákat laboratóriumi vizsgára, és azt az eredményt kapták,hogy különböző bacilusok és virusok vannak benne.
Lezárható tehát ,hogy a hagyma egy fajta légtisztító,csali a mikroorganizmusoknak ,mivel magába szívja a kórokozót és így az embereket menti meg tőle.
Említést tesznek még egy fodrász szalonról is,hogy rengeteg beteg ügyfelük volt,de az alkalmazottak közül senki sem betegedett meg. A sarokban mint egy csendélet a tálon ott voltak dekoratívnak a hagymák.
Feltételezhetjük,hogy erről nem fognak írni az újságok,és hogy egy orvos sem fogja ajánlani,
Legkevésbé fogja felkínálni a gyógyszerész,mert annyira hatásos, és olcsó/nem hoz senkinek pénzt.
Vannak kik jobban szeretik a védő oltást ..,ám legyen….nálunk meg mindegyik szobába jut 1-1 kosár hagymával.
Forrás: Facebook Gyógyító Öröm
Foto: http://www.flickr.com/
ÉN EZT KIPRÓBÁLOM!!! MAJDNEM INGYEN VAN !!!
Az ötlet annyira egyszerű és olcsó,hogy semmi akadálya annak,hogy kipróbáljuk odahaza.
A következő a leírt krónika.
1919-ben a nagy gripa világjárvány idején ,mint tudjuk 40 millió ember esett áldozatul és voltak családok ahol nem ütötte fel a fejét a kórokozó.Egy orvos arról számolt be,hogy azok a családok ahol nem jelentkezett a vírus,mindegyik családnál megtalálható volt egy kiskosárban/minden szobában/pár fej vöröshagyma,bármi okból.
Mivel eredményesnek bizonyult, elvitték a hagymákat laboratóriumi vizsgára, és azt az eredményt kapták,hogy különböző bacilusok és virusok vannak benne.
Lezárható tehát ,hogy a hagyma egy fajta légtisztító,csali a mikroorganizmusoknak ,mivel magába szívja a kórokozót és így az embereket menti meg tőle.
Említést tesznek még egy fodrász szalonról is,hogy rengeteg beteg ügyfelük volt,de az alkalmazottak közül senki sem betegedett meg. A sarokban mint egy csendélet a tálon ott voltak dekoratívnak a hagymák.
Feltételezhetjük,hogy erről nem fognak írni az újságok,és hogy egy orvos sem fogja ajánlani,
Legkevésbé fogja felkínálni a gyógyszerész,mert annyira hatásos, és olcsó/nem hoz senkinek pénzt.
Vannak kik jobban szeretik a védő oltást ..,ám legyen….nálunk meg mindegyik szobába jut 1-1 kosár hagymával.
Forrás: Facebook Gyógyító Öröm
Foto: http://www.flickr.com/
MÉREGTELENÍTÉS KORIANDERREL
Tisztítsuk meg szervezetünket a nehézfémektől!
A nehézfémek felhalmozódása már újszülött korban elkezdődik, befolyásolja az anya szervezetéből érkező nehézfémmennyiség, később a levegő, a víz és az élelmiszerek minősége.
A nehézfémek felhalmozódása már újszülött korban elkezdődik, befolyásolja az anya szervezetéből érkező nehézfémmennyiség, később a levegő, a víz és az élelmiszerek minősége. Az amalgámtömések ideje lejárt, de aki érintett, az élete végéig magában hordja annak nyomait.
Az ólom, higany, alumínium, kadmium gyakran említett mérgek, kiemelten érintik az idegrendszert és a zsírszövetet. A kiürítésük első számú gyógynövénye a koriander (Coriandrum sativum vagy kínai petrezselyem), de aki keresett már koriander cseppeket a boltokat járva, az tudja, hogy házi receptre lesz szüksége, vagy teljes kezelésre kell bejelentkeznie ahhoz, hogy hozzájusson.
Íme a házilag elkészíthető receptek:
Koriander tinktúra
60g szárított koriander levél
10g tört koriander mag
500ml 40%-os alkohol vagy kiváló minőségű vodka, vagy tiszta gyümölcspálinka
desztillált víz
Egy jól zárható, nagyon tiszta edényben az aprított levelet és magot kevés desztillált vízzel összekeverjük, majd jó meleg dunsztba tesszük 4 órára. Miután kihűlt, felöntjük az alkohollal és egy holdciklus idejére (28 nap) sötét helyen pihentetjük.
Újholdkor célszerű elkezdeni. Minden nap egyszer felrázzuk. 28 nap után többször átszűrve, hűvös helyen, sötét üvegben tárolható.
Elkészíthető víz és dunszt nélkül is, ekkor a szárított részekre közvetlenül kerül az alkohol és tovább az eljárás ugyanaz marad.
Naponta kétszer két csepp fogyasztása ajánlott legalább négy-hat hónapig.
Könnyű turmix
A koriander rövid távon alkalmazva is látványos könnyebbséget okoz. Bármilyen gyümölcshöz bőven adjunk friss koriandert, friss citromlevet és legalább két deciliter vizet, majd turmixoljuk össze.
Élvezhető ital készül belőle. Naponta kétszer nyugodtan fogyasztható, szintén érdemes fél éven át gyakran elkészíteni. A kezdetekkor már jelentősen javítja a közérzetet.
Recept hosszú távra
Turmixoljunk össze 4 gerezd fokhagymát, 3 evőkanál napraforgómagot, 3 evőkanál tökmagot, 2 csésze friss koriandert, 6 evőkanál lenmagolajat, 4 evőkanál algakivonatot, 4 evőkanál citromlevet és egy kevés tengeri sót.
Hetente egy napon a keverékből két evőkanállal fogyasszunk naponta kétszer. Fénytől védett helyen, hűtve tárolható, hosszabb távra, nagyobb mennyiséget el lehet készíteni. Felhasználható ételek készítéséhez (tésztákhoz, pirított kenyérhez).
Koriander pesto
Szintén turmixgépben készül. A hozzávalók: 1 gerezd fokhagyma, olajos magvak ízlés szerint, 1 csésze friss koriander, 2 evőkanál citromlé, 6 evőkanál olivaolaj, só.
Kevés vízzel hígítva, durum tésztával finom étel.
http://www.fenyportal.hu/
Foto: http://www.flickr.com/
APRÓBOJTORJÁN
(Agrimonia eupatoria)
Népies nevén párlófű, patikai párlófű, bojtorjánospárló. A rózsafélék családjába tartozó, egy méter magasra is megnövő, hosszúkás, fogazott levelű, aranysárga füzérben álló virágú, horgas, ragadós termésű évelő növény. Száraz, homokos réteken nő, hazánkban mindenütt megterem. Főleg az északi megyékben, erdők szélén, vágásokban gyakori.
Falun élő emberek legkedveltebb élvezeti teája volt, és a mai napig is az. Nálunk, a Bükkben a mai napig élvezeti teaként fogyasztják, akár naponta. Szép színű és jóízű tea.
Az apróbojtorján teája nemcsak finom, de számos kedvező gyógyhatással bír. Nagyon jó légzőszervi- és torok problémákra. Mandula- és torokgyulladásra langyos apróbojtorján teás öblögetést javaslok. Naponta minél gyakrabban kell a torkot öblögetni a teával.
Szájpenész kezelésére is használható az apróbojtorján, a zsályalevél és a vadon termő szamóca levelének az egyenlő arányú keverékéből készített tea.
A máj- és epetevékenységét is szabályozza. Ha erre a célra használjuk, alkalomszerűen készítsünk belőle egy csésze teát – de havonta legalább kétszer –, és reggel, étkezés előtt igyuk meg.
Az apróbojtorján teája oldja a húgysavat. Aki túlzott húgysavképződéssel bajlódik, havonta két-három alkalommal fogyassza a gyógyteát. Persze ilyen esetekben a túlzott húsfogyasztást is csökkenteni kell.
Megelőzhető vele a vesehomok és a vesekő képződése. Akiknek erre hajlamos a szervezete, minden héten legalább egy apróbojtorján teát igyon meg.
A bélcsatorna és a hólyag renyheségét elmulasztó fűként is ismerjük. Itt sem kell kúraszerűen alkalmazni, hanem megelőzésként egy héten egy csészével ajánlunk belőle.
Antibiotikus, összehúzó és baktériumölő hatása is van. Gyógyítja a tüdőtágulást, a szívnagyobbodást.
Makacs reuma esetén készítsenek fürdőt az apróbojtorjánból úgy, hogy 3-4 liter teát öntsenek a fürdővízhez. Egy liter teához egy púpozott evőkanál teafű kell. A fürdés ne tartson tovább 20 percnél, a víz ne érjen a szívig. A fürdő után ne törölközzenek meg, burkolózzanak egy fürdőlepedőbe, hadd szívja be a fürdővizet a testük. A kéz-és lábfejen lévő reumát úgy is lehet gyógyítani, hogy egy lavórban vagy egy tálban apróbojtorján teában fürdetik a csuklójukat, vagy a lábukat.
A nők és a gyerekek vizelettartási problémáinál is ülőfürdőt kell alkalmazni, de ilyen esetben fürdés közben még egy csésze teát is meg kell inni. Lehet az apróbojtorjánhoz ugyanannyi meggylevelet tenni és az ivásra szánt teát ebből a teakeverékből készíteni.
Az apróbojtorjánt külsőleg még sebek kezelésére és lumbágó elleni pakoláshoz is használták. A lép működését segítendő is lehet teát készíteni belőle, ezáltal vérszegénység ellen is használható.
Javaslom, hogy minél többször igyon apróbojtorján teát. Különösen télen sok hasznát fogja venni, de máskor is használ számos betegség megelőzésében.
Megelőzésre elég hetente egy csészével inni belőle. Kúraszerű használatánál, betegségek gyógyítására napi egy csésze szükséges 6-8 héten keresztül, amíg meggyógyulunk, utána heti eggyel meg kell előzni a visszaesést.
Lopes-Szabó Zsuzsa
http://gyorgytea.hu/
Foto: http://www.flickr.com/
ÁNIZS
(Pimpinella anisum)
Az Ánizs népies neve:
Bécsi kömény, illatos ánizs.
Az Ánizs leírása
Az ernyősvirágzatúak (Apiaceae) családjába tartozik. A Földközi-tenger területéről származó, hazánkban termesztett egyéves, illatos növény. Íze, kellemes, édes-fűszeres.
Finoman szőrözött, jellegzetes illatú növény, szára hengeres, bordázott. Tőlevelei 3-5-szörösen, szárnyasan összetettek, szárlevelei felfelé haladva szeldeltek, majd sallangosak. Összetett ernyővirágzata gallérok nélküli, kevés számú gallérkalevele szálas. Szürkészöld, körte alakú ikerkasza termései 3-5 mm hosszúak, felületük rövid serteszőrökkel és kiemelkedő bordákkal fedett, csúcsukon bibemaradvány.
Az Ánizs elterjedése
Hazája a Földközi-tenger keleti partvidéke, gyakran termesztik, esetenként elvadul.
Hogyan gyűjtsük az Ánizs gyógynövényt?
A növény apró, tojásdad alakú termését használják gyógyászati célra. Júliusban virágzik, termése augusztus-szeptember hónapban szedhető.
Az Ánizs hatóanyagai:
Illóolaj, amelyek fő alkotórésze és illathordozója transz-anetol, metil-kavikol és ánizsaldehid; kumarinok.
Az Ánizs felhasználása:
A drog s leghatásosabb alkotórésze, az olaj- és nyálkaoldó és köptető hatású, számos köhögés elleni készítmény alkotóeleme. Enyhe görcsoldó, és szélhajtó tulajdonsággal is rendelkezik, ezért a gyermekgyógyászatban gyakran használják kólikás panaszok ellen. Homeopátiás felhasználási területei közé a tarkó tájék és a nyak, valamint a derékzsába csillapítása tartozik. Az illóolaj, amely bizonyítottan anti-bakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, szájvizekben és torokfertőtlenítő tablettákban is gyakran megtalálható. Kenyerek és sütemények közkedvelt fűszere.
Tea: 1 teáskanálnyi összetört ánizsra öntsünk 2-3 dl forró vizet, és hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. (Szélhajtó, görcsoldó, emésztést serkentő, csecsemők hasgörcse ellen is alkalmazható.) Olaj: 100 ml olívaolajhoz tegyünk 1 evőkanál összetört ánizst, majd sötétben hagyjuk érlelni 1 héten át. Ezt követően szűrjük le, és sötét üvegben tároljuk. (Szoptatós anyukák emlőinek ánizsolajjal történő kenegetése serkentőleg hat.) Fűszerként: Jellegzetes illatú, édes aromájú mag, teasüteményeket, péksüteményeket ízesítenek vele, virágját és levelét pedig salátákhoz teszik.
Mivel az ánizs csökkenti a felfúvódást és a teltségérzetet, így közismerten jó szélhajtó, görcsoldó és emésztést serkentő gyógynövény. A szoptatós anyukák tejkiválasztást serkentő hatásáért fogyasztják. Az ánizs epekiválasztást elősegítő és nyákoldó hatású teakeverékek markáns alkotórésze, jó köptető. Bizonyítottan enyhíti a köhögést is.
Jó tudni az Ánizsról!
Ne tévesszük össze a mérgező hatású foltos bürökkel (Conium maculatum L.)!
Érdekesség az Ánizs kapcsán:
IV. György angol király ruháit ánizsmaggal illatosították. Az ánizs-ízesítésű likőrök – raki, ouzo, pernod – fontos adalékanyaga. 1305-ben az angolok megvámolták az ánizsmag-kereskedelmet, hogy abból fedezzék a London Bridge javítási költségeit.
Az Ánizs az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
http:// www.gyogynovenyhatarozo.hu/ anizs/
Ánizslikőrök, ánizsos párlatok:
Az ánizs adja a görög nemzeti italnak számító ouzo (ejtsd: úzó) jellegzetes aromáját. Házilag főként törkölypárlatból (ritkábban borpárlatból) készítik, ami pedig kereskedelmi forgalomba kerül, azt általában gabonaszeszből. Az eredetileg a híoszi pisztáciafa gyantájával ízesített, szintén görög eredetű likőrt, a masztikát Görögországon kívül ánizzsal ízesítik. Az anisette (vagy anis), mely a csillagánizsból készülő pastisra hasonlít, egy nagyon édes, színtelen likőr; fő alapanyaga az ánizs.[1] Az ánizs (a fehér üröm és az édeskömény mellett) a hasonlóképp karakteres svájci-francia abszint egyik fő alkotóeleme is.
Ha ezen italokat vízzel keverjük, érdekes jelenséget figyelhetünk meg, melyet louche-hatásnak vagy ouzo-hatásnak neveznek. Az ánizsolaj (más illóolajokhoz hasonlóan) vízben nem oldódik, ezért ilyenkor kicsapódik a párlatból és többé-kevésbé átlátszatlan, fehéres színt ad neki. Ez a színváltozás lehet az egyik oka annak, hogy ezeket az italokat már-már rituálisan isszák.
http://hu.wikipedia.org/ wiki/Ánizs
Foto: http:// www.pflanzenreich.com/
Bécsi kömény, illatos ánizs.
Az Ánizs leírása
Az ernyősvirágzatúak (Apiaceae) családjába tartozik. A Földközi-tenger területéről származó, hazánkban termesztett egyéves, illatos növény. Íze, kellemes, édes-fűszeres.
Finoman szőrözött, jellegzetes illatú növény, szára hengeres, bordázott. Tőlevelei 3-5-szörösen, szárnyasan összetettek, szárlevelei felfelé haladva szeldeltek, majd sallangosak. Összetett ernyővirágzata gallérok nélküli, kevés számú gallérkalevele szálas. Szürkészöld, körte alakú ikerkasza termései 3-5 mm hosszúak, felületük rövid serteszőrökkel és kiemelkedő bordákkal fedett, csúcsukon bibemaradvány.
Az Ánizs elterjedése
Hazája a Földközi-tenger keleti partvidéke, gyakran termesztik, esetenként elvadul.
Hogyan gyűjtsük az Ánizs gyógynövényt?
A növény apró, tojásdad alakú termését használják gyógyászati célra. Júliusban virágzik, termése augusztus-szeptember hónapban szedhető.
Az Ánizs hatóanyagai:
Illóolaj, amelyek fő alkotórésze és illathordozója transz-anetol, metil-kavikol és ánizsaldehid; kumarinok.
Az Ánizs felhasználása:
A drog s leghatásosabb alkotórésze, az olaj- és nyálkaoldó és köptető hatású, számos köhögés elleni készítmény alkotóeleme. Enyhe görcsoldó, és szélhajtó tulajdonsággal is rendelkezik, ezért a gyermekgyógyászatban gyakran használják kólikás panaszok ellen. Homeopátiás felhasználási területei közé a tarkó tájék és a nyak, valamint a derékzsába csillapítása tartozik. Az illóolaj, amely bizonyítottan anti-bakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, szájvizekben és torokfertőtlenítő tablettákban is gyakran megtalálható. Kenyerek és sütemények közkedvelt fűszere.
Tea: 1 teáskanálnyi összetört ánizsra öntsünk 2-3 dl forró vizet, és hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. (Szélhajtó, görcsoldó, emésztést serkentő, csecsemők hasgörcse ellen is alkalmazható.) Olaj: 100 ml olívaolajhoz tegyünk 1 evőkanál összetört ánizst, majd sötétben hagyjuk érlelni 1 héten át. Ezt követően szűrjük le, és sötét üvegben tároljuk. (Szoptatós anyukák emlőinek ánizsolajjal történő kenegetése serkentőleg hat.) Fűszerként: Jellegzetes illatú, édes aromájú mag, teasüteményeket, péksüteményeket ízesítenek vele, virágját és levelét pedig salátákhoz teszik.
Mivel az ánizs csökkenti a felfúvódást és a teltségérzetet, így közismerten jó szélhajtó, görcsoldó és emésztést serkentő gyógynövény. A szoptatós anyukák tejkiválasztást serkentő hatásáért fogyasztják. Az ánizs epekiválasztást elősegítő és nyákoldó hatású teakeverékek markáns alkotórésze, jó köptető. Bizonyítottan enyhíti a köhögést is.
Jó tudni az Ánizsról!
Ne tévesszük össze a mérgező hatású foltos bürökkel (Conium maculatum L.)!
Érdekesség az Ánizs kapcsán:
IV. György angol király ruháit ánizsmaggal illatosították. Az ánizs-ízesítésű likőrök – raki, ouzo, pernod – fontos adalékanyaga. 1305-ben az angolok megvámolták az ánizsmag-kereskedelmet, hogy abból fedezzék a London Bridge javítási költségeit.
Az Ánizs az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
http://
Ánizslikőrök, ánizsos párlatok:
Az ánizs adja a görög nemzeti italnak számító ouzo (ejtsd: úzó) jellegzetes aromáját. Házilag főként törkölypárlatból (ritkábban borpárlatból) készítik, ami pedig kereskedelmi forgalomba kerül, azt általában gabonaszeszből. Az eredetileg a híoszi pisztáciafa gyantájával ízesített, szintén görög eredetű likőrt, a masztikát Görögországon kívül ánizzsal ízesítik. Az anisette (vagy anis), mely a csillagánizsból készülő pastisra hasonlít, egy nagyon édes, színtelen likőr; fő alapanyaga az ánizs.[1] Az ánizs (a fehér üröm és az édeskömény mellett) a hasonlóképp karakteres svájci-francia abszint egyik fő alkotóeleme is.
Ha ezen italokat vízzel keverjük, érdekes jelenséget figyelhetünk meg, melyet louche-hatásnak vagy ouzo-hatásnak neveznek. Az ánizsolaj (más illóolajokhoz hasonlóan) vízben nem oldódik, ezért ilyenkor kicsapódik a párlatból és többé-kevésbé átlátszatlan, fehéres színt ad neki. Ez a színváltozás lehet az egyik oka annak, hogy ezeket az italokat már-már rituálisan isszák.
http://hu.wikipedia.org/
Foto: http://
ARANYVESSZŐ
(Solidago)
Az Aranyvessző, közönséges népies neve:
Aranyos ruta, jágerkender, erősrojt, aranyos istápfű, aranyvessző.
Az Aranyvessző, közönséges leírása
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik.
Elterjedése leginkább vágások mellett, ligeterdőkben, gyomtársulások területén jellemző. Dísznövényként kertekben is megtalálható.
Levelei fűrészes szélűek, az alsók lándzsásak, szárnyas levélnyelűek. A felső levelek keskenyebbek, ülők. A fészkek karcsú, felálló bugavirágzatot alkotnak. Az egyes fészekvirágzatok 6-10 mm hosszúak, a nyelesvirágok száma 6-12, amelyek jelentősen hosszabbak a fészekpikkelyeknél.
Az Aranyvessző, közönséges elterjedése
Vágások, ligeterdők, gyomtársulások. Európa, Észak-Afrika, Nyugat-Ázsia.
Hogyan gyűjtsük az Aranyvessző, közönséges gyógynövényt?
Gyógyászati célokra a növény szárának virágos részét hasznosítják, amelynek gyűjtési ideje a nyári hónapokra (június-augusztus) esik. A gyűjtést a virágzás megkezdésekor kell elkezdeni, mert leszedve a virágzat még tovább fejlődik.
Az Aranyvessző, közönséges hatóanyagai:
Az aranyvesszőfű triterpén szaponinokat, flavonoidokat, illóolajat, fahéjsav származékokat tartalmaz.
Az Aranyvessző, közönséges felhasználása:
A közönséges aranyvessző mindenekelőtt vizelethajtó hatású, amelyet főként flavonoidjainak, de szaponin- és illóolaj-tartalmának is köszönhető. Gyenge görcsoldó, fájdalomcsillapító, továbbá gyulladáscsökkentő tulajdonsággal is rendelkezik. A drog készítményeit főként átöblítő kúrák céljaira alkalmazzák, amelyeket a húgyutak gyulladásos megbetegedései, húgykő- és vesehomok bántalmak kezelésére, ezek megelőzésére használnak fel.
Tea: Csészénként 1-2 teáskanálnyi aranyvesszőfüvet forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra múlva leszűrjük. Naponta 2-3-szor étkezések között egy csészényi teát hasznos elfogyasztani.
Jó vizelethajtó és gyulladáscsökkentő. A növényi drog alkalmas hólyaghurut, vesehomok bántalmak kezelésére kiegészítő szerként. Alkalmazzák magas vérnyomás és reuma esetén is.
Jó tudni az Aranyvessző, közönségesről!
A megszáradt drog az arra érzékenyeknél nyálkahártya irritációhoz vezethet!
Az Aranyvessző, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Sárga fészekvirágzatok.
http:// www.gyogynovenyhatarozo.hu/
Aranyvesszőfű
(Solidago gigantea)
Az aranyvesszőfű, népies nevén aranyos ruta vagy istápfű.
Erdők szélén gyakori, sokfelé, nagy tömegben termő növény.
A növény felső, virágos szárrészéből gyűjtsünk 30-40 cm-es darabokat levelekkel együtt. Augusztusban, virágzás félidejében gyűjthető.
Az egyik legfontosabb méregtelenítő teánk. Kiváló tisztító hatása van.
Májat, epét, vesét, hólyagot tisztít, vérnyomást csökkent. Az epe elégtelen működésére javasolt egy 3 hetes kúra: az első héten minden nap, a második héten minden másnap, a harmadik héten minden harmadik nap kell egy csésze aranyvesszőfű teát inni reggel, éhgyomorra. A kúra után heti egy csésze tea korlátlan ideig ajánlott.
A máj működésének elősegítésére szintén a fenti kúrát kell alkalmazni.
Akinek homok, vagy esetleg már apró kő van az epehólyagjában, vagy az epevezetékében, azt aranyvesszőfű teával el lehet hajtani. Ekkor ebből napi két litert kell meginni, délelőtt egy és délután egy litert. Az egy liter teához egy púpozott evőkanál füvet számolunk. Ezt a mennyiséget rövid idő alatt – kb. két óra – kell meginni.
Akinek alacsony a vérnyomása, óvatosan használja az aranyvesszőfüvet, mert enyhén ugyan, de csökkenti a vérnyomást. Ez esetben először csak egy liter tea fogyasztása ajánlott, de azt délelőtt tegye.
Az aranyvesszőfű teája a vese és a hólyag működését is segíti. Erre a célra csak addig kell inni a teát, amíg a vese és a hólyag nem működik rendesen. Ez általában két-három hetet jelent, addig viszont minden nap kell inni belőle egy csészével reggel, akár étkezés után is. Utána emlékeztetőül és az elért eredmény megtartására időnként, de legalább havonta két alkalommal, egy-egy csészével igyanak meg belőle.
Menstruációs görcsöket is kiválóan lehet oldani ezzel a teával. Ilyenkor a ciklus kezdete előtt 2-3 nappal kell egy-egy csészényit elfogyasztani, illetve a ciklus alatt is a nap bármely szakaszában, ha erre szükség van
Reumás és ízületi fájdalmakra is jó, továbbá izzasztóként és vizelethajtóként is hasznos. Ezekben az esetekben napi egy csésze teát igyanak meg délelőtt vagy reggel. Ezekre a bajokra csak kismértékben használ és nem közvetlenül, hanem más szerveken keresztül.
Vértisztító, ezért sebek borogatására, száj és garat tisztításra lehet használni.
Szív-és veseelégtelenségből adódó ödémáknál tilos a használata.
Akinek nincs semmi baja, annak is tudom javasolni, hogy ha ritkán is, 30 éves kor után igyon meg egy-egy csészényi teát az aranyvesszőfűből. Éppen azért igya, hogy ne is legyen semmi baja.
Az aranyvesszőfű enyhe gyulladást kelt a szervezetünkben, aminek semmilyen káros hatása nincs, de beindítja annak védekezőképességét. Már csak ezért is érdemes inni belőle időnként egy-egy csészével.
Lopes-Szabó Zsuzsa
http://gyorgytea.hu/ gyorgyteak/egyedi-teak/ aranyvesszofu
Foto: http://www.flickr.com/
Aranyos ruta, jágerkender, erősrojt, aranyos istápfű, aranyvessző.
Az Aranyvessző, közönséges leírása
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik.
Elterjedése leginkább vágások mellett, ligeterdőkben, gyomtársulások területén jellemző. Dísznövényként kertekben is megtalálható.
Levelei fűrészes szélűek, az alsók lándzsásak, szárnyas levélnyelűek. A felső levelek keskenyebbek, ülők. A fészkek karcsú, felálló bugavirágzatot alkotnak. Az egyes fészekvirágzatok 6-10 mm hosszúak, a nyelesvirágok száma 6-12, amelyek jelentősen hosszabbak a fészekpikkelyeknél.
Az Aranyvessző, közönséges elterjedése
Vágások, ligeterdők, gyomtársulások. Európa, Észak-Afrika, Nyugat-Ázsia.
Hogyan gyűjtsük az Aranyvessző, közönséges gyógynövényt?
Gyógyászati célokra a növény szárának virágos részét hasznosítják, amelynek gyűjtési ideje a nyári hónapokra (június-augusztus) esik. A gyűjtést a virágzás megkezdésekor kell elkezdeni, mert leszedve a virágzat még tovább fejlődik.
Az Aranyvessző, közönséges hatóanyagai:
Az aranyvesszőfű triterpén szaponinokat, flavonoidokat, illóolajat, fahéjsav származékokat tartalmaz.
Az Aranyvessző, közönséges felhasználása:
A közönséges aranyvessző mindenekelőtt vizelethajtó hatású, amelyet főként flavonoidjainak, de szaponin- és illóolaj-tartalmának is köszönhető. Gyenge görcsoldó, fájdalomcsillapító, továbbá gyulladáscsökkentő tulajdonsággal is rendelkezik. A drog készítményeit főként átöblítő kúrák céljaira alkalmazzák, amelyeket a húgyutak gyulladásos megbetegedései, húgykő- és vesehomok bántalmak kezelésére, ezek megelőzésére használnak fel.
Tea: Csészénként 1-2 teáskanálnyi aranyvesszőfüvet forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra múlva leszűrjük. Naponta 2-3-szor étkezések között egy csészényi teát hasznos elfogyasztani.
Jó vizelethajtó és gyulladáscsökkentő. A növényi drog alkalmas hólyaghurut, vesehomok bántalmak kezelésére kiegészítő szerként. Alkalmazzák magas vérnyomás és reuma esetén is.
Jó tudni az Aranyvessző, közönségesről!
A megszáradt drog az arra érzékenyeknél nyálkahártya irritációhoz vezethet!
Az Aranyvessző, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:
Sárga fészekvirágzatok.
http://
Aranyvesszőfű
(Solidago gigantea)
Az aranyvesszőfű, népies nevén aranyos ruta vagy istápfű.
Erdők szélén gyakori, sokfelé, nagy tömegben termő növény.
A növény felső, virágos szárrészéből gyűjtsünk 30-40 cm-es darabokat levelekkel együtt. Augusztusban, virágzás félidejében gyűjthető.
Az egyik legfontosabb méregtelenítő teánk. Kiváló tisztító hatása van.
Májat, epét, vesét, hólyagot tisztít, vérnyomást csökkent. Az epe elégtelen működésére javasolt egy 3 hetes kúra: az első héten minden nap, a második héten minden másnap, a harmadik héten minden harmadik nap kell egy csésze aranyvesszőfű teát inni reggel, éhgyomorra. A kúra után heti egy csésze tea korlátlan ideig ajánlott.
A máj működésének elősegítésére szintén a fenti kúrát kell alkalmazni.
Akinek homok, vagy esetleg már apró kő van az epehólyagjában, vagy az epevezetékében, azt aranyvesszőfű teával el lehet hajtani. Ekkor ebből napi két litert kell meginni, délelőtt egy és délután egy litert. Az egy liter teához egy púpozott evőkanál füvet számolunk. Ezt a mennyiséget rövid idő alatt – kb. két óra – kell meginni.
Akinek alacsony a vérnyomása, óvatosan használja az aranyvesszőfüvet, mert enyhén ugyan, de csökkenti a vérnyomást. Ez esetben először csak egy liter tea fogyasztása ajánlott, de azt délelőtt tegye.
Az aranyvesszőfű teája a vese és a hólyag működését is segíti. Erre a célra csak addig kell inni a teát, amíg a vese és a hólyag nem működik rendesen. Ez általában két-három hetet jelent, addig viszont minden nap kell inni belőle egy csészével reggel, akár étkezés után is. Utána emlékeztetőül és az elért eredmény megtartására időnként, de legalább havonta két alkalommal, egy-egy csészével igyanak meg belőle.
Menstruációs görcsöket is kiválóan lehet oldani ezzel a teával. Ilyenkor a ciklus kezdete előtt 2-3 nappal kell egy-egy csészényit elfogyasztani, illetve a ciklus alatt is a nap bármely szakaszában, ha erre szükség van
Reumás és ízületi fájdalmakra is jó, továbbá izzasztóként és vizelethajtóként is hasznos. Ezekben az esetekben napi egy csésze teát igyanak meg délelőtt vagy reggel. Ezekre a bajokra csak kismértékben használ és nem közvetlenül, hanem más szerveken keresztül.
Vértisztító, ezért sebek borogatására, száj és garat tisztításra lehet használni.
Szív-és veseelégtelenségből adódó ödémáknál tilos a használata.
Akinek nincs semmi baja, annak is tudom javasolni, hogy ha ritkán is, 30 éves kor után igyon meg egy-egy csészényi teát az aranyvesszőfűből. Éppen azért igya, hogy ne is legyen semmi baja.
Az aranyvesszőfű enyhe gyulladást kelt a szervezetünkben, aminek semmilyen káros hatása nincs, de beindítja annak védekezőképességét. Már csak ezért is érdemes inni belőle időnként egy-egy csészével.
Lopes-Szabó Zsuzsa
http://gyorgytea.hu/
Foto: http://www.flickr.com/
GYÖMBÉR
A gyömbérben:
12 féle antioxidáns van, ezen kívül;
23 féle gombaölő vegyület,
11 különböző fekélyellenes hatású vegyület,
10 féle vírusellenes vegyület,
8 féle májvédő vegyület.
Csökkenti a koleszterinszintet;
Csökkenti a magas vérnyomást;
Jó hatással van a szívre;
A gyömbér egyik legaktívabb összetevője, a zingibain nevű vegyület, a természet
egyik leghatásosabb fehérjebontó enzimje. Mindössze 1 g zingibain 10 kg
hús "megpuhítására" is képes.
A fehérjebontó enzimek fontos szerepük van az autoimmun betegségek
szabályozásában
Fájdalomcsillapító
Gyulladáscsökkentő
Csökkenti a vércukrot
Afrodiziákum (vagyis nemi vágy serkentő)
- A kardamonnal együtt, teaként.
- Merevedési zavarok,
- Tüzes gyömbért ajánlanak a "hideg" nők felmelegítésére,
- Terméketlenség,
- Növeli a hímivarsejtek számát és mozgékonyságát.
Agyi katasztrófa (stroke)
Napi 2 evőkanál gyömbér elfogyasztása egy héten keresztül 100 g telített zsír
vérrögképző hatását semlegesíti.
Bütyök (???- én ppA.)
A fűszeres gyömbér fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású, segíthet a bütyök
okozta fájdalom enyhítésében.
Indiai kutatók egy vizsgálat során 3-7 g (1,5-3,5 teáskanál) gyömbérport adtak 28
fájdalmas ízületi gyulladásban szenvedő embernek.
Több mint 75% állapota észrevehetően javult, a fájdalmuk enyhült, ízületi duzzanatuk
lelohadt. A dózistól 30 hónapig tartó kezelés után sem észleltek mellékhatásokat.
Bütyökkezelésre belsőleg gyömbérteát javasolnak (1 teáskanálnyi frissen reszelt
gyömbért tégy 1 csésze forró vízbe, és ezt mindennap fogyaszd) és tegyél reszelt
gyömbért közvetlenül a bütyökre is, naponta egyszer-kétszer…
Csalánkiütés
Ételallergia okozta csalánkiütés esetén egy nagy fazék vízben (kb. 4 liter) főzz lassú
tűzön 230 g gyömbért 5 percen át és az így kapott főzetet öntsd meleg fürdővízhez.
Áztasd magad a vízben, majd dörzsöld le magad kamillateával (1 teáskanál kamilla, 1
csészényi forró víz)!
Depresszió
A gyömbért a népi orvoslás régóta használja szorongás és depresszió gyógyítására.
Kellemes, "hangulatjavító" íze van. Fűszerezd vele az ételed és az életedet minden nap,
és elkerül a (téli) depresszió!
Duzzanat (ödéma)
India ájurvédikus orvosai évszázadokon keresztül ajánlották a gyömbért, elsősorban az
izületi gyulladás okozta duzzanat csökkentésére. Újabban több kutató kimutatta, hogy a
benne is megtalálható fehérjebontó enzimnek jócskán van gyulladáscsökkentő hatása is.
Fájdalomcsillapítás
Egy vizsgálatban a kutatók 56 önkéntes beteget figyeltek meg, akik közül 28-an
reumás ízületi gyulladásban, 18-an artrózisban, 10-en pedig fibromyalgia néven ismert,
fájdalmas betegségben szenvedtek.
A kísérleti alanyok napi 2-4 teáskanálnyi gyömbérport kaptak. Három hónap után több
mint 75%-nál jelentős mértékben enyhülnek a fájdalmak, és mellékhatásokat sem
tapasztaltak.
A gyömbért külsőleg is használhatod. A meleg, gyömbéres borogatás enyhíteni látszik a
hasi görcsöket, a fejfájást és az ízületi merevséget. A borogatáshoz készített folyadékba
tegyél csípős paprikát is!
Fejfájás és migrén
Rágcsálj 5 g (k. 2,5 teáskanál) friss, reszelt gyömbért! Ha ezt nem kedveled, akkor
fejfájásra szedjél 500 mg-os, szárított gyömbért tartalmazó kapszulát…
Hatását fokozhatod kurkumával, - amely gyulladáscsökkentő szer, és a gyömbérrel
sok tekintetben azonos a gyógyhatása. Mindkettőből tegyél 1 teáskanállal 1 pohár
limonádéba!
Fogfájás
A csípős fűszerekből készített borogatás enyhíti a fogfájást. Tovább fokozhatod a
csípősségét piros csilipaprika hozzáadásával. Mind a gyömbér, mind a pirospaprika
külsőleg izgatják a bőrt, és a felületes bőrgyulladás ellensúlyozza az erősebb fogfájást.
A borogatás elkészítéséhez keverd össze a porított fűszert vagy fűszereket annyi vízzel,
hogy ragacsos masszát kapj. Márts bele egy kis vattacsomót, majd a kinyomkodott vattát
közvetlenül tedd
a fogra úgy, hogy NE érjen a fogínyhez! Ha nem bírod a fűszerek égető hatását, öblítsd
ki a szádat, és keress más gyógymódot!
Torokfájás
Gargalizálj gyömbérrel torokfájás Ellen. Készíts gyömbéres gyógyitalt citromléből,
ecetből és mézből.
Fekély
Kevesen tudják, hogy a gyömbér fekély kezelésére is alkalmas gyógynövény, 11
különböző fekélyellenes hatású vegyületet tartalmaz. A mézzel kandírozott gyömbér
jóízű és kellemes gyógymód a fekélyre. A méz és a gyömbér együttes
alkalmazása különösen hatásos. A gyömbér baktériumölő vegyületei mellett a méz
ugyancsak baktériumellenes hatású, és úgy tűnik, a kettő együtt szinergikus hatást ér el.
Mit szólnál egy kis kandírozott gyömbérhez a különféle gyógyszerek helyett?
Az íze biztosan sokkal jobb! A kandírozott gyömbér egy csípős, fűszeres édesség, amely
sok, ínyencségeket árusító boltban kapható. Ha nincs kedved rágcsálni, a gyömbér
kapszula formájában is beszerezhető…
(Bél)férgek
A csípős gyökerek rendkívül hatásosak lehetnek a világ legveszélyesebb parazitáinak
egy része ellen, amik a nyers halban is megtalálhatóak. Ha tehát szereted a sushit, jól
teszed, ha sok savanyított gyömbért eszel hozzá.
Lehet, hogy nem véletlenül szolgálnak fel a japánok gyömbért a sushihoz? Ugyanez a
tanács vonatkozik a ceviche, a pácolt nyers halból készült Latin-Amerikai étel
fogyasztására is - egyél mellé sok gyömbért!
Gyomorrontás
Gyomorrontás esetén tegyél a teádba 2 g (kb. Egy teáskanálnyi) gyömbért. A gyömbér
olyan vegyületeket (ginggerol, shogaol) tartalmaz, amely nem csupán a gyomrot
nyugtatják, de az emésztést is elősegítik a bél perisztartikus mozgásának serkentésével.
A gyömbér a következőkre jó még:
Émelygés, reggeli rosszullét ellen
A gyömbér sokkal hatékonyabb némely közismert, émelygés ellen gyakran felírt
szintetikus gyógyszernél. Enyhíti a szédülést. Legfeljebb napi két csésze gyömbértea
fogyasztása javasolt.
Gyomornyugtatás (szédülés tengeribetegség)
1 g (fél teáskanálnyi gyömbér) 38%-kal csökkenti a tengeribetegség előfordulását, a
hányásét pedig 72%-kal. Megelőzésére az utazás megkezdése előtt vegyél be két
gyömbér kapszulát, majd még egyet-kettőt a tünetek jelentkezésekor.
Ez utóbbira valószínűleg négyóránként lesz szükség. Kapszula helyett használható
néhány teáskanál gyömbérpor is, vagy ha valaki szereti, a nyers gyömbért is
rágcsálhatja.
Gyulladás
Már volt róla szó, hogy a gyömbér több mint 12 féle antioxidánst tartalmaz, amelyek
segítenek a gyulladás előidézésében szerepet játszó szabad gyökök semlegesítésében. A
gyömbér (és közeli rokona, a kurkuma) eredményesen használható a legtöbb ízületi
gyulladás kezelésére.
Ízületi gyulladás, porckopás
Mindennap gyömbértea csontízületi gyulladásra,
porckopásra.Íngyulladás és nyálkatömlő gyulladás
Ázsiában a népi gyógyászat régóta használja a gyömbért a nyálkatömlő-gyulladás
gyógyítására. Ismétlődő bursitis esetén is javasolt, próbáld ki ananásszal és egy kevés
édesgyökérrel keverve - enni.
Bechterew-kór
- Nem gyógyítja, de a gyulladás- és a fájdalmak enyhítésében segíthet Szemben a
Bechterew-kór kezelésében szerepet játszó, nem szteroid gyulladáscsökkentő szerekkel,
a gyömbér nem károsítja a szervezetet. Az aszpirin és a többi, nem szteroid
gyulladáscsökkentő gyógyszer hosszú távú alkalmazása gyomorfekélyhez vezethet! A
gyömbért tea, tinktúra vagy kapszula
formájában is fogyaszthatod.
Időszakos sántítás
A szívinfarktust előidéző vérrögképződést a gyömbér több vizsgálatban csaknem
ugyanolyan hatékonyan megakadályozta, mint az aszpirin és a fokhagyma. Ha a vérrög a
lábban keletkezik, időszakos sántítást okoz.
Isiász
John Heinerman (PhD) antropológus, egyiptomi gyógymódot ajánl az isiász ellen:
Keverj össze 2 evőkanál reszelt gyömbért 3 evőkanál szezámolajjal és 1 evőkanál
citromlével. Dörzsöld be ezzel a keverékkel az érintett bőrfelületet!
Lábgomba
23-féle gombaölő vegyületével a gyömbér az egyik leghatékonyabb
gyógynövények. E vegyületek közül a kaprilsav olyan erős. Erős, na! Készítsen tömény
főzetet! Tegyen 25 g aprított gyömbért egy csésze vízbe, forralja lassú tűzön 20 percig,
majd miután kihűlt, tegye vattára vagy pamutkendőre, é dörzsölje be vele az érintett
területet!
Májvédő
Nyolcféle májvédő vegyületet tartalmaz. Ahányszor csak főz vele, vagy teát készít
belőle, a mája minden alkalommal kap egy kis védelmet.
Menstruációs zavarok
Menstruációt elősegítő gyógynövénynek tekintik, a benne található
fehérjebontó enzimekre hivatkozva.
Nátha
Kezeld magad gyömbérteával! Ez igen hatásos, mivel a gyömbér mintegy tucatnyi
vírusellenes vegyületet tartalmaz. A tudósok a laboratóriumi vizsgálatok során több
olyan kémiai anyagot vontak ki a gyömbérből, amely különlegesen erős hatást fejt ki a
legelterjedtebb náthavírusnak számító rhinovírusok ellen. A gyömbér emellett nagyon
ízletes, érdemes beszerezni
belőle egy kisebb mennyiséget, hogy állandóan kéznél legyen a náthaellenes harcban.
Raynaud-szindróma
A kínai gyógyfüvészek gyakran javasolják ezt a csípős fűszert olyan egészségügyi
panaszokra, amelyeknek közük van a hideghez, a megfázáshoz, így a Raynaud-
szindrómás fájdalmasan hideg és kékesfehér ujjak gyógyítására is. A gyömbér csökkenti
a vérnyomást és a koleszterinszintet, és e hatások egyaránt hozzájárulnak a keringés
helyreálltásához az ujjakban is.
Gyógyír: meleg leves
Készíts cayenne-i borssal, fokhagymával, gyömbérrel és mustárral ízesített
paradicsomos zöldséglevest (minestronét), borágó-, ribiszke és ligetszépe-olajjal
gazdagítva. A levesből készíts nagy mennyiséget, és egyél belőle annyit, amennyivel
jóllaksz. Ezután szűrj le belőle egy keveset, és dörzsöld be vele elmerevedett ujjaidat.
Végül a leves után desszertként fogyassz ginkót.
Szívproblémák
A gyömbér csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, jó hatással van a szívre.
Antioxidáns, némileg megvédi a koszorúereket a koleszterin által előidézett károsodás
ellen. A gyömbér ugyanúgy erősíti a szívműködést, mint a digitalis gyógyszer.
Angina pectoris (szívkoszorúér-görcs)
Napi 1/2 teáskanálnyi gyömbérpor fogyasztását javasolják.
Szívbetegség, szívinfarktus Vérnyomás csökkentése révén segít a szívbetegségek
megelőzésében és kezelésében, gátolja a véralvadást, ezért segít megelőzni a
szívinfarktust kiváltó vérrögképződést.
Szürke hályog
Tele van antioxidánssal, ezért jó hatású szürkehályog megelőzésében, kialakulásának
lassításában. Teaként fogyaszd bőségesen!
Testszag
A gyömbérben 17 antibakteriális vegyület van - antibakteriális hatást fejt ki azokkal
a mikroorganizmusokkal szemben, amelyek kellemetlen illatúvá teszik a külső
elválasztású mirigyek váladékát - magyarul: felelősek a testszag kialakulásáért. Belső
dezodor!
Vesekő
Tömény gyömbérteából készült meleg borogatás segíthet a vesekő által okozott kínzó
fájdalmak enyhítésében. A borogatás bőrizgató szerként hat, felületi bőrirritációt okoz,
amely némileg eltereli a beteg figyelmed a mélyebbről jövő vesefájdalomról, amíg nincs
a közelben az orvos.
Vírusfertőzések
A jó öreg gyömbér 10 féle vírusellenes vegyületet tartalmaz. Ezért ha vírusfertőzésed
van, igyál gyömbérteát, vagy bőségesen fűszerezd gyömbérrel az ételeidet!
Vércukor csökkentés
A nagy hatásfokú fehérjebontó enzimjeinek köszönhetően tökéletesen szétválasztja az
adott étel, vagy ételkombináció fehérjéit és szénhidrátjait. Ezáltal nem terheli meg e
kettős feladattal a hasnyálmirigyet, amely ennek eredményeképpen tökéletesen fel tudja
dolgozni a szénhidrátokat.
Legjobb példa erre a nyugati és a keleti konyha összehasonlítása.
A nyugati konyha a gabona alapú ételeknél alig, vagy egyáltalán nem használ gyömbért,
míg a keleti konyhán még több gabona fogyasztása sem vált ki cukorbetegséget, mivel
sok gyömbért használnak a gabona ételeikhez.
A keletieknek nem kell génmanipulált táplálékon tartott és betegségek ellen
folyamatosan gyógyszerelt állatok húsaiból készített paleolit étrendet, mert a gyömbér
segíti és könnyíti az emésztést.
Forrás: Internetes körlevél
Foto: http://www.unicafe.hu/
12 féle antioxidáns van, ezen kívül;
23 féle gombaölő vegyület,
11 különböző fekélyellenes hatású vegyület,
10 féle vírusellenes vegyület,
8 féle májvédő vegyület.
Csökkenti a koleszterinszintet;
Csökkenti a magas vérnyomást;
Jó hatással van a szívre;
A gyömbér egyik legaktívabb összetevője, a zingibain nevű vegyület, a természet
egyik leghatásosabb fehérjebontó enzimje. Mindössze 1 g zingibain 10 kg
hús "megpuhítására" is képes.
A fehérjebontó enzimek fontos szerepük van az autoimmun betegségek
szabályozásában
Fájdalomcsillapító
Gyulladáscsökkentő
Csökkenti a vércukrot
Afrodiziákum (vagyis nemi vágy serkentő)
- A kardamonnal együtt, teaként.
- Merevedési zavarok,
- Tüzes gyömbért ajánlanak a "hideg" nők felmelegítésére,
- Terméketlenség,
- Növeli a hímivarsejtek számát és mozgékonyságát.
Agyi katasztrófa (stroke)
Napi 2 evőkanál gyömbér elfogyasztása egy héten keresztül 100 g telített zsír
vérrögképző hatását semlegesíti.
Bütyök (???- én ppA.)
A fűszeres gyömbér fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású, segíthet a bütyök
okozta fájdalom enyhítésében.
Indiai kutatók egy vizsgálat során 3-7 g (1,5-3,5 teáskanál) gyömbérport adtak 28
fájdalmas ízületi gyulladásban szenvedő embernek.
Több mint 75% állapota észrevehetően javult, a fájdalmuk enyhült, ízületi duzzanatuk
lelohadt. A dózistól 30 hónapig tartó kezelés után sem észleltek mellékhatásokat.
Bütyökkezelésre belsőleg gyömbérteát javasolnak (1 teáskanálnyi frissen reszelt
gyömbért tégy 1 csésze forró vízbe, és ezt mindennap fogyaszd) és tegyél reszelt
gyömbért közvetlenül a bütyökre is, naponta egyszer-kétszer…
Csalánkiütés
Ételallergia okozta csalánkiütés esetén egy nagy fazék vízben (kb. 4 liter) főzz lassú
tűzön 230 g gyömbért 5 percen át és az így kapott főzetet öntsd meleg fürdővízhez.
Áztasd magad a vízben, majd dörzsöld le magad kamillateával (1 teáskanál kamilla, 1
csészényi forró víz)!
Depresszió
A gyömbért a népi orvoslás régóta használja szorongás és depresszió gyógyítására.
Kellemes, "hangulatjavító" íze van. Fűszerezd vele az ételed és az életedet minden nap,
és elkerül a (téli) depresszió!
Duzzanat (ödéma)
India ájurvédikus orvosai évszázadokon keresztül ajánlották a gyömbért, elsősorban az
izületi gyulladás okozta duzzanat csökkentésére. Újabban több kutató kimutatta, hogy a
benne is megtalálható fehérjebontó enzimnek jócskán van gyulladáscsökkentő hatása is.
Fájdalomcsillapítás
Egy vizsgálatban a kutatók 56 önkéntes beteget figyeltek meg, akik közül 28-an
reumás ízületi gyulladásban, 18-an artrózisban, 10-en pedig fibromyalgia néven ismert,
fájdalmas betegségben szenvedtek.
A kísérleti alanyok napi 2-4 teáskanálnyi gyömbérport kaptak. Három hónap után több
mint 75%-nál jelentős mértékben enyhülnek a fájdalmak, és mellékhatásokat sem
tapasztaltak.
A gyömbért külsőleg is használhatod. A meleg, gyömbéres borogatás enyhíteni látszik a
hasi görcsöket, a fejfájást és az ízületi merevséget. A borogatáshoz készített folyadékba
tegyél csípős paprikát is!
Fejfájás és migrén
Rágcsálj 5 g (k. 2,5 teáskanál) friss, reszelt gyömbért! Ha ezt nem kedveled, akkor
fejfájásra szedjél 500 mg-os, szárított gyömbért tartalmazó kapszulát…
Hatását fokozhatod kurkumával, - amely gyulladáscsökkentő szer, és a gyömbérrel
sok tekintetben azonos a gyógyhatása. Mindkettőből tegyél 1 teáskanállal 1 pohár
limonádéba!
Fogfájás
A csípős fűszerekből készített borogatás enyhíti a fogfájást. Tovább fokozhatod a
csípősségét piros csilipaprika hozzáadásával. Mind a gyömbér, mind a pirospaprika
külsőleg izgatják a bőrt, és a felületes bőrgyulladás ellensúlyozza az erősebb fogfájást.
A borogatás elkészítéséhez keverd össze a porított fűszert vagy fűszereket annyi vízzel,
hogy ragacsos masszát kapj. Márts bele egy kis vattacsomót, majd a kinyomkodott vattát
közvetlenül tedd
a fogra úgy, hogy NE érjen a fogínyhez! Ha nem bírod a fűszerek égető hatását, öblítsd
ki a szádat, és keress más gyógymódot!
Torokfájás
Gargalizálj gyömbérrel torokfájás Ellen. Készíts gyömbéres gyógyitalt citromléből,
ecetből és mézből.
Fekély
Kevesen tudják, hogy a gyömbér fekély kezelésére is alkalmas gyógynövény, 11
különböző fekélyellenes hatású vegyületet tartalmaz. A mézzel kandírozott gyömbér
jóízű és kellemes gyógymód a fekélyre. A méz és a gyömbér együttes
alkalmazása különösen hatásos. A gyömbér baktériumölő vegyületei mellett a méz
ugyancsak baktériumellenes hatású, és úgy tűnik, a kettő együtt szinergikus hatást ér el.
Mit szólnál egy kis kandírozott gyömbérhez a különféle gyógyszerek helyett?
Az íze biztosan sokkal jobb! A kandírozott gyömbér egy csípős, fűszeres édesség, amely
sok, ínyencségeket árusító boltban kapható. Ha nincs kedved rágcsálni, a gyömbér
kapszula formájában is beszerezhető…
(Bél)férgek
A csípős gyökerek rendkívül hatásosak lehetnek a világ legveszélyesebb parazitáinak
egy része ellen, amik a nyers halban is megtalálhatóak. Ha tehát szereted a sushit, jól
teszed, ha sok savanyított gyömbért eszel hozzá.
Lehet, hogy nem véletlenül szolgálnak fel a japánok gyömbért a sushihoz? Ugyanez a
tanács vonatkozik a ceviche, a pácolt nyers halból készült Latin-Amerikai étel
fogyasztására is - egyél mellé sok gyömbért!
Gyomorrontás
Gyomorrontás esetén tegyél a teádba 2 g (kb. Egy teáskanálnyi) gyömbért. A gyömbér
olyan vegyületeket (ginggerol, shogaol) tartalmaz, amely nem csupán a gyomrot
nyugtatják, de az emésztést is elősegítik a bél perisztartikus mozgásának serkentésével.
A gyömbér a következőkre jó még:
Émelygés, reggeli rosszullét ellen
A gyömbér sokkal hatékonyabb némely közismert, émelygés ellen gyakran felírt
szintetikus gyógyszernél. Enyhíti a szédülést. Legfeljebb napi két csésze gyömbértea
fogyasztása javasolt.
Gyomornyugtatás (szédülés tengeribetegség)
1 g (fél teáskanálnyi gyömbér) 38%-kal csökkenti a tengeribetegség előfordulását, a
hányásét pedig 72%-kal. Megelőzésére az utazás megkezdése előtt vegyél be két
gyömbér kapszulát, majd még egyet-kettőt a tünetek jelentkezésekor.
Ez utóbbira valószínűleg négyóránként lesz szükség. Kapszula helyett használható
néhány teáskanál gyömbérpor is, vagy ha valaki szereti, a nyers gyömbért is
rágcsálhatja.
Gyulladás
Már volt róla szó, hogy a gyömbér több mint 12 féle antioxidánst tartalmaz, amelyek
segítenek a gyulladás előidézésében szerepet játszó szabad gyökök semlegesítésében. A
gyömbér (és közeli rokona, a kurkuma) eredményesen használható a legtöbb ízületi
gyulladás kezelésére.
Ízületi gyulladás, porckopás
Mindennap gyömbértea csontízületi gyulladásra,
porckopásra.Íngyulladás és nyálkatömlő gyulladás
Ázsiában a népi gyógyászat régóta használja a gyömbért a nyálkatömlő-gyulladás
gyógyítására. Ismétlődő bursitis esetén is javasolt, próbáld ki ananásszal és egy kevés
édesgyökérrel keverve - enni.
Bechterew-kór
- Nem gyógyítja, de a gyulladás- és a fájdalmak enyhítésében segíthet Szemben a
Bechterew-kór kezelésében szerepet játszó, nem szteroid gyulladáscsökkentő szerekkel,
a gyömbér nem károsítja a szervezetet. Az aszpirin és a többi, nem szteroid
gyulladáscsökkentő gyógyszer hosszú távú alkalmazása gyomorfekélyhez vezethet! A
gyömbért tea, tinktúra vagy kapszula
formájában is fogyaszthatod.
Időszakos sántítás
A szívinfarktust előidéző vérrögképződést a gyömbér több vizsgálatban csaknem
ugyanolyan hatékonyan megakadályozta, mint az aszpirin és a fokhagyma. Ha a vérrög a
lábban keletkezik, időszakos sántítást okoz.
Isiász
John Heinerman (PhD) antropológus, egyiptomi gyógymódot ajánl az isiász ellen:
Keverj össze 2 evőkanál reszelt gyömbért 3 evőkanál szezámolajjal és 1 evőkanál
citromlével. Dörzsöld be ezzel a keverékkel az érintett bőrfelületet!
Lábgomba
23-féle gombaölő vegyületével a gyömbér az egyik leghatékonyabb
gyógynövények. E vegyületek közül a kaprilsav olyan erős. Erős, na! Készítsen tömény
főzetet! Tegyen 25 g aprított gyömbért egy csésze vízbe, forralja lassú tűzön 20 percig,
majd miután kihűlt, tegye vattára vagy pamutkendőre, é dörzsölje be vele az érintett
területet!
Májvédő
Nyolcféle májvédő vegyületet tartalmaz. Ahányszor csak főz vele, vagy teát készít
belőle, a mája minden alkalommal kap egy kis védelmet.
Menstruációs zavarok
Menstruációt elősegítő gyógynövénynek tekintik, a benne található
fehérjebontó enzimekre hivatkozva.
Nátha
Kezeld magad gyömbérteával! Ez igen hatásos, mivel a gyömbér mintegy tucatnyi
vírusellenes vegyületet tartalmaz. A tudósok a laboratóriumi vizsgálatok során több
olyan kémiai anyagot vontak ki a gyömbérből, amely különlegesen erős hatást fejt ki a
legelterjedtebb náthavírusnak számító rhinovírusok ellen. A gyömbér emellett nagyon
ízletes, érdemes beszerezni
belőle egy kisebb mennyiséget, hogy állandóan kéznél legyen a náthaellenes harcban.
Raynaud-szindróma
A kínai gyógyfüvészek gyakran javasolják ezt a csípős fűszert olyan egészségügyi
panaszokra, amelyeknek közük van a hideghez, a megfázáshoz, így a Raynaud-
szindrómás fájdalmasan hideg és kékesfehér ujjak gyógyítására is. A gyömbér csökkenti
a vérnyomást és a koleszterinszintet, és e hatások egyaránt hozzájárulnak a keringés
helyreálltásához az ujjakban is.
Gyógyír: meleg leves
Készíts cayenne-i borssal, fokhagymával, gyömbérrel és mustárral ízesített
paradicsomos zöldséglevest (minestronét), borágó-, ribiszke és ligetszépe-olajjal
gazdagítva. A levesből készíts nagy mennyiséget, és egyél belőle annyit, amennyivel
jóllaksz. Ezután szűrj le belőle egy keveset, és dörzsöld be vele elmerevedett ujjaidat.
Végül a leves után desszertként fogyassz ginkót.
Szívproblémák
A gyömbér csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, jó hatással van a szívre.
Antioxidáns, némileg megvédi a koszorúereket a koleszterin által előidézett károsodás
ellen. A gyömbér ugyanúgy erősíti a szívműködést, mint a digitalis gyógyszer.
Angina pectoris (szívkoszorúér-görcs)
Napi 1/2 teáskanálnyi gyömbérpor fogyasztását javasolják.
Szívbetegség, szívinfarktus Vérnyomás csökkentése révén segít a szívbetegségek
megelőzésében és kezelésében, gátolja a véralvadást, ezért segít megelőzni a
szívinfarktust kiváltó vérrögképződést.
Szürke hályog
Tele van antioxidánssal, ezért jó hatású szürkehályog megelőzésében, kialakulásának
lassításában. Teaként fogyaszd bőségesen!
Testszag
A gyömbérben 17 antibakteriális vegyület van - antibakteriális hatást fejt ki azokkal
a mikroorganizmusokkal szemben, amelyek kellemetlen illatúvá teszik a külső
elválasztású mirigyek váladékát - magyarul: felelősek a testszag kialakulásáért. Belső
dezodor!
Vesekő
Tömény gyömbérteából készült meleg borogatás segíthet a vesekő által okozott kínzó
fájdalmak enyhítésében. A borogatás bőrizgató szerként hat, felületi bőrirritációt okoz,
amely némileg eltereli a beteg figyelmed a mélyebbről jövő vesefájdalomról, amíg nincs
a közelben az orvos.
Vírusfertőzések
A jó öreg gyömbér 10 féle vírusellenes vegyületet tartalmaz. Ezért ha vírusfertőzésed
van, igyál gyömbérteát, vagy bőségesen fűszerezd gyömbérrel az ételeidet!
Vércukor csökkentés
A nagy hatásfokú fehérjebontó enzimjeinek köszönhetően tökéletesen szétválasztja az
adott étel, vagy ételkombináció fehérjéit és szénhidrátjait. Ezáltal nem terheli meg e
kettős feladattal a hasnyálmirigyet, amely ennek eredményeképpen tökéletesen fel tudja
dolgozni a szénhidrátokat.
Legjobb példa erre a nyugati és a keleti konyha összehasonlítása.
A nyugati konyha a gabona alapú ételeknél alig, vagy egyáltalán nem használ gyömbért,
míg a keleti konyhán még több gabona fogyasztása sem vált ki cukorbetegséget, mivel
sok gyömbért használnak a gabona ételeikhez.
A keletieknek nem kell génmanipulált táplálékon tartott és betegségek ellen
folyamatosan gyógyszerelt állatok húsaiból készített paleolit étrendet, mert a gyömbér
segíti és könnyíti az emésztést.
Forrás: Internetes körlevél
Foto: http://www.unicafe.hu/
EGÉSZSÉGVÉDŐ NAPTÁR
Gyuri bácsi egészségvédő naptára, melyből megtudhatják, hogy az év során naponta milyen teát kell inni ahhoz, hogy megőrizzék egészségüket, védjék szervezetüket. Az oldalra rendszeresen pár nappal a váltás előtt felkerül mely tea(ák) a soronkövetkező(k) egészségük megőrzésének céljából.
Ha kis idejük engedi, kérem osszák meg ezt másokkal is, hogy így vigyázzunk Mindnyájunk egészségére. Köszönettel jó egészséget kívánva: az oldal adminisztrátora.
"
Ezt a gyógynövény-használati rendszert húszvalahány éve használom eredményesen. Ennek köszönhetően 80 évesen is egészséges vagyok. Előfordul, h nem tudom meginni a soron következő teát, de ebből nem lesz semmi baj. Kérem, gondolják meg és használják. ÉRDEMES!!!
05.01.-05.30-ig - TISZTÍTÁSRA
Minden reggel étkezés előtt egy csésze csalánlevéltea. Ha nincs friss csalán, a száraz is jó. Akinek a gyomrát bántja a csalán - sav túltengése van - rövidebb ideig igya a teát. Neki 4 naponként fehér árvacsalán-teát kell inni, az sav csökkentő, de többet ne igyanak belőle. (Móváron beszerezhető a Calendula drogériában, a Kórház utcában)
06.01.-06.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként reggel egy csésze kakukkfű - vagy orbáncfű tea.
06.15. - MIRIGYEKRE
Reggel egy csésze közönséges v ragadósgalaj-tea.
06.16.-06.30-ig. - SZÍV ÉS VÉRNYOMÁS, ÉRTISZTÍTÁS
Három naponként egy csésze galagonya tea. Ezt a magas v normál vérnyomásra igyák. Akinek alacsony v ingadozó a vérnyomása, fagyöngy teát igyon. Elkészítési módja: 2,5 dl lágy vízbe egy teáskanál fehér fagyöngyöt (levél és szár) teszünk, 12 órát áztatjuk és leszűrjük.
07.01.-02. - BÉL KIÜRÍTÉSRE
Egy nap hashajtó kúra, este egy csésze bodzahajtás vagy gyújtoványfű vagy kutyabengekéreg, esetleg szenna. Ezek közül azt válasszák ki maguknak, amelyik teljes kiürítést csinál a beleikben.
07.03.-07.18-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű-tea reggel. Lehet válogatni is.
07.19. - MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges v ragadósgalaj-tea.
07.20.-07.31-ig - NŐI ÉS FÉRFI IVARSZERVEK ERŐSÍTÉSÉRE
A nőknek három naponként egy csésze cickafarkfűtea elfogyasztását fogyasztását javaslom. A 2.5 dl vízhez csak egy csapott teáskanál füvet tegyenek. Ezt életkortól függetlenül csinálják, kivéve a 14 éven aluli leányokat. Ez alatt az idő alatt egy ülő fürdőt is javaslok cickafarkból.
A fürdő vízhez 5 liter teát öntsenek. 1 liter teához 1 evőkanál fű kell. A szívtájékot ne érje a víz. A férfiaknál az 50. év körülieknek három naponként reggel egy csésze kisvirágúfüzike tea. Fiatalabbak is fogyaszthatják 14 év felett.
08.01.-08.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Minden harmadik nap egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.
08.15. - MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.
08.16.-08.31-ig - MÁJ- ÉS EPETISZTÍTÁSRA
Ilyenkor virágzik az aranyvesszőfű. A friss növények hatékonyabbak, aki tud szedjen. Három naponként reggel étkezés előtt egy csésze tea.
09.01.-09.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként reggel egy csésze orbáncfű vagy kakukkfű tea, esetleg váltogatva.
09.15. - MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges galaj vagy ragadósgalaj-tea.
09.16.-09.30-ig - VESE ÉS HÚGYUTAK TISZTÍTÁSÁRA
Mezei zsurlóból három naponként igyanak meg reggel egy csésze teát.
10.01.-10.14-ig - IDEGERŐSÍTÉS, NYUGTATÁS
Az első héten minden második nap egy csésze orbáncfű tea este lefekvés előtt. A második héten minden este egy csésze citromfűtea lefekvés előtt.
10.15. - MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.
10.16.-10.30-ig - TÜDŐ ÉS LÉGÚTI TISZTÍTÁSRA
Három naponként este étkezés előtt egy csésze az alábbi összetételben: 1rész lándzsás útifű, 1 rész martilapu, 1 rész tüdőfű, 1/2 rész ökörfarkkóró-virág.
11.01.-11.30-ig - ÁLTALÁNOS TISZTÍTÁSRA
Minden reggel egy csésze csalánlevélből készült tea. A savtúltengésben szenvedők három naponként a csípős csalán helyett fehér árvacsalánból készítsék a teát.
12.01.-12.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Első héten egy csésze kakukkfű mindennap. Második héten egy csésze orbáncfű tea mindennap reggeli előtt.
12.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze menta tea, fodormentából vagy illatos macskamentából.
12.16.-12.31-ig - SZÍVMŰKÖDÉSRE, VÉRNYOMÁSRA
Három naponként egy csésze galagonyatea. Ezt a magas vagy normál vérnyomásúak igyák. Akinek alacsony vagy ingadozó a vérnyomása, fagyöngyteát igyon. Elkészítése leírva 06.16-06.30-nál. Fagyöngy helyett pásztortáska-teát is lehet inni, ezt forrázni kell, mint a galagonyát. A pásztortáskát mindenki ihatja.
01.02.-01.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÓNAK
Három naponként egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.
01.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze valamilyen mentatea.
01.16.-01.30-ig - NŐI ÉS FÉRFI IVARSZERVEK ERŐSÍTÉSÉRE, HÓLYAGERŐSÍTÉSRE
A nőknek 14 éves kor felett három naponként egy csésze cickafarkfűtea. A 2,5dl vízhez csak egy csapott teáskanál női és férfifüvet tegyenek. Ez alatt az idő alatt egy ülőfürdőt is javasolok. Elkészítése: mint a 07.20-07.31-nél. Férfiaknál 50 éves kor után három naponként reggel egy csésze kisvirágú füzike tea. 14 év felettiek is fogyaszthatják.
01.31. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze fodor- vagy borsmenta tea.
02.01.-02.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÁSRA, VÉRTISZTÍTÁSRA
Minden negyedik nap egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg válogatva. A közbeeső napokon négy naponként egy csésze pásztortáska.
02.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze vmelyik mentateából.
02.16.-02.28-ig - MÁJ- ÉS EPETISZTÍTÁSRA
Három naponként egy csésze gyermekláncfűlevél- vagy gyökérből készült tea. A gyökérteát 2-3 percig főzni kell.
03.01.-02. - BÉLKIÜRÍTÉSRE
Előtte való este egy csésze erős hashajtó tea, abból a gyógynövényből, amelyik 07.01-jén bevált.
03.03. - 03.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként reggel egy csésze kakukkfű vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.
03.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze mentatea valamilyen mentából.
03.16.-03.31-ig - VESE TISZTÍTÁSA
Nyírfalevélből igyanak meg három naponként egy csésze teát reggel.
04.01. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze mentatea vmilyen mentából.
04.02.-04.14-ig - IDEGERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÁSRA
Az első héten minden második nap lefekvés előtt egy csésze orbáncfű- a második héten este egy csésze citromfűtea.
04.15. - MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.
04.16.-04.30-ig - TÜDŐ ÉS LÉGÚTI TISZTÍTÁSRA
Három naponként étkezés előtt egy csésze tea a 10.16-10.30-ra összeállított teakeverékből.
Ezzel egy évre nagyon sokat tettek a saját egészségük megóvása érdekében.
A téli hónapokra azért írtam mentateákat, mert a bennük lévő mentyl jó baktériumölő, és ezáltal segít a nátha megelőzésében. Az illatos macskamentát azoknak írtam le, akik maguk is gyűjtik a gyógynövényeket, mert ebben szerintem több a mentyl. De a vadon termő vizimenta, lómenta is nagyon sok baktériumölő mentylt tartalmaz.
Az egészségmegőrző gyógynövénykúra egyes elemeit össze lehet cserélni, saját elhatározásunk szerint, kivétel ez alól a két csalánkúra és télen a mentatea. Ezeknél az időpont lényeges.
A fiatal emberek 14 és 30 között, ha a felét megcsinálják a kúrának, azaz két hét helyett csak egy hétig, négy hét helyett csak két hétig isszák a teát. 14 év alatt nem javaslom az egészségmegőrző gyógynövénykúrát. "
Forrás: Bükki füvesmeber gyógynövényei c. könyv (http://gyorgytea.hu/hirek/ egeszsegvedo-naptar-2012)
Netes forrás: http:// fubenfaban.blogspot.co.at/ 2011_02_27_archive.html
Ha kis idejük engedi, kérem osszák meg ezt másokkal is, hogy így vigyázzunk Mindnyájunk egészségére. Köszönettel jó egészséget kívánva: az oldal adminisztrátora.
"
Ezt a gyógynövény-használati rendszert húszvalahány éve használom eredményesen. Ennek köszönhetően 80 évesen is egészséges vagyok. Előfordul, h nem tudom meginni a soron következő teát, de ebből nem lesz semmi baj. Kérem, gondolják meg és használják. ÉRDEMES!!!
05.01.-05.30-ig - TISZTÍTÁSRA
Minden reggel étkezés előtt egy csésze csalánlevéltea. Ha nincs friss csalán, a száraz is jó. Akinek a gyomrát bántja a csalán - sav túltengése van - rövidebb ideig igya a teát. Neki 4 naponként fehér árvacsalán-teát kell inni, az sav csökkentő, de többet ne igyanak belőle. (Móváron beszerezhető a Calendula drogériában, a Kórház utcában)
06.01.-06.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként reggel egy csésze kakukkfű - vagy orbáncfű tea.
06.15. - MIRIGYEKRE
Reggel egy csésze közönséges v ragadósgalaj-tea.
06.16.-06.30-ig. - SZÍV ÉS VÉRNYOMÁS, ÉRTISZTÍTÁS
Három naponként egy csésze galagonya tea. Ezt a magas v normál vérnyomásra igyák. Akinek alacsony v ingadozó a vérnyomása, fagyöngy teát igyon. Elkészítési módja: 2,5 dl lágy vízbe egy teáskanál fehér fagyöngyöt (levél és szár) teszünk, 12 órát áztatjuk és leszűrjük.
07.01.-02. - BÉL KIÜRÍTÉSRE
Egy nap hashajtó kúra, este egy csésze bodzahajtás vagy gyújtoványfű vagy kutyabengekéreg, esetleg szenna. Ezek közül azt válasszák ki maguknak, amelyik teljes kiürítést csinál a beleikben.
07.03.-07.18-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű-tea reggel. Lehet válogatni is.
07.19. - MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges v ragadósgalaj-tea.
07.20.-07.31-ig - NŐI ÉS FÉRFI IVARSZERVEK ERŐSÍTÉSÉRE
A nőknek három naponként egy csésze cickafarkfűtea elfogyasztását fogyasztását javaslom. A 2.5 dl vízhez csak egy csapott teáskanál füvet tegyenek. Ezt életkortól függetlenül csinálják, kivéve a 14 éven aluli leányokat. Ez alatt az idő alatt egy ülő fürdőt is javaslok cickafarkból.
A fürdő vízhez 5 liter teát öntsenek. 1 liter teához 1 evőkanál fű kell. A szívtájékot ne érje a víz. A férfiaknál az 50. év körülieknek három naponként reggel egy csésze kisvirágúfüzike tea. Fiatalabbak is fogyaszthatják 14 év felett.
08.01.-08.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Minden harmadik nap egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.
08.15. - MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.
08.16.-08.31-ig - MÁJ- ÉS EPETISZTÍTÁSRA
Ilyenkor virágzik az aranyvesszőfű. A friss növények hatékonyabbak, aki tud szedjen. Három naponként reggel étkezés előtt egy csésze tea.
09.01.-09.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként reggel egy csésze orbáncfű vagy kakukkfű tea, esetleg váltogatva.
09.15. - MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges galaj vagy ragadósgalaj-tea.
09.16.-09.30-ig - VESE ÉS HÚGYUTAK TISZTÍTÁSÁRA
Mezei zsurlóból három naponként igyanak meg reggel egy csésze teát.
10.01.-10.14-ig - IDEGERŐSÍTÉS, NYUGTATÁS
Az első héten minden második nap egy csésze orbáncfű tea este lefekvés előtt. A második héten minden este egy csésze citromfűtea lefekvés előtt.
10.15. - MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.
10.16.-10.30-ig - TÜDŐ ÉS LÉGÚTI TISZTÍTÁSRA
Három naponként este étkezés előtt egy csésze az alábbi összetételben: 1rész lándzsás útifű, 1 rész martilapu, 1 rész tüdőfű, 1/2 rész ökörfarkkóró-virág.
11.01.-11.30-ig - ÁLTALÁNOS TISZTÍTÁSRA
Minden reggel egy csésze csalánlevélből készült tea. A savtúltengésben szenvedők három naponként a csípős csalán helyett fehér árvacsalánból készítsék a teát.
12.01.-12.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Első héten egy csésze kakukkfű mindennap. Második héten egy csésze orbáncfű tea mindennap reggeli előtt.
12.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze menta tea, fodormentából vagy illatos macskamentából.
12.16.-12.31-ig - SZÍVMŰKÖDÉSRE, VÉRNYOMÁSRA
Három naponként egy csésze galagonyatea. Ezt a magas vagy normál vérnyomásúak igyák. Akinek alacsony vagy ingadozó a vérnyomása, fagyöngyteát igyon. Elkészítése leírva 06.16-06.30-nál. Fagyöngy helyett pásztortáska-teát is lehet inni, ezt forrázni kell, mint a galagonyát. A pásztortáskát mindenki ihatja.
01.02.-01.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÓNAK
Három naponként egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.
01.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze valamilyen mentatea.
01.16.-01.30-ig - NŐI ÉS FÉRFI IVARSZERVEK ERŐSÍTÉSÉRE, HÓLYAGERŐSÍTÉSRE
A nőknek 14 éves kor felett három naponként egy csésze cickafarkfűtea. A 2,5dl vízhez csak egy csapott teáskanál női és férfifüvet tegyenek. Ez alatt az idő alatt egy ülőfürdőt is javasolok. Elkészítése: mint a 07.20-07.31-nél. Férfiaknál 50 éves kor után három naponként reggel egy csésze kisvirágú füzike tea. 14 év felettiek is fogyaszthatják.
01.31. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze fodor- vagy borsmenta tea.
02.01.-02.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÁSRA, VÉRTISZTÍTÁSRA
Minden negyedik nap egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg válogatva. A közbeeső napokon négy naponként egy csésze pásztortáska.
02.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze vmelyik mentateából.
02.16.-02.28-ig - MÁJ- ÉS EPETISZTÍTÁSRA
Három naponként egy csésze gyermekláncfűlevél- vagy gyökérből készült tea. A gyökérteát 2-3 percig főzni kell.
03.01.-02. - BÉLKIÜRÍTÉSRE
Előtte való este egy csésze erős hashajtó tea, abból a gyógynövényből, amelyik 07.01-jén bevált.
03.03. - 03.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként reggel egy csésze kakukkfű vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.
03.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze mentatea valamilyen mentából.
03.16.-03.31-ig - VESE TISZTÍTÁSA
Nyírfalevélből igyanak meg három naponként egy csésze teát reggel.
04.01. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze mentatea vmilyen mentából.
04.02.-04.14-ig - IDEGERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÁSRA
Az első héten minden második nap lefekvés előtt egy csésze orbáncfű- a második héten este egy csésze citromfűtea.
04.15. - MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.
04.16.-04.30-ig - TÜDŐ ÉS LÉGÚTI TISZTÍTÁSRA
Három naponként étkezés előtt egy csésze tea a 10.16-10.30-ra összeállított teakeverékből.
Ezzel egy évre nagyon sokat tettek a saját egészségük megóvása érdekében.
A téli hónapokra azért írtam mentateákat, mert a bennük lévő mentyl jó baktériumölő, és ezáltal segít a nátha megelőzésében. Az illatos macskamentát azoknak írtam le, akik maguk is gyűjtik a gyógynövényeket, mert ebben szerintem több a mentyl. De a vadon termő vizimenta, lómenta is nagyon sok baktériumölő mentylt tartalmaz.
Az egészségmegőrző gyógynövénykúra egyes elemeit össze lehet cserélni, saját elhatározásunk szerint, kivétel ez alól a két csalánkúra és télen a mentatea. Ezeknél az időpont lényeges.
A fiatal emberek 14 és 30 között, ha a felét megcsinálják a kúrának, azaz két hét helyett csak egy hétig, négy hét helyett csak két hétig isszák a teát. 14 év alatt nem javaslom az egészségmegőrző gyógynövénykúrát. "
Forrás: Bükki füvesmeber gyógynövényei c. könyv (http://gyorgytea.hu/hirek/
Netes forrás: http://
A szeretet energiájában,
Gábor Kati
EMF I-XIII. fázis akkreditált kezelő
Jóga a Hálóért tanár
web oldalaim:http://sites.google.com/site/emfkryon/
blog oldalam: http://www.emf-kryon.blogspot.com
EMF nemzetközi oldalai: http://emfbalancingtechnique.com/