Nagymamáink házi praktikái – 2. rész
Citromos mosogatószer
Zöldülő háztartásunknak van egy gyenge pontja, ez pedig a mosogatás.
Nem zöld, kivéve a súrolásra használt szódabikarbonátot.
Hát ez van, pedig voltak próbálkozásaim.
Valamikor az őskorban olvastam valahol, hogy a mosószóda mosogatásra is kiváló, de nekem nem sikerült zsírmentesen mosogatnom vele.
Újra előkerült a sima bolti mosogatószer (az öko számomra megfizethetetlen), és évekre jegeltem a kérdést.
Egészen mostanáig.
Izgatott, hogy csináljak valami sk lötyit a mosogatásra, lehetőleg az itthoni alapanyagokból.
Vitás kérdésekben érdemes a témához kapcsolódó fórumokat megnézni, pro és kontra rengeteg hasznos dolgot tanulhat az ember.
Találtam is néhány receptet, és hát azt kell mondjam, nincs új a nap alatt, rendre a
szódabikarbónát, ecetet, mosószódát
variálták a mosószappan pehellyel (egy kivétellel: néhol citromlé is szerepelt, gondolom a zsíroldás miatt, de ezt nem használtam fel.), amiben éppen az a jó, hogy hihetetlenül egyszerűvé teszi ezt az egész kutyulósdit.
Negatív tapasztalatom miatt a mosószódát kivettem a receptből, a helyére szódabikarbóna került.
Az ecetet is kivettem, maradt a szappanpehely vízzel és egy kis citromolajjal.
Először narancsot akartam, de a szappannak is citromos illata volt, gondoltam, jobb ezt meglovagolni.
Eredetileg glicerint akartam még tenni bele, bíztam benne, hogy attól olyan mosogatószeres lesz az állaga, de végül nem került bele, mert nem sikerült időben beszereznem elegendő mennyiséget (a következő anyagnál kipróbálom).
Íme az általam használt recept, de csak tájékoztató jellegű, nem szentírás, hiszen ahány ház annyiféle szennyes és vízkeménység, szóval érdemes kikísérletezni a nekünk legjobb kombinációt.
Hozzávalók:
15 gramm szappanpehely
500 ml forró víz
2 evőkanál szódabikarbóna
2 evőkanál ecet
5-6 csepp citromolaj
Még meleg volt, mikor nekiestem vele az első adag mosatlannak, amiben a tányérok, poharak mellett zsíros műanyag is volt.
Öblítővíznek forró ecettel meglocsolt vizet használtam, ahogy mindig, de a zsíros műanyagok kicsit még így is zsírosak maradtak.
Erre már beadtam a derekam és a lötyibe is tettem egy-két kanál ecetet.
Ebben a kombinációban már működött, minden tiszta lett.
Az ecetes öblítés amellett, hogy minden vegyszermaradékot leszed az edényről, fertőtlenít is, már csak emiatt is érdemes áttérni a módszerre.
Elkészítés:
Nagy lyukú sajtreszelőn lereszelem a mosószappant, kimérem a szódabikarbónát, majd mindkettőt forró vízbe teszem, és gáz fölött homogén trutyivá dolgozom.
Ha kész, mehet bele az illóolaj és az ecet.
Összerázom, kiöntöm egy üvegbe.
Kész a mosogatószer, használat előtt felrázandó.
Egyetlen negatív tapasztalatom a mosószappannal volt, ami kicsit kiszárította a kezem. Várható volt, mert ez a típus (Müller, Weisse Kernseife) szárít, ajánlom helyette a Tisza háziszappant (zöld boltokban kapható), ami egyenesen hidratál.
Egyik receptben különben erre a problémára ajánlották (ha nem olyan jó minőségű a mosószappan) a mandulaolajat (kb. egy evőkanálnyi) mint mosogatószer hozzávalót.
Ki lehet próbálni, én nem mertem, mert féltem, hogy zsírosítja az edényeket.
Beszerzés, árak:
Szódabikarbóna: (500 gr 250 forint körül): zöld boltok, bio boltok
Citromolaj: érdemes a gyógyszertárban venni helyi kimérésűt, töredék áron lehet hozzájutni a biobolti verzióhoz képes
Mi mindenre jó az ecet?
Nem tudom eldönteni, hogy a takarítószerek között zajló képzeletbeli olimpia végén Ecet vagy Szódabikarbóna vinné-e haza az aranyat.
Ha lenne ilyen megmérettetés, univerzális érdemeik miatt én mindkettőt felállítanám a dobogó csúcsára, pucova olimpia híján viszont minimum egy-egy posztnyi méltatást megérdemelnek sokoldalú használhatóságukról.
Elsőként Ecetről lesz szó, légyen az étel- vagy almaecet (hogy mikor almaecet, azt feltüntetem).
Nem is értem, egyeseket hogyan elégíthet ki, hogy pusztán néhány salátalevére, uborkára löttyintsék, aztán visszategyék a spájzba egészen a következő cukros-ecetes szörnyűségig.
Anno én vízkőoldásra használtam először, mára viszont a konyhában és a fürdőszobában is tartok egy-egy flakonnal, bevásárláskor pedig tálcástól veszem a 10 %-os biológiai erjesztésű ételecetet (ennél töményebbet nem szoktam használni).
Maximálisan hatékony, kb. 100 forint egy flakonnal és több takarítószert is ki tudok váltani vele.
Fertőtlenít, szagtalanít, oldja a vízkövet, jó ablakpucoló és öblítő...nem mellesleg nyugodt szívvel mosok fel vele a mindenhová mászva közlekedő 11 hónapos mellett is.
Így használom:
Ecettel takarítunk
Mosogatáskor a forró öblítővízbe rendszeresen löttyintek.
Ettől az öblítés után minden olyan foltmentes és csillogó lesz, mintha mosogatógépben mostam volna.
Vízkőoldásra tömény ecetet használok.
Vagy simán öntöm, vagy egy szivaccsal viszem fel, attól függően, milyen felületről van szó. Jó, ha van otthon kesztyű, mert töményen azért csíphet.
A mosható pelenkákat is ecetes vízben pihentetem kiöblítésüktől mosásig.
Így kibírnak két napot is anélkül, hogy bebüdösödnének.
Az ecet csírátlanít.
A penész eltávolításához is töményen szoktam (ez nálunk főleg a kád fallal érintkező szélénél fordul elő) használni.
Néhány percig rajta hagyom, aztán egy kiszuperált fogkefével kicsit megkapargatom és kész.
Bevallom, néha hűtlenkedem kicsit és titokban a teafaolajjal művelem ugyanezt.
Az öblítőt is hanyagolom pár éve, helyette ecetet szoktam a mosógép öblítős tartályába önteni (nem lesznek ecetszagúak a ruhák).
Régebben egy decis pohárba tettem kb. fele-fele vizet és ecetet, mostanra ellustultam és csak úgy meglöttyintem a flakont töményen...
A hozzáértők azt mondják, azért jó, mert kiszedi a mosópormaradékokat a ruhából, vigyáz a színekre, mosógépre is és puha lesz a ruha.
Na, ennél az egy pontnál vannak kételyeim, mert néha előfordul, hogy kicsit sprőd lesz a mosott ruha, máskor viszont nem...(ha valaki tud tanácsot adni ehhez, szívesen fogadom, lehet semmi köze az ecethez)
Általános tisztítószerként is használom, egy vödör vízhez adok kb. egy decit és ezzel a kombóval törlöm át a tisztítandó konyhai, fürdőszobai felületeket (az igazi fát kivéve), utána szárazzal is.
Tisztít és fertőtlenít.
Felmosáshoz is nagyjából ezzel az aránnyal dolgozom, megbolondítva 5 csepp teafaolajjal.
Úgy tapasztaltam, az utóbbiból elég ennyi, különben foltos lesz a parketta.
Fertőtlenítéshez tömény ecetet használok (ilyenkor kesztyűben, mondjuk nem csípi úgy ki mint régen a klóros szerek).
A hűtőt is ecetes vízzel szoktam kitisztítani az évi rendes leengedéskor. Csírátlanít, szagtalanít.
A fürdőszobai tükör tisztítására is használom: forró ecetes vízzel (kb 9:1 arányban a víz javára) mosom le és háztartási papírtörlővel áttörölöm, vagy egy kivénhedt, de nem szöszölős pamut pólóval.
Ablakpucolásra is használható, bár ezt még nem próbáltam.
Állítólag a következőképpen kell: forró ecetes vízzel lemosod és egy mikroszálas kendővel áttörlöd az ablakot, majd egy ablaklehúzóval leszeded a felesleges vizet.
A kicsit eldugult lefolyót is megszereltem már némi mosószóda és ecet keverékkel.
Egy maréknyi mosószódát szórtam a lefolyóba, majd ráöntöttem egy pohár ecetet. Hangos pezsgés kíséretében kidugult a lefolyó.
Kicsit azért jó pihentetni, hadd dolgozzon még a keverék.
Ecettel szépülünk, gyógyulunk
Az ecettel a hajbalzsamot is ki lehet váltani (főleg könnyen zsírosodó hajra jó).
Az utolsó (vagy utolsó előtti ahogy tetszik) öblítővízbe teszünk kb. egy fél deci ételecetet (lehet almaecettel is, bár ennek erősebb a szaga) és ezzel a konyvalékkal öblítjük le a hajunkat.
Nem lesz büdös, de ha valakit mégis zavar a gondolat, hogy ecet van a haján, kis pihenő (kb. 10 perc) után le lehet öblíteni.
Ezt még nem próbáltam, de egy könyv (Nagymama házipraktikái) szerint torokgyulladásra hatásos ha almaecetes, mézes vizet kortyolgatunk (2 tk. almaecet, 1/4 l. víz, 1 tk. méz), naponta 3szor egy-egy pohárral. Ha aktuális lesz, kipróbálom.
A fenti forrás szerint a bedagadt bokát is be lehet dörzsölni almaecettel éjszakára, leviszi a duzzanatot.
Ízületi és izomgyulladásra is jó - ez utóbbit már nálam is bizonyította, amikor beállt a vállam és a nyakam.
Egy darab almaecettel átitatott ronggyal (pl. tetra pelenka) kell negyed órára beborogatni a gyulladt területet - tényleg elmúlik. Volt, hogy rögtön, volt, hogy még egy-két napig meg kellett ezt ismételnem esténként.
Mosópor sk, filléres alapanyagokból
A környezetkímélő és lehetőleg low budget puceválás az időtetrisz-játék egy sarkalatos pontja, nem véletlenül esik ennyi szó róla ezen a blogon is: folttisztítás egy, kettő, háztartási koszok feloldásai és most következik egy sk, egyszerűen előállított mosópor is a sorozat részeként.
Sok meglepetés persze már nem lesz: megint a mosószóda/a szódabikarbóna a jolly joker, némi mosószappannal spékelve.
Ha a megfelelő kulcsszavakat beírjuk a google-ba, csak úgy dőlnek a receptek a por és a gél állagú mosópor/szer sk előállításához (pl. homemade laundry detergent), a most következő egy néhány hónapos kísérlet eredménye: a netes kutakodás és szintén zenészekkel való folytonos tanácskozás azt mutatja, hogy érdemes mindenkinek végigfutnia a saját köreit becsülettel, mert valahogy a víz keménysége, a koszok típusa és erőssége, a mosógép furmányossága no meg az egyéni ízlés együtt már olyan kombinációs lehetőségeket hordoz magában, hogy nincs az a tuti izé, ami mindig, mindenkinek egyformán kevéssé habzik és patyolattisztára mos.
A nyertes verzió:
1 adag szódabikarbóna vagy mosószóda (utóbbi az erősebb szer, ezt érdemes figyelembe venni)
1/2 adag mosószappan (lereszelve)
illatanyag (jelen esetben levendula kilyuggatott, műanyag zacskóban, de lehetne tüll is vagy bármilyen légáteresztő anyag) ez csak akkor, ha valakinek az a szimpatikus, hogy a mosószer illatos
Egy mosáshoz 2 evőkanálnyi por elég.
Forró vízben nem árt kicsit elkevergetni, mielőtt megy a ruhákhoz.
Öblítés: ecettel, hogy semlegesítsen, puhítson, vízkőtlenítsen.
Árban is igen kedvező, egy mosószappanhoz (ez 120 Ft volt) kellett 20 dkg mosószóda (ez kb. 200 Ft), egy kis levendula (kb. 2-3 forintra jött ki).
Az egész 30 dkg, konyhamérlegen mérve 2 evőkanálnyi por 15 g körül van, tehát ez 20 mosásra elég, per mosás ezek szerint 15 Ft.
Tárolni:
jól zárható üveg vagy műanyag edényben szokás ezeket a szereket, és ha valakinek ez mégsem tetszik annyira (nekem), akkor íme egy tök egyszerű megoldás: a megfelelő dobozhoz szét lehet vágni egy megfelelően passzentos pet palackot, majd abba pakolni a mosóport/bármilyen tisztítószert.
A doboz ebben az esetben egy tápszeres doboz papírral bevonva.
Ha már ennyit kell ezzel foglalkozni, legyen jó ránézni.
És akkor a zsákutcákról is néhány szó:
próbáltam a mosószóda plusz mosószappan plusz bórax kombinációt ioncserélt vízzel felfőzve (egyes források szerint a bórax rendkívül agresszív, bár hatékony tisztítószer, mára inkább lemondtam róla, mert csak bonyolít és annyival nem jobb, mint amennyire félő használni), persze túl sok mosószódával és bóraxszal, naná, hogy tönkrement néhány kedvenc gönc, tanulságos, mit szabad bedobni meg mit nem a próbamosásokhoz.
A főzést most már nem csinálom, egyrészt kéne hozzá egy külön edény (épp nincs lehasznált), másrészt egy csomó idő még azzal is bajlódni, persze kinek hogy tetszik jobban.
Alapvetően jobban szeretem a folyékony szert, mert nem hagyhat porfoltokat.
Ezeket elvetve jött a mosószóda magában, ez valahogy kevés volt pl. a saras cuccokhoz, néha szétszedte az érzékenyebb pamutokat, de végül kis mennyiségben, nem igazán koszos anyagokhoz ez is elég, pl. ágyruhához bőven.
Sokáig mosódió plusz mosószóda volt a megoldás a gyerekeknél kezdődő ekcéma miatt (ebben az esetben nagyon körültekintően kell bánni minden szerrel, ami allergizálhat, pl. a mosószerrel is), de a mosódió egy érdekes trutymóréteget vont a mosógép szűk gumipántjába, majd jól bepenészedett és nem akart kijönni, hiába mostam át sokszor ecettel, de talán nem voltam elég kitartó, ezt is feladtam (és vettem egy ultrabutál penészirtót, jaj).
Jött a visszakanyarodás a szappanhoz és végül, némi kísérletezés után ez az arány vált be.
Időnként szoktam venni bolti mosószert, örök kedvenc a Frosch, abból is a kötöttekhez való, csak azt használva hosszú éveket lehet vele nyerni a mindenféle ruháknak.
Viszont nem igazán olcsó.
Árak, beszerzés:
Mosószóda/szódabikarbóna: zöld boltokban, 450/kg-tól/300/kg-tól
mosószappan: minden valamirevaló drogériában, abc-ben, 100-250 Ft között/100 g
illatanyag: illóolajok gyógyszertárból vagy zöld boltból, drogériából (itt nem a tisztasága a lényeg, bár a tisztábbnak általában jóval erősebb az illata)
dekorpapír: hobbiboltból
Gépi mosogatás
„Eddig ez volt legjobb”
Nyíri Zsuzsa receptjét 7-ből 5-en használnák újra:
„Elégedett voltam, mert saját magam alkothattam mosogatószert, és ez örömmel, lelkesedéssel töltött el.”
Recept:
Tegyünk a mosogatótabletta-rekeszbe 3/4 mennyiségű mosogatószert:
10 evőkanál mosószóda,
3 evőkanál perkarbonát,
3 evőkanál szódabikarbóna.
Ebből lehet, hogy nem kell az egész mennyiség, annyit tegyél bele, amennyit a tartály igényel.
Öblítés:
Egy fél literes flakonba önts 2.5 dl 20 %-os ecetet és 3 evőkanál 70 %-os alkoholt vagy fél dl pálinkát. Öntsd fel vízzel, hogy teli legyen a flakon.
A regeneráló sótartályba sima, nem jódozott, vákuumozott konyhasót tegyél.
(Forrás: Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája)
„Nagyon egyszerű volt elkészíteni.
Már voltak kísérletezgetéseim, de eddig ez volt a legjobb.
Egyetlen dolgot nem szedett le: a teafoltot a bögrékről.”
Két negatív kritika érkezett csak: „A beáztatott lábos, tepsi faláról nem szedte le az ételmaradékot! És fura a pohár tapintása.”
„Itt is többször próbálkoztam a mosogatással, de mindig szürke, homályosak maradtak edények. Nagyon örülnék, ha sikerülne a borzalmas mosogatótablettát elhagyni.”
Hosszú távon egy tesztelőnk hagyná ki belőle az alkoholt: „A receptben megadott mennyiség túl soknak bizonyult. Kb. 1 evőkanálnyi mennyiség volt az optimális. Az öblítőként megadott pálinkát túl költségesnek tartom, ezért az öblítéshez kizárólag ecetet használnék.”
Egyikük pedig citromsavat is tenne bele: „Véleményem szerint a citromsav nagyon fontos összetevője a mosogatószernek, ha alkalmazom még ezt a receptet, teszek hozzá citromsavat is.” – summázta egyik olvasónk.
(forrás: http://idotetrisz.blogspot.hu)
Továbbá:
-Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/nagymamaink-hazi-praktikai-segitenek_24.html
-Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/nagymamaink-hazi-praktikai-2-resz.html
Szeretettel,
Gábor Kati
web oldalaim:http://sites.google.com/site/emfkryon/
blog oldalam: http://www.emf-kryon.blogspot.com