Quantcast
Channel: A MAGYAROK TUDÁSA
Viewing all 528 articles
Browse latest View live

NAPFOGYATKOZÁS

$
0
0

NAPFOGYATKOZÁS


A napfogyatkozás csillagászati jelenség, amelynek során a Hold a megfigyelő számára részben vagy egészen eltakarja a Napot.





Napfogyatkozás akkor jön létre, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül, azaz újholdkor.

De nem minden újholdkor, hanem csak akkor, ha a Föld körüli pálya leszálló, vagy felszálló csomópontjában van éppen újholdkor a Hold.

(A holdpálya nagyjából 5°-os szöget zár be az ekliptikával, azaz a Hold hol kissé a Földet a Nappal összekötő képzeletbeli vonal felett, hol pedig alatta van.

Amikor a vonal közelébe kerül – ezek a fel- ill. leszálló csomópontok –, akkor figyelhető meg a napfogyatkozás.)

A Hold átmérője 400-szor kisebb a Napénál, ám 400-szor közelebb is van, 
ez okozza, hogy a Nap és a Hold látszólagos átmérője közel azonos, így amikor megfelelő helyzetbe kerülnek az égitestek, akkor a Hold teljesen képes eltakarni a Napot.




A Hold látszólagos mérete néha nagyobb, mint a Nap látszólagos mérete, máskor kisebb. 

Ezt az okozza, hogy a bolygók és a holdak elliptikus pályán keringnek. 
Emiatt a Föld–Hold-távolság is és a Nap–Föld-távolság is periodikusan változik. Természetesen ez a méretváltozás szabad szemmel észlelhetetlen, viszont ez és a Föld–Hold/Nap–Föld ekliptika különbsége különböző típusú napfogyatkozásokhoz vezet.




A 2015. március 20-i fogyatkozás teljes napfogyatkozás, azonban a teljesség sávja lakott területektől távol, az Atlanti-óceán vidékein helyezkedik el, a hazánkhoz legközelebbi szárazföld, ahonnan meg lehet figyelni a teljességet, a Feröer-szigetek. 




A jelenség Európa teljes területéről látható, minél nyugatabbra, minél közelebb helyezkedünk el a teljesség sávjához, annál nagyobb mértékű részleges fogyatkozást láthatunk.

Budapestről nézve a fogyatkozás 9:39:32-kor kezdődik. 
A jelenség közepén, 10:48:33-kor a fogyatkozás nagysága 0,66, a napkorong 58,4%-a van takarásban, a Nap 40° magasan látszik a horizont felett. 
Ilyen mértékű napfogyatkozás során a napfény mennyisége észrevehetően csökken, noha még nem túl feltűnően. 
A fogyatkozásnak 11:59:47-kor van vége Budapesten. 
Ezektől az értékektől csak néhány perc eltérés tapasztalható az ország más területein, és a fogyatkozás mértékében is csak minimálisak az eltérések (a nyugati határszélen valamivel nagyobb mértékű a fogyatkozás, délkelet felé haladva pedig kisebb).




Részleges napfogyatkozás:

Amikor a Hold teljes árnyéka egyáltalán nem vetül a Földre, csak az úgynevezett félárnyék érinti azt, részleges napfogyatkozásról beszélünk. 
A Földnek egyetlen pontján sem látható ilyenkor a Hold úgy, hogy teljesen eltakarja a Napot. 
A részleges napfogyatkozások csak nagy takarás esetén vehetők észre szabad szemmel.

A többi napfogyatkozás esetében a hold teljes árnyéka a Föld felszínére vetül. 
Bár ilyenkor a Föld bizonyos részein a Hold teljesen Nap elé kerül, a legtöbb helyről mégis csak részleges napfogyatkozás figyelhető meg.




Teljes napfogyatkozásnál láthatóvá válik a napkorona

Teljes napfogyatkozás esetén a Hold teljes árnyéka a Földre vetül, és a Hold látszólagos mérete nagyobb, mint a Nap látszólagos mérete. 




A napfogyatkozás elején és végén, valamint a totalitás földrajzi határán kívül részleges napfogyatkozás figyelhető meg. 
Ez a fajta napfogyatkozás csillagászati szempontból azért jelentős, mert megfigyelhető a nap koronája, amelyet egyébként a nap fénye elnyom.




Gyűrűs napfogyatkozás

Ha a Nap látszólagos mérete nagyobb, mint a Hold látszólagos mérete, a Hold teljes árnyékának egyetlen pontja sem tud a Földre vetülni, még akkor sem, ha a Nap amúgy teljes takarásban lenne - a teljes árnyékkúpjának a csúcsa a Föld előtt halad el. Ilyenkor még a Napfogyatkozás közepén is látszik a Nap széle. 
Hasonlóan a részleges napfogyatkozáshoz a napkorona nem látható.




A gyűrűs napfogyatkozás tovább tarthat, mint egy teljes napfogyatkozás totalitása (amikor a Hold teljesen eltakarja a Napot), mert a "kisebb" Holdnak több időre van szüksége, hogy elhaladjon a Nap előtt. 
Egy gyűrűs napfogyatkozás akár 12 percig is tarthat, szemben az elméletileg lehetséges leghosszabb 7 perc 32 másodperces teljes napfogyatkozással.




Hibrid napfogyatkozás

A hibrid napfogyatkozás viszonylag ritka, egy átmenetet jelöl a gyűrűs és a teljes napfogyatkozás között. 
A legtöbb hibrid napfogyatkozás gyűrűs napfogyatkozásként kezdődik, és teljes napfogyatkozásként ér véget.




Körülbelül az összes napfogyatkozás 1%-a hibrid napfogyatkozás. 
A hibrid napfogyatkozás azért jön létre, mert a Hold látszólagos mérete és a Nap látszólagos mérete majdnem teljesen egyforma, a Hold által vetett teljes árnyék a Föld gömbölyű alakja miatt a napfogyatkozás elején még nem éri el a Földet, majd egy időre a Föld felszíne a teljes árnyék alá kerül, ám a napfogyatkozás végére "kifordul" alóla, és újra a teljes árnyék mögött lesz.




A következő hibrid napfogyatkozás 2023. április 20-án lesz megfigyelhető.

A Holdnak a Földtől való távolodása miatt a látszó átmérője folyamatosan csökken, és számítások szerint 600 millió év múlva olyan távolra kerül, hogy többé már nem lesz képes teljesen elfedni a napkorongot és teljes napfogyatkozás a Föld felszínéről nem lesz megfigyelhető.

Teljes napfogyatkozás idején figyelhető meg a napkorona (a Nap több millió fokosra hevült külső légköre), valamint a napkorong szélén éppen zajló napkitörések, protuberanciák.




A napfogyatkozások megfigyelésénél nagy körültekintéssel kell eljárni, ellenkező esetben maradandó szemsérülést szenvedhetünk, akár meg is vakulhatunk.

A napfogyatkozás megfigyelése veszélyeket rejt magában, amelyek 
megfelelő eszközökkel elháríthatók.

Napfogyatkozáskor a Napból nem érkezik másféle sugárzás, mint egyébként, mivel csak annyi történik, hogy a napfény egy részét a Hold kitakarja.

A veszélyt az okozza, hogy egy átlagos napon nem nézünk a napba hosszú időn át, fogyatkozáskor viszont igen, és a Nap erős fénye és erős ultraibolya-sugárzása (UV) kifejtheti károsító hatását a szem retinájára és a szemlencsére.
Ezért nagyon fontos, hogy ha a Napot tartósan megfigyelni akarjuk, akkor mindkét sugárzást töredékére kell csökkentenünk, a szemünk védelmében.

Szabad szemmel a napkorong fénye még éppen elviselhető, egy-két másodpercig nem jelent a szemünkre veszélyt, de nem szabad percekig védelem nélkül a napba nézni.

A napkorong képe a retinán egy kb. 0,2 mm átmérőjű fényfoltba fókuszálódik, összpontosítva a nap fényét és hőjét, ami a retina sejtjeit túlterheli és elpusztítja. 
Ez nem jár fájdalommal, ezért nem kapunk figyelmeztető jelzést sem, de a "bátorságunk" következtében a látómezőnk közepén egész életünkben egy kis fekete foltot fogunk látni.

A napszemüveg nem elég védelem a koncentrált fény ellen, és az UV-sugárzás elleni védelme is csak a környező tárgyakról visszaverődő fény UV-tartalmának megszűrésére elegendő.

Szemünk védelme érdekében a fogyatkozást biztonságos napfogyatkozás-néző szemüveggel figyeljük!




Régóta ismert praktika a sötét szűrők használata. 
Ilyenek a kormozott üveg, a film vagy röntgenkép feketére exponálódott része, a floppy lemez, az írható CD-k és DVD-k.

Ezek használata veszélyesebb, mint a szabad szemmel történő napba nézés. 

A sötét szűrő ugyanis lecsökkenti a szemünkbe jutó fényt, emiatt a pupilla kitágul, és azon át szabadon árad a szemünkbe a nem érzékelt, ugyanakkor igen káros UV-sugárzás. 
Ennek nagy részét a szemlencse nyeli el, amelynek az anyaga ettől rongálódik, hosszabb távon homályosodó látást okoz, és megnövekedik a szürkehályog kialakulásának veszélye. 
A gyerekek szemlencséje kevesebb ultraibolya fényt nyel el, az ő szemükben ez a sugárzás eljut a retináig, és tartós károsodást okozva rontja a színlátást.

Olyan sötét szűrőt kell a nap figyeléséhez használni, amely igazoltan kiszűri a fény ultraibolya-tartalmának túlnyomó részét. 

Az 1999. augusztus 11-i magyarországi napfogyatkozás idején sokfelé árusítottak ilyen fóliát, szemüvegszerű keretbe foglalva, manapság már nehéz beszerezni. 




Az amatőrcsillagász klubokban érdemes érdeklődni a hitelesített szűrőfóliák lehetséges beszerzési helyeiről, de ők maguk ilyet árusítani nem szoktak. 

Sajnos a régi fóliák, például amiket még az 1999-es napfogyatkozás idején lehetett kapni, ma már nem biztonságosak, ennyi idő alatt tönkremegy a rajtuk levő UV-szűrő réteg.

Megjegyzendő, hogy bármilyen szűrőt is használunk, azok kombinálása, egymásra helyezése esetén a szűrési arányuk összeszorzódik, vagyis úgyszólván "hatványozódik" az így kapott védelem.

A hegesztőüvegek szintén szűrik az ultraibolya sugarakat, a 12-es vagy nagyobb faktorszámú szűrők a napfogyatkozás megfigyelésére is biztonságosan használhatók.




A fényképezésben is használatosak az objektívre illeszthető UV-szűrők, amelyeket valamilyen közönséges fényszűrővel együtt használva elméletileg biztonságossá tehetnénk a jelenség megfigyelését. 
Sajnos a fotószűrők hatásfoka nem éri el a szükséges szintet, ezért a használatuk nem nyújt elég biztonságot.

Egyszerű és teljesen biztonságos módszer az, ha egy merevebb papírlapra gombostűvel egy lyukat fúrunk, és azon keresztül vetítjük ki a nap képét egy másik papírra, amit 30-40 centire mögé tartunk. 




A kép átmérője így csak kb. 3 mm lesz, de ez a két lap közötti távolsággal arányosan nő (de egy kis távcsővel is megtöbbszörözhető). 

Ez a réges-régi camera obscura egy olyan, egyszerűsített változata, amelynél a nap fényereje még így, doboz nélkül is elég nagy egy jó minőségű kép kivetítéséhez. 
A lyuk nagyságától csak a kép fényereje függ, a mérete nem. 
Érdekesség, hogy a kép minden olyan tárgy mögött megjelenik, amelyen kis lyukak vannak, tésztaszűrőn, redőnyön, vagy akár fa lombján át is, és minden lyukhoz egy-egy kis fogyatkozó napkorong tartozik. 
Figyelem! Ezeken a lyukakon át sem szabad hosszabban a napba nézni, mert a fény így is sem sokkal kevesebb, mint puszta szemmel nézve.

A távcső sokkal látványosabbá teszi számunkra a jelenséget, ugyanakkor fokozott veszélyt jelent a szemünkre, mivel a távcső összegyűjti a napból érkező fényt. 
Ide tartoznak a fényképezőgépek teleobjektívjei is, amelyekkel elsősorban a gép megy tönkre, de ha a fény a szemünkbe jut, bennünk is kárt tehet.

Aki szűrés nélküli távcsővel a napba néz, az másodpercek alatt megvakulhat.

A szűrőt nem szabad sem a távcső mögé, sem a távcső belsejébe tenni, mert az összegyűjtött hőtől megolvad, esetleg meggyullad.

Az említett, hitelesítetten elegendő UV-szűrőképességű sötét szűrő felszerelhető a távcső elejére. 
Vigyázat! 
A távcső összegyűjti a fényt, ezért erősebb sötétítő és UV-szűrő hatású előtétet kell használnunk, mint szabadszemes megfigyeléskor! 
Megfelelő lehet több szűrő egymásra helyezésével csökkenteni a távcsőbe jutó fénymennyiséget. 
Gondoskodni kell arról, hogy a szűrő véletlenül se eshessen le a távcsőről.

A távcsőbe jutó fény mennyiségét úgy is csökkenthetjük, ha szűkítő nyílást (fényrekesz, blende) illesztünk elé. 
Ehhez egy teljesen átlátszatlan anyagon (például alufóliával letakart kartonpapír) egy kis lyukat vágunk – sem az alakja, sem a pontos helye nem fontos –, ami a távcső nyílásához mért területarányban csökkenti mind a látható fényt, mind az ultraibolya sugárzást. 
Megfelelő szűrővel kombinálva ez adja a legjobb megfigyelési és fényképezési lehetőséget.

Bármilyen hatékony szűrési módszert is használunk, minden percnyi megfigyelés után érdemes legalább öt percnyi pihenőt hagyni a szemünknek.

Webkamera használatával biztosak lehetünk abban, hogy a szemünkbe semmiképpen nem juthat túl erős fény, sem a látható, sem az ultraibolya tartományban. 
De a nap koncentrált fénye gyorsan károsíthatja a kamera fényérzékelő chipjét. Viszont ha a kamerát sötét szűrővel védjük a túl erős fény ellen, akkor kiegészítésül egy kisebb hatásfokú UV-szűrő is megfelelhet. 
Legrosszabb esetben a kamerát kockáztatva a szemünk helyett.

Egy hagyományos, csekély eszközigényű megfigyelési módszer 
a távcső képének kivetítése. 




Ez annyit jelent, hogy az állványra szerelt távcsövet a napra irányítjuk, és 40-50 centiméterrel az okulár (nézőke) mögé tett fehér papíron meg fog jelenni a nap korongja, nagyobb méretben, mint amekkorának szabad szemmel látjuk. 

Érdemes a távcső köré egy árnyékvető lapot felszerelni, és így a papírlapon felfogott kontrasztosabb képen még a napfoltok is láthatóak lehetnek. 
A módszer teljesen biztonságos, a gyerekek számára is élvezhető, egyszerre több ember is nézheti. 
Mivel a nap mozog az égen, a távcsövet sajnos állandóan utána kell mozgatni.

Vigyázat! 

Ha a távcső akromatikus okulárja ragasztott lencsét tartalmaz, akkor az felmelegedve elpattanhat, a műanyag lencse pedig megolvadhat. 
Minden távcsövet ajánlott letakarni, amikor nincs használatban. 
A károsodás esélye sokat csökken, ha a távcső elé egy szűkítőt vagy bármilyen sötét szűrőt teszünk.

Amikor csak egy-két perc választ el bennünket a teljes fogyatkozási fázis bekövetkezésétől, onnantól már szűrő nélkül is nyugodtan nézhetjük a napot. 
Szűrőn át nem is lenne látható a jelenség régen várt csúcspontja. 
A Hold korongja mellett hozzánk eljutó kevés fény ez alatt a néhány perc alatt már nem jelent veszélyt a szemünkre, annak ellenére, hogy az ultraibolya sugárzást viszonylag nagy arányban kibocsátó kromoszféra ilyenkor nincs takarásban. 
Amikor a teljes fedés befejeződik, és a Hold elkezdi elhagyni a napkorongot, vissza kell térni a biztonságos megfigyelési módszerekhez.




A napfogyatkozás nem túl ritka jelenség, a 21. században összesen 224 alkalommal volt/lesz. 

A teljes fogyatkozás sokkal ritkább, 15 év alatt 8 alkalommal történt ilyen, évtizedes szinten pedig még csak kétszer.

A teljes Föld lakosságát nézve viszonylag szerencsés korban élünk, a következő időszakban ugyanis szinte évente lesz majd teljes napfogyatkozás, megtekintéséhez azonban Magyarországról nézve sokat kell majd utazni.



A következő teljes Napfogyatkozások helyszíneinek térképe


A NASA adatai szerint Európából legközelebb 2026. augusztus 12-én lesz megfigyelhető ilyen jelenség (Spanyolország és Izland területéről), majd rögtön utána 2027. augusztus 2-án (Spanyolország és Gibraltár területéről).



A teljes napfogyatkozások láthatósági sávjai 1997-2020 között - Fűrész Gábor ábrája


Magyarországról (Ausztria, Németország és Svájc mellett) legközelebb 2081. szeptember 3-án lehet majd teljes napfogyatkozást megfigyelni, akkor viszont a mai 2 perc 49 mp-nél jóval hosszabb ideig, 5 perc 33 mp-ig lesz majd látható a jelenség.








 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:

-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html

- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/01/kisfaludy-gyorgy-eloadasai.html

- CSILLAGÁSZAT:







Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 








HOLDFOGYATKOZÁS

$
0
0

HOLDFOGYATKOZÁS


Az emberiséget régóta foglalkoztatja az égitestek fogyatkozása, vagyis az a jelenség, amikor valamelyik égitest - egy másik bolygó takarása miatt - egyáltalán nem (teljes fogyatkozás), vagy korongjának csak egy része (részleges fogyatkozás) látható. 






Közülük is elsősorban a mindenki által megfigyelhető nap- és holdfogyatkozás a legjelentősebbek. 

A népek körében a Napról és a Holdról változatos elképzelések születtek, különféle mítoszok terjedtek el. 
Voltak, akik testvéreknek, vagy házastársaknak tartották őket, mások szerint csak udvaroltak egymásnak.
  
A holdfogyatkozás csillagászati jelenség, amelynek során a Hold részben vagy egészen a Föld árnyékába kerül.

Akkor jön létre, ha a Föld a Nap és a Hold között van, és a Föld árnyéka vagy félárnyéka a Holdra vetődik.

Nem parallaktikus jelenség, azaz a Földről és az űrből is mindenhonnan látható, ahonnan a Hold éppen akkor látható.

A teljes holdfogyatkozás során a Hold teljesen a Föld árnyékába kerül.

Ilyenkor azonban mégsem sötétedik el teljesen a holdkorong, hanem fénye narancsvörösre változik amiatt, hogy a földi légkörön szóródó fény halvány derengést teremt a teljes sötétség helyett.






Részleges holdfogyatkozásról beszélünk, ha a Hold csak részben lép be a Föld árnyékának belső részébe, az umbrába. 
Ilyenkor a Föld szürke árnyékot vet a Hold felszínének egy részére.

A külső árnyék (vagy penumbra) az a térrész, ahol a Föld a Nap fényének csak egy részét takarja ki.

A teljes penumbrális fogyatkozás esetén a Hold a penumbrán úgy halad át, hogy a teljes felülete bekerül ebbe a félárnyékos részbe, de nem lép be az umbrába.

A részleges penumbrális fogyatkozás az, amikor a Hold csak az árnyék külső részébe lép be, ám a felszínét ekkor sem takarja el teljesen a penumbra.

Ez a jelenség nem túl látványos, hisz alig változik a Hold fénye, néhány esetben a visszavert fény kissé sárgás színt kap a megfigyelések szerint.






Mi az a holdfogyatkozás? Mi okozza és miért jön létre? Milyen gyakran figyelhetjük meg, mikor lesz a következő? 


Ezekre és más kérdésekre is választ találsz az alábbiakban.

A Hold egy 3476 km átmérőjű, hideg, sziklás felszínű égitest. 
Nincsen saját fénye, a Nap fényét veri vissza. 29,5 naponként kerüli meg a Földet. 
A keringés során változik a megvilágított félgömbjének felénk forduló aránya, ez okozza a holdfázisokat.


A Hold fázisai:


Újhold idején a Hold megvilágított félgömbje éppen a Földdel ellentétes oldalon helyezkedik el, így nem látjuk égi kísérőnket. 
Ahogy múlik az idő, a Föld körüli keringése miatt egyre többet látunk belőle. Teleholdnál a teljes megvilágított félgömbje a Föld felé fordul. 
Majd elkezd fogyni, és 29,5 nap múlva ismét újhold következik be. 
Így múlik el egy hónap.








Sokak számára a telehold a szerelem és a románcok ideje. 
A telehold éppen napnyugtakor kel és egész éjjel megfigyelhető. 
Az éjszaka végén nyugszik le, éppen amikor a Nap felkel. 
Teleholdkor ugyanis a Hold éppen a Nappal szemben helyezkedik el az égbolton. 
A teleholdnak fontos szerepe van a fogyatkozások tekintetében is.




A Nap, a Föld és a Hold helyzete a holdfogyatkozás idején.
A Föld két árnyéka a penumbra és az umbra.
(Nem méretarányos ábra.)



Holdfogyatkozás csak teleholdkor jöhet létre, ha a Hold áthalad a Föld árnyékán. 
Az árnyék két kúp alakú részől áll, az egyik a másikon belül helyezkedik el. 

A külső a penumbra (félárnyék), ahol a Föld csak egy részét takarja el a Nap korongjának. 
A belső rész az umbra (teljes árnyék), itt egyáltalán nem éri el a Nap fénye a Hold felszínét.


A csillagászok háromféle holdfogyatkozást különböztetnek meg:


- Penumbrális holdfogyatkozás
a Hold a penumbrán halad át
csak nagyon nehezen vehető észre

- Részleges holdfogyatkozás
a Hold egy része belép az umbrába
könnyen megfigyelhető még szabad szemmel is

- Teljes holdfogyatkozás
az egész Hold áthlad az umbrán
feltűnő jelenség a Hold változatos színe miatt




Teljes Holdfogyatkozás 2015 ápr.



Teljes Holdfogyatkozás 2015 szept.



Vajon miért nincsen minden egyes telehold esetén holdfogyatkozás? 


A Hold pályája 5 fokos szöget zár be a földpálya síkjával. 
Így a Hold általában a földpálya síkja alatt vagy fölött helyezkedik el. 
De a Föld árnyéka benne van ebben a síkban. 
Ha a telehold idején a Hold a sík alatt vagy fölött halad el, akkor nem következik be holdfogyatkozás. 






Egy évben kétszer azonban a Hold áthalad a penumbrán vagy az umbrán, így két-három holdfogyatkozás is bekövetkezik.

A holdfogyatkozást a Föld egész éjszakai féltekéjéről lehet látni. 

Az összes fogyatkozás kb. 35 %-a penumbrális, amit még távcsővel is nehéz észrevenni. 30 %-uk részleges fogyatkozás, és a maradék 35 % bizonyul teljesnek.


Egy teljes holdfogyatkozás során a Föld eltakarja az egész Napot a Holdról nézve. 

A Holdon lévő űrhajósok napfogyatkozást látnának (amit a Föld hoz létre). 

A Föld körül egy fényes vörös gyűrű jelenne meg, mert látnák a korong peremén a napkelte és a napnyugta fényeit. 

Amíg a Hold teljesen az umbrában tartózkodik, a földi légkör által megtört napfény éri csak el. 

De ez a fény először mélyen belemerül a Föld légkörébe, ami kiszűri belőle a kék színt. A megmaradt rész mélyvörös vagy narancs színű, és sokkal halványabb, mint a közvetlen napfény. 

A Föld légköre megtöri a fény egy részét, ami így megvilágítja a Holdat.

A holdfogyatkozás teljes fázisa éppen a földi légkör fénytörése és színszűrő hatása miatt olyan érdekes és látványos jelenség. 

Ha a Földnek nem lenne atmoszférája, a Hold teljesen fekete lenne egy teljes holdfogyatkozás során. 

Így azonban a holdkorong a sötétbarnától kezdve a vörösön át fényes narancs és sárga színekben pompázik. 






Nagy vulkánkitörések után a teljes holdfogyatkozás nagyon sötét, mivel a Föld légkörébe jelentős mennyiségű hamu kerül. 
A Mount Pinatubo kitöréséből származó por 1992 decemberében olyan sötét fogyatkozást hozott létre, hogy a Hold szinte láthatatlanná vált.

Minden teljes holdfogyatkozás a penumbrális fázissal kezdődik, melyet részleges fogyatkozás követ. 
A teljes fázis után ismét részleges, majd penumbrális fogyatkozás következik. 
A penumbrális fázist még távcsővel is meglehetősen nehéz észrevenni. 
A részleges és teljes fogyatkozás azonban könnyen megfigyelhető szabad szemmel.


A holdfogyatkozások megfigyelése:


A napfogyatkozásokkal ellentétben a holdfogyatkozások megfigyeléséhez nincsen szükség semmilyen szűrőre. 
Még távcső sem kell hozzá. 
Binokulárral azonban jobban megfigyelhetők a színek. 
Ehhez elegendő már egy 7x35-ös vagy egy 7x50-es típus is.

Az amatőrcsillagászok hasznos észleléseket végezhetnek a teljes fogyatkozás során. Lehetetlen előre pontosan megjósolni, milyen sötét lesz a Hold a teljes fázis idején. 
A színek is nagyon változatosan a sötét szürkétől vagy barnától a vörös és a fényes narancs legkülönbözőbb árnyalataiig.

A szín és a fényesség a földi atmoszféra portartalmától függ. 

A Danjon-skála segítségével az amatőrök megbecsülhetik a Hold színét és fényességét a teljes fázis alatt.

Távcsővel további hasznos méréseket végezhetünk. 
A kráterek belépési és kilépési idejének megfigyelése alapján következtetni lehet a földi légkör portartalmára.

A holdfogyatkozás csábító célpont a fényképezőgépek számára. 
Szerencsére könnyű lefényképezni egy holdfogyatkozást. 
A felszerelés függvényében számos lehetőség közül választhatunk.






A holdfogyatkozások gyakorisága:


Öt ezredév alatt i.e. 2000-től i.sz. 3000-ig 7718 umbrális holdfogyatkozás zajlik le. Számuk évente 0 és 3 között ingadozik. 
Utoljára 1982-ben volt három teljes holdfogyatkozás. 
A részleges fogyatkozások száma 6-7-szer annyi, mint a teljeseké.

Az alábbi táblázatban minden holdfogyatkozás szerepel 2011.-től  2020-ig
A fogyatkozás nagysága (magnitúdója) azt adja meg, hogy a Hold átmérőjének hányadrésze merül az umbrába. 
Teljes fogyatkozások esetén ez az érték nagyobb, mint 1, a penumbrális fogyatkozásokra pedig negatív.




A teljes holdfogyatkozás képe 2010. december 21-én



Holdfogyatkozások időpontjai:

2011.-től  2020-ig!


Év    Hó     Nap      Óra

2011. Június         15  T 19:21-től  22:00-ig
2011. December  10   T  14:57-től  16:18-ig
2013. Április          25 R  19:56-tól  20:24-ig
2013. Október       18  P  23:47-től
2015.Szeptember 28  T     1:08-tól    4:27-ig
2016.Szeptember 16  P   18:55-től 
2017. Február        11 P    0:43-tól
2017. Augusztus     7  R   18:22-től  19:19-ig
2018. Július           27 T   18:25-től  22:19-ig
2019. Január         21  T     3:30-tól    5:42-ig
2019. Július           16 R   20:00-tól  22:57-ig
2020. Január         10  P   19:11-től
2020. Június           5  P   19:23-tól

Kis segítség:

T = Teljes holdfogyatkozás
R = Részleges holdfogyatkozás
P = Penumbrális holdfogyatkozás







Az emberiséget régóta foglalkoztatja az égitestek fogyatkozása, vagyis az a jelenség, amikor valamelyik égitest - egy másik bolygó takarása miatt - egyáltalán nem (teljes fogyatkozás), vagy korongjának csak egy része (részleges fogyatkozás) látható. 

Közülük is elsősorban a mindenki által megfigyelhető nap- és holdfogyatkozás a legjelentősebbek. 

A népek körében a Napról és a Holdról változatos elképzelések születtek, különféle mítoszok terjedtek el. Voltak, akik testvéreknek, vagy házastársaknak tartották őket, mások szerint csak udvaroltak egymásnak.

A szibériai őslakók hiedelmében a Hold fokozatos fogyását - az ő szavaikkal a „lassú haldoklását” - nem más, mint házastársa, a Nap okozza. 

A balti népek magyarázatában a holdfogyatkozás a villámisten büntetése, aki az égitest kettévágásával állt bosszút a Holdon, mert elhagyta urát, a Napot. 

A Dél-Amerika észak-nyugati részén élő indiánok, akik a Holdat főistenként tisztelik, napfogyatkozáskor istenük győzelmét ünnepli a Nap fölött. 
A holdfogyatkozásokat viszont szomorú eseménynek tartják, és ilyenkor a Holdat megsiratják. 

A Szahalin-félszigeten, a japán Hokkaidón és a Kuril-szigetekenélő ajnuk telihold idején vidámnak, jókedvűnek tartják, és ajándékokkal halmozzák el a Holdat, amikor viszont fogyóban van, úgy vélik, hogy rosszkedvű és sír.

A régi korok emberei - bár nem ismerték az okait - gyakran képesek volt előre jelezni a fogyatkozásokat, és a jelenséget igyekeztek a legjobb tudásuk szerint értelmezni. 

A holdfogyatkozásokra a legkézenfekvőbb magyarázat az volt, hogy valamilyen lény elfogyasztja a holdat, feltehetően ez az eredete annak, hogy a kínaiaknál a fogyatkozás elnevezése „chih”, melynek evés, enni a jelentése. 

A szlávok képzetében farkasember harapdálja a holdat. 

Az abházok szerint pedig – főistenük, Ancva rendelkezésére – a hold boszorkánynővére falatozik időnként belőle. 

Egyes amerikai indián törzsek szerint óriási kutyák vadásznak rá, s amikor elkapják, széttépik, és a sebeiből kifolyó vér sötétvörösre festi a holdat. 

A legtöbb holdfogyatkozás sötétpiros színe, amit valaha a hold kifolyó vérének tartottak, szintén a holdból való evés mellett szólt. 
Ma már viszont tudjuk, hogy a fogyatkozáskor megfigyelhető színárnyalatokat a Föld légköre okozza, mely a napfény kék és zöld színű részét jórészt kiszűri, így a maradék fényben a vérvörös vagy narancsos szín dominál.

Egy a holdfogyatkozásról szóló szikh legendaszerint fogyatkozáskor a hitelezője elől rejtőzködik el a Hold, amikor ugyanis nagy szükségben volt, egy szolgától kért kölcsönkért némi pénzt kamattal. 
A tartozását azonban nem tudta időben megadni, ezért a kamat oly mértékben növekedett, hogy lehetetlenné vált számára az összeg visszafizetése. 
Azóta valahányszor a kölcsönző megjelenik a pénzéért, a Hold mindaddig elrejti az arcát, míg a férfiak és a nők a földön bőséges adományt nem adnak a szolgának.

Bár a holdfogyatkozásról sokféle elképzelés létezik, az emberek körében mindig nagy egyetértés volt abban, hogy a jelenség nagyon rossz előjel. 

Az ősi kaldeusok véleménye szerint a holdfogyatkozás a Hold haragját jelzi, amelyet hamarosan éhínség, járványok, vagy természeti csapások követnek. 

Az ősi Babilon lakói azt is megfigyelték, hogy a részleges holdfogyatkozás a hold melyik kvadránsában volt a legerőteljesebb, és ebből arra következtettek, hogy a természeti csapások az országuk mely földrajzi területeit fogják a legjobban sújtani.

Az alkalmatlan időben kialakuló holdfogyatkozásról azt gondolták, hogy megváltoztathatja a történelem menetét, és számos esetben így is történt. 






Az egyiket közülük, Thuküdidész (i.e. 460?-404?) a neves ókori történészírta le, a peloponnészoszi háborúról szóló elbeszélésében. 
E háború második szakaszában az athéniek megtámadták, és blokád alá vonták a szicíliai Szirakuza városát. 
Két év ostrom után az athéniek már éppen visszavonni készültek csapataikat, azonban a parancs kiadása előtt egy holdfogyatkozás volt, melyet rossz ómennek tekintettek, és ezért - ahogyan azt a jövendőmondók előírták - a távozásukat elhalasztották háromszor kilenc nappal. 
E a késlekedés a szirakuzaiak számára időt adott az erőgyűjtésre, és kitörve az ostromgyűrűből, összevont erőiket az athéniek ellen fordítva, szétverték hadiflottájukat és seregüket. 
Athén súlyosan megrendült, a demokráciája megdőlt, és végső veresége tartós hanyatlást hozott a görög civilizáció ékkövére.

Egy nevezetes holdfogyatkozás volt 1504. február 29-én is. 

Ez a február Jamaica egy kis szigetén találta Kolumbusz Kristófot, az Újvilág híres felfedezőjét, ahol már hónapok óta rostokolt. 
Eleinte nem volt semmi gondja, mert a szigetlakók ellátták élelemmel és egyéb felszereléssel, azonban arrogáns és kiállhatatlan viselkedése oda vezetett, hogy egy idő után a bennszülöttek már nem voltak hajlandóak erre. 
Elkeseredésében, hogy éheznie kell, felütött egy tengerészeti almanachot, melyből megtudta, hogy éppen egy holdfogyatkozás áll küszöbön. 
Azonnal összehívta a sziget lakóit, és közölte velük, hogy az Isten megbünteti őket, ha őt és a tengerészeit nem látják el élelemmel. 
És isten büntető szándékának előjeleként, egyszer csak elkezdett a hold elsötétülni. Ekkor, mit sem törődve a bennszülöttek hangos rimánkodásával, Kolumbusz eltűnt a kabinjában, és csak több mint egy óra elteltével jött elő ismét, bejelentve, hogy az Isten kész visszavonni büntetését, ha megígérik, hogy a jövőben folyamatosan biztosítják a táplálékot ő és a legénysége számára. 
Az őslakók főnöke azonnal beleegyezett, és néhány percen belül - Kolumbusz erejét igazolva - a hold kezdett előjönni az árnyékból. 
Ettől kezdve mindennel ellátták őt és csapatát, egészen 1504 júniusáig, amikor sikerült elhagyniuk a szigetet.

A holdfogyatkozással álmodni azt jelenti, hogy az álomlátó valamilyen eddig elrejtett tulajdonságára, titkolt hibájára hamarosan fény derül.




Holdanya - Józsa Judit alkotása



Egy másik értelmezés szerint - mivel a hold az anyát, a nőiességet szimbolizálja - a holdfogyatkozás az anyai kapcsolat lazulását vagy a nőies vonások eltűnését jelezheti.



(Forrás: wikipédia/erzsebetrosta/alfa.dfmk)








 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:

-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html

- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/01/kisfaludy-gyorgy-eloadasai.html

- CSILLAGÁSZAT:







Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 









Napfogyatkozások - Holdfogyatkozások - Napéjegyenlőségek - Napkitörések együttes hatásai

$
0
0


Napfogyatkozások - Holdfogyatkozások - Napéjegyenlőségek - Napkitörések együttes hatásai 





Hogy miért vagyunk ennyire felpörögve?

Most kaptunk a nyakunkba mindent egyszerre.
Napfogyatkozás, tavaszi napéjegyenlőség, újhold mindenféle asztrológiai együttállással megtámogatva.

A lezárások és kipucolások ideje ez.

Az asztrológiai állások szerint április 4-ig tart ez az időszak, utána indulnak majd be a dolgok, a már kitakarított állapottal.

Sokaknál nem csak a szokásos tavaszi nagytakarítási vágy indul be, hanem annál erősebb hajtóerővel, szinte kényszert érezhetünk a környezetünk rendbetételére: akár a lakástakarítással, akár az asztalunkon rendrakással vagy azon ismerősök szelektálásával, akikkel úgy érezzük már nem tudunk együtt haladni.

Aktív megújulásban vagyunk, a folyamat közepén.

Ó és még foghatjuk mindezt a napkitörésekre is (a nyuszin kívül), és ne feledjük, hogy a sarki fény is leért Magyarországig, mert olyan erővel jött az energia a Föld irányába.



Sarki fény Dobogókő fölött


A Nap – és Holdfogyatkozások, gyűjtőnevükön eklipszek, erősen energetizált újholdak és teleholdak, az asztrológiai hagyomány szerint tízszer olyan erőteljes hatásúak, mint az átlagosak.

Nem létezik az egyik a másik nélkül!

Az eklipszek többnyire párosával, általában hat hónaponként követik egymást.: egy napfogyatkozást (újhold) értelemszerűen egy holdfogyatkozás (telehold) követ vagy fordítva.



Nap és Holdfogyatkozás


Fogyatkozásról lévén szó, szükségszerűen valamilyen érzelmi krízisen is keresztül megyünk, esetleg rádöbbentünk: minek a hiánya okozza a legnagyobb frusztrációt életünkben, milyen fontos szükségletünk nem elégül ki jelen körülmények között.

Az asztrológiai hagyomány szerint inkább kártékonynak tartott fogyatkozások nagy nyomást gyakorolnak ránk, hogy változásokat eszközöljünk életünkben.

A helyzet érzelmi döntést kíván, melyet azonban össze kell egyeztetnünk a praktikus, racionális szempontokkal is.

Az oppozíciós fényszög, érzelmi érintettség miatt a holdfogyatkozások mindig is hatással lesznek érzelmi viszonyainkra és társas kapcsolatainkra is.
Ilyenkor jobban exponálhatjuk magunkat, színre lépünk, kapcsolatokat építünk, döntéseket hozunk, elkötelezzük magunkat, felvesszük a kesztyűt, erőfeszítéseket teszünk, nagyobb sebességre kapcsolunk, szorítanak a határidők, izgalomba jövünk vagy krízist élünk át.

A holdfogyatkozás szimbólikus értelemben egy fejezet végét jelenti.
 Egy fejlődési szakasz lezárul, valamilyen folyamat eredménye megmutatkozik. Meglehet, utóbbi nem váltja be a hozzá fűzött reményeket vagy valamilyen  más frusztrációt tartogat, de tudatosságunkat, éberségünket majdnem biztos, hogy növelni fogja.

Bármennyire nehéz is, egy ciklus lezárultakor tudnunk kell elengedni.
A görcsös ragaszkodás csak saját fájdalmunkat hosszabbítja meg.
Aktualitásukat vesztett viszonyaink pl. megszakadhatnak a közeljövőben, igazán fontos kapcsolataink pedig csak bizonyos átalakulások, áldozatok árán folytatódhatnak vagy szilárdulhatnak meg.

A fogyatkozás ház – és jegyhelyzete szerint személyenként változik, kinek milyen életterülete szorul a legmélyrehatóbb átalakításokra, és milyen igények, feladatok nem tűrnek további halogatást.

Mivel a Hold pénzügyek egyik hagyományos jelölője is (a Vénusz és a Jupiter mellett), jegy-és házhelyzettől függetlenül valamilyen hatása lesz pénzügyi viszonyainkra is.
A fogyatkozás természetéből adódik, hogy nagyon gondos stratégiára van szükség az anyagi veszteségek elkerüléséhez.

Bámilyen érzelmi élményekben lenne is részünk egy-egy ilyen eklipsz alatt, szerencsésebb pár nap múlva tisztázni a vitás kérdéseket: így nagyobb az esély, hogy mederben tarthassuk indulatainkat, tudatosabb befolyást gyakoroljunk az eseményekre.




Persze van, amikor semmiféle hatással nem lehetünk a dolgokra: az eklipsz kiértékelésénél szó szoros értelemben vett Nap – Hold szembenálláson kívül más, egyidejűleg ható konstellációkat is figyelembe kell vennünk.

Az eklipszeket a  legrégebbi időktől kezdve a változások előhírnökeként tartották számon, 
bár a hagyományos asztrológia megfigyelései szerint ezek inkább megpróbáltatásokat tartogattak – pl. járványokat, háborúkat, természeti csapásokat, személyes szinten szakításokat, üzleti kudarcokat, váratlan baleseteket, betegségeket, haláleseteket. –semmint kedvező sorsfordulatokat.

A modern asztrológiai irányzatok e tekintetben is megengedőbbek.
Elődeikkel egyetértenek ugyan abból a szempontból, hogy a Nap és Hold – fogyatkozások  különböző változásokat vonnak maguk után: régi ügyek befejezését, immár elavult, javunkat többé nem szolgáló fejlődési szakaszok lezárulását, de ezzel egy időben az új fejlődési szakaszok kezdeteinek (pl. új szerelem, új vállalkozás, gyerek születése) is jelképei.
Ebben a minőségben pedig akár pozitív sorsfordulatokra is utalhatnak.

Az eklipszek- jelezte változások többnyire nem érzékelhetők azonnal, hanem meglehetősen hosszú, heteken, hónapokon, vagy akár éveken át ható folyamatok. 
A folyamat minőségéről, természetéről azonban jelzést kaphatunk, ha megfigyeljük  a pár nappal (egyes iskolák szerint akár héttel) előtte / utána zajló eseményeket.

Saját és mások képleteivel szerzett további tapasztalataim szerint az eklipszek idején kötött szerződésekkel, alapított cégek később rengeteg probléma merül fel, az elkezdett munkák vagy nem fizetnek, vagy a reális teljesítménynél sokkal kevesebbet és sokkal később.

Mondanom sem kell, ennek semmi köze ahhoz, hogy valaki hisz-e az asztrológiában vagy sem.




Egy megrögzött szkeptikus ismerősöm pl. figyelmeztetésem ellenére épp egy holdfogyatkozás napján indított el egy tanfolyamot.
Alig akadt rá jelentkező.
Jóval az eklipszet követően másodszorra is meghirdette, sokkal kedvezőbb konstellációk mellett, s akkor sikeresen el is tudta indítani a foglalkozásokat.
Ptolemaiosz még így fogalmazott anno: 
“Az okos ember az égi hatásokkal párhuzamban tevékenykedik, mint ahogyan a jó földműves is a természettel összhangban végzi a szántást-vetést és rendrakást “

Én ennél kevésbé választékosan fejeztem ki magam: ha figyelmeztetnek, hogy esni fog az eső, és te ernyő nélkül indulsz el, ne csodálkozz, hogy megázol.

A 2011. január 4.-i  napfogyatkozást, ami egybeesett születésnapommal és szolárképletem kezdetével, már sokkal tudatosabban éltem meg.
Így is sok változást hozott, sok volt köztük az időszerű, de meglehetősen kényelmetlen is, így ezekre éppenséggel  csak az eklipsz jelezte események nyomására kerítettem sort.
De szó sem volt a ’99-est követőhöz fogható padlót fogásról, hiszen a tőlem telhető legtudatosabban igyekeztem együttműködni sorsommal.

A többi eklipsz esetében is számolnom kellett hosszabb- rövidebb ideig tartó fékező hatásokkal, közöttük nagyon komoly anyagi veszteségekkel, érzelmi vagy más típusú törésekkel, egészségem, állóképességem megrendülésével 
(Persze, az egyben motivációt is jelentett arra, hogy egészségesebbé tegyem életvitelemet), de tudatossággal el tudtam kerülni a legrosszabb forgatókönyveket.

Egyes tevékenységek kimondottan tilosak a fogyatkozások ideje alatt!

A holdfogytakozásokat különösen ártalmasnak tartják a terhes asszonyokra, de napfogyatkozásokat sem javasolják megtekintésre, hogy a szabadban tartózkodjanak időtartamuk alatt.
Hiedelmeik szerint ugyanis ez a magzat sérülését, vetélést, problémás szülést vonna maga után.
Hasonló okokból a kismamák nem szabhatnak, varrhatnak ezekben az időszakokban.




A kínai hiedelemvilágban napfogyatkozáskor egy hatalmas sárkány nyeli el a fénylő égitestet


Eklipszek az indiai asztrológiában:

Az eklipszeknek a világ összes kultúrájában jelentőséget tulajdonítottak.
A hinduizmusban mély filozófiai jelentőséget hordoznak, azt szemléltetve, hogy a sötétség erőit mindig legyőzi a fény, a rosszat jó követi.




Megfigyeléseik szerint a nap-és holdfogyatkozásoknak nagy átalakító erejük van, így sok hagyomány és szertartás kapcsolódik hozzájuk.
(Bár jómagam a nyugati asztrológia művelője vagyok, s egy könyvecske lefordításán kívül nem mélyedtem el különösebben az indiai asztrológiában, megállapításaikat nagyon találónak érzem )

A hindu hiedelmek szerint a Nap -és holdfogyatkozásokat egy baljós időszak (sutak) előzi meg és ő követi.
Ezt annak tulajdonítják, hogy a sutak időszakában beszennyeződik a Föld energiamezeje, így az ártó hatásokat különleges óvintézkedésekkel előzik meg.

Az indiaiak is úgy tartják, hogy az eklipszek nincsenek valami jó hatással a világi dolgokra, pénzügyekre.
Spirituális szempontból azonban annál jobban lehet gyarapodni : az akkor mondott imák, szertartások ereje megsokszorozódik.

Úgy tartják, hogy egy füzérnyi (mala) mantra hatása felér 100 máskor mondottal.

Holdfogyatkozás idején főként Durgához (ld. Durga a harcos istennő: fohászkodnak- pl. a Chamunda mantra, Durga mantra hatékony, napfogyatkozáskor Sivához ( Maha Mrityunjaya Mantra), Gayatri mantra.
 Az eklipsz után rituális tisztító fürdőt vesznek, felajánlásokat, adományokat tesznek.

Az eklipszet megelőzően főzött ételek már nem fogyaszthatók, hanem frisseket készítenek.

Az olyan száraz élelmiszerkészleteket, mint a rizs, búza és más gabonafélék, nem dobják ki, hanem kusha-fűvel vagy tulasi-levelekkel védik a káros hatásoktól.

A hinduk vegetáriánusok, de megfigyeléseim szerint a modern, európai húsevők is jobban teszik, ha ezeken a napokon csak zöldséget, salátaféléket fogyasztanak.

 Magától értetődő, hogy az alkohol, tudatmódosító szerek szintén nem ajánlottak, a teljes (gyümölcs-és zöldséglevek, gyógyteák) vagy részleges böjt (gyümölcsnap, zöldségnap, kevés rizs zöldséggel, gyógyteák) annál inkább.


Mundán asztrológia:

A mundán asztrológia, az asztrológia részterülete és a legkorábbi formája, hiszen az ősi "csillagbölcsek" nem személyes horoszkópokat készítettek, hanem az adott ország és a nép életére vonatkozó következtetéseket olvasták ki a csillagábrákból.




Segítségével információt kaphatunk országok, népek, városok sorsáról, háborúkról, járványokról, áradásokról, az emberiséget érintő kérdésekről. 

Vizsgálhatjuk és így megtudhatjuk, hogy egy állami vezető milyen hatással van az ország életére.

A mundán asztrológiában a Hold a nép, tömegek jelölője is, ebben a minőségben, pedig  érzelmi reakcióikról is sok mindent elárulhat.

A nők- főleg az érettebb, magasabb társadalmi pozíciót betöltő asszonyok, a vizek, a tengerrel kapcsolatos foglalkozások is uralma alá tartoznak.

A holdfogyatkozásokat már a khaldeusok is járványokkal, természeti csapásokkal hozták kapcsolatba.

A középkori asztrológusok szerint gyökeresen megváltoztathatta a történelem menetét, háborúkat, felkeléseket jelezhetett.


Eklipszek a mundán asztrológiában:

A nagyvilág eseményeit tanulmányozó mundán asztrológiában a nap-és holdfogyatkozásoknak nagy jelentőségük van.

Már az ókorban minden kultúrkör megkülönböztetett figyelmet tulajdonított nekik, az egyéni életutakkal foglalkozó natális asztrológiánál jóval fontosabb szerepet játszott a régi kultúrnépek életében.

A mundán asztrológia szerint az eklipszek hatásai azokban az országokban érzékelhetők elsősorban, ahonnan láthatók, ill. a fogyatkozás jelével összefüggésbe hozhatók.

Nagy változások jelzéséhez egy “egyszerű” Nap- vagy holdfogyatkozás önmagában nem elég, hanem más külső bolygók (pl. Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Plútó) kölcsönhatása is szükséges.

Bár az ezzel foglalkozó irodalom nagyon terjedelmes, a régi tudás részben feledésbe merült, ezért viszonylag kevés asztrológus tud megbízható mundán- elemzéseket készíteni.


Hatásuk a születési képletben:

Az asztrológiai elnevezés -  eklipsz, elsötétülés, sokmindent elárul a jelenség valódi természetéről.
Éppenséggel a sötétülés, fénykiesés miatt semmi esetre sem tekinthető harmonikusnak vagy jótevőnek.
(Teljes napfogyatkozás esetén a Holdkorong teljesen eltakarja a Napot, részleges esetén a napkorona egy része látható).

A horoszkópnak az a területe, amelyet érint különösen érzékennyé válik egy időre, valamilyen értelemben „elsötétül”, fogyatkozást szenved 

Ptolemaios szerint a napfogyatkozás hatása annyi év ahány óra eltelt a sötétülés kezdetétől a végéig, a Holdfogyatkozásé ugyanannyi hónap.




Minél teljesebb a sötétülés annál erősebb a fogyatkozás hatása, a Napé értelemszerűen sokkal erősebb, mint a Holdé.

Személyi horoszkópban a fogyatkozások elsősorban ahhoz az asztrológiai házhoz tartozó életterületeket, sorstémákra hatnak, amelyek fölött lezajlanak. 

Kiemelkedő jelentőségük van, ha kapcsolatban állnak a képlet tulajdonosának Napjával, Holdjával vagy aszcendensével, személyi bolygókkal, sarokházak csúcsaival, ill. a képlet más, jelentős pontjaival.

A szülött éves horoszkópjának – szolárjának – a fogyatkozás által érintett területei szintén fontos információkkal szolgálnak, direkciókban, szolár- és lunárképletekben szintén figyelembe kell venni őket.

A hagyomány szerint pedig a holdfogyatkozások a nőket, a napfogyatkozások pedig a férfiakat érintik érzékenyebben.

Természetesen vannak enyhébb, alig érezhető – és súlyosabb hatású eklipszek. 
Ha az újhold- vagy telihold harmonikus kapcsolatban van más bolygókkal, illetve a születési képlet elemeivel, a hatására elindult változások is kedvezőbbek lesznek.
Minél pontosabb fényszöget képez az eklipsz Napja vagy Holdja a szülött személyi bolygóival, házcsúcsaival, annál intenzívebb a hatás.

Legerősebb az együttállás, ezt követi a többi fő fényszög.
Persze, sok függ az érintett egyének tudatossági szintjétől, szabad akaratától is, hiszen ha tehetetlenek is vagyunk a kozmikus folyamtokkal szemben, azt még mindig eldönthetjük, mi módon reagálunk rájuk.

“A hozzáértő a csillagok sok hatását elkerülheti, hogyha ismeri a természetüket, és fel tud készülni a hatásuk bekövetkeztére ” (Ptolemaiosz)

Mindenképpen számolni kell az egészségre, életerőre gyakorolt hatással.
Ha konkrét megbetegedésről nincs is mindig szó, az egészség megőrzése nagyfokú tudatosságot, olykor gyökeres életmódváltást tesz szükségessé.
(Bár a megfigyelések szerint a könnyebb – súlyosabb betegségek kezdete visszavezethető egy eklipszre, a halálesetek is gyakoribbak Nap- és Holdfogyatkozások környékén.)

Persze, utóbbiak bekövetkeztét egy sor más tényezőnek- pl. direkciók, tranzitok, szolár- is jeleznie kell, s egyetlen lelkiismeretes asztrológus sem bocsátkozhat jóslatokba a halál időpontját illetően.

A műtétekre sokkal veszélyesebbnek tartják a holdfogyatkozást, de ha egy mód van rá, ezek napfogyatkozáskor is kerülendők, akárcsak más orvosi beavatkozások, vagy terápiák elkezdése.



Napéjegyenlőség 



A Napfogyatkozás és a Napéjegyenlőség együttes hatása

A Fogyatkozási energiákkal képesek vagytok megnyitni a tobozmirigyet és képesek vagytok a csakraérzékelésre, és egy rendkívülien optimális lelki tudatosságot biztosít, megnöveli a világosságát a keresőknek, létrehozva az aurikus és mentális egyensúlyt bennük, hogy egy még magasabban rezgő valóságot érhessenek el.

A fogyatkozások egy egyedülálló energia-zsákot biztosítanak az Isteni Gondolat és az Emberi Kollektív Gondolat magasabb rezgéseinek az összehangolása céljából.

A Valóság ablakai megnyílnak és a létezés horizontja kitágul.

A fogyatkozások olyan energianyílások, amelyek egyesítik a fény aspektusait, a planetáris frekvenciákat, a Föld-gravitációs energiáit és a kollektív teremtő gondolatokat.

A fogyatkozásokat az emberiség leggyakrabban furcsa, rendkívüli eseményeknek tartja, szemléli, de mi azt szeretnénk mondani nektek erről, hogy a Hold- és Napfogyatkozások egy következetes, lineáris irányt követve sorrendben jönnek létre, és így 2014. és 2015-ben is (együttesen) egymást felerősítve egy közös energiamezőt formálnak majd,
amely nem más, mint egy magasabb rezgésű energia-sűrítmény.

A Holdfogyatkozások csak telihold idején történhetnek meg, míg a Napfogyatkozások csak újhold idején.

Mindegyik hozzáadja az erejét, befolyását a másikéhoz.

A lineáris fogyatkozások (15 napon át tartó hatásukkal) erőteljesen egyre fokozottabban megnövekszenek hatásukban.

A Hold- és Napfogyatkozások egymás mellettiségük vibrációival egy tartós lenyomatot, pecsétet alakítanak ki és együttes hatásukkal mindkettő jelentősen felerősödik.




Ebben az együttesben, a fogyatkozások, bármelyik formájukban, akár részleges, akár teljes, megkettőzött erővel adják ki a mega-hatásukat és ez fordítva is igaz.

Ez azt jelenti, ha a Holdfogyatkozás teljes és a lineáris sorozatában összekapcsolódik egy teljes vagy részleges Napfogyatkozással, akkor egy tandem-duo energiaszövetet eredményez, egy olyan mega energiát, amely mindkettőt egy
„Kettős Teljességbe” 
erősíti fel.

A fogyatkozások, mint rendkívüli események már régóta közismeretek voltak a sokkal fejlettebb társadalmakban, még pedig annyira, hogy már jóval a megtörténtük előtt hozzáigazították a tevékenységüket a Föld bolygó háromdimenziós valóságának energia szövetéhez.

Az Atlantisziak, a „Végtelenség pontjainak” tartották azokat, azért mert a Napfogyatkozások idején a lineáris idő egy rövid időszakaszban megdermedt.

A fogyatkozás (eclipse) szó, az atlantiszi nyelvből származik és innen került át az ókori Görögországba és azt jelentette: „elrejteni valamit", vagy a „kilépés előtti megálló”.

A fogyatkozások viszont egyedülálló módon megváltoztatják a fény spektrumának hullámhosszát és gravitációs hatását.

Gravitációs rendellenességet és ugyanolyan mértékű torziós hatást okoznak a fogyatkozások.

Ezekről a jelenlegi tudományotok, mint az Allias és Saxi effektusokról vizsgálódik.

A fogyatkozások, koherenciával kódolt nagyon „ütős” energiahullámokat bocsátanak ki, amelyek teljes mértékben áthatják a Földet és az Emberiséget.

A Koherencia megnyitja a tobozmirigyet és az ember fizikai testének sejtjeiből és az éterikus test energiaszerkezetéből válaszokat kényszerítenek ki.

Egy bizonyos értelemben az idő, ahogyan ismeritek, megváltozik a fogyatkozások alatt, különösen akkor, amikor mind a Hold- és Napfogyatkozások relatívan közelségben vannak a Napfordulók és Napéjegyenlőségek csúcspontjaihoz.




2015.-ben is egy ilyen esemény fog végbemenni, és amíg ezek nagyon intenzív hatással fognak járni, emellett megnyitják a tudatosság különböző dimenzionális ajtajait.

Az álom állapot sokkal tisztább és tudatosabb lesz ebben a ritka fázisban és ebben a módosult tudatállapotban felébrednek a tudatosság különböző színterei.

Az életerő gondolathullámai finomabb, de nagyon jelentőségteljes módon megváltoznak.

A Valóság ablakai megnyílnak és a létezés horizontja kitágul.

A tér-idő összetömörülve megváltozik.

Az „Örök Most” egyidejűségének magasabban rezgő állapota kitolódik és lehetővé teszi a multidimenziós világosság egy igazán megszépült korszakának eljövetelét.

Tudatába kerültök annak, hogy a „Szent Helyek” a Föld területén belül, olyan kiemelkedő planetáris erőcsomópontok, amelyek nagymértékű életerő egységeket gerjesztenek magukból.
(Másként fogalmazva az életerőt, Adamantin vagy Akasha esszenciákat).

A fogyatkozások szakaszaikban, egy koncentrált energiahullám patakzást váltanak ki és ezzel, életerő részecskéket hoznak létre.

Ezekkel az energia bombákkal be lehet oltani az Isteni gondolatmintákat, valamint az emberiség magasabb szándéka szerinti, mind a tudatos, mind a tudatalatti szinteket.

Ez az energia, hatással lesz mindenkire különböző mértékben, attól függetlenül, akár érzékelitek őket, akár nem.

De hogy hogyan tudjátok azt hasznotokra tenni, akár tudatosan, akár tudattalanul, az függ, az összpontosító képességetektől, a tudásszintetektől és a fény-hányadosotoktól.




Részben már ez történik most is, és folytatódni fog
az októberi duo-megafogyatkozás
energiáinak összeszövődésekor, amikor ebben a folyamatos és spontán energiaáradásban kényszeríteni fog bennetek egy túlfűtött érzelmi állapoton keresztül.

Ennek különleges jellemzője az, hogy a fogyatkozások rezgési vibrációi érzelmi hatásokkal lesznek az emberiség energiamezejére.

A jelenlegi energia koktél által a bolygón egyre könnyebben visszatérhettek egy normálizált szintre az érzelmi feszültséggel járó szélsőséges megnyilvánulásokból.

A fogyatkozások, olyan elérhető energiakódokat hoznak, amelyekkel képesek lesztek harmonikusan stabilizálni az egyensúlyhiányt, nagyjából olyan módon, ahogy az elektromágnesesség bizonyos szélességi és hosszúsági fokokon egyensúlyt biztosít az emberi testnek és az érzelmeknek.

A fogyatkozások olyan energianyílások, amelyek egyesítik a fény aspektusait, a planetáris frekvenciákat, a Föld-gravitációs energiáit és a kollektív teremtő gondolatokat.

A fogyatkozásokat az emberiség leggyakrabban furcsa, rendkívüli eseményeknek tartja, szemléli, de mi azt szeretnénk mondani nektek erről, hogy a Hold- és Napfogyatkozások egy következetes, lineáris irányt követve sorrendben jönnek létre, és így
2014. és 2015-ben is (együttesen) egymást felerősítve egy közös energiamezőt formálnak majd,
 amely nem más, mint egy magasabb rezgésű energia-sűrítmény.

A fogyatkozások egy egyedülálló energia-zsákot biztosítanak az Isteni Gondolat és az Emberi Kollektív Gondolat magasabb rezgéseinek az összehangolása céljából.

A Holdfogyatkozások csak telihold idején történhetnek meg, míg a Napfogyatkozások csak újhold idején.

Mindegyik hozzáadja az erejét, befolyását a másikéhoz.

A lineáris fogyatkozások (15 napon át tartó hatásukkal) erőteljesen egyre fokozottabban megnövekszenek hatásukban.

A Hold- és Napfogyatkozások egymás mellettiségük vibrációival egy tartós lenyomatot, pecsétet alakítanak ki és együttes hatásukkal mindkettő jelentősen felerősödik.




Ebben az együttesben, a fogyatkozások, bármelyik formájukban, akár részleges, akár teljes, megkettőzött erővel adják ki a mega-hatásukat és ez fordítva is igaz.

Ez azt jelenti, ha a Holdfogyatkozás teljes és a lineáris sorozatában összekapcsolódik egy teljes vagy részleges Napfogyatkozással, akkor egy tandem-duo energiaszövetet eredményez, egy olyan mega energiát, amely mindkettőt egy „Kettős Teljességbe” erősíti fel.

A fogyatkozások, mint rendkívüli események már régóta közismeretek voltak a sokkal fejlettebb társadalmakban, még pedig annyira, hogy már jóval a megtörténtük előtt hozzáigazították a tevékenységüket a Föld bolygó háromdimenziós valóságának energia szövetéhez.

Az Atlantisziak, a „Végtelenség pontjainak” tartották azokat, azért mert a Napfogyatkozások idején a lineáris idő egy rövid időszakaszban megdermedt.

A fogyatkozás (eclipse) szó, az atlantiszi nyelvből származik és innen került át az ókori Görögországba és azt jelentette:
 „elrejteni valamit", vagy a„kilépés előtti megálló”.

A fogyatkozások viszont egyedülálló módon megváltoztatják a fény spektrumának hullámhosszát és gravitációs hatását.

Gravitációs rendellenességet és ugyanolyan mértékű torziós hatást okoznak a fogyatkozások.

Ezekről a jelenlegi tudományotok, mint az Allias és Saxi effektusokról vizsgálódik.

A fogyatkozások, koherenciával kódolt nagyon „ütős” energiahullámokat bocsátanak ki, amelyek teljes mértékben áthatják a Földet és az Emberiséget.

A Koherencia megnyitja a tobozmirigyetés az ember fizikai testének sejtjeiből és az éterikus test energiaszerkezetéből válaszokat kényszerítenek ki.




Egy bizonyos értelemben az idő, ahogyan ismeritek, megváltozik a fogyatkozások alatt, különösen akkor, amikor mind a Hold- és Napfogyatkozások relatívan közelségben vannak a Napfordulók és Napéjegyenlőségek csúcspontjaihoz.

2015.-ben is egy ilyen esemény fog végbemenni, és amíg ezek nagyon intenzív hatással fognak járni, emellett megnyitják a tudatosság különböző dimenzionális ajtajait.

Az álom állapot sokkal tisztább és tudatosabb lesz ebben a ritka fázisban és ebben a módosult tudatállapotban felébrednek a tudatosság különböző színterei.

Az életerő gondolathullámai finomabb, de nagyon jelentőségteljes módon megváltoznak.

A Valóság ablakai megnyílnak és a létezés horizontja kitágul.

A tér-idő összetömörülve megváltozik.

Az „Örök Most” egyidejűségének magasabban rezgő állapota kitolódik és lehetővé teszi a multidimenziós világosság egy igazán megszépült korszakának eljövetelét.

Tudatába kerültök annak, hogy a „Szent Helyek” a Föld területén belül, olyan kiemelkedő planetáris erőcsomópontok, amelyek nagy mértékű életerő egységeket gerjesztenek magukból. 
(Másként fogalmazva az életerőt, Adamantin vagy Akasha esszenciákat).


Kérdés Metatronhoz Tyberonntól:

Tudnál-e beszélni a fogyatkozások hatásáról az emberiség biológiai és érzelmi állapotára?

M:
Az emberiség biológiáját, sőt a mentális és érzelmi területét teljes mértékben befolyása alatt tartja a környezete.
A környezetetek sokkal többet foglal magába, mint amit tudatosan érzékelni tudtok.
Ide értjük a gravitációs hullámokat, fény frekvenciákat, az ionikus arányt és a bolygó ásványi rezgését.
A fizikai testetek biológia szinten, sejtszintű tudatossággal rendelkezik és működik, így a hormonális és biokémiai egyensúlya közvetlenül a bolygó fényformátumától és mátrixától érintett.

A fogyatkozásoknak van egy jelentős hatása, tervezetten differenciált fényt hordoznak magukban és ezzel megváltoztatható a gravitáció, és tudatosan van kódolva életerővel, amely egy sokkal nyugodtabb állapotot tesz lehetővé, mivel felszabadító hatással, valamint egy újrakalibrálással jár együtt.

Egyszerűen fogalmazva a testek sejtjeit megszépíti, feltölti fénnyel és azok életerővel válaszolnak erre, ugyanúgy, mint a növények a trópusi erdők aljából, amikor a napfény felé növekszenek.




A fogyatkozások hatása azonban sokkal többet jelent, mint amit a bőrötökön megéreznétek, mert nem egyszerűen csak biológia szinten hatnak, hanem összehangolják a szerves létezést és egy burjánzó ablakot kínálnak nyitni a magasabb Én felé, ezekben a különleges és egyedi, konkrét időszakaszokban az emberi evolúció és fényhányadosának emelkedésére.

A fogyatkozások 2015.-ben frekvenciálisan összekapcsoltak a 2014.-es fogyatkozásokkal.

A jelenlegi intenzitásuk tehát magasszinten marad továbbra is, de majd 2015. márciusáig lehetőség lesz, és nagyon is szükséges egy „kiszellőztetés” (hogy szabad folyást engedjünk a bejövő friss energiáknak), azaz a káosz üstjében összegyűlt nyomás egyfajta kiengedésére.

Mint amit már korábban is megosztottunk veletek, a Napfordulók csomópontjai (csúcsidőszakai), a Napéjegyenlőségek, szintén programozhatóak és
a 2015.-ben bekövetkező fogyatkozások magas szinten kódoltak.

Sokkal magasabban, erősebben bármelyiknél, amiket eddig már megtapasztaltatok!

Az ilyesfajta fényprogramozás tovább fog folytatódni annak érdekében, hogy formába öntse a 2038-as (Krisztusi) Fény Visszatérését.

A Fizikának Törvényei vannak, de a fogyatkozások jellemzőit a tudományotok még nem ismerte fel, vagy csak részben alkalmazza a tudományos életetekben.
A tudományotok nem veszi figyelembe azt, ami Szent és ugyanakkor Szentséges és hajlamos elmenni "tudományosan" emellett.

Mindannyiótoknak, hogy meg legyetek győződve a fogyatkozásokról, azok időzítéseiről, a mélyetekre kell hatolnotok.
Fel fogjátok ismerni annak a rendkívüli lehetőségeit, hogy ekkor egy sokkal magasabban rezgő valóságot tudtok megtapasztalni.

Azt is úgy fogjátok találni, hogy álom állapotban még sokkal világosabban érkezhetnek olyan lehetőségeitek, amelyekkel meg tudtok majd oldani számos személyes kérdést, de fontos az is, hogy erre kötelezően, megfelelő időt szenteljetek.

Néhányan közületek majd sokkal könnyebben elfogadják ezeket az igazságokat, mint mások, mert amit megosztunk veletek az már közismert volt Atlantiszban, mégpedig úgy, mint a Tudós Papság által tanított Egy Törvénye, és sokan közületek tagjai voltatok különböző Misztérium Iskoláknak és ösztönösen felismertétek annak igazságát, amit most megosztottunk veletek.

Számtalan kedvező hatásuk közül, különösen kedvező lehetőség az, hogy magatokba tudjátok fogadni és felhatalmazni (teremtő erővé tenni felelősen) ezeket a fénykódokat.
És ez az, amiért a fogyatkozások mindig különleges frekvenciákat tudnak magukhoz ragadni a felépítésükben.




A fogyatkozások a Hold, Nap, Föld közvetlen összehangolódását teszik lehetővé, amelyek évente négy és hét közötti esetben, alkalommal következnek be.

Minél több fogyatkozás van, annál magasabb az energiakódolás az adott évben.
A következő évi hetes fogyatkozás sorozat 2038-ban lesz, és annak valóban hatalmas lesz a jelentősége.

De ami jelenleg történik az szintén rendkívül fontos felkészülési időszak a változásokra.

  
2015 .Fogyatkozásainak megnyílásai:
  
Arról már beszéltünk nektek, hogy a fogyatkozások kódolva vannak és elvetik a megérő Fény visszatérésének magvait.
Még sokszor fogunk majd erről, a jövőben beszélni, de jegyezzétek meg, hogy minden 2038-hoz vezet.

2014.-ben és 2015.-ben mindegyik teliholdas Holdfogyatkozás tetrád.
És mivel a Templom-hegy területe az egyik fontos planetáris köldökzsinór a bolygón, amelybe a békesség magvai vannak belevarrva, még erőteljesebben fogják éreztetni a hatásukat itt, ezekben a napokban.

A Holdfogyatkozásokat és a teliholdakat az emberiség a történelmén keresztül oly sokszor színekkel képzettársította: Kék Hold, Arany Hold, Vér Hold és hasonlók.
Eláruljuk nektek, hogy ezeknek a színét, a kódok tónusai és a különböző szándékaitok szerint neveztétek így. 

Nagyon fontos tudni azt, hogy felismerjétek az egyensúly fontosságát, különben azokat az energiákat, amelyek a bolygón jelenleg léteznek (és amíg ezek 2015. márciusáig fennállnak), nehezen lehet kezelni, és sokkal kevésbé lehet optimálisan kihasználni az egyensúly felborulásával azt, amit hoznak.

Figyelmemmel kell lenni erre az időszakra és szükséges megértenetek.

Ellenkező esetben egy depressziós apatikus visszaesés következhet be.
Bölcsen felhasználva ezeket az energiákat, hatalmas lehetőség, ugródeszkája lehet a megvilágosodásra és spirituális fejlődésre, valamint a Társteremtésre.

Ne feledjétek el azt azonban, hogy az aurikus egyensúly-hiány néhány működési zavara, fanatizmust, az ego általi gazdagság képzetét, krónikus depressziót és szélsőséges esetben érzelmi kitöréseket okozhatnak.

Elengedhetetlenül szükséges az, hogy a Földön szilárd lábon álljatok, mert ez hihetetlenül fontos a tisztánlátásotok érdekében.

Éppen ezért van az, hogy vannak sokan olyanok, akik metafizikai hibákba esnek, hogy túl magasra, a padlásra merészkednek, ahol nagyon gyors rezgések vannak.
Az ilyen kiegyensúlyozatlanság „aurikus-rövidzárlatot” okozhat.

Ha nincs lehorgonyzás, nincs földelése az energiáknak, akkor a tisztánlátást egy rózsaszínű szemüvegen keresztüli képzelgés válthatja fel, amelyet a köznyelv a tévhitekkel kapcsolatban, a fellegekben járóknak nevez.
  
Az aura karbantartása azért is szükséges, mert akkor megtanulhatjátok az egyensúly fenntartását, és hatékonyan működhettek a 3. dimenzióban, amely aztán lehetővé teszi a megvilágosodást a magasabb dimenziókba.




Egy megrepedt aura nem tud a szolgálatotokra lenni, de az integrált, ép aura mégis egy ugródeszka lehet a magasabb birodalmakba való felemelkedésre.
Ennek megfelelően, akik a káprázatukban élnek, azok az érzékcsalódásaikat fogják megtapasztalni, míg mások a nagyszerű tisztánlátást.

Ezért is van az, hogy a megelőző korszakokban a Napéjegyenlőségeket, Napfordulókat, fogyatkozásokat, szent eseményeknek tartották, míg most is, néhány hitrendszer továbbra is ugyanígy ünnepnapként vélekedik ezekről.

Azt is megemlítettük már a fény fogadásával kapcsolatban, hogy a Hold a fény visszatükröző erejével rendelkezik, míg a napsugárzás közvetlenül a Napból érkezik.
A fogyatkozásoknál ezek a különbségek kulcsfontosságú tényezők.

A Hold területéből érkező holdfény sokkal erősebben hat az álombéli látásmódotokra, amellyel megváltoztatható a valóságotok.

A napsugárzásból származó napfény mintái viszont sokkal erősebben hatnak az életerőre és segítik a Társteremtésetek használatát és felruház bennetek a koherens energiák manifesztálására, megtestesítésére, megnyilvánítására.

A duó-fogyatkozások tandem összeszövődését úgy kell felfognotok, hogy azok tervszerűen, sorozatban épülnek fel.
A Kristályháló, mint fókuszlencse szolgál arra, hogy lehetővé tegye a magasabb fénykódok beágyazását az Új Föld 12 dimenziós mátrixába és ezzel az indukcióval az egyetemes emberi elmén keresztül mindannyian össze-vissza, csatlakozhattok.


2015. Kulcsfontosságú dátumai:

Március 20. és 21. Újholdas Teljes Napfogyatkozás és a Tavaszi Napéjegyenlőség
Április 4. Teliholdas Teljes Holdfogyatkozás/(egyben Húsvét is)
Június 21. Nyári Napforduló
Szeptember 13. Újholdas Részleges Napfogyatkozás
Szeptember 23. Őszi Napforduló
Szeptember 28. Teliholdas Teljes Holdfogyatkozás/ (és retrográd Merkúr időszak is)
December 21. Téli Napforduló

Az előbb felsorolt erőpontokra vonatkozó minden egyes nap egyedi jellemzőkkel bír.
Bár az ekliptikai fázisok átfedik egymást és egybeolvadva kapcsolódnak össze, mégis ezekre az energiákra úgy lehetne tekinteni, mintha két fő mintarészből állnának az egész év jellemzésének céljából.

Az első rész Március 20.-tól – Június 21.-ig tart, míg a második, Szeptember 13.-tól – December 21.-ig. 
Mindegyik napfogyatkozással kezdődik és egy napfordulót is tartalmaz.
  
Az első szakasz egy hatalmas változást és energiaaktiválást hoz magával, amely a Ley-vonalakkal, vagy másképp a Földvonalakkal kapcsolatos.




Elsősorban a hosszanti irányban (észak - dél és dél - észak irányban) elnyúló hegygerincekre vonatkozik.
Észak-Amerikában a Colorado állam (USA) és Alberta tartomány (Kanada) összekapcsolódása.
Dél-Amerikában az Andok mentén nagyon hosszan elnyúló hegygerincen jelentkezik.
És ez a kettő pedig összecsatlakozik a Cordillerák teljes kiterjedésével.

Az Urál (Oroszország) és a Nagy Vízválasztó Hegység (Ausztrália), valamint a Transzantartic Hegylánc is része ennek.
Coloradoban a Rio Grande hegyvonulat területén is hatalmas változások fognak történni.

A felsorolt területeken belül elérhető lesz majd az új energia és ez számos jótékony hatást fog kiváltani a hegyek mentén és a tartományi területeken.

A kelet-nyugati régiókban, 2016.-ban egy jelentős felemelkedést segítő változás áll majd be, de erről hamarosan fogunk beszélni.

2015. utolsó időszakának energiái viszont, már jelentős mértékben magukban fogják hordozni a 2016.-os időszakkal járó területek tisztításának időszakát is.

2015. második energetikai időszaka, az Önvizsgálat ideje lesz.

Egy megszentelt idő arra, hogy megtaláljátok magatokban és világotokban a harmóniát/egyensúlyt és egy közös, együttes harmónia elérésének lehetőségét megtervezzétek.

Lesznek még további fénykódolások is, melyek lehetővé teszik a lelki/spirituális újjászületést a globális színpadon, valamint a kapcsolatrendszereitek új alapokra hozását és újra megfogalmazását (az egyenjogúsítás alapján).

És ezek mind lehetőséget kínálnak akkor a világbéke magvainak elvetésére.

Személyes szinten, a kapcsolatrendszereiteknek, egy gyökeres alapvető tisztulásra van szüksége.
Kibékíteni bennetek azt, hogy mi miért lett és hogyan lett elszakítva.

Ez nem más, mint az együttérzés energiáinak beáramlása.
Mert ami az első fázisban történik az, hogy szembe kell néznetek azzal, ami a felszínre került a feltárt konfliktusaitokkal, míg a második fázisban a megbékélés lehetősége érkezik meg.

Igazat szólva ezzel hozzájárultok ahhoz, amit „Feltétel nélküli szeretetnek” nevezünk és előkészítése egyben a Krisztusi Energiák visszatérésének.

Az  igazság az, hogy minden egyes fogyatkozási időszak folyamatosan hordozza magában ezeket a megújító kódokat.

Ez egy teljesen természetes összehangolódás, ahogy a csillagászati dátumok, a fénykódolási beáramlásnak letöltési lehetőséget nyújtanak.

Az ilyen események alatt (napfordulók, napéjegyenlőségek és fogyatkozások) teljesen megnyílnak az átjárók, és a (dimenzionális) nyílások, és ezekre mi mindig rendkívüli lehetőségekként utalunk, amik átalakító hatással vannak rátok.

Ezért is van az, hogy megünnepelték ezeket a napokat az ősi kultúrák és ahogy most számos spirituális irányzat is ugyanúgy, mint az önvizsgálat idejét, imákkal, meditációkkal, szertartásokkal.

A mostani 2015-ös fogyatkozások még hordozni fognak magukkal egyfajta egyedülálló minőséget is, úgymond változásokat kiváltó katalizáló energiákat fognak beindítani, mind személyes szinten, mind a bolygó érdekében.

És így a 2015-ös fogyatkozások, napfordulók, napéjegyenlőségek frekvenciái, exponenciálisan fel fognak erősödni ekkor.

Nem lenne szerencsés azt mondani, hogy csak a 2015.-ben előforduló négy egyedülálló fogyatkozás jellemzi energetikailag az évet, hiszen tetten érhetően határozott frekvenciális  átfedés van a 2014.-es és 2015.-ös fogyatkozások között.

2014.-ben a két holdfogyatkozás (a vérhold tetrád két eleme… lásd idővonal 2014.-es energianaptárt) csúcsidőszakai mind áprilisban és mind októberben kiterjednek ide.

És ez egy tökéletes időzítése lehet az életetekben a tisztulási folyamatotoknak, amikor meditációtok során az önmagatok irányításának és kalibrációjának felé mozdultok el.

2014.-ben sokan egy megújuló célt fedeztetek fel, megtapasztaltátok saját magatok reneszánszát és egy megújító kreatív útra léptetek, amely 2015. lendületével a jövő felé vezet.

Míg mások úgy döntöttek, hogy az eddigi útjukon maradnak, de egy megújult életerővel, új meglátásokkal és vagy új csoportokhoz csatlakoztak.

Sokan közületek, 2015.-ben új célokat fedeztek fel és egy megújult alkotóképességgel, tehetséggel léptek elő, amely már oly régen ott szunnyadt bennetek, vagy még nem bontakozott ki belőletek.

2015. olyan energiákat fog biztosítani számotokra, amely egy teljes újjászületést tesz majd lehetővé, hogy újra összhangban magatokkal, feltöltődjetek azokból a szándékotok szerint azért, hogy a lélekszerződésetek pontjaiból beteljesíthessétek azokat, amelyeket még nem sikerült elérnetek, de valamilyen hatással már volt rátok.


(Forrás: angyalitarsasag.hu/asztropresz/Kiss Kati/Tara)








 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:

-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html

- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/01/kisfaludy-gyorgy-eloadasai.html

- CSILLAGÁSZAT:







Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 







HÚSVÉT - a római katolikus kultúrkörben

$
0
0

HÚSVÉT 

(a római katolikus kultúrkörben)



A húsvét a keresztények egyik legfontosabb ünnepe, a Krisztus-központú kalendárium központi főünnepe.




A Biblia szerint Jézus – pénteki keresztre feszítése után – a harmadik napon, vasárnap feltámadt.

Kereszthalálával nem szabadította meg a világot a szenvedéstől, de megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett.

A valláson kívül is a tavaszvárás, a tavasz eljövetelének ünnepe is, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak.

A húsvétnak megfeleltethető, időben korábbi zsidó vallási ünnep (héber nyelven pészah), az egyiptomi fogságból való szabadulás ünnepe volt.

A húsvét a pészahhal ritkán esik egybe, mivel a Hold járása szerinti naptár és a két változó ünnep számításától függ.

A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel is, amelynek elemei a feltámadás, az újjászületés.


  
Jézus Krisztus feltámadása
(Piero della Francesca)


Húsvét


Ünneplik:

a legtöbb keresztény felekezet, és bizonyos szokásokat tartanak nemkeresztények is, főként a nyugati kultúrában

Tartalma, jelentése:

Jézus halálának és feltámadásának, az emberiség megváltásának ünnepe

Ideje:

a tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte utáni vasárnap

2015 - ben április 5. a nyugati és április 12. a keleti egyházaknál

Rituálé:

ima, templomi istentisztelet

Népszokások:

húsvéti tojás, locsolás, ajándékozás (az USA-ban)

Kapcsolódó ünnep:

húshagyókedd, hamvazószerda, nagyböjt, virágvasárnap, nagycsütörtök, nagypéntek és nagyszombat: a húsvét előtti napok;
áldozócsütörtök, pünkösd, Szentháromság ünnepe és az utána következő úrnapja és pészah.


A név eredete:

Húsvét az azt megelőző időszak, Jézus sivatagi böjtjének emlékére tartott negyvennapos nagyböjt lezárulását jelzi.

A katolikus kereszténységben böjtnek nevezett,
valójában „húshagyó” táplálkozási időszak után ezen a napon szabad először húst enni.
(Erre utal a magyar húsvét szó is: a hús magunkhoz vételének első napja.)

A böjt utolsó hetének neve: „nagyhét”, a húsvét utáni hét húsvét hete, egyes magyar vidékeken „fehérhét” – fehérvasárnapig tart.

A húsvéthoz, mint tavaszváráshoz kapcsolható zsidó ünnep héber neve „pészah”.
A szó „kikerülés”-t, „elkerülés”-t jelent, utalva arra, hogy a halál angyala elkerülte a zsidóknak bárány vérével megjelölt házait.

Innen származik a ritkábban használt angol név, a passover is.
A kifejezés az ünnep magyar nevében nem található meg, de Csíkménaságon a húsvéti körmenet neve: „kikerülés”.

Az angol Easter a német Ostern szóval együtt keresendő.
Őse egy germán istennő, Ostara a tavasz keleti (v.ö. angol East, német Ost) úrnője, ünnepe a tavaszi napéjegyenlőség idején volt.

A magyar szó: 

húsvét, az azt megelőző időszak, a negyvennapos böjt lezárulását jelzi.


A húsvét helye az egyházi évben:

Nyugati kereszténység (katolikus egyház)

A keresztény egyház szertartásaiban a hosszú ünnepi időszak átfogja a kora tavasz és a nyár elejei hónapokat.
Az előkészületi idő a nagyböjt, amely Jézus negyvennapos böjtjének emlékére,önmegtartóztatására tanít.
Ezt kisebb-nagyobb ünnepek követik s a húsvéti ünnepkör a pünkösddel zárul.

A húsvéttól a pünkösd utáni szombatig tartó időszakot húsvéti időnek is mondják
(nagyböjt, virágvasárnap, nagyhét, nagypéntek, nagyszombat).

A nagyhét a nagyböjt utolsó hete virágvasárnaptól nagyszombatig.

Napjai a nagyhétfő, nagykedd, nagyszerda és a húsvéti szent háromnap.

Húsvét napjától a fehérvasárnapot megelőző szombatig tartó napokat húsvét hetének nevezik.

A ciklus a karácsonyi ünnepi szakasz párja, de jóval régebbi annál.

Latin neve: Septuagesima – hetvened, mert hetven napig tart.

Virágvasárnap a húsvétvasárnap előtti vasárnap, nagyböjt utolsó vasárnapja.

Jézus bevonulása Jeruzsálembe, ahol a nép ünnepelte.




Ilyenkor hagyományosan barkát szentelnek, s körmenetben vonulnak be a templomba.


A húsvét időpontja:


A nyugati kereszténység húsvétvasárnapja mindig március 22.-tól április 25-ig változik.
A következő nap, húsvéthétfő a legtöbb keresztény hagyományú államban hivatalos ünnep.

A húsvét és a hozzá kapcsolódó ünnepek a mozgó ünnepek közé tartoznak,
azaz nem esnek a Julián naptár szerinti év ugyanazon napjára minden évben.

A Nap mozgása mellett a Hold mozgásától is függ a dátum némileg a héber naptárhoz hasonló módon.
A húsvét helyes időpontja gyakran vita tárgya volt.

Az első niceai zsinat 325-ben határozott úgy, hogy az egyház tagjai a húsvétot ugyanazon a vasárnapon ünnepeljék,
éspedig legyen a keresztény húsvét időpontja a tavaszi napéjegyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap.

Sajnos ennek meghatározására nem jelöltek ki módszert,
így például az alexandriai pátriárka és a római pápa alá tartozó egyházrész másképpen számította a húsvét időpontját.

Később a 6. században alkotta meg Dionysius Exiguus azt az eljárást,
amely azóta is az alapját képezi a húsvét időpontja kiszámításának.

Amennyiben csillagászati értelemben vesszük a „tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte utáni vasárnap” formulát,
természetesen nem feltétlenül kapjuk meg a húsvétot.

A katolikus egyház 1581-ben kánonban rögzítette azt a számítási módot, mely meghatározza ennek naptári helyét.

Mostanra az ortodox egyházakon kívül minden keresztény egyház ehhez az eljáráshoz tartja magát.

Az ortodox egyházak dátumszámítási módszere maradt a Gergely-naptárreform előtti Julián-eljárás.

A szíriai Aleppóban ülésezett 1997-ben az Egyházak Világtanácsa.

Azon javasolták, hogy a hagyományos, képletekre és táblázatokra alapuló számítás helyett csillagászati megfigyelések alapján határozzák meg a keresztény húsvét időpontját, ezzel megszüntethető lenne a keleti és nyugati egyház közötti eltérés is,
hiszen a megfigyelés (illetve a közvetlen csillagászati meghatározás) mindegyik egyházrész számára objektív módon rögzítené az ünnepnap dátumát.

A reformjavaslat szerint a bevezetés 2001-ben lett volna, de lényegében egyik tag sem fogadta el még.




A római katolikus egyház húsvéti szertartásai:

Virágvasárnap:

Virágvasárnap szerepe, hogy bevezesse a szent háromnap liturgiáját.

Egyben a nagyböjti előkészület csúcspontja is, mert a Jeruzsálembe való megérkezést jelenti.

Ezen a napon a pap a vértanúságot jelképező piros ruhát vesz fel.
A misén Máté, Márk, Lukács evangéliumából olvassák fel a passiót, meghatározott rendben, minden évben másikat.

A nagyhéten hétfőn, kedden és szerdán nincs különösebb szertartás.

Nagycsütörtök:

Nagycsütörtök az utolsó vacsora emléknapja, az Eucharisztia (oltáriszentség) alapításának ünnepe.

Ilyenkor a székesegyházakat kivéve minden templomban csak egy mise van, az esti órákban.
Tilos bármilyen más mise.

A székesegyházban délelőtt van az úgynevezett Krizmaszentelési mise.
Ezen a misén az adott egyházmegye összes papjának részt kell vennie.
Itt megújítják papi fogadalmukat, valamint a püspök megáldja és megszenteli az azt követő évben használt szent olajokat és a krizmát.

Háromféle szent olaj van, amit meghatározott szertartásban használnak:

- Keresztelendők olaja
- Betegek kenete
- Krizma 
(Balzsammal kevert faolaj, kereszteléskor, bérmáláskor, papszenteléskor és templomszenteléskor használják.)

A nagycsütörtöki esti misén a pap az örvendezést, ünneplést jelentő fehér ruhában van.
Az orgona szól, egészen a Dicsőség a magasságban Istennek… kezdetű himnuszig, ami alatt szólnak a harangok, és a csengők is.

Utána húsvét vigiliájáig se az orgona, se a csengő nem szól. 
(„A harangok Rómába mentek…”)

Ez jelképezi, hogy senki nem szólt Jézus mellett.
A prédikáció után (ahol megtartják) a lábmosás szertartása jön.
Ennek hagyománya a Bibliában található, Jézus az utolsó vacsorán megmosta tanítványai lábát.
A mise után következik az ún. oltárfosztás.
Ez jelképezi, hogy Jézust megfosztották ruháitól.
Ennek nincs szertartása, csendes.
A mise után általában a templomokban virrasztást szoktak tartani, mondván Jézus tanítványai elaludtak.

Nagypéntek:

Ezen a napon nincs mise.
Téves és kerülendő kifejezés a „csonka mise”.

Nagypénteken Igeliturgia van, áldoztatással.
A pap a szertartást piros vagy lila öltözékben végzi.
A papság és a segítők teljes csendben vonulnak be a templomba, s az üres oltárszekrény (tabernákulum) előtt leborulnak.





Ezt követi az Igeliturgia: Isten szenvedő szolgájáról szól az olvasmány, a szentlecke, és János evangéliumából olvassák fel a passiót.

Ezután jön az évente egyszeri tisztelgés a kereszt előtt, a Kereszthódolat.
Az igeliturgia teljes csendben áldoztatással ér véget.
Nincs áldás, nincs elbocsátás.



A keresztről levett Krisztust ölében tartó és fiát sirató Mária ábrázolása


Nagyszombat:

Ezen a napon napközben semmilyen szertartás nincs, a „nagyszombati liturgia” kifejezés téves.

A katolikus időszámításban (ősi zsidó hagyományokra alapozva) szombat este a sötétedés után már vasárnap van,
ezért a szombat esti misét vasárnap vigíliájának nevezik.

Húsvét vigíliája az év legszebb, de legbonyolultabb szertartása.
A pap az öt részből álló szertartást fehér öltözékben végzi.

- Fényliturgia:

Ekkor történik a tűz megáldása, majd arról a húsvéti gyertya meggyújtása.
A húsvéti gyertya (minden résztvevőnél van) jelképezi a feltámadt Jézust.
A templomba való bevonulás után énekli a pap a húsvéti öröméneket.

- Igeliturgia:

Az Igeliturgiában kilenc olvasmány található.
Hét az ószövetségből, egy szentlecke, és az evangélium, ebből legalább három ószövetségit és az evangéliumot fel kell olvasni.
A Szentlecke előtt megszólal az orgona, harangok és a csengők is, amik nagycsütörtök óta hallgatnak.
A Szentlecke után felhangzik az alleluja (az örvendezés éneke), ami egész nagyböjtben nem szerepelt a liturgiában.
A prédikáció után a keresztségi igék megújítása következik.

- Keresztségi liturgia:

Ha vannak keresztelendők, akkor itt történik meg a keresztelés.
Ez is régi hagyomány, mivel régen mindig húsvét vigíliáján keresztelték meg a jelölteket.
Megáldják a keresztkutat és a szenteltvizet.

- Eukarisztia liturgiája:

Innen a mise a hagyományos rend szerint folytatódik, de sokkal ünnepélyesebben.

- Körmenet:

Ez nem tartozik szervesen a vigíliához.
Lehet körmenetet tartani a mise végén, ezzel „hirdetni a világnak”, hogy feltámadt Krisztus.





Húsvétvasárnap:

Délelőtt ünnepi szentmisét tartanak.

A húsvét ünnepe akkora ünnep az egyházban, hogy nem egy napon keresztül, hanem nyolc napon keresztül ünnepelik.
Utána még pünkösdig húsvéti idő van.


Húsvéti népszokások:

Húsvétvasárnap:

Ehhez a naphoz tartozott az ételszentelés hagyománya.
A délelőtti misére letakart kosárral mentek a hívők, melyben bárányhús, kalács, tojás, sonka és bor volt.
A húsvéti bárány Jézus áldozatát, a bor Krisztus vérét jelképezi.
A tojás pedig az újjászületés jelképe.
Az egészben főtt tojás ugyanakkor a családi összetartást is jelképezi.
A magyar néphagyomány szerint a családtagoknak együtt kellett elfogyasztaniuk a húsvéti tojásokat,
hogy ha valamikor eltévednének az életben, mindig eszükbe jusson, hogy kivel fogyasztották el a húsvéti ételeket,
és mindig hazataláljanak.

A húsvét ünnepe akkora ünnep az egyházban, hogy nem egy napon keresztül, hanem nyolc napon keresztül ünnepelik.
Utána még több héten át húsvéti idő van.

Húsvéthétfő:

M S mester: Föltámadás (Keresztény Múzeum, Esztergom)

Ezen a napon sok népszokás él, például a locsolkodás, a hímes tojás ajándékozás.
A víz megtisztító, megújító erejébe vetett hit az alapja ennek a szokásnak, mely aztán idővel,
mint kölnivízzel való locsolás maradt fenn napjainkig.
Bibliai eredetet is tulajdonítanak a locsolkodás hagyományának, eszerint a Krisztus sírját őrző katonák a feltámadás hírét vevő,
ujjongó asszonyokat igyekeztek lecsendesíteni úgy, hogy lelocsolták őket.
Régi korokban a piros színnek védő erőt tulajdonítottak.
A húsvéti tojások piros színe egyes feltételezések szerint Krisztus vérét jelképezi.
A tojásfestés szokása és a tojások díszítése az egész világon elterjedt.
Más vélekedések szerint a húsvét eredetileg a termékenység ünnepe, amely segítségével szerették volna az emberek a bő termést,
és a háziállatok szaporulatát kívánni.
Így kötődik a nyúl a tojáshoz, mivel a nyúl szapora állat, a tojás pedig magában hordozza az élet ígéretét.
A locsolkodás is az öntözés utánzásával a bő termést hivatott jelképezni.

A húsvéti szokások értelmezése a Biblia alapján:

Az eredeti zsidó ünnepről az Ószövetségben olvashatunk.
Ennek a lényege röviden az,
hogy a zsidó nép Egyiptomból való szabadulásának emlékére rendelte Isten az ünnepet az alábbi rendtartás szerint:

Egy hétig a szabadulás előtt csak kovásztalan kenyeret ehettek a zsidók, tehát a tilalom nem a húsra vonatkozott,
hanem a kovászra.
A szabadulás napján az egy esztendős bárányt (vagy kecskét) tűzön sütve kellett elkészíteni,
tilos volt a nyers és a vízben főtt hús fogyasztása.(lásd 2Móz 12)

A katolikus hívők Jézus negyven napos böjtjére emlékezve nem fogyasztanak húst,
ez az eredeti böjt azonban nem ilyen volt, hiszen Jézus a sivatagba nem vitt kenyeret és vizet sem,
mert a kísértő azt kérte tőle, hogy változtassa a köveket kenyérré, ha tehát lett volna nála kenyér, ez nem lett volna kísértés.
Jézus azonban így válaszolt a kísértésre:
"Nem csak kenyérrel él az ember, hanem minden igével, amely Istennek szájából származik."
(Máté 4,4)
Tehát itt is megerősítést nyer az, hogy kenyeret nem fogyasztott.
Ahogyan Mózes sem, amikor a Sinai hegyen "ott vala az Úrral negyven nap és negyven éjjel, kenyeret nem evett, vizet sem ivott."
(lásd 2Móz 34,28)



(Forrás: wikipédia)








Továbbá:



- Világszép Tündér Ilona - ősmagyar legenda:

 - Hargita:

- MOLDVÁRÓL, S A MOLDVAI CSÁNGÓKRÓL:

- Nyergestető - a magyar történelem Thermopülai csatája:

- A pozsonyi csata:

- Magyar mitológia és rovások - Világfa - Életfa - Égigérő fa - Tetejetlen fa:

- Az utolsó Táltos:

- Turániak - Magyarok - Anyahita szól hozzánk:

- Az Arvisurából - részlet 1 – 2.:

- A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:

- A magyar szent korona igazi rejtélye!!! 

- Szent Iván napjára népszokások, hagyományok: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/06/szent-ivan-napjara-nepszokasok.html

- CSABA KIRÁLYFI:

- A MAGGYAR NÉP A MAG NÉPE! A MAGGYAR AZ ŐSNYELV!

- MIENK VAGY ERDÉLY:

- Meseterápia - Magyar ősmesék – népmesék:

- A magyar népviselet és a szakrális geometria:

- Népi játékok

- Október - a szüreti hónap  -  A szüret és a szüreti mulatságok - hagyományok:


- Wass Albert: Tonuzoba (a fiatal besenyő vezér):


- Wass Albert: A MAGYAR NEMZET HÉT PARANCSOLATA: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/03/wass-albert-magyar-nemzet-het.html


- Az én népem - a székely nép:

- Eleink hagyománya - A pásztorok művészete - Eszközeik:
- Péter – Pál napja az aratás kezdete: 




- HAGYOMÁNYAINK ÚJRAÉLESZTÉSE A KULCS - Spiriteve írása:

Székelykapuk és kopjafák:
- NAGYBÖJT - a katolikus kultúrkörben:



A FÉNYSZÜZEK

$
0
0

A FÉNYSZÜZEK




Jézus felelt, és így szólt:

- Mária, te is a Bárbelóban meghatározott alakot kaptad, ugyanígy kaptad a fényszűz hasonlatosságát a világosság szerint.

(Pistis Sophia evangéliuma - A lélek rejtélye/részlet)










Gyertyák

ő
egy
csepp
vigaszt
reszkető
tűznyelv
nem teremt
világot mégis
világánál melegszem
akárhány láng-csíra se
ihlet csodát mert
maga a csoda
!
gyertyák
viaszhártyát
oldó fény-szüzek
tűzajkuk kanócot
rág fűzik örömszálak
csokrát melyen nem
győznek vakarcsos
pokoli máglyák sem
álszent tisztítótüzek


(Forrás - Molnár Jolán)




A Fény Szüze - Feketéné Lendvai Katalin selyemképe








A CREE NEMZET KARÁCSONYI ÜZENETE A MAGYAROKNAK

- Born Gergely tolmácsolásában

video:



Az ősi időkben, amikor még nem voltak törzsek, akkor ezt a tájat 
egy isteni eredetű szűz járta.
Ragyogó volt ez a szűz.
Bölcs volt, fényes az alakja, ragyogó a termete.
Szépségesen szép volt, de érinthetetlen, mert isteni eredetű.
Férfi nem érinthette.






Egy alkalommal két vadász jelent meg a szűz előtt.
Ikrek voltak.
Egyikőjük, aki nem volt mindenben tiszta szándékú, a romlottabb, látván ragyogó szépségét a szűznek, meg akarta becsteleníteni.
Ahogy hozzáért a szűzhöz, térdre rogyott és meghalt.

A másik, a tisztább szívű, tisztább szándékú, a nemes, a hittel rendelkező, istenben erősen hívő, ezáltal a szűznek isteni eredetét látó, térdre rogyott a szűz előtt, és imádkozni kezdett.

A szűz lehajolt hozzá, felemelte, látva imáját, és ezt mondta:

"Mivel te láttad bennem az isteni eredetet és imádkoztál, ezért én most megajándékozlak kegyelemből.
Odaadom neked ezt a földet, népesítsd be!
Legyél törzsednek elindítója.(Így születtek a Cree indiánok)
Odaadom neked a föld növényeit művelésre, állatait terelésre, és odaadom neked a csillagok ismeretét, hogy tudjad,
hogyan kell a földről gondoskodni, és hogyan kell szeretteidről gondoskodni."

Majd fején átbucskázott, és fehér bölénnyé változott.




Mythos alkotása


Annyit hagyott már csak hátra (ezt a vadász hallotta):

"Amikor a fehér bölény visszatér, ÚJ FÖLD LESZ!"






Egy hónapja a Cree indiánok látták a fehér bölényt!





 





Továbbá:










Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 










CSEPP A TENGERBEN

$
0
0

LEHET - Ő - S (ős) - ÉG

(Spiriteve írása)


Sok mindent nem tudunk megváltoztatni, de a gondolatainkat azonnal!
S ez nagy erő!

Éljünk a LEHET Ő S ÉGGEL!

"Vannak azok az emberek, akik kifogásokban gondolkoznak, és vannak azok, akik a megoldásokban.
Ugyanannyi energiát és időt igényel mind a két hozzáállás, viszont teljesen eltérő eredményeket hoz. "






CSEPP A TENGERBEN


Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a világon MINDEN elemeire bontható. Ahhoz, hogy az egészet megérthessük, az ELEMEKET kell megismernünk, amelyből a KEREK EGÉSZ összeáll.

A gondolataink és a cselekedeteink olyanok, mint a CSEPPEK A TEN-GERBEN. Begyűrűznek. LE-HET-S-ÉGESSÉ vagy épp LE-HET-ETLENNÉ teszik számunkra az elképzeléseink megvalósulását.

Egy csepp vízbe hihetetlen mennyiségű in-FORMÁCIÓT lehet beletenni. S ezek az in-FORMÁCIÓK FORMÁLJÁK a valóságot, sűrítik anyaggá a gondolatainkat.

De ha engedjük, hogy a gondolatainkat a külvilág határozza meg, ahelyett, hogy mi formálnánk a tudatunkkal a külvilágot, akkor könnyedén a hatások marionettbábujává válunk.

Hogy hol van az a csepp, amit üzenettel tölthetünk fel?
Az agyunkban! Az agynak nagyon nagy százaléka víz.


E szerint az írás szerint az agy 78 %-a VÍZ.


E szerint az írás szerint 90%.

Tehát több mint a FELE!
Amikor azt mondják, hogy az agyunk kapacitásának alig 10%-át használjuk, akkor is, ha ez csak egy mítosz, tény, hogy ülünk a babérjainkon.

Ott van az agyunkban az a sok VÍZ, ami az élet forrása, és nem használjuk ki. Az agyhullámok ugyanis ezt a vizet töltik fel információval.

A 10% mítoszról >> 


Dr. Masaru Emoto kísérletei már világszerte ismertté váltak, mégis kevesen fogják fel, hogy a vízkristályok képesek felvenni az információkat.


Azok, akik már hallottak Atlantiszról, talán már azt is tudják, hogy Atlantisz idejében az ősvizeket óriás kristályokkal programozták.

Fontos tudni, hogy a tudatosan kezelt AGYVIZÜNKET mi magunk is tudjuk programozni. Eleinte nagyon nehéz. Az érzelmeink befolyásolnak bennünket. Sokszor, csak akkor vesszük észre, hogy már megint hagytunk magunkat a rossz gondolatok és érzések által befolyásolni, amikor azok már órák, napok, hetek, sőt hónapok óta kínoznak bennünket.

Ilyenkor ne kezdjük el ostorozni magunkat, hogy hogy hagyhattuk ezt megint. Mert ez egy újabb időhurok, ami a mélybe ránt bennünket. Egyszerűen váltsunk!

Sok mindent nem tudunk megváltoztatni, de a gondolatainkat azonnal! S ez nagy erő! Éljünk a LEHET Ő S ÉGGEL!

Lehet, hogy ma még olyan helyzetben vagyunk, amiből úgy érezzük, hogy soha sem fogunk tudni kitörni, de ez csak a látszat.
Mindennek megvan a gyenge pontja, így a nyitja is.

Ne erősítsük a félelmeinket, ne legyünk a saját életünk megrontói.
Helyette tudatosan véssük bele az eszünkbe, hogy merre tartunk, mi a célunk. Arra összpontosítsunk.

Nem baj, ha nem látunk messzire.
Nem baj, ha nem tudjuk a pontos megoldást.
Minden lépésről lépésre épül fel.
Épp elég, ha mindig a következő lépést tudjuk és azt ÖRÖMMEL megtesszük.

A csepp a tengerben gyűrűzni kezd. S egyszer csak ajtók nyílnak ott is, ahol addig falak fogadtak bennünket.

Aki képes az elméjét kitárni, az ajtót nyit a világra.
Amin át lehet sétálni, és beléphetünk azon keresztül egy olyan világba, ahol már más törvények uralkodnak.

Ahol a jó gondolatok képeznek lépcsőfokokat a talpunk alatt.

Semmi sem maradandó.
Minden csak egy állapot.
Amiből KI LEHET LÉPNI!

Az első lépés pedig mindig a fejünkben kezdődik.
Gondold át!

GONDOLAT
GONDOL LÁT
GONDOLA - T
GONDOLÁT LÁT

Amivel ÚJ VIZEKRE lehet HA-JÓZNI.
Ha JÓL gondolázunk, és helyesen gondolkodunk.

Rossz az, aki rosszra gondol.
Tartja a mondás...
Fordítsuk meg!

Jó az, aki JÓRA gondol.
S JÓT vonz, aki JÓRA gondol.

Ami nem jelenti azt, hogy nem veszünk tud-OM-ást a rossz dolgokról, csupán annyit tesz, hogy érzelmileg nem hagyjuk, hogy azok befolyásol-HASSANAK ezentúl.

Gondoljunk csak bele, hogy mennyi energiát veszítünk el azzal, hogy a rossz dolgok miatt idegesítjük magunkat! Pont annyit, amennyi a terveink megvalósításához hiányzik!

Segít?
NEM!

Akkor mi értelme van?
Semmi!

Akkor volna értelme, ha tovább szeretnénk rontani a helyzetünkön.

Ha viszont jobb életre vágyunk, és arra, hogy az élet-KÖR-ÜL-MÉN-Y-EINK megváltozzanak, akkor nincs más dolgunk, mint, hogy az idegeskedésre szánt időt és energiát visszaforgassuk a terveink megvalósításába.

A gondok ettől nem oldódnak meg azonnal.
Viszont nem rontunk tovább a helyzetünkön.

A megoldás nem abban van, hogy nem foglalkozunk a problémával! Hanem abban, hogy érzelmileg nem megyünk bele.
Nem hagyjuk, hogy magával rántson a KÉT-ely, a FÉL-ELEM, a rettegés, a depresszió, a KI-LÁTÁS-TALANSÁG érzete.

Erre szoktam azt mondani, amiért eleinte sokan utáltak, hogy:
Ez csak egy ÉRZÉS!

ÉRZÉS(Z)
ÉREZ ÉSZ amiből hiányzik a szív

Az ÉRZÉS nem ÉRZELEM!
ÉREZ ELEM
ÉR EZ ELEM

Érezzünk rá a dolgok ÍZÉRE!
Érezzük úgy magunkat, ahogy a dolgok vannak, nem úgy, ahogyan kinéznek.

Nem látunk rá innen lentről a teljes képre.
De idővel, ha figyelünk a JÓ JELEKRE, akkor megtanuljuk kívülről és felülről nézni az életünk dolgait, és meglátjuk a dolgok buktatóit, épp úgy, ahogy a megoldást!

Vannak azok az emberek, akik kifogásokban gondolkoznak, és vannak azok, akik a megoldásokban.

Ugyanannyi energiát és időt igényel mind a két hozzáállás, viszont teljesen eltérő eredményeket hoz.

S ami a legszebb az egészben, hogy ez RAJTUNK MÚLIK!
Szóval, amikor elhiszed, hogy semmit sem tehetsz, gondold át újra! Ha ezt elhiszed, akkor valóban nem tehetsz semmit! Ha...

Amikor ezt az oldalt elindítottam írtam 2 sort bemutatkozásnak...

"A hitünk és a hitetlenségünk is életstílus, amely meghatároz bennünket."

Kiegészíteném...
MegHATÁROZ, vagy épp felszabadít!

Vannak a HATÁROZOTT emberek, és vannak azok, akiknek semmi sem LE-7-etlen!

Ha jól átgondolod, akkor rájössz, hogy minden LE-HET-S-ÉGES, s a megoldás a saját kezedben van!

DÖNT-ÉS(Z) kérdése minden.
S a döntést TE HOZOD MEG!


  spiriteve









 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:

-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html


- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:

- A HAGYMA üzenete - Spiriteve írása:

- A MAG-YAR NYELV – MAG NYELV – ŐS NYELV - Spiriteve írása :

-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 
- Kisfaludy György előadásai:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/01/kisfaludy-gyorgy-eloadasai.html







Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 



Titánok és Titaniszok

$
0
0


Titánok és Titaniszok




Szeléné (Hold istennő)



Titánok:


A titánok és titaniszok a görög mitológiában Gaia és Uranosz első tizenkét gyermeke, az istenek második nemzedéke.

A hat fiútestvér, azaz a titánok
név szerint Ókeanosz, Koiosz, Kriosz, Hüperión, Iapetosz és Kronosz, 

illetve 

a hat lánytestvér,azaz a titaniszok
név szerint Téthüsz, Rheia, Themisz, Mnémoszüné, Phoibé és Theia.

Egyes források megemlítenek egy hetedik titaniszt, Diónét, Theia ikertestvérét.

A titánok és titaniszok kezdetben az őserő megtestesítői, később találmányaik által az emberiség jótevői.

Fiatalabb testvéreik a küklopszok és a hekatonkheirek.

A titánok rangját utódaik örökölhették.





Történetük:

Uranosz olyannyira nem kedvelte legfiatalabb gyermekeit, a három küklopszot és a három hekatonkheirt, hogy a Tartarosz mélyére vetette őket.

Emiatt Gaia rábeszélésére a legifjabb titán Kronosz, bosszúból Uranoszt megcsonkította és hatalmától megfosztotta, s ezáltal a főhatalmat megkaparintotta.

Testvéreit az Alvilágból ugyan kiszabadította, de rövidesen – gigantikus erejüktől megrettenve – azokat oda ismét bezárta.

Miután feleségül vette Rheiát, születendő gyermekeiket sorban lenyelte, nehogy anyja jóslata beteljesedjen, miszerint saját gyermeke fogja a tróntól megfosztani.

Rheiának mégis sikerült egy gyermekét, Zeuszt megmentenie, s egy távoli helyen felnevelnie, aki apját egy óriási küzdelemben, a titanomakhiaban, vagyis a Titánok harcában legyőzte,
s ezáltal a főisteni hatalmat megszerezte, s büntetésképpen a titánokat a Tartaroszba zárta – kivéve azokat, akik a harctól tartózkodtak,
illetve az ő oldalán harcoltak – s onnan csak hatalma megszilárdítása után engedte ki őket.


Theia 
(titanisz)




Theia
Gyermekei:

Héliosz (Nap isten)
Éósz (Hajnal istennő)
Szeléné (Hold istennő)

Szülei:

Gaia
Uranosz

Theia a titaniszok egyike a görög mitológiában.

Uranosz és Gaia gyermeke.

Testvérei a titánok és titaniszok, valamint a hekatonkheirek és a küklópszok.

Férje: 

Hüperión.

Gyermekei: 

Héliosz (a Nap istene), Szeléné (a Hold istennője), Éósz (a Hajnal istennője).

Neve Thia alakban is előfordul.

Hüperión: 

(περίων) 
titán a görög mitológiában:

Gaia és Uranosz gyermeke.

Sokáig ő hordozta a Napot.

Feleségül saját testvérét, Theiát választotta, 
és született is tőle három gyermeke: 

Héliosz, a Nap istene, Szeléné, a Hold istennője és Éósz, a Hajnal istennője.

Hüperión felnevelte gyermekeit, és Hélioszt megtanította mindenre, amire csak figyelnie kellett a Nap irányításában,
és végre megpihenhetett az idős titán, mert feladatát Héliosz vitte tovább.






Hüperión "ragyogó" isten, szó szerint "magasan járó" (vagyis az égen), ezért Héliosszal azonosítják : 

Homérosznál gyakran, a hellenisztikus-római mitológiában mindig, Héliosz fiait Hüperionidészeknek nevezik.


Megjegyzés: 

Hésziodosz szerint a küklopszok és a hekatonkheirek Uranosz és Gaia legfiatalabb gyermekei voltak, Apollodórosz szerint viszont a legidősebbek.

Ezenkívül szerinte csak a küklopszokat taszította Uranosz az Alvilágba.

Második generációs titánok:

Ókeanosz és Téthüsz leszármazottai: Aszia, Sztüx, Élektra, Dórisz, Eurünomé, Amphitrité és Métisz
Koiosz és Phoibé lányai: Aszteria és Létó
Hüperión és Theia utódai: Éósz, Héliosz és Szeléné
Kreiosz és Eurübia fiai: Asztraiosz, Pallasz és Perszész
Iapetosz és Klümené fiai: Atlasz és Menoitiosz, Prométheusz és Epimétheusz









 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:

-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html

- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/01/kisfaludy-gyorgy-eloadasai.html

- CSILLAGÁSZAT:







Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 






Kőrösi Csoma Sándor - a Székely tudós ...

$
0
0

Kőrösi Csoma Sándor, a Székely tudós ...


A turáni nyelvek atyja




Kőrösi Csoma Sándor szobra - Antal Károly alkotása



Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön.

1842 április 11-én hunyt el Dardzsilingben, sírja a Himalája hegyeinek oldalában van

Japánban szentként, bódhiszattvaként tisztelik.


Saját szavait idézve:

Jöttem a székely-magyar Erdélyből ("Siculo-Hungarian of Transylvania"), 
nyelvtudós, 
könyvtáros, 
a tibetológia megalapítója, 
a Tibeti-Angol szótár megalkotója.

A székelyföldi Kovászna több jelentős keleti utazót és felfedezőt adott a világnak.

Gondoljunk csak Kőrösi Csoma Sándorra, aki Indiában és Tibetben töltött évtizedeket, vagy Baráthosi Balogh Benedekre, aki beutazta Mandzsúriát, Mongóliát és Japánt.

Kettejük életműve viszonylag jól ismert, de harmadik „társuk” a Szentkatolnán született nyelvzseni, Bálint Gáboréletművét máig kevésbé hasznosítják a magyar nyelv eredetét kutató nyelvészek, pedig a harminc nyelven folyékonyan beszélő tudós kidolgozta a turáni nyelvek nyelvészeti kapcsolatrendszerét.


Kőrösi Csoma Sándor akadémiai tanulmányait 
hét éven át folytatta, ebből három évig filozófiát, négy évig teológiát tanult.

Minden bizonnyal ekkor ismerkedett meg a magyarság őstörténetére vonatkozó különféle elméletekkel, melyek közül a hun-avar-magyar rokonságnak és az akkoriban népszerű ujgur eredetnek tanárai között is akadtak lelkes hívei.

Vélhetően a tőlük szerzett történeti és földrajzi ismereteknek köszönhető, hogy amikor Kőrösi elindult a magyarok őshazáját és a ‘hátramaradt magyarokat’ megkeresni, úgy vélte, azokra valahol Közép-Ázsiában, illetve az ujgurok között bukkanhat rá.

Csoma életében. Moorcrofttól kapta meg az első Tibetről szóló könyv, a Giorgi-féle Alphabetum Tibetanum egy példányát, s ő volt az, aki Csomát tibeti tanulmányokra ösztönözte.

Csoma, vélhetően azzal a reménnyel, hogy ha Közép-Ázsia kapui nem is nyílnak meg előtte, az ismeretlen területnek számító Tibet irodalmában találhat a magyarság történetére vonatkozó forrásokat, Lehben maradt s a perzsa közvetítő nyelv segítségével tibeti tanulmányokba fogott.




Kőrösi Csoma útja


Az első tibeti út

A nyelv alapjainak elsajátítása után úgy határozott, elmélyíti tudását a „kolostorokban őrzött számos és érdekes köteteken keresztül”, s ezért Moorcroft beleegyezését kérte, hogy visszatérhessen Ladakba.

Moorcroft jóváhagyta Csoma kérését, ellátta a szükséges anyagiakkal, s ajánlást írt a számára a lehi khalönhöz, vagyis a király főminiszteréhez, és Zangla falu vezetőjéhez, Szangsz-rgyasz Phun-chogszhoz, Csoma későbbi mesteréhez. 

Kőrösi 1823. május 2-án hagyta el Kasmírt, s június 1-én érkezett meg Lehbe, ahol a khalöntől ajándékokat és egy ajánlólevelet kapott.

A khalön továbbirányította Csomát Zanglába, amelyet kilenc nap múlva ért el.

Kőrösi 1823. június 20-tól 1824. október 22-ig maradt Zanglában. 
Megdöbbentően nehéz körülmények között itt tanulja meg a tibeti nyelvet, s itt kezd megismerkedni a tibeti irodalommal a leveleiben egyszerűen csak a lámának nevezett mestere, Szangsz-rgyasz Phun-chogsz segítségével.

Csoma újonnan szerzett irodalmi ismereteiről röviden beszámol Kennedy századoshoz írott második, 1825. május 5-i keltezésű levelében.
Ebben említi meg, hogy több munkát is tanulmányozott „a két részből álló, szanszkritból készült fordítások gyűjteményéből” – vagyis a tibeti kánonnak nevezett Bka’ ’gjur-ból és Bsztan ’gjur-ból -, s külön kitér egy, a munkája szempontjából kiemelkedő fontossággal bíró hosszabb szanszkrit-tibeti szójegyzékre.

Minden bizonnyal ez lehetett a Mahávjutpatti, a 9. században összeállított híres terminológiai szótár, amely később Csoma harmadik – posztumusz kiadású – monográfiájának az alapját képezte.

Csoma a Zanglában eltöltött tizenhat gyötrelmes, nélkülözésekkel és nehézségekkel teli hónap alatt fektette le későbbi munkásságának alapjait. 

Nemcsak a tibeti nyelvet tanulta meg, hanem a kanonizált irodalom egy jelentős részét is megismerte és – ahogyan az a későbbi írásaiból s néhány vele kapcsolatos levélből kiderül – ekkor már egy 30000 szavas szójegyzéket is összeállított.

Ismeretlen okok miatt azonban Csomának el kellett hagynia Zanglát.

A lámával megállapodott, hogy az néhány napon belül követni fogja, s vele tölti majd a telet a Lehtől távol eső Szultánpurban, ahol nyugodt körülmények között tovább folytathatja tanítását.

Csoma napokig várakozott hiába Szultánpurban, a láma nem érkezett meg, s mivel az időjárás már téliesre fordult, jól tudta, hogy a hágók bezáródása miatt találkozásukra talán csak a következő tavasszal kerülhet sor.

Ezért csalódottan indul vissza Szabáthuba.

1824 őszén Csoma abban a hitben jelentkezett C. P. Kennedy századosnál, a szabáthui katonai elöljárónál, hogy nevét és célkitűzéseit Moorcroft már megismertette a brit hatóságokkal.

Legnagyobb meglepetésére és a Moorcrofttól kapott igen kedvező hangvételű ajánlólevél ellenére azonban gyanakodva fogadták, és hónapokra feltartóztatták.

Mint arra Baktay Ervin rávilágított, a britek óvatossága vélhetően az egyre erősödő orosz és szikh kémtevékenységnek volt köszönhető.

Csoma önérzetét mélyen sértette a britek magatartása, hiszen embertelen körülmények között dolgozott nagyon keményen másfél évig, ráadásul abban a tudatban, hogy a Moorcrofttal, mint a kormány megbízottjával kötött megállapodása alapján a britek szolgálatában áll, s most, ha nem is nyíltan, de burkoltan mindenképpen, ellenségesen bánnak vele;
ahogy Duka Tivadar megjegyzi, ezt az incidenst „sohasem felejtette el”.

Két hónap telt el, míg végre megjött Lord Amherst brit indiai főkormányzó utasítása, amelyben beszámolót kérnek tőle személyét, utazását és terveit illetően.

Ekkor, 1825 január 28-án, írja Kennedy századoshoz azt a híres levelet, amelyben részletesen ismerteti Magyarországról való elindulása óta megtett útját;
munkássága kapcsán felhívja a figyelmet a tibeti irodalom és nyelv ismeretlen, terra incognita, mivoltára, s a továbbiakban is felajánlja szolgálatait a Bengáli Ázsiai Társaságnak.

A kormány válasza csak hónapok múlva érkezett meg, de jóváhagyta Csoma kérését.
Ettől fogva már hivatalosan is a britek szolgálatában áll, s egy csekély, havi 50 rúpiás illetményt is kiutalnak számára.

A britek elfogadják, s a kezdetben oly tartózkodó Kennedy századossal is egy életre szóló barátságot köt.

A szabáthui angol kolónia társasági életével is megismerkedik, s ahogyan erről a későbbiekben megemlékezik, mint fura idegennek, kellemetlen tapasztalatokat kellett átélnie ebben a merev, kispolgári környezetben.

Egy újabb levelet is kézhez kap a hatóságoktól, melyben munkájának jelentőségéről, s annak várható eredményeiről kérnek beszámolót.

Csoma zanglai munkásságának néhány pontját már említettük az erre adott válaszlevél (Csoma 1825. május 5-i levele) kapcsán.

A levélben, és több későbbi közlésében is felbukkannak olyan elképzelések, főleg szórokonítások, amelyekről később bizonyossá vált, hogy tarthatatlanok, mégis ez az első olyan közlés, amely a tibeti buddhizmusról és annak irodalmáról hiteles információkat tartalmaz.

A már fent említett 30000 szavas szójegyzéken és a tibeti kánon szerkezetének rövid ismertetésén kívül Csoma beszámol arról is, hogy több tibeti nyelvű könyvet is sikerült beszereznie, s ennek néhány darabját kifejezetten az ő kérésére állították össze a lámák;
 vagyis a később Alexander-könyveknek nevezett híres kéziratok már zanglai tartózkodása során készülhettek.

Ezenkívül megemlíti még, hogy kronológiai, történeti és földrajzi művekből is készített kivonatokat, s egyben arra kéri a hatóságokat, hogy tanulmányait lámája mellett tovább folytathassa Zangszkárban.

A kormány jóváhagyta kérését, s Csoma 1825. június 6-án ismételten útra kelt a Himalája hegyei felé.




A második tibeti út

Csoma furcsamód először nem Zangszkárba megy, hanem – ahogy azt egy későbbi levelében Kennedynek elmondta – először a brit fennhatóság alá tartozó Buszáhir (Kannaur) tartományt járja be, remélve, hogy talál ott egy ‘értelmes embert’, akinek segítségével tibeti tanulmányait tovább folytathatná.

Keserűen kell azonban tapasztalnia, hogy ezen a vidéken főként hinduk (vagy ahogy írja, fél-hinduk) élnek, akik megvetik a tibetieket, és nem sokra tartják a környékük régi buddhista emlékeit sem.

Rábukkan ugyan a tibeti kánon egy példányára, ám a megfelelő ‘értelmes ember’ híján nem maradt más választása, mint visszatérni lámájához Zangszkárba.

Csoma buszáhiri kitérője azt jelzi, hogy el tudta volna képzelni tanulmányait Szangsz-rgyasz Phun-chogszon kívül más lámával is.

Valószínűleg nem arról volt szó, hogy Szangsz-rgyasz ne lett volna megfelelőképpen képzett szerzetes, hiszen a britek, így például Csoma barátja, Dr. James Gilbert Gerard 15 beszámolóiból tudjuk, hogy tanult és köztiszteletben álló személy volt, s az is bizonyosra vehető, hogy személyes ellentétek sem voltak közöttük: az egyik Alexander-könyben a láma egyenesen barátjának nevezte az ‘idegen tanítványt’.

Egyre meredekebb, zord és nehéz terepen haladt Szpitin és Lahulon keresztül Zangszkár felé, míg végül megérkezett Tetha (vagy Tesza) faluba.

Itt csak egy hosszabb, hat hetes várakozás után tudott mesterével találkozni, az ugyanis valahol „üzleti ügyben volt távol a tibeti pusztákon”.

Visszatértekor szerződést kötöttek, hogy a Tethától nem messze található Phugtal nevű kolostorban folytatják tovább a tanulmányokat.

Az események azonban most sem Csoma tervei – és az írásos megállapodás – szerint alakulnak.

Amint azt H. H. Wilsonhoz, a Bengáli Ázsiai Társaság titkárához 1826. augusztus 26-án írt levelében keserűen panaszolja: 

„nem voltam oly szerencsés ideérkeztemkor, mint a Szabáthuból történt elutazásom alkalmával reménylettem. 
A láma igen hanyag volt a tanításban, s csak rövid ideig maradt velem. 
Azóta nem valék képes más egyént találni, a ki czélomhoz segítsen.” 

Hangot adott továbbá félelmének, hogy nem lesz képes megfelelő minőségben elkészíteni mindazt, amire ígéretet tett, ám hozzátette, a nyelvtan anyagához és a tibeti irodalom egy részének bemutatásához elegendő ismeretek állnak rendelkezésére,
„hogy ösztönözzék a jövőkor tudósait, bebocsátkozni az ázsiai irodalom ez ágának tanulmányozásába.”

Csalódottan, s nyilván a britek felé tett ígéretének kudarcától tartva, Csoma végső búcsút vett Ladaktól, s 1827 januárjában visszatért Szabáthuba.

„Elvesztegettem a drága időt és a pénzt” 
– írja phugtali tanulmányairól Kennedyhez 1827. január 18-i keltezésű levelében.
Mindamellett mégsem volt teljesen hasztalan Csoma második zangszkári útja; a levélben megemlíti, hogy magával hozott „sok tekintélyes, bár kisebb terjedelmű nyomtatott könyvet, melyek nyelvtant, chronológiát, csillagászatot és erkölcstant tartalmaznak”, továbbá vannak nála „kivonatok chronologiai, földleírási és irodalomtörténeti munkákból”, melyeket útmutatása szerint a láma állított össze számára.

A vállalt munkát azonban nem volt képes időben teljesíteni, ezért a britek megszüntették Csoma anyagi támogatását.

1827 májusában Kőrösi azzal fordult az Ázsiai Társasághoz, hogy szótára végső összeállításhoz még három évre Buszáhirba kellene mennie. 

A főkormányzó beleegyezett ebbe, s egy csekély összegű, havi 50 rúpiás illetményt állapított meg számára.



Lhasza - Tibet fővárosa


Csoma harmadik útja

1827. augusztusában harmadszor is útra kelt, ezúttal Kanam kolostorába, hogy ott a lámával, Szangsz-rgyasz Phun-chogsszal együtt folytassák tanulmányaikat. 

A tanulmányok ezúttal zökkenőmentesen és eredményesen folytak, bár igen szerény és nehéz körülmények között. Dr. James Gilbert Gerard, Csoma régi barátja, látogatást tett nála, melyről egy 1829-ben barátjához írott levelében megemlékezik.

Amint írja, Csoma a falu mellett, egy kis házikóban, könyvektől körülvéve élt, és a legjobb egészségnek örvendett.

Bár még felemlegette a Szabáthuban elszenvedett sérelmeket, bízott abban, hogy munkájának eredménye láttán elégedett lesz vele a brit kormány. 

Gerard egyben hangot adott Csoma elkeseredésének is, aki úgy érezte, teljesen magára hagyták és elfeledkeztek róla, szorgalmazta továbbá, hogy a kormány anyagilag és a munkájához szükséges könyvekkel is támogassa a magyar tudóst.

Kérését az Ázsiai Társaság igyekezett nyomban teljesíteni.
Csoma járandóságát megduplázták, és az után érdeklődtek, milyen könyvekre lenne szüksége.

Az önérzetében sértett Kőrösi azonban az angolok
 legnagyobb megdöbbenésére minden támogatásukat visszautasította, mondván, most már munkája végénél jár, és nincsen rájuk szüksége.

A három év kanami nélkülözés végül meghozta gyümölcsét:

Csoma befejezte azt, amire ígéretet tett.
Összeállította az első használható tibeti szótárt és nyelvtant, elkészítette a buddhista műszavak gyűjteményének, a Mahávjutpattinak angol változatát, és több dolgozathoz is elég anyagot halmozott fel a tibeti irodalom különböző területéről.

1830 őszén végső búcsút vett a lámától, és visszatért Szabáthuba.

A következő évben már Kalkuttában van, s művei kiadását készít elő, valamint könyvtárosként a Bengáli Ázsiai Társaság alkalmazásában dolgozik, és a nepáli követ, Brian Houghton Hodgson (1800-1894) által küldött nagyszámú tibeti könyvet katalogizálja.

Eközben egymás után jelennek meg publikációi a Társaság újonnan indult évkönyvében, az Asiatic Researchesben. 1834-ben végül megjelenik két fő műve, a tibeti nyelvtan és a szótár.

Az utóbbi előszavában, miután köszönetet mond mindenkinek, aki útja során segítségére volt, magát úgy mutatja be, mint olyan kutatót, aki a magyar nép és nyelv eredetét indult megkeresni, ám szegénysége miatt vándorlásai során mindig mások segítségére volt utalva, s a tibeti nyelvvel is részben ezért kezdett foglalkozni.

A tibeti kultúrával és irodalommal kapcsolatban megjegyezi, hogy az hűen megőrizte az Indiában már elveszett buddhista irodalmat, s jelentősége is elsősorban ebben mutatkozik.

Ugyanitt ad hangot annak a tudományosan nem bizonyított véleményének is, hogy 
a szanszkrit nyelv, haszókincsében nem is, de nyelvtani szerkezetében a magyarhoz hasonló, azzal rokon nyelv, s kutatása elsősorban a magyarságnak lehet gyümölcsöző.

Ezekkel a sorokkal Csoma bizonyára a hazaiaknak kívánt üzenni, hogy nem hagyott fel eredeti célkitűzésével, s az eddig végzett munkássága is valamilyen módon ehhez kapcsolódott.

Munkáiból 25 példányt hazaküld Magyarországra, visszaküldi továbbá a részére hazájában adományokból összegyűlt pénzt is, valamint a saját maga megtakarította összeget is.

A pénzből Nagyenyeden alapítványt létesít a kiemelkedő diákok számára, illetve szétosztatja Kőrös lakói és rokonsága között.

Két jeles kitüntetést is kap ezekben az években.

1833-ban a Magyar Tudós Társaság levelező tagjává választja, 1834-ben pedig a Bengáli Ázsiai Társaság tiszteletbeli tagja lesz.

Miután 1835-ben a Bka’ ’gjurt ismertető hosszú tanulmánya megjelent, úgy döntött, néhány évre tanulmányutat tesz Indiában, hogy a szanszkritot és más indiai nyelveket tanulmányozza.

Észak-Bengál, Nepál és Szikkim szerepelt az útitervei között, de valamiért Titaliánál megállt.
Itt szanszkritot és bengálit tanult, hasonlóan szerény körülmények között, ahogyan annak idején a tibeti kolostorokban.

1837-ben visszatért Kalkuttába, és visszatért a tibetológiához is;
élete hátralevő részében már csak ezzel foglalkozott.

Schöfft Ágost, a festő, akitől Csoma egyetlen hiteles portréja származik, ekkortájt tesz nála látogatást; s mint elmondja, Kőrösi teljes visszavonultságban, szinte remeteként él tibeti könyvei között, s csak egy témával sikerül kimozdítania közülük, ha Magyarországról beszélgettek.

1842-ben azonban ismét útra kelt.
Célja ezúttal Lhasza, a tibeti főváros, majd innen Észak-Kína, az ujgurok és a mongolok földje volt. Úgy gondolta, hogy a dalai lámák könyvtárában rábukkanhat olyan forrásokra, amelyek a régi magyarokra vagy legalább az ujgurokra vonatkozó híradásokkal szolgálhatnak.

Áprilisban érkezett meg a szikkimi Dardzsilingbe, ahol azonban betegség döntötte le a lábáról.

Több napig feküdt lázasan, míg végül 11-én hajnalban a trópusi dzsungelben elkapott malária örökre véget vetett hosszú vándorlásának.

Síremléke a dardzsilingi temetőben áll, a Himalája hegyeinek oldalában.




Kitűzött célját nem sikerült elérnie, nem tudhatta meg, hogy az ujgurok, akikhez annyira hőn áhított eljutni, valójában egy török nyelvű nép, amelynek semmilyen szerepe nem volt a magyarság történetében.

Kőrösi Csoma Sándor a magyar őshaza felfedezőjeként nem írhatta be magát a tudomány történetébe; úgy szerepel ott, mint egy ismeretlen kultúra feltárója, és egy új tudományág, a tibetisztika megalapítója.

Így szerzett végül elismerést magának, s egy kicsit talán ezen keresztül az egész magyarságnak is.







Továbbá:



- Világszép Tündér Ilona - ősmagyar legenda:

- Hargita:

- MOLDVÁRÓL, S A MOLDVAI CSÁNGÓKRÓL:

- Nyergestető - a magyar történelem Thermopülai csatája:

- A pozsonyi csata:

- Magyar mitológia és rovások - Világfa - Életfa - Égigérő fa - Tetejetlen fa:

- Az utolsó Táltos:

- Az Arvisurából - részlet 1 – 2.:

- A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:

- A magyar szent korona igazi rejtélye!!! 

- Húsvéti népszokások, hagyományok:

- CSABA KIRÁLYFI:

- A MAGGYAR NÉP A MAG NÉPE! A MAGGYAR AZ ŐSNYELV!

- Meseterápia - Magyar ősmesék – népmesék:

- Az utolsó Táltos: 

- TÁLTOS ÉNEK: 

- Sámánizmus és Sámánok, Táltosok: 

- Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/08/egy-galaxis-kivulrol-nezve-az-os-jelkep.html

- Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/nyelvunkrol-kettoskereszt.html

- Az Ige, a SzékelyMagyar Rovásírás feltámadott... 1-2. rész:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/03/az-ige-szekelymagyar-rovasiras_24.html

- Magyarul beszélő indiántörzsek:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/magyarul-beszelo-indiantorzsek-moricz.html

- A magyar népviselet és a szakrális geometria:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/03/a-magyar-nepviselet-es-szakralis.html

- Az ősi Székely - Magyar rovásírás titka - A kódolt nyelv  
Rovás ABC értelmezése: 

- A Magyar Őshaza - A Pallagkultúra:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-magyar-oshaza-pallagkultura.html

- 3 csodatévő, gyógyító hely Magyarországon, és 15 + 1 másik csodás hely Itthon:

- A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

- Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

- Mátyás király:

- Különös fények a Pilisben:

- A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:

- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:





Az Egyszarvú

$
0
0

Az Egyszarvú



Egyszarvú (lat. Unicornis, gör. monocerosz), 
ló alakú mesés állat, vörös lófeje, fehér lóteste, őzlába és oroszlánfarka van, homloka közepén egyenes hegyes szarvval, mely hatalmas fegyveréül szolgál.


Később többnyire szépséges fehér lovacskának ábrázolták; 
úgy, hogy homlokán hosszú, tekervényes szarv díszlik.






Hazájának Indiát vagy Afrikát tartják.

Már az ókori íróknális feltűnt, például Arisztotelész, Plinius és Aelianus műveiben.

Egyes utazók, például Katte, Rüppell, Fresnel Müller, akik a Fokföldről és mások, akik Numibia irányából haladtak előre Afrika belsejében, egyszarvút ábrázoló sziklarajzokat találtak.

A kínaiak az egyszarvút qilinnek nevezik.

Neve magyarázatát a qi "hím egyszarvú"és a lin "nőstény egyszarvú" szavak összevonásából magyarázzák.

Az egyszarvút különféleképpen írják le, de amiben megegyeznek, hogy az egyszarvú egyes részeit különböző állatok testrészeihez hasonlítják: az egyszarvú teste, mint a szarvasé, csak kisebb, nyaka, mint a farkasé, farka bikáé, egy szarva van, amely puha sapkában (ti. ránőtt húsban) végződik, patája lóé, szőre tarka (más változatok szerint vörösesbarna).

A források fehér és zöld egyszarvút is emlegetnek.

A taoista legendákban a Xiwangmu kíséretébe tartozó halhatatlanok járnak fehér egyszarvún.






Ókori eredetű hiedelmek szerint szarvának pora minden méreg hatását közömbösíti;
az állatot csak úgy lehet elfogni, ha egy szűz leányt ültetnek le útjába, az előtt letérdel, és ölébe hajtja a fejét.

Különösen a középkorból maradt fenn sok ábrázolása;
kedvelt volt címerállatként is.

A szűziességnek vagy Szent Jusztiniának volt a jelképe.

Még a 18. században is gyakran megjelent az egyszarvú alakja a patikák ajtaján.

Az Egyszarvú, a fehér lóhoz hasonlatos, és 
csavarvonalas szarva 
a legfőbb célra való irányulást, a mindenség középpontja felé csavarodó spirálist, a lét egyetlen célja körül keringő galaxisokat jelképezi.






Az Egyszarvú megállíthatatlan, szinte láthatatlan lény, és a legenda szerint csak az láthatja meg, aki saját mélységeibe elmerülve teljes csendben van.
Főként szűzzelábrázolják, mely a Szellemre nyitott lelket szimbolizálja.






AZ UNIKORNIS LEGENDÁJA

  
Az unikornis Ófranciául unicorne.
Latinul unicornis. 

Jelentése: egy-szarvú, unus: egy, cornu: szarv.

Mesebeli állat, hasonlatos egy lóhoz, amely szarvat visel.

Az unikornis kezdetben több állat alakjában is ismert volt
(sárkány, vadszamár, antilop, orrszarvú: keveredtek is)
, de később többnyire szépséges fehér lovacskának ábrázolták; úgy, hogy homlokán hosszú, tekervényes szarv díszlik.

A legendák szerint járása nesztelen.
Járás közben nem tapossa el a füvet és a bogarakat, élő füvet nem fogyaszt, kizárólag csodálatos növényekkel táplálkozik.
Egyes elképzelések szerint még repülni is tud, és úgy jár a vízen, mintha földön lépkedne.
Tavasz az aurája, és érzékisége elnyomja vadságát.




Lombard festő: Lány az egyszarvúval
(Keresztény múzeum - Esztergom)



Alakja összefügg a zsiráffal, ennek magyarázata, hogy a Ming-dinasztia idején az Afrika keleti partjáig eljutott tengeri expedíció ajándékba kapott zsiráffal tért vissza, amit az udvari tudósok egyértelműen az egyszarvúval azonosítottak és a Ming-ház virágzásának és a bölcs császár uralkodásának igazolásának vették.

A régi időkben sok legenda szólt az egyszarvú megjelenéséről vagy elfogásáról, mindkettő az ideális, bölcs és humánus kormányzás kedvező előjelének számított.

A hagyomány szerint az egyszarvú több évszázad alatt csak egyszer jelenik meg, egy legenda szerint Konfuciusz születése előtt is megjelent a világban.

Kultusza ezért bölcs és erényes emberek születésébe vetett hithez kapcsolódott.

A népi hiedelemben az egyszarvú megjelenését fiúgyermek születésével hozták kapcsolatba.

Épp ezért hagyományos képi ábrázolásán, a jókívánságokat közlő nyomatokon, színes papírkivágásokon az égből alászálló egyszarvú csecsemőt hordoz.




Hölgy az egyszarvúval   - a Látás  - La Dame a la licorne - La Vue



Az unicornis (egyszarvú) mesebeli lény:

létét csak perzsa, indiai, kínai mesékből és az ezeket kritika nélkül átvevő ógörög természethistóriákból ismerjük.

A legrégibb szövegekben a szarvasok vezéreként tűnik fel, de mindenképpen ő az állatok feje (ahogyan a madaraké, a főnix).

Megkülönböztető jegye a szarva, amely tompa, így nem tud ártani vele.

Az ókori szerzők a ren (emberségesség) morális-etikai kategóriájának megtestesüléseként fogták fel az egyszarvút.

Az egyszarvú egyszarvúságához kapcsolódó szimbolikát különféleképpen értelmezik: 

az egyik változat szerint az ország egységének jelképe, a másik szerint az uralkodó egyeduralmáé.

Igaz, a Biblia ( Ószövetség) is hivatkozik példázataiban az egyszarvúra, s ennek alapján a középkor híres állattana, a Physiologus is megemlékezik róla, sőt vallásos mezbe öltözteti, s ezzel újabb tápot ad bűvös tulajdonságairól szóló mesés történetek terjedésének.

Ezek közül a legnevezetesebb a csodalény homloka közepéből kiálló, egyetlen hosszú szarv antitoxikus ereje.




Raffaelo festménye - Hölgy unikornissal



A legenda szerint

A tó vizébe, melyből az unicornis inni szokott, az elpusztítására törő gonosz kígyó mérget bocsát, ám az okos egyszarvú, mielőtt inna, tetszése szerint mozgatható, varázserejű szarvát a vízbe dugja, s ezáltal a legromlottabb, mérgező vagy méregtartalmú vizet is méregteleníti és kristálytisztává varázsolja.

Érthető ezek után, hogy - magas jutalmat, ill. jövedelmet remélve - miért indult oly sok kincskereső szerencsevadász a rejtélyes állat felkutatására, de hiába, mert az unicornis láthatatlan maradt.

A fiaskóból mégis egy újabb legenda született:

a rendkívül vad természetű, titokzatos állat, amelynek egyetlen vadász sem képes a közelébe férkőzni, csodával határos módon megszelídül, ha szűzleányt lát.
Tüstént hozzászalad, fejét ölébe hajtja és kezessé válik, így elfogható.
  



(Forrás: egyszarvutotem/wiki/kislexikon)








 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:

-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html

- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/01/kisfaludy-gyorgy-eloadasai.html

- CSILLAGÁSZAT:

- DALOLÓ UNIVERZUM - REZGÉSEK – FORMÁK - HANGTERÁPIA:

Ica - a faragott kövek:

- RIGVÉDA - A TEREMTÉS:

- A REGŐSÖK ÉS A KRÓNIKÁSOK ÍGY ÍRTÁK MEG - Tarih-i Üngürüsz ősgeszta:









Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 







A Galápagos-szigeteki óriás teknősök és iguánák

$
0
0

A Galápagos-szigeteki óriás teknősök és iguánák




A Galápagos-szigetcsoport Dél-Amerikától nyugatra fekszik az egyenlítő mentén.






Számtalan apró zátonyból és szigetecskéből áll, valamint néhány nagyobból, összesített lakossága kb. 20 000 ember.


Legjelentősebb szigetei: 

Isla Isabela, Isla Fernandina, Isla Bartolome, Isla Santa Cruz, Isla San Cristobal, Isla Floreana. Repülőtér található az Isla San Cristobaldon és az Isla Baltrán is.






A Galápagos-csoporthoz tartozó 19 sziget az óriás teknősök, a szárazföldi és tengeri iguánák, albatroszok, kormoránok, vörös és kéklábú rákok és még több száz őshonos állat - köztük a környező vizekben rendszeresen időző bálnák - paradicsoma.






Az iguánák

A Galápagos-szigetcsoporton, az óceánnal körülölelt kis szárazföldeken, ahol szinte édesvíz sincs, az életet egykor a madarak mellett az iguánák jelentették.






Ezek az 1 méter körüli hüllők kókuszhéjakban, pálmatörzseken sodródva juthattak el a dél-amerikai földrészről a Galápagos-szigetcsoportra, ahol az óriásteknősök mellett megtelepedtek, átalakultak, alkalmazkodtak a zord körülményekhez, és lett belőlük tengeri iguána, aki képes hosszú perceket a víz alatt tölteni, a sót kiválasztani, tengeri moszatokkal táplálkozni.






Az ember ösztönösen fél, irtózik a csúszómászóktól: bizony a hüllők voltak azok, akik túléltek sokszor évmilliókat, túléltek katasztrófákat, és akik mesélhetnek nekünk a múltról.

Az egész szigetcsoportot természetvédelmi területnek nyilvánították, és a városon kívülre, a természetbe csak és kizárólag idegenvezetővel lehet kimenni.

A vezetők nagyon vigyáznak, hogy az egyes szigetek között állatok ne "utazhassanak" , mert például egy tengeri iguána (leguán) elpusztul a szárazföldi iguánák szigetén.






Az állatokhoz hozzáérni tilos; 
amint megsimogattunk egy fókát, és az visszamegy társaihoz, a többiek kiközösítik, mert megérzik rajta az emberszagot.

A helyiek rendkívüli módon tisztelik az állatokat, és az állatok egyáltalán nem félnek az embertől. 

Egy-egy sólymot akár két méter távolságra is meg lehet közelíteni, akkor sem repül el, ez igaz a legtöbb madárra. 

A fókák és az iguánák mellé akár le is lehet ülni, és a gyíkok sem szaladnak el.

A szigeteken csak az ösvényeken szabad menni, mert sok madár a földön fészkel, és gyakran nem észrevehető a fészkük.


Számtalan állatfaj él itt, ezek közül a legjelentősebbek:

A Tengeri iguánák






A tengeri leguán (Amblyrhynchus cristatus) a hüllők (Reptilia) osztályába a pikkelyes hüllők (Squamata) rendjébe a gyíkok (Sauria) alrendjébe és a leguánfélék (Iguanidae) családjába tartozó faj.






Az egyetlen valódi tengeri gyík.

Testmérete: a hímek megnőhetnek akár 130 cm-re is, a nőstények azonban sosem nőnek 60 cm-nél nagyobbra.

Színe szürkészöld, a hímek a párzási időszakban vörösesre váltják színüket.

A hőmérséklet is hatással van a színükre: amint kimásznak a hideg tengerből, még feketék, de hosszas sütkérezés után visszanyerik eredeti zöldes színüket.

A sütkérezésre azért van szükség, mert az iguánák, a gyíkok családjába tartozván, hüllők, így önmagukban nem tudnak állandó testhőmérsékletet fenntartani.






Tengeri zöld moszatokkal táplálkoznak, az ezekkel szükségszerűen felvett sót ezután a sómirigyük választja ki, és napozás közben folyamatosan párologtatja el.

Erős, de valójában szelíd növényevők, táplálékuk kizárólag a víz alatti algák és a tengeri algák. 

Rövid, tompa orruk van.
Kis, borotvaéles fogai segítségével kaparja le az algákat a sziklákról.
Oldalirányban lapított farkával krokodilszerűen halad a vízben. 




A hosszú és éles karmaival kapaszkodik a sziklákba a parton vagy a víz alatt, a nehéz áramlatokat kivédve.
Nappal aktív állat.
Egyszerre csak 2-3 tojást rak.

A gyíkfélékhez tartozó tengeri iguánák az árapályzóna algáit legelik, de néha le is buknak a víz alatti algatelepekért. 

Nagy kolóniákban élnek a Galapagos-szigetek déli partvidékén.
Számuk néha a két és fél ezret is eléri kilométerenként a partvonalon.

Az 1997–98-as nagy El Ñino idején a szokásos, tápanyagban gazdag hideg áramlatokat kiszorították a tápanyagszegény meleg áramlatok, ennek hatására az iguánák táplálékforrása nagyon megcsappant.

Az iguánák szokásos táplálékául szolgáló algafajok helyét olyan algafajok foglalták el, amelyek az iguánák számára emészthetetlenek.






A testméret csökkenése a szaporodás csökkenésével járt.
Amikor azonban átvészelték a szűkös idõszakot, amikor helyreállt a megszokott táplálékbőség, az iguánák újra megnőttek, és reproduktivitásuk is helyreállt.

A példányok számát több százezerre becsülik, de veszélyeztetett, védett, kihalástól fenyegetett faj.



Galápagosi óriásteknős


A galápagosi óriásteknős vagy más néven elefántteknős (Geochelone nigra) a hüllők (Reptilia) osztályába és a teknősök (Testudines) rendjébe és a szárazfölditeknős-félék (Testudinidae) családjába tartozó faj.





Csak a Galápagos-szigeteken találhatók meg, egyre kisebb számban.





A legnagyobb ma élő szárazföldi teknősfaj, amelyet óriás voltának hangsúlyozásaként elefántteknősnek is hívnak. 
Testtömege 400 kilogramm, testhossza akár 180 cm hosszú is lehet fejétől a farkáig.

Súlyos teknőjének alakja mutatja, milyen élőhelyen él.
Azon alfajoknak, amelyek dús növényzettel borított területen élnek, a páncélja boltozatos, a lába és nyaka is rövidebb, így nem tudnak olyan magasra nyújtózni. 

Más területeken élő alfajoknak, ahol gyérebb a növényzet, a páncéljuk nyereg alakú, valamint hosszabb nyakuk és lábuk is segíti őket abban, hogy jobban elérjék a növényeket. 

A harmadik típusba a kettő ötvözete tartozik.
Ez az élőhelyhez köthető morfológiai változatosság nagy hatással volt a szigeteken tartózkodó fiatal Charles Darwinra is.





A szigetek szélsőséges éghajlati viszonyaihoz nagyszerűen alkalmazkodtak.

A hűvösebb órákat az alacsonyabban fekvő, lávafelszínű területeken töltik.
Itt azonban gyér a növényzet, ezért a hőmérséklet emelkedésével a magasabban fekvő, buja növényzetű szigetrészekre vándorolnak. 

Növényevő állat, főként fűvel és levelekkel táplálkozik, olyan felfegyverzett növényeket is „megtámad”, mint a csalánfélék és a manzanillo-fák.
Ez utóbbi valósággal égeti az emberi bőrt, de a páncélosoknak nem tud ártani, a termése kedvelt csemegéjük.





Az óriásteknősök nem a gyorsaságáról híresek, mindössze 0,25 km/h-val sétálnak.
Az óriásteknősök napi vándorlásuk során ugyanazt az ösvényt használják. 
Állatkerti megfigyelések szerint meghatározott sorrendben mennek alvóhelyükre, amelyen belül minden egyed saját területet foglal el. 

Körülbelül 16 órás szendergés után indulnak ki a külső kifutójukba, szintén meghatározott, de fordított irányú sorrendben, mint befelé.
Vagyis az hagyja ott legutoljára a házat, aki legelőször lépett be.
A természetben is megfigyelték, hogy összehangolják a napi vándorlásukat. 

Az évek során több ezernyi teknősláb által legyalult ösvények valóságos országutakká válnak.
Fontos, hogy ezeken járjanak, mert a legrövidebb utat jelzik a ritka vulkanikus tavakhoz, az ösvényekről letérve valószínűleg eltévednének.
A sorrend a szociális rendszer és dominancia-viszonyok meglétét is jelzi.





A nőstények illatanyagokkal jelzik fogékonyságukat január és augusztus között. Mikor a hímek a levegőt szimatolva erről tudósítást kapnak, felkerekednek megkeresni az illat forrását.
A találkozást a hím heves udvarlása követi, amely gyakorlatilag azt jelenti, hogy rámászva mozgásképtelenné teszi, majd párzik vele. 

A nőstények júniustól decemberig több alkalommal ásnak fészket, amelyekbe egyenként átlagosan 10 tojást raknak.
A tojások lerakására az alacsonyabban fekvő napos területek a legmegfelelőbbek, a nőstények rendszerint a megszokott fészkelőhelyükre térnek vissza.
A lerakott tojásokat a nőstény gondosan betemeti, majd a nap melegére bízza a költésüket. 





A hőmérsékletviszonyoktól függően 3-8 hónap alatt kelnek ki a kis teknősök.
A gyámoltalan, de korán önállóságra kényszerült fiatalok közül csak nagyon kevesen élik meg az első tíz életévüket.
A nagyobbra nőtt teknősöknek azonban már nincs természetes ellensége, így akár 120-200 évig is élhetnek.
A legöregebbnek tartott egyed Harriet, egy ausztrál állatkert lakója, aki 1830-ban született.

Bár vannak kihalt alfajai és olyan alfajai is melyek száma nagyon kevés a faj összlétszáma 14-15 ezer egyed között van, ezért a Természetvédelmi Világszövetség a „sebezhető” kategóriába sorolja.






Élőhelyén igyekeznek mindent megtenni a faj megmentése érdekében.
Mivel a Galapagos-szigetek Ecuador legtöbb bevételt hozó tartománya, és ez kizárólag a turizmusnak köszönhető, igyekeznek a szigetek legfőbb vonzerejét adó teknősöket megóvni. 

A ritkább alfajokból tojásokat hoznak be a Charles Darwin Kutatóközpontba, ahol kikeltik azokat.
A fiatal teknősöket, mihelyst elérik azt a méretet, hogy már nem fenyegetik őket a betelepített disznók, patkányok, kutyák és macskák, visszaengedik természetes környezetükbe.

Emellett igyekeznek a szigeteket megtisztítani a fiatal teknősökre veszélyes betelepített állatoktól és a teknősök fő táplálékkonkurenseitől, a szintén betelepített kecskéktől, szamaraktól és szarvasmarháktól.

Impozáns mérete és ritka volta miatt kedvelt állatkerti állatnak számít. 
Elsősorban a gyakoribb alfajait tartják. 

Főleg az amerikai állatkertekben elterjedt faj, néhány gazdagabb magángyűjtőnél is megtalálható az Egyesült Államokban.

Magyarországon egyetlen állatkertben sem látható, legközelebb Bécsben és Prágában találkozhatunk vele.








   



Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:

- Gyógyító növényeink 2. rész: 


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:







Szeretettel,

Gábor Kati



blog oldalam: 










CETEK

$
0
0

CETEK



A cetek (Cetacea) az emlősök osztályának egyik rendjét alkotják.




A legújabb genetikai alapú rendszertan a ceteket a párosujjú patásokkal együtt a Cetartiodactyla nevű új rendbe sorolja. 

Ez azonban még nem terjedt el eléggé, ezért a ceteket továbbra is külön rendként tárgyaljuk.

A cetek rendjébe tartoznak a bálnák és a delfinek, valamint a kihalt 
Archaeoceti („őscetek”).



Rendszertani besorolás


Ország:       Állatok (Animalia)
Törzs:         Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs:      Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály:    Négylábúak (Tetrapoda)
Osztály:      Emlősök (Mammalia)
Alosztály:    Elevenszülő emlősök (Theria)
Csoport:      Eutheria
Alosztályág: Méhlepényesek (Placentalia)
Öregrend:   Laurasiatheria
Csoport:      Cetartiodactyla
Rend: Cetek (Cetacea) Kerr, 1792

Alrendek:

Archaeoceti – kihalt
Sziláscetek (Mysticeti)
Fogascetek (Odontoceti)




Mint minden emlős, a cetek is levegőt lélegeznek be, tüdejük van, meleg vérűek, utódaikat szoptatják.
A cetek szárazföldi emlősöktől származnak.
Az evolúció során kitűnően alkalmazkodtak a vízi életmódhoz.
Alakjuk áramvonalas, a halakéhoz hasonló.
Mellső végtagjaik uszonyokká alakultak át, hátsó végtagjaikat elveszítették.
Gyakorlatilag nincs szőrzetük.




Az emlősök ügetéséből átörökölt, a gerincet függőlegesen hullámoztató mozgással úsznak, szemben a halak és hüllők oldalirányban hullámzó mozgásával.
Ennek megfelelően farkúszóik is vízszintesek.

A cetek nagy termetű állatok.
Testhosszuk kifejlett korukban fajtól függően 1,2–30 m, tömegük 30–180 000 kg.
Közülük kerül ki a ma élő legnagyobb állat, a kék bálna.



Kék bálna


A kék bálna szinte kizárólag lebegő világítórákokat, úgynevezett krilleket fogyaszt, azonban néha evezőlábú rákokkal (Copepoda) is táplálkozik.


A táplálékként szolgáló zooplanktonban levő rákfajok óceánokként változóak.

A cetek kicsinyét olykor borjúnak nevezik.



Nagy ámbráscet borjával


A cetek rendje három alrendre osztható:


- Archaeoceti: 

– A csoport a fogas- és sziláscetek differenciációjával megszűnt

- Sziláscetek (Mysticeti):

Nincsenek fogaik.
Apró állatokkal táplálkoznak, amelyeket a szájpadlásukról lógó szarulemezek, a szilák segítségével szűrnek ki a vízből. Ebbe az alrendbe tartozik a bálnák egy része.



Kék bálna


- Fogascetek (Odontoceti):

Fogaik vannak, halakkal vagy tintahalakkal táplálkoznak.
Különleges képességük, hogy a visszhang alapján tájékozódnak.
Ide tartoznak a csőröscetfélék, a nagy ámbráscet, a törpeámbráscet-félék és a delfinek.

A két ma élő alrend fejlődése mintegy 34 millió éve vált külön.
Mindkét alrend további családokra oszlik, összesen több mint 80 fajjal – ezek száma nem egyértelmű, mert bizonyos csoportokat egyes szakemberek önálló fajnak tekintenek, míg mások csupán alfajnak.




A körülbelül 80 cetfaj sorrendben



A cetek legkorszerűbb rendszertani osztályozása a következő:


1. - Archaeoceti alrend

Autoceta csoport:

2. - Sziláscetek (Mysticeti) 




alrendjébe az alábbi családok tartoznak:

- simabálnafélék (Balaenidae)




- szürkebálnafélék (Eschrichtiidae)




- barázdásbálna-félék (Balaenopteridae)




- törpesimabálna-félék (Neobalaenidae)


3. - Fogascetek (Odontoceti) 




alrendjébe az alábbi családok tartoznak:

- ámbráscetfélék (Physeteridae)
- törpe ámbráscetfélék (Kogiidae)
- törpe ámbráscet (Kogia breviceps)
- kis ámbráscet (Kogia simus)
- csőröscetfélék (Ziphidae)
- delfinfélék (Delphinidae)
- disznódelfin-félék (Phocoenidae)




Folyamidelfinek (Platanistoidea) öregcsaládjába az alábbi családok tartoznak:

Platanistidae:

gangeszi folyamidelfin (Platanista gangetica)
indusi folyamidelfin (Platanista minor)

Iniidae:

amazonasi folyamidelfin (Inia geoffrensis)
bolíviai folyamidelfin (Inia boliviensis)

Lipotidae család:

kínai folyamidelfin (Lipotes vexillifer)

Pontoporiidae család:

sósvízi folyamidelfin vagy La Plata-i delfin (Pontoporia blainvillei)

Squalodontoidea öregcsalád - kihalt:

Squalodontidae család



Jangcei folyami delfin


A cetek szervezete a vízi életmód követelményei szerint alakult át.
Mellső lábaik uszonyokká alakultak.
Hátsó lábaik teljesen elcsökevényesedtek, kívülről nem láthatóak.
Farkuk végén a halakéhoz hasonló, de vízszintes állású farokuszony fejlődött ki.
A legtöbb cetfajnak hátuszonya is van.

Bőrük alatt vastag zsírréteg van, amely részben energiatartalékul, részben hőszigetelésként szolgál.
Szívük más emlősökhöz hasonlóan két kamrából és két pitvarból áll.

A fejük tetején levő orrnyíláson át lélegeznek.
A szilásceteknek két, a fogasceteknek csak egy orrnyílásuk van.



A kékbálna orrnyílásai


Amikor az állat a felszínre emelkedve kifújja a levegőt, a kicsapódó pára jellegzetes alakú felhője láthatóvá válik. 




Képesek hosszú ideig (az ámbráscet több mint 120 percig) levegővétel nélkül a víz alatt maradni.
Légzésük nem automatikus, emiatt csak úgy képesek aludni, hogy agyuk egyik féltekéje mindig éber állapotban marad.

A cetek közül egyes fajok mikroszkopikus planktonnal táplálkoznak, mások nagy testű állatokkal táplálkozó ragadozók.




A nőstény cetek egyszerre csak egy utódnak adnak életet, és azt hosszú ideig (egyes fajok több mint egy évig) szoptatják.

Az anyaállat és utódja között erős érzelmi kapcsolat van.




Az ivarérettséget a cetek általában későn, 7–10 éves korukra érik el.

A hím nemi szervei a testüregen belül helyezkednek el, ami úszáskor a közegellenállást csökkenti.
A legtöbb cetfajnál nem alakulnak ki állandó párok.
A nőstények egy párzási időszak alatt gyakran több hímmel is párosodnak.
Az újszülött állat farkával előre jön a világra, ez csökkenti a fulladás veszélyét.
Az anyaállat szoptatáskor aktívan préseli ki a tejet emlőjéből.

A cetek valamennyien szárazföldi emlősök leszármazottjai.
A DNS-ek összehasonlítása alapján a párosujjú patások közé tartozó vízilófélékkel (Hippopotamidae) állnak a legközelebbi rokonságban.
A cetek ősei kb. 50 millió éve tértek át a vízi életmódra.
A filogenetikus rendszertan a ceteket nem külön rendnek tartja, hanem a párosujjú patásokkal együtt a Cetartiodactyla nevű új rendbe sorolja.




A legtöbb nagy testű cetfaj a cetvadászat hatására ma veszélyeztetett állatnak számít.

A legnagyobb veszélyben azonban élőhelyük változása miatt a folyami delfinek vannak.

A delfinek által lakott folyókat legnagyobb mértékben az ember gazdasági tevékenysége, az öntözés és energiatermelés céljait szolgáló duzzasztógátak építése veszélyezteti.

Így például a Kínában a Jangce folyón épülő gátak veszélyeztetik a baiji fennmaradását.




Az Irrawaddy és a Mekong folyókon épülő gátak a ritka Irrawaddy-delfin kipusztulását okozhatják.

A nagy testű ceteket évszázadokon át vadászták olajukért, húsukért, sziláikért.
Az ámbráscetet a beleiben található, illatszerek alapanyagául szolgáló ámbráért is vadászták.
A 20. század közepére a vadászat miatt több cetfaj majdnem teljesen kihalt.

A Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (International Whaling Commission, IWC) 1986-os moratóriumában határozatlan időre megtiltotta a kereskedelmi célú cetvadászatot.
A moratórium ellenére Norvégia, Izland, Feröer és Japán ma is folytatják a vadászatot.
Szibéria, Alaszka és Kanada egyes természeti népei ugyancsak vadásznak cetekre.




A delfinek életét a halászat is veszélyezteti, mert az állatok véletlenül a halászok hálóiba kerülve elpusztulhatnak.
A Csendes-óceánon folytatott tonhalhalászat évente több ezer delfin életét követeli.
Egyes országokban a halászok húsukért szándékosan is ejtenek el delfineket.

A haditengerészet által mélységi felderítésre használt eszközök kárt tehetnek a cetek érzékszerveiben, és pusztulásukat is okozhatják.

Pinokkió történetében Pinokkió apját, Dzsepettót egy cet nyeli el, és hosszú ideig él a cet gyomrában.




A Biblia többször is említi a ceteket.
Legismertebb Jónás története, akit egy nagy hal nyelt le:

Az Úr pedig egy nagy halat rendelt, hogy benyelje Jónást.
És lőn Jónás a halnak gyomrában három nap és három éjjel.
És könyörge Jónás az Úrnak, az ő Istenének a halnak gyomrából.
(…) És szóla az Úr a halnak, és kiveté Jónást a szárazra.

További említések:

Tenger vagyok-é én, avagy czethal, hogy őrt állítasz ellenem? (Jób könyve, 7.12.)
Mert a miképen Jónás három éjjel és három nap volt a czethal gyomrában, azonképen az embernek Fia is három nap és három éjjel lesz a föld gyomrában. (Máté evangéliuma, 12.40.)




Cetek az irodalomban:

Douglas Adams: Galaxis útikalauz stopposoknak című regényében a delfin a "második legértelmesebb faj" a Földön (közvetlenül az egerek mögött és az emberek előtt).
Egy ámbráscet is szerepel a regényben.

Arthur C. Clarke: A delfinek szigete című ifjúsági regénye ugyancsak a delfinek és az emberek barátságának lehetőségeit járja körül.

Herman Melville regénye, a Moby Dick egy bálnavadász és egy fehér ámbráscet harcáról szól.

Robert Merle: Állati elmék című regénye a delfinek haditengerészeti alkalmazásának lehetőségére és erkölcstelenségére figyelmeztet.

Szilárd Leó: A delfinek hangja

Cetek a filmekben:

Szabadítsátok ki Willyt!
Flipper






A Sziláscetek(Mysticeti):


A sziláscetek (Mysticeti) a cetek rendjébe tartozó tengeri emlősállatok.
Fogaik nincsenek.
Apró állatokkal táplálkoznak, amelyeket a szájpadlásukról lógó szarulemezek, a szilák segítségével szűrnek ki a vízből. Ebbe az alrendbe tartozik a bálnák fajainak egy része.

Szociális és táplálkozási viselkedésük összevethető legközelebbi szárazföldi rokonaik, a legelő életmódú párosujjú patások életmódjával.

A legtöbb faj évszakos vándorlást mutat, fél éven keresztül a hidegebb északi vizekben táplálkoznak, majd fél évig gyakorlatilag koplalnak a melegebb vizekben, ahol az utódok születése történik és az utódnevelés.



Csendes - óceáni északi simabálna


Sziláscetek alrendje

Evolúciós időszak: Késő eocén - jelenkor 34–0 Ma

Rendszertani besorolás

Ország:       Állatok (Animalia)
Törzs:         Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs:      Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály:    Négylábúak (Tetrapoda)
Osztály:      Emlősök (Mammalia)
Alosztály:    Elevenszülő emlősök (Theria)
Csoport:      Eutheria
Alosztályág: Méhlepényesek (Placentalia)
Öregrend:   Laurasiatheria
Csoport:      Cetartiodactyla
Rend: Cetek (Cetacea)
Alrend:        Sziláscetek (Mysticeti)

Fajok
4 család, 12 faj


Rendszerezés:

A rendszerezés alapja a szilák mérete és alakja.

A testméretek a kifejlett állatra vonatkoznak.

- Simabálnák családja (Balaenidae):




Grönlandi bálna (Balaena mysticetus)

Előfordulás: északi sarkköri vizek.
Nagyság: 14–18 m
Tömeg: 60-100 t

Északfoki bálna, északi simabálna vagy vizcayai bálna (Eubalaena glacialis)

Előfordulás: Az északi félteke mérsékelt övi óceáni területei.
Nagyság: 13–18 m
Tömeg: 50-100 t

Déli bálna vagy déli simabálna (Eubalaena australis)

Előfordulás: A déli félteke mérsékelt övi és sarkköri vizei.
Nagyság: 11–18 m
Tömeg: 30-80 t

Az utóbbi kettőt gyakran egy fajnak tekintik.

- Törpe simabálnák családja (Neobalaenidae):

Törpe simabálna vagy törpebálna (Caperea marginata vagy Neobalaena marginata)

Előfordulás: A déli félteke mérsékelt vizei, 30° és 52° között.
Nagyság: 5,5-6,5 m
Tömeg: 3-3,5 t

- Szürke bálnák családja (Eschrichtiidae):

Szürke bálna (Eschrichtius robustus vagy Eschrichtius gibbosus)

Előfordulás: A Csendes-Óceán északi és keleti vizei.
Nagyság: 13–15 m
Tömeg: 15-40 t

- Barázdásbálnák családja (Balaenopteridae):

Csukabálna (Balaenoptera acutorostrata)




Előfordulás: Az északi félteke vizei.
Nagyság: 6,9–10,7 m
Tömeg: 4-10 t

Tőkebálna (Balaenoptera borealis)

Előfordulás: Minden óceán, kivéve a sarkkörök vizei.
Nagyság: 13,7–19,5 m
Tömeg: 15-28 t

Trópusi bálna (Balaenoptera edeni)

Előfordulás: Trópusi és szubtrópusi vizek.
Nagyság: 12–15 m
Tömeg: 12-25 t

Kék bálna (Balaenoptera musculus vagy Sibbaldius sulfureus)




Előfordulás: Minden óceánban.
Nagyság: 24–30 m
Tömeg: 100-180 t

A legnagyobb testű ismert állat a Földön.




Közönséges barázdásbálna vagy hátúszós bálna (Balaenoptera physalus)




Előfordulás: Minden óceánban.
Nagyság: 18–22 m
Tömeg: 30-80 t

Hosszúszárnyú bálna vagy púpos bálna (Megaptera novaeangliae vagy Megaptera versabilis)

Előfordulás: Minden óceánban.
Nagyság: 12–16 m
Tömeg: 25-40 t

Déli csukabálna (Balaenoptera bonaerensis)

Előfordulás: Déli félteke vizei.
Nagyság: 6,9–10,7 m
Tömeg: 4-10 t




   



Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:

- Gyógyító növényeink 2. rész: 


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:






Szeretettel,

Gábor Kati



blog oldalam: 




Az igazi Tündérország - Legendák

$
0
0

Az igazi Tündérország - Legendák


Az igazi Tündérország mitológia






Ha tündérre gondolunk áttetsző, rózsaszín ködfelhőben repkedő leánykák jelennek meg a lelki szemeink előtt. 

Nos, ilyenkor nem a magyar tündéreket látjuk, a kelta hitvilág lényei jelennek meg előttünk.

Mondj néhány magyar tündérnevet! 
Látod? 
A Tündér Ilonán kívül semmi nem jut az eszedbe. 
Pedig nagyon sokan vannak! 
Rapsóné, Firtos, Tartod, Ramocsa, Tarkő, Olt, Maros, Aranyos…

Most még idegenül hangzanak számodra e nevek, pedig ők hús-vér valóságban létező igazi magyar tündérek.

Váraik a mai napig állnak szép Tündérországban, bármikor felkeresheted. 
Az ott élő emberek szívesen elmesélik neked a környéken lakó tündérek történeteit, cselekedeteit. 
Nem tudod hol van Tündérország? 
Erdélyt Mátyás király óta Tündérországnak hívják, mert azt a földet valaha tündérek népesítették be.




A magyar tündérek valós, létező lények, akik csak abban különböznek Tőled, hogy képesek az átváltozásra, tündökölnek, fényességet ontanak magukból és használják a harmadik szemüket, azaz a hatodik érzéküket. 

Ezeket a tulajdonságokat mutatja nevük: tűnik, tünékeny, tündököl… 
Ezeket a képességeket bármikor előhívhatod magadból a mágikus tündértanok segítségével. 

Ugyanúgy sírnak, nevetnek, kacagnak, mint Te. 
Ha kell az ördöggel is cimborálnak. 
Óvják és védik a természetet, saját ősi tündérhagyományaikat, melyek a Te hagyományaid is. 

A tündérek a mi ősmagyar hitvilágunk főszereplői.

Régi csillagneveink szerint tündér volt ősvallásunk isten asszonya. 
A Kis Göncölt Tündérasszony csillagának, Tündérasszony palotájának, illetve Nagyboldogasszony csillagának, Nagyboldogasszony társzekerének nevezték.




Göncölszekér - Tündérasszony palotája


Tündérek járták lélekvezetőként a Tejutat, amit Tündérútnak hívtak. 

A Tejút-hasadék mélye a Hattyú csillagkép farkánál a Tündérek fordulója, a Tejút-hasadék nyílása a Tündérek tánca, a Szíriusz csillag a Tejút másik végénél a Tündérfő.

A magyarok ősvallása szerint a Szíriusz bolygóról, azaz a Tündérfőről származunk. Csillagszármazásunk, tündérvallásunk, tündérszármazásunk tehát kétségtelen.

A magyar tündér mitológiában az aranyszínnek központi szerepe van éppen úgy, mint földi világunkban a Napnak. 
Mindkettő fényesen ragyog. 
Ismerünk aranyhajú tündéreket, aranyos ruhában járó tündéreket és ismerünk olyanokat is, akik aranykönnyet ejtenek, ha sírnak, ha mosolyognak rózsa hull az ajkukról és aranyoroszlánok őrzik a kapujukat. 




Ez a sok fényesség természetesen idilli életkörülményeikre utal. 
Dalolnak, kacagnak, mulatnak, táncolnak s „minden éjjel egy pár sarut elnyűnek”. 

Hogyan is nevezhetnénk másképpen Tündérországot, mint Arany Boldoghonnak? 
A fákon ragyogó csillagok teremnek, ezüst patak folyik. 

A mi célunk az, hogy megtaláljuk ezt a boldog hont itt ebben a földi életben, hiszen a tündérek mi magunk vagyunk csak már egy kissé elfeledkeztünk ősi mívoltunkról. Elvesztettük az átváltozás és a tündöklés képességét.

Ahhoz, hogy újra megtaláljuk Arany Tündérországunkat sok-sok viszontagságon kell még átmennünk, szellemek, ármánykodók és állatok hadait kell leküzdenünk. Az odavezető úton keresztül megyünk a Réz-erdőn és az Ezüst-erdőn is, azaz életünk apróbb örömein.






Hol is van Tündérország? 

Hetedhét országon, hét tengeren, hét világon, hét mély völgyön is túl. 

Ne felejtsük el a hetes szám fontosságát, mely a magyarok és egyben a mágusok száma is. 

Isten hat nap alatt teremtette a világot és a hetediken megpihent. 

A sárkánynak hét feje van, hét ága az életfának, a szivárványnak hét fő színe és testünkbe hét főkapun keresztül lép be a Forrásból jövő isteni energia.

A magyar tündérmitológia legszebb pillanatait Orbán Balázs, Benedek Elek, Vörösmarty Vitéz Mihály és Ipolyi Arnold ősvalláskutató pap örökítette meg korunknak.




„Ez emlékek tanúsítják, hogy Erdély és hétvára, a héterdő, 
nem ok nélkül tartatott a tündérek regés honának, 
rá a tündérek honát jelölő hetes szám utalt már, 
vagy hogy e számok értelme ránézve ily mythosi alapból alkalmaztatott, 
mint a hol bizonyára az egész magyar földön legrégibb, 
és legeredetibb ősvallási pogány cultus létezett, 
ha felvesszük hogy az atillai székely maradékok által ez az újabb bejövetig élénken és szakadatlanul gyakoroltatott, 
mint pedig a Magyarországban megerősült kereszténység idejében, 
amannak Pogány váraiban még sokáig dívott;
a papi jósnői szertartások, 
és az őshit emléke sokáig fentartatá az általunk képviselt tündéri képzetek emlékét is, minélfogva természetes, 
hogy a tündér emlékek még élénkebben fenmaradtak e helyekhez tapadva, 
a minthogy már általában is a legbecsesebb néhány mythosi emlékünk.”

(Ipolyi Arnold: Magyar Mythologia, IV. fejezet, részlet)

(Forrás: karcolat)



 Legendák:






A Gyilkos-tó legendája:


Élt valamikor Gyergyó környékén egy csodaszép lány, Fazekas Eszter. 

Haja kökény fekete volt, szeme szürkészöld, alakja, mint a szélben hajladozó büszke jegenye.

Egy napsütéses júliusi délelőtt Eszter elment a szentmiklósi vásárba. 

Ott találkozott egy olyan daliás legénnyel, aki két karjának szorításával kipréselte a medvéből a szuszt, és aki a legszívhezszólóbban furulyázott az egész környéken, de tudott házat ezermesterkedni és szekeret faragni is. 

Ahogy szemük összevillant- és mert a szerelem hirtelen jön a szíven üt, mint a villám- megszerették egymást.

A fiú égszínkék selyemkendőt vásárolt Eszternek a tükrös pogácsa mellé és megkérte, hogy legyen a mátkája. 

Az esküvőre nem kerülhetett sor, mert a legény elvitték katonának. 

A lány hűségesen várta kedvesét.

Esténként mikor a nap a hegyek mögé ereszkedett, agyagkorsójával kiment a fenyvesek alá a csobogóhoz és ott sóvárgott órákon át szíve választottja után. 

Még a közeli hegyeknek is meglágyult a szíve a sóhajozástól, fájdalmas szép énektől.

Történt azonban egyik vasárnap délután, hogy meglátta Esztert arra jártában egy zsiványvezér. 

Nyergébe kapta a gyönyörű lányt és elvágtatott vele mint szélvész a Kis-Cohárdhoz, az ezerarcú sziklák közé, ahol tanyája volt.

Aranyát, ezüstjét ígérte Eszternek, gyémántos palotát akart építeni, csakhogy megszeresse. 

A fiatal lány nem viszonozta a zsivány szerelmét.

 Régi mátkáját várta vissza, amikor felkelt a nap, és akkor is, amikor lehunyta a szemét a világ. 

Ennek láttán feldühödött a zsivány és kényszeríteni akarta Esztert, hogy legyen a felesége. 

Eszter a néma szemtanúkhoz, a hegyekhez kiáltott segítségért. 

Sikolyát megértették a sziklák és ezen a júliusi éjszakán eget és földet rázó mennydörgéssel válaszoltak. 

Zuhogott az eső, a cikázó villámok megvilágították a koromsötét éjszakát.

Hajnalban hatalmas robajjal óriási szikladarabok zuhantak a mélybe, és az iszonyatos földindulás maga alá temetett mindent, a lányt, a zsiványt, sőt még a pásztort is nyájastól, aki a szembelevő hegyoldalon legeltetett.

Július utolsó vasárnapjának hajnalán, a nap első aranyló sugarai bevilágították a sziklákkal borított vidéket.

A völgyet ahol tegnap még kristálytiszta vizével a Vereskő-patak csobogott, teljesen elzárta a leomlott hegyoldal. 

Amikor a megáradt patak zavaros vize elérte a sziklagát tetejét, megfojtotta a füveket, bokrokat és megölte a fákat. 

A keskeny völgy helyén tó keletkezett, amelynek vizéből máig is kiállnak a fenyőerdő maradványai.

A környék pásztorai Gyilkos-tónak nevezték el ezt a tavat.

Így lett a hegy halálából ez élet vize.

Ha napsütésben belenézel a tó vizébe, Eszter szürkészöld szemei tekintenek szelíden vissza rád...






A Medve-tó keletkezésének legendája:


Szováta felett az erdőben, nem is olyan rég, volt egy szép tisztás. 
Bükkfa csipkézte széleivel, olyan volt, mint egy leterített medve. 

Itt élt fényes palotájában egy csodaszép tündérasszony. 
Bebarangolta az erdőket, mezőket és amerre járt, nyomában csak úgy fakadt a sok tarka virág.

Egy szép napon, amikor a környéket járta, megpillantott egy ügyes székely legényt, aki éppen a juhait őrizte.

- De szép! - mondta, és egyszeriben beleszeretett.

Nem volt attól a perctől nyugta. 
De a tündértörvény tiltotta, hogy találkozzék vele. 

Csak az éj leple alatt ereszkedett le a Juhod völgyébe, hogy hallgassa kedvese keserves nótáját.

- Értem sír a furulyája! -sóhajtotta ilyenkor a szépséges tündérasszony, de ügyelt, hogy a kakasszóra visszaérjen börtönébe, a fényes palotájába. 
Nyomában ilyenkor csupa tűzvirág nyílott.

- Nélküled - így egy szép napon a tündérasszony- se szépnek, se csúnyának nem érdemes lenni! -avval elhatározta, dacol a tündértörvénnyel, és találkozik a dali székelylegénnyel.

Le is ereszkedett a völgybe, homlokán a fénylő vacsoracsillaggal, de hogy közeledett kedvese esztenájához, meglátta, hogy egy szép leánnyal csókolózik.

- Te szerencsétlen halandó-, ezért keserűen meglakolsz mondta, és azon nyomban a dali székely legény, az esztenája és a juhai vakkővé változtak.

- Jaj nekünk! -borult a leány a szeretője alakját megőrző hideg kőre, de teste melegével sem tudta életre kelteni azt, aki egyszer kővé változott.

De a kegyetlen, csodaszép tündérasszony is keserűen meglakolt. 
Többé nem lelte helyét, arccal se fordult a palotája felé, csak a hegyeket járta, fehér fátylát a tövisbokrok megszaggatták, foszlányaiból sóvirág lett és ellepte a hegyeket.

- Süllyedj el! Tűzhelyed többé nem lehet otthonom - mondta, amint egyszer a tekintete a fényes palotája felé tévedt.

Eltűnt bizony az, és a helyén egy iszonyatosan mély gödör tátongott. 
Szélei ma is állanak, királyára emlékeztetnek.

- Jaj nekem - rogyott a földre a szívtelen tündérasszony, és szeméből, amelyet eddig még nem áztatott soha könny, sós patak fakadt.

Az elsüllyedt palota helyén így keletkezett a Medve-tó, amelyet alulról még ma is az elkárhozott tündérasszony tűzhelyének parazsa fűt és Szováta felett a viharban az ő bánata jajong.




  

Maros és Olt legendája:
  

Rengeteg nagy sziklahegy emelkedik Balánbánya fölött: Tarkő a neve.

Arról a szépséges szép tündérasszonyról nevezik Tarkőnek, aki ennek előtte több ezer esztendővel itt lakott aranypalotában. 

Volt mindene, amit szeme-szája kívánt; volt két nevendék leánya: Maros és Olt, mind a kettő szép, mint a ragyogó nap, s Tarkő tündér mégis szomorú volt mindig. 

Naphosszat üldögélt a palota ablakában, mely keletre nézett, szeméből folyt a könny, s a szívéből sűrű sóhajtás szállott a magas egekbe. 

Sok nagy szomorúságot okozott anyai szívének a két leányzó, akik folyton perlekedek. 

Maros, az idősebb, csendesebb természet volt, de bántotta erősen, hogy a könnyen lobbanó, tüzes Olt mindenben első akart lenni. 

De volt ennél nagyobb szomorúsága is az ő szívének.

Még gügyögő gyermekek voltak a leányai, mikor a tündérek királya számkivetette az ő férjurát, aki hatalmas nagyúr volt a tündérek között, s egyszer feltámadott a király ellen is.

-Az legyen a büntetésed, mondotta a tündérek királya, hogy soha többé ne lásd a feleségedet. 
A tenger legyen a te birodalmad, a feleségedé a szárazföld. 
Eredj, s vissza ne kerülj ide többet!

A számkivetett tündér, Tarkő ura, a Fekete-tenger mellett 
húzódott meg, onnét sóhajtozott vissza szép felesége és gyermekei után. 

Hiába kért, hiába várt kegyelmet, nem kapott soha.

-Anyám, édesanyám kérdezte egyszer Maros, miért vagy mindég olyan szomorú?

Mondotta Tarkő:

-Két nagy bánat nehezedik az én szívemre. 
Az egyiket ti okozzátok, mert mindég vetélkedtek. 

A másik nagy bánatot a mi királyunk okozza, aki számkivetette a ti apátokat. 

Ezért vagyok talpig gyászban, viselem is a gyászt halálom napjáig. 

Ha egyetértenétek, eljuthatnátok hozzá. 
Folyóvízzé változtatnálak, s összetett erővel áttörhetnétek sziklákon-, hegyeken, vad rengetegeken.

-Akarjátok, hogy folyóvízzé változtassalak?

-Akarjuk, akarjuk! Mondták lelkes szóval a leányok.

De míg Tarkő a másik szobába ment a varázsvesszőért, a két leány összeveszett azon, hogy kinek a neve alatt utazzanak. 

Tarkő nem hallotta a perlekedést, s megölelvén, megcsókolván a lányokat, mindkettőt meglegyintette az aranyvesszejével. 

Abban a pillanatban csörgedező patakká váltak, s elindultak ketten kétfelé.

-Ó, jaj nekem, hát nem együtt mentek? 
Jajgatott Tarkő. ; Jertek vissza, jertek!

De már nem hallották jajszavát. 

Olt tüzesen tört előre, Maros is szaladott, de már valamivel csendesebben, de más irányba. 

S amint tovább-továbbhaladtak, nőttek, növekedtek. 

Olt szilajul vágott a hegyeknek, sodorta a fákat, köveket, sziklákon tört keresztül. 

Ám alig ért a verestoronyi szorosig, kimerült, alig-alig folydogált, meg-megállapodott, s nagy nehezen lépett egyet-egyet elébb.

Búsan sóhajtozott magában:

-Ó, miért nem hallgattam édesanyám szavára! 
Itt kell elpusztulnom egyedül, elhagyottan, senki sem könyörül rajtam.

Ám egyszerre zúgást, morajlást hall, s ím látja, hogy hömpölyög felé lassan, méltóságosan egy rengeteg nagy folyó. 

És hallja Maros hangját:

-Jere, jere! Tarts velünk! Engem magába fogadott a Duna, ő elvisz édesapámhoz, elvisz téged is.

-Ó, vigyél el engem is esdekelt, Olt, hadd látom meg édesapámat!

Abban a pillanatban a vén Duna hátára kapta Oltot, ki bezzeg most szeretettel ölelte, csókolta testvérét, Marost. 

Így látták meg édesapjukat, ki ott állott a Fekete-tenger partján, azon a helyen, ahol a Duna beléje szakad.




  
A Szent Anna tó legendája:


Szent Anna-tó legendája a néphagyományban mind a mai napig élő rege szerint a tó helyén valamikor égbenyúló bérc emelkedett.

Vele szemben egy másik hegy kopár sziklái ostromolták az eget. 

A két hegy csúcsára két gonosz testvér, Gáspár és Sándor grófok építettek várat, egyikük ezüstből, a másik pedig aranyból.

Az egymással versengő, civódó grófok állandó rettegésben tartották a környékbeli lakosságot. 

Egy alkalommal egy gazdag utazó, aki gyönyörű négylovas hintón érkezett Sándor úr várához, éjjeli szállást kért a vár urától.

A kapzsi gróf, miután nem tudta rábeszélni vendégét az irigyelt fogat eladására, kockajátékon elnyerte tőle. 

Eldicsekedvén szerzeményével Gáspár grófnak, az fogadást ajánlott, miszerint, ha ő egy nap leforgása alatt sokkal szebb és drágább fogatot nem szerez, akkor vagyonát öccsének adja.

Gáspár ördögi tervet eszelt ki: a környék falvaiból összeszedette a nyolc legszebb szüzet és gyönyörű lószerszámmal ellátva, befogatta őket a legszebb hintójába. 

A szerencsétlen teremtések azonban meg sem bírták mozdítani a kocsit. 

Erre Gáspár gróf- szörnyű haragjában - ostorával rávágott a fogat élén levő legszebb lányra, akit Annának hívtak.

Isten, meghallgatva a fájdalomtól térdre rogyott Anna könyörgését, szörnyű ítéletet hozott: 
megmozdult a föld, megnyíltak az ég csatornái, s az istentelen grófok várai a várhegyekkel együtt nagy robajjal a mélységbe zuhantak. 

Helyükön másnapra egy sötét vizű tengerszem tükrözte vissza a felkelő nap sugarait. 

Így nyerte a tó a Szent Anna-tó nevet.






A TÁLTOS legendája:


A magyar népi hitvilág természetfeletti erejű személye, aki a természetfeletti lények rendelése következtében lett táltossá. 

Ez már születéskor megnyilvánult, mert jellel jött a világra.

 Ez a jel a fölösszámú csontban mutatkozott meg, mert a táltos foggal, ill. tíznél több ujjal született. 

Már gyermekkorban eltért viselkedése az átlagtól: igen sokáig szopott, kevés szavú, csendes magaviseletű, szótlan, zárkózott, félrevonuló, sőt néha búskomor volt, de korához mérten rendkívül erős. 

A hetedik év jelentős volt az életében, addig ellophatták a fogát és akkor nem lett táltos képessége, vagy akkor eltűnt a szülői háztól, mert elvitték a táltosok, tehát táltossá lett. 

Néhol vizsgát kellett még tennie: Hajdú-Biharban fa "ágát-bogát", Nagyszalontán létrát kellett megmásznia. 

Sajátos volt a tápláléka: tejen, másodsorban tojáson élt. 

Mindent tudott, jövendölt, megmondta, hol van kincs a földben, jégesőt, vihart okozott és oszlatott, testét nem fogta golyó. 

Jellemző tevékenysége a viaskodás: 
a táltosok kerekek (vas és tüzes kerék), 
különböző színű lángok (kék és vörös), 
ellentétes színű csődörök (szürke és pej), 
leginkább pedig bikák (fekete, füstös és fehér szőke) alakjában viaskodtak. 

A viaskodás célja az időjárás eligazítása, jóra vagy rosszra fordítása. 

Előre tudták, hogy hol, mikor, milyen alakban és kivel kell megvívniuk. 

A táltosképzet a magyarság etnikus sajátossága és a pogány magyar hitvilág, ill. a samanizmus emléke.








Továbbá:





- Világszép Tündér Ilona - ősmagyar legenda:

- Magyar mitológia és rovások - Világfa - Életfa - Égigérő fa - Tetejetlen fa:

- Az utolsó Táltos:

- Turániak - Magyarok - Anyahita szól hozzánk:

- Az Arvisurából - részlet 1 – 2.:


- RIGVÉDA - A TEREMTÉS:

- A REGŐSÖK ÉS A KRÓNIKÁSOK ÍGY ÍRTÁK MEG - Tarih-i Üngürüsz ősgeszta:

- Milyen madár volt a turul?:

-Figyeljük a TURULmadár érkezését!:




- NIMRÓD – az ősi NAP-KIRÁLY: 



Három eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:








Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 



A VULKÁNOK

$
0
0


A VULKÁNOK


Az embereket évezredek óta bámulatba ejtik a vulkánok: 

hegyek, amelyekből láva tör elő, izzó szikladarabok repülnek a levegőbe, és aztán füst száll fel. 



Aktív vulkán az alaszkai Augustine


Lehetséges, hogy ekkora erők tombolnak a föld mélyén? 
Miből lesznek, hogy jönnek létre a vulkánok?
Miért élnek egyes emberek a veszély ellenére mégis vulkánok közelében?
Vajon hazánkban is vannak tűzhányók?
Lehet-e ma már előre jelezni a vulkánkitöréseket?
Melyek a különösen alattomos vulkánok?
Mi a geotermikus energia?

Sok megválaszolásra váró kérdés!



A vulkanizmus területei a Földön


A vulkánok vagy tűzhányók a Föld felszínének olyan hasadékai, amelyeken a felszínre jut a magma, az asztenoszféra izzó kőzetolvadéka.

A Föld vulkánjait kialakulásuk oka szerint két csoportba soroljuk: 

többségük a távolodó és közeledő kőzetlemezek határain (az aktív lemezhatárokon) alakul ki, 
kisebb részük az aktív peremszegélyektől távol, 
a köpenyhőoszlopok (köpenycsóvák) fölötti forrópontokon jön létre.

A magma felszíni tevékenysége a vulkanizmus, ebből keletkeznek világszerte a 
vulkáni kúpok, vulkáni hegységek. 

Vulkanizmusról csak akkor beszélünk, ha a magma eléri a Föld felszínét 
(ilyenkor láva lesz belőle).

Olyankor, amikor a magma a mélységben megreked, és ott kristályosodik kőzetté, a folyamat neve magmatizmus.



A hawaii Mauin található Molokini Crater vízalatti vulkán


A vulkáni tevékenység és a hozzá kapcsolódó jelenségek vizsgálatával a vulkanológia foglalkozik.

A Föld vulkánjainak 75 százaléka a tengerfenéken található, vízalatti vulkán.

Érdekes ez a megállapítás, hiszen pont az ellenkezőjét gondolnánk.

Tehát, a szárazföldi vulkánok mindössze 25 százalékot tesznek ki.



A japán NW-Rota 1 2006-os kitörésével írta be magát a tudomány történetébe -  vízalatti vulkán


Egy vulkán fő szerkezeti elemei:

- magmakamra (vagy magmatűzhely) – olvadt kőzetekkel teli üreg a Föld szilárd kérgében.

Az olvadék a rétegnyomás hatására a törésvonalak mentén a felszín (alacsonyabb nyomás) felé mozdul el, széttolva, felboltozva, illetve magába olvasztva a felette levő kőzeteket.
Amikor a belső nyomás túllépi a rétegnyomást, a vulkán robbanásos kitöréssel kezd működni.
Ha a feltörekvő magma megreked a földkéregben, és ott szilárdul meg, mélységi magmás testek keletkeznek.

- vulkáni csatorna (avagy diatréma) egy olyan nyílás a földkéregben, amelyen a magma a felszínre tör.

- vulkáni kráter– a felszínnek az a tölcsér alakú mélyedése a kürtő felszíni végénél, amelyen a törmelékanyag és a láva a felszínre jut.

- vulkáni kúpot– a felszínre hozott törmelékanyag és láva építi fel.

- kaldera– a robbanásos kitörések eredménye.

Olyankor képződik, amikor a magmakamrában annyira megnő a túlnyomás, hogy a felszabadult gázok kúp alakban lerobbantják a magmakamrát fedő kőzeteket.

- barrankó - a vulkáni kúp palástját felszabdaló, sugárirányú eróziós árok, törmelékfolyás, vízmosás megnevezése.

A vulkán a fentebb sorolt, számtalan módosulattal és változatban fejlődő formák együttese.



A vulkánok általános felépítése:

1. Magmakamra
2. Fedőrétegek
3. Vulkáni csatorna
4. Talaj
5. Intrúzió (szill)
6. Oldalcsatorna
7. Hamurétegek
8. Hegyoldal
9. Lávarétegek
10. Torok
11. Parazitakráter
12. Láva
13. Főkürtő
14. Kráter
15. Hamufelhő



Lemezhatárok és tűzhányók


A vulkanológiai és lemeztektonikai kutatások 
során megállapították, hogy a földi vulkánok elhelyezkedése (néhány kivételével) követi a litoszféralemezek határait.

Ezek a vidékek nyitott és mély törésrendszerek, amelyeken keresztül a magma a felszínre juthat.

A lemezszegélyek típusától függően a vulkánok lehetnek divergens...



Vulkán keletkezése divergenslemezszegélyeken


Ilyen jellegű a Kelet-Afrikai árok vulkanizmusa - a világ egyetlen működő karbonatit vulkánjával.



Kelet-afrikai árokrendszer vulkanizmusa



Kelet-afrikai árokrendszer vulkanizmusa - műholdas felvétel


vagy

konvergens lemezszegélyeken keletkezhetnek.



Vulkán keletkezése konvergens lemezszegélyeken


A legismertebb ilyen zóna a Csendes-óceán Tűzgyűrűje, amelynek része többek között egész Japán (tehát a Fuji is), Kamcsatka és a Kordillerák tűzhányói, köztük a Chimborazo, a Popocatepetl, az Amerikai Egyesült Államokban pedig a Mount Saint Helens



a Csendes - óceáni Tűzgyűrű


Létezik egy harmadik típusú keletkezési mód is, a forrópont (vulkán) (hot-spot) vulkanizmus 
(a Hawaii-szigetek vulkanizmusa), 
amely csak áttételesen kötődik a lemeztektonikai mozgásokhoz.



forró pontok vulkanizmusa



Forrópontos szigetsor kialakulása 


A vulkánok kialakulása a magma mozgásának direkt következménye.
Definíció szerint több komponensű, nyílt rendszerű szilikátos kőzetolvadék, változatos (és változó) kristály- és illótartalommal, változó hőmérséklettel, sűrűséggel, folyási jellemzőkkel és viszkozitással.

A magma felszín alatti tevékenységét magmatizmusnak nevezzük.



a Hawaii-szigetek vulkanizmusa


A vulkánok anyagprodukciójai:

- Láva:
A vulkanizmus legfőbb terméke a láva, tehát a felszínre került, jórészt gáztalanodott magma.
Legnagyobb része a kőzetüveg, de a legtöbb lávában vannak szabad szemmel látható (porfíros) ásványok is.

- Magmás kőzetek:
A felszínre jutott, gáztalanodott láva megszilárdulásával alakulnak ki a vulkáni kőzetek.

- Tefra:
A láva mellett a vulkáni kitörés sokféle törmelékanyagot is szolgáltat: ezek gyűjtőneve a tefra.

- Gázexhalációk:
Egy vulkáni kitörés során a szilárd halmazállapotú anyagok mellett gázok és gőzök is kerülnek a felszínre.




A vulkáni működés:

A vulkáni működés szempontjából a vulkánokat leggyakrabban négy kategóriába sorolják:
működő,
szunnyadó,
potenciálisan aktív
illetve kialudt.





  
A vulkáni kitörések folyamata:

A vulkáni kitörés a mélységi eredetű termékek felszínre kerülése és mozgása.
A kitörések között a magma közelségét gőzök, gázok, forró vizekfeltörése mellett olykor földrengések jelzik.

A vulkanizmus kísérőjelenségeinek nevezzük azokat a jelenségeket, amelyek eredményeként nem magma vagy a gázok által kirobbantott törmelék kerül a felszínre.

Ezek közülük jelzés értékűek a földrengések: 
ezek vagy a földkéregben-földköpenyben pattannak ki, vagy a kéreg felső részén:

- a kürtőben felnyomuló magma felboltozó hatása,
- a kitöréskor lezúduló izzó törmelékárak,
- a lávadómok összeomlásának eredményeként.




Piroklaszt-szórás:

- Salakszórás
- Horzsakőszórás
- Hamuszórás

Torlóár vagy piroklasztár:

- A blokk- és hamuár
- Salakár
- Horzsakő- és hamuár

Piroklaszt-torlóár:

- Alapi torlóár
- Felszíni torlóár
- Hamufelhő-torlóár



Piroklaszt ár a Mayon vulkán oldalán


Lávafolyások:

A lávafolyások (vagy lávaömlések) a piroklaszt-árak mellett a vulkáni működés jellegzetes formái.

A jelentősen gáztalanodott láva a vulkáni kúp lejtőin, mélyedéseiben szétfolyik.

Földünkön – az óceánközépi hátságok hasadékvölgyeit leszámítva – jelenleg elsősorban a Hawaii-szigeteken, Izlandon és az Etnán gyakori – utóbbin pár tucat méter széles, pár kilométerre jutó lávafolyások formájában.

A történelem során feljegyzett legnagyobb lávafolyás az izlandi Laki-hasadék 1783-as kitörése során keletkezett, amikor több, mint 14 km³ láva terült szét a felszínen.

A legnagyobb lávafolyások a mezozoikumban voltak (ezek egyikeként Dekkán-fennsík bazalttakaróját 1 millió km³ bazalt építi fel).




A vulkáni kitöréseket osztályozzák:

- a kiszórt piroklasztok térfogata szerint.

- a felszínre jutó anyag összetétele szerint.


A kitörések előrejelzése:

- Szeizmológia
- Gázexhalációk vizsgálata
- Felszíni deformációk monitorozása
- Geotermika
- Hidrogeológiai mérések


A vulkánok osztályozása:

- A kitörés helyének alakja szerint

- A kitörés típusa alapján
robbanásos (explozív) típus
kiömléses (effuzív) típus
vegyes típus

- A kitörések száma és a kúp szerkezete alapján

- A vulkánok alakja és szerkezete szerint




Chile vulkánkitörés - elektromos villámok - 2015 04.13.


A vulkáni utóműködés típusai:

- Iszapvulkánok

- Posztvulkáni jelenségek


A vulkánok morfológiája:

A geológiai és vulkanológiai szempontok mellett a vulkánokat alakjuk (morfológiájuk) alapján is lehet osztályozni. Ez a vulkánmorfológia kutatási tárgyát képezi

- Vulkáni kúpok formái

- Átmeneti formák

- Vulkáni takarók



Tonga - vízalatti vulkánkitörés


A vulkáni folyamatok döntő többsége vizalatti környezetben játszódik le.

Az óceánközépi hátságok vulkáni területeit leszámitva is igen jelentős a vízzel fedett
területekhez kapcsolódó vulkanizmus.

A vizalatti vulkáni folyamatok tanulmányozása
különösen fontos az idősebb vulkáni vidékek rekonstrukciója szempontjából, hisz a
földtörténet soran több alkalommal is jelentős területeket foglaltak el a
sekélytengerek, óceánok, s viszonylag kis területek voltak szárazföldek.



Víz alatti - antarktiszi vulkánokat fedeztek fel


A viz szerepe a vulkáni folyamatokban különösen a magma fragmentációjának elősegítésében igen fontos.

Alacsony oldott gáz tartalmú magmák is képesek nagyenergiájú explóziós
aktivitást okozni.



A Healy-vulkán a legnagyobb víz alatti vulkánok egyike. 
A Kermadec-övezet része, Új-Zéland szigetétől 400 kilométerre található.
  

Hatalmas víz alatti vulkán felderítésére indul kutatók egy nemzetközi csoportja a Csendes-óceánon:

Az Új-Zélandtól nagyjából ezer kilométerre északra fekvő Kermadec-szigeteknél lévő Havre vulkán kitörésének első bizonyítékai a kelet-ausztráliai és új-zélandi partokon kisodródott vulkanikus habkövek voltak - mondta Rebecca Carey,
az ausztrál Tasmaniai Egyetem vulkanológusa az Australian Broadcasting Corporation (ABC) műsorszóró társaságnak adott interjújában.

Mint hozzátette: tavaly március óta érkeznek jelentések a partra vetődött habkövekről.



 Tengeralatti vulkánkitörés után keletkezett habkő "tutaj"úszik a Csendes-óceánon Új-Zéland magasságában


A szakember szerint a kitöréskor nagyjából egy köbkilométernyi habkő került az óceánba.

Carey szerint ilyen típusú kitörésre nagyjából tízezer évenként kerül sor, ritka lehetőséget nyújtva a kutatók számára, hogy alaposabban tanulmányozhassák a tűzhányót.

A kutató szerint elsőként egy repülőgép utasától értesültek a tengeralatti vulkán kitöréséről: a nő a magasból vette észre a vulkanikus habkövet és tudván, mi az, értesítette az új-zélandi földtani intézetet.

A kutatók ezután műholdas felvételek és a habkövek útjának visszakövetés révén erősítették meg a kitörést.



Aogashima eredetileg egy tengeralatti vulkán volt - Japán


Az öt nemzet szakembereit egyesítő kutatócsoport reményei szerint a mostani vizsgálat segít jobban megérteni a víz alatti vulkánok természetre gyakorolt hatásait.

"A Föld vulkánjainak 75 százaléka a tengerfenéken található.
Ezek hőt és vegyi anyagokat juttatnak az óceánba, ami alapvetően befolyásolja a bolygó biogeokémiai körforgását.
Az ilyen kitörések nagyon gyakoriak, ám hacsak nem találkozunk ilyen habkőtutajjal, vagy nem érzékelünk jelentős szeizmikus mozgást, akkor nem szerzünk tudomást az erupciójukról" - magyarázta a kutató.



Vízalatti vulkán a Kanári-szigetek közelében


A kutatók modellje szerint a szárazföldi vulkánok magasabb oxigéntartalmú lávákat produkáltak a tenger alatti társaikhoz viszonyítva.

Ennek oka, hogy magasabb hőmérsékleten törtek ki, emellett a vastag kontinentális kérgen áthaladva is változik összetételük, amely megnöveli a szilícium-oxid tartalmukat.



Popocatépetl vulkán - Mexikó


Ezzel ellentétben a tengeralatti vulkánkitöréseknél a magmát még a kitörés előtt jobban lehűti a vulkánokba beszivárgó víz, és itt az emelkedő magmába is kevesebb oxidált anyag épül be, szakkifejezéssel bázisosabb az összetétele.

A tenger alatt kitörő vulkánok lávája oxigénben szegény, redukált jellegű volt, a vízzel érintkezve sok oxigént kötött meg, amelyet a vízben élő fotoszintetizáló élőlények produkáltak.



Az antarktiszi Bransfield Strait vízalatti vulkáni terület,  
a Brunow öböl és a Livingston sziget között helyezkedik el


A szárazföldi vulkánok elterjedésével azonban változott a helyzet: 

csökkent a redukált lávák aránya és az általuk megkötött oxigén mennyisége is. 
Így a fotoszintetizáló élővilág révén termelt oxigénnek egyre nagyobb része kerülhetett a légkörbe, és halmozódhatott fel.



A Sztromboli Szicíliában


Bár a modell tetszetős, mégsem szabad elfeledni, hogy sok egyéb folyamat befolyásolhatta még bolygónk légköri oxigénkoncentrációját.

  

(Forrás: Németh Károly/wiki)








 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:

-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html

- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/01/kisfaludy-gyorgy-eloadasai.html

- CSILLAGÁSZAT:







Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 







A Szfinxek

$
0
0


A Szfinxek



A Szphinx (görögül Σφινξ, azaz „fojtogató”) a görög mitológia oroszlántestű, emberfejű, szárnyas lénye.

Eredete az ókori Egyiptomra nyúlik vissza, ahol oroszlántestű, madár-, kos




A karnaki Amon templomhoz vezető utat kosfejű szfinxek sora őrzi


- vagy emberfejű lény.




A Nílus keleti partján a luxori és a karnaki templomegyüttest összekötő szfinxek útját
 III. Amenhotep idején, 3400 évvel ezelőtt építették.



A név származásának egyik magyarázata szerint a Seszep-ankh (en-Hafré) kifejezés, amely Kephrén fáraó élő képmását jelenti.

A görög mitológiában a Szphinx szárnyas oroszlán, női fejjel azzal tartotta rettegésben Thébai városát, hogy aki nem tudott felelni a kérdésére, azt kegyetlenül megfojtotta.






Tüphón, a százfejű óriás, és a félig kígyó, félig ember Ekhidna gyermeke. Testvérei Kerberosz (a háromfejű kutya, a Sztüx őre, latin Cerberus), Hüdra és Khimaira.

Híres vendégszereplése Oidipusz tragikus történetéhez köthető, mivel a Szphinx Thébai városa mellett, a Szphingia nevű hegyen élt.

A monda szerint a hős Oidipusznak sikerült kitalálnia , hogy mi is a megfejtés.

A feladvány így hangzott:
Reggel négy lábon, délben két lábon, este pedig három lábon jár.
A megfejtés az ember.

Oidipusz rájött,hogy a Szphinx az ember életét egyetlen napszakhoz hasonlította.
Gyermekkorában az ember négy lábon mászik, az élete közepén, felnőtt korban két lábon jár, élete alkonyán, pedig már bottal jár.

A Szphinx a helyes válasz hallatán elpusztult.






A leghíresebb szfinxábrázolás az egyiptomi Gízában található emberfejű Szfinx-szobor.

A gízai nagy szfinx a Föld egyik legnagyobb, és egyben az egyik legrégebbi szobra.
Oroszlántestű és emberfejű lényt ábrázol, ezzel minden későbbi ilyen alak (szfinx) prototípusa.

Hozzávetőleg az i. e. 26. században készült, egyidőben az egyiptomi Óbirodalom IV. dinasztiájának gízai piramisaival.

4500 éve áll a Nílus völgyének szélén, és mintegy jelképesen őrzi a piramisokat. 






Története során többször eltemette a homok, kiásták már az Újbirodalom korában, majd a szaiszi időszakban, az újkorban pedig Napóleon egyiptomi hadjárata idején is csak a fej állt ki a homokból.

Ma teljes méretében látható, a tetejétől a sziklaágyig megtisztították, ennek azonban az az ára, hogy a sivatagi szél újra erősen koptatja.

A nagy szfinx ma veszélyeztetett műemlék.




A Szfinx és Khephrén piramisa Gízában Kairó mellett



Az arabok Abu'l Hól néven ismerik, ami azt jelenti:

A rettenet atyja.

Ezt a nevet arab népetimológia hozta létre a kopt ’hol’ vagy ’horun’ szóból, ami viszont az ókori Hór-em-akhet 
(görög Harmakhisz – Hórusz a Horizonton, vagy a Világosság országában) 
romlott alakja.

Ilyen módon a Napistennel azonosított uralkodói képmásról volt szó.




Szárnyas szfinx a Dareus palotából



A SZFINX


Érdekes megjegyezni, hogy az arabok a 
Szfinxet ABU HUN névvel illetik. 
A HUN ABA első teremtő erőt jelent. 




A Szfinx és a mellette elhelyezkedő piramisok - az aranymetszés szabályai szerint 



A Szfinx alatt


Magyarul ez is érthető, hisz az (a)BA ékjelének (X) jelentése is az ősi magyar írásban nemző, teremtő erőt ad. 

Ugyanakkor az is érdekes, hogy kozmikus hitükben a maják a Tejút közepét, 
a csillagok születésének helyét, hasonlóan HUNAB KU névvel illetik, ami nyelvükön anyaméhet jelent, mely ugyancsak a teremtésnek a helye. 

(Julius Radics)








SZFINX = HUN






Ismerkedjünk meg a nevek helyes hangzósításával!

Olvassuk, együtt, magyarul!


Vegyük az ősöket:

ORION = ÚRI HON
OSIR (Egyiptom Főistene) = ŐS ÚR - (szimbóluma a Nap –, a Napatya, Rá vagy Ré)
ISIS (eredetileg ISA/?/ - Osir felesége) = ŐS ŐS (Mindenek Őse) – (Azonos a Földanyával -, csillaga a Vénusz, illetőleg a Szíriusz)
HORUS (Osir és Isis fia) = HOR (magas, kiemelkedő) ŐS – (Azonos a Holddal/?/)

Most nézzük a gízai piramisok neveit:

KHUFU = ÉG(I) FŐ
KHEFREN = ÉG(I) FŐ ÚR NŐ
MENKAURE = MÉN (férfi, aki az) ÉG URA
SZFINX (arabul: Abu Hun = Hun Apu)

Nézzük Egyiptom nevét!

EGIPTA = ÉG(I) APA FÖLD(je) - igazából levezethető a KHUFU névből is, hiszen K = G, F = P (Az egyiptomiak a legősibb szövegeikben még csak a zöngétlen mássalhangzókat jelölték.),  Vagyis GHU - PU = ÉG(i) APA (APU), a TA = TA(laj) azaz föld.

Egyiptom nevére vonatkozóan a "Piramisok földje" tökéletes és kifejező!
De mindez csak magyarul érthető meg.
Merthogy, magyarul van.

Az elnevezés teljesen konzekvens a közeli országok nevével SIRIA = ŐS - ÚR - IA (ŐS ÚR FÖLDJE),
JORDANIA = JÓ - ÚR - HONA,
IRAK = ÚR - ÉG(I), azaz ÉG(I) ÚR,
IRÁN = ÚR - HON,
SUMERIA (= SZEMURIA - SZEM = MAG) = MAGARIA = MAG((asságos) ÚR FÖLDJE, stb.





(Forrás: aranylaci)



Méretei


A szfinx teljes hossza 72,55 méter, ebből az orra helyétől – mivel az orr hiányzik – a test végéig 57,3 méter jut, a többi az előrenyújtott mellső láb. 20,22 méter magas, testét két kőfejtés között fennmaradó szálkőzetből alakították, amelyhez kiegészítő tartozékokat építettek, ilyenek a mellső és hátsó lábainak egyes részei.

A gigantikus méretű arc 4,1 méter széles, 5 méter magas, a fül 1,37, a – ma már hiányzó – orr 1,71 méteres volt.

Készíttetője újabban vitatott.




A nagy szfinx, háttérben Hafré piramisával



Korábban egyértelműen Hafré személyéhez rendelték, mivel Hafré völgytemploma mellett áll, így a feljáró úttal együtt a Hafré-komplexum részét képezi.

Egyre többen állítják azonban, hogy a szfinx inkább Hufut mintázza, és az ő idejében készült, Hafré csak felhasználta később a saját céljaira.

Vasil Dobrev újabban felvetette, hogy az építtető Dzsedefré volt, aki apjának, Hufunak állított így emléket.





A gízai piramismező térképe a nagy szfinx-szel


  
4500 évvel ezelőtt, az óegyiptomi IV. dinasztia idején keletkezett, vagy Hufu, vagy Hafré uralkodása alatt.

Furcsának tűnő arányai vannak: a test elnyújtott.






A hosszú test valószínűleg annak a következménye lett, hogy a szobor közepe táján a kőzettestben hatalmas repedés van, emiatt a hátsó lábakat az anatómiailag pontos helyen nem tudták kialakítani (elvált volna a szobortól).

A szfinx első ismert felújítása IV. Thotmesz nevéhez fűződik, aki a két mancs között ma is meglévő nyitott kápolnát építtette.

Ekkor egy szobrot, Lehner szerint feltehetőleg II. Amenhotep szobrát is odaillesztették a fej alá.

II. Amenhotep temploma úgy épült, hogy hossztengelye pontosan a szfinx fejére nézzen.

Thotmesz állíttatta az Álom-sztélét ugyanitt.






Az Álom-sztélé IV. Thotmesz idejéből 
Hafré völgytemplomának egyik ajtókeret-áthidalójából



A XVIII-XIX. dinasztia folyamán a Hafré-templomegyüttes elbontását megkezdték, és építőanyagát más építkezéseken használták fel, többek közt innen származik az Álom-sztélé kőtömbje is.

A gízai piramisok építésének korában, az óbirodalmi IV. dinasztia idején a Mokattam-fennsík még aktívan művelt kőbánya volt.

Innen származik a helyben felépített piramisok és masztabák kőanyaga, de feltehetően már a szakkarai és dahsúri piramisok építőanyagának egy része is. 

Az egyiptológia mai álláspontja szerint a szfinx teste két kőfejtés között megmaradó szálkőzetből készült.

A végén emberfejet kapott, ami egy szintén visszamaradt mészkőréteg maradék tömbje.

Abban minden mértékadó vélemény megegyezik, hogy az aktuális uralkodó portréja került rá, az azonban vitatott, hogy Hufu, vagy Hafré.

A szfinx körül egy trapéz alakú területen elegyengették és vízszintesre faragták a talajszintet.

Nyugatról és északról még mindig a felhagyott kőbánya függőleges sziklafalai veszik körbe, délen Hafré feljáró útja, keletre pedig a szfinxtemplom.

Hafré idejében már feltétlenül készen állt, mivel a völgytemplomhoz vezető feljáró út szemmel láthatóan elkerüli a szfinxet.

A szfinx külön templomot kapott a lábai elé.







Ezt a hármas egységet (feljáró út, völgytemplom, szfinxtemplom) egyszerre, és úgy tervezték, hogy a legteljesebb mértékben megfeleljen a szfinx elhelyezkedésének.

Már 1910-ben Uvo Hölscher megfigyelte, hogy a szfinx testét alkotó kőzet azonos a völgytemplom kőzetanyagával, 1967–70-ben Herbert Ricke ugyanezt a megfigyelést tette a szfinxtemplommal kapcsolatban.

Ezért feltehető olyan verzió is, hogy a szfinx éppen a templomok építése során használt kőbánya maradékából formálódott ki.

1980-ban Thomas Aigner geológus 173 darab építőkő rétegződésének tanulmányozásával Hölscher és Ricke megfigyelését igazolta.




Szárnyas szfinxek


A kialakítás sorrendje így alakult:


A völgytemplom alapköveit a magasabban fekvő rétegekből, tehát előbb bányászták ki. Ez a fej körüli kőzetréteg;

A völgytemplomot gránitlapokkal leburkolták, majd köré kerítésfalat emeltek;

Ezután rögtön a szfinxtemplom alapozása következett, aminek során a völgytemplom északi kerítésfalát elbontották, hogy elférhessen a szfinxtemplom déli fala;

A szfinxtemplom és a völgytemplom belső falazatát, oszlopait és egyéb elemeit végül nagyjából egyidőben, ugyanolyan kőanyagból építették fel.

Mark Lehner a fentiekből azt a következtetést vonja le, hogy a szfinx építtetője csakis Hafré lehetett.

Ezt azzal is megerősíti, hogy a szfinx arcvonásai Hafré szobraira emlékeztetnek, amit számítógépes analízissel is igazolt.




Az egyik lehetséges építtető, 
Hufu egyetlen azonosított szobra a kairói Egyiptomi Múzeumból



Rainer Stadelmann ezzel szemben úgy érvel, hogy minden bizonyíték Hufu mellett szól:

Hufu egykori kőbányájának területén áll, a szfinx-portré inkább Hufura hasonlít, a szfinx fején levő nemesz Hufu szobortöredékét másolja, nem Hafré szobrait. 

Szerinte a tágra nyílt szemű arckifejezés is a Hufu-korabeli ábrázolásokra jellemző, csakúgy mint a fülek vonalvezetése.

Perdöntőnek ítéli, hogy a szfinxen nincs szakállnak nyoma (a későbbi kiegészítést leszámítva), márpedig a IV. dinasztiában csak Sznofru és Hufu nem viselt szakállt.

Már az ókorban betemette a homok.

Az i. e. 14. században IV. Thotmesz ásatta ki, később a XXVI. dinasztia idején újra kitakarították.

Az i. e. 7. században, majd Septimus Severus alatt az i. sz. 3. század elején ismételni kellett a műveletet.

A középkor folyamán legtöbbször csak a fej látszott ki a homokból.

Ez adott lehetőséget arra, hogy a mameluk hadsereg tüzérei rajta gyakorolják a célzást.




Napóleon a szobor előtt



Egy 14. századi sejk mély barázdákat vésetett rá, mivel a Korán tiltja az ember ábrázolását.

Az újkorban először 1818-ban, Caviglia ásta ki, de 1886-ban Gaston Masperonak újra kellett kezdeni, majd 1925–26-ban Baraize, francia építész irányításával megint.

Ez utóbbi alkalmával már biztosították a homokhordalék ellen, ezért azóta nem temette be a homok.




Szfinx Görgényszentimrén a kastélykertben


Nevének eredete


Nevének görög eredetéről is vannak elképzelések, de mivel az óegyiptomi nyelvből is ismert olyan szókapcsolat, amelyből létrejöhetett, valószínűbb ez a verzió.

Ez pedig a seszep ankh, ami élő képmást jelent.
(Figyelembe veendő, hogy az attikai görög nyelvjárások többségében a ph betűkapcsolat nem f-ként, hanem p+h-ként olvasandó.)

Alan Gardiner vetette fel először, hogy a szfinx név kapcsolatban lehet a seszep ankh (en) Atum kifejezéssel (Atum élő képmása), amit a későbbi időkben Egyiptomban a szfinx megnevezésére használtak.

Maga a seszep ankh kifejezés már az Óbirodalom korától ismert, és valószínűleg a seszep (el- vagy befogadni, megkapni) szóból ered, ezért az áldozati és fogadalmi képmásokra alkalmazták.

Atum isten, a Befejezett, a földön oroszlán képében jelent meg, mint Aker, az ősi istenség.

Néha kettős oroszlánként ábrázolták, aki egyszerre volt Atum és Ruti, egyben utalva a teremtésmítosz azon változatára, ahol Atum Su és Tefnut létrehozója. 

Az oroszlánjelképek nemcsak Egyiptomban, de szerte az ókori Közel-Keleten egyfajta államhatalmi jelentést hordoztak (lásd például az asszírok oroszlános kapuit, az oroszlánvadászat királyi jelentőségét, stb).

A szfinxtemplom udvaráról nézve a Hafré-piramis és a Hufu-piramis úgy keretezi be a szfinx fejét, ahogyan azt a horizont jelentésű hieroglif jel két fényhegye ábrázolja, amint a Napkorongot övezik.

A Nagy Szfinx mellé telepített hangszórókból minden nap hallható az a téves információ, miszerint Hérodotosz nevezte volna el.

Hérodotosz azonban nem látta a Szfinxet és egyetlen szóval sem említi.

Az első nem-egyiptomi, aki megemlítette, Caius Plinius Caecilius (idősebb Plinius) volt.




Szfinx kapuk Anatólia közepén - Alacahöyük - Ancient Explorers



A szfinxtemplom


A szfinxtemplomot Emile Baraize csak 1925-ben találta meg, miután a 15 méter magasságú törmelékhegyet elhordták.

Padlója 2,5 méterrel mélyebben helyezkedik el a szfinx talajszintjénél.

Az egyiptológia csak következtet, amikor azt állítja, hogy e templomot a szfinx számára emelték, mivel nemcsak a templomot, de magát a szfinxet sem említi egyetlen óbirodalmi szöveg sem.

A Középbirodalom korában keletkezett Westcar-papirusz már a templom felújítását mutatja be.

A templom részben elvágja a völgytemplom északi részét, részben annak északi kerítésfala helyére épült.

A szfinxtemplom Hafré halotti templomának koncepcionális másolata, annyi eltéréssel, hogy nem 12, hanem 10 darab királyszobor állt benne.

Padlójának burkolata alabástrom, a mészkő pilléreket vörös gránittal burkolták. 

A szfinxtemplom egyedülálló módon két darab, egy keleti és egy nyugati szentéllyel rendelkezik.



Szfinx


Megtalálták a fejét a már korábban feltárt két fej és szárny nélküli szfinx egyikének a régészek 
a Nagy Sándor (III. Alekszandrosz - Kr.e. 356-323) makedón uralkodóhoz köthető monumentális sír harmadik kamrájában az észak-görögországi Amphipolisz ókori város közelében.



Hatása


Ez a második legrégebbi ismert szfinxábrázolás.

Ebből a tényből arra lehet következtetni, hogy az összes későbbi egyiptomi szfinx-szobor ennek, a hatalom jelképévé vált ábrázolásnak az utánzása.

A szfinx a görög mitológiába is beépült.






Alternatív elmélet


Egy közkeletű mai alternatív elmélet azt állítja, hogy a Nagy Szfinxet legkevesebb 
13 000 évvel ezelőtt építették.

Erre egyetlen valódi, tudományos érvet tudnak felhozni, mégpedig azt, hogy a Szfinx testén víz okozta eróziós nyomok (a lefolyás apró csatornái) találhatók. 

Egyiptom éghajlata i. e. 8000-től kezdve száraz, sivatagos, így a 4500 éves szobron nem alakulhattak volna ki ilyen eróziós nyomok.

Az elméletet elsősorban kronológiai megfontolások cáfolják:

a Szfinx egyszerre épült a gízai piramisokkal, valamint Hafré völgytemplomával és a Szfinx-szentéllyel.

Ezt a geológia adatai is megerősítik.

Következésképp vagy fel kell tennünk, hogy a gízai piramismező és a templomok is legalább 10 000 évesek, vagy helytelen az elmélet.

A piramismező dátumának módosítása azonban az egyiptológia álláspontja szerint nem lehetséges, mert minden eddigi tudományos eredmény azok 4500 éves 
(± néhány száz év) korát erősíti meg.

Sőt vannak olyan tudósok, akik a piramisok korát még ennél is közelebb kívánják hozni a mához (David Rohl, Heribert Illig) különböző érvekkel.

A 12 000 éves Szfinx elméletének cáfolata pedig a ma már ismert készítési módban rejlik:

a két kőfejtés között kihagyott szikla valószínűleg természetes törésvonalak mentén alakult ki, és a természetes módon kiformálódó tömb ihlette az alkotókat a szobor létrehozására.

A tömb teteje, valamint az oldalát ma alkotó egykori hasadékok 12 000 évvel ezelőtt is a felszínen voltak, illetve ki voltak téve az esővíz lefolyásának, annak eróziós hatásainak.

Ilyenformán a vízerózió nyomai csak azt bizonyítják, hogy a Szfinx melyik mai részei voltak szabadon a szobor elkészítése előtt is.




Az élet virága - a kínai Fu kutya és a szfinx őrzik a tudást



Eredetéről két elmélet létezik. 


- Az elfogadottabb szerint Hafré, a IV. dinasztia fáraója építtette az i. e. 25. században.

Ezt többek között azzal bizonyítják, hogy a Szfinx arca a megszólalásig hasonlít Hafré más ábrázolásokon látható arcához.

Önmagában ez gyenge érv, mivel az óegyiptomi emberábrázolások sok esetben nagyon hasonlítanak egymásra.

A másik bizonyíték az a forrás, amelyet Hafré írnokai jegyeztek le a fáraó piramisának (a három gízai piramis közül a második legnagyobbnak, Hufu (görögül Kheopsz) fáraóé után) építéséről.

Ebben leírják hogy a „fenséges fáraó” hogy építtette a Szfinxet, hogy az őrizze a piramisát.

- A másik elmélet zavarosabb és sokkal kevesebb elfogadható bizonyítékunk van rá, hívei szerint azonban ezek nehezen cáfolhatók.

Eszerint a Szfinx már több, mint tizenkétezer éves, vagyis nagyjából kétszer olyan idős, mint az egyiptomi civilizáció.

Ezt azzal bizonyítják, hogy a Szfinx felszínén olyan eróziós nyomokat találtak, amelyeket erős és gyakori esőzés okoz.

Márpedig ilyen legutóbb tizenkétezer éve volt Egyiptomban.

Ezen elmélet hívei az előző elméletet azzal is cáfolják, hogy több forrás van arról, hogy Hafré csupán kiásatta a homokba süllyedt Szfinxet, mint arról, hogy ő építtette.

Az elmélet híveinek egy része azt vallja, hogy a Szfinxet az atlantisziak építették,és ehhez szervesen kapcsolódik az Atlantisz-legenda valósságának kérdése is.

Az egyiptológia álláspontja szerint a Szfinxet kétségkívül Hafré építette.

Az „Atlantisz-elmélet” által említett kiásás a Westcar-papirusz szerint valójában egy templom felújítása volt.

Tudjuk azt is, hogy a gízai piramisok nagyrészt helyben bányászott mészkőből készültek.

A Szfinx teste valójában két kőfejtés között megmaradó óriási természetes kőtömb, amelynek erózió által formált alakja ihlette az oroszlánalakot, amelyhez kiegészítésképp rögzítették a Hafrét ábrázoló portrét, valamint a lábakat.

Ez megmagyarázza a 12-15 ezer éves erózió-nyomokat is, hiszen Hafré korában a testet alkotó kősziklához gyakorlatilag nem nyúltak hozzá.




Szfinx egy etruszk sírból



A másik nagy kérdés a Szfinxszel kapcsolatban annak szerepe és rendeltetése. 

- Az első elmélet hívei szerint egyetlen célja Hafré fáraó emlékének fenntartása és sírjának őrzése.

- A második elméletés több laikus szerint a Szfinx egy amolyan csillagászati óra. 

Az óegyiptomiak már jóval az európaiak előtt csillagképekre osztották az eget és azokkal mérték az időt.

Megfigyelték például, hogy az égbolt csillagképei két ellentétes irányba „forgó” gyűrűbe rendeződnek, és 
két különböző gyűrűn lévő csillagkép 25 920 évenként kerül egymáshoz viszonyítva azonos állásba.

Hitük szerint amikor a kos és a Herkules csillagkép egymás fölött áll pont a Szfinx előtt, és pont azon a ponton kel fel reggel a nap, eljön a 
szeth tepi, a világvége.

Ekkor hatalmas természeti katasztrófák söpörnek végig a Földön és elpusztítanak mindent.

Ez az esemény tehát 25 920 évenként következik be.

Szerintük egy ilyen szeth tepi okozta Atlantisz elsüllyedését.

Az óegyiptomi naptár szerint a legújabb ilyen világvége valamikor a 
21. század közepén következik be.

A keletkezéséval kapcsolatos fenti elmélet cáfol minden gyakorlati célt és megfontolást, mivel a tájolás és helyzet a szikla természetes állapotából adódott.

Hafré óbirodalmi szfinxe sokáig egyedülálló maradt, míg a Középbirodalom idejében az oroszlántestű és emberfejű ábrázolások gyakorivá nem váltak. 




Szfinx a bécsi Belvedere Palota bejáratánál



Budapest - Operaház előtt



Szegeden


Az Újbirodalom korában a szfinx már általános díszítőelem.









 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:

-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html

- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/01/kisfaludy-gyorgy-eloadasai.html

- CSILLAGÁSZAT:






Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 







LEONARDO - a polihisztor

$
0
0

LEONARDO - a polihisztor






"Az egyszerűség a végső kifinomultság."



Leonardo ser Piero da Vinci (1452. április 15. – 1519. május 2.)
olasz (akkor még itáliai) származású polihisztor,

azaz:

festő,




tudós,




matematikus,




hadmérnök,




feltaláló,




anatómus,




szobrász,




építész,




zeneszerző,




költő




és író.




Leonardo válogatott írásai:









 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:

-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html

- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/01/kisfaludy-gyorgy-eloadasai.html

- CSILLAGÁSZAT:







Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 






Mángold - a majdnem spenót

$
0
0

Mángold - a majdnem spenót


...és minden, amit tudnunk kell róla


A mángold akár a spenótot elutasító gyermekekkel is megetethető, hisz nem spenót, de aki kóstolta, finomabbnak is ítéli általában Popeye kedvencénél.

A mángold nálunk viszonylag ismeretlen, már csak ezért is megéri, egyfajta ritka egzotikumként betelepíteni a veteményesünkbe, ráadásul egy könnyen nevelhető zöldségféléről van szó.




A mángold vetése április közepe felé válik időszerűvé, 
előbb nem érdemes próbálkozni, a magok ugyanis könnyen megfáznak. 

Palántázással ugyan már korábban is lehet  foglalkozni, de  a szabadföldi vetésből származó kifejlett növény szebb, nagyobb. 

A kintre vetett magok csírázása 10 Celsius közelében indul meg. 
Figyeljük a hőmérőt, és ha ez a hőfok általánosulni látszik, lépjünk akcióba.

A talajt tekintve a mángold nem válogatós, de inkább a mélyen rétegzett, meszes típusú közeget kedveli, és a savanyú talajokon nem érzi jól magát. 




Általánosságban ahol más zöldség is szépen nő, ott a mángolddal sem lesz probléma. Lazább, homokos talajokon kicsit több nedvességet fog igényelni, ezzel kalkuláljunk.

 Előkészületként egy alapos ásás szükségeltetik, frissen trágyázott föld nem szükséges a számára, ellenben ha olyan helyre telepítjük, melyet előző évben trágyáztunk, akkor biztosabb a siker. 

Fényigénye a közepesnél kicsit magasabb, ezért árnyékos helyre ne vessünk, mert satnya leveleket fog hozni.

A mángold magjait egy ujjpercnyi mélyre, a sortávolság két arasznyi (40 cm) legyen. 

A cseperedő növényeket egyelnünk kell majd, úgy, hogy 40 centire legyenek egymástól a sorban, ültetéskor azonban felesleges méricskélni a tőtávolságot, mert a mag, ami egynek látszik, valójában 2-3, így a ritkítást nem ússzuk meg. 




Ezzel szemben a már két-három levéllel rendelkező, kiszedésre ítélt palántákat át is ültethetjük, ha ennek eljött az ideje, így akár az eredeti terület dupláján is díszeleghet mángold. 

Jó, ha ezzel már a magvetéskor számolunk, így első lépésben csak a mángoldra szánt terület felét, kétharmadát kell bevetni.

A nagy leveleket növesztő mángold szomjas termény, öntözni gyakran kell, a nedvességet pedig mulcsolással marasztalhatjuk földjében. 

A sorközöket ezért érdemes lefedni szalmával, vagy a fűvágásból származó nyesedékkel, de ha ehhez még egy kis komposztot is keverünk, akkor biztosan szebb, egészségesebb leveleket kapunk. 




A cseperedő növényt az öntözés mellett időnkénti kapálással, gyommentesítéssel ápoljuk. A mángold leggyakoribb kártevői a nyáron megjelenő, leveleit rágó hernyók, ellenük sajnos főleg vegyszeresen védekezhetünk. 

Támadhatnak még levéltetvek, amiket szappanos vízzel moshatunk le a levelekről, és lisztharmat is megjelenhet, bár utóbbi inkább a csapadékos, nyirkos őszökön jellemző.

A mángold szedése az ültetést követően 60-70 nappal esedékes, vagyis nagyjából június első felében. 

A betakarítást a mángold esetében azonban nem a teljes felszedés jelenti, a legjobb, ha egy tőről egyszerre 2-3 levelet szedünk le, így a vetemény egészen nyár végéig elláthat minket friss főzeléknek valóval. 




Egy négyzetméternyi vetésből ilyen módon 4-5 kg zöldség nyerhető, ami egy fő egész nyári adagját jelentheti.

A mángold a spenóthoz hasonlóan oxálsavat tartalmaz, így a belőle készült ételek fogyasztását nem ajánlatos túlzásba vinni, főleg vesekővel küzdőknek. 

Bár a mángold helyigényes növény, már egy-két tő elegendő pár adag főzelékhez, így napfényes balkonokon, egy nagyobb ültető ládában is bátran próbálkozhatunk vele. 


Jótékony egészségügyi hatásai: 

Lassítja az öregedést, 
ballasztanyagai bélrenyheség, 
valamint
aranyér ellen jók, 
ezenkívül karbantartják a bélflórát, 
ezzel segítik az immunrendszert.

 A
benne található cellulóz megköti a vizet, és ezzel együtt a méreganyagokat és zsírokat (a
vérben lévőket is).

Személyenként napi 150-200 gr ajánlott. 
Az ettől nagyobb mennyiség épp a cellulóz miatt meggátolja bizonyos ásványok felszívódását.

Karbantartja a test összes nyálkahártyáját, erősíti a fogakat és csontokat, vérképző.
A benne található betain aminosav a szervezet tisztulását segíti (máj és epe). 

Gazdag összetett
szénhidrátokban, melyek lassan égnek el, tehát nem leszünk gyorsan éhesek tőle nem úgy,
mint az egyszerű szénhidrátoktól (pl. fehérliszt termékek, édességek), valamint jól táplálják az
idegrendszert.

Két fajtája ismert: 

száras – melynek húsos szára és kisebb levele, valamint a leveles – melynek nagy széles húsos levelei vannak. 

A leveles fajta felhasználása a spenótéhoz hasonló – salátába ill. főzve krumplival. 




Elég néhány percig lobogó vízben főzni. 

Felhasználható (nyersen) töltött káposztához hasonlóan különbözi töltelékkel.




A hosszú vastag húsos szárakat spárgához hasonlóan főzhetjük ill. süthetjük (különböző
öntettel, szósszal kiegészítve).


Fűszerezése: citrom, olívaolaj, petrezselyem, fokhagyma, bors, alma ill. balzsamecet, tejfölös-, joghurtos öntet.

Nálunk általában a fehér nyelű változat kapható, ritkábban a vörös vagy a sárga 




...változat, de aki különlegességre vágyik, külföldről vegyes szín-összeállítású fajtát is rendelhet, ami azért poén, mert a szár főzés után is megtartja a színét, így igazán tarka étel készíthető belőle.


Kedvező hatású szomszédos növények:


Bab-káposztafélék, Saláta-bokorbab, Káposztafélék-cékla, Saláta-cékla, Paradicsom-petrezselyem, Saláta-mángold, Paradicsom-hagyma, Borsó-káposztafélék, Paradicsom-káposzta, Borsó-zeller, Paradicsom-zeller, Zeller-káposztafélék, Paradicsom-bokorbab (sorokban is), Karotta-hagyma, Uborka-káposztafélék, Pasztinák-hagyma, Burgonya-káposztafélék, Saláta-retek, Burgonya-borsó, Saláta-bab, Burgonya-lóbab.

Előnyös, ha a retket és salátát egy sorba, soron belül váltakozva ültetjük 
( a saláta védi a retket a gyökérféregtől) 
A retket felszedjük a saláta fejlődhet tovább.



Mángoldos - fokhagymás krumpli - halfalatkákkal


Érdemes áttekinteni a mindentudót!



Növények
egyéb fontos tudnivaló
termesztési igényei

Káposztafélék



fejes káposzta

hidegtűrő, morzsás szerkezetű, jó vízgazdálkodású talajt, öntözést igényel, sok trágyával homokon is termeszthető,

vöröskáposzta

vízigényesebb, mint a fejes káposzta,

kelkáposzta
köztesként kukorica, napraforgó, fiatal gyümölcsfák mellé,  fejes saláta, hagyma, spenót közé,
hidegtűrő, fényigénye közepes, koraiak sok napfényt, későbbiek futóárnyékot igényelnek, mérsékelt melegkedvelő, jó vízellátottságú, könnyen melegedő talajt kedveli, meleg, párás, csapadékos időben a legszebb,

karalábé
köztesként ,  hagyma, saláta retek, paradicsom, paprika, tojásgyümölcs, 
nagyon rövid tenyészidejű, gyakori öntözést kíván, fényigényes, hőigénye alacsony, érzékeny a hőmérsékletváltozásokra,

karfiol
a Szentesi korai másodtermesztésre is alkalmas
igényes növény, csak öntözéssel nevelhető, nagy meleget nem bírja,

bimbóskel
köztesként bokorbabbal, uborkával, de burgonyával is jól kombinálható
nem igényes, mindem kertben megterem, a nagyon laza és mészszegény talajok kivételével, homokon sok öntözést kíván, vízigényes, fényigényes,

kínai kel
 lehet köztesként is nála magasabb növényekkel,
hidegtűrő, legvízigényesebb növényünk, tápanyagigényes, jó vízgazdálkodású homokos vályog vagy tőzegtalajon szeret legjobban,

brokkoli
korán letermő zöldségek után (burgonya, saláta, spenót, retek, borsó, ) másodveteményként ültetjük, nyári másodvetésre a  korai   fajta jó, 
hideget jól viseli, fényigénye nagy, vízigényes, meszesebb talajon nem gyökérgolyvásodik,

Hüvelyesek



zöldborsó

meszes vályogtalajokat szereti  legjobban, de homokon is   megél, öntözést meghálálja  csirázáskor, virágzáskor, terméskötéskor, hidegtűrő, nagy meleget nem bírja

bokorbab
fák között köztesként, magasabb árnyékoló növények között is jól díszlik, szakaszosan vessük,
zöldbab könnyen melegedő,  középkötött vagy kötött talajt kedveli, szélsőséges kémhatású, szikesedésre hajlamos talajon nem fejlődik rendesen, rendszeres öntözést igényel, melegkedvelő, fagyérzékeny,

karósbab
köztesként csemegekukoricával
bokorbabnál hűvösebb, párásabb területet kedveli, fagyérzékeny, öntözést igényel,

Hagymafélék



vöröshagyma
fejes saláta, uborka, karalábé,
nem fagyérzékeny, fejlődés elején sok víz, hagyma növekedésekor szárazság és melegkedvelő, ne frissen trágyázott földbe vessük, szélsőséges talaj kivételével mindenütt jól fejlődik, magról vetve öntözni kell,

fokhagyma
gyümölcsfák közé, kukorica közé, valamennyi zöldségnövénynek jó előveteménye, saláta letermése után paprika ültethető közé,
talajban nem válogat, jól bírja a szárazságot,   fényigénye kicsi, öntözést nem igényel,

póréhagyma
köztesként babbal, salátával, korai sárgarépával
hidegtűrő, fénykedvelő, öntözést igényel, erősen kötött talajt nem kedveli,

sarjadékhagyma

hőigénye nagy, hideget és szárazságot jól bírja, öntözés nélkül is jól termeszthető,

metélőhagyma
évelő, fiatal gyümölcsfák közé
leghidegtűrőbb hagymaféleség, szárazságot és árnyékot elviseli, locsolni az ültetésig kell, talajra nem igényes,

Levélzöldség



fejes saláta
Köztesként : retek, hagyma, karalábé, Elővetemény , utóvetemény,
fejlődés elején sok vizet igényel, fejesedéskor már nem, könnyű, laza, barna   homoktalajt kedveli, de agyagon is megél, kissé lúgos talajt szereti, hidegtűrő,  nyáron a  melegben nem fejesedik, magszárat hoz,

tépősaláta

hő- és vízigényes, öntözés nélkül nem tenyészthető, trágyázott földet igényel, fényre nem reagál, így virágzás után is szedhető,

mezei saláta
másodveteményként  aug. 2. fele és szept. 1. fele
hidegtűrő, vízigénye minimális, gyenge árnyékot elviseli,

cikóriasaláta

közepesen kötött, laza talajt kedveli,  öntözés nélkül is terem, nem fényigényes,

spenót

igénytelen, hidegtűrő, sok fényt kíván, kevés vízzel beéri, néha öntözés nélkül is termeszthető, talajban nem válogat, de a meszes, középkötött talajt szereti, szélsőséges pH-jút sem,

endivia
jó elővetemény, remek másodvetemény, halványítást igényel
víz- és tápanyagigényes, hidegtűrő, hosszúnappalos, nyáron fejesedés nélkül magba szökik, nehéz talajon nem díszlik,

új-zelandi spenót

fagyérzékeny, nyári forróságban a legszebb, szereti a nedvességet, párás meleget, gyakori öntözést kíván, talajjal szemben nem igényes, ha az tápanyaggazdag

sóska
fák alatt is jól terem,
igénytelen, árnyékot is elviseli, nem melegigényes, fagyot jól tűri, vízigényes, nedves talajt és a párát kedveli,

rebarbara
évelő
talajjal szemben igénytelen, hidegtűrő, a nagy hőmérsékletingadozást is jól viseli, vízigénye a szedéskor nagy, 

mángold

talajban nem válogat, de a meszest kedveli igazán, savanyún sínylődik, árnyékot  nem viseli, forróságban alapos öntözést igényel

Gyökérgumósok



sárgarépa
korai fajták elő és utóveteménynek is jók, főveteményként és köztesként is alkalmazzák hagymával,
hőigénye alacsony, laza szerkezetű talajt kedveli, keléskor sok nedvességet igényel, később nem,

petrezselyem
szőlőbe, gyümölcsösbe, sorjelzőnek: hónapos retek, mustár, hagymának, máknak, jó köztese, termeszthető babbal, borsóval is,
túl kötött agyagtalajt nem szereti, kedveli a mélyen művelt, tápanyagdús talajt, száraz talajra érzékeny, hidegtűrő, félárnyékon is megterem, metélő: kötött talajon is jól terem, kedveli a mélyen művelt, tápanyagdús talajt, száraz talajra érzékeny, hidegtűrő

zeller
uborkával szeret a legjobban együtt lenni, karfiollal is párosítható
gumós: nem kíván sok meleget, párát szereti, 30 fok felett lassul a fejlődése, öntözés nélkül csak magas talajvizes talajon fejlődik jól, pangó vizet nem szereti,   halványító: igényei megegyeznek a gumóssal, metélő: levele miatt termesztik, értékesítésre, hidegtűrő, kevesebb vízzel is beéri,

feketegyökér
évelő, de vessük évente
hideget és nagy meleget is jól tűri, félárnyékot is elviseli, vízigény a fejlődés elején, később nem kell, mélyrétegű, tápanyagdús, laza, gyorsan melegedő talajt kedveli,

pasztinák
szőlőbe, gyümölcsösbe, hónapos retek, mustár sorjelző
mindenütt megterem, de a meszes talajt  kedveli, félárnyékon is megél, hidegtűrő,  bőséges, folyamatos vízellátást igényel

cékla
elővetemény és utóvetemény is lehet, köztesként retek, karalábé, fejes saláta, csemegekukorica mellett,
közepes hőigényű, vályogos, homokos talajokat szereti, de sovány talajon is megnő, öntözést igényel, árnyékot nem bírja,

retek
elő és utóveteménynek is jó,
hidegtűrő, hosszúnappalos, nyirkos talaj, párás levegő, laza,  homokos talaj, nagy vízigényű,

torma
évelő,
árnyékban is megél, öntözést nem  igényel,

Burgonyafélék



étkezési paprika

melegigényes, tápanyagban gazdag, vályogtalajok és a homok növénye, jól lazított kötött talajon is, nagy vízigényű, fagyérzékeny, fénykedvelő,

paradicsom

melegigényes, fényigényes, vízigénye közepes, tápanyagban nem válogatós,

korai burgonya

tápanyagigényes, legjobban a könnyű, laza, homokos vályogtalajt és a gyengén savanyú talajt kedveli, de minden talajon megterem, fagyérzékeny, nagy  meleget nem kedveli, virágzás után, gumóképződéskor 18 fok már károsítja, virágzás után igényli az öntözést, 2,5-3 hó tenyészidő, fényigénye jelentős

tojásgyümölcs

legmelegigényesebb zöldségünk, fényigénye nagy, hosszúnappalos növény, vízigényes,

Kabakosok



sárgadinnye

gyorsan melegedő, tápanyagdús, jó vízgazdálkodású vályog vagy homoktalajt kedveli, nálunk öntözés nélkül termelik, fényigénye nagy,

görögdinnye

gyorsan melegedő, tápanyagdús, jó vízgazdálkodású vályog vagy homoktalajt kedveli, legmelegigényesebb növényünk, nagy forróság idején a vizet meghálálja,

uborka
elő és utóveteményként egyaránt vethető, jó előveteménye az őszi rövid tenyészidejű növényeknek, káposzta, cékla, saláta, spenót, bab előtt,
tápanyagigényes, öntözést és párás levegőt igényli, mélyrétegű, könnyen melegedő homokos vagy középkötött talajon a legszebb,

spárgatök
korán letermő borsó, saláta, retek, korai kel, karalábé után másodvetemény is lehet,
minden tápanyagdús talajon megterem, melegigényes, sok nedvességet igényel,

laskatök

árnyékot nem tűri, öntözés nélkül is jól terem

sütőtök

mindenütt megterem, melegigényes, öntözést nem igényel még a forróságban sem, mikor levelei meghervadnak

patisszon

minden tápanyagdús talajon megterem, melegigényes, sok nedvességet igényel,

cukkini

talajban nem válogatós, melegkedvelő, fagyérzékeny, öntözni a fejlődése elején kell,

Egyéb



spárga

minden talajon megél, ő de a laza, könnyen melegedő talaj a kedvence, hidegtűrő, szárazságot jól viseli, hőigénye közepes, fényigénye nagy, szedés időszakában sok vizet igényel,

csemegekukorica
köztesként nálánál alacsonyabb növényekkel: tök, bab
melegigényes, fényigényes, vízigényes, minden talajon megterem, de a szélsőségesen szikes talajt vagy a futóhomokot nem bírja,

mák

eleinte sok vizet igényel, később a szárazságot, fényigényes, kedveli a mélyrétegű, középkötött talajokat,

csicsóka
évelő
nyirkos, üde talaj, de gyenge, akár homokos talajon is megél,


Zöldségeskert:

Hónap
 Művelet
Január
- burgonya csiráztatása
- rebarbara vetése
- lóbab korai vetése fólia alá
Üvegházba vethető:
- articsóka, hagyma, hónapos retek, nyári káposzta, paprika,
sárgarépa, spenót, uborka, vajrépa

Február
Csiráztatás február 20 után:
- tökök, dinnyék, dohány
Vetés fólia sátor alá vagy kültérbe:
- 20 után: burgonya, fokhagyma, csicsóka, fejes saláta, répa, petrezselyem, retek, vöröshagyma, borsó, spenót, torma, mák
Vetés üvegházban:
- borsó, csemegekukorica, görögdinnye, padlizsán, paradicsom, spenót, zeller

Március
Talaj előkészítése:
- tavaszi szántás, trágyázás, rotálás
Csiráztatás és palánta nevelés:
- paprika, paradicsom, padlizsán, bimbóskel, káposzták és minden más
Vetés kültérben 15 után:
- sárgarépa, petrezselyem, hónapos retek, vöröshagyma mag, korai burgonya, fejes saláta, spenót, sóska, kapor, borsó, bokorbab, cékla,mangold, csicsóka, hagyma, fokhagyma, bimbóskel
Üvegházban vethető:
- póréhagyma, fűszernövények, gyógynövények, paradicsom, paprika, padlizsán, uborka

Április
Vetés kültérben 15 után:
- bab, bimbóskel, burgonya, borsó, cékla, csemegekukorica, édeskömény, fejes-káposzta (őszi és téli), görögdinnye, kapor, karalábé, kelkáposzta,  paprika, paradicsom, retek (nyári), sárgadinnye, sóska, spárgatök, spenót, sütőtök, uborka
- kukorica vetése 10 és 30 között
Kiültetés a palánták közül:
- bokorbab, articsóka, spárga
Vetés fólia alá:
- cukorborsó, uborka, bab, zeller, póréhagyma
Üvegházból palánták kiültetése hidegházba:
- paradicsom, paprika, padlizsán

Május
Kiültetés 15 után:
- lófogú kukorica késői vetés 15-ig
- fekete tetű esetén csípjük le a lóbab csúcsi részét 
- burgonyát kupacoljuk
Üvegház:
- a paradicsomról csípjük le az oldalhajtásokat és trágyázzuk         - napos időben szellőztetés, árnyékolás

Június
Kiültetés a szabadba:
- fejes káposzta,  hagymák, kelkáposzta, karalábé, uborka, zöldbab, cikória, kapor
- kötözzük fel az uborkát 
- szedjük fel az újkrumplit, a többit kupacoljuk fel
Üvegház:
- paprika, paradicsom, padlizsán egyelése és trágyázása, a paradicsom oldalhajtásait csípjük le
- tűző nap ellen árnyékolás

Július
A szabadban
- burgonya (késői), cékla, karalábé, kapor, fejes saláta, sárgarépa (második vetés), spenót, téli retek, uborka, zöldbab, borsó második vetés,mangold,édes kömény, gumós kömény

- a bokros paradicsom alá terítsünk szalmát, csökkentve a föld víztartalmának párolgását 
- a krumplitöveket kupacoljuk fel
Üvegház:
- uborkát, paradicsomot ismét lehet trágyázni, az oldalhajtásokat vágjuk le 
- az üvegház ellenőrzése, a hibák javítása

Augusztus
A kertben:
- vethetünk korai fejes káposztát
- vethetünk salátaféléket
- szedjük le a cukkinit. Amit magnak szánunk óvjuk meg a rothadástól úgy, hogy téglát vagy szalmát helyezünk alá.
- szedjük fel a vöröshagymát
Szeptember
A kertben:
- szedjük fel a burgonyát
- szedjük le a babot
Október
A kertben:
- ültethetünk téli salátát
- szedjünk fel és le minden zöldséget, tisztítsuk meg és tároljuk el
- az egészséges szárak mehetnek a komposztba, a többit égessük el és a hamut szórjuk a komposzt tetejére. 
 
November
A kertben:
- el lehet kezdeni a kert rendezését és a talajmunkákat
 
December
A kertben:
- fejezzük be a talajmunkát és szórjuk szét a trágyát



NÖVÉNY - MAGVETÉS IDEJE


Hónapos retek - III. vége

Spenót - III.-V.  és VIII.-X.

Sárgarépa - III.-VII. és IX.-X.

Petrezselyem - III.-V.

Borsó - III.-V.

Rebarbara - III. és IX.-X.

MángoldIII. vége és VI.

Cékla - V. eleje

Bab - V. eleje -VII. eleje

Cikóriasaláta - V.-VII.

Madársaláta - VII.-IX.




Növények párosítása, társítása:

  

Növény
Jó szomszéd
Rossz szomszéd
Bab
Borsfű, uborka, káposztafélék, cékla, zeller, honapósretek, korai burgonya
Fokhagyma, póréhagyma, hagymafélék
Borsó
Kapor, édeskömény, karalábé, cukkini, retek, salátafélék, répa
Fokhagyma, póréhagyma, hagymafélék
Burgonya
Karós-bab, kukorica, spenót, mangold, káposztafélék, bab, kömény
Cukkini, tök, uborka, paradicsom, dinnye
Cékla
Salátafélék, káposztafélék, vöröshagyma, uborka, kapor, petrezselyem
Cukkini, tök, dinnye, burgonya, póréhagyma
Cukkini, dinnye, tök
Kukorica, karós-bab, vöröshagyma, póréhagyma

Ediva és más őszi saláta
Póréhagyma, káposztafélék, retek, feketegyökér, paradicsom, kapor, borágó, cékla, szamóca
Fodroskel, bimbóskel
Káposztafélék
Cékla, kapor, spenót, salátafélék, póréhagyma, paradicsom, zeller, mangold
Cukkini, tök, fokhagyma, szamóca, dinnye, vöröshagyma
Karalábé
Bokorbab, karós-bab, minden salátafélék, spenót, retek, cékla, feketegyökér, zeller, szamóca, petrezselyem
Cukkini, tök, vöröshagyma, dinnye, fokhagyma
Paradicsom
Minden káposztafélék, mert elűzik a fehér legyeket
Borsó, uborka, édeskömény, tök, burgonya, dinnye, cukkini
Póréhagyma
Vöröshagyma, paradicsom, répa, fehérgyökér, káposztafélék, minden salátafélék, zeller
Bab, borsó
Salátafélék
Paradicsom, spárga, zsázsa, káposztafélék, póréhagyma, turbolya, bab
Cukkini, tök, dinnye, burgonya, petrezselyem
Sárgarépa
Vöröshagyma, petrezselyem, minden salátafélék, retek, hónapos retek, spenót, kapor, paradicsom, póréhagyma
Cukkini, tök, dinnye
Spenót
Minden zöldséggel, szamócával váltott sorokban

Torma
Burgonya, kukorica és bab mellet szegélynek

Uborka
Salátafélék, cékla, bab, kapor, borsó, póréhagyma, karós-bab, kukorica, vöröshagyma
Burgonya, bimbóskel, retek, paradicsom, fodroskel
Zeller
Káposztafélék, tépősaláta
Burgonya, kukorica




(Képek és forrás: kertesz.blog.hu/Sokszínű vidék/Kapanyél/tudnod kell)




   



Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:

- Gyógyító növényeink 2. rész: 


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:

- KORALLOK - SZIVACSOK:

- MEDÚZÁK - TENGERIUBORKÁK - POLIPOK:

- PIÓCÁK:

- SZÁJTÁTÓHALAK VAGY KÖRSZÁJÚAK:







Szeretettel,

Gábor Kati



blog oldalam: 





TRÓJA

$
0
0

TRÓJA


Trója (görögül: Τροία (Troia), valamint Ίλιον, Ilion; hettita nyelven Taruiša, latinul: Troia, Ilium) a trójai háború legendás, központi szerepet játszó városa, melynek történetét Homérosz Iliasz című eposzából ismerjük.




Trója ma Törökországban az anatóliai Hisszarlikban (Hisarlık), Çanakkale tartományban található, délnyugatra a Dardanelláktól, az Ida hegy lábánál.
Török neve Truva.




Később Trója helyén egy új Ilium-ot alapított Augustus római császár.
A város egészen Konstantinápoly alapításáig virágzott, majd a bizánci időkben lassú hanyatlásnak indult.





Az 1870-es években a német amatőr régész, Heinrich Schliemann kezdte feltárni a területet.

Az ásatások során kiderült, hogy 9 város épült egymásra az idők során, valamint a későbbi kutatások fel is borították a Schliemann által felállított rendszerezést.

Egyes régészek feltételezik, hogy Trója VII/a lehetett Homérosz Trójája.

Bár ezt a nézetet nem minden szakember osztja, vannak olyan feltételezések, melyek szerint Trója VI-ot Wilušának is nevezték, amelyet hettita szövegek említenek.

Az Ilion nevet a Wilion-ból (KUR URUú-i-lu-ši-ya, Wiluša Wilwia Ília-) származtatják (melyet digammával írtak), s a digamma kopott volna le idővel a különböző nyelvjárásokban, nyelvi változások során.

Ezt a teóriát az ún. Alakšandu szerződés (i. e. 13. század), egy írnoki pecsét luvi nyelven és nevek, szokások elemzése támaszthatja alá.

Wiluša első ismert uralkodója Kukkunniš volt, ennek utódja pedig Alakšanduš, majd őt Walmuš követte.




A trójaiak történetét legendákból ismerjük.


A görög mitológia szerint a trójaiak az Anatóliában található Tróasz régió Trója nevű városának lakói voltak.

A város híres volt gazdagságáról, melyet a kereskedelem biztosított, a drága kelméiről és erős falairól.

A trójai uralkodó családot a legendás Zeusz és Élektra fiától, Dardanosztól eredeztetik.

Dardanosz a görög mítoszok szerint Árkádiából, a római történetek szerint Itáliából származik, és Kis-Ázsiából, Szamothraké szigetéről érkezett Trójába, ahol feleségül vette Trója első királyának, Teukrosznak lányait és megalapította Dardania városát (ahol később Aineiasz uralkodott).

Halála után unokája, Trósz lett az uralkodó, aki saját maga után Tróasznak nevezte el a területet, lakóit pedig trójaiaknak.

Fia, Iliosz alapította Ilion (Trója) városát, melyet magáról nevezett el.

Zeusz Iliosznak adományozta a Palladiónt, Athéné csodatévő szobrát, mely biztosította a város biztonságát.

A város falait a legenda szerint Poszeidón, a tenger istene, és Apollón építette Laomedón király (Iliusz fia) idején.



Poszeidón


A történet szerint Laomedón nem akarta kifizetni a munkát, ezért Poszeidón vízzel árasztotta el a területet és követelte, hogy a király áldozza fel lányát, Hészionét egy tengeri szörnynek.

A területen Apollón akaratából pestis pusztított és ragadott magával sokakat.




Apollón 


A trójai háború előtt egy generációval Héraklész elfoglalta Tróját, megölte Laomedónt és fiait, Priamosz kivételével.

Priamosz király lett; uralkodása idején a mükénéi görögök foglalták el a várost az i. e. 1193-1183 között dúló trójai háborúban. 

Priamoszt általában egy ékírásból ismert luvi (vagy talán lük) személynévvel, Pariyamuwaš-szal azonosítják.

Kis-Ázsiában a trójai uralmat a héraklidák dinasztiája követte, melynek központja Szardeiszben volt, királyai pedig 505 évig uralkodtak egészen Kandaulész idejéig. Kis-Ázsiába később bevonultak az iónok, kimmérek, frígek, milétosziak és a lüdök.
A területet i. e. 546-ban perzsák hódították meg.

A kis-ázsiai Ida hegy a helyszíne számos ókori mítosznak.

Innen vitte Zeusz Ganümédészt az Olümposzra, itt csábította el Aphrodité Ankhiszészt, itt adott életet Aphrodité Aineiasznak, itt élt Parisz pásztorként, itt éltek a nimfák, innen nézték a trójai háborút a görög istenek.




Zeusz 


A homéroszi Trója

Az Iliaszban az akhájok a Szkamandrosz (valószínűleg a mai Karamenderes) folyó torkolatánál vertek tábort.

Trója városa egy dombon feküdt.

A mai maradványok mintegy tizenöt kilométerre fekszenek a tengerparttól, de a Szkamadrosz torkolata háromezer évvel ezelőtt körülbelül öt kilométerrel bentebb feküdt, és egy olyan öbölbe folyt, amely azóta feltöltődött hordalékkal. 

A legújabb kutatások megmutatták, milyen is volt a korabeli Trója partvidéke, bizonyítva, hogy Homérosz leírása hiteles.

Az Iliasz mellett az Odüsszeiában és más ókori görög művekben is találunk utalást Trójára.

A római költő, Vergiliusis feldolgozta a legendát Aeneiscímű művében.
 A görögök és a rómaiak hittek a trójai háború megtörténtében, és abban, hogy a helyszín Anatóliában található.




Nagy Sándor például i. e. 334-ben meg is látogatta a homéroszi hősök, Akhilleusz és Patroklosz állítólagos sírját.

Ókori görög történetírók az i. e. 12., 13. illetve 14. századra tették a trójai háború idejét:

Eratoszthenész szerint i. e. 1184-ben történt, Hérodotosz szerint i. e. 1250-ben.

2001 novemberében John C. Kraft geológus a Delaware-i Egyetemről, valamint John V. Luce geológus, a dublini Trinity College tanára bemutatta az 1977 óta tartó geológiai kutatások eredményeit.

Összehasonlították a jelenlegi felszínt az Iliaszban és más klasszikus művekben (mint Sztrabón Geographikája) leírtakkal.

Azt a következtetést vonták le, hogy a Schliemann által feltárt Trója (és más helyszínek, mint például a görög tábor helye), a földtani eredmények és az Iliaszban leírtak között konzisztencia lép fel.

Néhány kortárs író szerint a homéroszi Trója nem Anatóliában, hanem máshol volt megtalálható; az általuk feltételezett helyszínek között szerepel Anglia, Horvátország és Skandinávia is.

Ezeket a feltételezéseket azonban a tudósok többsége nem fogadja el.

Kenneth J. Dillon szerint a trójaiak eredetileg sztyeppei nép voltak, a magyarok rokonai.

Miután megtámadták és elpusztították a hettita birodalmat, birtokukba vették a Dardanellákat.

A trójai háború ideje alatt a görögök tengeri blokáddal akadályozták meg, hogy az európai oldalon és Lemnoszon élő trójaiak Trója segítségére siessenek.

Mikor Trója elesett az európai oldalon élők északra menekültek és Olaszországban telepedtek le; később etruszkoknéven ismerték őket.




A feltárt Trója

Hisarlık archeológiai térképe

A feltárt terület romvárosait számokkal illetve betűkkel azonosították Trója I. és Trója IX. között.




Trója I i. e. 3000-2600 (nyugat-anatóliai korai bronzkor 1)
Trója II i. e. 2600-2250 (nyugat-anatóliai korai bronzkor 2)
Trója III i. e. 2250-2100 (nyugat-anatóliai korai bronzkor 3 [korai])
Trója IV i. e. 2100-1950 (nyugat-anatóliai korai bronzkor 3 [közép])
Trója V: i. e. 20. század – i. e. 18. század (nyugat-anatóliai korai bronzkor 3 [kései]).
Trója VIa: i. e. 17. század – i. e. 15. század
Trója VIb: kései bronzkor, i. e. 14. század
Trója VIIa: kb. i. e. 1300 – i. e. 1190, valószínűleg Homérosz Trójája
Trója VIIb1: i. e. 12. század
Trója VIIb2: i. e. 11. század
Trója VIIb3: kb. i. e. 950-ig
Trója VIII: i. e. 700 körül
Trója IX: hellén Ilium, i. e. 1. század
Trója 1998 óta az UNESCO világörökségi helyszínei közé tartozik.

Trója I – V
Az első várost az időszámításunk előtti harmadik évezredben alapították.
 A bronzkorban virágzó kereskedőváros lehetett, hiszen pozíciójából adódóan felügyelni tudta a Dardanellákat, melyen keresztül kellett mennie minden, az Égei-tengerről a Fekete-tenger felé tartó hajónak.

Trója VI
Trója VI minden bizonnyal földrengés áldozata lett, i. e. 1300 körül.
Egy nyílhegyen kívül semmi mást nem találtak ebben a rétegben.

Trója VII
Trója (VII vagy VIII) és más városok Lüdia térképén
Trója VIIa-val jelölt rétegét, melyet az ásatásokon talált edények vizsgálata alapján az i. e. 13. század közepére, illetve végére datálnak, tartják Homérosz Trójájának.

Úgy tűnik, háború pusztította el, és tűzvész nyomait is kimutatták.
1988-ig az ásatások egy dombtetőre épült erődöt tártak fel, nem pedig egy akkora méretű várost, melyet Homérosz lefest, de a későbbi kutatások megtalálták a város többi részét is.




Emberi maradványokat találtak a házakban és az utcákon, az északnyugati bástyákban pedig egy csontvázra bukkantak, koponyasérülésekkel és törött állkapoccsal. 

Előkerült három bronz nyílhegy, kettő az erődben, egy a városban. 
Mindezek ellenére sem lehet megállapítani, hogy valóban háború sújtotta-e a várost vagy természeti katasztrófa pusztította el, mert a városnak igen kevés részét sikerült eddig feltárni.

Trója VIIb1 (ca. i. e. 1120) és Trója VIIb2 (ca. i. e. 1020) úgy tűnik, tűz martaléka lett.

Iliumot, az utolsó várost a területen rómaiak alapították Augustus ideje alatt és fontos kereskedőváros volt Konstantinápoly megalapításáig a negyedik században.
A bizánci időkben a város hanyatlásnak indult, majd eltűnt a történelem színpadáról.

A kutatások mai állása szerint, amelynek egyik legtömörebb összefoglalása a BBC "In Search Of The Trojan War" című, hétrészes dokumentumfilmje, a késő bronzkori Trója "Vilusza" néven egy görögök, talán akhájok által lakott, független városállam volt, amelyet jó kereskedelmi kapcsolatok fűztek az i. e. 13. századtól kezdve az akkor hatalmának csúcspontján lévő Hettita Birodalommal. 

Néhány, Boghazköyben kiásott, hettita és akkád nyelvű agyagtáblából tudjuk, hogy a Hettita Birodalom uralkodói Trójában még követséget is tartottak fenn.




A trójai háború, lecsupaszítva a mai napig ismert történetet, valószínűleg nem volt más, mint egy, a mükénéi görögök (akhájok) által megszervezett ostromháború Trója ellen, melynek célja a trójai kereskedelmi hegemónia megtörése volt.

Az "Iliasz"-ban közölt események annyiban igazak lehetnek, hogy a trójai ostromban feltehetően az akkori görög világ minden jelentős, a mükénéi uralkodócsaláddal szoros kapcsolatban álló városkirályság (Théba, Pülosz, Milétosz stb.) seregtesttel részt vett.

A Boghazköyben talált, mintegy 26 000, legnagyobbrészt hettita nyelvű agyagtábla többsége azonban még nincs lefordítva, így elképzelhető, hogy a trójai háborúról, amely a Hisharlik dombon egymásra épült történeti rétegekből a "VIIa" sorszámú Tróját pusztította el, még újabb tényeket fogunk megtudni. 

Egy dolog biztos, a mai napig Berlinben, az Előázsiai Régészeti Múzeumban őrzött, hettita nyelvű agyagtábla, amely feltehetően Kr. e. 1210 és 1190 között készülhetett, hettita nyelven név szerint megemlíti Aḫḫiyawa királyság uralkodóját, Atreuszt (Atriya), aki feltehetően nem más, mint a legendás görög király, Agamemnon édesapja, valamint Alexandrút (Alakszandusz?), aki pedig, nem más, mint a trójai városkirályság (hettita nyelven Willuša) uralkodójának fia, azaz 
Parisz királyfi, a mitológiában ismert spártai Heléna elrablója.



 Szép Heléna és Parisz királyfi


Az is elképzelhető, hogy a hettita agyagtáblákon megjelölt "Aḫḫiyawa" királyság, amely a hettita területekről nyugatra, a tengeren túl terült el, az akhájok által lakott Mükénét jelenti.

Maga a "Trója" név a hettita forrásokban ta-ru-ú-i-ša vagy ta-ru-i-ša alakban fordul elő.

A trójai etnikumot dardán vagy lük népességnek tartják általában, de a hettita névváltozat nagyon hasonlít az etruszkokkal azonosított tengeri nép, a turusa, görögül türszénosz törzsnévre. 

Ebből több következtetés is levonható, elsősorban az, hogy az etruszkok lehettek Vilusza dardán lakosságának egyik csoportja, akiket lakóhelyük után "trójaiaknak" neveztek el.

Ez mindenesetre összecseng a római latin eredetmítosszal, amely Trójából származtatja és Aeneastól eredezteti Róma lakosságát.

 Ahogy a modern történelemtudomány fejlődésnek indult, Trója és a trójai háború legenda lett.

Az 1870-es években (1871-73 valamint 1878/9-ben) 
a német amatőr régész Heinrich Schliemann
feltárta a Hisarlık-dombot, nem messze Çanakkale városától északnyugat Anatóliában.

A város több rétegét fedezte fel, a bronzkortól egészen a római időkig. Schlieman Trója I-et, majd Trója II-t azonosította Homérosz Trójájával, és nézete akkoriban elfogadott volt.




Dörpfeld, Blegen

Schliemann után Wilhelm Dörpfeld (1893/94) és később Carl Blegen (1932-38) folytatta az ásatásokat.
Ezek az ásatások bebizonyították, hogy legalább kilenc város épült egymás fölé.

Korfmann

1988-ban a Tübingeni Egyetem és a Cincinnati Egyetem kutatócsoportja Manfred Korfmann professzor vezetésével újra nekiláttak a feltárási munkálatoknak.

2003 augusztusában magnetométeres technológia felhasználásával feltérképezték az erőd alatti területet és találtak egy mély árkot, melyet fel is tártak.

A leleteket a kései bronzkorra datálták, azaz a homéroszi Trója idejére.

Korfmann szerint az árok egy olyan város külső védelmi vonala volt, amelynek mérete nagyobb, mint eddig gondolták.

Egy esetleges csatára utaló nyílhegyeket is találtak ugyanitt, melyek idejét az i. e. 12. századra teszik.

Korfmann 2005. augusztus 11-én elhunyt, és mivel az ásatási engedélyt személyesen ő kapta, bizonytalanná vált a kutatások jövője.

Kolb

Korfmann kutatásait sokat bírálták, a legnagyobb felháborodásra azonban akkor váltotta ki, amikor töredékes adatok alapján rekonstruálta Trója VI/h-VII/a periódusát (sokan ezt kapcsolják az Iliasz-beli háborúhoz).
A korábban említett árkot a Kolb-tábor vízelvezető csatornaként definiálta, melyet nem védett fal sem, hiszen ennek a csatorna felé eső nyomát Korfmann is csak feltételezte.
A domb körüli területen a fal és a védőárok miatt sűrűn beépített alsóvárost feltételezett Korfmann.
 Ám ez sem bizonyítható a részleges feltárások miatt.
A vita a mai napig zajlik, habár Korfmann 2005-ben elhunyt.
Probléma az is, hogy Korfmann jó kapcsolata a török kormánnyal személyes volt, nem terjedt ki a többi kutatóra, így a kutatás folytatása is kétségessé vált egy időre.
Dieter Hertel, Frank Kolb: Troy in a clearer perpective. Anatolien Studies (2003)71-88

Pernicka 2006 nyarán Korfmann kollégájának, Ernst Pernickának sikerült ásatási engedélyt szereznie, így a kutatások folytatódnak.



Hisarlık látképe


Trója későbbi legendákban

Trója legendája további legendák alapjául szolgált a későbbi időkben.
A leghíresebb ezek közül minden bizonnyal Vergilius Aeneis-e, melyben Róma alapítóinak, pontosabban a Julio-Klaudiuszi dinasztiának az eredetét egészen a trójai Aineiaszig vezeti vissza.
Hasonló módon Geoffrey of Monmouth is Aineiasztól származtatja a briton királyok ősének tartott Brutust.

A magyar (főleg székely) népmesék Ilusa (Iluskája) is kapcsolatban lehet Wilusával.


Turizmus

Ma a régészeti ásatások közelében fekszik egy Truva nevű városka, mely az ide látogató turisták kiszolgálására épült.

A régészeti lelőhelyet törökül hivatalosan Troia-nak nevezik, és a térképeken is így jelenik meg.




Tróját Isztambulból busszal vagy az 50 kilométerre északkeletre található Çanakkale-ból komppal lehet megközelíteni legjobban.

A helyszínen találunk egy hatalmas, fából készült lovat, melyet játszótér vesz körül.




A látogató betérhet a múzeumba és a számos üzlet egyikébe is.
Trója maga teljesen romos, ami köszönhető egyrészt Schliemann ásatási módszerének (azt gondolta, hogy a rétegek alatt megtalálja az ősi Priam városát, ezért sok értékes leletet – például Trója II-ből származó házfalakat – lerombolt), valamint annak, hogy a sokáig őrizetlenül hagyott területet kifosztották.


A trójai háború

A trójai háború fegyveres konfliktus volt az ókorban az akhájok és a kisázsiai Trója között.
A történet szerint a háború azután tört ki, miután Parisz, Trója hercege elrabolta Helenét, Menelaosz spártai király feleségét.

Homérosz műve, az Iliasz a csata meghatározó momentumait mutatja be, melynek célja Trója városának (görögül Ilion) elfoglalása volt a görög csapatok által.

A görögök az akhájok vezetésével törzsenként reprezentálják magukat.

A történetben csupán 51 napját élhetjük át a 10 éves ostromnak.

Homérosz költeményében a háború kiváltó oka Szép Heléna elrablása volt. 
Helené Meneláosz felesége volt, akit Parisz, a trójai király Priamosz fia szöktetett meg Spártából.

Ennek megtorlására vonult az egyesített görög hadsereg Trója ellen, hogy a becsületsértést megtorolja.

Azonban tíz éves küzdelem után sem sikerült a megerősített várost elfoglalniuk. 
Nagy szerepet játszott ebben, hogy Priamosz apja, Laomedón alatt Poszeidón és Apollón építették a városfalak nagy részét.

Azok a szakaszok, amelyeket ők építettek, bevehetetlenek voltak.
Hasonló szerepe volt a városvédő Pallasz Athéné szobrának, a Palladiónnak.
Ezen felül maguk az istenek is beavatkoztak a háborúba, ki ezen, ki azon az oldalon.

Odüsszeusz egy szolgától látta, aki egy falovat faragott fiának és ebből nyert ötlet által építették meg végre 
a görögök a híressé vált óriási, fából készült lovat (trójai faló), 
amelyben a harminc legbátrabb görög harcos rejtőzött el.




A falovat a csatamezőn hagyták, majd hajóikkal visszavonulást színleltek. 
Kasszandra és a pap Laokoón figyelmeztetése ellenére a trójaiak bevontatták a falovat a városba.

Az éjszaka leple alatt a görög harcosok kimásztak a faló belsejéből, megnyitották a város kapuit és a beáramló seregek végül elfoglalhatták Trója városát. 

Innen származik a mondás: „félek a görögöktől, még ha ajándékot hoznak is”, illetve a „trójai ló” fogalom. 

Egy másik változat szerint a falovat olyan nagyra építették a görögök, hogy nem fért be a város kapuján, ezért saját lakói ütötték ki a városvédő falat, hogy a vélt ajándékot a városba húzhassák.

A görög haderő kérdése

Az akhájok és szövetségeseik nagyon sokan voltak. 

Apollodórosz szerint az alábbi kontingenseket küldték:

A boiótiaiak negyven, az orkhomenosziak harminc, a phókisziak negyven, a lokrisziak negyven, az euboiaiak negyven, az athéniak ötven hajóval képviseltették magukat. Aiasz tizenkét, Diomédész nyolcvan, Agamemnón száz, Menelaosz hatvan, Nesztór negyven, Agapénór hét, Amphimakhosz negyven, Megész negyven, Odüsszeusz tizenkét, Thoasz negyven, Idomeneusz negyven, Tlépolemosz kilenc, Nireusz három, Pheidipposz és Antiphosz harminc, Akhilleusz ötven, Próteszilaosz negyven, Eumélosz tizenegy, Philoktétész hét, Guneusz huszonkét, Podaleiriosz és Makhaón harminc, Eurüpülosz negyven, Polüpoitész harminc hajóval, Prothoosz negyven hajóval érkezett.
Összesen ezertizenhárom hajó volt, negyvenhárom vezér és harminc csapattest.

Az 1013 darab, egyenként körülbelül 30–50 evezős hajó nagyjából 40 000 harcosra enged következtetni, ami a trójai háború korában hatalmas szám. 

Ez a hadsereg olyan logisztikai problémák elé állította volna a görög sereget, amit képtelen lett volna megoldani. 
Még ennek a tizede, 4000 harcos is nagy szám lenne.

A háború epizódjai:

Akhilleusz részt vesz a háborúban

Kalkhasz, Agamemnón látnoka azt jósolta, hogy a görögök Akhilleusz részvétele nélkül nem győznek Trója alatt. 





Thetisz, Akhilleusz anyja azonban tudta, hogy fia ebben a háborúban életét veszti, ezért elbújtatta: lánynak öltöztette.

Odüsszeusz és Diomédész leplezték le: kereskedőként érkeztek és felismerték, amikor fegyvereiket vizsgálta, mivel egy riadót fújó trombita hangjára nem menekülni kezdett, hanem lándzsát fogott, így lelepleződött. 
Ezután nevelője, Phoinix és legjobb barátja, Patroklosz kíséretében elindult Trója felé.



Agamemnón és Iphigeneia

Agamemnón egy Artemisz tiszteletére rendezett vadászaton elejtett egy szent szarvast – és ezek után azzal dicsekedett, hogy jobb vadász az istennőnél. 
Ezért Artemisz megbüntette: szélcsendet okozott Aulisznál, így Agamemnón flottája nem tudott elindulni.

A pap, Kalkhász orákuluma azt jósolta, hogy csak akkor kezdhetik meg az utazást, ha Agamemnón feláldozza az istennőnek lányát, Iphigeneiát. 
Az áldozat végeredményét Homérosz homályban hagyja, elképzelhető hogy a király valóban feláldozta lányát.
 Mások szerint Artemisz az áldozat során homályba burkolt leányt Tauriszba menekítette, helyette egy szarvast áldoztak fel, és Iphigénia ezentúl az istennő papjaként szolgált a krími városban.

Hésziodosz szerint Iphigénia Hekaté istennő lett.

Egy későbbi változat szerint, Iphigénia a görögök dühének hallatára, azt mondta, hogy feláldozza magát, mert így ő miatta fog nyerni Görögország Trója felett. 
Iphigéniát majdnem feláldozták, de egy szempillantás alatt eltűnt Artemisz oltáráról, és egy szarvas feküdt ott. 
Artemisz megkegyelmezett Iphigéniának.( Görög regék & mondák)

Krüszéisz és Briszéisz

Akhilleusz elrabolta Briszéiszt és ágyasává tette.

A görög csapat soraiban pestis ütötte fel a fejét. 
Khalkász azt jósolta, hogy ha Agamemnón saját ágyasát, Krüszéiszt visszaadja apjának, aki Apollón papja volt, azzal megbékíti az istent, így véget vethet a kórnak. 
Khalkász, mivel tudta, hogy szavait Agamemnón nehezen fogadja majd, Akhilleusz védelmét kérte. 
Agamemnón lemondott Krüszéiszről, de kárpótlást kívánt:
 így Akhilleusz kedvesét, Briszéiszt vette magához.

Akhilleusz anyjához, Thetiszhez fordult segítségért, győzze meg Zeuszt, hogy addig hagyja a trójaikat nyerni a csatában, amíg jóvátételt nem kap. 
Ettől kezdve nem vett részt a csatában.




Hektór  és Kasszandra


Hektór és Patroklosz halála

Mivel Akhilleusz nem vett részt a csatában, a helyzet elmérgesedett a görög seregen belül. 
Ezért Patroklosz felvette barátja felszerelését és csatába indult. 
Hektór azt hitte, hogy Akhileuszzal van dolga, párviadalban legyőzte a görögöt és megszerezte felszerelését.
 Akhilleusz megfogadta, addig nem temeti el barátját, míg Hektórt meg nem öli. 
Egy Héphaisztosz által készített új felszereléssel állt ki ellene. 
Akhilleusz háromszor kergette körbe Trója körül, majd megölte. 
Ezután egy harcikocsihoz kötve háromszor körbehúzta Trója körül és megtartotta a tetemet.
 Hektór apja, Priamosz, Trója királya, személyesen kereste fel Akhilleuszt, hogy adja vissza neki fiát. 
Akhilleusz szíve végül megesett a királyon, visszaadta fiát, hogy illően eltemethesse. 
A gyászszertartás idejére 11 napnyi fegyverszünetet kötöttek a felek.

Akhilleusz csillapíthatatlan dühe és együttérzése közötti ív Homérosz Iliaszának egyik fő motívuma.

Akhilleusz halála

Tétisz a halott Akhileuszt siratja
Hektór halála után Akhilleusz legyőzte az etiópiai Memnónt, a kolonai Kyknoszt és Penthesziliát, az amazonkirálynőt, akibe halálos harc közben beleszeretett (néhány változat szerint szerelmi kapcsolat is volt közöttük).

Akhilleuszt végül Parisz ölte meg, aki egy Apollóntól kapott mérgezett nyilat lőtt a görög hős sarkába. 





Akhileusz egyetlen sebezhető pontja volt ez (achilles-ín). 
Egy verzió szerint késsel oltották ki életét, amikor a trójai hercegnőt, Polyxenát látogatta meg egy fegyverszünet idején.

Akhileusz felszerelése és Aiasz halála

Akhileusz halála után Odüsszeusz és Aiasz, aki így a görögök elsőszámú hősévé vált, vitáztak Akhileusz fegyvereiért és felszereléséért. 
Végül Odüsszeusz nyerte meg a párharcot, Athéné istennő segítségével. 
A vereség miatt Aiasz tombolni kezdett és megtámadott egy báránycsordát, amit őrületében a görög seregnek vélt, annak vezérkosát pedig Odüsszeusznak. 
Miután újra észhez tért, szégyenében a saját kardjába dőlt.


Jóslatok

Mikor a görögök 10 éve ostromolták Tróját, elfogták Helenoszt, Priamosz fiát, aki látnok volt. 

Megkínozták, így Helenosz elárulta a győzelem feltételeit:

meg kell szerezni Heraklész nyilait, melyek Philoktétész birtokában vannak,
el kell lopniuk a trójai Palladiont, Pallasz Athéné szobrát,
Akhileusz fiát, Neoptolemoszt kell a soraik között tudniuk.




Pallasz Athéné


A trójai háború történeti valósága

Trója ostromának időpontja

A tengeri népek inváziója által érintett egyiptomi és hettita források alapján az első tengeri koalíció az i. e. 13. század közepe körül, a második az i. e. 1180-as években jött létre. 
Trója ostromára az előbbi idején kerülhetett sor, ezért az eseményt az i. e. 13. századra lehet keltezni. 
Ez a kis-ázsiai bronzkor utolsó szakasza.

Ílion

A homéroszi Ílion városa nagy valószínűséggel azonos a hettita és asszír forrásokból ismert Taruisza várossal, amely egy nyugat-kisázsiai territórium (talán önálló fejedelemség), Vilusza (Iyalanda) fővárosa. 
Lakói valószínűleg a dardánok, amely nép a Dardanellák szorosának névadója is lett. 
A Dardanellák már az ókorban is fontos kereskedelmi útvonal volt, ahol a Földközi-tenger és a Fekete-tenger közötti kereskedelmi útvonalak összezsúfolódtak. 
Aki a Dardanellákat ellenőrizte, annak gazdag bevételi forrásai voltak, így az akhájok trójai kalandját nem lehet pusztán rablóhadjáratként minősíteni.

A dardánokat már a kádesi csata leírásaiban is emlegették; ebből arra következtethetünk, hogy II. Ramszesz és Muvatallis idején letelepedett, államalkotó népként éltek. 
A második tengeri koalícióban való részvételük valószínűleg közvetlen kapcsolatban van a trójai háborúval, államuk pusztulásával, illetve hanyatlásával.

A hettita forrásokban feltűnnek olyan nevek, földrajzi helyek és események, amelyek kapcsolatba hozhatók a trójai mondakörrel. Vilusza egyik ismert királya Alakszandusz, miközben Parisz görög neve az eposzban Alexandrosz. Priamosz nevét egy Parijamuva alakú luvi személynévben vélik megtalálni, Ahhijava királyságot Mükénével, Orkhomenosszal vagy Argosszal lehet azonosítani, egy ismert akháj királynév Atrija, aki Atreusz lehet, Tavagalavasz lük király neve pedig etimológiai kapcsolatban áll Eteoklész orkhomenoszi vagy Eteoklész thébai királlyal. 

Tudjuk, hogy Millavanda ura, aki Ahhijava vazallusa volt, urával együtt szövetkezett Szeha királyságával és megtámadták Viluszát. 
Ennek eredményeképp az utolsó viluszai király, Valmusz menekülni volt kénytelen országából.





Akhájok

A tengeri népek Kis-Ázsia minden partvidékét elözönlötték, sorra döntötték meg az ott talált hatalmi rendszereket. 
Az akhájok különösen aktívak voltak, Iyalanda (Ilion) fejedelemség Atrija (Trója, vö. Atreusz-Atreidák) várát a földdel tették egyenlővé, s letelepedtek a korábbi Arzawa helyén - ezután a lykiai kalózvárosokat sarcolgatták. 
Innen indultak tovább Kréta felé, ahol Knósszoszt ugyanolyan alaposan lerombolták, mint a hettita városokat. 
Ezután az akhájok, akik ekkor már a hettita nyelvek egyikét, az arzawa környékén is elterjedt nešait beszélték (annak mínyai nyelvjárását), mindenhol megtelepedtek, amely helyeket az iónok (Attika és a Peloposz-nészosz ÉK-i része), az aiolok (Thesszália és Észak-Görögország) és egyéb akháj törzsek (Mükéné) még nem népesítettek be.

Történeti kitekintés

A trójai háború csak egy epizódja az Égeikumot, sőt tágabb értelemben a Földközi-tenger egész keleti medencéjét érintő nagy átrendeződésnek. 
Az akhájok az úgynevezett tengeri népek egyik törzseként kerülnek először említésre, ahol sok más, később rokonuknak tekintett nép is feltűnik.

Egyiptomi és hettita forrásokból ismerjük a koalíciót alkotó népeket: 

sardana (Šrdn.w), sekeles (Šqlš.w), turusa (Trš.w, Twrjšaa.w, vagy Twrwšaa.w), akhaiwasa (Jqjwš.w), muskhi (Mšj.w), lukki (Lq.w vagy Rq.w), mindez még több líbyai törzssel is kiegészült - csupa ismerős név. 

A sardana (másképp sardán) törzs Szardínia őslakójává és névadójává vált, az egyiptomi források már korábban is emlegették, mint a legkiválóbb zsoldosokat. 

A sekeles (latin alakban sicul) Szicília szigetén telepedett meg. 

A lukki törzs valószínűleg Lykia (ejtsd Lükia) és Lykaónia névadója, 

a muskhi név pedig nem más, mint a görögök által brygésznek vagy phrygesznek nevezett frígek. 

A turusa név nagyon is összecseng a trusci, truscus, etruscus alakokkal, vagy a görög tyrszén-tyrrhén(oi) nevekkel, amelyek mind az etruszkokat takarják.





Az új tengeri szövetségben (második tengeri koalíció) a korábbról ismert törzsek közül megtalálhatók az akhaiwasák (wašaša néven), muskhik, turusák és sekelesek (šakaruša vagy zikar néven). 

Csatlakoztak még hozzájuk a dardanák (Drdnj.w) és a denenek (Dnn.w), valamint egyes már régebben a Közel-Keleten nomadizáló népek, mint a paleszet (Plśt.w vagy Pršt.w) és a tjeker (qr.w). 
Ismét csupa máshonnan is ismert név. 

A denenek (danunák, vagy danaoszok) azonosíthatóak a harcias dórokkal, az akhájok rokonaival, akik a korábban megtelepedett görög törzseket majdnem mindenhol a szárazföld belseje felé szorították, s önálló államot is alapítottak az ezredforduló táján Kis-Ázsia délkeleti csücskében, Danunát, a kicsiny, de agresszív államot, mely később elég fontos szerepet játszott Asszíria térhódításában. 

A paleset (perasata) törzs nem más, mint a Bibliában filiszteus néven emlegetett palesztin nép, Palesztina névadója (természetesen nem teljes mértékben azonos a mai, elarabosodott palesztinokkal). 

A teker (tjeker) törzsnév pedig a görög teukrosszal hozható kapcsolatba, ez esetben a dardánok egyik önálló törzséről van szó.

Az új koalíció Kisázsia déli partvidékéről elindulva parton és tengeren egyaránt tarolva vonult végig a térségen.
Úgy tűnt, legyőzhetetlenek, mikor beleütköztek az egyik utolsó nagy egyiptomi hadvezér-király, III. Ramszesz seregébe. 
A tengeri népek tengeren és szárazföldön egyaránt vereséget szenvedtek, és szerteszét szóródtak a térségben. 
A palesetek az egyiptomi uralkodó engedélyével letelepedtek Kánaán partszegélyének déli részén.





Heinrich Schliemann

Schliemann kizárólag a homéroszi adatokból kiindulva azonosította és tárta fel Trója városát. 
Az Iliasz tehát tartalmaz annyi konkrét adatot a városra nézve, aminek alapján háromezer évvel később annak megtalálása lehetséges volt. 

Schliemann eredményei bizonyították először azt, hogy a homéroszi költeményeknek valóságalapjuk volt.




 




 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:


-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html

- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:






Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 









AKÁCVIRÁG

$
0
0

AKÁCVIRÁG

(Robinia pseudoacacia)





Az ízletes, fehér virágú akác erdeink csaknem egyötödét teszi ki. 

Azt hihetnénk, ősi magyar fa, azonban kevesen tudják, hogy Észak-Amerikából, a XVI. században került Európába. 

Az akác gyógyászati szempontból igen értékes növény. 

Virágból készült tea köhögéscsillapító, hurut, és görcsoldó, enyhe hashajtó. 

Meghűléses betegségeknél izzasztó hatású. 

Gátolja a túlzott gyomorsavképződést, gyomor- és bélfekély esetén is alkalmazható. 

A homeopátiában gyomorsavtúltengés ellen használják. 

Fánk és palacsinta készítésénél ízesítőként a tésztába keverhetjük, teakeverékekbe pedig ízjavítóként adagolhatjuk. 

Ráncsimító, bőrtónus javító hatása is van, így előszeretettel alkalmazzák kozmetikumokban. 

Ha pedig egyszerűen egy kis kényeztetésre vágyunk, tegyünk a fürdővízbe jó sok akácvirágot.




Nemcsak édes....


Világos, enyhén zöldessárga színű, jelentős gyümölcstartalma miatt nehezen kristályosodó, akácvirág illatú méze nagyon kevés virágport tartalmaz. 

Az akácméz színe tájegységenként változik a színtelentől az enyhén sárgáig. 

Különleges minősége miatt a Magyarországon termelt akácméz hungarikumnak számít.

Az akácméz a gyomorsav-túltermelés miatt bekövetkező emésztési zavarok oldására is ajánlott.


Mikor és hogyan gyűjtsük?
Az akácvirágot frissen, a virágzás kezdetén érdemes leszedni. 
Ez az időszak május-június elejére esik. 
A virágokat a fürtök begyűjtése után fejtsük le a zöldes kocsányról, és azonnal szárítsuk meg. 
A megszárított akácvirág kiválóan alkalmas teának.




Hogyan használjuk?
Gyomorsav-túltermelés és emésztési zavarok esetén a panaszok enyhítésére, megszüntetésére, vagy megelőzés céljából készítsünk teát az akácvirágból az alábbiak szerint:

 2 teáskanálnyi szárított akácvirágot 2 dl forró vízzel leforrázunk, majd 5 perc elteltével leszűrjük. 

Íze kellemes, alkalmanként akár élvezeti teaként is fogyaszthatjuk.

Kellemes aromája miatt szörpöt is készítenek belőle, illetve az illatszeripar is használja. 

Az akácvirágból pálinkát is főzhetünk. 

A palacsintatésztába mártott, kisütött akácvirág pedig különleges csemegének számít.


KOZMETIKAI HASZNÁLATA

A kozmetikai iparban a fehér akác virágának kivonata bőrkondicionáló anyag és erősítő szer. 

A kozmetikai készítményekben érzékeny, gyulladásra hajlamos, aknés, zsír- és vízhiányos, szeboreás bőr ápolására alkalmazzák, illóolaját az illatszeripar hasznosítja.





Akácos palacsinta
Hozzávalók 4 személyre: 
- 16 fürt akácvirág, 
- 2 tojás, 
- 2 evőkanál cukor, 
- 20 dkg liszt, 
- 2,5 dl tej, 
- a sütéshez: olaj, a tálaláshoz: cukor.

Elkészítése: a tojásokat a cukorral habosra keverjük. 
Folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a lisztet és a tejet. 
Az akácvirágfürtöket a sűrű masszába mártjuk, majd bő, forró olajban mindkét oldalát aranysárgára sütjük. 
Az olajból kiemelve lecsepegtetjük, és porcukorral meghintve kínáljuk. 
A késő tavaszi délutánok könnyed kísérője.







AKÁCVIRÁG SZÖRP

Hozzávalók:
30-45 ág akácvirág füzér
3 db citrom
3 kg kristálycukor
30 szem citrompótló

Tegyük az akácvirágokat egy nagy fazékba, és öntsünk rá annyi vizet, hogy bőségesen ellepje. 

A virágokat nem szükséges megmosni, mert akkor sok íz anyagot veszítünk el vele. 

Adjuk hozzá a vékony karikákra felszeletelt citromot, keverjük jól össze, majd fedjük be egy fedővel. 

Hagyjuk a konyhában, vagy tegyük az éléskamrába és áztassuk legalább egy napon keresztül.




Másnap sűrűszövésű gézanyagon szűrjük át, majd a virágos levet öntsük egy nagy fazékba. 

Adjuk hozzá a cukrot, citrompótlót, majd forraljuk fel. 

Még forrón töltsük üvegekbe, jól zárjuk le, majd tegyük szárazdunsztba. 

Másnap már betehetjük az éléskamránkba. 

Jéghideg vízzel, egy-egy levél friss mentával hígítva fogyasszuk.

Készíthetjük akácmézzel is, cukor helyett körülbelül 3 kilónyi mézet használjunk az elkészítéséhez.


Másikféle:


Hidegen készített gyógynövény szörpök, limonádék:





Ez a legegyszerűbb módszer.

A vízhez hozzáadom a gyógynövényt vagy virágot (bodza, zsálya, citromfű, akác stb…) , a citromlét, citromot vagy citrompótlót és egy napig állni hagyom.

Ha van hely a hűtőben, akkor 2 napig is állhat.

Ez után hidegen hozzáadom a cukrot a vízhez, és rábízom, hogy felolvadjon.  

Ez után leszűröm a virágot, és kész is.  

Ha több időm van foglalkozni a dologgal, akkor le is szoktam turmixolni, így még jobban kijönnek az ízek és aromák.

Idén csak azonnali fogyasztásra készítettem pár üveg akác szörpöt, de mire feldolgoztam a képeket ehhez a bejegyzéshez, már mind el is fogyott.

A bodza, zsálya és citromfű szörp, elkészítési menete ugyanez.


(Forrás: Ilcsi/életmód/kaldeneker/levendulamagazin)




   



Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:

- Gyógyító növényeink 2. rész: 


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:

- KORALLOK - SZIVACSOK:

- MEDÚZÁK - TENGERIUBORKÁK - POLIPOK:

- PIÓCÁK:

- SZÁJTÁTÓHALAK VAGY KÖRSZÁJÚAK:








Szeretettel,

Gábor Kati



blog oldalam: 





Pápua Új-Guinea

$
0
0

Pápua Új-Guinea




Pápua Új-Guinea Óceánia egyik állama, mely a Föld második legnagyobb szigetének, Új-Guinea szigetének keleti részét és számtalan kisebb szigetet foglal magában.




Óceánia egyik szigetcsoportja,melynek jelentősebb szigetei a Bismarck-szigetek és a Salamon-szigetek egy része. 




A szigetnek szárazföldi határa csak Nyugaton van Indonéziával. 




Délen Ausztráliával, míg keleten a Salamon-szigetekkel van szomszédságban.




Érintetlen korallzátonyok, vulkanikus hegyek, buja trópusi esőerdők, bő vizű folyók és sok más meglepetés várja a vállalkozó szellemű „felfedezőket”.




Az ország bizonyos értelemben még fehér folt, hiszen számos területe a Föld legkevésbé felfedezett vidékei közé tartozik, de kultúrája is rendkívül figyelemreméltó, amelyet változatos sokszínűség jellemez.




Pápua Új-Guinea déli partvidéke trópusi őserdőkkel tarkított, középső részén viszont már 4000 méter fölé nyúló hegyekkel büszkélkedhet.
Északon pedig „lépten-nyomon” működő vulkánokba botlunk.



Vanuatu - Új Guinea - Jimmy Nelson foto


850-féle bennszülött nyelv és legalább ennyi hagyományos népcsoport létezik a 6 milliónál valamivel kisebb létszámú országban.




Az ország egyike a legkevésbé felfedezetteknek kulturális és földrajzi értelemben is, és vélhetően számos felfedezetlen növény- és állatfaj él Pápua Új-Guinea belsejében.



Kúszó kenguru


Hosszú farkú egér, toll-farkú oposszum, rózsaszín szemű nagy amerikai szöcske.
Csak néhány a Pápua Új-Guinea hegyeiben újonnan felfedezett állatok közül.
A Conservation International kutatói egy sor új teremtményt találtak és fényképeztek le.



oposszum


Nevét részben őslakóiról, a pápuákról kapta. 




A maláj eredetű pepuah szó jelentése: „göndör hajú”.




Új-Guinea legmagasabb pontja a 4694 méter magas Mount Wilhelm. 
A szigeteken sok a még ma is aktív működő vulkán.




Új-Guinea szigete geológiai szempontból fiatal képződmény.

Meleg, nedves egyenlítői éghajlat jellemzi a szigeteket. 
Az átlagos évi hőmérséklete 28 °C. Csapadék: 1040mm.




A partvidéken trópusi hőség, fülledtség uralkodik, meg-megújuló záporokkal.
A magasabb fennsíkok éghajlatára a csapadékos időjárás jellemző. 



Császár paradicsommadár


Új-Guinea éghajlatát két nagy légáramlási rendszer szabályozza.
Az egyik a délkeleti passzátszél , mely májustól októberig uralkodik.
A tenger felől fújó passzátszél a hegylejtőkre nagy mennyiségű csapadékot szállít.



Rövidcsőrű hangyászsün


A novembertől áprilisig terjedő időszakban – a déli félteke nyarán – az egyenlítői alacsony nyomású öv Új-Guineától délre tolódik át.
Ilyenkor Ázsia felől megjelenik a monszun.



Dugong


A kétféle szélrendszer időszakos és rendszeres megjelenése miatt Új-Guinea lakói két évszakot különböztetnek meg: 
a délkeleties szelek és az északnyugatias szelek időszakát.
A két szeles évszak között egy-két hónapon át nyugalmas, csendes időjárás uralkodik.



paradicsommadár


Ausztrália és Új-Guinea között a jégkorszakban szárazföldi összeköttetés volt. 
Ennek következtében élőviláguk közeli rokon, vannak olyan kengurufajok, amelyek megtalálhatók mind Ausztráliában, mind Új-Guineában. 



Fakúszó kenguru


Nyugat felől meg a maláj esőerdők néhány növényfaja tudott átkelni Új-Guineába.




A többi nagyobb szigetnek sohasem volt összeköttetése Új-Guineával, emiatt élőviláguk erősen különbözik.




A természetes növényzet a trópusi esőerdő. 
Összesen 56 erszényes emlősfaj él Új-Guineában.




Pápua Új-Guinea nemzeti állatának számít az igen elterjedt Raggi-paradicsommadár, a helyiek nyelvén a kumul.




A paradicsommadarak családjának legtöbb faja Új-Guineán őshonos.
Elterjedt állatok még a foltos kuszkusz, a vaddisznó, a kazuárfélék, kígyók, krokodilok, lepkék és varánuszfélék számos faj.




Aki az aktív pihenést szereti, és igazi „felfedező” alkat, az Pápua Új-Guinea-n nem fog unatkozni. 




Lehet itt túrázni, búvárkodni, szörfözni, horgászni, madárlesre menni vagy elmerülni a színes fesztiválok forgatagában. 




A búvárkodás szerelmeseinek Pápua Új-guinea a világ egyik legcsodálatosabb merülőhelye.





 




 Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:

- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- EMF Kiegyenlítő Technika:

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-Különös fények a Pilisben:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/kulonos-fenyek-pilisben.html

-Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:


-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/a-teremto-ur-szeretettel-teremtette-meg.html

- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:






Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 



CITROMFŰ

$
0
0

CITROMFŰ 

(Melissa officinalis)






A citromfüvet kiváló idegnyugtató, félelem- és feszültségoldó hatása miatt zöld Seduxennek is nevezik. 

Hogy milyen tulajdonságai vannak még, arról lentebb olvashatsz!


Hatóanyagai:

Illóolaj – 45 százalékban geraniol, 50 százalékban citronellál, citrál, citronellol és linalool –, keserűanyagok, flavonoidok, triterpének.


Gyógytulajdonságai:

Ideg- és szívnyugtató, görcs- és szélgörcsoldó, étvágyjavító, gyomornyugtató, fájdalomcsillapító, depresszió elleni, vírus- és gombaölő szer.


13 tény a citromfűről

1.

A citromfüvet kiváló idegnyugtató, félelem- és feszültségoldó hatása miatt zöld Seduxennek is nevezik. 

Megakadályozza, hogy a nyúltvelőből az agykéregbe jussanak a stresszhelyzetekben keletkező információk, de az idővel gyógyszerfüggést okozó szintetikus szerekkel szemben nem árt, nem okoz függőséget, csak megnyugtat. 

Ideges eredetű palpitáció (szívdobogásérzés) esetén pozitívan befolyásolja, normalizálja a vegetatív idegrendszer diszharmonikus működését. 

Lassítja a gyors, zakatoló szívverést, ha a fekvő helyzetben levő beteg szívtájékára nyers citromfűleveleket tesznek; ezeket előzőleg érdemes kicsit megpuhítani húsklopfolóval, így hatóanyaguk a bőrön keresztül jobban beszívódik. 

Erősíti a központi idegrendszert, mert nemcsak a nyúltvelőre hat, hanem közvetlenül az agykéregre is.

2.

Segít migrénes fejfájás és szédülés, fülzúgás, valamint idegi alapon létrejött allergia (a bőr viszkető, fájdalmas piros foltosodása), illetve asztmatikus görcs esetén.

3.

Gyógyítja a melankóliát, a depressziót, főként, ha serkentő hatású gyógynövényekkel – bosmentával, szomoljai szeklicével, szárított matéval – kombinálod.


4.

Drog- és alkoholelvonó kúra alatt csökkenti a kellemetlen elvonási tüneteket.

5.

A változókorban levő nőknél megszelídíti a hangulati hullámzásokat. 
Jobb a hatása, ha cickafarkfűvel, komlóval, zsályával és orbáncfűvel kombinálod.

6.

Része az álmatlanság elleni teakeverékeknek.

 50-50 g komlóhoz, macskagyökérhez és galagonyához keverj hozzá 15 g citromfüvet, a keverékből 1 evőkanálnyit főzz 1 percig 2,5 dl vízben. 
15 perc áztatás után szűrd le, és fél órával lefekvés előtt idd meg. 
A szintetikus altatókkal szemben nem okoz reggeli bódultságot, „másnaposságot”.






7.

Megszünteti az idegi alapú gyomorbántalmakat, megnyugtatja a gyomrot. Gyomorrontáskor, hasmenés esetén segít megelőzni a komolyabb tüneteket, különösen, ha diólevéllel 1:1 arányban kevered. 

A keverékből 1 evőkanálnyit főzz 1 percig 3 dl vízben, 10 percig hagyd ázni, majd szűrd le, és 4 óránként 1-1 dl-t igyál belőle.

8.

Javítja a bélműködést, és mivel csökkenti az erjedési-rothadási folyamatokat, illetve nem engedi elszaporodni a káros baktériumokat és gombákat, alkotórésze a tisztító-méregtelenítő teakeverékeknek. 
Kúra közben meg is nyugtatja a beteget.

9.

Hatásos mindenféle hasüregi fájdalom, kellemetlenség esetén. 
Felfúvódás ellen édesköménnyel és ánizzsal, menstruációs fájdalmak enyhítésére cickafarkfűvel, kamillával és majoránnával kombináld.

10.

Az epeutakat lazítja, ezzel javítja az epe munkáját.

11.

Külsőleg reumatikus fájdalmak enyhítésére, zúzódások, véraláfutások kezelésére használd szeszes kivonatát.

Hatékonyabb lesz a gyógymasszázs is, ha a vállizmokra, a keresztcsontra fölkent krémbe citromfűolajat cseppentesz, és a stresszpontokat ezzel masszírozod.

12.

A citromfű-illóolaj az aromaterápia egyik leghatékonyabb szere feszültség oldására akár otthon, akár autóvezetés közben, akár hivatali ügyintézés közben. 

Már egyetlen csöppje is megnyugtatóan hat, sőt környezetedre is. 

Természetes megnyugvást hoz negyedórás pihenés az aromaterápiás gyógyfürdőben (a meleg fürdővízbe 2 csöpp citromfű-illóolajat tedd).

13.

A homeopátia is felhasználja a citromfüvet nyugtalanság, felfúvódás, húgyúti betegségek ellen. 
A virágzáskor, 14.00 óra körül szedett gyógynövényből D5 potenciájú esszenciát készítenek. 
Mellékhatást, mérgezést nem okoz, várandós és szoptató anyák is bátran alkalmazhatják.


Házi citromfű-készítmények



Forrázat

1 teáskanálnyit forrázz le 3 dl vízzel, 15 percig hagyd állni, majd leszűrjük, szűrd le és 3 részre elosztva egy nap alatt idd meg.






Főzet

1 maroknyit főzz 3 percig 4 dl vízben, majd szűrd le, és 2 részre elosztva egy nap alatt idd meg. 

Segít migrén, szédülés, idegi alapú krízis esetén. 







Koncentrált főzet

2 maroknyit főzz 3 percig 1 liter vízben, majd szűrd le, és lemosásra, masszírozásra, hüvelyöblítésre használd. 

Bor

fél maroknyit 24 órán keresztül áztass 1 liter fehérborban. 

Naponta 1 dl-t igyál belőle, kétfelé osztva. 






Pálinka

1 résznyit 10 napig áztass 9 rész 40 százalékos vodkában, majd szűrd le. 

Rossz emésztés, feledékenység és fokozott érzékenység esetén naponta 1 kávéskanállal fogyassz belőle, vízbe vagy tejbe keverve. 

Külsőleg borogató-, masszírozószerként alkalmazd. 

Karmelitacseppek

3 maroknyit 10 napig áztass 1 liter 40 százalékos tiszta szeszben, amelybe 3 teáskanál angyalfűgyökeret és egy szelet citromot is tettél. Szűrd le, 3-3 db fahéjjal és szegfűszeggel ízesítve még 48 órán keresztül érleld, majd ismét szűrd le, és hűvös, sötét helyen tárold. 
Naponta 3 alkalommal 20-25 cseppet fogyassz belőle; külsőleg masszírozásra használd. 

Gyógyfürdő

1 maroknyit tegyél 1 liter vízbe, melegítsd föl, majd 15 perc áztatás után szűrd le. 
A kéz és a láb fürdetésére, migrén esetén a homlokra tett hideg borogatásként alkalmazd. 

Nyers levél

ragtapaszként helyezd rovarcsípésre, sebekre, zúzódásokra.

Herpesz gyógyítása

A citromfű vírusölő hatását eredményesen hasznosíthatjuk a szájszéli herpesz, illetve a női nemi szervek herpesze elleni harcban. 

A sebet az alábbi eljárások bármelyikével kezelheted:

Egyszerű citromfűteával mosogasd. 
A citromfű szeszes kivonatába áztatott vattával törölgesd. 
A szeszes kivonatot keverd hidratáló krémbe, és azzal kenegesd. 
Gyógyjégkockával jegeld. 

A jeget a következőképpen készítsd el: 

főzz citromfűteát, s miután kihűlt, jégkockatartóba öntve fagyaszd le. 
Amikor kezdődő herpeszt észlelsz, vegyél elő egy jégkockát, és szorítsd a viszkető helyre.

http://alternativgyogyaszat.network.hu/



KOZMETIKAI HASZNÁLATA



A citromfű kozmetikai készítményekben is szerepel antivirális, fungicid hatása miatt. 

A kozmetikai iparban illóolaját erősítő szerként és elfedő anyagként, kivonatát erősítő és csillapító szerként tartják számon.




Illóolaja frissítő, tonizáló, gyulladáscsökkentő hatású, nyugtató hatású az érzékeny bőrön, aromaterápiás anyagként pedig nyugtató és lazító.





   




Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:

- Gyógyító növényeink 2. rész: 


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:

- KORALLOK - SZIVACSOK:

- MEDÚZÁK - TENGERIUBORKÁK - POLIPOK:

- PIÓCÁK:

- SZÁJTÁTÓHALAK VAGY KÖRSZÁJÚAK:








Szeretettel,

Gábor Kati



blog oldalam: 


Viewing all 528 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>