Quantcast
Channel: A MAGYAROK TUDÁSA
Viewing all 528 articles
Browse latest View live

Praktikusan az otthonunkban, kiskertünkben

$
0
0


Praktikusan az otthonunkban - kiskertünkben


A legjobb környezetvédelmi megoldás: a komposztáló kas


Kevesebb hulladék, több környezetkultúra, jó termőföld és saját élelmiszer! 
Itt az új, hazai elméből kipattant frappáns kerti találmány, mely komposztáló és veteményes egyben: a komposztáló kas!


A komposztáló kas ötlete Gyulai Iván ökológustól származik, aki a gömörszőlősi oktatóközpont biogazdaságában fejlesztette ki a komposztáló kast. 

Ez a kasfonással készülő permakultúrás építmény egyaránt alkalmas a konyhai-, és a kerti zöld javak komposztálására, magas ágyás készítésére, illetve melegágyásként is tökéletesen funkcionál!

Alkalmazása elsősorban olyan kertekben javallott, ahol kevés a hely, vagy nem jó minőségű – esetleg szennyezett – a föld (lsd. forgalmas út menti kertek, „városi tanyák”).

A belső, 1 méter magas kör maga a komposztáló, a külső 40 centiméter magas kör pedig a veteményes. 
A komposztálóból szépen - a gravitáció hatására -, szétáramlanak a tápanyagok, folyamatosan táplálva a külső veteményes részt. 

Ha jó alapanyagokat komposztálunk, zöldségeink és fűszernövényeink gyors fejlődéssel és bő terméssel fognak minket megjutalmazni!

A képen látható komposztáló kasban például 15 féle növényt találunk: kétféle paradicsom, karalábé, tárkony, lestyán, medvehagyma, fokhagyma, saláta, eper, szamóca, curry, levendula, zeller, körömvirág, zsálya, bazsalikom.

Kasunk nemcsak biztonságos táplálékforrás, hanem a komposztálással egy csapásra harmadával(!) csökkentettük a kukába kerülő szemét mennyiségét is!

Használjuk igény szerint:

1) A komposztáló kas, mint veteményes

Veteményesként nagyon jó olyan növények számára, amelyek szeretnek csüngeni, és nem jó, ha a termésük a földre ér.

Eper, paradicsom nagyon jól érzi magát benne. 
Már meglévő palántákat ültethetünk bele, tetszés szerint. 


Ajánljuk továbbá a cukkinit, paprikát, salátát, karalábét, hagyma, fokhagyma, stb. Fűszernövényeket is ültethetünk bele, de mivel ezek kevésbé igénylik a gazdag tápanyag-ellátottságot, érdemes a kas mellé ültetni őket: levendula, zsálya, citromfű, körömvirág, menta… 
Ők segítenek majd a kártevőket is távol tartani!

2) A komposztáló kas, mint melegágyás

Tavasszal melegágyként is használhatjuk, ilyenkor néhány hosszú vesszőből formáljunk boltívet, melyet fóliával takarunk.


Ilyen esetben más a külső kör töltése, alulra és a belső körbe friss komposztálandó anyagot, trágyát rakjunk, hogy melegítsen. 

Minden magra ajánlott ez a melegágyás, csak figyelni kell az alkalmankénti szellőztetésre és a megfelelő páratartalomra.
  
TIPP

Ha nagyon tudatosak akarunk lenni, akkor a locsolást esővízzel oldjuk meg, így vizet is spórolunk, illetve növényeink is jobban fognak cseperedni!
Hulladékcsökkentés, komposztálás, kertészkedés, ültetés, csíráztatás – egy helyben!
  
Ami elbomolhat…

… az természetesen el is bomlik. 
De nem mindegy hogy hol… 
Ha a kukánkban vagy a lerakón bomlik a szerves anyag, akkor csak a gond van vele. 

Ha a kert végében történik meg ez a természetes folyamat értékes tápanyagforrás keletkezik így a következő kerti vagy balkonláda generációnak. 

A körforgás nem áll meg, fordítsuk hát a javunkra.



A konyhai hulladékunk 30-40%-a komposztálható, ennyivel kevesebbel tömhetjük a kukánkat és a kukásautót. 
A kerti hulladék meg szinte teljes mértékben ide tartozik, bár, mint az látni fogjuk a felsorolásnál, vannak kivéltelek.
Komposztálásról már valószínűleg doktori disszertációk is születtek, és ha mindent tudni akarsz róla, neked is sokat kell olvasnod. 

Ha használni, alkalmazni szeretnéd, elég egy-két alapelvet megjegyezned, meg egy-két címet, akitől megkérdezheted, ha kétségeid lennének. 

A leggyakoribb kérdés, hogy az adott anyagnak vajon a komposztálóban vagy teljesen máshol van-e helye, de még mielőtt ilyen kérdéseket fogalmazhatnánk, van még egy-két lényeges lépés.

Az elhatározás talán a legfontosabb, nálunk is ez volt. 
Előtte már elolvastam kisebb nagyobb kiadványokat a komposztálásról, és bevallom egy darabig az tartott vissza, hogy az derült ki: ezt talán nem is lehet jól csinálni.

 Pedig a dolog egyszerű, hagyni kell dolgozni a föld kis élőlényeit, meg a nagyobbakat is (pl. a földigilisztákat). 
Persze mindent lehet művészi szinten is művelni, de ez majd a tapasztalatokkal megjön. Szóval el kell kezdeni valahol.

Kell egy hely

Lehetőség szerint a kert végében, árnyékos, félárnyékos.  
Mindig a talajra állítsd a kiválasztott komposztedényt, vagy keretet. 
A lebontó organizmusok, földigiliszták a földből kerülnek a komposztdombodra. 

A komposztáló helyed legyen jól megközelíthető, mert időnként azért van vele dolog. Lehetőleg ne északi legyen az a bizonyos hely. ( Nekünk persze pont északi a kert vége, így kicsit tovább tart az érési folyamat.). 
Legyen szellős is, a lebomlás aerob folyamat.

Valamibe pakolni kell

A kereskedelem mindig gyorsan reagál a lakossági igényekre, így már különféle alakú, térfogatú, színű stb. komposztálók között válogathatsz. 
Alapvetően fa és műanyag alapanyagúak lehetnek, mindkettőnek vannak előnyei-hátrányai. A műanyag „örök” darab lesz, jól vigyázz hát, hogy a megfelelő desing-t válaszd, mert még az unokáid is azt fogják nézni. 
Viszont állítólag gyorsérlelős (hamarább készül el a késztermék). 

A mi első komposztálónk maradék lambériából összerakott keret, kb, 5 éves és még „működik”. A fa persze nem annyira tartós, de természetes anyag, bomlik a növényi szervesekkel együtt. 
Ja, és arra készülj fel, hogy egy komposztáló nem, vagy csak alig komposztáló. Nálunk 3 keret van, egyben érik a tavalyi, egybe pakolunk és van egy, amelyben a fű szárad, és amit időnként hozzáadunk a most pakolt kupachoz.


Mit tehetünk bele?

Komposztálóba NÖVÉNYI eredetű konyhai és kerti hulladékokat tehetünk. 
Ide kerülhetnek a zöldségek és gyümölcsök maradványai, tojáshéj összetörve (lebomlik mindenképpen csak sokáig tart), szobanövények elszáradt részei (persze csak,  ha a vízhiány vagy a kor és nem betegség az elszáradás oka), kávézacc, teafilter, növényevő kisállatok elhasznált alma, a kertből nyesedék, falevelek, lehullott gyümölcs, fű, aprított ágak, gallyak …

Viszont nem kerülhetnek a komposztunkra ételmaradékok, állati eredetű dolgok, étolaj, régi savanyúságok, nagy mennyiségű mag (pl. meggydzsem befőzés után…), húsevő kisállatok alma.

A fű komposztálása nem automatikus, mivel a frissen kaszált fűnek nagyon nagy a nedvességtartalma. 
Ha rögtön rátesszük a többi anyagra, befülledhet a komposztunk. 
Pedig a komposztálódáshoz levegő kell… Szóval a füvet elő lehet szárítani a kaszálás helyén, aztán részletekben adagolni a dombhoz.

Ha eléggé ügyesek vagyunk és a kerti gyomokat még virágzás előtt elcsípjük, akkor az mehet a komposztra, de ha már felmagzott, akkor nem. 
A komposztálódás folyamán elég magas hőmérséklet is lehet, de a tapasztalat azt mutatja, hogy a gyommagvak, vagy egy részük, ezt túléli.

Kis mennyiségben a komposztunkra kerülhet papír (elhasznált tojástartó karton, újságpapír, szalvéta), fahamu, pamutszál - lebomlik, ugyanúgy, mint a faforgács, fűrészpor. 
Kérdéses sokszor, hogy a nem hazai gyümölcsök (citrusfélék, banán) héja bekerülhet-e a komposztunkba. 
Hát ez döntés kérdése, főleg, hogy ezek héját erős vegyszerekkel kezelik, de természetesen növényi eredetűek és lebomlanak… 
Vannak aztán más trükkös dolgok is: pl. a dió-, tuja és fenyő maradványait sem javasolják a szakértők a kezdő komposztálóba, ezeket elő kell bomlasztani, majd 1-2 év után a meglévőhöz keverni. 
Ha ilyen kérdéssel találkozunk, kérjünk szakértői tanácsot.

Társasházban is?

A komposztálás persze a kertes házban élőknek a legegyszerűbb, de egy kis akarattal és szervezőerővel társasházakban is megoldható. 
Erre több példa van már országszerte, egy-két esetet bemutat a Csalán Egyesület honlapján található „Élj zölden társasházban” kisfilm (http://www.csalan.hu/hirek/filmjeink). 

Ha többen használjuk a komposztálót, fontos, hogy egy nyelvet beszéljünk, egyezzünk meg, hogy mi kerülhet a komposztálóba és mi nem. Ha van egy felelőse, egy „komposztmester” (aki tudja milyen a jó komposzt, vagy nem fél megkérdezni), az mindenképpen sokat segít. 
Az ipar és a kereskedelem akkor is a segítségünkre siet, ha a balkonon szeretnénk komposztálni, már erre  a területre is kaphatóak edények.


Ügyes komposztálás a kertben




 

Ásógépet készített egy túrkevei földműves
  
"Kísérletezgető kedvű főhősünk "elmés szerkezetet" fabrikált, mely igen egyszerű, ránézésre is látszik."


Ahogy megtekintjük a videót, az is látszik, hogy elég gyorsan fel lehet ásni vele az adott területet. 

Vajon gyorsabban, mint a hagyományos ásóval?

Sajnos a filmből nem derül ki, hogy mennyivel könnyebb a száraz talajt ezzel az ásógéppel felásni, mint a hagyományos eszközzel, de aki már ásott valaha, könnyen fogalmakat alkothat anélkül is, hogy kipróbálná a kísérleti darabot.

A film végén látható egy másik eszköz is, az félig-meddig szintén a rotációs kapa elvén működök, derül ki a hozzáfűzött kommentből.

Akarva-akaratlanul is azon gondolkodtam a cikk írása közben, hogy mitől gép az ásógép, és esetleg lehetne-e telepíteni az emberi erő helyett vmi mást a hagyományos ásóra. 

Bár utóbbi technikailag biztos megoldható lenne, és így biztos elkerülhető lenne az ásással együttjáró nehéz fizikai munka is, úgy gondoljuk, nem érné meg. 

Környezetvédelmi szempontból az energia felhasználása nyilvánvalóan környezetszennyezéssel, CO2 kibocsátással járna, még ha kevéssel is, vagyis a láncfűrész mintájára felesleges lenne hasonló eszközt kifejleszteni. 
Arról nem is beszélve, milyen zajszennyezést okozna, hisz a láncfűrész hangja maga sem "kellemes".

Vagyis ha belegondolunk abba, hány kertből kellene adott esetben berregő hangot hallanunk, a nevetésen kívül az is eszünkbe jut, milyen felesleges mindez, és mennyi torzsalkodáshoz vezetne a zaj a szomszédok között.

A gondolat azonban, hogy saját fizikai erőkifejtésünkkel, ugyanakkor egy hatásosabb eszköz életre hívásával könnyebbé tehetjük a munkát, üdvözlendő, így talán már a közeljövőben láthatunk "modernebb" eszközökről is videót itt a neten.

A film itt tekinthető meg: 

Aki pedig nem hisz az ásás, kapálás, azaz a földforgatás mindenhatóságában, az olvassa el korábbi cikkünket: 




Egy holland fotós példamutatása egy kis magyar faluban - Egyszerű és zseniális találmány

A Nap energiáját felhasználó sütőkkel 
segítene egy holland fotós a Baranya megyei falu, Gerde rászorulóin.

„Pofonegyszerű ez a szerkezet, mégis zseniális” – mondta Hans Molenkamp.



A sütőt ő találta ki: egy fólia a nap erős sugárzását egy dupla üvegen keresztül a sütőbe tükrözi, melyben akár 300 Celsius-fokig is felszökhet a belső hőmérséklet.

A hollandok öt éve élnek Gerdén, s a falubeliek azt mondják, üde színfoltjai a Béke utcának.
 „Mindennel foglalkoznak a kertben, ők mindent saját maguk megtermelnek” – mondta Kátai Lászlóné helyi lakos.

És nem csak maguknak. Ilyen sütőből még vagy tíz készül, amelyet Hans Molenkamp a falu nehéz sorsban élő lakóinak ajándékoz.

„A falu épülését szolgálja”

„Be is csukhatod a szemed, és láthatod, hogy a körülötted élő embereknek problémát okoz a mindennapi betevő és a pénz, vagy be is csöngethetsz hozzájuk, és segítheted rádöbbenteni őket arra, hogy tudnak magukon segíteni” – mondta a holland fotós. 

Gerde egy zsákfalu Baranyában. 
Munka alig akad, a közlekedés nehézkes, és folyamatosan fogy a népesség. 
Hans Molenkamp tevékenysége végső soron ezen is változtatna.

 „Nekem mint polgármesternek nagyon nagy segítség. 
Olyan ötletekkel jön elő, ami a falu épülésére szolgál” – emelte ki Vargáné Papp Györgyi, Gerde független polgármestere.
 A fotós legközelebb a zöld gondolatot hirdető művészeknek szervez alkotótábort Gerdén.

Forrás: 

Kép forrása: http://mno.hu/video




Napkollektor házilag



  
(forrás: út a jövőbe)




Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:




blog oldalam: 




Aranyasszonyok

$
0
0


Aranyasszonyok 


A Női Teremtő minőség az ősi magyar szellemiségben


Rimalányok, Aranyasszonyok a legmagasabb fokon



Az aranyasszonyok a magyar ősi hitvilágban a női teremtő és gyógyító princípiumot képviselték, a gyógyítás mellett akár uralkodói, hadvezéri feladatokat is elláthattak. 


Nem földi dolgokkal, hanem az Úristen erejével gyógyítottak.




A Joli-tórem bolygójának első számú asszonya Anyahita Nagyboldogasszony, a Szíriusz csillagrendszerből származó Ősanyánk a kezdet, a keletkezés, a születés, a Hunok, 

Magyarok Istenanyja a Napbaöltözött Nagyboldogasszony, Aranyasszony.

Tőle ered mindennek az alapja, az alkotóképesség, akaraterő, ajándék, adomány.

Utódai, lányai vitték tovább ősi tanait és szellemvilágát.

Gyermekei közül az Arvisura beavatottságot azonban csak lánya, Éa örökölte Anyahitától, aki az Öröktűz őrzése mellett teljesített szolgálatot, és édesanyját Kaltes-asszony birodalmából jött gondolatok-továbbításában helyettesítette és tartotta velük a kapcsolatot.

Éát férjhezmenetele után a kaltesi csoportok Kisboldogasszonynak nevezték.
Éa vérszerinti unokája, Gilgames (kr.e. 3578-ban született, Arpach néven)volt, Uruk királya. ...... Ezáltal Magyar elődeink Gilgames leszármazottak voltak.



Az Arvisura

vagy más néven Igazszólás, egy nagy terjedelmű, összefüggő, térben és időben nagy távolságot átfogó irodalmi alkotás. 

A hagyomány szerint ez a 24 hun törzsszövetség sámánjainak rendszeresen írt és őrzött írása, amely a magyarság évezredes regevilágán keresztül mutatja be a magyar nép régmúltját.

Az Anyahitától származó ősi női erők képviseletére, a 24 Hun Törzsszövetség születésének idején (Kr.e. 4040) létrehívták az Aranyasszonyok rendszerét.


A mindenkori Aranyasszony feladata volt a Hunok társadalmi rendszerének legbékésebb és legélhetőbb módjának biztosítása,mely így kiterjedt az egészség, a természet, a gazdaság, a család, a nevelés területének felügyeletére. 

Az Aranyasszonyok a legjobb,legrátermettebb beavatott asszonyokból lettek kiválasztva (kiválasztott), így azok a legtöbb esetben rimalányokból, rimaszécsekből kerültek ki.


A legelső kiválasztott Aranyasszony, így nem csoda, hogy a női szerep és küldetés legméltóbbja Rima asszony lett Kr.e. 4040-ben, mint legfontosabb küldetéseként, a rimalányok rendszerének létrehívója, annak szülőanyja.

A Rima aranyasszonyt követők mindegyike rendkívüli égi képességekkel bíró nő volt, de ezek között is vannak olyanok, akik a történelmünk során kiemelkedően bizonyították méltóságukat a földi élet eme legnemesebb feladatának legmagasabb szintű elvégzésére.

Rimalányok

Rimalánynak lenni az évezredek során nem kevesebbet jelentett,mint egy elkötelezettség a Hun nemzetnek, de elsősorban a saját törzsének. 

A kötelezettség azt jelentette, hogy a leendő rimalány a földi életének minden örömét, szépségét, búját, és baját felajánlotta a törzsének, nemzetének. 

Az elhatározást, amely egy életre szólt, követte a négyéves képzés, majd a beavatás. 
Az Égiek elfogadása után az életével már nem rendelkezett saját maga... és ez adta számukra a boldogságot, a harmóniát. 

Ők tudtak igazán szeretni, mert feladatukat szerették, mely révén az Égiek legkegyeltebb és legszeretetreméltóbb gyermekei lehettek.


A Rimalány képzés szakterületeke is koncentrálódott, hiszen nemcsak gyógyító, arbag rimalányok voltak, hanem harcoló katona, rovó, kézműves is, az élet szinte minden területén. 

A Rimalányok a képzéseken elsajátították a szakterületükön kívül a titkos rovásírás tudományát, az Arvisura, és a Hunok történelmét is kiválóan kellett ismerniük. 

A beavatott, kiképzett rimalányok feladata volt több ezer éven keresztül a Hun hagyományok, szokások, természeti ismeretek, hit és erkölcs továbbadása az utódoknak, biztosították továbbá a Hun törzsek megmaradását, növekedését. 

Biztosítva volt az utódok szellemi és fizikai jó állapota, mely biztos múltú alapokon állva nyugodt és békés jövőt garantálhatott.....

Rimának lenni nem csak azzal egyenlő, hogy gyógyítanak, ápolnak. 


A Rima, mint égi áldással bíró, kizárólag női hit és életvitelből álló szolgálat egy beavatás utáni magas fokú földi kapocs az Égiekkel, egy jobb és harmonikusabb és egészségesebb életvitel megvalósítása. 

A Rima az ÁLDOTT NŐ.

A Hun törzsi rendszer egy igen szigorú, meghatározott szabály szerint épült fel. 

A legfőbb irányítás joga mindig a beavatott társadalomé volt, Égi kapcsolatokkal, égi birodalomként, vagyis egy kettős birodalmi rend elveire épülve.

A legfőbb döntéshozó az Öregek tanácsa volt. 

Az irányítási feladatokat viszont már szétosztották a mindenkori fővezérekre, a fősámánokra és az aranyasszonyokra, ki-ki a maga területén végezve feladatát.

Jellemző volt , hogy a főtéren állt a 4 házból összeépített központi épület, az öregek Tanácsának pirosra festett épülete, a 4 külön bejáratú helyiségekkel. 

A 4 külön helyiségben székelt a bíró, a sámán, az Aranyasszony a szolgálatos Rimalánnyal, illetve a gyermekeket váró asszonyok a rimalány felügyeletével..

Az aranyasszony felügyelte az élelmezést, végezte a vetést, az aratást. 

Minden asszonynak kijárt a holdtöltétől-holdtöltéig való egyszeri, háromnapos megkímélése minden munkától, melyet az Aranyasszony felügyelete mellett szigorúan betartottak. 
A gyermekáldásoknál és a szülések megkönnyítését a rimalányok segítették.




Öröklődő tudás:

Eszerint régen az asszonyok irányítottak, őket hívták aranyasszonyoknak, akik generációról - generációra egymásnak adták át a tudást. 

Sok éven át vezették a magyarok társadalmát igazságban és békességben. 


Ezek a nők erősek, és mégis szelíd tekintetűek voltak, bölcsen szóltak és igazságot tettek, ha bármilyen perlekedésről volt szó. 

Egyes aranyasszonyok ki is tűntek a többiek közül, voltak, akik ahol megjelentek, ott csodák történtek, az emberek egyre-másra gyógyultak, és volt olyan is, hogy az aranyasszony amerre járt, ott bővebb lett a termés.



A női princípium:

Az Arvisura egy részlete (Eperjes aranyasszony és Gyűrűfű szécs-sámán rovása Kr. u. 805-920.) egy szép hasonlattal jellemzi az asszonyokat, az asszonyi esszenciát: 

"Tudjátok, a női nemnek mindig olyan volt az élete, mint a szarvasnyájé. 
A leg­nagyobb gondja a szarvasünőknek mindig az őzikék nevelése volt. 
A kis őzike alig jött a világra, estére már a talpára állt, aztán az anya folyton dédelgette, nyalogatta kicsinyeit, amíg éretté nem váltak. 
Aztán eljött a szarvasbőgés ideje, és a szarvasbikák csatáztak, hogy ki legyen a győztes. Nekünk, a szarvasnyájnak ez olyan mindegy volt és csak nyugodtan legelésztünk. 
Aztán újból neveltük a kis őzikéket. 
Bárki lett a győztes, a nevelés nekünk jutott. 

Aztán voltak olyan időszakok, amikor a férfiak halomra gyilkolták egymást, de mi megmaradtunk a lakhelyünkön és folyt az élet tovább. 

A legelső rovásos feljegyzé­sünkben is az szerepel, hogy Úzon ifjúsági telepes fővezér meghalt, de Ilona arany­asszonynak fel kellett nevelnie a gyermekeit és utódaival megalapította Ilona aranyrö­ges országát. 

Utána a férfiak fadoronggal, kőbaltákkal agyonverték egymást, de mi, az asszonyok még a verések közepette is féltve neveltük fel gyermekeinket. 

Pannonföld­nek is Gyömöre és Almágy aranyasszony vetette meg az alapját a bő gyermekáldással."


Az Aranyasszonyok színre lépése:

Az Arvisúra számos aranyasszony nevét említi, kitér személyiségük jellemzésére is. 

Mesél Atilla 453-ban bekövetkezett halálakor kirobbanó testvérháborúról, ami után az aranyasszonyok vették kezükbe a hatalmat, életben tartották a népet és átmentették az avar korszakba. 
Atilla temetésekor a Maros folyó négy gázlójánál huszonnégy sámánifjú állt őrséget, míg a fejedelmi, víz alá való temetkezés lezajlott. 

Egy Szöged nevű ifjú lett végül Atilla sírjának őrzője, aki a Maros és Ti­sza találkozásánál őrséget alapított Szöged elnevezéssel. 

A járőrök minden nap ellenőrizték, nehogy megzavar­ja valaki Atilla álmát. 

Az őrszolgálatot Ilona aranyasszony szüntette meg 505-ben.

A hun fejedelem halála után a férfiak hatalmi torzsalkodása veszélybe sodorta a hun nemzetséget. 
A kaotikus állapotok rendezése e korban csak női uralommal volt lehetséges, és ebben az átmeneti időben az aranyasszonyok látták el a kormányzói, irányítói feladatokat. 

Az addig fokozatosan elnyomott teremteni képes női princípium szentsége most újra érvényesülhetett. 


Így történt, hogy kétszáz éven át 11 aranyasszony, 12 fővezér és 12 fősámán uralkodott e földön, és ezek közül négy aranyasszony fővezér is volt egy személyben. 

Az Arvisura időrendi sorrendbe is állítja az Aranyasszonyok uralmát: 

Bősárkány 410-452, Dunna 451-453, Deédes 453-466, Szörényke 467-490, Száva 490-500, Ilona-Gyilyó 500-503, Hajnalka 503-510, Torbágy 510-540, Ilja 540-568, IL Ilona 568-575, Telena 575-600

Deédes aranyasszony volt az, aki megszüntette a háborúskodásokat Atilla halála után. 
Az írás Géza Nagyfejedelem feleségét, Saroltot is aranyasszonyként tartja számon, aki Koppány halála után, 998-ban Kurszán várából hazavágtatott az Aranyasszonyok ősi városába, az akkor égő Veszprémbe, Istvánhoz.

Az aranyasszonyok a magyar ősi hitvilágban a női teremtő és gyógyító princípiumot képviselték, a gyógyítás mellett akár uralkodói, hadvezéri feladatokat is elláthattak. 

Nem földi dolgokkal, hanem az Úristen erejével gyógyítottak, mágikus erővel.



Gyógyító aranyasszonyok:

Az aranyasszonyok veleszületett képessége a gyógyítás. 

Ez azt jelenti, hogy nem csak a gyógynövényeket és az alkalmazásukat ismerték, hanem érezték a betegséget is, és bölcsességükből, hatalmas tapasztalatukból kifolyólag olyan szellemi csatornák nyíltak meg számukra, ami által átlátták a betegségek közvetlen testi-lelki okait, és azt is, hogy milyen módszerrel lehet a leginkább meggyógyítani ezeket. 

Látták a lelket, hiszen tudták, hogy a betegségek elsősorban a lélek figyelmeztetései, üzenetei a személyiség felé.

Bárki fordulhatott hozzájuk, mindenki a számára legmegfelelőbb szavakat kapta, és mellé gyógyulást, aminek fontos építőköve volt a gyógyulásba vetett hit. 

Abban az időben a gyógynövények segítették az aranyasszonyokat, az ő tudásukat örökölték meg később a kuruzslók és javasasszonyok.



A mai Aranyasszonyok:

Függetlenül attól, hogy az olvasók elfogadják-e az Arvisurát, mint hiteles forrást, vagy nem, az bizonyosan elmondható, érezhető, hogy az asszonyokban, a nőkben a mai napig benne rejlik az eszencia, a lényegi rész, amely őket bármikor aranyasszonnyá teheti. 

Ehhez azonban fontos felismerni a női és férfi szerepek különbözőségét, fontos lenne megtalálni az egészséges egyensúlyt a női harciasság, küzdelem és a befogadó, feminin minőség között. 

A nemi identitás kiművelése, fejlesztése a nők esetében azt jeleni, hogy egyre jobbak és jobbak legyenek a női szerepükben, a férfiaknak pedig azt, hogy a nőket jobban megérthessék, s hogy tudomást vegyenek saját érzelmeikről. 
Hiszen a 21. századra nyilvánvalóvá váltak olyan változások, mint a tradicionális családmodell átalakulása, a bizonytalanságok, melyek hosszú távon párkapcsolati zavarokat és más jellegű problémákat is okozhatnak, gondolván akár csak a nőgyógyászati megbetegedésekre. 

A testünk és a lelkünk szoros egységet alkot, hat egymásra.



Mi kell ahhoz, hogy a nő ma is megélhesse aranyasszonyi mivoltát? 

A teremtésnek, mint spirituális fogalomnak, mint isteni kiváltságnak a gyakorlatban történő legcsodálatosabb megnyilvánulása a gyermekáldás gyermekszülés, ami a nőnek adatott meg ezen a földön. 
Hogy ezt a kiváltságot megkapta, ezzel megkapott hozzá egy sor más adományt is: az intuíciót, a felelősségvállalás igazságát, az érzések kifejezését, a gondoskodást, a szépséget, a lágyságot, puhaságot. 

Mindez azonban nem működik kellő önismeret és változni, fejlődni akarás nélkül, hiszen addig ezek az adományok csak szunnyadó eszenciák a lélekben, várva, hogy mikor jön el az ő idejük. 

A régi aranyasszonyok ismerték önmagukat, ismerték személyiségük napfényes és sötét oldalait, és ráláttak arra, hogy hogyan javíthatják, kovácsolhatják előnnyé kevésbé pozitív személyiség jegyeiket. 
Amikor a nő elkezdi felfedezni valódi önmagát, akkor kezd felfényleni lélekszikrájának aranysárga fénye, és kezd előtűnni az igazi aranyasszony. 


Az aranyasszonyok mellett pedig csak az igaz férfiaknak van helyük. 
Minél több aranyasszony bontakozik ki, annál több igazi férfi jelenik meg. 
Fordítva is igaz: minél több férfi fedezi fel férfi eszenciájának lényegét, és válik igazi, ám nem érzelmek nélküli férfivá, annál előbb tündökölnek újra az aranyasszonyok. 

A hatás kölcsönös.



(forrás: aranyasszony.hu/Hunasziz: Rimalányok)




Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:





blog oldalam: 





MOLDVÁRÓL, S A MOLDVAI CSÁNGÓKRÓL

$
0
0


MOLDVÁRÓL, S A MOLDVAI CSÁNGÓKRÓL

„Hitében él a nemzet”


Gyökerek - Ott, ahol a Szeret vize szompolyog



A moldvai csángók - az 1990-ben készült dokumentumfilm a Kárpátokon kívül élő mintegy 200 ezres magyar népcsoport életét mutatja be Klézse és Pusztina környékén.
(Szakértő-riporter: Halász Péter)

Egyszerű csángó emberek beszélnek múltjukról, történelmükről, hitükről, nemzetiségükről, mindennapi, dolgaikról, küzdelmes életükről.

A dokumentumfilm végén egy katolikus lelkész, aki Szászrégenben szolgál, de a Bákó megyei mintegy 8 ezres lakosú Lujzikalagorból származik, szomorúan mondja, hogy szülőfalujában nincs változás, az egyszerűsége miatt a népét nagyon félrevezetik.

A népe haldoklik, segítségre lenne szüksége, de nagyon nehezen megy a csángók öntudatra ébresztése, tette hozzá lehangoltan a fiatal tisztelendő. 

Bővebben: http://erdely.ma/multidezo.php?id=144...


MOLDVÁRÓL, S A MOLDVAI CSÁNGÓKRÓL
„Hitében él a nemzet”


/ térkép a Bákó környéki csángó településekről /

 Moldva a Keleti-Kárpátok túloldalán terül el. 

Egykor honfoglaló őseink Etelköz nevű területének nyugati része volt. 

A magyar honfoglalás után besenyő szállásterület, ill. gyepűvidék, majd Kumánia, Kunország része, a középkortól a XIX. század végéig a román bojárok által irányított Moldvai fejedelemség. 
Egyes kutatók szerint már a honfoglalás idejéből maradtak itt magyarok. 
A XI-XII. századtól kezdődően, amikor Erdély keleti-délkeleti részét kezdték benépesíteni a székelyek és a szászok az összeszűkülő gyepű védőrendszer helyett a Kárpátok túloldalán, a keleti lejtőkön létesítettek királyaink őrállomásokat. 

Megindult a kunok térítése is, létrejött a Milkói Püspökség. 
A tatárjárás e tájon is végigsöpört, a kunok átköltöztek Magyarországra.

 A tatárjárás után a magyar királyok a Szeret folyó partján újabb határőrvonalat létesítettek. Bákótól északra elsősorban a Szamosvölgyből, délre Székelyföldről telepítettek. 
A fontosabb kereskedelmi utak mellett városias települések is létrejöttek, Bákó, Jászvásár, Karácsonykő, stb. 
A magyarok mellett szlávok és oláhok települtek, a helynevek többsége azonban magyar eredetű. 1353-ban Nagy Lajos magyar király Dragos máramarosi oláh kenézt bízta meg, hogy szervezzen bánságot Moldvában. 

A kialakuló Moldvai Bánság, Fejedelemség a Magyar Királyság hűbérbirtoka volt. 
Ez időben a magyarok s a kisebb számú németek és lengyelek megbecsült tagjai voltak a Moldvai Fejedelemségnek, ők közvetítették a fejlettebb termelési módokat, ők honosították meg a szőlőművelést, stb. 
Több moldvai bojárnak magyar felesége volt.


Moldva Nagy István, Stefan cel Mare alatt önállósodott, 1467-ben Mátyás király büntetőhadjáratot vezetett a magát lengyel hűbér alá helyező moldvai fejedelem ellen, de Moldvabányánál az oláhok tőrbecsalták a magyar sereget, Mátyás király megsebesült és visszafordult. 
1475-ben a Mátyás magyar és Kázmér lengyel király által küldött csapatokkal kiegészített román csapataival nagy győzelmet aratott a törökök felett.

 A kapcsolatok a török időkben lazultak meg, Moldva török hűbérbirtokká vált, s csak az 1877-es orosz-török háború után vált függetlenné az 1859-ben Havasalfölddel egyesült Románia.


 A középkor folyamán továbbra is érkeztek magyar, elsősorban székely betelepülők, utolsó, legnagyobb hullámuk 1764-ben, a Madéfalvi veszedelem következményként.

  Ma Moldvában mintegy 250.000 katolikus él, ők a magyarok, székelyek leszármazottai. A katolikusokat a románok ma is magyaroknak nevezik. 
A nagymértékű elrománosítás ellenére még ma is 60-80.000-en beszélik a nyelvújítás előtti archaikus magyar nyelvet.

 Bár buzgó katolikusok, csak elvétve voltak magyar papjaik. Magyar iskoláik csak néhány évig voltak az 50-es években. 
Ekkor viszont közel 200 településen.

  
 A kommunista diktatúra idején a románosítás erőszakosan folyt, a csángó-magyarok lakta vidékek zárt területek voltak, még az erdélyi magyarokat is gyakran csendőrök vezették ki a csángó falvakból. 

Elégették a magyar nyelvű könyveket, imakönyveket. 
Akinél ilyet találtak, azt megverték. 

A magyar nyelvű oktatást megszüntették. 
Katolikus, "janicsár" papokat képeztek ki, s ezeket küldték a moldvai falvakba. 

Sok helyen a papok ma is az ördög nyelvének nevezik a magyart. 
Magyar nyelvű iskolák hiányában nem alakult ki saját értelmiségük. 

A magyar falukat román falukkal közös községekbe szervezték, így a színmagyar települések lakói is kisebbségbe kerültek.


A dolgos, hívő katolikus csángók nagy szegénységben élnek. 
A családokban gyakori a 8-10-12 gyermek. 

Munkahelyek nincsenek, a megélhetés alapja a pár holdnyi földecske. 
A felnőtt férfiak többsége eljár dolgozni.
Régebben Románia iparvidékeire, ma már inkább Olaszországba, Izraelbe és Magyarországra.


 A még magyarul beszélő falvakban is folytatódik az elrománosodás. Bár a nagyszülők, főleg a nagymamák, többnyire nem is tudnak oláhul, a középkorúak már kétnyelvűek. 
Igaz a románt sem tudják rendesen. 
A gyerekeket általában születésüktől kezdve románul tanítják, mert román tudás nélkül nem veszik fel őket az óvodába, ill. már az első osztályokban megbuktatják őket a román tanárok. 
A magyar nyelvet az utcán, s főleg a nagyszülőktől szedik magukra, ám írni és olvasni nem tanulnak meg magyarul.


 A "forradalom" után egyes falukban néhányan saját házukban kezdték a gyerekeket írni-olvasni tanítani magyarul. 

Később a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége szervezte a délutáni és hétvégi foglalkozásokat. 
2002-ben sikerült először elérnie a szövetségnek, hogy két településen az iskolai oktatás keretében, idegen nyelvként heti 3 órában tanulhassanak a gyerekek magyarul írni, olvasni. 
A román hivatalos szervek és a román papok ellenállása ellenére ma már 14 faluban iskolai órarendbe iktatva mintegy 1200 gyerek tanul magyar nyelvet. 
Mintegy 100 gyermek már magyar nyelvű középiskolában tanul tovább, többségük Csíkszeredában kollégista. 
Szaporodik a magyar nyelven diplomázó fiatalok száma is.


A magyar nyelvű oktatás költségeit a Szövetség nagyrészt adományokból, elsősorban a keresztszülő programban részt vevők befizetéseiből fedezi. / Keresztszülőprogram. /

 A moldvai magyarok, csángók, kiapadhatatlan forrása a magyar néprajzkutatásnak. 

Náluk még eleven hagyományok a középkori magyar szokások, nyelv, versek, balladák, énekek. 
Népviseletük színes, s jellemző az adott településre. 


Ha népviseletben vannak, amely az idősebb korosztályoknál még ma is természetes viselet, az öltözékéről felismerik, ki melyik faluban él.
  
  /www.erdely-szep.hu /


Csángó-fesztivál 2010




Csángó





Moldvai csángó gyerekek néptánca




Sirítő táncegyüttes: Moldvai táncok






Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:




blog oldalam: 





Szivet cseréljen az, aki hazát cserél!

$
0
0


Szivet cseréljen az, aki hazát cserél!


Tompa Mihály - Levél egy kibujdosott barátom után

Ki messze, messze vagy, kinek hajója már
A zúgó tengeren remélve, küzdve jár,
Vagy a boldog világ előtt horgonyt vetett:
Egy-két szót, jó barát, hadd szóljak még veled!

Nem is érlek be tán, mint madárt a haraszt,
Amelyet a szellő azon fáról szakaszt,
Hol vesztett fészke állt s kisded családja benn,
S a távozó után lebbenti csendesen.

Lelked mit érzett, hogy elhagyád e hont,




Midőn ugy hagytad el, hogy sohse lásd viszont?
Nem állitott meg a határnál valami...?
Honszeretet, ha azt ki tudnók mondani!

Égnek fejed felett nagy fényes csillagok,
A gazdag föld ezer virágtól mosolyog;
Ah de azok neked mind ösmeretlenek!
S nem ezek közt valál futkározó gyerek.

Mert a boldogságra kevés csak a jelen,
A multon épül az s az emlékezeten;
Örömeinkre szint s derűt titkon az ád,
Mint a gyök adja a virág szinét, szagát.

Szó nélkül távozál, - nem vádollak, hiszen
Hogy kínos lett volna bucsúznod, elhiszem!
A daru is búsan kiáltozik, pedig
Egész nemzetével utra kerekedik.

Mégis, mégis minek hagytál bennünket el?
Meglásd, ha itthon fájt, ott is fáj a kebel;
Bizony, ha lelked fáj, ha rajta seb vagyon:
Könnyebben begyógyul a honi hantokon.

S ha vigan lépted át a háznak küszöbét,
Honnan vidám zene s pohár csengett eléd:
Nincs lelked, hogy meleg részvéttel hágjad át,
Midőn nagy bú miatt gyászt öltött a család?

Ha aki fölnevelt, a kedves jó anya,
Betegen, rongyosan elédbe állana:
Karjába omlanál, ölelve melegen,
Azért, hogy rajta már nincs bársony és selyem.

Mégis szülő honod, a legszentebb anyát,
Nehéz óráiban, rosz gyermek, elhagyád!
Mert ugy szeretted, hogy tovább nem nézhetéd
Sápadt arculatát és könyező szemét.

Mert akit szeretünk mig ajka mosolyog:
Búbánatában is legyünk osztályosok!
Vegyük el a csapást, mikép a jó napot,
S egymást ne hagyjuk el, ha a sors elhagyott!

Nincs-e elég sebed, oh népem, ami fáj,
Hogy elszéledsz, mint a pásztor nélkűli nyáj...?
Itthon még nemzet vagy, bár gyászba öltözött:
Koldus földönfutó más nemzetek között.

S te mit mivelsz? Mi sors kiséri életed?
Megadta a remény, mivel kecsegtetett?
Ha hallanád szavam, tudom mit érzenél:
Szivet cseréljen az, aki hazát cserél!




Hol annyiszor vigan barátkozál velünk:
A kerti hárs alatt ugy el-emlegetünk!
És a szokott helyen szemünk gyakran keres,
De széked örökre üres maradt... üres ...!

S ha koccan a pohár, - mig a meleg szavak
A bujdosók nevét éltetve hangzanak, -
Nem hangzik össze jól, - csengése oly siket...
Oh hogy ne volna az? - hiányzik a tied!

Mért is nem vagy köztünk, elbujdosott barát!?
Minden szó és emlék busan utal reád...!
Bejárom a mezőt, a zúgó patakot,
Hol ábrándos lelked gyakorta mulatott.

Megnézem elhagyott kerted s szilvásodat,
Hol ápoló kezed nem nyers, nem oltogat;
Minden ugy elvadult, ugy elhagyatva van,
Csak a vad természet munkál szabálytalan.

Ledőlt gyeppamlagod befutta a szeder,
Virágos ágyaid mohar, gaz verte fel,
Öreg szüléd, szegény, mitsem gondol vele,
Te voltál szivének virága ... öröme...!

Befordulék hozzá: már sokkal csendesebb,
Mélyen talált szivén beljebb vonult a seb;
Mint a láng elsőben felcsap s ha ellobog:
Hamu fedi el az élő zsarátnokot.

Beszélgettünk,... ő is szólott, de keveset, -
Kiméltem fájdalmát s nem emlitém neved;
S mellette a bánat keserün meghatott,
Hogy ugy kell tartanunk, mint aki már halott!

Pedig te élsz. Élj is, barátom, boldogan!
Erős légy, ha mégis a bánat megrohan;
Mert hosszu hervadás emészti azt a fát,
Melyet nagy korában tesznek más földbe át.
S midőn hazánk felé a vándor madarak
Hazádnak partiról majd vissza szállanak:
Távol más világból, nagy tengerek felett,
Küldd vissza nékünk e szives üdvözletet!

Dávid Júlia festménye: Emese álma




Hull A Hó A Kéklő Hegyeken


Ének: Kovács Kati

Milyen különös,
megállsz egy idegen utcán, egy idegen városban,
ahol élsz.
Körülötted száz cikázó reklám,
de te máshol jársz gondolatban.
És amit látsz,
oly valószerűtlen az egész.

1. Hull a hó a kéklő hegyeken,
s a fecskék messze délre szálltak.
Mért szakadt fel minden újra élesen?
Mért remélem úgy, hogy újra látlak?

2. Otthon újra zajlik a folyó,
s a várra ezüst dér szitál majd.
Léptünk nyomát rég belepte már a hó,
vissza hozzád hogyan találjak?

3. Szívet cseréljen, aki hazát cserél!
Mert bárhogy él, s bárhol, csak félig él.
És bármerre jár, bárkit is talál,
más ott a csók, más a táj.




Hungarica - Ide születtem



(Forrás: Magyar Etel)




"A változás az élet alapvető törvénye. 
A fák, a növények állandóan változnak, alkalmazkodnak az évszakokhoz, de gyökereikkel mélyen a földbe kapaszkodva, megtartják jellegzetességüket és nem változtatják meg fajtájuk természetét.

A szilfa mindig szilfa marad. 


Az ember is a változás törvényei szerint él. 
Rohannak az évek és változnak a körülmények körötte. 
Alkalmazkodnia kell a változásokhoz, de a lelkében nem szabad változnia, kapaszkodnia kell a hagyományok lélekerősítő gyökereibe."

/Részlet a könyvből: Atilla - A hun üzenet/






Szeretettel,
Gábor Kati

Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:



blog oldalam: 



 

Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk

$
0
0


Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk





A szakrális geometria alapformája: a két kör metszése. 


Természetesen 3 dimenziós megjelenésében gömbök találkozásáról van szó.

Láthatjuk a Teremtés körökkel ábrázolt Élet-magjában is, így a sejtosztódás folyamatában is elénk tárul a forma.



Rovás jelkészlettel olvasható: Ős, Us, Egy Ős, Egy az Isten.

Sumér művészetben az Ég - ígérő fával, kettőskereszttel:



Az énlakai templom kazettás mennyezetén:


  
Az osztódási orsó kialakulása:


  
Sejtosztódás valós időben:


 video:


Univerzum Élet fája:



Természetesen az Aranybullán is megjelenő jelképről van szó.

A galaxis oldalról és felülről is látható az arany pecséten:


Aranybulla - Aranyszabály! 

Föld népéről, idegenekről,
hatalmasokról, vendégekről (akár micsoda nemzet legyen)...

Több nagyságrendben értelmezhető, kozmikus jelkép-
rendszerrel alátámasztott Alkotmány!


Teljes szövege és kozmikus jelentéstartalma kisfilmen:

Hét pecsét: az Aranybulla megerősítése és szimbolikája:



Az Aranybulla kozmológiai összefüggései

Nimród, más néven Vadász csillagkép (Orion,Ozirisz) Földünkről megfigyelhető képe után a napfelkeltét láthatjuk a világűrből. A kelta kereszt szimbolikája jelenik meg előttünk. "H" mint Hun (vadász, angolul hunter) - rovás "R"


Ezután galaxisunk a Tejút tűnik fel, csillagok milliárdjai alkotják négy fő karját, és egy kisebb kart ami szintén Orionról van elnevezve.


Ebben a karban foglal helyet Naprendszerünk.

 Napunk és Földünk, valamint a Tejút kiegyensúlyozott rendszerében, a sugárzások és elektromágneses védőmezők bonyolult rendszerébe is betekintést nyerhetünk. 

A Nap helioszférikus mezejének felépítését, alakját is megfigyelhetjük.

További feltűnő szimbólumok: A holdsarló egyszer mint pajzs szerepel mely a Nap körüli helioszférikus mező és a csillagközi tér találkozása. 

Az íves ábrázolásmód a többi szimbólumhoz hasonlóan több nagyságrendben is értelmezve van.

Ellenállási záradék:

"Hogy ezen engedményünk és rendelésünk mind magunk, mind utódaink idejében örökké érvényes legyen, hét oklevélpárba irattuk és arany pecsétünkkel megerősítettük; úgy, hogy egy pár küldessék pápa úrnak, második a János vitézeknél, harmadik a templomosoknál, negyedik a királynál, ötödik az esztergomi káptalanban hatodik a kalocsaiban, hetedik a nádornál őriztessék, úgy hogy ez az irást mindenkor szeme előtt tartván, se ő ne tévedjen le a felebb mondottak valamelyik pontjáról, sem a királyt vagy a nemeseket vagy másokat ne engedjen letévedni. Hogyha pedig mi, vagy utódaink valamelyike bármikor ezen rendeletünk ellen véteni akarnánk, álljon szabadságukban ezen levél erejénél fogva, minden hűtlenségi vétek nélkül, mind a püspököknek, mind más uraknak s az ország nemeseinek, öszvesen és egyenként, jelenleg és a jövőben nekünk és utódainknak ellenállani és ellenmondani örökre."


Szent Korona - Yamantaka mandala - Gilgames



Égig érő fák: 
Élet és Tudás fája a Szent Korona Felső Pantokrátor képén, körülötte cseppek és gömbök:



A csillagközi tér és a helioszféra 
(Nap keltette elektromágneses mező) találkozása: Csepp gömb és íves - holdsarló alak csillaggal.



(forrás: Világbiztonság.hu)








Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:




blog oldalam: 


Áprily Lajos

$
0
0



Áprily Lajos

...született Jékely Lajos (Brassó, 1887. november 14. – Budapest, 1967. augusztus 6.), József Attila-díjas (1954) költő, műfordító




„Ámulni még, ameddig lehet,
amíg a szíved jó ütemre dobban,
megőrizni a táguló szemet,
mellyel csodálkoztál gyermekkorodban.”



Mi a titka az Áprily-versek varázsának?

Hiszen aligha van versolvasó ember, akit el ne bűvölne ez a költészet, ez a formatökély, amellyel egy tiszta lelkű, szerényen, sőt szemérmesen nagy műveltségű, egyértelmű világossággal gondolkodó és érző művészember kifejezi magát. 

Talán éppen a tisztaság az, ami elsősorban megragadja a lelket: tisztaság a lélekben, tisztaság a mondatokban, verssorokban, ritmusban, rímekben és életigényekben.

 Ebben a szinte testi élvezettel mondható költészetben nincs olyan érzés, amelyet bármelyik egészséges ösztönvilágú, lénye egészével tisztességes ember ne érezhetne; nincs olyan gondolat, amelyet egy valamelyest művelt európai ember ne gondolhatna; nincs benne se eszmei, se formai újdonság — és mégis a szenzáció élményét adja az olvasónak, és nagy hatások keltésének lehetőségét a versmondónak. 


Áprily költészetéről minden igazán emberséges, művelt és emelkedett lelkű, de soha verset nem író ember úgy érezheti, hogy ő is megírhatná, ha olyan nagyon jól tudna verset írni, mint Áprily.

De az Áprily-varázsnak talán mindezen túl vagy mindezek mögött az a fő titka, hogy kifejezi egy olyan ingathatatlan becsületű férfi lelkét, aki harmonikusan akar élni egy diszharmóniákkal teljes világban, rendíthetetlenül emberséges az embertelenségek közepette, nem akar többet tenni, mint amit megtehet, de azt hibátlan lelkiismeretességgel teszi is, és a történelem rémületességei vagy kisebb, de mégis bántó kellemetlenségei közt őrizni tudja meghitt kapcsolatát a természettel és a szelíd érzelmeket adó családi magánélettel. 

Áprily nem közéleti költő, de az értelmes közéletnek nélkülözhetetlen szüksége van az ilyen magánemberekre; pontosabban: egy ilyen emberséges magánélet fontos közügy.


Tavasz a házsongárdi temetőben:



video: https://www.youtube.com/watch?v=yqSiIw8Y_X4




Szeretettel,

Gábor Kati

Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:



blog oldalam: 






A parlagi sas

$
0
0


A parlagi sas




A parlagi sas a vágómadár-alakúak rendjébe, ezen belül a vágómadárfélék családjába tartozó faj. 
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2005-ben „Az év madarává” választotta.

Elsősorban Ázsia és Kelet-Európa füves pusztáin, sztyeppjein, ritkás erdőiben és fás mocsaraiban költ, legkeletibb előfordulása a Bajkál-tó vidékén, a legnyugatibb pedig – a sokáig alfajként kezelt ibériai sast (Aquila adalberti) leszámítva – a Balkánon és Közép-Európában (főleg Magyarországon és Szlovákiában) található. 

A parlagi sasok élőhelyüktől függően a Nílus völgyében, a Csendes-óceán nyugati partvidékén, Közép-Ázsiában, a Földközi-tenger keleti partvidékén és a Perzsa-öbölnél telelnek. 


Magyarországon a középhegységek peremén, ritkán belsejében és azoknak alfölddel érintkező füves pusztáin, mezőgazdasági területein is megtelepszik.

A parlagi sas nemének többi fajához hasonlóan sötétbarna alapszínű, bár tollazata a fején világosbarna, a vállrészen pedig két fehér folt található – ezek megkönnyítik az azonosítását. 
A farok töve némileg halványabb. 
Erős, hosszú karmú lábai és kampós csőre sárga, csőrének hegyéhez lévő közelebbi vége pedig szürkés színezetű.
Testhossza 72-83 centiméter, szárnyfesztávolsága pedig 190 – 210 centiméteres is lehet.

 A két nem egyforma, azonban a tojók némileg robusztusabbak, nagyobb a testtömegük. 
A hímek kb. 2,5 – 4 kilogrammot, míg párjaik 2,8 – 4,5 kilogrammot nyomnak.



A parlagi sas ragadozó, elsősorban különféle rágcsálókkal (elsősorban ürgék, hörcsögök, de gradáció esetén mezei pockok is), illetve olykor hüllőkkel és kisebb madarakkal táplálkozik, illetve ha alkalom adódik rá dögöt is fogyaszt. 

Újabban elsősorban az ürgeállomány megcsappanása miatt a magyarországi állomány esetében étrendjében nagyobb szerepet kapnak a különféle madarak.

A parlagi sas fokozottan védett, eszmei értéke 1 000 000 forint. 
A SPEC értékelése szerint az I. kategóriába esik, ami azt jelenti, hogy a faj megmentése világméretű probléma: Európában gyakorlatilag csak a Kárpát-medence területén nő a sasok példányszáma, az összesen körülbelül 300 párt számláló európai állomány nagy része magyar–szlovák területen fészkel. 

A világállomány mindössze 2-3000 párból állhat.
A Természetvédelmi Világszövetség értékelése szerint a parlagi sas sebezhető faj. Elsősorban élőhelyének pusztulása, mezőgazdasági művelésbe vonása és költőhelyeinek zaklatása miatt ritkult meg. 
A Magyar Madártani Egyesület 2005-ben a parlagi sast nevezte meg az év madarának.

Rokonai:

Magyar nyelven több egymással nem különösebben közeli rokonságban álló madárfajt is megillet a sas elnevezés. 
Az Aquila nembe a parlagi sas mellett az alábbi, Kárpát-medencében előforduló fajok tartoznak: békászó sas, fekete sas, pusztai sas, szirti sas.



Szóbonctana:

SAS – Nagy testű, barnás tollú, kampós csőrű, ívelt körmű ragadozó madár. [A Magyar Ért. Kéziszótár szerint: finnugor]

A sas neve valószínűleg repülés közben suhogó, susogó szárnyak hangjából van. 

A kerítések oszlopainak sasként megnevezéséről a CzF Szótár ír: „[...] a keritések azon fa oszlopai, melyek a palánkfákat öszvetartják, s mintegy kiterjesztett sasszárnyakat képeznek [...]” 
A sas tükörgyök, oda-vissza ugyanaz értelmű. 
Nem lopható ki az ősmag(yar)-nyelvi eredetű gyökök, szavak közül!

Kolumbán Sándor
forrás: Magyar Nyelv




Szeretettel,

Gábor Kati

Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:



blog oldalam: 



Milyen madár volt a turul?

$
0
0


Milyen madár volt a turul?


Hogy milyen madár lehetett a magyarok ősi turulja, azt mind a mai napig nem sikerült egyértelműen megállapítani. 
Természetesen a madár „szent” volta nem zárja ki annak lehetőségét, hogy létező, valós megfelelője is legyen.

Azt mindenki tudja, hogy a turul valamiféle ragadozó madár, de a fölött már évszázados viták folynak, hogy melyik is lehet ez a madárfajta. 
Azon a területen, ahol eleink éltek, igen sokféle ragadozó madár élt, és bár sokan próbálkoztak már vele, ez idáig még nem sikerült a madár természetrajzát pontosan megrajzolni.


Őseinknek természetesen nem volt kérdés a madár kiléte. 

Az évszázados vitákat az okozza, hogy a 
Turul-dinasztia 
(egy XVIII. század végi téves elnevezésük szerint: az Árpád-ház)


kihalása után a szó politikai és vallási okok miatt érthető módon kikopott a használatból. 

És mivel az oszmán-török nyelvemlékek is Kr. u. 1400-ban említik utoljára, hosszú időre nem is találkozhatunk vele. 
A következő néhány évszázad pedig elegendőnek bizonyult a felejtésre. 
Ismételt színre lépése - a krónikák felbukkanása - után hosszú ideig teljes volt a bizonytalanság, hiszen e kor tudósainak krónikáink szűkszavú szövegein kívül szinte semmilyen kapaszkodójuk nem volt. Csupán annyit tudtak, hogy valamilyen ragadozó madár.
Ekkor még nem álltak rendelkezésre a különböző régészeti leletek és írásos anyagok, így nagyon az alapokról kellett újrakezdeni a turul témakör felépítését.

Ezen építkezés közben ez az ősi magyar mondákban szereplő madár sokféle ragadozó madár volt, volt nagy testű sólyom, az altáji sólyom, (Falco cherrug altaicus), 


volt kerecsensólyom (Falco cherrug),


szirti sas (Aquila chrisaetus),


héja (Accipiter gentilis), 


szakállas keselyű (Gypaetus barbarus),

vagy éppen a fakó keselyű (Gyps fulvus).


A turul első tudományos magyarázatát Vámbéry Ármin, a keleti tudományok nemzetközi tekintélyű úttörője adta a XIX. század második felében a szó eredet jelentésén keresztül.

Vámbéry (eredeti neve: Wamberger Hermann) nagy életcélja a magyar nyelv eredetének felkutatása volt a keleti török népek és nyelvek megismerése révén. 

Ezen munkája közben Közép-Ázsia nyelvéből, a csatagájból, vagyis a keleti törökök nyelvéből azonosította a „togrul" (turul) szó sólyom (vadászsólyom) jelentését.

A méltán nagy tekintélyű tudós, Hermann Ottó úgy gondolta, hogy a magyarok turulja nem lehet más, mint a győztes hadakat követő dögevő madár, a keselyű. 
Ez az elmélet tetszett honatyáinknak, s a hatalmas madár ábrázolása hálás téma volt művészeinknek is. 

A megkérdőjelezhetetlen tekintélyű tudós munkásságának értékét ez a tévedése természetesen nem befolyásolja, viszont ez a tévedés számtalan turulszoborról köszön vissza ránk ma is. 

Ugyan a világháború első évében hunyt el, de véleménye a világháborús szobrok állítása idején (és szobraink jelentős része ekkor született) még meghatározó volt. 
Ugyanakkor ma már biztosan állíthatjuk, hogy az Atilla és Árpád nemzetségének pajzsát díszítő madár nem lehetett a keselyű!!! 

Ez az állítás akkor is megállná a helyét, ha semmi más indokot nem is állítanánk, csak annyit mondanánk, hogy őseink minden bizonnyal nem dögevő madarat, hanem nemes ragadozó madarat választottak jelképül.


Petényi János Salamon, természettudós, zoológus, a magyar madár rendszertan megalkotója munkásságának elején rájött, hogy a ragadozó madarak tudományos megismerése, rendszerezése solymászati ismeretek nélkül elképzelhetetlen. 

Bár munkássága nem terjedt ki a turul rejtély megoldására, a későbbi kutatók számára a rendszertan megalkotása nagy segítséget jelentett.

A turul témakör első tudományos feldolgozása Vönöczky Shenk Jakab nevéhez fűződik. Szerinte a sólyom szót a honfoglaló magyarság hozta magával és finnugor származását kizárja. 

A Magyar Madártani Intézet egykori igazgatója hatalmas forrásanyagot dolgozott fel. Szerinte a Turul, a Zongor és a Kerecsen szavakat (együttesen mindhármat) csak a magyarok használták. 
Az eredeti jelentése mindháromnak egy - egy sólyomfaj. 
A Zongor szó az idők folyamán változott alakilag, a másik kettő változatlan maradt. Lényegében mindhárom sólymot jelentett. 

Orosz tudósok kutatásaira is támaszkodva Shenk Jakab a Turult altáji havasi sólyomként, a zongort a kerecsensólyom egy dél-urali változataként határozta meg. 
A kerecsen eredetileg észak-urali, de ma a Kárpát-medencei sólyom. 
A zongor alak változott formájából származtatható a Zsombor keresztnév is.

Chernel István neves ornitológus megállapítása szerint alig hibázunk, ha a Turulban a nemes ragadozó madár típusát eszményítő madáralakot látunk, mely a ránk maradt rajzok nyomán valószínűleg sas, fekete sas vagy fekete sólyom lehetett.

Dúcz László tárgyi emlékeken megjelenő madárábrázolások alapján arra jutott, hogy a turul nem lehet más, mint a kerecsensólyom, az a sólyom, melynek fészkelő területe addig tart, ameddig a honvisszafoglaló magyarok jöttek.




fehér sólyom


Ezt a hosszadalmas vitát a szakemberek még a mai napig sem tudták megnyugtatóan lezárni, bár amióta a solymászat szerepe a kérdés megítélésében megerősödött, azóta már igazán csak az a kérdés, hogy az ázsiai (altáji) havasi sólyom, vagy a nálunk hála Istennek még honos kerecsensólyom volt-e őseink vadászmadara. 

Ez utóbbi madár előfordulási helye Eurázsiának Mongóliától a Kárpát-medencéig terjedő része. 
A kerecsensólyom turul azonosság hívei számára az a legfontosabb érv, hogy mi magyarok is addig jöttünk nyugatra, ameddig a kerecsen fészkelési területe terjed, vagyis eddig vezette népünket a szent sólyommadár.

 Véletlen lenne csupán, hogy ez a büszke madár, az ural-altáji más néven turáni népek ősi szállásterületét választotta élőhelyéül?

A kerecsensólyom nagytestű sólyomfaj, legközelebbi rokona az északi sólyom (Falco rusticolus). 
A nyílt térségek lakója, a Közép-Európától Közép-Kínáig mindenütt előforduló jellegzetes sztyeppei ragadozó madár fajta. 
Elsősorban a ligetes erdőkkel, fasorokkal, ürgés legelőkkel tarkított élőhelyeket kedveli. Igen kedvelt vadászmadár régóta.



Viszonylag kis testű madár, de ahol megjelenik, onnan még a nála jóval nagyobb sas is tisztelettel odébb áll. 
Kiszemelt áldozatát, gyakorta több mint 300 km/órás sebességű zuhanórepüléssel vadássza le. 

Soha sem öl kedvtelésből, csak táplálkozása céljából! 

A sólyom jól alkalmazkodik, jól tanítható és kitűnő társ. 
Őseink fontos és kiemelt vadász „háziállata” volt! 

Így aztán itt is megerősíthetjük, hogy nagyon igaz, amit a későbbi születésű türk nyelv hasonló hangzású „torgul / turgul” szava hordoz, vagyis, „kiváló tulajdonságú kedvenc ragadozó madár”.

A faj állományát egyébként a legoptimistább becslések is csak mintegy 17 ezer párra teszik a világban, a pesszimisták szerint azonban ez a szám nem éri el a 10 ezret sem. 

Hazánkban is a kipusztulás szélén volt már a kerecsensólyom, de a megmentésüket célzó program hatására is az 1980-as 13 párról már 200 pár fölé emelkedett a számuk.



Különösen kiemelendő ez annak fényében, hogy a Kárpát-medence kivételével mindenhol csökken az állomány. 
2011-ben magyar javaslatra az Európai Unióban a lehető legszigorúbb védelem alá helyezték a kerecsensólymot és a kék vércsét.

A pusztai népekről szóló leírásokban, régi solymász könyvekben gyakran feltűnik a turul név. 
Ezen írások mindegyike felsőfokon szól a turulról. 
Ez egy olyan kiváló tulajdonságokkal rendelkező solymász madár, mellyel a saját test tömegének a többszörösét meghaladó nagyságú prédát is el lehet ejteni.

Mongol évkönyvekből tudjuk, hogy Dzsingisz kán fiai, Dzsagatáj és Oktáj, turulokkal hattyúkra vadásztak, a kirgiz követek pedig hófehér zongor sólymokat vittek ajándékba, melyet az oroszok krecsetnek hívnak. 

Más források említik, hogy Timúr Lenk is turulokkal vadászott darvakra. 
A régi arab solymászkönyvek a solymászmadarak legkiválóbbjaként említik a turult. 

Volt, hogy uralkodói ajándékként egészen Egyiptomig eljutottak északi vadászsólymok. 
A szeldzük Mohammed el Bardzsini, aki szintén a „Toghrul"-t tartja a legjobb vadászmadárnak, és mesébe illő teljesítőképességgel ruházza fel. 
De azt is megállapítja, hogy olyan ritka, hogy még senki nem látta.



A régi évkönyvek, solymászkönyvek, keleti utazók beszámolói alapján tehát olyan kiváló tulajdonságokkal rendelkező sólymot kell keresni a turul meghatározásához, mellyel a saját test tömegének a többszörösét meghaladó nagyságú prédát is el lehet ejteni, illetve ritkasága, különlegessége alkalmassá teszi az uralkodói ajándékozásra. 

Bogyai Frigyes madarász az alábbiakkal nyújt segítséget a turul meghatározásában: „E sólyomfajt 1892-ben Meizberg írta le először. 
E ritka sólyom faj a magas Altáj, Szaján, Tien San, Hangaj hegységek 2000 m fölötti arktikus régióiban fészkel Djementjev professzor irodalmi és helyszíni kutatásai is megerősítették Meizberg állításait.

 Ő rendszertanilag a vadászsólymok közé sorolta be. (falco rusticolus altaicus), mint átmeneti fajt a rárók és a vadászsólymok között. 
A középkori európai solymász irodalomban mint havasi sólyom szerepel. 
A hazai és Ny-európai madarászok egy része újabban a rárók közé sorolja ezt a madárfajt. 
E vitát ma már genetikai vizsgálatokkal el lehetne dönteni."

Az oguzoknál, a híres solymász népnél, akik már Atilla idején is hun fennhatóság alatt éltek, mindegyik törzsnek egy-egy kitűnő solymász madár volt a totemállata, de mindegyiknek más. 

A vezető törzsé volt a turul. 

A kán fejedelmi címere a kétfelé nyitott szárnyú turul. 
Egy másik törzsé volt az általunk kerecsennek nevezett sólyom. 
Ez arra utal, hogy azok, akik adott helyen és időben ismerték, alkalmazták és szakrális ősként tisztelték, határozott különbséget tettek a kerecsen és a turul között, magyarán a kerecsen nem lehet a turul.

Ezek olyan sólymok, melyek ügyességük, erejük révén képesek a náluknál sokkal nagyobb állatok legyőzésére is. 
Figyelembe véve népünk és a madár származási helyének azonosságát, ez a turul is megfelelhet a mitikus madárnak.



falco rusticolus altaicus

Az ábrázolások a századok alatt nem úgy alakultak, hogy arról pontosan felismerhetővé váljon, hanem éppen ellenkezőleg.

A honfoglalás-kori turulábrázolások - eltávolodván a természethűségtől - kifejezetten jelszerűvé váltak, hogy az uralkodóház legitimitását adó több ezer éves gondolatot minél érthetőbben fejezzék ki. 

Eleink azokat a szójeleket (általánosan ismert sztyeppi hieroglifákat) tették a turulábrázolásokra, amelyek az ősvallásnak az uralkodóház számára legfontosabb gondolatait fejezték ki. 
Vagyis nem az volt a fontos, hogy a madár milyen fajú, hanem az, hogy Isten küldötte. 

A turul tehát a dinasztia isteni származásának jele.

Akkor melyik madár is lehetett a magyarok ősi turulja? 

Azt hiszem ennek ilyenformán nincs is olyan nagy jelentősége. 
A madár fajáról folytatott eldönthetetlen vita ugyanis megítélésem szerint csak arra jó, hogy a lényegről terelje el a figyelmet. 

Akármelyik is volt, a turul volt az egyik legjobb solymászmadár. 
Ritka, de nem olyan ritka, hogy még senki nem látott volna olyant. 

Az eszem szerint - ha hinni lehet a régi solymászkönyveknek - inkább ez utóbbi különleges vadászsólyomra voksolnék, szívem szerint pedig mindenképp maradnék a kerecsensólyomnál, hogy az ősi Turulmadár még sokáig szárnyaljon tovább a Kárpát-medencében.


Régészeti leletek:


Rakamazi turul

Továbbiak:

Szobrok, emlékművek, emléktáblák:



Turul szobor - Csíkszeredán

Továbbiak:

Tárgyak:

Ős szittya tarsolylemez

Továbbiak:

Mondák:


László Gyula: Emese álma

Továbbiak:

Vers:

Csanádi Imre: Turul
(1979)

Az a híres turulmadár
méghogy elveszett?
hadintéző, baljós madár—
nem is létezett?

Melyet révületben látott
--így szól a mese—
büszke ágyára bocsátott
anyánk Emese:

melyben Árpád nemzetsége
őst tisztelhetett:
melynek vijjogó röptében
kedve telhetett:

s melynek képét hordta hajdan
zászló és pajzs:
noha megfogyatkozottan,
él, bíz él ma is!

Héja, népünk így ismeri
régtől fogva már,
héja, e nevet viseli
a turulmadár.

Turuli a méltósága,
héja bár maga,
vésszel villog aranysárga
szeme-csillaga.

Lánc-szőttesként visel gyöngyöt
mellén, mintha csak
volna páncélinget- öltött
garázda lovag.

Nem kóvályog , mint a sasok,
nagy-fönn a héja:
földhöz- közel végigsuhog -
ez a fortélya.

Vasként sújt le , irgalmatlan,
prédát ha talált:
marka csontos csapda : csattan,
oszt hamar halált.

Száguld addig nyakra-főre,
ádáz üldöző:
magát ámbár összetörje:
nem tágít . . . Ez ő!

Rémület sírt, szitokszó szállt,
habzott gyűlölet:
kurr héja ! - ha héja kószállt
udvaron felett.

Pusztították nyakló nélkül,
lőtték rakásra, -
rikkan már - már csak emlékül
giirgolása.

Örült a héjának bezzeg
puszták lovasa
fejére sapkát szerkesztett,
karján hordozta.

Nemes madár! Vígan vitte,
kezéhez szokott.
magasztalta : nyulat üt le,
testes túzokot.

Turulia méltósága,
héja bár maga,
vádlón villog aranysárga
szeme-csillaga.

Továbbiak:
http://turul.info/turul/versek



Az én népem, a székely nép

$
0
0


Az én népem



Az én népem, a székely nép,

Tagbaszakadt, eleven, ép.



Arca derűs, szeme ragyog,

Még akkor is, ha benn sajog.

Ős hagyomány rég azt tartja,

Hogy a hunok büszke sarja,

Ő volt mindig szent hazája

Határvédő katonája.


Szíve tiszta, lelke nemes,

Bárki előtt nyílt, egyenes.

Jusson akármilyen térre,

Sohse hajlik meg a térde.

De ha munka várja, hívja,

Neki görbül, ahogy bírja.

És ha sokszor sziklán szánt is

Megél még a jéghátán is.

Nemcsak kezeli az ekét,


Csinál szőttest, cifra zekét,


Megépíti csinos házát,


Galamb bugos szép portáját.

Élősködtek sokan rajta

S bizalmát könnyen nem adja,

De, ha szívéhez juthattál,

Beteggé tesz, úgy megtraktál.



Vallásos és becsületes,

Szóban, tettben épületes.

Ok nélkül nem jár a szája.

Kontraktus a parolája.

Tépázza a sors haragja,

Segít azon a furfangja:

Mit nem bír meg a kezével,

Megcsinálja «két eszével.''

Hogyha örvend, vagy szíve fáj,

Dala, nyelve csupa bűbáj,

öltözete, ős szokása


A dicső múlt ragyogása.

Ilyen derék nép a székely .

Fülei-Szántó Lajos



(forrás: Székelyföld Erdély)




Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:





blog oldalam: 


Az egészséges hajért...

$
0
0


Az egészséges hajért...

természetes pakolással



4 filléres házi pakolás, ami minden hajproblémát megold!

A drága bolti kozmetikumok helyett válaszd inkább a jól bevált, természetes pakolásokat!

A haj rengeteg környezeti ártalomnak van kitéve: télen a nagy hideg és a szél, nyáron az erős napsugárzás, a klóros medencevíz vagy épp a tengervíz roncsolja jelentős mértékben. 

Nem beszélve arról a számtalan tevékenységről - vasalás és göndörítés, festés, dauer, tupírozás -, mellyel ki-ki maga károsítja a frizuráját.
  

Négy Évszak – Kovács Erzsébet alkotása

Ezt a sok roncsoló hatást úgy kompenzálhatod, ha rendszeresen valamilyen 
természetes pakolással kényezteted a hajad
ugyanis ezek extra mennyiségű tápanyaggal és vitaminnal látják el a hajszálakat és a fejbőrt. 

A következőkben olyan olcsón elkészíthető házi pakolások receptjét olvashatod, melyek megoldást kínálnak a különféle hajproblémák kezelésére, és egészségessé, kellemes tapintásúvá varázsolják a hajkoronád.
  
Mi a baj a frizuráddal?

Zsíros
Lelapul
Korpásodik
Törik a vége
Fakó a színe
Zsíros hajra

Abban az esetben alkalmazd ezt a pakolást,
ha könnyen zsírosodik a hajad.

Keverj össze egy deka élesztőt egy evőkanál frissen főzött, langyos kamillateával. 


Ezt követően verj fel két tojást, és a felvert habhoz keverd hozzá az előbbi pépet. 

Az így kapott masszát finom mozdulatokkal masszírozd a fejbőrödbe, majd 20 perc elteltével jó alaposan öblítsd le langyos vízzel.

Töredezett, gyenge hajra

Ehhez a pakoláshoz két deci sört ...


...kell összekeverni egy tojássárgájával. 



Masszírozd a hajadba, hagyd hatni öt percig, majd alaposan öblítsd ki. 

A sör és a tojás tápláló hatásának köszönhetően a haj sokkal erősebb lesz, nem beszélve arról, hogy a korpa ellen is kiváló gyógyír.

Extra fényes hajért

Ez a pakolás egy igazi vitaminbomba a haj és a fejbőr számára egyaránt. 
Pépesíts össze egy fél banánt ...


és egy fél avokádót..., 



majd adj hozzá egy-egy evőkanál natúr joghurtot..., 


illetve olívaolajat.


Ezt a pakolást hajmosás után vidd fel a hajadra, és fólia alatt fél óráig hagyd hatni. 

Az idő leteltével samponos vízzel mosd át a hajat.

Ha esetleg nem tudsz beszerezni avokádót, akkor sem kell kétségbeesned. 

Ez a recept ugyanis az avokádó elhagyásával is alkalmazható, hiszen a banán önmagában is hatásos: A-, B-, C- és U-vitamint tartalmaz, ráadásul magas cukortartalma miatt hidratál is. 

A natúr joghurtra azért van szükség, hogy kioldja a vitaminokat.

Tápláló, hidratáló pakolás

Első lépésként főzz teát hársfa...


- és bodzavirágból, majd szűrd le. 


Ezt követően keverj össze egy tojássárgáját két evőkanál mézzel és két csepp levendulaolajjal. 

Végül a leszűrt teából két evőkanállal adj hozzá az előbb kapott péphez, és dolgozd össze. 
Az elkészült pakolás meglehetősen híg állagú, ezért ajánlott a fürdőkádban ülve vagy a fürdőkád fölé hajolva alkalmazni.


Öblítsd át vele a hajad, finoman masszírozd a fejbőrödbe, hagyd hatni körülbelül percig, majd langyos vízzel öblítsd le. 

Az öblítéshez víz helyett használhatod a hársfa- és bodzavirágból előzetesen elkészített gyógyfőzetet is, amit már nem kell kimosnod a hajból.

A levendulaolaj...


kellemes illatot ad a hajnak, a méz és a tojássárgája táplál és hidratál, a hársfa- és bodzavirág főzete pedig gyógyítja a sérült, töredezett hajszálakat. 

Ez a pakolás alkalmazása selymes, egészséges és kellemes illatú hajat eredményez.


(forrás: Femina)





Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:





blog oldalam: 



NagyBoldogAsszonyunk - HétBoldogAsszonyunk

$
0
0


NagyBoldogAsszonyunk - HétBoldogAsszonyunk


A magyar néphit NagyBoldogAsszonyunkat hétboldogasszonynak nevezi, bár valójában ennél jóval többet ismer.


Józsa Judit
Magyaroroszág-Anyaország c. szobra


"Drága NagyBoldogAsszonyunk ÉletAdó Nőiségének minősége, s annak összetevője egyben, és egészében is ki- és megismerhetetlen....., ezért mondjuk és tudjuk, hogy Végtelenek az Ő Élet - és Élő Erői.

Az, hogy ki, milyen szempontok szerint, és mikor tart egy-egy minősége szerinti megemlékezést, arra még egy egész esztendő, minden egyes napja sem lenne elegendő :-)"


Józsa Judit alkotása


Molnár V. József - néplélekrajz kutatót idézve, s
ajánlva könyvecskéjét e témában:

"Boldogasszonyt a boldogasszonyság küszöbözi, amely kezdettől való, és nem más, mint a Teremtő
fényességének örök szomjúhozása;
a Mindenekben létezik, amióta világ a világ, s ameddig Isten
akaratából az marad.
A boldogasszonyság magába foglalja a megkapott fény őrzését, s annak
visszaadását;
ő az óhajtó, föntre nyílt kupa, ő a kapu, a kapott fény, a kép óvója, kupája és
kapuja életnek s halálnak, de a valósulás szentséges edénye is."

(Molnár V. József: Hétboldogasszony. Főnix könyvek 29. Debrecen, 2001.)




Földtiltó Boldogasszony
(Szeplőtelen Fogantatás december 8.)



Gyertyaszentelő Boldogasszony
február. 2.



Gyümölcsoltó Boldogasszony
március 25.



Sarlós Boldogasszony
július 2.



Nagyboldogasszony
augusztus 15.


  
Kisboldogasszony
szeptember 8.


  
Olvasós Boldogasszony
október 7.



forrás: Kolozsvári - Donkó Rebeka alkotásai



Orosházi Ferenc:
A Nemzet Fohásza

Nagyboldogasszonyunk, égi Édesanyánk,
Alázattal kérünk, mosolyogj le reánk!
Vesd népedre őrző, vigyázó szemeid
Szükségünk van Reád, tudták ezt eleink.

Segíts nékünk Anyánk, hulljon le a rablánc
S Kárpát-haza népe hálát ad Tenéked!
Áldás vagy Te nékünk, szeretünk mi Téged,
Testünk, lelkünk, szellemünk felajánljuk néked!
Testünk, lelkünk, szellemünk felajánljuk néked!

Idegenek szabták ránk a sötétség imáját,
Ezredéve húzzuk már a rabszolgák igáját.
Szabadulnánk tőle, de visszahúz a mocsok,
Az élősködő féreg, ki vérünkben is tocsog.

Segíts nékünk Anyánk, hulljon le a rablánc
S Kárpát-haza népe hálát ad Tenéked!
Áldás vagy Te nékünk, szeretünk mi Téged,
Testünk, lelkünk, szellemünk felajánljuk néked!
Testünk, lelkünk, szellemünk felajánljuk néked!

Támaszd meg hitünket, ne hagyjon el többé,
Adj erőt lelkünknek most, és mindörökké!
Ragyogó utadon Magosokká legyünk,
Szerető szívedben mind egybegyűljünk!

Segíts nékünk Anyánk, hulljon le a rablánc
S Kárpát-haza népe hálát ad Tenéked!
Áldás vagy Te nékünk, szeretünk mi Téged,
Testünk, lelkünk, szellemünk felajánljuk néked!
Testünk, lelkünk, szellemünk felajánljuk néked!



Továbbá:

A Mi Drága NagyBoldogAsszonyAnyánk:





Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:





blog oldalam: 


 

A világ legmagasabban fekvő lakott települései

$
0
0



A világ legmagasabban fekvő lakott települései




Sorrendben:


- Peru La Rinconada         Puno   5,100 m

La Rinconada, a világ legmagasabban fekvő állandóan lakott települése  5 100 méter. Az Andokban fekvő La Rinconada egy nem hivatalos település ...



- Kína Wenquan      Qinghai       5,019 m


Ladakh 

- a Tibeti-fennsík nyugati szélén, mélyen a Himalája belsejében található. 
Egyike a Föld legmagasabban fekvő, legszárazabb lakott területeinek.
A "magas hágók országa".


A Himalája és a Karakorum hatalmas vonulatai között, a tibeti fennsík nyugati végén megbúvó terület India legészakibb tartománya, a tibeti buddhizmus máig élő hagyományainak utolsó menedéke.


- Ethiopia    Mizma         at Ras Dejen         3,500 m



- Guatemala Ixchiguán    San Marcos Department 3,185 m



- United States (USA)   Alma  Colorado      3,156 m



- Italy (Olaszország)      Trepalle      Lombardy    2,209 m



- Ushguli (Grúzia) Európa legmagasabban fekvő (2200 m) lakott települése



- Australia   Cabramurra New South Wales  1,475 m




Az Aboriginek, Ausztrália őslakói


"A senki földje a senki földje
A senki földje halott és nem létezik
Nekünk volt igazunk
Mi voltunk itt  előbb
Ők tévedtek
Abban, hogy ez nem így volt"



Uluru 
a legnagyobb egész kőtömb

A kenguru mellett Ausztrália talán másik legismertebb nevezetessége az Uluru, a föld legnagyobb egy darabból álló sziklatömbje. 


A jellegzetes vörös színű monolit nevét az itt élő, ma már alig kétszáz főt számláló Pitjantjatjara és Yankunytjatjara bennszülött törzsektől kapta. 


Azt, hogy az Uluru mit jelent, senki sem tudja, állítólag csak egy név.
Az itt élő őslakos emberek számára ez a hely szent, minden egyes hasadékához, szurdokához mitológiai események kötődnek.
Ők nem úgy látják Ulurut mint a többi hegyet, hanem mint az őseik testét.


Más szavakkal a bennszülöttek Ausztráliában az Uluru hegyet őrző szellem leszármazottjainak tartják magukat és hiszik, hogy ez az őrző szellem itt marad örökké, hogy vigyázzon és segítse ezeket a leszármazottakat.


Az Uluru mintegy kilencven pontján örökítették meg műalkotásaikkal népük teremtésmítoszát és történelmét.

Egyes források szerint a sziklarajzaik közel 175 ezer évesek.


A Vörös Szívként is emlegetett egy tömbből álló fantasztikus szikla szinte Ausztália közepén helyezkedik el.

Aboriginal motívum


Don George útikönyvíró így emlékezik az Ulurunál tett látogatására:

“Ahogy az ég világosodik, a szikla felszíne egyre ragyogóbb lesz, egyre több vájat és mélyedés tűnik elő. 

Aztán mintegy varázsütésre a bokrok és fák ágai közül madárdal csendül fel, a napfény életre kelti az Ulurut, mintha a belsejéből ontaná kifelé a sugarait, akár egy óriási, lüktető, lélegző, izzó zsarátnok. (…) 

Megelevenedik, saját belső energia táplálja. Lüktet. 
Mindent magába gyűjt.

 Fénylő vörösen pulzál, energiát áramoltat ki magából. 
A föld mélye, a kövek és a föld alatti gyökerek mind életre kelnek tőle. (…) 
Aztán arra gondolok, hogy ez a nap szentélye, mely olyan  felfoghatatlanul ősi időket idéz, hogy csak döbbent áhítattal lehet felnézni rá.”

Aboriginal motívumok


- Canada      Lake Louise Alberta       1,661 m



-Mátraszentimre 

a Mátra hegység Felső-Mátra részén fekszik.


Magyarország legmagasabban fekvő települése (750-835 m) (A legmagasabban fekvő településrésze Galyatető). 

Megközelíthető a 21-es főútról Pásztónál letérve Mátrakeresztes irányából, vagy a 24-es főút Mátraháza és Parádsasvár közötti elágazásától induló úton.




Cuzco

Peru délkeleti részén fekvő város. 


Az Inka Birodalom vallási és politikai központja. 

Az indiánok szentségként imádták.
A spanyolok hódítása előtt a peruiak egy nagy pumához hasonlították. 
A puma volt a szent állatuk, az ereje miatt imádták. 
A város volt az állat teste, a Szakszahuman erőd a feje.

Feltehetően itt építették a Naptemplomot, amely az inkák legjelentősebb szentélye volt.


 A szertartásokat a város főterén a Huacacapatán tartották, mert a templomba csak a papok és a legmagasabb rangú tisztviselők léphettek be.


Machu Picchu 

a perui Andokban, az Urubamba-folyó fölött, körülbelül 400 méteres magasságban fekszik. 


Nevét a közeli hegységről, Machu Picchu (öreg csúcs) kapta.

Az egykori Inka Birodalom romvárosa Peruban – a világ talán legizgalmasabb és legfestőibb fekvésű régészeti lelőhelye.


Az Andok hegyláncai között csaknem megközelíthetetlen hegynyergen bújik meg a kis erődített város.


A város klasszikus inka építéstechnológiával épült: a tökéletesre csiszolt...



...hibátlanul illeszkedő vörös gránittömbökből rakott robusztus falak...



...kötőanyag nélkül, száraz falazással épültek.




-Földrészek legmagasabb csúcsai:

Mount Everest, Ázsia (8848 m)

Aconcagua, Dél-Amerika (6959 m)

Mount McKinley (Denali), Észak-Amerika (6194 m)

Kilimandzsáró, Afrika (5895 m)

Elbrusz, Európa (5642 m)

Vinson Massif, Antarktisz (4897 m)

Mount Kosciuszko, Ausztrália (2228 m) vagy Carstensz Pyramid, Óceánia (4884 m)




További részletek:



-Ősrégi jövendők - Ladakh tanulságahttp://kuruc.info/r/6/70831/#ixzz2c88H8sz8

-A Föld legmagasabban lakotttelepülései:

-Melyek a Föld legelszigeteltebb helyei?





Magassági rekorderek

La Paz, a világ legmagasabban fekvő “fővárosa”


La Paz, Bolívia legfontosabb nagyvárosa, adminisztratív székhelye. 
La Paz a Choqueyapu folyó kanyonjában egy fennsík alatt fekszik 3600 méteres tengerszint feletti magasságban. 

Ezzel a bolíviai város a világ legmagasabban fekvő fővárosa. 
A hegy tetején nyomornegyedekben laknak a legszegényebbek, addig a legtehetősebbek a völgyben luxuskörülmények között élnek. 

Magas fekvése következtében a város gyakorlatilag tűzbiztos. 
A fennsíkon található El Alto, itt van a főváros nemzetközi repülőtere.

A 2001-es népszámlálás szerint La Paz lakossága mintegy egymillió fő volt. 
Bolívia hivatalos fővárosa Sucre, de a parlament az ország legfontosabb városában La Pazban 3200 és 4000 m magasság között található, így a világ a legmagasabban fekvő parlamentje.
  

Qingzang

, a világ legmagasabban fekvő vasútvonala


A Qinghai-Tibet (más néven Qingzang) vasútvonal Kína északnyugati Qinghai elnevezésű tartományának Xining városát köti össze Tibet fővárosával, Lhasával. 

A pálya több mint 5000 méterrel a tengerszint felett, Tibet hófödte fennsíkján keresztül halad. 
Ilyen magasságban a repülőgépekhez hasonlóan szigetelt szerelvényekre van szükség – a vonal építésén dolgozók is oxigénpalackkal felvértezve végezték munkájukat. 

A 815 km hosszú első szakaszt, amely Xininget kötötte össze Golmuddal, 1984-ben adták át. 
A fennmaradó 1142 km hosszú részt 2001. június 29-én kezdték el építeni.


  
Chacaltaya

, világ legmagasabban fekvő síterülete (2009-ig)


Sokáig, egészen pontosan 2009-ig Bolíviában, Chacaltaya hegy egyik gleccsere volt a világ legmagasabban fekvő  és az Egyenlítőhöz legközelebbi síterület a világon, Chacaltaya 5422 méter magasságban várta a síelőket. 

A globális felmelegedés következtében a gleccser szinte teljesen eltűnt, így az új rekorder a 4390 méteres magasságával az indiai Gulmarg síközpont.



Khunjerab–szoros

, a világ legmagasabban fekvő határátkelőhelye


A Karakorum Highway a világ legmagasabban haladó, burkolattal ellátott nemzetközi útja, Kínát és Pakisztánt köti össze a Karakorum hegyláncain át. 
Itt található a Khunjerab–hágó, ami világ legmagasabban fekvő határátkelőhelye, Pakisztán és Kína határa. 
Az átkelőhely 4693 méteres magasságban van.



Samo La

, a világ legmagasabban fekvő útja


5565 méteres magasságban található a tibeti Samo La, a világ legmagasabban fekvő (nem betonozott) autóútja. 
Nem túl forgalmas hetente mindössze egy buszjárat van és néhány teherautó.
 Nyugat-Tibet és a  Kailash-hegy között utazók közlekednek rajta.


  
La Rinconada

, a világ legmagasabban fekvő állandóan lakott települése


Az Andokban fekvő La Rinconada egy nem hivatalos település Peruban. 
5100 méteres tengerszint feletti magasságával a világ legmagasabban fekvő állandó lakott települése. 
A város a helyi aranybányászat következtében jött létre. 
A bányászok minden hónap utolsó napját kivéve ingyen dolgoznak, az utolsó napon kitermelt arany a havi bérük.
 Lakossága 2009-ben 30 ezer fő volt.
 Ez 2001-hez képest 235%-os növekedést jelentett.


  
Titicaca-tó

, a világ legmagasabban fekvő hajózható tava


A Titicaca-tó (spanyolul: Lago Titicaca) víztérfogatát tekintve Dél-Amerika legnagyobb tava és a világ legmagasabban fekvő hajózható tava, Bolívia és Peru határán 3820 méteres tengerszint feletti magasságban található.


A Titicaca-tó az inkák szent tava, melyhez rengeteg mítosz és monda kötődik. 
Több mint 25 folyó ömlik a tóba, és 41 sziget teszi változatosabbá. 
A tó átlagos mélysége 160 m, a legnagyobb mélysége 280 m. 

A Balatonnál tizenháromszor nagyobb,  évi középhőmérséklete 10 °C körüli.


(forrás: érdekesvilág)






Világok közötti átjáró



Bolívia és Peru határán
, a Titicaca-tó közelében, a civilizációtól elzárt felföldön található a világ egyik csodája, amelyet azonban kevesen ismernek.
 Egy sziklába faragott, keletre néző, hatalmas, hét méter magas kapu, ami látszólag nem vezet sehová.


A kapu az indiánok szerint egy 

Mu nevű helyről származó pap építette... 

...valaha rég, és a Hét Fénysugár Templomának része volt.

A főpap átlépve a kapun eltűnt a sziklában, ahová senki sem tudta követni őt. 
Sohasem tért vissza, de megígérte, hogy egy napon a kapun túlról eljönnek majd az istenek és megváltoztatják a világot…

A Titicaca-tó környéke csodákkal terhes vidék. 

A közel négyezer méter magasan elterülő felföld

...az Altiplanó Bolívia lakosságának közel felét tartja el, ez az ország legsűrűbben lakott része, holott az egész nem több kietlen pusztaságnál, ahol lámák és alpakák legelészik a gyér növényzetet. 

A tó déli partjaitól húsz kilométernyire fekvő ősi romváros, Tiahuanaco 27 méterrel épült a tó vízszintje felett, pedig egykor kikötőváros volt. 
A víztől való távolsága (vízszintesen és függőlegesen egyaránt) ma az egyik legnagyobb titok. 
Sokan úgy gondolják, hogy valaha a tó kiterjedése jóval nagyobb volt, és a víz szintje is 27 méterrel magasabban lehetett, ám ez lehetetlen, mert ekkora víztöbblet egyszerűen nem férne el a fennsíkon; a víz egyszerűen lezúdulna a széleken… 

Tiahuanaco egyetlen módon lehetett régen kikötőváros; ha maga az óceán vize hullámzott a mainál négyezer (!) méterrel magasabban, de ez szintén hihetetlennek tűnik.

A városban hatalmas épületek romjait találjuk, amelyek egyszerűen nem emberi lépték szerint készültek. 
Használóiknak 3-4 méteres óriásoknak kellett lenniük, már amennyiben valóban használták az épületeket. 

Tiahuanaco legismertebb régészeti emléke a több mint tíz tonna súlyú, egyetlen, zöldesszürke andezittömbből kifaragott, domborművekkel gazdagon díszített

Napkapu

Sokan igyekeztek már megfejteni titokzatos ábráit és jeleit, de egyértelmű eredmény máig nem született.

 


A Napkapuhoz hasonló különös építmény a Titicaca-tó keleti partja mentén is található, Peruban. 

Puno városától (neve maga is fennsíkot jelent) alig negyven kilométernyire, mégis elhagyatottan, ismeretlenül fekszik Puerta de Hayu Marca, ahol valaha régen egy 16 méter hosszú, hét méter magas kapu alakját faragták a sziklába. 

Akárcsak a jordániai Petra városában, azzal a különbséggel, hogy ott a kapuk a kőbe vájt helyiségekbe nyílnak, így jól látható rendeltetésük van. 

Itt, az Andokban viszont a kapu mögött nincs semmi, csak a tömör szikla, azaz a kapu sehová sem vezet. 

Így van ez annak ellenére, hogy a felvételeken is jól látszik, a kapu nem kizárólag istenek vagy óriások számára készült, hiszen emberi méretű része is van. 
Az alapvonal közepén ugyanis egy második, mélyebb bevágás látható, akárcsak az ipari csarnokok kapuján az apró személyzeti bejáró. 

Ez a kiskapu nyilvánvalóan emberek számára készült, mert két méter magas és egy méternyi szélességű. 
Mintegy fél méterrel beljebb is vágták a sziklába, mint a környezetét, de persze ez sem vezet sehová, hacsak nem tud valaki átgyalogolni a kövön.



A kapuról sokáig nem tudott a külvilág, noha a helyiek életében és legendáiban fontos szerepet játszik. 
A környékbeliek például rendszeresen álmodnak vele, állítja José Luis Delgado Mamani, aki először vitt turistákat az építményhez.

„Hosszú évek óta álmodtam valami hasonló dologról – nyilatkozta Mamani újságíróknak –, álmaimban azonban a kapuhoz vezető út vörös márvánnyal volt kirakva, két oldalán szobrok sorakoztak, és a középső kis kapu egy alagútba nyílt, melyből kékes színű fény derengett. 
Családunk más tagjai is álmodtak a kapuval, de mások is a környéken már évszázadok óta. A valóságban azonban sokáig nem találtuk meg a sziklák közt, de álmainkból tudtunk a létezéséről…”

  
Ma már tudjuk, hogy Mamani víziója nem minden alap nélküli. 
Paul Damon, egy lelkes újságíró kiderítette, hogy számos környékbeli hagyomány és legenda kötődik a kapuhoz. 

Az általános hit szerint a kapun keresztül jönnek majd el ismét az istenek a Földre. 
Azok az istenek, akik az ősidőkben egy Mu nevű helyről érkeztek az Andokba, és akik a későbbi spanyol hódítók, a konkvisztádorok elől a csillagok közé távoztak. 

A legendák szerint a kapu egykor a Hét Fénysugár Templomának része volt és egy aranykorong szolgált hozzá kulcsként. 
Ez az aranykorong nyitja meg a tömör sziklában azt az évezredeken és dimenziókon át vezető alagutat, melyen az istenek és kiválasztottaik közlekednek. 

Ilyen kiválasztott volt a Hét Fénysugár Templomának utolsó főpapja is, aki távozásakor átadta az aranykorongot valakinek a helyiek közül, ám hogy kinek, azt ma már senki sem tudja. 
Mi több, természetesen az eltelt évszázadok alatt maga a kulcs is elveszett, így amíg valaki vissza nem tér a kapun túlról, addig erről az oldalról senki sem tudja használni azt. Hogy mégis működik a helyszínen valamiféle természetfeletti erő, azt sokan érzik ma is.

Feljegyzések készültek az utóbbi évek turistáinak tapasztalatairól, s közülük többen számoltak be furcsa élményekről. 
Volt, aki elájult, és önkívületi állapotában a halálközeli élményen átesettekhez hasonlóan ragyogó fehér fényt vélt látni, mások furcsa hangokat hallottak, melyek mintha a sziklából szóltak volna.

Egy amerikai látogató, bizonyos Heiler Jerry Wills azt mondja, a kapu előtt térdelve percekre elveszítette tér- és időérzékét, és úgy érezte, mintha eltűnne a Földről…

  
Ezeket az élményeket természetesen magyarázhatjuk a látogatás által kiváltott felfokozott érzelmi állapottal, esetleg az átlagosnál élénkebb fantáziával, de a rejtélyeknek ezzel még nincs vége. 

Két svájci régész érdeklődését is felkeltette a rom, ezért igyekeztek utánajárni eredetének. 
Valentin Nusbaumer és Ivan Bonetti először légi felvételek alapján elemezték a környéket, és rájöttek, hogy a kapu valóban egy nagyobb épületegyüttes része lehetett, amely valaha az egész hegycsúcsot és a körülötte fekvő fennsíkot is magába foglalta. 

Egy természeti katasztrófa (valószínűleg egy földrengés) azonban teljesen lerombolta a többi részt, és úgy átalakította a felszínt, hogy az pusztán egymásra dobált sziklák összességének tűnik.
  
Részletes és nagyszabású ásatásokra volna szükség a terület rekonstruálásához, ehhez azonban hiányzik az elegendő anyagi erőforrás, és a biztonság is.

Az utóbbi évtizedekben Peruban egyáltalán nincsenek biztonságban a külföldi turisták, mert a kokainbárók és a különböző forradalmár- és terrorista csoportosulások a fővárostól távolabb előszeretettel vadásznak az idegenekre. 

Ezért aztán a régészek helyi ásatások híján könyvtárakban és levéltárakban kutatva igyekeznek a kapu nyomára bukkanni. 
Végül a Perutól északra fekvő Ecuador fővárosában, a quitói katolikus egyetemen jártak sikerrel, ahol egy XVI. századi spanyol hittérítő atya emlékirataiban megtalálták egy Hernando de Guzman nevű konkvisztádor történetét. 

A kalandor élete alkonyán beszélte el élményeit a papnak, aki szerint de Guzman elméje aligha lehetett már tiszta, mert egy ördögi városról mesélt, mely valahol a Titicaca-tótól keletre terült el, s melynek évszázados ura Nekht Semerkehtnek hívta magát.

  
De Guzman saját bevallása szerint személyesen járt a városban (melyet nem volt hajlandó megnevezni), igaz, csak annak pusztulása után. 

A helyi indiánok meséltek neki egy gonosz istenről, aki a sziklába faragott kapun át érkezett hozzájuk, miután Mu nevű országa elpusztult, és ugyanezen kapun keresztül távozott, mikor hírét vette a fehér bőrű, szakállas hódítóknak. 

A spanyol állítása szerint látta a kaput, amely nem vezetett sehová, hiszen a tömör sziklába faragták. 
Látta a gonosz isten szobrát is a Hét Fénysugár Templomában. 
Szerinte maga a Sátán volt az; óriási és rút alak, feje egyszerre emlékeztetett egy disznó és egy szamár koponyájára, és valami megfoghatatlan rosszindulat áradt belőle. (Az indiánoknak erről más volt a véleményük, ám ez nem érdekelte de Guzmant.) 

A spanyol közel egy évtizedet töltött a környéken nemesfémek után kutatva, de első látogatása után gondosan elkerülte az elhagyott várost. 
Az indiánok az ősi isten utódját látták benne, és ő ennek megfelelően uralkodott felettük, amíg egy földrengés el nem pusztította a környéket. 

Ekkor dőlt romba végleg a kapu temploma is, és de Guzman szerint azon az éjszakán a sziklák közt támadt repedések közül kék színű füst gomolygott elő, amely egy köpenyébe burkolózott szamárfejű férfit mintázott, amint az ég felé tárja karjait…


  
Napjaink kutatói ebben a látomásban ugyan nem hisznek, de megjegyzik, hogy Nekht Semerkeht neve az egyiptomi Széth istenségre utalhat, bár nem tisztázott, hogy ez esetben miért gondolták az indiánok, hogy istenük Mu földjéről érkezett. 

Sőt, az sem bizonyítható, hogy az Andokban ugyanezt az elsüllyedt földrészt értették Mu neve alatt, amelyre manapság gondolunk. 
Talán az indiánok és istenük így nevezték az ősi Egyiptomot, hiszen néhány mai kutató is az elpusztult Mu utódjának tartja a fáraók földjét, közvetlen kapcsolatot látva a két birodalom közt. 
Csakhogy az egyiptomi istenkirályok kora (kb. Krisztus előtt 4 ezer évvel) és a dél-amerikai indiánbirodalmak közt túl nagy az időkülönbség. 

Már amennyiben elfogadjuk a régészek hivatalos álláspontját, amely szerint a Titicaca-tó környékén a legkorábban Kr. e. két-háromszáz évvel alakulhatott ki fejlett kultúra. 

Persze akik dimenziókaput vélnek látni Puerta de Hayu Marcán, azok szerint a lény oda-vissza tetszés szerint mozoghatott az időben, és a XVI. századi Dél-Amerikából a kapun át visszatérhetett az ókori Egyiptomba is, tehát előbb élt Peruban, aztán a Nílus mentén.

 Ez persze színtiszta spekuláció, de mint néhányan rámutattak, a legendák leginkább ezt a feltételezést támasztják alá. 
Legalább annyi értelme van, mint kaput faragni a tömör sziklába.
  
(Forrás:Hihetetlen magazin)




Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:





blog oldalam: 


Az ősmagyarok háziállatai

$
0
0

Az ősmagyarok háziállatai



Őseink nagyállattartó lovas népek voltak

, háziállataiknak megismerése azért fontos, mert azokból életmódjukra és kultúrájukra tudunk következtetni. 


A háziállatfajokkal szorosan összefügg területi mozgásuk, keveredésük, a tenyésztési formák kialakulása, néprajzi kifejezőkészségük, használati tárgyaik; szóval egész életmódjuk. 
Őstörténetünk legnagyobb tudatos csúsztatása közé tartozik őseink igazi életmódjának a letagadása. 

A magyarok elei Belső-Ázsiában nem "lovasnomádok", hanem nagyállattartó lovas népek voltak, akik helyhezkötött életet éltek, de nagy állatállományuk legeltetésére egy részük állataik legeltetésére ideiglenesen nagyobb távolságra is elhagyták otthonukat, - ahogyan ezt minden állattartó nép ma is teszi (pl. a svájciak tavasszal felviszik szarvasmarháikat az Alpokba és csak ősszel hozzák vissza. Ettől a svájciak még nem "nomádok"). 

Igen fontos momentum, hogy őseink a Kárpát-medencébe való jutásukig mindig állatállományukkal együtt vonultak.

Állataik és állattenyésztési kultúrájuk belső-ázsiai; ez kizárja a finnugor területről való származást.

Az állatok háziasítása és a történeti állattan kialakulása hazánkban

Az emberiség legelső háziállata a kutya volt, amelynek legkorábbi leletét a Kr. előtti XII. évezredből az iraki Dzsarmo mellett találták. 

A gazdasági állatok közül elsőnek a juhot háziasították Mezopotámia északi részén a Kr.előtti 8870 körül. Vele közel egyidős a kecske háziasítása Perzsiában (Asziab lelőhely) a Kr.előtti 8000 táján. 

Ebben az időben tűnik fel a sertés a Fekete-tenger északi partvidékén, majd a szarvasmarha Kr.e. 6500 táján Thesszáliában. 



A ló háziasítása máig vitatott; általában a Kr.előtti IV. évezredre Perzsiába, a kelet-európai sztyep vidékére vagy akár Belső-Ázsiába teszik.

Magyarországon az első történeti állattani munkát Kubinyi Ferenc adta ki 1856-ban. Nagyobb mennyiségi történeti korokból származó állatcsont meghatározást Báthory Nándor adott ki 1867-ben. Honfoglaló magyarok lovainak összefoglalását Hankó Béla tette közzé 1936-ban. 

A belénk oltott állandó és mindenre kiterjedő "átvevést" és "más népektől való eltanulást" paleozoológia terén Matolcsi János bizonyította be tarthatatlan álláspontnak, miután Kelet-Európában nagy mennyiségű történeti korokból származó állatcsontot vizsgált meg.

"Hogy a honfoglaló magyarok állattartása fajokban milyen gazdag lehetett - olvassuk Bökönyi Sándor paleozoológusnál - mutatja, hogy a honfoglalás kori sírokban összesen 10 állatfaj került elő (szarvasmarha, juh, kecske, sertés, teve, ló, kutya, tyúk, lúd és réce), holott a sírokban nem fordul elő minden, a lakosság által tartott állatfaj…

Ez azt bizonyítja, hogy a honfoglaló magyarság ezeket az állatokat Keletről magukkal hozta". 

Őseink letelepült életmódját pedig az bizonyítja, hogy az állatcsontok vizsgálata alapján a sertésállomány füves sztyepi kelet-európai szálláshelyein 14,9%-os, ligetes sztyepi szállásterületein pedig 25,8%-os előfordulású volt.

Őseink lovairól

A magyarok lova: Hucul és/vagy Akhal Teke?



Hucul ménes



Akhal Teke

Érdemes odafigyelni néhány a magyar eredetmondákból visszaköszönő motívumra: a égbe törő ló, a fehér ló, a tüzes ló, az arany sárga ló, stb.


Eurázsiában az Equus fajon belül négy fajtacsoport alakult ki; 

1. Belső-Ázsiában az Equus (ferus) Przewalskii (Poljakoff 1881), a przewalski ló, vagy mongol nevén taki ló, amely a mongol, a kirgiz és a kínai lovaknak az őse; 


2. nyugatabbra az Equus (ferus) Przewalskii Gmellini (Antonius 1912), más néven tarpán, amely a lengyel, a dél-orosz, a perzsa és az arab lovaknak az őse;


3. Észak-Európában a nehézkes mozgású Equus Przewalskii silvaticus, az erdei ló és Északkelet-Szibériában a tundra ló

A przewalski ló melegvérű lófajta, tüzes, vad és különleges életerővel bír. 
Sörénye felálló, egyenes, bőrszíne egérfakó fekete lábvégekkel, testén csíkok láthatók, de a hátcsík általában kifejezett. 

A fej egyenes vagy "kosfej", a testhez képest aránytalanul nagy, a fejtetőn az üstök kicsi vagy hiányzik, jellemző a csapott far; a fekete farok alsó része igen durva szőrökből áll, a lábszárak rövidek, zömökek, a paták kemények, nagyok, laposak és a marmagasság 125-130 cm közötti.

A mongol vadló a przewalsi ló és egy ázsiai későbbi idegen fajta kereszteződéséből jött létre több ezer évvel ezelőtt. 


A baskír ló fő elterjedési területe Özbegisztán, Kazakisztán és Türkmenisztán; igás- és hátaslóként egyaránt alkalmas; przewalski lóból és a tarpánból fejlődött ki. 
Belső-Ázsia "használati lova" az igénytelen, rideg tartású przewalaski ló volt. 


A hunok és őseink másik lova a nagytestű, nemes megjelenésű "vezérló", az achal-tekin (tegin) volt, amelynek "visszanemesítése" megtörtént; egyetlen magyarországi ménese Pusztamérgesen van.


A Kínai Évkönyvek szerint "a hun nép harcban és viszályban lóhátról építette ki birodalmát s szerzett hatalmat és tekintélyt az északi népek százai fölött"

A ló ezeknek a népeknek gondolkodásában a harcnak szinte már személyes résztvevőjévé vált, így a belső-ázsiai türköknek nemcsak hőstetteiről értesülünk, hanem lovai színéről és milyenségéről is. 

E népek törzseinek neve nem egyszer lovaikról kapta nevét, mint "pej-csődör" vagy "tarkalovú" stb. 

A lovak színének a belső-ázsiai népeknél nagy jelentősége volt; a besenyő törzsnevek mindegyike összetett szó; az első elem lószínnév. 

A Kínai Évkönyvek szerint a hunok csapatainak a harcon belül más-más színű lovai voltak.

Honfoglalóink lovairól a szakemberek között hosszú vita folyt, hiszen a sírokba helyezett lókoponya mellé a lovaknak többnyire csak a lábvégeit helyezték, márpedig ebből nehéz megállapítani a ló rendszertani helyét és marmagasságát. 

E problémát a telep-ásatások könnyítették meg, ahol őseink lovainak többi részét is megtalálták. 


Vörös István őseink lovairól való kutatását a következőkkel összegzi: 

"A Kárpát-medencében és a Középső-Volga vidékén az alacsony és a közepes marmagasságú lovak aránya közel azonos, a Középső-Dnyeper vidékén azonban az alacsony lovak dominálnak. 
A honfoglaló magyarok kis testű (taki) lovai a volgai bolgárok lovaival mutatnak hasonlóságot". 

Anghy Csaba ezt így fejezte ki: 

"Őseink lovainál a taki eredet olyan átütőképességű, hogy a honfoglalás kori lókoponyákon döntő bélyegként megmaradt", így kikristályosodott a paleozoológusok azon véleménye, hogy őseink lovainak nagy része a belső-ázsiai taki (Equus caballus [ferus] Przewalskii [Poljakoff 1881]) volt, illetve ezzel a lóval volt közeli rokonságban. 

Ezzel ellentétes véleménye volt Hankó Bélának, aki szerint "őseink lova majdnem tiszta vérű tarpán volt, amelybe taki vér is keveredett". 

A "magyar ló" származásával kapcsolatban az téves nézet alakult ki, miszerint jó hírnevét valamiféle "nemes ősnek" köszönheti. 

A magyar lovak éppen úgy a Belső-Ázsiában élő vadlótól származnak, mint más lófajták, csak a nemesítés és tenyésztés igényelt nagy szakértelmet.

 E lovakat őseink kizárólag hátaslónak használták szemben a tarpánnal, amelyet Európában vonósjószágnak fogtak be.

Elődeink szerették, megbecsülték és tisztelték a lovaikat, ezt a csillogó, értékes lószerszámok is bizonyítják.


A lótartás nagy tapasztalatot és odaadást igénylő munka, hiszen a ló volt megélhetésük, közlekedésük és harcászatuk alapja; szinte egész életük a lótól függött. 


Hogy a sztyepi népek lovaikat kizárólag hátaslónak használták, arról már a görög orvos, Hippokrátész is tesz említést a szkíták lovaival kapcsolatban, mely szerint "A kocsikat részint két, részint három pár szarv nélküli ökör húzza. 
Maguk a férfiak lóháton ülnek".


 Ioánnész Kinnamosz bizánci történetírótól tudjuk, hogy őseink nagy gondot fordítottak lovaikra, utánpótlásukra és tartásukra.


Gardézitől pedig tudjuk, hogy őseinknél "az állat" a lovat jelentette. 


Bölcs Leó írja:

 "A magyarokat csikó- és kanca ménesek sokasága követi részint élelem, részint tejivás végett, részint pedig, hogy sokaság látszatát keltsék… 
A türkök igen sok lóval rendelkeznek". Regino prümi apát szerint "a magyarok lovakon szoktak járni, álldogálni és beszélgetni".

Kantárrózsa

A magyarok IX-X. századi katonai sikereket is -, mint annak előtte - nagy mértékben kiváló lovaiknak köszönhették. 

Nemcsak a bátor lovasoknak, hanem a fürge, edzett, erős, jó futó, kitartó, igénytelen, az időjárás viszontagságait jól tűrő lovaiknak is nagy hírük volt a külföldi országokban. 


Az új hazában a lótenyésztés tovább virágzott, - erre az Orosz Évkönyvek is utalnak, - lovainknak nagy értéke volt Európában. 

Őseink ezekkel a lovakkal jutottak el Európa szinte minden részébe. Anonymus krónikájában külön megjegyzi vezéreinknek a lótenyésztés érdekében tett intézkedéseit "Árpád vezér meghagyta, hogy a napok hosszú során át elcsigázott minden lovát vigyék oda és ott legeltessék. 


Lovászai fölé mesterül egy igen okos kun embert tett, név szerint Csepelt". 
Az itt talált avarok lovai a magyarokéhoz hasonló volt, de földműves életük miatt azok száma és jelentősége nem volt jelentős. 

A honfoglalás utáni időben férfiak és nők egyaránt még sokáig lovon közlekedtek.


Szent László II. törvénykönyve 1077 körül korlátozza a közlekedést szolgáló ló és az a mezőgazdasági munkánál használt ökör külföldre történő eladását. 

Őseink olyan mértékben becsülték lovaikat, hogy a XIV. század derekáig azt kizárólag lovaglás céljaira használták; kocsijaikat (echos szekereiket, "targánjaikat" és kisebb "taligáikat") valamint ekéiket kizárólag ökrök húzták. 

Őseink a Kárpát-medencébe való költözés előtt és után is jelentős eseményekkor lóversenyeket és ügyességi versenyeket rendeztek. 
Erről már Anonymustól is értesülünk. 


Őseink taki lovainak túlélésére nincs Magyarországon szervezet, csak egy-egy megszállott magyar ember tartja kezében őseink megbecsült állatát. 
A csángó-magyaroknál él még belőlük néhány száz példány.

- A lóhús fogyasztását mind a történeti korokból származó lócsontok feldaraboltsága, mind a korabeli auktorok tanúsítják. 

Lószerszám lelet

VI. Bölcs León bizánci császár írja, hogy a magyarok seregeit ménesek tömegei követi élelem és lótej biztosítása céljából.

Honfoglaló magyarjaink halottinak temetésekor a lónak sírba nem került testészeit halotti tor keretében elfogyasztották.

Anonymus arról értesít, hogy Ond, Kecel és Tarcal vezérek a Bodrog mentén egy hegyen kövér lovat áldozva nagy áldomást tartottak. 

Julianus barát is beszámol 1237-es útja alkalmából a keleten maradt magyarok eme szokásáról. 

Tegezveret

A lóhúst - ezt belső-ázsiai analógiák alapján tudjuk, hogy - őseink előbb rozmaringban, kakukkfűben, tárkonyban és más fűszerben bepácolták és fűszerekkel együtt többnyire nem sütötték, hanem megfőzték. 

Tarsolylemez

A kereszténység felvétele után valamilyen érthetetlen okból a lóhúsevés "bűnös cselekedetnek" számított, amint Anonymus megjegyzi "Vata átkos és kárhozatos bíztatására a nép az ördögnek szentelte magát, lóhúst ettek és mindenféle gonoszt bűnt cselekedtek". 
Talán azért vált bűnné a lóhúsevés, mert az ősi magyar "pogány" hitvilágban gyökerezett.

Ismeretes őseink erjesztett lótej- (kumisz-) fogyasztása.
 Ez a szokás Belső-Ázsia népeinél ma is megvan. 

Ennek részben biológiai, részben pedig táplálkozás-technikai oka van, ugyanis a belső-ázsiai és a mongolid népek tejérzékenyek; a magyarok egy része ma is az. 
Ezért a kisgyermeknek csak fokozatosan adják a szoptatás után a hígított tejet.
 Ha azonban a tejfehérjét megsavanyítják ("kicsapatják"), a tej kumisz, joghurt vagy aludtej formájában már a tejérzékeny emberek számára is fogyasztható. 

Lószerszám lelet

Ami pedig a táplálkozás-technikai okát illet: 
Belső-Ázsia népei ma is leggyakrabban birkahúst fogyasztanak. 
Az előírások szerint a leölt birka húsának darabjaiból először levest főznek, márpedig ebben sok faggyú van. 

A kevés alkohol-tartalmú "pincehideg" (veremhideg) kumisz segíti a faggyú emésztését. Ezen túl a ló- és szamártej köhögés ellen is foganatos.
A kumiszt bőrtömlőben állandó kavarás mellett erjesztették.

- A "nyereg alatt puhított hús" Európa rosszindulatú félreértéséből és félremagyarázásából származik. 

Kantárrózsa

Ezt a közhelyet Európa Ammianus Marcellinustól vette át, aki leírja, hogy a hunok "lovaik hátára nyers húsokat kötöznek". 
Ősi megfigyelésből származik az, ha a ló hátát a nyereg vagy bármi más megsértette, a seb gyógyítására legalkalmasabb a sérült részre nyers húsdarabot helyezni; a seb gyorsabban gyógyul. 

Lovászaink ezt ma darab szalonnával helyettesítik. 
E szokást nálunk a legutóbbi időkig Fogaras megyében még gyakorolták. 
E téves hiedelem másik oka pedig az, hogy őseink a pácolt húsokat nyergük mögé kötözgették, amelyet olyan alkalmakkor, amikor nem jutottak friss állati zsiradékhoz forró vízben hidratáltak.

A lovak herélése a magyar népi világban még a közelmúltban is ugyanolyan módszerrel történt, mint ahogyan azt két és félezer éves szkíta ábrázolásokon láthatjuk.

 Honfoglalóink hitvilágában különös szerepet töltöttek be a táltoslovak


- A szamár 

nem tartozott őseink közismert állatai közé, bár minden bizonnyal ismerték. 
Elsősorban pásztorok és juhászok használták teherhordásra. Magyaroszágon az Árpádok-korában jelenik meg vízhordó és malomhajtó szerepben, majd a mezővárosokban kiskocsik elé fogva esetleg vándorkereskedők málhahordójaként. 
A szamártartók között Palócföldön, a Jászságban és Heves megyékben ették húsát, bőréből pergament készítettek. 
A szamár tejének gyógyítóerőt tulajdonítottak köhögés, asztma és tüdőbaj ellen, vizeletével rühös juhokat kezeltek. 
A lovas népeknél és a parasztvilágban a szamár lenézett állatnak számított és a szegénység jelképe volt.

- A lószerszámok

A könnyűlovas harc egyik legfontosabb segítője a nyereg volt; 


kápaszegély-veretek és díszítő csontlemez-borítások szép számban maradtak meg honfoglalóink sírjaiban. 


Őseink fából készült, minden lóhoz "hozzászabott" nyergeket használtak, amely a honfoglalás után változatlan formában sokáig használatban maradt; ez kárpitozott úri és farszíjas paraszt- és katonanyergek formájában még sokáig élt. 

Nyeregtakaró


A vitézek aszimmetrikus szájvasú, két-vagy négykarikás csikózablát, az előkelők inkább un. pofarudas (oldalpálcás) zablát szerszámoztak fel lovukra, amit ritkán ezüstből vagy bronzból öntöttek.


A vastagabb, jól irányítható legömbölyített szélű szájvassal készült un. "puha" zablák a ló kíméletesebb késztetésére szolgáltak, a vékony, éles szélű vagy dudoros, tarajos felületű, esetleg láncos szájvasú un. "kemény" zablák a hátasló kíméletlenebb, de a harc könyörtelen követelményeihez alkalmasabb vezetésére voltak jók.


Ismerték a csuklós zablát, amelynek két oldalára zablakarikákat vagy oldalpálcákat szereltek, nehogy a zabla a szájban elcsússzon. 

A zablát általában fából vagy csontból készült zablapecek közvetítésével kapcsolták be az egyik oldalon a zablakarikába, így leszerszámozás helyett csak ezt a pecket kellett kiakasztani ahhoz, hogy a ló ideiglenesen az álla alá akasztott zablával akár a harc pillanatnyi szünetében legelni tudjon. 

A csuklós zablák egyik szárát hosszabbra méretezték, mint a másikat. 
A kengyel már a hunoknál is megvolt; ennek előfeltétele, a szilárd kápa már készen állt.

A nyeregről csattal állítható hosszúságú szíjon függő kengyelek ívelt alakúak voltak,


... jelezvén, hogy tulajdonosuk puha talpú csizmában (mokaszinban) járt. 
A kengyeleknek a ló felé forduló száruk meredekebb volt a külsőnél. 


Sarkantyút nem használtak, lovukat keleti módra térddel vagy sarokkal, s ha kellett lovaglókorbáccsal ösztökölték. 

Őseink lovain szügyelő nem volt. 
A kantárt veretekkel díszítették, patkóra nem volt szükség.


- A lovas temetkezések is bizonyítják, hogy őseink milyen szoros kapcsolatban álltak lovaikkal. 

Teljes lócsontváz honfoglalóink sírjában nincsen; ugyanolyan részleges lótemetkezés rítussal temetkeztek őseink, mint amilyent Stein Aurél a Kr.utáni III-VII. századi belső-ázsiai asztanai temetőben talált, illetve ahogyan Ordoszban a hunokat temették el. A sírokba a ló fejlelkének a burka (feje) és négy lábának alsó része került. 


A lószerszámok a sírban nem egyszerű útravalóként kapott helyet, hanem azért, mert a temető szent berkében a temetéssel együtt a ló lelkét is a másvilágra juttatta. 

Hajfonatkorong

A kereszténység felvétele után a halottak lovai helyett inkább pénz került melléjük a sírba, a hátasló feláldozását mellőzni kényszerültek, legfeljebb titkon küldték lelkét az elhunyt után, lassan azonban ezt is az új Istenhez közvetítő papra bízták, az egyháznak adományozva lovát.

A "lovas kultúráról". 

A lovas alakja a belső-ázsiai életforma fő szimbólumává vált. 
A ló a legfőbb közlekedési eszköz és a hadsereg alapja.


 A nagyállat- és lótartásra két követelménye: a legelő és a víz. 
Ezeknek megszerzésére a közösségek egy részének helyváltoztatásra volt szüksége. 
Ez a "vándorlás" nem kóborlás volt, hanem meghatározott irányba és rendben történt. 

A belső-ázsiai legelők terméketlenebbek voltak, mint az európaiak, ezért nagyobb távolságokat kellett megtenniük. 

Az állatok rideg, vagy "szilaj" tartása azt jelentette, hogy a legelő állatokat télen sem hajtották házakba; azok karámokban tartózkodtak; néhány szélsőségesen hideg napot kivéve élelmük egy részét a hó alól kaparták ki. 

Mikor a sztyepvidék törzseit egy erős törzs nagyobb politikai egységbe tömörítette, gyakran jöttek létre birodalmak, melyek sok ponton már az államiság jegyeit viselték magukon. 
Ezeknek a nagy politikai államalakulatoknak az igazgatása fejlett intézményrendszert és írásbeliséget követelt. 
Béke időben a lovasnépek gazdasága látszólag semmit sem fejlődött évezredek óta; nyugat számára a hunok, a türkök, az avarok vagy a magyarok sokszor csak nevükben különböztek egymástól.

A szarvasmarha

A sztyepi nagyállattartó népek számára jelentős szerepet játszik a szarvasmarha. 
Teje kicsapatva, erjesztve vagy túróként valamint húsa élelemként szolgált, az állat testi erejét őseink a földművelésnél (szántás, boronálás, betakarítás, malomhajtás stb.) és ökrösszekerek vontatásánál használták fel. 

A szarvasmarha-tartás szinte minden fontos szava belső-ázsiai török eredetű (bika, ökör, tinó, ünő, borjú, sajt, túró, író, köpű stb.). 

Gardézinél olvassuk, hogy "a magyaroknál a nő marhákban álló vagyona …a vőlegény nászajándéka marhából, pénzből és bútorokból áll". 

Őseink korábbi szálláshelyein a szarvasmarha 38%-os előfordulással a birka és a kecske után a második helyen állt.

A szarvasmarha a kutatás mai állása szerint monofiletikus eredetű. 

Őse az őstulok (Bos taurus primigenius tipicus). 

A címeres szarvú magyar szürkemarha (Bos taurus primigenius podolicus) fajtacsoportba tartozik, legközelebbi fajrokonai ma a podóliai jellegű kelet-európai marhafajták, mint a sztyepi és a chianina vagy romagnoli. 

Ez utóbbi főleg Olaszországban élt, ezért feltételezték, hogy onnan került be a Kárpát-medencébe. 

A magyar szürkénél kifejezett az ivarjelleg; a tehenek általában szürkéskékek, a borjak pirók, a bikák daruszínűek. 
Jellegzetes a bikák rigószája és az ókula is. 
A tehenek és a bikák szarva egyaránt 50-70 cm, az ökröké viszont akár méteres is lehet. A tehenek tömege 550-600 kg, a bikáké 700-900 kg. 
A fajta kiváló igavonó, tejtermelése csekély, 1000 kg körüli, de bizonyítottan javítható; laktációs időben elérheti a 4000 kg-ot is. 
Tejének kazeinösszetétele optimális, zsírtartalma 5% fölötti. 
Későn (3-4 évesen) érő fajta. 
Húsa egyedülállóan finom, ízletes. Jó gulyakészségű, igen intelligens, rideg tartású igénytelen állat, a betegségekkel szemben ellenálló, könnyen ellik.

A szakemberek között vitás volt a magyar szürkemarha Kárpát-medencébe való jutása; Hankó Béla régi/új nézete szerint a honfoglalók hozták magukkal Belső-Ázsiából, hiszen az időszámításunk előtti kínai festményeken és szobrokon egyértelműen a magyar szürkemarha őse látható a mainál valamivel kisebb szarvval. 

Ebből nyilvánvaló, hogy háziasítása nem a Kárpát-medencében történt, amint ezt egyesek - elméletileg - kiagyalták és nem a Kárpát-medence őshonos állata volt. 

Hogy kik hozták be a Kárpát-medencébe, a hunok, az avarok vagy a honfoglaló magyarok az nem eldöntött; van, aki a kunokra is voksol, bár szarvuk ivókürtként való való használata sokkal korábbi. 

Természetes, hogy őseink a kelet-európai sztyepvidékről 100-115 cm-es alacsony marmagasságú podóliai állatokat is hoztak magukkal, de ezek igavonásra kevésbé voltak alkalmasok, mint a 160-170 cm-es marmagasságú magyar szürkemarha. 

A magyar szürkemarha tartására több, mint ötven sajátos ősi szavunk van (sőre, göböly, gulya, meddőgulya, tinógulya, számadógulyás, tehéncsordás stb.). 
Ezek a szavak a magyarság több ezer éves szarvasmarha-hagyományában gyökereznek.

Szürkemarha-exportunk a XIV. századtól a XVI. századig évi 70-80 ezer darab volt; az állatokat lábon hajtották a külföldi vásárokra. Az 1560-as év egyetlen napján 7418 marhát szállítottak át a váci réven. 

A változás csak a XVIII. században történt, amikor a Monarchia területére több tejet adó, de nem a Kárpát-medencéhez adaptálódott Holstein fríz, amerikai borzderes, kosztromai, dán vörös, Ayrshire, Aberdeen-Angus, Beef-short-horn és Hereford fajtákat hoztak be. 

A trianoni megcsonkított területen a szürkemarha-állomány még 33 % volt, 1938-ban ez 11,5%-ra, 1942-ben 10%-ra csökkent és ma 1 % alatti. 
Jelenleg géntartaléknak minősül néhány gazdaságban, illetve a nemzeti parkok (Hortobágy, Bugac stb.) területén, a vadasparkokban és néhány nemzeti elkötelezettségű megszállott gazdánál (Tiszaugaron, Kardoskúton stb.) várja annak az idejét, amikor újra a minőség kerül a mennyiség előterébe. 

A magyar nagyállattartás kerete még a XIX. században is a "puszta" volt, ezekhez igazodtak a mezővárosok, a kaszálók és a megművelt földek. 
Számos dolog összefügg ősi szarvasmarha-tartásunkkal: az igaerő, a trágya, a tejtermék, a külterjes tartás, az erdei tisztások kihasználása, az irtás, a gulyás hivatásra való nevelése és annak családokban való öröklődése, a téli takarmány begyűjtése, tárolása, adagolása, az állatok tisztántartása, a borjak elválasztása, a szarvak megformálása, a tejtermékek elkészítése stb. 

Ezeknek őseink mind akkori világszínvonalon való birtokában voltak.

A bivaly

A magyar házibivaly őse valószínűleg az indiai vadbivaly, az arnibivaly volt. 


Ez a hatalmas termetű, 190-200 cm-es marmagasságú állat, olykor a 2 métert is meghaladó félhold alakú szarvával ma már csak Kelet-India mocsaraiban található. 

A bivaly még a szürke marhánál is igénytelenebb állat, mert megeszi a kákát, a nádat a szittyót és a mocsári füveket. 
A gümőkorral szemben edzett állat. 

Tejének zsírtartalma eléri a 8%-ot; a laktáció folyamán a zsírtartalom fokozatosan emelkedik, elérheti akár a 16%-ot is. 6 liter tejből 1 kg sajtot tudnak készíteni. 

Teje kellemes ízű, hamarabb alszik meg, mint a tehéntej és vitamintartalma is magasabb. A sajt mellett legkedveltebb terméke az "orda". Húsában több a foszforvegyület, mint a borsú húsában. 

Erdélyben - a Fogarasi havasokban, Kalotaszegen és a Sóvidéken - felújult a bivalytartás. Régi zoológiai leírásokban szerepel, hogy az avarok 560-ban Dél-Oroszországba bivalyokat vittek, sőt 596-ban Itáliába is szállítottak; ez azonban a bubalus latin szónak rossz fordításából következett, amely szó egyaránt jelent bölényt és bivalyt. 

A bivaly első magyarországi említése Erdélyből a XI. századból származik, majd II. Béla király 1138-as dömösi apátsági adománylevelében szintén szerepelnek bivalyok. 

A bivaly a Kárpát-medencei magyarságnak kedvelt állata volt, amely ma a kipusztulás szélén áll. Tejét és húsát fogyasztották, vastag bőréből talpbőrt, hámot és gyeplőt - az újkorban gépi hajtószíjat - készítettek. 

A házi bivaly igavonó ereje 50%-al nagyobb, mint a szarvasmarháé, ezért terméskövek, vastag fatörzsek vontatására és termőföldek feltörésére használták. 

A történelmi Magyarországon 1911-ben 155 192 bivaly élt, 1935-ben a megcsonkított országban már csak 7069-es számláltak. 

Régebben Somogyban, Zalában és Mezőhegyesen tartottak nagyobb tenyészeteket. Magyarországon ma már csak néhány magángazdaságban találunk néhány egyedet. 

Erdélyben (Parajd környékén) és a Kárpátalján (Aknaszlatinán) nagyobb számban maradt meg; Kalotaszegen a bivalyt a "szegény ember marhájának" nevezték.

A juhokról (birkákról)

A juhok a száraz és meleg területek állatai, amelyek igen korán a magyarok őseihez kerültek.

Racka juh 

A honfoglalás korában két egymással rokonsági fokban álló, de különböző külső megjelenésű juhfajta élt: 

1. az ősibb jegyeket magán viselő rackajuh, melynek dugóhúzószerűen V-alakban pödrött szarvai voltak/vannak. 

Ez kisázsiai származású juhfajta, mely jó gyapjú- és tejtermelő képességű, igénytelen állat. 
Egyedülállóan nemes és száraz fejét, nemes küllemét és színét a magyar állattenyésztők ízlésének, kitűnő szemének és jó állattenyésztő érzékének köszönheti. 

A rackajuhnak két alfaja fejlődött ki: az alföldi- vagy más néven hortobágyi, és az erdélyi racka. Később a keresztezések során ennek több alfaja vált ismertté. 

Az alföldi rackának a fejtartása kecses, a nyaka közepesen hosszú, izomszegény, a figyelő állat igen magasan tartja a fejét. 
A lábállása szabályos, mozgása könnyed, harmonikus. 
A kosok fejlett korban 55-57 kg-ot nyomnak, a fajta gyors növekedésű és koraérésű. 
A bárányok 50-60 napos szoptatása után az anyajuh még a gyengébb legelőkön is 100 napos fejés után 50-70 liter tej termelésére képes. 

A tejéből készült termék: a sajt a túró és az orda. 

2. A rackajuh mellett egy másik típus is teret hódított, melynek vízszintesen álló, széles ívekben vízszintesen csavarodott szarvai voltak és a nőstényeknél a szarvatlanság is előfordult. 

Később ezt nevezték "ősi magyar juhnak", bár Európában mindkét ősi juhfajtát "magyar fajtának" nevezik. 
A magyar juhok származását illetően mint általában minden jellegzetesen magyar állat eredetét illetően - a legmegbízhatóbb Hankó Béla nézete, aki szerint "az egyenesállású (V-alakú) erősen pödrött szarvat viselő juh őseinkkel jött a Kárpát-medencébe, és a mai napig itt maradt". 

Ehhez Bökönyi Sándor hozzáteszi, hogy "mind a racka, mind a pödrött szarvú magyar juh" azonos származású, egyazon csoportba tartozó".

 Az ősrackák a Kr. előtti IV. évezredi Egyiptomból és Mezopotámiából ismertek; ezek a durva szőrű, erősen csavart, vízszintesen álló szarvú ősrackák ezer év alatt eljutottak Anatóliába, Perzsiába, a türkmen sztyepvidékre és a Kaszpi-tó mellékére. 

Őseink vagy Belső-Ázsiából, vagy Közép-Ázsiából vagy akár a Kaszpi-vidékéről hozták magukkal. A honfoglalás kori juhaink hozzáértő fajnemesítés eredményei. 

Juhainkat tervszerű kiválasztással nemesítették. 
Az erdők közelében a juhokat makkoltatták. 
A juhok számára télen a nádasok voltak alkalmasak, nyáron a szigetekre és a lápokra hajtották a jószágokat.

Őseinknél a juh a ló után a legfontosabb háziállat volt.


A rackajuh jellegzetesen magyar állatfajta, sehol a világon nem található, csak ott, ahol magyarok laknak. 

Olyan legelőkön is megél, ahol más állat elpusztulna, éppoly igénytelen, mint ősi taki-lovunk, de éppen olyan kitartó és szívós is. 

Gyapja durva, így finom posztók készítésére nem alkalmas, de elsőrangú anyag a nemezkészítéshez. 

Bundája nem nagy zsírtartalmú, mert az eső, a szél és az állandó szabad levegőn való tartózkodás kiszárítja. 

A juhtejből készült a tarhó - joghurt-szerű étel -, amely ősi soron a juhtejből készült túróval ősi örökségünk. 

A birkatartással kapcsolatos összes szavunk ősi török eredetű (kos, ürü, toklyó, gyapjú stb.). Ma Belső-Ázsiában egy-egy családnak 150 juha, Perzsiában 200-500 birkája, az Altajban 200-300 juha van. 

A XIX. század végén Mongólia 500 000 lakosának 20 millió birkája volt. 
Minthogy a honfoglaló magyarság lélekszámát is félmilliónyiban határoztuk meg, így hatalmas birkanyájukkal számolhatunk. 

A nagycsaládi juhtartás Magyarországon a palócoknál figyelhető meg. 
A nyarat a juhnyáj az erdők tisztásain töltötte, éjjelre az állatokat karámokba terelték.

A juhász segítőtársa a fehér komondor volt;


... a juhnyírás technikája apáról-fiúra szállt. 
A birka finom bőréből ruhák, kesztyűk és kucsmák készültek.

A juhok tenyésztését teje, húsa és gyapja egyaránt indokolja, bőre ködmönnek és szűrnek kikészítve szőrével kifelé vagy befelé fordítva véd a hidegtől-melegtől. 

Suba

Őseink ideiglenes szállását a jurtát birkákból készült nemezből állították elő. 


Báránybőrből készültek dudáink bőrzsákja, e bőrből vágták ki őseink a rátétes mintákat, amelyeket színezett bélhúrral vagy lenfonállal varrtak rá az alapanyagra. 

A belekből kiváló húrok készültek az íjhoz, húsa finom eledel volt; megfőzve és megszárítva "húskonzervként" szolgált, faggyúját zsírzásra, puhításra használták, juhcsontokból gyöngyöket és játékkockákat készítettek. 

Külön érték volt a kostök, amelyből élelmiszeres zacskót, később dohány-zacskót készítettek. 

A juhászok és a földművesek jellegzetes ruhadarabja, a suba is a rackától származik. 
A magyar racka ridegen tartható, betegségekkel szemben ellenálló tenyésztése mégis háttérbe szorult. 

Jelenleg a magyar birkaállomány 96%a az importált merino. 1798-ban a Helytartó Tanács kérdésére, hogy a "nemesb juhok szaporítását mily módon lehetne elősegíteni, mi annak akadálya", Karcagról azt a választ kapták, Hogy "itten még mindig az úgynevezett magyar juhot tartanak, s a legelő mezőnek mennyisége és mineműségéhez és a nép szokásához képest legalkalmatosabbnak is gondolhatnak". 

Györffy István írta ,
 hogy "a pödrött szarvú magyar rackajuh, amelyből a Hortobágyon is már csak 2500 példány él, másutt sehol a világon nem található… mégis ki hagyjuk veszni, mert nem külföldi, ennélfogva nem is lehet jó". 

A finom gyapjú iránti kereset növekedésével háttérbe szorult a magyar fajta tenyésztése, majd az ötvenes években kifejezetten irtották, - mert ősi és magyar volt. 1870-ben Magyarország rackajuhállománya 4,5 millió fölötti volt, 1942-ben már csak 4000 példányt számoltak, 1949-ben már csak 1540 racka élt az országban. 

A jelenlegi adatok szerint újra 4500 a rackák száma, mert a magyar értelmiség újra felfedezte az ősi és a népi értékeket. 

Újra divatba jött a subaszőnyeg, a cserge és akadtak tudósok, akik felkarolták a racka-ügyet. A Magyar Rackatenyésztő Egyesület tagjai lelkesedésből és tiszta magyar érzésből újra "divatba" hozták őseink e csodálatos állatát és újra látunk rackanyájakat az országban (pl. Somogyváry Győző Salföldön új kulturális központot hozott létre a rackanyájak tenyésztése és gyapjának feldolgozása révén). 

2000 április 13-án a franciaországi Poitiers közelében levő Vasles községben magyar rackafarmot avattak, ahol rájöttek e magyar fajta egyedülálló tulajdonságaira. 
E rackapark nemcsak turistacsalogatónak készült, hanem olyan helynek, ahol a magyar rackakultúra minden ágával foglalkoznak. 

Azt szokták mondani, hogy a racka a magyar ember szimbóluma: gyapja nem a legfinomabb, húsa kemény és kicsit rágós, de a racka igénytelen, mindenütt megél igen szívós és kiirthatatlan.

 A kecske

 "Kecske" szavunk ősi eredetű és krónikásainktól tudjuk, hogy őseink hoztak is magukkal kecskét meg találtak is itt a Kárpát-medencében. 


Tenyésztése őseinknél feltehetően jelentéktelen szerepet játszott, bár a kelet-európai majacki és dimitrovói lelőhelyen a kecskeállomány jelentős volt. 

Őseinknek ázsiai tartózkodási helyén feltehetően a közép-ázsiai aegagrus (bezoárkecske) és prisca típusú kecskéi lehettek.

A száraz ázsiai területeken a kecskének négy történeti csoportját különböztetik meg: 

1. az aegagrus típusnak a szarva szabályosan hajlik hátra, a felső oldala lapos, a külső domború, az első széle éles, míg a hátsó tompa; 

2. a prisca típus szarvformája ugyanolyan, mint az előzőé, de úgy csavarodik, hogy a domború felület kerül előre; 

3. a harmadik ovális szarvazatu és 

4. létezik egy szarvatlan változat is.

A honfoglalás korában a Kárpát-medencében élő népcsoportok már foglalkoztak kecsketartással; az itt még nem céltudatos tenyésztői munkával kinemesített magyar tincses vagy parlagi kecskét "őshonosnak" szokták határozni. 

Ennek ősei a Capra hircus (a kaukázusi és közép-ázsiai házikecske, amely viszont a capra aegagrustól, bezorákecskétől származik) és a Capra falconeri (a közép-ázsiai dugóhúzószerűen pödröttszarvú kecske) voltak. 

A Capra hircus főleg Nógrád, Heves és Borsod megyékre jellemző rövidebb szőrű típus, a szarva párhuzamos sarló alakú, bakoknál fölfelé álló, pödrött. 

Színük évszak-függő; télen ordas, nyáron vöröses a hátoldalon fekete szíjazással. 
A Capra falconerire is kétféle szín jellemző, és ez is tájfüggő. 

Tarka típusa gyakoribb, fehér változata ritkaságszámba megy és csak sík területekre jellemző. 
A Körösök mentén szírkecskének nevezték. 

Szőrzetük hosszú hullámos volt, a bakok szarva hosszú, pödrött-csavarmentes volt. 
Mivel szügyükről is hosszú tincsek eredtek, ezért olyanok, mintha szoknyájuk lenne. 

A magyar tincses méreteiben leginkább hasonlít a juhhoz, de testének vonalvezetése finom, törzse hosszúkás, széles és mély, mellkasa széles, a mar kiemelkedő. 

A fej körvonalai határozottak, a szemek élénkek és tiszták. 
A széles és hosszú far kedvező tőgyalakulást hozott létre. 

A magyar tincses tájfajtáit sohasem ismerték el. 
Jelenleg ismerjük a magyar tincses jászsági tincses, fehér tincses, tarkatincses, ordas tincses és magyar gatyás kecske tájváltozatát.

A kecsketartás hazai története a tiltások és a szabályozások története volt. 

Először különböző területekről tiltották ki a kecskét, míg a XVIII. század végén törvénybe foglalták, hogy csak szegény ember tarthat kecskét és az, aki egészségileg rá van szorulva. 

A XVII. század végére a magyarországi állomány elérte a 270 ezer darabot, 1885-ben már csak 17 317 példányt számláltak, a jelenlegi állomány is csak 20 000 körüli. 

Mivel a kecske olyan növényeket is hasznosít, amelyek mások számára veszedelmesek (kutyatej, citromfű, zsálya, godirc, bürök stb.), a kecsketejben háromszor annyi a vastartalom, mint a tehénében. 

Amíg a szarvasmarha testsúlyának kb. hatszoros mennyiségét termeli meg tejben, addig a kecske 10-12-szeresét. 

A kecskehús fehérjetartalma magasabb, mint a birkáé, a kalóriatartalma viszont alacsonyabb. 
Bár a magyar tincses nem tartozik ősi állataink közé, Szűcs László Zsolt így nyilatkozik róla: "Ez a fajta nemzeti örökségünk és okvetlenül meg kell tartani".

A sertés

Amikor Hankó Béla 1939-ben azzal állt elő, hogy a magyarok hoztak magukkal sertést, abban az időben ez újszerűnek hatott azok szemében, akik a monarchikus ideológia szemlélete alapján úgy vélték, hogy a magyarok afféle lovasnomádok voltak. 

Vörös mangalica

Ezen állítást Hóman Bálint is megerősítette, majd Gunda Béla 1943-ban így írt: 

"Arra a kérdésre, hogy hoztak-e a magyarok magukkal a Kárpát-medencébe sertést csakis igennel lehet válaszolni", hiszen egyrészt a kelet-európai majacki és dimitrovói telepen a sertés állománya már jelentős volt, másrészt ott szerepel a sertés ábrázolása a Thuróczy Krónikában is. 

A honfoglalás kori telepásatások állatcsontanyagának 16,6%-át teszi ki a sertéscsont. 
A belső-ázsiai hunok és török népek tartottak sertést, ezt részben a Kínai Évkönyvek leírásai, részben pedig hun és türk temetők modern feltárásai bizonyítják. 

A Najma Tolgoj-i magyarok által feltárt hun település volt egyike azon ásatásoknak, amelyből a szarvasmarha-, ló-, birka- és más állatok csontjai mellett ott volt a sertéscsont is bizonyítva ezzel nemcsak a hunok sertéstartását, hanem azt is, hogy a lakosság jelentős része letelepedett életmódot folytatott és csak egy részük távozott el ideiglenesen nagyállataival a hegyi legelőkre. 
Hogy őseinknek belső-ázsiai tartózkodási helyén milyen sertéseik voltak, arról még nem rendelkezünk megfelelő adatokkal.

Hankó Béla szerint az Árpádok korában 8 fajta sertés élt a Kárpát-medencében, amely között ott áll a sajátosan magyarnak mondható kelet-európai szalontai vörös disznó fajta; ez nem egyszer borjú nagyságú, lángvörös vagy téglavörös színű, horpadt homlokú és marakodó természetű állat. 

Átüt rajta a vaddisznó-tulajdonság, hiszen annak egyeneságú leszármazottja, malacai is csíkosak. A szalontai kondák nehezen tűrik az idegen beavatkozását, általában udvarokban, ólakban vagy akár ridegen is tartható. 

Ősi parlagi fajta, amelyet elsősorban az Alföld délkeleti részén, főleg Bihar, Szatmár és Békés megyékben tenyésztettek. A Dunántúlon hasonlóan ősi fajta a bakonyi sertés, a Nyugat-Európában igen keresett "baguner", amely ma már nagyrészt kiveszett. 

Sajnos a szalontai sertés több, mint ezeréves Kárpát-medencében való tartózkodása után kipusztult, talán még a bakonyi sertés "visszakeresztezéséből" újra tartható lesz. Országunkra a következő sertésfajták voltak jellemzőek: a réti disznó, a siska, a túrmezei, az alföldi, és a tüskésszőrű hegyi disznó. 

Sokáig élt a Kárpát-medencében a mangalica, amely feltehetően a szerbiai sumida disznók és a hazai parlagi fajták kereszteződéséből jöttek létre. 
Eredetileg több, ma már csak "szőke" színben tenyésztik a magyarság iránt elkötelezett, többnyire megszállott emberek. 

Zsírjában az összes sertés közül legalacsonyabb a koleszterin-tartalom, igénytelen állat, adaptálódott a hazai körülményekhez, ezért egyre inkább újra terjedőben van.

A baromfiak

Őseink belső-Ázsiában is, Közép-Ázsiában is és további átmeneti szállásterületeiken is ismerték és tartottak baromfit, hiszen környezetük is tartott és sírjaikban is ott vannak az útravalónak adott ételek között a csirkecsontok és a tojáshéjak. 


Hogy hoztak-e magukkal azt eddig nem sikerült bizonyítani. 

Mivel őseinknek egyetlen szálláshelyükről sem kellett menekülniük, teljes állatállományukkal, növényi magjaikkal és dugványaikkal együtt vonultak, feltételezhető, hogy echós-kocsijaikban baromfi is volt. 

A honfoglalók és az Árpád-koriak baromfiai teljesen azonosak voltak; feltételezhető, hogy őseink ezeket vagy hozták magukkal vagy a Kárpát-medencében őshonosak voltak. Honfoglalás kori tyúkjaink a belső-ázsiai eredetű barnás színezetű magyar parlagi tyúk leginkább vad ősére a bankíva tyúkokra hasonlított; e tyúkok testsúlya 1,25-1,5 kg, a kakasoké 2-2,5 kg volt. 

Mivel nem európai, hanem ázsiai eredetűek, ezért, ha nem a magyarok, akkor már előttük a hunok vagy az avarok hozták be a Kárpát-medencébe. 
Mindenesetre több, mint ezer éven át adaptálódtak a Kárpát-medence éghajlatához, ezért edzett, igénytelen állatok; belőle nemesítették ki a kendermagos és a sárga magyar tyúkot, valamint a fehér magyart melyek a külterjes tartást jól viselik. 

Ez kopasznyakú (erdélyi kopasznyakú) változatban is előfordul. 


Mivel tojáshozama és növekedésének üteme közel sem optimális, ezért az egyre ökumenizálódó világban kiszorította a gyorsan növekvő, nagyobb és több tojást tojó, de minőségileg sokkal silányabb fehér Plymouth-tyúk, a Leghorn, a Cornish valamint a tojó- és hús-hibridek. 

Múltunkat tisztelő és a minőségi árut kedvelő magyarok újra egyre nagyobb számban tenyésztik az ősi magyar tyúkfajtákat; ennek szellemi központja a Szent István Egyetem. Ősi magyar mondánk szerint "Ha az őszi esős napok beköszöntöttek, néha az ólmos eső összefagyasztotta a pusztai madarak szárnytollait. Ilyenkor Álmos a csikósokkal lóra kapott, s a repülni nem tudó ugartyúkok, fácánok és túzokok falkáit beterelte a karámok mögé. 
A madaraknak lenyírták a szárnyát és megszelídítgették őket. A téli szállásokon falkában volt a szelíd fácán és a rikácsoló ugartyúk".

 A parlagi lúd 

Házilúd

...vagy házilúd őse a nyárilúd (Anser anser), amely mintegy 5-6 ezer éve háziállat. Kozmopolita állat; Ázsiában éppúgy ismerték, mint az ősi Egyiptomban vagy a Római Birodalomban. 

Az ősi Kínában és Belső-Ázsiában a kínai hattyúlúd vagy búbos lúd (Anser cígnoides) régtől ismert, őshazája Mongólia és az Altaj vidéke. Gazdasági jelentősége nem elsőrendű. Magyarországi múltját nem ismerjük. 

Már a X-XI. századtól vannak okleveleink arról, hogy a ludak után egyházi tizedeket kellett fizetni. 

A magyar lúd a Kárpát-medence éghajlatához adaptálódott; súlya 4,5 kg körüli, tavasszal 15-20 tojást rak. Tolla évente két-háromszor téphető, többnyire fehér változatát tenyésztik. Újabban kitenyésztett változata a landesi lúd és a rajnai lúd.

 A házikacsa 


tulajdonképpen a tőkés réce (Anas plathyrynchos) háziasított formája. Kínai kései nemesített formája a pekingi réce.

 Szintén kozmopolita állat a Kárpát-medencében is régtől őshonos és arra is élt, amerről vagy amerre őseink jártak. 

Őseink feltehetően a tőkésréce (tőkésruca) tojásaiból keltették ki és szelídítették otthoni példányaikat.

 A házigalamb 


háziasítása Közép-Ázsiában - mások szerint Kisázsiában - kezdődött mintegy 5000 évvel ezelőtt; itt a szirti galamb és a koronás galamb vált háziállattá. 

A galamb háziasításában jelentős szerepet játszott, hogy a pusztai népek a madarakat szent és áldozati állatoknak tartották; tisztelték és szerették azokat.

 Előbb lett a galamb áldozati állat, mintsem gazdasági haszonállat. 

A házigalamb őse a szirti galamb (Columba livia). 
Eleinte húsáért tenyésztették, majd postagalambként használták. Közép-ázsiai származású a magyar fodrosgalamb, amely magyar közvetítéssel honosodott meg szerte Európában. 
A magyar pávagalamb legyezőszerűen kiterjesztett szárnyaival igen impozáns állat. 

A budapesti rövid csőrű, gólyás keringő Iránból (Perzsiából) került az országba. Honfoglalóink olyan területeken éltek és vonultak át, ahol ismerték a galambokat; hogy hoztak-e magukkal vagy itt a Kárpát-medencei fajokat nemesítették tovább, arra nincs adatunk. Sok "magyar fajtát" ismerünk, ezeket többen tartják és nemesítik (pl. Kuha László Zebegényben).

A "magyar" kutyafajták

Mivel a kutya faj rendkívüli genetikai változékonyságot és változatosságot, ember által formálhatóságot rejt magában, így nehéz a kutyák származását áttekinteni. A fajtatenyészés kialakulása előtt az állatok tenyésztésében a használhatóság és a belső értékek jutottak meghatározó szerephez. A pásztor számára másodlagos volt kutyájának kinézése, csak az volt a fontos, hogy megfelelően dolgozzon. A régi kutyafajták ezért területenként különbözőek voltak.

A magyar vitéz mellé sírjába nemcsak paripáját, hanem kutyáját is elföldelték, bár honfoglalóink kutyacsontvázai a temetőkben többnyire a sírok közötti gödrökben kerültek eltemetésre. A kutyát a honfoglalás korában is - csakúgy, mint annak előtte - elsősorban őrző, védő funkciója, vadásztársi segítőkészsége és képessége miatt tartották. A kutyák együtt vonultak gazdáikkal. Paleozoológusaink és kynológusaink nem egyszer elméleti vitát folytatnak a magyarokhoz kötődő és velük a Kárpát-medencébe érkező kutyákról. E viták már elcsitultak és viszonylag tiszta kép alakult ki ősi kutyáinkról. E vitát legdiplomatikusabban talán Ócsag Imre foglalja össze: "A jelenlegi nyolc nyilvántartásba vett és önálló fajként elismert magyar kutyafajta túlnyomó része a népvándorlás időszakában a hunok, az avarok, majd az őket követő magyarok és a később bevándorló besenyők és kunok pásztor- és vadászkutyájaként került a Kárpát-medencébe". A kutya volt az első háziasított állat, feltehetően a farkasból (Lupus lupus pallipesből) háziasították, de biztos, hogy kialakulásában más állatok (sakál, coyote) is szerepet kaptak. A háziasítás kezdetén az ember valószínűleg ébersége, őrző-védő képessége miatt került kapcsolatba a kutyával. Később e mindkét fél számára kedvező kapcsolat következtében egyre közelebb került egymáshoz a kutya és az ember, így a magyarok őseink életéhez is hozzátartozott az őrző-védő, a terelő és vadászó kutya. Kutyáink fajtáiból is visszakövetkeztethetünk őseink életmódjára és az őshazára, hiszen a magyarság kutyákkal együtt érkezett a Kárpát-medencébe.

A honfoglaló magyarság jellegzetes kutyáit a paleozoológusok három csoportba osztják: 1. rövid koponyájúakra, ahol a koponya alaphossza 131-7-151,6 mm közötti - ilyen a honfoglalás kori kutyaleletek 25 %-a; 2 a közepesen rövid koponyájú kutyákra, ahol a koponya alaphossza 151,6-165 mm között; ide a terrier jellegű kutyáink tartoznak; kutyaleleteink 16,6 %-a; 3. középnagy koponyájú kutyák , ahol az agykoponya közepesen széles és a homlok keskeny. A koponya alaphossza 165-172 mm közötti. E csoportba a karcsú juhászkutyák tartoznak; honfoglalóink kutyáinak 25%-a. Ezen túl még sokféle kutya került elő honfoglalóink sírjából.

"A magyar" kutyák a következők:

- I. A magyar őrzőkutyák.

- 1. A komondor (Canis familiaris pastoralis villosus haungaricus Raisitsi. 1924) a "kutyák királya"; régi neve: gubancos magyar juhászkutya", "selyemszőrű farkaseb", "pusztai komondor" vagy "lomposszőrű komondor". A "kunok kutyája"-ként szokták emlegetni; neve - qumandur - ősi török eredetű. Az ősmagyarok gulyáinak és méneseinek őrzésében oroszlánrész a komondornak jutott, mert megjelenése félelmet keltő, bátorsága példaszerű és küzdőképessége rendíthetetlen. Jó hőszigetelő bundája révén jól tűrte a kontinentális klíma szélsőségeit; a forró nyári meleget és a dermesztő hideget. A pásztorok csak fehér színűt alkalmaztak, mert éjjel jól meg tudták különböztetni a farkastól. Minden mozgó idegenre szemből támad, egy pillanat alatt ugrik és harapása halálos. A komondor, mint hűséges társ évezredeken át segített a pásztoroknak.

Nagy testű, gubancos fehér vagy fehéres szőrű kutya (40-60 kg). Hihetetlenül nyugodt, a nap nagy részét fekvéssel tölti, de éberen figyel és a legkisebb zajra is felfigyel. A komondor a világ legintelligensebb kutyái közé tartozik, itt is kiemelkedő empátiaképessége. Gazdája jó- vagy rossz hangulatát éppúgy megérzi, mint az idegen barátságos vagy ellenséges szándékát. Idomítani jóformán nem kell: a szükséges ismereteket génjeiben hordozza. Keveset eszik és kedveli a nomád viszonyokat; a falusi ház körüli hulladékkal is táplálható. A magyar komondor a XIX. században "feleslegessé" vált, mivel eddigre a nyáj ellenségeit felszámolták. Elszántságára, bátorságára jellemző, hogy a második világháborúban a fosztogató német, majd orosz katonák majdnem kiirtották ezt a fajtát, mivel kérlelhetetlenül őrizte a magyar lakhelyeket. A fajta újraélesztését 9 egyeddel kezdték meg a '40-es évek derekán, jelenleg mintegy 500 komondorkölyök születik évente. Az Egyesült Államokban keresett kutya lett, ott birkanyájat őriznek a prérifarkasok ellen. Németországban "bodyguard”-ok helyett ők őrzik az ékszerüzleteket, mivel rezisztens a gázspray ellen.

2. A kuvasz (Canis felmiliaris undulans hungaricus Abonyi L. 1935). szintén nagy testű (32-52 kg), erős kutya. A kuvasz szó állítólag sumer eredetű és annyit jelent, mint "a lovak kutyája", azaz a ménesek őrzőkutyája. A kuvasz feladata nem annyira a ménes terelése, mint annak őrzése volt. Ehhez rendkívüli állóképesség és éberség kellett. E kutyák Mongóliától a Kárpát-medencéig sokfelé élnek, de ettől nyugatra nem őshonosak. Arra, hogy a kuvasz honfoglalóink kutyája volt, arra a Keszthely-Fenékpuszta-i ásatások szolgáltatnak bizonyítékot. A XV. században a marhacsordákat is ezek kísérték és napi 25-30 km-t is megtettek. A legközelebbi rokona a kaukázusi juhász és a tibeti massif. A jelenlegi magyarországi törzsállomány 11 ezer; általában őseinket tisztelő magyar emberek tartják. Értelmes, könnyen képezhető fajta. Nem ugatós, de minden zavargásra azonnal reagál és támad. Manapság nagy gyártelepek őrzője, de alkalmas személyvédelemre és nyomkövetésre is. Régebben 4-5 kuvasz rendbe tudott tartani egy egész nyájat. ezért újra nagy lehetőségek nyílnak számukra. Intelligens, kis ételszükségletű mutatós kutyafajta, a nomád életkörülmények között is megél.

II. Magyar pásztorkutyák (terelő kutyák)

1. A puli (Canis familiaris ovilis villosus hungaricus Raisits 1924). Pásztorkodó őseink terelőkutyája, régebben "vízikutyának" nevezték, mert főként a zsombékos helyekre elkalandozott állatok kihajtására használták. A pásztorok szerint "olyan okos, mint az ember, meg is érti az embert, nemcsak beszél, hanem gondolkozik is". Ősi keleti fajta¸ első ábrázolása a sumer Eriduból (Abu Sahrainból) származik a Kr. előtti 3800-ból. Ősi sumer neve: puli. A hagyomány - és a kutatók szerint - a puli azonos az ősi tibet doggal vagy a tibet- terrier-el. Az 1400-as évekből maradt olyan híradásunk amely szerint "a magyarok ősi terelő pásztorkutyája a lompos szőrű és kis termetű eb - a puli - volt". Fennmaradását a pásztorkodó életmódnak, a nyájnak és a pusztának köszönhette. Az idők folyamán megjelenési formája sokat változott. A pulitulajdonosok legendákat mesélnek intelligenciájáról. Közepes testnagyságú (10-15 kg), energikus, nagyon élénk vérmérsékletű állat, rendkívül tanulékony, kifejezetten bátor, szinte semmitől sem fél. Legnagyobb értéke munkakészsége. Nem kell külön képzésnek alávetni, ha egyszer-kétszer látta a terelést, a későbbiekban nagy pontossággal végzi azt. Hihetetlen gyorsasággal tanul meg bármit. Ma már a Föld minden részén vannak "puli klubok". Mivel pásztoraink inkább pumit és mudit tartanak, ezért a pulik egyre inkább a városokba szorulnak, ahol életterüknek nem megfelelő a környezet. Mai megjelenési formáját csak mintegy száz évvel ezelőtt nyerte el, őse hasonlított a Lhasa apsor-ra és a Si-cura kutyákra. feltételezhetően mindkét kutyafajta egy közös őstől származik.

4. A pumi (Canis familiaris ovilis villosus terrarius Raisitsi. Anghi 1935). A XVII-XVIII. században alakult ki. Valószínűleg a puli és német, illetve francia terelőkutyák kereszteződéséből jött létre. Rendkívül élénk, nyüzsgő állat. Kedvencként nem igen terjedt el, viszont a pásztorok leggyakoribb segítőtársa. A lakott településeken gyorsan a ház jó őrzője lesz.

5. A mudi (Canis ovilis Fényesi. Anghi 1936) kialakulása a XIX. század végére, a XX. század elejére tehető, amikor kínológusaink határozottan leírták és különválasztották a pulit és a pumit. Hamarosan kiderült, hogy e két formától eltérő harmadik pásztorkutya jellegű egyedek - a mudik - is kereszteződtek szerte az országban. Az előbbi két kutyánál csendesebb, de a terelés vérében van és kevés tanítást igényel. Bátor, erős, rámenős kutya, házőrzésre is kiválóan alkalmas. Még vaddisznó-vadászaton is nagy hasznát veszik.

III. Magyar vadászkutyák

Kutyáink őse, a farkas már a jégkorszak kezdetén falkába tömörült, értelmes vadász volt. Amíg az ember életmódjához hozzá tartozott a vadászat, kutyái is mint vadásztársak töltötték be szerepüket. Amikor az ember áttért a földművességre, a kutyák szerepe is bővült amellett, hogy megmaradt régi funkciója - a vadászat - is. Ősi vadászkutyáink nagy része ma is élő fajta, de már valamennyit nem használják vadászatra. A szelindekek, a hajtókutyák és a kopók mellett a vizslák és az agarak voltak a solymászáskor legszívesebben alkalmazott kutyák. Okos, engedelmes kutyák ezek, kitűnő szimattal rendelkeznek. Ezek terelték a háló felé a felrebbentett fürjet, a foglyot és ugrasztották ki vackából a nyulat.

6. A magyar agár. Az ember mellé szegődött kutyák eleinte csak segítették az embert a vad elejtésében, s ennek fejében megkapták azt, amit az ember meghagyott. Mielőtt az ember az íjat és a nyilat megszerkesztette, vagy azzal egyidőben már rendelkezett olyan gyors járású, a száguldó vadnál is sebesebben futó kutyafajtával, amely megszerezte számára a zsákmányt. Ez a kutya lehetett az agár őse. A magyar agár eredetére vonatkozó feltevések szerint a népvándorlás folyamán Ázsiából Európába özönlő nagyállattartó lovas népek rendelkeztek agár típusú kutyákkal, melyeket futó vadak elfogására használtak. Az agár eredetét nem ismerjük; legrégebbi emlékeik az egyiptomi és a babyloni kultúra idejéből származnak. A honfoglaló magyarok minden bizonnyal hoztak magukkal Európában eddig nem ismert agarakat. E kutya nemcsak kitűnő futó, hanem bátor, szívós fajta, futó nyúl, őz, szarvas sőt farkas vadászatnál is eredményesen használták.

7. A magyar vizsla (vagy simaszőrű magyar vizsla) őshonos magyar kutyafajta. Mai standardját 1982-en fogadták el. A bozótos, sűrű, áttekinthetetlen terepen vadászó ember segítőtársa lehetett a jó orrú vizslák őse. A magyar vizsla zsemlesárga színű, könnyen és gyorsan idomítható, a durva bánásmódot nehezen tűrő, igen intelligens, kiváló memóriájú és jó kombinációs készségű magyar kutyafajta. Jó szimatú, jó vadmegállító- és elhozási hajlammal megáldott a magyar vizsla. Valaha apróvadak vadászatára használták. Őse az Ázsiából a magyarokkal érkezett vadászkutyafajta volt, más kutatók szerint a magyaroknak a IX. században behozott keleti kopóját keresztezték a Kárpát-medencében talált kopókkal és így alakult ki a magyar vizsla. A magyar vizslát már a XI. században ismerték. Híres volt Balassi Bálint magyar vizslatenyészete. Régi magyar közmondás úgy tartja, hogy ha az összes többi vadászkutya ki is pusztulna, a vizsla valamennyit képes lenne helyettesíteni. Van a magyar vizslának egy drótszőrű változata is, amely középnagy, erős testalkatú, sárga drótszőrű vadászkutya. Intelligens, ragaszkodó és kiegyensúlyozott állat.

8. Az erdélyi kopó (magyar kopó vagy pannón kopó). A mai erdélyi kopók őseiben a magyarok által behozott és az itt találtak kereszteződései. Leginkább Erdélyben terjedt el. A lóról való vadászat őseinknél is a kedvelt vadászati módok közé tartozott. A pannón kopókról hivatalosan először csak a középkor elején hallunk, amikor Európa-szerte divatossá vált a kopózás. Nevét egy 1237-ből származó oklevél is említi. A Bécsi Képes Krónika a magyarok őshazáját ábrázolva ilyen kopót ábrázol. Középnagy testű kopófajta, jóindulatú, bátor, szenvedélyes és kitartó vadászkutya, vadkeresésre és elhozásra egyaránt alkalmas. Kitűnően hajt és eredményesen lefogja a vadat. Hajtás közben magas csengő hangot hallat, állóra ugat. Gazdájához ragaszkodik és azt meg is védi. Nagy magyar főurak (Mátyás király, a Rákócziak és a Zrinyiek) kedvelt sportja volt a kopózás. A hosszú lábú kopó inkább a nagyvadra, míg a rövid lábú rókára, nyúlra volt használható.

- A kutyára való esküvés. A kutyára tett eskü és a kutyaáldozat egyszerre közvetített üzenetet és intelmet az esküvőnek. A kutyára való esküvés hátterét egy mitikus történet világítja meg, amely kizárólag a török népeknél ismert. Eszerint "a szőr nélküli kutyát az Isten az újonnan teremtett ember védelmére rendelte. A kutya azonban a védelmi parancsot megtagadta, mivel az ördög egy bundával megvesztegette, Így az Isten a kutyát büntetéssel sújtotta". A kutya különös tiszteletnek örvend a kínaiaknál. Hitük szerint az égnek szentelt fehér kutyák őrzik az uralkodót a túlvilágon; ezért állítottak fel kutyaszobrokat a császárok sírjai elé. Az ősi török népeknél a farkas mellett a kutya volt a totemisztikus ős és a népek vándorlását meghatározó "vezér", de a kutyák vezették a lelkeket a túlvilágra is, ahol nyájak őrzőiként és a vadászatnál szolgáltak. A belső-ázsiai népeknél - így a magyaroknál is - a kutya feláldozása a szerződéskötésnek fontos része volt. Nem számított szokatlannak, hogy keresztény uralkodóknak "pogány" fejedelmekkel kötendő szerződéseik alkalmával a Bibliára, a keresztre vagy egy ereklyére tett esküvés mellett kölcsönösség alapján a másik fél szokásait - így a kutyára való esküvést - érvényesítették. Theotmár salzburgi érsek 900-ban a pápának írt levelében a frankoknak a magyarokkal kötött szerződésükről számol be, amelynek megkötésekor a magyarok "kutyára, farkasra és más istentelen pogány dologra" esküdtek. Ugyanilyen szerződést kötöttek a magyarok a morvákkal, a bizánci császárok 580-ban az avarokkal, 815-ben a bolgárokkal és 917-ben a besenyőkkel.

A "teve-kérdés"

Belső-Ázsiában őshonos a kétpúpú teve - a Camelus bactrianus. Őseink őshazájában, majd közép-ázsiai szálláshelyén és vonulásuk déli szegélyén élt e teve, amelyet "kiegészítő" állatként ők is alkalmaztak. Került elő teve honfoglalás kori hagyatékunkból (Czeczericz helységből) de tudjuk, hogy III. Béla királyunk 1189-ben Barbarossa Frigyes kereszteseinek három vagy négy tevét ajándékozott. Erről az eseményről Lübecki Arnold és Ansbertus is megemlékezik. Olvasunk róla Anonymusnál: "Árpád vezér tanácsot tartva elküldte követeit Salán vezérhez, és küldött neki tizenkét fehér lovat, tizenkét tevét meg tizenkét kun fiút". A Bécsi Képes Krónika a "kunok bejövetele" fejezetben tevét ábrázol.

Méhészet őseinknél

A méh (meh) és a méz (mer) szavaink a legősibb, legkeletibb török népeknél ugyanebben a formában ma is előfordul. Nem tudjuk, hogy melyik nép kezdte el a méhészetet, de a Kínai Évkönyvek szerint ők már a Kr.előtti 2000-ben ismerték. A Stein Aurél által 1913-1915 között feltárt a Kr.utáni első századból való belső-ázsiai Turfán melletti asztanai aknasírban méhészeti jelenetek (méhek és kaptárak) láthatók. Ősi méhészkedő nép vagyunk, az Árpád korban már sok helységnevünk (Födémes, Méhész, Méhes, Méhlő, Sonkolyos) és személynevünk (Méznevelő, Mézművelő, Mézadó) tanúskodik erről.

Állattartás őseinknél

Árpád magyarjainak az állattartás és a földművelés két egyenrangú ősfoglalkozása volt. Nem egyik alakult ki a másikból, hanem mind a kettő egymás mellett élt. Az állattartás külterjes volt, amint azt belső-ázsiai feltárások vagy akár a Gödöllő-Babat völgyi Árpád kori templom, veremházak, faházak és karámok egysége is mutatja. Állatainkat őseink szállásukon karámokban tartották, amennyiben sok állatuk volt, azok egy részét elvitték távolibb legelőkre legelni, de télire mindig visszatértek szállásukra. Téves az a nézet, amit Hortobágyon és Bugacon a külföldieknek mutogatnak, mintha a magyarok állataikkal csak úgy ténferegtek volna a nagy pusztaságban. A "kalandozások idején" idegenbe vezetett hadjárataink jól mutatják, hogy lovaink hideget-meleget jól tűrő állatok voltak, amelyeket az istállózás nem kényeztetett el, télen azonban maradandó épületekkel épített szálláshelyeinken karámba zárva éltek és részben maguk kaparták ki élelmüket a hó alól, részben pedig takarmányon éltek.

A vadászatról és a solymászatról

Ellentétben a velünk erőszakkal rokonságba állított finnugor népekkel, a magyarok ősei sohasem éltek gyűjtögető-halászó életmódot. Őseink egy része nyájaikat, gulyáikat, csordáikat és ménjeiket szálláshelyüktől közelebb-messzebb terelgetve legelőváltós pásztorkodó nagyállattartó életmódot folytatva jutottak el Belső-Ázsiából a Kárpát-medencébe. A szállásterületen élők intenzív földművességet folytattak. Az állattartó életforma őseink történetében azt jelentette, hogy mindennapi gazdasági biztonságot adott a közösségnek, a társadalmat nem szolgáltatta ki a vadászat- vagy egyéb élelemszerzés kockázatának, esetleg sikertelenségének. Őseink mégis vadásztak. A régi és mai lovas népek vadászati hagyományai jól tükrözik az ősi, íjász vadászati módokat. A kínai történeti írók közlik, hogy a hsziungnúk minden évben közös nagy vadászatokat rendeztek, ezek azonban nem hússzerzés célját szolgálták, hanem afféle hadgyakorlat jellegűek voltak; az összetartozás érzését fejezték ki és kultikus célokat szolgáltak.

Őseink vadászatának egyik célja állatállományuk védelme volt; a legelők környékéről kíméletlenül ki kellett pusztítani a ragadozókat (farkast, medvét). Másrészt vadászatok alkalmával lehetett a férfikorba kerülőket harcra edzeni, megtanítani a nyeregből való íjászatra, a dárdával és a gerellyel való bánásra és a bátorságra. Erről Anonymusnál ezt olvassuk: "Az ifjak majdnem minden nap vadászaton voltak, aminek következtében azon időktől fogva máig a magyarok a legjobbak a vadászatban megelőzve más nemzeteket". Őseink vadászata másodlagosan az öltözködéshez szükséges néhány anyag megszerzésére (vaddisznó-, medve bőre, róka prémje stb.) is irányult. A leánykérésnél - ezt Dzsajhánitól tudjuk - fontos szerepet játszott a coboly, a hermelin, a mókus, a menyét, a nyest és a róka prémje. Végül a vadászat szórakozás céljait is betöltötte; őseink tulajdonképpen mai értelemben sportvadászatot űztek. A régebbi időkben a vadászat nem a gazdagok kiváltsága volt. Mindenki szabadon vadászhatott, aki valamely nemzetségnek, illetve törzsnek származásánál fogva tagja volt.

Többféle vadászatot ismertek. Legnagyobb jelentőségű a csoportos vadászat volt. A Mongolok Titkos Történetében olvassuk, hogy a harcosok béke idején nagyszabású vadászatokat rendeztek és ezeken gyakorolták a hadmozdulatok rendjét, a zászló- és kürtjeleket. VI. León bizánci császár részletesen leírja a türkök hajtóvadászatát. Őseink vadászatuknál használták a "zengő nyílvesszőt", amely egyrészt felugrasztotta a kisvadakat, másrészt azok hangját utánozva kicsalta azokat búvóhelyükből. Őseink használtak különféle csapdákat, bár életükben az ilyen vadászatnak nem igen volt jelentősége. Honfoglalás idején a Kárpát-medence igen gazdag volt vadban (medvében, őzben, vaddisznóban, bölényben, hiúzban, zergében, jávorszarvasban, gímszarvasban, szikaszarvasban, dámban, kőszáli kecskében, muflonban nyúlban, hódban, fácánban, vadpulykában fogolyban, fürjben, vadkacsában stb.). Ősi vadászatunk nem ezen állatok kiirtására irányult, hiszen őseinknek állathúsban soha nem volt hiánya. Ez volt az oka, hogy nem tudunk arról, hogy bármikor is veszekedés tárgyát képezte volna az itt élt őslakosság és honfoglalóink között a vadászterületek tulajdonjoga. Őseink lovaglási tudása és íjkezelése a kalandozások kora lejárta után a vadászatokban maradt fenn. A magyar vadászok - kivéve az "úrvadászokat", a pénzért vadászokat és az orvvadászokat - ma is virtusból és szenvedélyből vadásznak, amely vadászat nemcsak a fegyver dolga, hanem a vaddal való küzdelemé, a bátorságé, a tapasztalaté és a tudásé. Ismerni kell az állatok természetét, vackait, éjjeli és nappali vadászútjait, itatóhelyeit és mozdulatait. A vad természete ezer év alatt nem változott. Bár a vadászat lehetősége a Kárpát-medencében a honfoglalás után mérhetetlenül nagy volt, ásatásokból kikerült állatcsontok azt bizonyítják, hogy ennek százalékos aránya csak 5%-ot tett ki, tehát őseink vadászata nem élelemszerzés célzatú volt.

- Az agarászat ősrégi magyar sport volt. Az agár talán az egyetlen vadászeb, amely nem idomítottság által, hanem atavisztikus üldözőszenvedéllyel párosult óriási gyorsaságával ejti el a vadat. Nyúlra, rókára és őzre használják. Az agarak sohasem szimatra, hanem szemre hajtanak. Honfoglaló őseink sportból és kedvtelésből és nem élelemszerzés céljából agarásztak. Mára nálunk e sportág kiveszett.

- A kopózás is ősi vadászati mód. A kopók régi magyar udvarházak reprezentatív tartozéka volt. Őseink e vadászati ágat is sportként űzték; honfoglalóinkkal bekerült kopóink is e vadászati mód jelenlétét bizonyítják.

- A solymászat kifejezetten belső-ázsiai eredetű és a sztyepi népek egyik vadászati módja. Az idomított vadászmadárral való vadászat változatlan formában megérte a mát. Őseink Belső-Ázsiából hozták magukkal a solymászat mesterségét; mai ragadozómadaraink nevei mind törökök (ölyv, sólyom, karvaly, torontál, bese, szongor, turul, kerecsen stb.). Számos helységnevünk (Solymár, Solymos, Kerecsend stb.) is őrzi e madarak nevét és régészeti leleteinken is gyakori a sólyommal való vadászjelenet ábrázolása, sőt honfoglalás kori sírból (a Csongrád megyei Mártélyról) is került elő altaji vadászsólyom (Falco gyrfalco altaicus menziber) csontváza. Szent István idején a szolgáltató rendek között ott találjuk a solymárokat, fészekszedőket és sólyomnevelőket. Árpád-házi királyaink solymászatáról egy 1136-ból származó írásos emlékünk van, de a XIV. századi Képes Krónika is megemlékezik Könyves Kálmán solymászatáról. III.- és IV. Béla királyaink szenvedélyes solymászok voltak; pénzeikre is solymász-jeleneteket nyomattak. A katolikus egyház, mint ősi "pogány" hagyományt nem nézte jó szemmel e sportot; egy 1279-ből származó zsinati határozat szerint "ha valamely szerzetes sólymokkal vadászaton éretik, bárkinek megengedtetik, hogy azokat elvegye tőle".

A Kr. előtti III. évezredből Egyiptom óbirodalmi korából már ismerünk sólyomábrázolást -, igaz ekkor még Ré napistent sólyom fejjel, Hóruszt pedig teljes sólyom képében ábrázolták. Vadászmadárként való ábrázolása a Kr. előtti VIII. századból az Újasszír Birodalom Dur-Sarrukin (ma Korshabad) városából származik. Hasonló képet láthatunk Persepolisban a Kr. előtti VI. századból. A kínai Han-birodalom idejéből (Kr.e. 206 - Kr.u. 220) vadat űző ragadazómadarakat festettek le, de ismerték a solymászatot a görögök is. A régi pusztai művészet sokszor és nagy hozzáértéssel ábrázolta a sólymot, a solymászt és áldozatát.

Őseink jobban szerették a már kifejlett madarakat befogni, mint a fiókákat felnevelni, hiszen a felnőtteknek már volt tapasztalatuk a vadászatban. A sólymokat sohasem kínozzák, inkább dédelgették. Kézből etetik és a fejet védő sapkát egyre hosszabb időre veszik le a sólyom fejéről. A nevelés ideje kb. egy hónapig tart. A sólymok nagy sebességgel már a levegőben eltöri áldozatának hátgerincét. Keskeny, hosszú szárnyaik és a nagy sebesség miatt főleg nyílt terepen vadásznak vele. A pusztai népek erejük, gyorsaságuk és emberi nézőpont szerinti lovagiasságuk miatt gyakran választották "szent", tiszteletreméltó állatuknak a levegőnek ezen urait. A solymászat rendkívül nagy megbecsülését bizonyítja, hogy Árpád nemzetsége a turul nevét viselte címerében. A magyar solymászat nagy hírű volt, még a középkorban is magyar solymászmester tankönyvét használták Európában.






Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:





blog oldalam: 




Augusztus 20. - A Begyűjtés és az Új Kenyér Ünnepe!

$
0
0



Augusztus 20. - A Begyűjtés és az Új Kenyér Ünnepe!




A mai ünnep a kenyér, az ÚJ KENYÉR ünnepe, 

mely nem más, mint az élet egyik kifejeződési formája.

Ahhoz, hogy az új kenyeret ünnepelhessük, mi magunk is 

egy minőségi fejlődésen kell végighaladjunk, hiszen

MI VAGYUNK AZ ÉLET
, MI VAGYUNK A MUNKA
, és így MI VAGYUNK A KENYÉR is!


Mi vagyunk az alkotók

, és alkotó teremtéseink által, 

mi vagyunk a megvalósítók is.


Mi vagyunk azok, akik megrostáljuk a magokat, mi vetjük el, mi szántunk, termesztünk, aratunk és a magtárba is mi hordjuk be a magokat.
Majd az új szántók előkészítése után elvetjük az új magokat.



Egyszóval

, MI VAGYUNK az ÖREGŐSTEENSÉGÜNK ÉLETRE KÜLDÖTTEI.





Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:


blog oldalam: 



A magyar TESLA, Csefkó Pál - Égbe kiáltó találmányok felhasználás nélkül

$
0
0


A magyar TESLA - Égbe kiáltó találmányok felhasználás nélkül


Csefkó Pálról van szó. 


Több mint 130 találmány. 

Ebből legalább 6 olyan kész és tömeggyártásba vihető amivel egyenként ki lehetne az országot húzni a kátyúból ha egy valóban magyar kormányunk lenne. 

Munkahelyek tízezreit teremthetnék és szaudi szintre lehetne felhozni a béreket rövid idő alatt. 

Nemrég volt a Parlamentben bankároknak a bemutatója.


Néhány videó vele amiket érdemes megnézni!


Bevezetésképpen:


Földönkívüli találmányok:

YouTube Videó: 





   
A fizika spiritisztája I. rész - Csefkó Pál Tamás, Jakab István

"A fizikai szint magasabb rezgésszintek leképződése, tehát azon a kijelentésen sem kell csodálkozni, hogy a fizikus felfedezései sem mások, mint a spirituális képességük anyagszintű megvalósításai."



YouTube Videó: 



A fizika spiritisztája II. rész - Csefkó Pál Tamás, Jakab István

"Három világraszóló találmány, amiből már egy is kivezethetné hazánkat a függőségből és a kiszolgáltatottságból. Csefkó Pál találmányai nem fantazmagóriák, hanem megvalósítható, gyártható technológiák. Összefogni, megvalósítani, megvédeni kell!"



YouTube Videó:


 

A magyar TESLA - Égbe kiáltó találmányok felhasználás nélkül

"Tesla a halálakor számos felfedezés titkát vitte magával, mivel egy közös tudatmezőből szerezzük az ismereteinket belátható, hogy a témára ráhangolódva egy hasonló zseniális elme képes lehet felismerni a plazmával működtetett fényforrást, vízmotort, avagy a semleges áram titkát."


YouTube Videó:
















Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:




blog oldalam: 



A mediterrán őshonos fája – az Oliva

$
0
0


A mediterrán őshonos fája – az Oliva




Az olajfa (vagy oliva, latinul: Olea europaea) 

az olajfafélék családjában (latinul Oleaceae)

az olajfák nemzetségének (latinul Olea) egyik faja.



A Földközi-tenger keleti medencéjének (Levante) partvidékein őshonos.


Örökzöld, fatermetű vagy cserjeszintű, fás szárú növény. 
Magassága ritkán haladja meg a 15 métert, átlagosan 8-15 méteres.



Olívaolaj és a nyár

Az olívaolaj az olajfa (Olea europaea) csonthéjas terméséből, az olajbogyóból előállított zöldessárga, jellemző illatú, kellemes, édeskés ízű, szobahőmérsékleten folyékony növényi zsiradék.

A mediterrán konyha egyik alapvető hozzávalója.

Napjainkban Görögországban,Olaszországban és Spanyolországban készítik a legtöbb olívaolajat.


Homérosz az olívaolajat „folyékony aranynak” nevezte.

Az ókori Görögországban az atléták rituálisan dörzsölték be vele testüket.

Az olívaolaj aFöldközi-tenger népeinek több volt, mint puszta élelmiszer: kifogyhatatlan forrása a varázslatoknak és csodáknak, a hatalmas vagyonnak és erőnek.

Amellett, hogy élelmiszerként fogyasztották, az olívaolajat vallási rítusoknál, gyógyszerek alapanyagént, lámpába olajként, szappan készítésére és a bőr ápolására is használták.

Az olajág régóta a béke szimbóluma is.


A Biblia özönvízről szóló részében egy olajágat tartó galamb jelenti a megmenekülést.

A „mediterrán diéta” egyik meghatározó összetevője az olívaolaj.

A szervezet számára optimális arányban tartalmazza a telített és telítetlen zsírsavak széles skáláját.
Ennek köszönhetően segíti az ideális testsúly megtartását, a normális vérzsír- és koleszterinszint kialakítását.


Javítja az érfalak rugalmasságát, jó hatással van a vérnyomásra.

Az olívaolaj a szervezet számára esszenciális (létfontosságú) zsírsavakat: linolsavat és linolénsavat tartalmaz.
Ezek a sejthártya építőanyagai.
Természetes antioxidánsai az A-, D-, E-vitamin és a karotin amelyek részt vesznek a szabad gyökök elleni harcban.
Könnyen emészthető, mert gyorsan emulgeál az emésztőrendszerben. Kis mennyiségben zsírszegény étrendekben is jól hasznosítható (máj-, epe-, hasnyálmirigy-betegségek stb.).
Gyomorsavcsökkentő hatású.

Az extra szűz olívaolaj a legjobb minőségű, mivel ezt gondos válogatás után a legszebb bogyókból, a leszedést követő 24 órán belül hidegen sajtolják.
A folyamat teljesen mechanikus, semmilyen más anyagot nem adnak az olajhoz és hőkezelés nélkül készül.
Ennek az eljárásnak köszönhetően az olajban benne marad minden fontos vitamin és ásványi anyag, ami a bogyóban van eredetileg.
Az extra szűz olívaolaj savtartalma max. 1 % lehet.

A szűz olaj közvetlenül olajbogyókból, kizárólag mechanikai eszközökkel (sajtolással) előállított olívaolaj.
Itt már nem annyira szép bogyókat használnak fel, ezért minősége gyengébb, mint az extra szűz olívaolajé.
Savtartalma max. 8% lehet.

A kommersz sansaolajok előállításához a szűz olajok maradékát használják fel, azaz az olajbogyó sajtolása után visszamaradó olíva-olajpogácsából vegyi és mechanikai úton kinyert olajat először finomítják.
A finomítás után 1% szűz vagy extra szűz olívaolajjal keverik.
Az olívaolajnak származási helyétől függően más-más az aromája.
Az enyhe ízű olaj ideális könnyű saláták és szószok készítéséhez.
A markáns ízű olajok jól illenek tésztákhoz, húshoz, halhoz.

Olívaolaj tárolása:
A már felbontott olívaolaj a levegő, a hő, a fény és az idő hatására romlásnak indulhat (oxidáció, avasodás).
Érdemes sötétített üvegű terméket vásárolni, otthon pedig száraz, hűvös helyen (de nem a hűtőben) tárolni.


Felbontás után egy-két hónapon belül használjuk fel! 

Olívaolaj felhasználása:
Az extra szűz olívaolajak csak hőkezelés nélkül használhatók, sütésre nem alkalmasak.


Ezek ugyanis alacsonyabb hőmérsékleten kezdenek el füstölni, az oxidáció során megavasodnak, és emésztés közben szabad gyököket hoznak létre a szervezetben.
Extra szűz olívaolajat elsősorban salátaöntetekhez használjunk.

A zöldségekben lévő A-vitamin és karotin jobban tud hasznosulni a szervezetben, ha egy kis olívaolajjal társítjuk. 
Ha szűz olívaolajjal sütünk, akkor a 150-170 Celsius-fokos hőmérséklet ajánlott, a sütési idő pedig ne legyen több 10 percnél.

Az olívaolajat ősidők óta használják bőrápolásra is.
Tipp: száraz, érdes kézre ill. töredező körmökre jó hatású a langyos, olívaolajos pakolás!


(forrás: Wikipédia, kreatív blog)





Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:




blog oldalam: 


Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés

$
0
0


Kertészeti naptár




Zöldségeskert:



Hónap
 Művelet
Január
- burgonya csiráztatása
- rebarbara vetése
- lóbab korai vetése fólia alá
Üvegházba vethető:
- articsóka, hagyma, hónapos retek, nyári káposzta, paprika,
sárgarépa, spenót, uborka, vajrépa

Február
Csiráztatás február 20 után:
- tökök, dinnyék, dohány
Vetés fólia sátor alá vagy kültérbe:
- 20 után: burgonya, fokhagyma, csicsóka, fejes saláta, répa, petrezselyem, retek, vöröshagyma, borsó, spenót, torma, mák
Vetés üvegházban:
- borsó, csemegekukorica, görögdinnye, padlizsán, paradicsom, spenót, zeller

Március
Talaj előkészítése:
- tavaszi szántás, trágyázás, rotálás
Csiráztatás és palánta nevelés:
- paprika, paradicsom, padlizsán, bimbóskel, káposzták és minden más
Vetés kültérben 15 után:
- sárgarépa, petrezselyem, hónapos retek, vöröshagyma mag, korai burgonya, fejes saláta, spenót, sóska, kapor, borsó, bokorbab, cékla, mangold, csicsóka, hagyma, fokhagyma, bimbóskel
Üvegházban vethető:
- póréhagyma, fűszernövények, gyógynövények, paradicsom, paprika, padlizsán, uborka

Április
Vetés kültérben 15 után:
- bab, bimbóskel, burgonya, borsó, cékla, csemegekukorica, édeskömény, fejes-káposzta (őszi és téli), görögdinnye, kapor, karalábé, kelkáposzta,  paprika, paradicsom, retek (nyári), sárgadinnye, sóska, spárgatök, spenót, sütőtök, uborka
- kukorica vetése 10 és 30 között
Kiültetés a palánták közül:
- bokorbab, articsóka, spárga
Vetés fólia alá:
- cukorborsó, uborka, bab, zeller, póréhagyma
Üvegházból palánták kiültetése hidegházba:
- paradicsom, paprika, padlizsán

Május
Kiültetés 15 után:
- lófogú kukorica késői vetés 15-ig
- fekete tetű esetén csípjük le a lóbab csúcsi részét 
- burgonyát kupacoljuk
Üvegház:
- a paradicsomról csípjük le az oldalhajtásokat és trágyázzuk         - napos időben szellőztetés, árnyékolás

Június
Kiültetés a szabadba:
- fejes káposzta,  hagymák, kelkáposzta, karalábé, uborka, zöldbab, cikória, kapor
- kötözzük fel az uborkát 
- szedjük fel az újkrumplit, a többit kupacoljuk fel
Üvegház:
- paprika, paradicsom, padlizsán egyelése és trágyázása, a paradicsom oldalhajtásait csípjük le
- tűző nap ellen árnyékolás

Július
A szabadban
- burgonya (késői), cékla, karalábé, kapor, fejes saláta, sárgarépa (második vetés), spenót, téli retek, uborka, zöldbab, borsó második vetés, mangold, édes kömény, gumós kömény

- a bokros paradicsom alá terítsünk szalmát, csökkentve a föld víztartalmának párolgását 
- a krumplitöveket kupacoljuk fel
Üvegház:
- uborkát, paradicsomot ismét lehet trágyázni, az oldalhajtásokat vágjuk le 
- az üvegház ellenőrzése, a hibák javítása

Augusztus
A kertben:
- vethetünk korai fejes káposztát
- vethetünk salátaféléket
- szedjük le a cukkinit. Amit magnak szánunk óvjuk meg a rothadástól úgy, hogy téglát vagy szalmát helyezünk alá.
- szedjük fel a vöröshagymát
Szeptember
A kertben:
- szedjük fel a burgonyát
- szedjük le a babot
Október
A kertben:
- ültethetünk téli salátát
- szedjünk fel és le minden zöldséget, tisztítsuk meg és tároljuk el
- az egészséges szárak mehetnek a komposztba, a többit égessük el és a hamut szórjuk a komposzt tetejére. 
 
November
A kertben:
- el lehet kezdeni a kert rendezését és a talajmunkákat
 
December
A kertben:
- fejezzük be a talajmunkát és szórjuk szét a trágyát




Vetés 



Figyelembe kell venni a következőket:

Egyes növények jó hatással vannak más növények fejlődésére, kórokozóik elhárítására (szimbiózis), így a növényvédő szereket teljesen vissza lehet szorítani.

Egy fajokban gazdag növényi állomány befolyással van a növényi kártevők megjelenésére mivel, a  biodiverzitás megnehezíti a rovarok számára, hogy az adott gazdanövényre rátaláljanak.

A növények társításánál figyelembe kell venni, hogy az adott növények mennyire viselik el egymás közelségét. 


Növények párosítása:


Növény
Jó szomszéd
Rossz szomszéd
Bab
Borsfű, uborka, káposztafélék, cékla, zeller, honapósretek, korai burgonya
Fokhagyma, póréhagyma, hagymafélék
Borsó
Kapor, édeskömény, karalábé, cukkini, retek, salátafélék, répa
Fokhagyma, póréhagyma, hagymafélék
Burgonya
Karós-bab, kukorica, spenót, mangold, káposztafélék, bab, kömény
Cukkini, tök, uborka, paradicsom, dinnye
Cékla
Salátafélék, káposztafélék, vöröshagyma, uborka, kapor, petrezselyem
Cukkini, tök, dinnye, burgonya, póréhagyma
Cukkini, dinnye, tök
Kukorica, karós-bab, vöröshagyma, póréhagyma

Ediva és más őszi saláta
Póréhagyma, káposztafélék, retek, feketegyökér, paradicsom, kapor, borágó, cékla, szamóca
Fodroskel, bimbóskel
Káposztafélék
Cékla, kapor, spenót, salátafélék, póréhagyma, paradicsom, zeller, mangold
Cukkini, tök, fokhagyma, szamóca, dinnye, vöröshagyma
Karalábé
Bokorbab, karós-bab, minden salátafélék, spenót, retek, cékla, feketegyökér, zeller, szamóca, petrezselyem
Cukkini, tök, vöröshagyma, dinnye, fokhagyma
Paradicsom
Minden káposztafélék, mert elűzik a fehér legyeket
Borsó, uborka, édeskömény, tök, burgonya, dinnye, cukkini
Póréhagyma
Vöröshagyma, paradicsom, répa, fehérgyökér, káposztafélék, minden salátafélék, zeller
Bab, borsó
Salátafélék
Paradicsom, spárga, zsázsa, káposztafélék, póréhagyma, turbolya, bab
Cukkini, tök, dinnye, burgonya, petrezselyem
Sárgarépa
Vöröshagyma, petrezselyem, minden salátafélék, retek, hónapos retek, spenót, kapor, paradicsom, póréhagyma
Cukkini, tök, dinnye
Spenót
Minden zöldséggel, szamócával váltott sorokban

Torma
Burgonya, kukorica és bab mellet szegélynek

Uborka
Salátafélék, cékla, bab, kapor, borsó, póréhagyma, karós-bab, kukorica, vöröshagyma
Burgonya, bimbóskel, retek, paradicsom, fodroskel
Zeller
Káposztafélék, tépősaláta
Burgonya, kukorica


 Gyümölcsfák alatt:

- körömvirág (levéltetű, fonálféreg riasztó) 
- metélő és fokhagyma (rovarokat távol tartja új telepítésnél) 
- kerti zsálya, sarkantyúka, fodormenta (levéltetű riasztó)
- fehér üröm (gyümölcsmoly riasztó) 

Almafa alatt:

- metélőhagyma (varasodást gátló) 

Szamóca között:

- fokhagyma (gombabetegségek és a ribiszkerozsda ellen)
 
Ribiszke sorok között:

- fehér-üröm, metélőhagyma (ribiszkerozsda ellen) 

Méheket vonzó hatású növények:

mézfű, citromfű, mentafélék, kakukkfű, borágó 

Légy és szúnyogriasztó:

bazsalikom 

Káposztalégy riasztó:

- rózsa, izsóp 

Burgonyabogár riasztó:

- fehér árvacsalán






-A csodás Lenmag: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/a-csodas-lenmag.html



Szeretettel,
Gábor Kati

Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:


blog oldalam: 


Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök

$
0
0


Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök





Az „egzotikus gyümölcsök” vagy „trópusi gyümölcsök” közé azok a gyümöcsfajták tartoznak, amelyek a trópusokon vadon nőnek, illetve ezeken a területeken termesztik őket.


Papaya - Papaja


Dinnyefafélék családja
Faj:
Carica papaya


Eredet

Papaya vagy dinnyefa Amerikában és Mexikóban őshonos.
Virága fehér, termése körte alakú, narancssárga, puha, édes.
Útóérő gyümölcs, szobahőmérsékleten beérik.
Súlya 0,5 - 1 kg.

Tápanyagban gazdag talajt, bőséges locsolást kíván. 
Fény és hőigénye nagy, a direkt napfényt kedveli.
Magról vetve gyorsan nő, 2 évesen már termő.
Ültetés előtt a magot egy éjszakára áztassa vízbe, majd 0,5-1cm mélyen vesse, jó vízelvezetésű, gazdag talajba.
Napos,meleg helyen kell csíráztatni.
Átültetéskor a gyökerére nagyon kell vigyázni, mert a gyökér bolygatását nem viseli el.

A papaya valószínűleg Mexikó déli részéről és Közép- Amerikából származik. 
Először az indiánok termesztették és az európaiak terjesztették el.
A 16. század közepén a spanyol tengerészek vitték Manilára.
Onnan jutott el a papaya a Föld többi trópusi térségébe.

Növény

A növény a botanika szemszögéből nézve elfásult gyógynövény — levelei simák, hosszú nyelűek, akár 60 cm hosszúak, bóbitája úgy néz ki, mint egy óriási petrezselyemcsomó.


A papaya fája olyan egyenesen nő, mint a gyertya, magassága akár a 20 métert is elérheti, és kis oldalágak, vagy gallyak tarkítják.

A 10 - 20 m magas fa tetején a levelek egy csokorban helyezkednek el.
Az apró, zöldes színű virágok önállóan vagy csoportokban, a törzs felső részén találhatók.


A gyümölcs a levelek alatt csüng, körbe a törzs körül, általában körte formájú.


Termesztés

A trópusi és szubtrópusi területeken, az egész világon elterjedt.

Import

Egész évben szállítják repülőn, vagy hajón, Braziliából, Costa Rica-ról, Kenyából, és az Elefántcsontpartról.
A legjobb gyümölcs Tájföldről származik.

Termés

Ehető:
a gyümölcshús és a magok.


Élvezhetetlen:
a héja.

Illat:

friss, ám inkább semleges.

Íz:

a dinnye és a sárgabarack ízére emlékeztet, édes, alig tartalmaz gyümölcssavat.

Súlya:

fajtától függően néhány 100 g-tól akár több kg- ig; a nálunk kapható papaya súlya általában 300 és 600 g között helyezkedik el.

Forma:
fajtától függően kerek, tojás vagy körte formájú.


Érett állapotban:

a héja sárgászöld vagy zöld, számos sárga folttal tarkítva, esetleg sötét pontocskák is előfordulhatnak rajta. 
Az egész gyümölcs kellemes tapintású a kéz számára, és puha. 
A felszeletelt gyümölcs húsa tejes- piros, vaj puhaságú és nagyon lédús.


Túlérett gyümölcs:

a héja citromsárga és barna foltok borítják, amelyek úgy hatnak, mintha a gyümölcs benyomódott volna, vagy penészes lenne; a gyümölcs nagyon puha; a felszeletelt gyümölcs húsa üveges.

Éretlen gyümölcs:

kemény, a héja zöld, kevés sárga színű pötty borítja.

Felhasználás

Nyersen gyümölcsként fogyasztható, vagy gyümölcssaláta, illetve kiadós saláta készíthető belőle. Püré formájában krémek és italok készítéséhez. 
Párolva kompót, vagy befőzve lekvár alapanyaga lehet.


Tárolás

Az érett, egészben hagyott gyümölcs max. 2 napig tárolható hűvös, inkább nedves helyen.
Az érett gyümölcs húsából citrusfélék levével elkeverve püré készíthető, vagy lefagyasztható.
A felszeletelt érett gyümölcsöt javasolt fóliába csomagolni, ám így is csak néhány napig áll el hűtőszekrényben.

 Utóérés:

szobahőmérsékleten, max. 8 napi

Sok helyen kedvelt gyümölcs.

Salátákhoz, süteményekhez, ivólevekhez is felhasználják.
A papaja gyümölcs bizonyos emésztési zavarok kezelésében is ajánlott.
Kivonatát a bél különféle élősködői ellen, valamint ér és bőrproblémák esetén alkalmazzák.
A papaja hatóanyaga élősködőellenes szer, amelynek nyugtató hatása van az emésztőrendszerre.
Ödémagátló és sebgyógyulást serkentő tulajdonság is jellemzi.

  




Mango


A mangófa az indiaiak szent fája.


A „keleti gyümölcsök királya".

A mangónak több mint ezer fajtája van, alakja, színe, mérete is változó.
A színe többnyire a vörös és sárga között változik, ovális formájú, lédús csemege.
A mangó fán terem, mely akár 20 méter magasra is megnőhet és az ültetéstől számított 4-6 éven belül válik termőképessé.

Egész évben fogyasztható.

Az indiaiak szent növénynek, a szerelem szimbólumának tartják.
Indiában a mangó az esküvők elmaradhatatlan kelléke, a szerelem szimbóluma, és állítólag segíti a gyermekáldást.


Számos hindu szertartásban megtalálható, Brahma isten jelképe, ágait, fáját halotti máglyákhoz használják, virágait a Síva-istentiszteleteken is szerepel, a gyümölcs örök múzsája a költészetnek.

Buddha híres pihenőhelye is egy mangóliget volt.


A ki már evett mangót, az tudja róla, hogy igazi meglepetés gyümölcs. 
Meglepetést okoz narancssárga, ízletes húsa a piros-zöld héj alatt, és hatalmas, lapos magja, mely majdnem olyan hosszú, mint maga a termés. 
A mangó Dél-Ázsiában honos, elsősorban Indiában és Burmában.

A mangóról szóló legelső írásos emlék Kr. e. 4000 körüli. 
Ebben a hindu írásban, mint „nagy gyümölcstermőit említik a mangófát, amely örökzöld, szimmetrikus szerkezetű és dús lombozatú, és rokona a pisztáciának meg a cserszömörcének is. 
A hindu hagyomány szerint Buddha rendszeresen mangófa alatt meditált. 
Ebből adódóan a fa India egyik szent fája is lett.



Kr. e. 2000-ben már nagy méretekben termesztették a mangót, mely egyre ízletesebb és lédúsabb lett az ókori „nemesítők" munkája nyomán.

A gyümölcsöt buddhista szerzetesek, valamint felfedezők juttathatták el Kelet-Ázsiába, ahol hamarosan kedvelt lett, ami megmutatkozott különböző elnevezéseiből is (trópusok almája, gyümölcsök királya, istenek gyümölcse).

A Kr. u. 7. században egy kínai utazó vitte ei Indiától Kínába a mangót, ahol hamarosan szintén termeszteni kezdték. 
Ekkorra már a bagdadi kalifák is jól ismerték, akik azonban inkább a belőle készült szeszes italt fogyasztották előszeretettel, melyet fél-egy évig erjesztettek és érleltek. A mangó az afrikai kontinensre kb. 1000 körül jutott el Perzsián keresztül a tevekaravánok segítségével.



A gyümölcsöt Európában csak 1328-ban említik írások, de sosem volt igazán népszerű. 
A 16. században a portugál hajósok révén eljutott Kelet- és Nyugat-Afrikába, valamint Brazíliába, míg a 19. században Hawaii, Florida és Mexikó következett.

Jelenleg mintegy ezer változata ismert, a legnagyobb termesztője meg mindig India. Náluk jelenleg is a szerelem szimbólumának számít, az esküvőkön mindig van mangó, mely a bőséges gyermekáldást jelképezi. 
Nálunk általában kapható, bár meglehetősen drága. 
Mégis amilyen gyakran csak tehetjük, érdemes fogyasztani, hiszen amellett, hogy rendkívüli zamata van, nagyon sok A-, B-, E- és K-vitamint, valamint ásványi anyagokat tartalmaz, melyek gyógyhatásait a tudományos vizsgálatok számos esetben igazolták. Levele pedig antibiotikus hatással bír, elsősorban fogászati céllal használják a fejlődő országokban.


Antioxidáns hatás

A szervezetben végbemenő oxidációs folyamatok során olyan káros anyagok is keletkeznek, melyek rendkívül reakcióképesek és az egészséges sejtek sérüléséhez, pusztulásához vezethetnek, valamint olyan kóros elváltozásokat indíthatnak be. mint az érelmeszesedés vagy a daganatos elváltozások. 
Éppen ezért a keletkező szabad gyök molekulákat semlegesíteni kell. 
Erre a szervezetünknek is van egy védelmi rendszere, de sokszor külső támogatásra szorul, melyet az antioxidánsok bőséges fogyasztásával érhetünk el. 
A mangó nagyon gazdag fenolos hatóanyagokban, melyek kiváló szabad gyökfogó tulajdonsággal bírnak. 
Ehhez még hozzájárul magas A-vitamin tartalma, mélyszintén erős antioxidáns hatással rendelkezik.

Daganatgátló hatás

Kimutatták hogy, azokban az országokban (pl. Úi-Zéland), ahol nagyon sok mangót esznek, a tumoros betegségek száma jelentősen kisebb más területekhez viszonyítva.

Azóta kiderült, hogy a mangó daganatgátló hatásában több tényező is szerepet játszik. Egyrészt fontos tényező e tekintetben az előbb említett antioxidáns hatás. 
Másrészt a gyümölcs kivonatanyagai megakadályozzák. hogy az örökítő anyag, a DNS szerkezetében olyan káros változások (mutációk) menjenek végbe, melyek végső soron a rákos sejtek kialakulásához vezetnek. 
Harmadrészt pedig bizonyítást nyert, hogy a mangó fogyasztással csökkenteni lehet az epehólyagrák kockázatát, melynek, többek között valószínűleg az áll a hátterében, hogy csökkenti az epekőképződés esélyét. 
Mindezek alapján elmondható, hogy a mangó a rákmegelőzés kitűnő eszközévé válhat, ha rendszeresen fogyasztjuk.




A-vitamin pótlás

A mangó gazdag A-vitaminban, ami jól is hasznosul belőle. 
Az A-vitamin hiány általában a szegény országok problémája, ahol súlyos tünetként, farkasvakságot okoz. 
Ugyanakkor nálunk is előfordulhat, hogy valakinek alacsonyabb az A-vitamin tartaléka a kelleténél, ilyenkor általában bőr, haj és köröm elváltozásokat tapasztalunk, melyek elsősorban szárazság és töredezettség formájában jelentkeznek. 
Néhány szelet mangó fogyasztásával a napi A-vitamin szükségletünket fedezni tudjuk. Azokban az országokban, ahol a mangó alapélelmiszer, azt javasolják, hogy az év mangóhiányos időszakában szárított formában fogyasszák a gyümölcsöt az A-vitamin hiány és a farkasvakság megelőzése értekében. 
Ennek különösen a gyerekek esetében van igen nagy jelentősége.

Vasfelszívódást elősegítő hatás

A mangóban található C-vitamin és más savas anyagok elősegítik a vas felszívódását a rizstartalmú ételekből. 
Habár ezen hatása elmarad a citrusféléktől (narancs, citrom), mégis jelentősnek számít. Mindez azt jelenti, hogy az étkezések végén elfogyasztott egykét szelet mangó nagyobb esélyt ad a vasfelszívódásra. 
Egyébként maga a gyümölcs is tartalmaz olyan mennyiségben vasat, hogy az hozzájárulhasson az egészséges vérképzéshez.


Népgyógyászati felhasználás

A népgyógyászatban a mangó gyümölcsét nem igazán hasznosítják. 
Levelét és ágait hörghurut, belső vérzés, valamint fogfájás kezelésére alkalmazzák. 
A gyümölcs héját egyes területeken méh vérzés megszüntetésére adják. 
A fenti hatások azonban tudományos módszerekkel nem bizonyítottak.


Dr. G. Róbert

(forrás: Magyar Nyelv)


Folytatódik tovább hamarosan...




Továbbá:



 -Gyógyító növényeink 2. rész:http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html


-Gyógyító növényeink 3. rész: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/gyogyito-novenyeink-3-resz.html

-Gyógynövények alkalmazása:http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/gyogynovenyek-alkalmazasa.html

-Természetes permetlevek kertből, mezőről: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/termeszetes-permetlevek-kertbol-mezorol.html

-Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/03/vegyes-kulturak-kedvezo-hatasu-szomszed.html

-Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/08/kerteszeti-naptar-zoldsegeskert-vetes.html



 



Szeretettel,
Gábor Kati

Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:


blog oldalam: 







EGÉSZSÉGVÉDŐ NAPTÁR

$
0
0


EGÉSZSÉGVÉDŐ NAPTÁR




Gyuri bácsi egészségvédő naptára, melyből megtudhatják, hogy az év során naponta milyen teát kell inni ahhoz, hogy megőrizzék egészségüket, védjék szervezetüket. 

Az oldalra rendszeresen pár nappal a váltás előtt felkerül mely tea(ák) a soronkövetkező(k) egészségük megőrzésének céljából. 

Ha kis idejük engedi, kérem osszák meg ezt másokkal is, hogy így vigyázzunk Mindnyájunk egészségére. Köszönettel jó egészséget kívánva: az oldal adminisztrátora.

"
Ezt a gyógynövény-használati rendszert húszvalahány éve használom eredményesen. Ennek köszönhetően 80 évesen is egészséges vagyok. 
Előfordul, h nem tudom meginni a soron következő teát, de ebből nem lesz semmi baj. Kérem, gondolják meg és használják. 

ÉRDEMES!!!

05.01.-05.30-ig - TISZTÍTÁSRA 
Minden reggel étkezés előtt egy csésze csalánlevéltea. Ha nincs friss csalán, a száraz is jó. Akinek a gyomrát bántja a csalán - sav túltengése van - rövidebb ideig igya a teát. Neki 4 naponként fehér árvacsalán-teát kell inni, az sav csökkentő, de többet ne igyanak belőle. (Móváron beszerezhető a Calendula drogériában, a Kórház utcában)

06.01.-06.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE 
Három naponként reggel egy csésze kakukkfű - vagy orbáncfű tea.

06.15. - MIRIGYEKRE 
Reggel egy csésze közönséges v ragadósgalaj-tea.

06.16.-06.30-ig. - SZÍV ÉS VÉRNYOMÁS, ÉRTISZTÍTÁS 
Három naponként egy csésze galagonya tea. Ezt a magas v normál vérnyomásra igyák. Akinek alacsony v ingadozó a vérnyomása, fagyöngy teát igyon. Elkészítési módja: 2,5 dl lágy vízbe egy teáskanál fehér fagyöngyöt (levél és szár) teszünk, 12 órát áztatjuk és leszűrjük.

07.01.-02. - BÉL KIÜRÍTÉSRE 
Egy nap hashajtó kúra, este egy csésze bodzahajtás vagy gyújtoványfű vagy kutyabengekéreg, esetleg szenna. Ezek közül azt válasszák ki maguknak, amelyik teljes kiürítést csinál a beleikben.

07.03.-07.18-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE 
Három naponként egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű-tea reggel. Lehet válogatni is.

07.19. - MIRIGYEKRE 
Egy csésze közönséges v ragadósgalaj-tea.

07.20.-07.31-ig - NŐI ÉS FÉRFI IVARSZERVEK ERŐSÍTÉSÉRE 
A nőknek három naponként egy csésze cickafarkfűtea elfogyasztását fogyasztását javaslom. A 2.5 dl vízhez csak egy csapott teáskanál füvet tegyenek. Ezt életkortól függetlenül csinálják, kivéve a 14 éven aluli leányokat. Ez alatt az idő alatt egy ülő fürdőt is javaslok cickafarkból.
A fürdő vízhez 5 liter teát öntsenek. 1 liter teához 1 evőkanál fű kell. A szívtájékot ne érje a víz. A férfiaknál az 50. év körülieknek három naponként reggel egy csésze kisvirágúfüzike tea. Fiatalabbak is fogyaszthatják 14 év felett.

08.01.-08.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE 
Minden harmadik nap egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.

08.15. - MIRIGYEKRE 
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.

08.16.-08.31-ig - MÁJ- ÉS EPETISZTÍTÁSRA 
Ilyenkor virágzik az aranyvesszőfű. A friss növények hatékonyabbak, aki tud szedjen. Három naponként reggel étkezés előtt egy csésze tea.

09.01.-09.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE 
Három naponként reggel egy csésze orbáncfű vagy kakukkfű tea, esetleg váltogatva.

09.15. - MIRIGYEKRE 
Egy csésze közönséges galaj vagy ragadósgalaj-tea.

09.16.-09.30-ig - VESE ÉS HÚGYUTAK TISZTÍTÁSÁRA 
Mezei zsurlóból három naponként igyanak meg reggel egy csésze teát.

10.01.-10.14-ig - IDEGERŐSÍTÉS, NYUGTATÁS 
Az első héten minden második nap egy csésze orbáncfű tea este lefekvés előtt. A második héten minden este egy csésze citromfűtea lefekvés előtt.

10.15. - MIRIGYEKRE 
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.

10.16.-10.30-ig - TÜDŐ ÉS LÉGÚTI TISZTÍTÁSRA
Három naponként este étkezés előtt egy csésze az alábbi összetételben: 1rész lándzsás útifű, 1 rész martilapu, 1 rész tüdőfű, 1/2 rész ökörfarkkóró-virág.

11.01.-11.30-ig - ÁLTALÁNOS TISZTÍTÁSRA 
Minden reggel egy csésze csalánlevélből készült tea. A savtúltengésben szenvedők három naponként a csípős csalán helyett fehér árvacsalánból készítsék a teát.

12.01.-12.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE 
Első héten egy csésze kakukkfű mindennap. Második héten egy csésze orbáncfű tea mindennap reggeli előtt.

12.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE 
Egy csésze menta tea, fodormentából vagy illatos macskamentából.

12.16.-12.31-ig - SZÍVMŰKÖDÉSRE, VÉRNYOMÁSRA 
Három naponként egy csésze galagonyatea. Ezt a magas vagy normál vérnyomásúak igyák. Akinek alacsony vagy ingadozó a vérnyomása, fagyöngyteát igyon. Elkészítése leírva 06.16-06.30-nál. Fagyöngy helyett pásztortáska-teát is lehet inni, ezt forrázni kell, mint a galagonyát. A pásztortáskát mindenki ihatja.

01.02.-01.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÓNAK 
Három naponként egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.

01.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE 
Egy csésze valamilyen mentatea.

01.16.-01.30-ig - NŐI ÉS FÉRFI IVARSZERVEK ERŐSÍTÉSÉRE, HÓLYAGERŐSÍTÉSRE 
A nőknek 14 éves kor felett három naponként egy csésze cickafarkfűtea. A 2,5dl vízhez csak egy csapott teáskanál női és férfifüvet tegyenek. Ez alatt az idő alatt egy ülőfürdőt is javasolok. Elkészítése: mint a 07.20-07.31-nél. Férfiaknál 50 éves kor után három naponként reggel egy csésze kisvirágú füzike tea. 14 év felettiek is fogyaszthatják.

01.31. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE 
Egy csésze fodor- vagy borsmenta tea.

02.01.-02.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÁSRA, VÉRTISZTÍTÁSRA 
Minden negyedik nap egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg válogatva. A közbeeső napokon négy naponként egy csésze pásztortáska. 

02.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE 
Egy csésze vmelyik mentateából. 

02.16.-02.28-ig - MÁJ- ÉS EPETISZTÍTÁSRA 
Három naponként egy csésze gyermekláncfűlevél- vagy gyökérből készült tea. A gyökérteát 2-3 percig főzni kell. 

03.01.-02. - BÉLKIÜRÍTÉSRE 
Előtte való este egy csésze erős hashajtó tea, abból a gyógynövényből, amelyik 07.01-jén bevált. 

03.03. - 03.14-ig - IMMUNERŐSÍTÉSRE 
Három naponként reggel egy csésze kakukkfű vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva. 

03.15. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE 
Egy csésze mentatea valamilyen mentából. 

03.16.-03.31-ig - VESE TISZTÍTÁSA 
Nyírfalevélből igyanak meg három naponként egy csésze teát reggel. 

04.01. - BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE 
Egy csésze mentatea vmilyen mentából.

04.02.-04.14-ig - IDEGERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÁSRA
Az első héten minden második nap lefekvés előtt egy csésze orbáncfű- a második héten este egy csésze citromfűtea.

04.15. - MIRIGYEKRE 
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.

04.16.-04.30-ig - TÜDŐ ÉS LÉGÚTI TISZTÍTÁSRA
Három naponként étkezés előtt egy csésze tea a 10.16-10.30-ra összeállított teakeverékből. 


Ezzel egy évre nagyon sokat tettek a saját egészségük megóvása érdekében. 
A téli hónapokra azért írtam mentateákat, mert a bennük lévő mentyl jó baktériumölő, és ezáltal segít a nátha megelőzésében. 

Az illatos macskamentát azoknak írtam le, akik maguk is gyűjtik a gyógynövényeket, mert ebben szerintem több a mentyl. De a vadon termő vizimenta, lómenta is nagyon sok baktériumölő mentylt tartalmaz. 

Az egészségmegőrző gyógynövénykúra egyes elemeit össze lehet cserélni, saját elhatározásunk szerint, kivétel ez alól a két csalánkúra és télen a mentatea. 
Ezeknél az időpont lényeges. 

A fiatal emberek 14 és 30 között, ha a felét megcsinálják a kúrának, azaz két hét helyett csak egy hétig, négy hét helyett csak két hétig isszák a teát. 
14 év alatt nem javaslom az egészségmegőrző gyógynövénykúrát. "


Forrás: Bükki füvesmeber gyógynövényei c. könyv




 


Szeretettel,

Gábor Kati


Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:


blog oldalam: 


Gyógyító növényeink 4. rész

$
0
0







Gyógyító növényeink 4. rész





A szeder


A szeder bogyó nagy mennyiségben tartalmaz A és C vitamint, kalciumot, káliumot, vasat, mangánt és foszfort. 
Tartalmaz még magnéziumot, rezet, van benne folsav, B1 és B6 vitamin, pantoténsav, riboflavin és niacin, kis mennyiségben fehérje, zsír és szénhidrát.
 Nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns flavonoidokat, amelyek rendkívül jó immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatásúak.



E vitaminja erős antioxidáns, mely segít a bőr egészségét fenntartani
Növényi rostjai segítik az emésztést, csökkentik a cukorbetegség kialakulásának valószínűségét, gyümölcssavai és ásványi sói a vírusok és baktériumok leküzdésében segítenek. 
Magas pektintartalma csökkenti a koleszterinszintet és az érelmeszesedést. 

A szederből főzött lekvár hashajtó hatása ismert, 



...ezenkívül jó gyomor-, vese- és hólyagpanaszokra. 

Magas antioxidáns tartalma miatt nagyon hatékony a szabad gyökök elleni védekezésben. Így jelentős rákmegelőző és gyógyító hatása. 
Fáradékonyság ellen is kiváló hatású.

Ausztráliai kutatások során kimutatták, hogy bizonyos bogyóstermésűek, így a szeder préselt levéből készült italok hatékonyan gátolják káros baktériumok és gombák szaporodását és növekedését.


Más kutatások megerősítették, hogy a szeder magas antioxidáns tartalmának daganatos megbetegedések elleni hatása jelenős. 

Gazdag beltartalmának köszönhetően a szeder igen jó öregedésgátló hatású. 
Így csökkenti a káros napsugarak bőröregítő hatását, valamint késlelteti az időkori szellemi leépülés kialakulását. 

Emellett egy forradalmian új felfedezésnek köszönhetően őszülés-késleltető hatását is megismerhettük. 
A sejtek helyes anyagcseréjét elősegítve a szeder hatóanyagai a hajhagymák egészségét biztosítják. 
Így téve komplexszé a gyümölcs öregedéskésleltető hatását.

 Természetes fitoösztrogén-tartalmának köszönhetően női betegségeket megelőző és gyógyító hatását több tanulmány is kimutatta.

A rendívül értékes hatóanyagokat tartalmazó szederlevélből teát főzhetünk, 



melynek salaktalanító, hasfogó, vérnyomáscsökkentő hatása van. 
A szederlevéltea kiválóan gyógyítja a vashiányos vérszegénységet. 

Gyulladásgátló hatása mind belsőleg, mind külsőleg alkalmazva jelentős. 
Gargalizáló és öblögető szerként a száj nyálkahártyájának betegségeit és az ínygyulladást gyógyítja. 

Légúti betegségek gyógyításában is hatásos. 

Ülőfürdőként is alkalmazható aranyérbetegség gyógyítására.

A szeder sokféleképpen felhasználható, fogyasztható. 



Egészségmegőrző, jótékony hatásait leginkább nyersen, frissen élvezhetjük. 

Értékes anyagait, a vitaminokat, flavonoidokat a friss gyümölcshús tartalmazza. 

Készíthető a szederből szörp, leves, dzsem, befőtt, lekvár, sőt mártás is. 

Kellemes, savanykás íze miatt finom desszertek, sütemények ízesítéséhez kiváló. 



Különböző tejtermékek, például joghurtok ízesítéséhez is remekül használható. 

Készíthető belőle még szederbor, sőt likőr is.

A feketeszeder természetes módon gátolja a vastagbélpolipok kialakulását. 
A kutatók ezért kijelentették, hogy ennek a gyümölcsnek újfajta "daganatgátló szerepe van".

Bővebben itt olvashatsz róla:

http://www.hazipatika.com/taplalkozas/zoldseg_gyumolcs/cikkek/szeder_az_erdokben_boklaszok_antioxidans-forrasa/20080111074420


Érik a vadszeder, és még érni is fog jó sokáig.

A rutinos erdőjárók erre megrántják a vállukat: na és, az erdőben mindig érik valami. És igazuk van.


Azért a vadszedernél mégis csak érdemes egy kicsit megállni, felhúzni a hosszú szárú gumikesztyűt, becsörtetni a bozótba, és annyit szedni belőle, amennyit csak lehet. 

A vadszeder ugyanis nem csak C vitaminban nagyon gazdag, hanem a legújabb kutatások szerint csökkentheti az olyan, korral együtt járó krónikus megbetegedések kialakulásának esélyét, mint az Alzheimer-kór, a szív- és érrendszeri megbetegedések, és a rák. 

A lila gyümölcsök, mint például az áfonya, a vadszeder, a fekete ribizli és a szilva rendszeres fogyasztása a sclerosis multiplex és a Parkinson-kór kialakulásának esélyeit is csökkenti. 
Ehhez a hatáshoz persze nagyon sokat kellene enni belőlük, de ha nem a piacon vesszük meg a vadszedret (elég kicsi rá az esély, hogy találunk), hanem tényleg kapjuk magunkat, és elmegyünk érte az erdőbe, akkor a tiszta levegőn végzett testmozgás jótékony hatása is hozzáadódik a gyümölcs jóságához.


Nagyjából szeptember közepéig, ha szerencsénk van végéig is lehet vadszedret szedni. Az önjelölt botanikusoknak és gyűjtőknek jó tudni, hogy kiásni és hazavinni semmi értelme, egyrészt mert védett, másrészt pedig úgysem bírja ki a klímaváltozást, ott érzik jól magukat, ahol vannak.

Természetesen senkit sem szeretnénk az erdő letaposására és széthordására bíztatni, ugyanakkor a termés mennyiségét tekintve úgy tűnik, egy cseppet sem árt a szederbokroknak az arra járó turisták étvágya. 
Nemigen láttunk ugyanis még embert, aki az érés idején nem szedret majszolva ment volna végig az úton, az ágak mégis roskadoznak a heteken át érő, így a zöldtől a feketéig sokféle színben pompázó gyümölcsöktől.

Ha pedig sikerült kicsalogatni valakit az erdőbe, aki máris tudja, hogy ebből ugyan rendszer nem lesz, csak most az egyszer szeder kedvéért mégis kijött, annak még egy tipp: ha visz magával egy nejlon zacskót, egyúttal összegyűjtheti a komplett karácsonyi dekorációhoz szükséges fenyőtobozokat is – olvasható a mindigno.hu blogoldalon.

Áldásos hatású a vadszeder

Termése C-vitaminban gazdag. 
Nyersen fogyasztva (gyümölcssalátákban, cukrozva vagy cukor nélkül is) kellemes, üdítő hatású. 
Alkalmas még süteményekbe, gyümölcstortákba, lekvár és zselé, de gyümölcsbor készítésre is. 


Szárított levelét gyógyteaként használják. 
Magas a foszfor- és vastartalma. 8 g fehérjét, 18 g zsírt, 60 g szénhidrátot, 5 g szerves sót és 40 g rostot tartalmaz kilogrammonként.

Szederszörp nyersen

Hozzávalók:1 kg szeder, kb 2 kg cukor, 1 dkg borkősav, 1,5 liter víz, késhegynyi nátriumbenzoát.

Elkészítése: a nagyon érett szedret 1,5 liter vízben jól összedolgozzuk. Hozzátesszük a borkősavat és a nátriumbenzoátot, 24 órán át állni hagyjuk. Vásznon átcsepegtetjük, és hozzákeverjük a cukrot. 1-2 napig ismét állni hagyjuk, néhányszor kevergetjük. Üvegekbe töltjük, lezárva hűvös helyen tartjuk. A szörp szép sötét, lilás-vörös színű. Vízzel hígítva, teába téve, sütemény szinezőnek használjuk.


Szeder–őszibarack lekvár



...fél kiló szeder, illetve másfél kiló őszibarack kell hozzá.
A gyümölcsöket külön-külön turmixgépben pépesítjük, majd összeöntve, egy kg cukorral főzzük. 
A végén egy citrom levét, valamint 1:1-es zselésítőt adunk hozzá.


(forrás: Magyar Nyelv, sokszinuvidek.hu)

  
Továbbá:








 -Gyógyító növényeink 2. rész: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html




-Gyógyító növényeink 4. rész:








-Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/03/vegyes-kulturak-kedvezo-hatasu-szomszed.html









-Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/vegyszermentes-tartositas-oreganyaink.html











Szeretettel,

Gábor Kati
  
Személyre szóló gyógyítás - kezelés - tanácsadás:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/szemelyre-szolo-gyogyitas-kezeles.html



blog oldalam: 


Viewing all 528 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>