Quantcast
Channel: A MAGYAROK TUDÁSA
Viewing all 528 articles
Browse latest View live

A legsürgősebb tavaszi feladatok a kertben

$
0
0

A legsürgősebb tavaszi feladatok a kertben




Március elején a legsürgősebb feladat a gyümölcsfák, a díszfák és díszbokrok, a szőlőoltványok és a rózsatövek ültetése, de ne feledkezzenek meg ezek alapos megöntözéséről sem, mert folyamatos és bőséges vízellátás nélkül a csemeték nem gyökeresednek meg.

Sok munkát követelnek ilyenkor az idősebb, termő gyümölcsfák. 
Ezek törzsét és vastagabb ágait a kertészek a téli, kellemesebb időjárású napokon szokták megtisztogatni a felváló kéregpikkelyektől, amelyek alatt a kártevők tojásainak és a gombás betegségek spóráinak a tömege telel át. 

Most a koronaritkítás ideje következett el, amikor a sűrűn álló, az egymást keresztező és egymással rivalizáló ágrészeket és vesszőket kell tőből kimetszeni. 
Csak így érhetjük el, hogy minden gyümölcsöt elegendő napsütés érjen és ízletes termést hozzanak létre. 
Aki a metszést szeretné elsajátítani, A metszés gyümölcsei című DVD-tanfolyamon néhány óra alatt megteheti.

Elkerülhetetlen márciusi munka a kert minden lombhullató növényének, sőt minden, fából készült tárgyának (kerítés, kapu, oszlopok stb.) lemosó permetezése. 
Erre a célra igen alkalmas a kereskedelemben beszerezhető, kénnel vegyes bordói lé, amelyet 1%-os töménységben kell a növényekre permetezni. 
Ez a szer teljesen környezetbarát, emberre, állatokra, növényekre nézve veszélytelen, de valamennyi gombás megbetegedést megelőzi.

Az első szabadföldi zöldségek vetése

Március második felében kell elvetni az átmeneti lehűlést is elviselő zöldségfélék (zöldborsó, sárgarépa, petrezselyem, pasztinák) magját és ilyenkor célszerű ültetni a vöröshagyma dughagymáit és a fokhagyma gerezdjeit is.





Ekkor van az évelő virágok ültetésének és a tearózsa bokrok metszésének az optimális ideje is. Kedvező idő esetén már a szabadba lehet vinni a fagymentes helyen teleltetett növényeket, pl. a leandereket, a babér-vés pálmafákat.

És márciusban már lehet szedni a rebarbara vastag, húsos levélnyeleit, amelyből kiváló kompót, torta és leves készíthető. Az ősszel lekaszált fűvel, szalmával, vagy tőzeggel letakart mángold tövek friss levelei ilyenkor már szedhető főzelék-alapanyagok.

Áprilisi palántázás

Áprilisban se csökken a feladatok száma. 
A hónap első felében meg lehet kezdeni a nem fagyérzékeny zöldségfélék (fejessaláta, a kelkáposzta, a brokkoli, a vöröskáposzta) erős gyökérzetű, edzett palántáinak és egyes virágok (árvácska, százszorszép, nefelejcs) palántáinak ültetését, mert ezek az átmeneti, talajmenti fagyokat károsodás nélkül elviselik, ha pedig erős lehűlés állna be, akkor agrofólia, közönséges újságpapír-, vagy szalmatakarással meg lehet akadályozni a kifagyásukat.





A virágzó gyümölcsfáknak örüljenek, de ne permetezzék meg azokat, mert a virágokat megtermékenyítő méheket ezzel elpusztítanák!

Itt az ideje ilyenkor az ablak-és erkélyládák betelepítésének is; ültessenek ezekbe fiatal, vagy átteleltetett muskátlitöveket. 





Az ablakládákat változatosabbá lehet tenni az új, különböző színű és a csüngő fajok alkalmazásával. 

Újkeletű, de nagyon hasznos módszer a muskátli tövek közé egy-egy metélő petrezselyem, metélő hagyma, vagy bazsalikom, majoranna, borsikafű palánta beültetése is.

Ha már nem várható fagy...

A hónap második felében kerülhet sor az uborka, a főzőtök, a cukkini, a dinnye, a patisszon és a hónap végén a paprika paláinak kiültetésére. 

Talajmenti fagy esetén ezeket az értékes növényeket éjszakára agyagcseréppel lehet megvédeni az elfagyástól, de megmentve korai terméssel hálálják meg a róluk történt gondoskodást.

Ebben az időszakban kezdenek elszaporodni a különböző levéltetvek, amelyek ellen minél előbb, szívó kártevők ellen hatásos, de feltétlenül környezetbarát vegyszer kipermetezésével kell védekezni.

És áprilisban már a család asztalára kerül a saját termelésű, friss zöldhagyma, a hónaposretek és a fejessaláta, amelyekre joggal lehet büszke Apa, Anya és a gyermekek is, akik részt vettek ezeknek a megtermelésében!



(Bálint gazda)








Gyümölcsfák télvégi lemosó permetezése


  

Csemetékhez elég egy kis kézi permetező is.
Meggyőződésem, hogy vegyszermentesen is lehet hatékonyan kertészkedni, és a házikertekben, ahol nem eladásra, hanem saját felhasználásra termelünk, sokkal többet ártunk a vegyszerekkel, mint amennyi hasznunk származik alkalmazásukból.

S bár ezzel ellentmondásosan hangzik, a gyümölcsfák megfelelő metszése és rendbetartása után a legfontosabb ápolási munkának a télvégi lemosó permetezést tartom. 

Ha ezt a lépést megfelelően és jól időzítve hajtjuk végre, akkor olyan védelmet biztosítunk a fa számára, ami szükségtelenné teszi a későbbi vegyszerezéseket.

Ugyanakkor, a lemosó permetezés során használt anyagok nagy része sokkal „szelídebb” vegyszer, mint azok, amiket a későbbiekben kellene használnunk, sőt, bió kertészeti módszernek is tartják a tisztán kertészeti olajjal vagy bordói lével való permetezést.
Természetesen, mivel ez a permetezés még a fa passzív időszaka alatt történik, így gyakorlatilag a felhasznált anyagok nem is kerülnek bele a későbbiekben szüretelt gyümölcsbe vagy a komposzthoz használt levelekbe, gallyakba.

A télvégi lemosó permetezés lényege az, hogy elpusztítsa a gombás betegségek spóráit, és a különböző kártevők lárváit vagy más áttelelő formáit.
Mivel ezek a kéreg repedéseiben és a rügyek környékén vannak megtapadva, ezért sokkal hatékonyabb lesz a lemosás, ha előzőleg a fa meg volt metszve, és a kéregről drótkefével vagy valamilyen kaparó szerszámmal letakarítottuk az ott megtapadt zuzmót, mohát, vagy elhalt részeket.
A permetezést a metszés után egészen a rügyfakadásig végezhetjük, de a legjobb akkor elvégezni, amikor a rügyek külső pikkelyei meglazulnak, de a rügy még nincs megnyílva.
Ilyenkor a vegyszer eléri a pikkelyek között védelmet kereső kártevőket, de még nem árt a rügynek sem.
Amint a rügy megpattan, a kártevők máris elkezdenek élősködni a növényen.

A permetezés legyen alapos, mint a neve is mutatja, lemosó, áztassuk meg alaposan a gyümölcsfát a használt szerben, hiszen az amúgy ártalmatlan kertészeti olaj úgy fejti ki hatását, hogy egy vékony, de egységes bevonatot képez a fa kérgén és az ott lapuló kártevőkön, így elzárja őket a levegőtől és megfulladnak.
Ez egy hatékony módszer arra, hogy a korai levéltetű inváziótól megvédjük a fát.

Ha előző évben gombás megbetegedések, monília volt a gyümölcsfákon, akkor 4 százalékos rézszulfát oldatot vagy bordói levet használjunk, ha lisztharmat támadta a fát, akkor ez ellen kéntartalmú szerrel védekezhetünk.
Vigyázzunk azonban arra, hogy ezek a szerek ilyen erős koncentrációban csak a rügyek kipattanása előtt használhatóak, később már károkat okoznak a zsenge levelekben.

Ha mind az olajas, mind a gombaölő-szeres lemosást el szeretnénk végezni, akkor kezdjük a gombaölő szerrel, majd 10-14 nap múlva ismételjük meg kertészeti olajjal.
Egyszeri lemosáshoz beszerezhetőek különböző kereskedelmi névvel ellátott kombinált (rovar és gombaölő) vegyszerek, viszont ezek nem garantáltan környezetkímélők és drágábbak is.

Bármilyen lemosó vegyszert is használnánk, válaszunk egy szélmentes, lehetőleg borús, enyhe időjárású napot és mindenképpen tartsuk be a csomagoláson található előírásokat, az ajánlottnál töményebb vegyszer nem hatékonyabb, de veszélyesebb a buzgó kertész egészségére nézve.

Örömteli kertészkedést!



(Forrás: kertészkedés Székelyföldön)



Fekete Margit szódabikarbónás permetlé receptje


2 literes permetezőm van, megtöltöm esővízzel és gondolomra teszek bele egyenesen a kilós zacskóból, ez a mércém Katika, már egyszer lepermeteztem a fáim és a rózsákat, leandereket is ...végig a kertemet...még tetű sincs tőle sehol..( mondjuk egy jó evőkanálnyit tegyél) nem árt semminek ..ekkora permetezőm van mint a fotón..







Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése - fizikai és lelki gyógyulás: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Így készíts hófehér karácsonyfadíszt szódabikarbónából: 

- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:

- KORALLOK - SZIVACSOK:

- MEDÚZÁK - TENGERIUBORKÁK - POLIPOK:

- PIÓCÁK:

- SZÁJTÁTÓHALAK VAGY KÖRSZÁJÚAK:


- CSIKÓHALAK:


- A TEKNŐSÖK:

- A Galápagos-szigeteki óriás teknősök és iguánák:

- A KOLIBRIFÉLÉK:


- Mángold - a majdnem spenót:



- BODZA:







- A SZIKOMORFA - Fügefa:


- MINDENTUDÓ A KENDERRŐL - A kendermunka - a kender gyógyító ereje:



- Ilus néni receptes füzete I.:

- 12 növény - ami azt a szervet gyógyítja - amelyikre hasonlít:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/12/12-noveny-ami-azt-szervet-gyogyitja.html

- A vérehulló fecskefű jótékony hatásai - gyógynövény:





Szeretettel,

Gábor Kati


blog oldalam: 





Világtérkép a Föld édesvíztartalékairól

$
0
0

Világtérkép a Föld édesvíztartalékairól


Mostanáig nem volt egységes átlátható világtérkép a Föld édesvíztartalékairól.

Erre a hiánypótlásra vállalkozott az UNESCO Nemzetközi Hidrológiai Programja, melynek keretében októberben jelent meg az első világtérkép a felszín alatti vizekről.




Az ENSZ legújabb adatai alapján a Föld édesvízkészletének 96 százaléka a felszín alatt található.

A legtöbb ilyen vízkészlet olyan kőzetrétegben van, amely több ország területére is kiterjed.

Ez komoly konfliktusforrás lehet a jövőben elsősorban a szárazabb és amúgy is politikai viszályoktól sújtott területeken.

Az édesvíz stratégiai fontossága ellenére, eddig még nem készült világméretű felmérés a felszín alatti készletekről.

A UNESCO Nemzetközi Hidrológiai Programja ezt a hiányosságot pótolta.

A WHYMAP (World-wide Hydrological Mapping and Assessment Programme) programot az UNESCO koordinálásával és több nemzetközi szervezet részvételével 1999-ben indították el.

A felszín alatti vízkészletet bemutató, közel 8 év alatt elkészült globális adatbázist egy részletes világtérkép formájában jelentették meg.

A térkép minden olyan felszín alatti vízbázist feltüntet, amely határokon átnyúlik és a jövőben konfliktus forrása lehet.

A kutatók szerint jelenleg 273 ilyen jelentősebb terület van a világon.

Ebből 68 Észak- és Dél-Amerikában, 38 Afrikában, 90 Nyugat-Európában, 65 Kelet-Európában és 12 Ázsiában található.
  
Az elkészült térképek a vízminőségről is tartalmaznak adatokat, többek között arról, hogy egy adott vízbázis milyen hamar képes feltöltődni.

Ez ugyanis igen jelentős kérdés és egyben a jövőbeni problémák forrása lehet. 

Hiszen például Észak-Afrika és az Arab-félsziget felszín alatti vízbázisa mintegy tízezer évvel ezelőtt keletkezett, ma már viszont a korábbinál szárazabb éghajlat miatt nincs felszíni utánpótlásuk.

Ez komoly problémát jelent a jövőre nézve, hiszen a kitermelést nem követi természetes pótlódás, így hamar kimerülnek a készletek.

A felszín alatti vizek nagy részét elöntözzük

Az UNESCO adatai szerint a felszín alatt közel százszor több édesvíz áll rendelkezésre, mint a felszínen.

Viszont a növekvő szükséglet miatt nő a felszín alatti készletek kitermelése is, de ennek nagy részét nem a közvetlen fogyasztásra fordítjuk.

A kitermelt felszín alatti víz 65 százaléka öntözési, 25 százaléka ivóvíz-ellátási és 10 százaléka ipari célt szolgál.

Az európai kontinens jelentős része - mint a fenti térkép is mutatja - igen gazdag felszín alatti vízkészlettel rendelkezik.

(A kék szín a fő víztartó rétegek készleteit, a barna a helyi, sekély víztározókat, a zöld pedig a komplex hidrogeológiai szerkezeteket jelöli. Minél sötétebb a szín, annál jelentősebb vízkészletről van szó.)

Az Európai Unió édesvízszükségletének 70 százalékát felszín alatti készletekből fedezi.

Más szárazabb térségekben ez az arány ennél is nagyobb: Marokkóban 75 százalék, Máltán 95 százalék, Szaud-Arábiában 100 százalék. Sok helyen nagy arányban felszín alatti vízből oldják meg a mezőgazdasági földek öntözését is: Indiában 89 százalék, Dél-Afrikában 84 százalék, Spanyolországban 80 százalék ez az érték.




Különleges helyzetben van Afrika, ugyanis ez a kontinens rendelkezik a világon a legnagyobb felszín alatti vízkészlettel, amelyet az UNESCO jelentése szerint jelenleg még igen kevéssé használnak ki.

Mivel ezek a víztartó rétegek gyakran több ország területére is kiterjednek, az érintetteknek elvileg együtt kellene kidolgozniuk egy szabályozást a jövőbeni közös kitermelésre.

Erre már volt is pozitív példa.

Az 1990-es években Csád, Egyiptom Líbia valamint Szudán közös szervezetet hoztak létre az úgynevezett núbiai vízbázis hasznosításának koordinálására. 

Hasonló együttműködés alakult ki Niger, Nigéria és Mali között is.

Az ilyen pozitív példák viszont – az UNESCO tanulmánya szerint – sajnos nagyon ritkák.



(Forrás: National Geographic)






Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése - fizikai és lelki gyógyulás: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Így készíts hófehér karácsonyfadíszt szódabikarbónából: 

- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:

- KORALLOK - SZIVACSOK:

- MEDÚZÁK - TENGERIUBORKÁK - POLIPOK:

- PIÓCÁK:

- SZÁJTÁTÓHALAK VAGY KÖRSZÁJÚAK:


- CSIKÓHALAK:


- A TEKNŐSÖK:

- A Galápagos-szigeteki óriás teknősök és iguánák:

- A KOLIBRIFÉLÉK:


- Mángold - a majdnem spenót:



- BODZA:







- A SZIKOMORFA - Fügefa:


- MINDENTUDÓ A KENDERRŐL - A kendermunka - a kender gyógyító ereje:



- Ilus néni receptes füzete I.:

- 12 növény - ami azt a szervet gyógyítja - amelyikre hasonlít:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/12/12-noveny-ami-azt-szervet-gyogyitja.html

- A vérehulló fecskefű jótékony hatásai - gyógynövény:





Szeretettel,

Gábor Kati


blog oldalam: 



A Kajlás-hegy - Kailash - Tibetben

$
0
0

A Kajlás-hegy (Kailash) Tibetben


A Kajlás-hegy Tibetben a Transzhimalája kiemelkedő hegye, 6714 m magas.




A hegy csúcsa meglepően szimmetrikus, piramis formájú, egész évben hó borítja.

A Kajlás-hegytől északra ered az Indus, keletre a Brahmaputra, nyugatra a Szatledzs, délre a Karnali, a Gangesz mellékfolyója.

A Kajlás a buddhisták és hinduk szent hegye.

A nagy Himalája rakoncátlan hegyláncai mögött található a Kailas, a szent hegy.

Ebben az elemi tájképben áll a szent Kailas hegy, a maga kihívó és zavarba ejtően arányos csúcsával.

Meredek csupasz falak alkotják a többezer láb magas csúcsot, melyen vízszintes rétegek csíkozzák az összefüggő sziklát.

A teteje egy szintiszta jégsapka.

Ilyen szabályszerű a hegy, és úgy néz ki, mintha emberkéz, pontosabban emberfeletti vagy isteni kéz alkotása lenne.

A Kailast gyakran hasonlítják egy nagy templomhoz, katedrálishoz, vagy a sztupának vagy tibetiül csötennek nevezett jellegzetes buddhista építményhez.

Az összefüggések kizárólagosan vallási jellegűek, mert valamilyen furcsa és misztikus oknál fogva úgy tűnik a Kailas képes megérinteni az ember lelkét és szellemét.

Ez így történt a múlt konok felfedezőivel, és a nyitott lelkületű zarándokokkal is.




A Kailas és környéke – néhány más természetes szépséggel megáldott helyhez hasonlóan – különleges jelentéssel bír a tibetiek számára.

Ez a vidék megkérdőjelezhetetlenül Tibet részét képezi már a tibeti nép megjelenése óta, és a szent hegycsúcs is ugyanolyan régóta a szellemi inspiráció forrása.

A Bőnt követő tibeti ősök számára ez volt az a hely, ahol hagyományuk megalapítója, Senrab Mivocse született és tanított.

A bőn szó megfelel a tibeti csö szónak, ami a szankrit dharma megfelelője, mely több értelmű, többek közt vallásos tanítást, vagy akár a világegyetem törvényeit is jelenti. 

A bőn vallás bizonytalan eredetű, viszont a bőn mítoszok szerint a nyugati Tagdzik volt az őshaza, amely valahol az orosz közép-Ázsiában lehetett. 
Itt terjedtek el először a bőn tanok.

A régi bőnben felfedhetők bizonyos fokú perzsa, kasmiri, indiai és még kínai befolyások is.

A tibetbe való elterjedése után kétféle módon fejlődött tovább a bőn vallás.

Az ősi bőn kultúrában a hegyek fontos szerepet kaptak. 

A hegyek kötötték össze a földet és a mennyet, ezért erőteljes kozmikus, vallási és eredetmítoszi jelentéssel bírtak, és egy-egy hegyet tekintettek az adott terület lelkének. 
A Tiszé-nek nevezett Kailas hegy volt a Sang Sung birodalom Lélek-Hegye.




Giuseppe Tucci neves olasz kutató így ír a hegyről:

„Úgy tornyosul a mennyei régiók alatt, mint egy nyolclépcsős nagy védőernyő… a föld felett pedig mint egy nyolcszirmú lótusz… Ez a föld köldöke… az égi istennők székhelye…

Létra, mely egyszerre felvisz és lehoz a mennyből… ezáltal úgy működik, mint a mennyei kötél, mely összeköti a mennyet és a földet… Senrab Mivo megjelenés-teste ezen a hegyen bukkant fel. 
A Gekhö istenek palotája is itt található… A hagyomány szerint 360 ilyen isten létezik, és ebben az összefüggésben a Tisze hegy képezi a világ tengelyét, amely körül forog az év a maga 360 napjával. 
A hegyet kristályból készült nagy sztupának képzelik el, vagy istenek által lakott palotának. 
Négy kapuja van, 
a Kínai Tigris, 
a Teknős, 
a Vörös Madár 
és a Türkiz Sárkány kapuk, 
melyeknek az a szerepe, hogy védelmezzék a négy fő irányt.”

Több szerző, többek közt a Dergében született láma, Namkhai Norbu Rinpocse is rámutatott arra, hogy az ősi bőn vallás olyan magas szintű szellemi tanításokat is hordozott, amelyeket ma a Dzogcsen (Nagy Tökéletesség) hagyomány átadásában lehet megtalálni.

Később a buddhisták is elkezdték tisztelni.
A legendák szerint a hegy kapcsolatban áll magával Buddhával és személyes tanítványaival, továbbá Padmaszambhavával, a tibeti buddhizmus egyik alapító atyjával, valamint Tibet híres költőjével, a szent jógi Milarépával.
Sok tantrikus gyakorló számára a hegy pedig Csakraszamvara lakhelye.

A tibetiek évszázadokon át hosszú és nehéz zarándoklatokat tettek, néha az egész országot átszelve, hogy megpillanthassák a szent csúcsot, és vallásos gyakorlatokat végezhessenek a hegy lábánál.

Az a tény, hogy az indiai hinduk és dzsainisták – akik bár más okból, de szintén tisztelettel tekintenek a hegyre – is szabadon elzarándokolhattak a hegyhez, utal arra a testvéri kapcsolatra, amely mindig is létezett a két ország között.




A hagyomány szerint a buddhizmus a 7-ik században jutott el Tibetbe.
A Meru hegy fogalmát is tanító buddhista kozmológia valószínűleg később jutott el Tibetbe.
Tudjuk jól, hogy a Kailas már jóval a buddhizmus megérkezése előtt tisztelt szent hegy volt.
Amint a Kailas buddhista szent hellyé vált, természetesen megjelent a Meru heggyel való azonosítás gondolata is.

A Meru hegy tehát idővel azonos lett a hinduk és buddhisták számára a Kailás heggyel, és minden olyan zarándok, aki lépteit Nyugat-Tibet szent hegye felé fordítja, meg van győződve, hogy a világ közepe felé tart

Ott elvégzik a híres körmenetet a világ tengelye körül, mely egyesíti a mennyet, a földet és a poklot, továbbá olyan életerőkkel teli hely, ahol lehetséges a szellemi átalakulás.


(Forrás:  http://www.tarrdaniel.com/documents/KulturalisAntropologia/kailash.html)






Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:


Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:


- A MELEGVIZEK - GYÓGYVIZEK BIRODALMA - A KÁRPÁT - MEDENCE:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 


- Peru - Cuzco - az Inka Sacsayhuaman erődje - emberkéz alkotta gigantikus csoda?:



Ica - a faragott kövek:








Szeretettel,

Gábor Kati


blog oldalam: 





Kapor - a természetes inzulin

$
0
0

Kapor - a természetes inzulin


A kapor (Anethum graveolns L.) közismert gyógy- és fűszernövény.

Eredetileg a Földközi-tenger vidékén termett, ahol még a mai napig is
előfordul vadon.

Európába és az akkori Pannóniába a római legionáriusok hozták be.




Mi található a kaporban?

A nyersen fogyasztott kapor értékes antioxidáns, kiváló C-vitamin-forrás.

A növény tartalmaz még:

A-vitamint, riboflavint, B1-, B2-, B3-, B6-, E-vitamint, valamint folsavat, pektint, kalciumot, vasat, rezet, magnéziumot, káliumot, foszfort, cinket és igen nagy
mennyiségű rostot.

Jelentős antimikrobás hatása van, amellyel hozzájárul az immunrendszer
fejlődéséhez.

Fogyasztása képes csökkenteni a megnövekedett koleszterinszintet, miközben kiváló rostforrás.

Magas káliumtartalma segít rendben tartani a vérnyomást, így rendszeres fogyasztása nagy segítség a szívinfarktus és az agyvérzés megelőzésénél.

A növény illóolajánakjellegzetes, semmivel össze nem téveszthető
illata van.




Összetevői:

d-karvon, d-limonen, alfa-fellandrén, fenilpropán anyagok.
A flavonoidok közül a kvercetin több glikozidját, apigenint, vicenint tartalmaz.

A karvon a tumorellenes és antioxidáns hatásáról híresült el.

A növényben körülbelül 0,5 százalék az illóolaj-tartalom, míg a
termésben 2,5-4. (A termésben zsírolaj és fehérje is található.)
Többszörösen telítetlen zsírsavakat - omega 3 és 6 - és egyszeresen
telített zsírsavat is tartalmaz (olajsav).
Hogy mennyi a növény illóolaj-tartalma, az a termőhelyétől és az
időjárási tényezőktől is függ.
A legtöbb aromaanyagot a virágzás után tartalmazza.
A termésből nyert illóolaj kis adagban izgató, nagy adagban nyugtató
hatású.

A gyökérzeten kívül a növény minden része fogyasztható!

A kapor szervezetre gyakorolt hatásai

Gyomorerősítő hatása közismert, de vizelethajtóként is számon tartjuk,
valamint nyugtató és antibakteriális hatása is van.

Magjának illóolaja az emésztőrendszert támadó baktériumok szaporodását gátolja, így segíta hasmenést okozó mikroorganizmusok elleni küzdelemben.

Baktériumellenes hatása igen erős, képes meggátolni a káros kórokozók
elszaporodását a belekben és szervezetünk más tájékain is.
Ebben a tekintetben a kapor vetekedik a ranglétrán a fokhagyma erős
baktériumölő tulajdonságaival.

A növény apiol tartalma izgatóan hat a paraszimpatikus idegrendszerre,
jelentős értágulatot okoz.
Férfiaknál a merevedési reflexet erősíti.
Ilyen hatás érhető el például néhány növényi szár rágógumiszerű
rágcsálása révén.

A kapor szívkoszorúér-tágító, ajánlható angina pectoris esetén,
csökkenti a magas vérnyomást, és jótékony hatású a szívizom
vérellátása szempontjából.

Elsőrendű étvágyfokozó, egyben szélhajtó is.

Használata bélféregűzőteák összetevőjeként is ismeretes.

A szájban megtelepedő baktériumok ellen is hatásos, friss leheletet
biztosít.

A húgyúti betegségeketleggyakrabban az E. coli baktérium okozza,
amelynek megtelepedését a kapor meggátolja, így jelentősen hozzájárul
a húgyutak egészségének a helyreállításához.

Fitoösztrogén hatása miatt a népgyógyászatban a renyhe menstruáció
megerősítésére alkalmazzák.
Várandósság alatt azonban éppen emiatt a hatása miatt nem ajánlott a szedése!




Vércukorszint-csökkentő hatás

A kapor e hatását a vanádiumnak köszönheti, mert szabályozza az
inzulin termelődését és megakadályozza a zsír elraktározódását.

Így az elfogyasztott szénhidrát nem raktározódik el, mint zsír, hanem
egyenesen az izomsejtekbe jut és energiává alakul át.

A vanádiumnak koleszterinszint-csökkentőhatása is van, de
előszeretettel alkalmazzák erős fogak, csontok, izmok növelésére.
Fogyasztásakor szálkásabb izomzathoz jutunk, de előírás szerint kell
alkalmazni, mert a vanádium túladagolása nem szerencsés.

A gyakorlat azt mutatja, hogy a kapor néhány hónap alatt jelentősen részt vesz a
vér cukorszintjének a csökkentésében.

A kapor fogyasztása egész évben szükséges

A kapor Európában május végétől október közepéig szedhető, ez idő
alatt rendszeresen fogyasztjuk mindenféle ételekhez, salátákhoz és
öntetként.

A friss kapor javasolt napi adagja körülbelül 8-10 dkg.
A téli időszakban nem jutunk friss kaporhoz, éppen ezért kézenfekvő a
szárított kaporkészítmény.

A kapor szárazanyagtartalma 7-8 százalék, tehát 10 dkg kapornak 7-8 g szárítmány felel meg.
Ez a mennyiség 10-12 db tabletta vagy kapszula.

A kapor a szárításra nagyon kényes dolog, mert az illóanyagok, amelyek
nagyon fontos összetevői a növénynek, már 50-60 fok körül
elpárolognak.
A szárított zöldségként kapható nem javasolható, mert
azt 75-90 fokon szárítják.

Európában már több országban készítenek 100
százalékos kaportablettát, amiben csak a tiszta kapor van,
kötőanyagmentesen.
Ez azért fontos, mert a kötőanyagok sokszor több kárt okoznak, mint hasznot.

Az egészségtudatos vásárlók ma már szinte minden táplálék
kiegészítőből a kötőanyagmenteset keresik.
Ma már Magyarországon is érdemes körülnézni és keresni a 100%-os kaportablettát a gyógynövény- és bioboltokban.
Aki a tablettát nem tudja lenyelni, az szétrághatja
vagy poríthatja, hiszen nincs benne más, csak a tiszta kapor.


Forrás:
  







Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése - fizikai és lelki gyógyulás: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Így készíts hófehér karácsonyfadíszt szódabikarbónából: 

- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:

- KORALLOK - SZIVACSOK:

- MEDÚZÁK - TENGERIUBORKÁK - POLIPOK:

- PIÓCÁK:

- SZÁJTÁTÓHALAK VAGY KÖRSZÁJÚAK:


- CSIKÓHALAK:


- A TEKNŐSÖK:

- A Galápagos-szigeteki óriás teknősök és iguánák:

- A KOLIBRIFÉLÉK:


- Mángold - a majdnem spenót:



- BODZA:







- A SZIKOMORFA - Fügefa:


- MINDENTUDÓ A KENDERRŐL - A kendermunka - a kender gyógyító ereje:



- Ilus néni receptes füzete I.:

- 12 növény - ami azt a szervet gyógyítja - amelyikre hasonlít:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/12/12-noveny-ami-azt-szervet-gyogyitja.html

- A vérehulló fecskefű jótékony hatásai - gyógynövény:





Szeretettel,

Gábor Kati


blog oldalam: 




SZEGFŰSZEG - FAHÉJ

$
0
0

SZEGFŰSZEG - FAHÉJ




A 18. századig csak őshazájában, a Maluku-szigeteken termett, és halálbüntetés járt annak, aki ki akarta csempészni. 

Manapság főleg a trópusi Afrikában, Zanzibáron és Madagaszkáron termesztik. 

Kínában és Perzsiában potenciafokozó afrodiziákumnaktartották a szegfűszeget.

A szegfűszegben jelentős mennyiségben található fehérje, vas, szénhidrát, kálcium, foszfor, kálium és nátrium.

Ezenkívül gazdag A- és C vitaminban, de mangánt és étkezési rostokat is tartalmaz.

Fűszerként és gyógyászati célokra egyaránt a fa szárított bimbóját hasznosítjuk. 

Illóolajtartalma igen magas (15-20%); fő összetevője az antibakteriális és tartósító hatású eugenol.

A gyógyászatban főként csíraölőként és érzéstelenítőként használják.

Már egy csepp is hatékonyan csillapítja a fogfájást, tisztítja sebeinket és nyugtatja a viszkető rovarcsípést.




A szegfűszeg rágcsálása, illetve a főzetével történő gargalizálás fertőtleníti a torkotés a mandulákat, ezért torok-, illetve mandulagyulladás kezelésére, a fellépő fájdalom csillapítására kúraszerű használata ajánlott. segít az emésztőrendszer sima izmainak megnyugtatásában,  igazolva ősrégi használatát az emésztés elősegítésére.

Élénkít, az anyagcserét fokozza, ezért a pajzsmirigy alulműködésében szenvedők számára ajánlott.

Fokozza az étvágyat, erősíti a gyomrot, a gyomorsavszintet emeli.

Gyomorhurut, kóros étvágytalanság, esetleg fertőzés esetén fogyasszunk főzetéből napi két bögrével.

Zsíroldó, a testsúly csökkentésére alkalmas, ha kiküszöböljük étvágygerjesztő hatását.

Az emésztőrendszer egész területén megszünteti az erjedéseket, ezzel együtt a puffadást is.

A vékonybélben fokozza az átalakító folyamatokat, az emésztőnedvek termelését.

Az epetermelést intenzívvé teszi, az epe hatékonyságát fokozza.




A szegfűszeg elpusztítja a bélparazitákat.

A hasmenés, a bélférgek és más emésztési betegségek kezelésében való hagyományos használatát támogató közlemények egyike szerint "gombák és baktériumok ellen széles körű antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik".

Légcső-, hörgő-, illetve a tüdőhurutos megbetegedéseinél, kiváltképpen a felszakadni nem akaró, köhögéssel járó, masszív hurutok feloldására a főzetének gőzével történő inhalálás, illetve a főzet fogyasztása, valamint az illóolaj aromájának, vagy a szegfűszeg füstjének belégzése igen hatékony és a köhögési rohamokat is csillapítja.

Forralt borban fogyasztva kiűzi a hideget a testből, meghűlésre kiváló.

Nyugtató hatása egyrészt annak köszönhető, hogy megszünteti az idegrendszert irritáló mérgeket, másrészt átható, erős aromája szinte lezsibbasztja a frusztrált, hajszolt idegeket.

Látványosan nyugtatja a vegetatív idegrendszer feszültségét, így a zsigerek simaizmainak görcseit oldja. 
A szervezet vizeit az átalakító folyamatok révén, a mérgek kihevítésével tisztítja, így a lehűlt, hurutos, zsíros veséket is megtisztítja, melegíti.

A nyirokrendszer megtisztításában is e módon segít, ezáltal javul a szervezet ellenálló képessége.

Alkalmas a nyirokrendszer súlyosabb betegségeinek kezelésére is.



  
Köhögésre - szegfűszeg és olíva

Nem csupán az antiszeptikus szopogató tabletták lehetnek hatásosak köhögés esetén. Próbáld ki aszegfűszegolajat! 
Nyálkahártya-gyulladások, illetveköhögés kezelésére 5-10%-os szegfűszegolajat érdemes valamilyen alapolajjal - például olívával - hígítani. 
Gargarizálj ezzel az oldattal napjában többször is, erős fertőtlenítő hatása miatt gyorsan megszünteti a panaszaidat.


Fogfájásra

Ha hétvégén tör rád a kínzó fogfájás, és nem tudsz orvoshoz menni, hasznos lehet némi házi segítség. 
Vegyél a szádba pár szem szegfűszeget, majd hagyd kicsit felpuhulni őket, és rágd össze. 
Ezt követően az apró fűszerdarabokat tartsd a fájós fogadon körülbelül 20 percig. 
Az antibakteriális és fájdalomcsillapító hatású illóolaj gyors segítség lesz a problémádra.


Szájszag ellen

A kellemetlen szájszagért legtöbbször a fogakon és nyelven megtelepedő baktériumok felelősek, de előfordulhat, hogy valamilyen gyomorpanasz okozza a bajt. 
Akárhogy is, a szegfűszeg gyors megoldást nyújt a problémádra. Vegyél a szádba két szemet, óvatosan rágcsáld el, forgasd meg. 
Antibakteriális hatása miatt csökkenti a kórokozók számát, ugyanakkor kellemes aromájával felfrissíti a leheletet.


Cukorbetegség ellen is?

A beltsville-i USDA élelmezéstudományi laboratóriumban végzett vizsgálatok szerint a szegfűszegnek komoly szerepe lehet a kettes típusú cukorbetegség megelőzésében. 

Naponta körülbelül két teáskanálnyi szegfűszeg fogyasztása csökkenti a vér triglicerid-, glükóz- és koleszterinszintjét, serkenti az inzulintermelést a szervezetben. 
Ezáltal csökkenti a betegség kialakulásának valószínűségét.


Tisztító fogyás

Csupán két összetevő szükséges ahhoz, hogy megszabaduljunk a parazitáktól és a fölösleges testsúlytól.

Daráljunk apróra 100 gramm lenmagot és 10 gramm szegfűszeget, keverjük össze, és tegyük egy légmentesen záródó dobozba.
Reggel együnk meg belőle két evőkanállal, majd igyunk rá legalább két nagy pohár vizet.
Második nap szüneteltessük a kúrát, majd harmadik nap újra folytassuk.
Ebben a ritmusban egy hónapig fogyaszthatjuk a keveréket.




Különleges zsályarecept

500 gramm mézhez add egy citrom levét és reszelt héját, 15 gramm zsályalevelet, 1 fahéjrudat és 5 szegfűszeget.
Az így elkészített gazdag mézet kenyérre is kenheted, de teában is finom.


Szegfűszeg - fahéj

Néha mindegyikünkkel megesik, hogy kellemetlen a leheletünk!
Nem kell ilyenkor megvenni a méregdrága szájvizet, van helyette egyszerűbb, természetes megoldás is.

Szegfűszeg és fahéj minden háztartásban van!

Rágcsáljuk vagy forrázzuk le vízzel és öblögessünk vele!  :-)




A sütőtök fűszerei

Attól függően, hogy milyen típusú ételt készítünk belőle többféle képen ízesíthetjük.
Sütemények, tészták esetében a
fahéj, szegfűszeg,gyömbér, szerecsendió keveréke,
a vanília, a narancshéj és lé
kitűnő választások.


Karmelitacseppek

3 maroknyi citromfüvet 10 napig áztass 1 liter 40 százalékos tiszta szeszben, amelybe 3 teáskanál angyalfűgyökeret és egy szelet citromot is tettél. 
Szűrd le, 3-3 db fahéjjal és szegfűszeggelízesítve még 48 órán keresztül érleld, majd ismét szűrd le, és hűvös, sötét helyen tárold. 
Naponta 3 alkalommal 20-25 cseppet fogyassz belőle; külsőleg masszírozásra használd.


(Forrás: Athenaeum Kiadó Kis kolostori patika című könyve)




FAHÉJ - a sokoldalú gyógynövény


A fahéjról legtöbbünknek a nagyi kedvenc fahéjas-almás sütije vagy a karácsonyi ünnepi hangulat jut eszébe.

A csodás fahéj azonban nemcsak egyszerű fűszer, hanem igazi gyógyelixír, ami számos problémánkat képes orvosolni: 

vírus- és baktériumölő, 
gyógyítja az emésztési zavarokat, 
segít a cellulitisz eltüntetésében, 
szabályozza a vércukorszintet, 
és még öregedésgátló hatása is van.

Igazolták, hogy 2 g/nap fahéj jelentősen csökkenti a vércukorszintet és a vérnyomást.




Sokoldalú gyógynövény

A fahéj egyike a legrégebb óta használt gyógy- és fűszernövényeknek, gyógyhatásait már az ókori népek is ismerték: az egyiptomiak balzsamokat készítettek belőle, és széles körben használták füstölőszerként, afrodiziákumként is. 

Régóta ismerjük 

emésztésjavító, 
hangulatfokozó, 
és antioxidáns hatását, 
ám csak manapság derült fény arra, hogy képes csökkenteni a káros LDL koleszterinszintet, 
és a vércukorszintet egyaránt.



A fahéj: 
elsőrangú a cukoranyagcsere szabályozásában

A fahéj egyszerre többféleképpen is hat a vércukorszintre, így képes akár hússzorosára is növelni a cukoranyagcsere folyamatát.

Egyrészt lassítja az emésztés során a gyomor ürülését, ezáltal megelőzi a vércukorszint ingadozását, ami gyakran további táplálékfelvételre ösztönözne.

Másrészt növeli az inzulin és az antioxidánsok hatékonyságát.

Amerikai kutatók lehetségesnek tartják, hogy esetleg inzulinhelyettesítőként is alkalmazható lesz a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében. 



Késlelteti az öregedést

A fahéj magas fenoltartalma révén hatékonyan gátolja a cukormolekulák más molekulákkal való összekapcsolódását, amely folyamat egyébként a szövetek károsodásához és öregedéséhez vezet.

A fahéj, más fenoltartalmú fűszerekhez hasonlóan hatékonyan csökkenti a magas vércukorszint által okozott szövetkárosodásokat és gyulladásokat, illetve képes megelőzni a szívbetegségeket és az idő előtti öregedést.

  
Emésztési zavarokra régóta használják

Mivel a fahéj egyúttal görcsoldó és emésztésjavító hatású is, hatékonyan csökkenti a felfúvódást, a bélgörcsöket, a hányingert és a gyomorpanaszokat.

Fertőtlenítő, antioxidáns hatóanyagai révén kiválóan alkalmazható a gyomor-bél csatorna fertőzései és légúti megbetegedések ellen egyaránt.
Szent Hildegard is gyakran használta megfázás, nátha kezelésére a 12. században.

Gondűző aroma

Meleg, fűszeres, édeskés aromája révén kedvelt alkotóeleme bizonyos ételeknek, süteményeknek, édes kásáknak és melegítő italoknak is (forralt bor, puncs, tea stb.).

 Hideg, borús téli napokon különösen jól esik egy kis fahéjolajat párologtatni aromalámpában: nemcsak a baktériumokat űzi el, hanem egyúttal jókedvre is hangol. 

Kiválóan illik a többi, hasonlóan édes és fűszeres karakterű aromához: a narancshoz, citromhoz, szegfűszeghez, ylang-ylanghoz, jázminhoz, szantálfához.


Használata masszázsolajokban

Feszültségoldó, pezsdítő tulajdonsága miatt remek afrodiziákum is, belsőleg ételekben, italokban és külsőleg masszázsolajokban is használható. 

A fahéjolajjal azonban nagyon csínján kell bánni, ha külsőleg alkalmazzuk: 10 ml bázisolajhoz legfeljebb 1-2 cseppet adjunk, mert nagyobb dózisban csípő, maró hatású.

 A fahéjas krém és masszázsolajok nagyon hatékonyak a narancsbőr kezelésében, ám a házilag e célra készített masszázsolaj esetében is érdemes betartani a fenti tanácsot.


Hogyan használható még?

Ha ki akarjuk használni a fahéj jótékony hatásait, használjuk bátran ételeink, italaink fűszerezéséhez: 
a fahéj remekül illik mindenféle édes gabonakásához (a tejberizshez hasonlóan), süteményekhez és turmixokhoz, gyümölcslevesekhez, fűszeres édes teákhoz, kakaó, kávé és forró csokoládé ízesítésére. 

A nyersen fogyasztott gyümölcsöket is megszórhatjuk fahéjjal, nemcsak finom, de remek erjedésgátló is, így elkerülhetjük a puffadást, savasodást.
  



Gondolta volna, hogy a fahéjas méz ennyi mindenre képes?

A mézet keverje össze törött fahéjjal, és lekvár helyett ezt kenje a
kenyérre!

Fogyassza rendszeresen!


Csökkenti a koleszterinszintet, és véd az infarktus ellen.

Akik már átestek infarktuson, és rendszeresen fogyasztják ezt a a keveréket, nagy az esélyük arra, hogy következő roham nem, vagy csak később következik be.

Ezen kívül könnyíti a légzést és erősíti a szív munkáját. 
Amerikában és Kanadában ezzel gyógyítják azokat a betegeket, akiknek koruk miatt ereik már nem annyira rugalmasak. 

A méz és a fahéj visszaadja az erek rugalmasságát.

Artritisz:

Az ízületi kopásban szenvedő betegek reggel, délben és este egy pohár meleg vízbe tegyenek két kanál mézet és egy kanál törött fahéjat.

A krónikus artritisztől is megszabadulhatnak, ha rendszeresen
fogyasztják. 

A copenhaveni egyetemen végzett felmérés szerint 200 beteg közül az ital fogyasztása után 73 beteg teljesen megszabadult a fájdalomtól, és azok, akik nem tudtak járni, fájdalom nélkül közlekedtek.



Hólyagfertőzés:

Egy pohár langyos vízbe tegyen két kanál mézet és egy kanál törött fahéjat.
Megszünteti a húgyhólyag és a húgyutak fertőzését.

Fogfájás:

Öt kanál mézet keverjen össze egy kanál törött fahéjjal, naponta
háromszor tegyen a masszából a fájós fogra. A fájdalom elmúlik.

Koleszterinszint:

Két kanál mézet és három teáskanál törött fahéjat keverjen össze 2 dl forró vízzel. 
Két órán belül 10 százalékkal csökkenti a
koleszterinszintet. 

Ha naponta háromszor alkalmazza, a krónikus magas koleszterinszint lecsökken.
Ha naponta fogyaszt mézet, megakadályozza a koleszterinszint emelkedését.


Megfázás:

Ha gyakran megfázik, három napon keresztül naponta háromszor egyen egy kanál mézet és negyed kanál törött fahéjat. 
Gyógyítja a megfázást, a krónikus köhögést és megtisztítja a légcsövet.

Gyomorpanaszok:

A méz és a törött fahéj keveréke gyógyítja a gyomorfájdalmat és
megakadályozza a gyomorfekély kialakulását.

Az immunrendszer erősítése:

A méz és a fahéj rendszeres fogyasztása erősíti az immunrendszert, védi a szervezetet a vírusok, baktériumok ellen.

A mézben nagyon sok vitamin és vas van. 

Rendszeres használata erősíti a fehér vérsejteket a baktériumokkal és a vírusokkal folytatott harcban.



Nehéz gyomor:

Egy kanál fahéj 2 kanál mézzel keverve megakadályozza a gyomorsav túlzott termelődését.

Nátha:

Spanyol tudósok rájöttek, hogy a méz olyan természetes anyagokat
tartalmaz, amelyek megölik a nátha baktériumtörzseit.

Pattanás:

Három kanál mézet és egy kanál fahéjat keverjen össze. 
Lefekvés előtt kenje be vele a pattanásokat, majd mossa le meleg vízzel. 
Ha naponta elvégzi ezt a műveletet, egy héten belül eltűnnek a pattanások.


Bőrfertőzés:

A méz-fahéj páros gyógyítja az ekcémát, az övsömört és a bőrfertőzés minden formáját.

Fogyás:

Reggel éhgyomorra fél órával a reggeli előtt, este pedig lefekvés
előtt igyon meg egy mézes fahéjas italt. 

Rendszeres fogyasztása
csökkenti a súlyt a rendkívül kövérek esetében is!

Még akkor is
megakadályozza a zsír lerakódását, ha nagyon zsíros ételeket fogyaszt.


Krónikus fáradtság:

A testi erőt legjobban, a mézben lévő cukor regenerálja. 
A mézet és fahéjat fogyasztó idős emberek erősebbek és mozgékonyabbak. 

Ha délután három óra körül fogyasztunk el ilyen italt, egy héten belül helyreáll a szervezet vitalitása.

Használja Ön is ezt a természetes egészséget kínáló megoldást, a
mézet és a fahéjat!


(Forrás: Egészségegyetem/Harmonet)


A méz és a fahéj...



...szinte minden betegségre jó. 

 
Itt az a 8 ok amiért érdemes fogyasztani őket

Az igazság az, hogy a fahéj és méz már évszázadok óta használatos betegségmegelőzésre, de hatékonysága nagymértékben függ attól, hogy milyen életmóddal, fizikai tevékenységgel és élelmiszer-fogyasztással párosul.

Hagyományos Gyógyítás:

A méz és a fahéj előnyei

1. Természetes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A sebre öntve megakadályozza a fertőzést, és elősegíti a gyógyulást. A méz és a fahéj rendszeres fogyasztása, általános egészséges táplálkozással és mérsékelt aktivitási szinttel kombinálva, megelőzi a szívbetegségeket és kitisztítja az eltömődött artériákat.

2. A méz és fahéj langyos vízben való fogyasztása kitisztítja a húgyhólyagot, valamint megszünteti a hugyúti fertőzéseket.

3. Rendszeres fogyasztása csökkentheti, és bizonyos esetekben teljesen gyógyítja az ízületi fájdalmakat.

4. Ez az ital erősíti az immunrendszert is, segít megfázás, vírusos fertőzések esetén.

5. A méz és a fahéj keverékét rákenve a fertőzött, gyulladt ínyre, csökkenti a fájdalmat és az ínyvérzést, valamint lassítja a fertőzés továbbterjedését.

6. Együtt fogyasztva, a méz és a fahéj megkönnyíti az emésztést, segít megakadályozni a felfúvódást, gázosodást.

7. A méz és fahéj együtt fogyasztva rengeteg energiát ad, így az emberek magasabb szellemi éberségi- és fizikai aktivitás szintet érnek el.

8. A méz és a fahéj nagyon hatásos fogyás- elősegítő

A lehető legjobb hatékonyság eléréséhez:

A fahéj és a méz külön-külön is hatékonyak, együttesen aztán maximálisan fellendítően hatnak az egészségre. 
Azonban a modern világ gyógyszeripartól való függősége ne tévesszen meg senkit, az az állítás, hogy a gyógyszerek képesek gyógyulást elérni függetlenül az életmódtól, nem igaz. 
Lassan nyilvánvalóvá válik, hogy a gyógyszeripar a maga “csodaszer”eivel, egy tünet megszüntetésével, a mellékhatások során egy sor új tünetet hoznak létre.

A méz és a fahéj teljes gyógyhatását egy egészséges életmód részeként fejtheti ki.









Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése - fizikai és lelki gyógyulás: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Így készíts hófehér karácsonyfadíszt szódabikarbónából: 

- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:

- KORALLOK - SZIVACSOK:

- MEDÚZÁK - TENGERIUBORKÁK - POLIPOK:

- PIÓCÁK:

- SZÁJTÁTÓHALAK VAGY KÖRSZÁJÚAK:


- CSIKÓHALAK:


- A TEKNŐSÖK:

- A Galápagos-szigeteki óriás teknősök és iguánák:

- A KOLIBRIFÉLÉK:


- Mángold - a majdnem spenót:



- BODZA:







- A SZIKOMORFA - Fügefa:


- MINDENTUDÓ A KENDERRŐL - A kendermunka - a kender gyógyító ereje:



- Ilus néni receptes füzete I.:

- 12 növény - ami azt a szervet gyógyítja - amelyikre hasonlít:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/12/12-noveny-ami-azt-szervet-gyogyitja.html

- A vérehulló fecskefű jótékony hatásai - gyógynövény:





Szeretettel,

Gábor Kati


blog oldalam: 








CSERESZNYE

$
0
0

CSERESZNYE




Latin név: Cerasus avium.

Cseresznye, az istenek eledele.

Tavasszal felveszik legszebb ruhájukat.




Rovarbeporzású.

A méhek és egyéb rovarok is örömmel dongják körül illatos, gyönyörű virágait.




A nyár első gyümölcsének nevezik a cseresznyét, ami szép is, ízletes is, így nem csoda, hogy az ókorban az istenek eledelének tartották.
Május végén, június elején a korai fajták már beérnek.
Frissen a legjobb, de lefagyaszthatjuk, főzhetünk lekvárt, vagy készíthetünk belőle kompótot.

Középhegységi gyertyános-tölgyeseinkben vadon is él.

A rózsafélék családjába tartozó közismert fa.
Sok, érési időben, méretben, színben és ízben eltérő változata létezik.
Rokonánál, a meggynél, húsa keményebb, édesebb.
Frissen, befőttként, süteményekben fogyasztjuk, jó pálinkaalapanyag.
Számos változatát mint kedvelt gyümölcsfát termesztik.

A cseresznyében egy sor olyan természetes csodaszer van, amely nagyban hozzájárul ahhoz, hogy egészségesek maradjunk.




Erős antioxidáns-tartalma miatt az egyik legkitűnőbb nyári gyümölcs, amely megakadályozza a belső gyulladásokat, védi a gyomor nyálkahártyáját, így a káros baktériumok bejutásától is óv, emellett pedig segíti a melatonin nevű hormon termelődését, amely nagyon fontos szerepet játszik az elalvásban, így aki naponta 400 grammnyi friss cseresznyét megeszik, biztosan pihentető, nyugodt éjszakákra számíthat.




Ha bekapkodtuk a szemeket, a szárát vétek eldobni, ugyanis megszárítva hatásos hashajtó teát készíthetünk, ami még mintegy 10 féle betegségre is nagyszerű. Ilyen például a reuma, a hólyaggyulladás, a makacs köhögés, vagy éppenséggel a narancsbőr, ami a hölgyek életét keserítheti meg, főként ebben a hónapokban, mikor bikini szezon van.

Sötét helyen szárítsuk meg a cseresznyeszárakat, tároljuk tasakokban, hűvös, száraz helyen.




A teát egyszerű elkészíteni:

fél liter, fövésben lévő vízbe tegyünk bele két kiskanál szárított szárat, hagyjuk 5 percig főni, majd szűrjük le, és meghűlés esetén kortyolgassuk el forrón, naponta akár 3 alkalommal is.

Enyhíti a köhögést, de jót tesz azoknak is, akiknek fáj a hasuk, a derekuk, vagy épp a veséjük gyengélkedik, vagy akiknek húgyúti fertőzésük van, nekik is jót tesz a gyógyital.


Az orvosok is kifejezetten ajánlják a cseresznyeszárából készült tea fogyasztását a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, de akiknek az emésztésükkel van gond, azok is alkalmazhatják.
Természetesen a fogyókúrázóknak sem tilos a főzet rendszeres fogyasztása, hiszen amellett, hogy segít megszabadulni a zsírpárnáktól, hatásosan méregtelenít is.

Ahhoz, hogy kevesebbet mutasson a mérleg nyelve, két héten keresztül naponta igyunk meg körülbelül egy liternyi cseresznyeszár teát.
Ezután tartsunk egy hét szünetet, utána ismét következhet egy két hétig tartó ivókúra.

Az egy liter forró vízbe 6-7 kiskanál szárat kell felhasználni, ezt 4 percig kell főzni.
Langyosan igyuk a teát, főétkezések közben, egész nap.

Meleg főzetben áztathatjuk reumás testrészeinket is, egy hétig rendszeresen alkalmazva a kezelést, hamarosan enyhülést tapasztalhatunk.

A terméskocsányfelhasználása újabban igen nagy jelentőségre tett szert, mint szívműködést serkentő gyógyszer-alapanyag.




Megvan a magas vérnyomás elleni csodaszer: a cseresznye!

A magas vérnyomással kapcsolatban érdekes elméletet igazoltak a kutatások:

ha cseresznyét fogyasztunk, az ugyanolyan hatásos lehet, mintha gyógyszert szednénk a vérnyomásunkra.

Azért lehet ilyen jótékony hatással a cseresznye a vérnyomásunkra, mert fenolsavban gazdag, ami egy természetes antioxidáns.

Leveléből vizelethajtó, hasmenés elleni tea készíthető.




A cseresznyeszárfőzetét vizelethajtóként, különösen vesekőképződésre hajlamos betegeknél, illetve más gyógynövényekkel társítva húgyhólyaghurut és vesemedence-gyulladás ellen alkalmazzák.

A növények gyógyhatásai – cseresznye és cseresznyefa

Cseresznye

Termése (maga a cseresznye) méregteleníti a szervezetet.
Vékony ága (tea) bőrtisztító, jó a korpás fejbőrre (külsőleg).
Kérge (tea) az alsó végtagokon a visszerekre.

A cseresznyefáról levágott 60-70 cm hosszú ágat törjük össze, és tegyük 3 L vízbe. 1-2 dl vízzel többet önthetünk hozzá, a párolgás miatt.
Forrástól számítva főzzük fél óra hosszat lassú tűzön.
Ha kész, és kihűlt, mézzel édesíthetjük.
Kortyolgassuk minél lassabban.
A kúra 10 napig tart. 3 dl igyunk belőle naponta.

A kérgével ugyanaz az eljárás, mint az ággal.

Fontos:

A receptek nem helyettesítenek orvosi kezelést. Mindenkire máshogyan hatnak. 
Meg kell figyelni, hogy jót tesz-e az elkészített tea. Ha igen, akkor folytassuk a kúrát.

(Diktálta: Krizantén)




A cseresznye

- kiváló vértisztító
- a bőrünkre is jótékony hatással van
- helyreállítja a hormonok egyensúlyát a szervezetben
- magas az ásványianyag tartalma - lúgosító hatású
- magas a c vitamin tartalma - fiatalít
- fogyókúrázóknak ajánlott - kiváló vízhajtó
- a szív és érrendszer támogatója




Ha nem terem a kertben …

Ha nincs kertünk, vagy van kertünk, de fánk nincs, akkor a piacra kell mennünk a csemegéért: mivel nem utóérő, viszont hamar megromlik, figyelmesen vizsgáljuk meg a gyümölcsöt!
Érett, ép, foltmentes, kemény és fényes héjú legyen, szárral együtt vegyük, mert úgy lassabban romlik, frissességét a szár élénkzöld színén láthatjuk. 
Maximum egy hétig áll el hűtőszekrényben, mosatlanul és kiterítve.
Figyeljünk rá, hogy ne nyomódjanak egymáshoz a szemek!
Ha nagyobb mennyiséget vásárolunk, fagyasszuk le, így vitaminjai megmaradnak. Fagyasztás előtt érdemes kimagozni.




A cseresznye főzéssel is tartósítható.
Így is sok értékes növényi rostot tartalmaz, de főzés után a vitaminoknak már csak töredékét találjuk meg benne.
Befőttnek, édességnek csakis leszárazva, kimagozva használjuk fel.

Mire jó?

A cseresznye 78−82 százaléka víz, a római katonák ezért oltották vele eredményesen szomjukat.
A természetgyógyászat a vesetisztító, vértisztító gyümölcsök közé sorolja, tisztító hatása révén bőrújító is, jó a pattanások ellen.
Csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért az ízületi megbetegedések, például a köszvény megelőzésében is bizonyított hatása.
A reumát is enyhíti, és segít a cukorbetegségben szenvedőknek.
Enyhe hashajtó hatása van, ezért szorulással küszködőknek is ajánlott a fogyasztása.
Szárából tisztító, vízhajtó, méregtelenítő hatású teát készíthetünk.




Sok ásványi anyag és vitamin van benne

Átlagos energiaértéke 100 grammban 70 kcal (295 kJ).
Alacsony a zsír- és a fehérjetartalma, viszont sok szénhidrátot és növényi rostot tartalmaz.
A vitaminok közül az A, a B1, a B2, a B6 és a C található meg benne jelentős mennyiségben.
Vitamintartalmánál fogva erősíti az immunrendszert, gátolja a daganatos elváltozások, szív- és érrendszeri problémák kialakulását.
Sok ásványi anyagot és nyomelemet vehetünk magunkhoz a cseresznyével: folsavat, foszfort, kalciumot, káliumot, nátriumot, kobaltot és kiemelkedően sok vasat.
Valamint pantoténsavat, niacint, biotint és riboflavint is.
Fogyasztása segíti a fogak és csontok fejlődését, ezért gyerekeknek kifejezetten ajánlott, káliumtartalma a zavartalan izomműködésért, a normál vérnyomásért, a megfelelő szívritmusért felelős, valamint segít a sejtanyagcserében is.




A cseresznyében igen sok a melatonin.

Kutatások szerint a szívrohamot szenvedett embereknek alacsony a melatonin szintjük, tehát feltételezhető, hogy a cseresznye fogyasztása segít a szívroham megelőzésében.
A melatonin antioxidáns hatású, és az immunrendszer számára is fontos anyag.
A bogyós gyümölcsökben általában található antocián (egy növényi festék), mely erősíti és rugalmassá teszi az érfalat, gátolva az érelmeszesedés kialakulását.
A legújabb kutatások szerint serkenti a kötőszövet újraképződését, elősegíti a fehérjéből alkotott kollagénrostok összekapcsolódását, enyhíti az ízületi gyulladásban szenvedők problémáit és hatékony antioxidáns.
A cseresznyének gyulladást gátló, fájdalomcsillapító hatása is van, és a nátha kezelését is kiegészíti.
S természetesen minél érettebb a cseresznye, annál édesebb, tehát gyümölcscukor-tartalma annál magasabb.

A cseresznye gazdag bioflavonoidokban, melyek semlegesítik a sejtkárosító szabadgyököket, és elbontják a kötőszövetet károsító enzimeket – ez utóbbiak a bőr petyhüdtségét és öregedését gyorsítják.
E tisztító és vízhajtó hatású gyümölcs segít elszállítani a vérben lévő nem kívánatos anyagokat, növeli az energiaszintet, lúgosítja a szervezetet, segít a savbázis egyensúlyának helyreállításában, de a makacs székrekedésben is jótékony hatású.
A cseresznye szára nyálkaoldó, vizelethajtó és fogyasztó teakeverékek fontos alkotórésze.
A cseresznyét karcsúsítógyümölcsnek is hívjuk, mivel már a bélben képes semlegesíteni a zsírokat, így azok nem tudnak bejutni a vérbe.




Salátától a pálinkáig

Cseresznyéből sokféle ínyencséget készíthetünk.
A friss gyümölcs fogyasztása kézenfekvő, emellett gyümölcssaláta alkotórésze lehet, tésztaféléket tölthetünk vagy süteményeket ízesíthetünk vele, kompót készíthető belőle, befőttként vagy lekvárként tartósíthatjuk, de finom csemege a kandírozott cseresznye, mag nélkül aszalva a mazsolát is helyettesíti.
Cukorban sűrűre főzve az arab világban közismert csemege.

Az italokat tekintve gyümölcsléként, szörpként, alkoholos likőrként, koktélok alkotóelemeként használhatjuk fel.
A fekete fajtákból gyümölcsbort készíthetünk.
Az EU-ban védett magyar termék az egri cseresznyepálinka.
Francia különlegesség, hogy az erjedő cseresznyéhez hozzáadják az összetört magok egy részét, így a pálinka a mandulához hasonlatos mellékízt kap.
Magja nyersen enyhén mérgező, de olajként (a magot összetörve, vizesítve és desztillálva) keserű mandulaolaj helyett használható egyéb ételek elkészítésénél. 

Leveleit fehérborba áztatva különleges aperitif készíthető belőle.

Szép erezésű, vöröses fája és gyökere kemény, értékes bútoralapanyag. Intarziák, bútordíszek, hangszerek alapanyagául szolgál, a biedermeier korában vált kedveltté.

Ha a cseresznyefa kérgesérül, gyantát ereszt, amit filckalapok keményítésére használtak.
Borban feloldva pedig köhögés ellen kortyolták.

A cseresznyemagokatlenvászonba téve, és kályhán melegítve melegítőpárnának használható, pl. babáknak pocakfájásra.




Mire figyeljünk?

A csonthéjas termésekre jellemző keserű glükozidok, a prunazin és az amygdalin a cseresznyében is megtalálhatók, feltehetően a belső a magot védik.
A benne lévő amygdalin és az azt ciánsavvá alakítani képes enzim nem érintkezhet egymással, hiszen ez a növény számára is mérgező volna.
Ha viszont valaki ráharap a magra, az kémiai reakciót beindítva mérget szabadít fel.
A cianoglükoziddá alakult anyagok kis mennyiségben fokozzák a légzést és az emésztést, sőt még rákellenes hatást is tulajdonítanak nekik.
Nagy mennyiségben azonban mérgezők.
A gyümölcshúsban azonban csak nyomokban található meg.
Az amygdalinból víz és az emberi emésztőrendszerben található gyenge savak és emésztőenzimek jelenlétében is mérgező ciánsav képződik.

Sok friss cseresznye elfogyasztása után ne igyunk vizet!
A gyümölcs héján lévő élesztőgombákat a tömény gyomorsav pusztítja el, de ha a felhígított emésztőnedvek nem elég erősek, akkor az élesztőgombák erjesztő hatása miatt puffadás, gyomorfájás alakulhat ki.

Vigyázat! A nyírfa és az égerfa pollenjére érzékenyeknél keresztallergiás tüneteket produkálhat.




Cseresznyeleves nagykorúaknak

Hozzávalók:

50 dkg cseresznye, 1,5 dl száraz vörösbor, 1,5 dl tejszín, 1 evőkanál tk. liszt, fél citrom leve, egy darabka bio citromhéj, kis darabka fahéj, szegfűszeg, méz, csipet só

Elkészítés:

A gyümölcsöt megmossuk, leszárazzuk, kimagozzuk. A sót, a citromhéjat, a fahéjat és a szegfűszeget 5 dl vízbe szórjuk, 5 percig forraljuk, leszűrjük, és a levet visszaöntjük a lábosba. A lisztből és a tejszínből habarást készítünk. A cseresznyét a fűszerezett lébe tesszük, és hozzáöntjük a citrom kicsavart levét. Annyi mézzel ízesítjük, hogy kellemesen pikáns maradjon. Felforraljuk, és még 5 percig főzzük. Hozzáadjuk a tejszínes habarást, megint öt percig forraljuk, végül a bort is beleöntjük, és levesszük a tűzről. Kihűlve tálaljuk.




Sült hús cseresznyés vöröskáposztával

Hozzávalók:

4 szelet sertéshús, 35 dkg cseresznye, 1 fej vöröskáposzta, 1 dl száraz bor, 3 darab savanykás alma, 2 fej hagyma, citromlé, babérlevél, olívaolaj, borókabogyó, só, őrölt feketebors, ecet, méz

Elkészítés:

Az almát és a káposztát csíkokra vágjuk, összedolgozzuk, és meglocsoljuk citromlével. A kockára vágott hagymát pici olajon megpároljuk, hozzákeverjük a káposztás almát. Ehhez adjuk a bort, a babérlevelet, a borókabogyót, a sót, a borsot, és körülbelül egy órán át az egészet lassú tűzön pároljuk. Az utolsó pár percben hozzáadjuk a cseresznyét, végül a mézet és az ecetet. Eközben a sertésszeleteket sóval, borssal megsütjük. Főtt burgonyával tálaljuk.

Van kedved játszani?

Sokaknak okoz bizony fejtörést, hogy a gyönyörű cseresznye héja megreped, s ha valaki például ezzel kereskedik, máris aggódhat amiatt, hogy adjon túl a megcsattant héjú piros gyümölcsön.
Pedig valójában attól a cseresznyének még nincsen semmi baja.
Máshol kell keresni a megoldás kulcsát.
Ahhoz, hogy számodra se maradjon ez rejtély, végezzünk el együtt egy kísérletet!

Amikre szükséged lesz hozzá:

cukor
2 befőttesüveg
cseresznye
víz

Oldj fel egy üveg meleg vízben néhány evőkanál cukrot, majd várj addig, amíg lehűl.
Amikor már hideg az így kapott cukros víz, tégy bele egy szem cseresznyét, egy másik szemet pedig egy üveg tiszta vízbe.

A cukros vízben a cseresznye pár óra alatt összezsugorodik és ráncos lesz, míg a másiknak a héja egyre feszesebbé válik, végül pedig megreped.
A cukros víz, akárcsak más vizes oldatok, hajlamos a felhígulásra, ami azt jelenti, hogy kivonja a vizet a cseresznyehéj pórusain keresztül.
A vízhiány következtében a gyümölcs összezsugorodik, akárcsak egy leeresztett luftballon.

A sima víz esetében fordítva történik minden.
Mivel itt a cseresznye az, amiben cukor is és víz is megtalálható, ez törekszik a felhígulásra, és a cseresznye szívja fel a tiszta vizet a pórusokon keresztül. Persze csak addig, amíg a cseresznyehéj engedi, és szét nem csattan.

Pontosan ez történik akkor, amikor esik az eső, hiszen a cseresznye folyamatosan veszi fel a vizet a környezetéből.

No, és persze, amikor már túl sok vizet szívott fel, érthető, hogy nem bírja sokáig, és szétreped. De hát mit tehetnénk ez ellen? Legfeljebb reménykedhetünk, hogy az eső vár addig, amíg leszedjük a cseresznyét!



(Forrás: Antalvali)







Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése - fizikai és lelki gyógyulás: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Így készíts hófehér karácsonyfadíszt szódabikarbónából: 

- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:

- KORALLOK - SZIVACSOK:

- MEDÚZÁK - TENGERIUBORKÁK - POLIPOK:

- PIÓCÁK:

- SZÁJTÁTÓHALAK VAGY KÖRSZÁJÚAK:


- CSIKÓHALAK:


- A TEKNŐSÖK:

- A Galápagos-szigeteki óriás teknősök és iguánák:

- A KOLIBRIFÉLÉK:


- Mángold - a majdnem spenót:



- BODZA:







- A SZIKOMORFA - Fügefa:


- MINDENTUDÓ A KENDERRŐL - A kendermunka - a kender gyógyító ereje:



- Ilus néni receptes füzete I.:

- 12 növény - ami azt a szervet gyógyítja - amelyikre hasonlít:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/12/12-noveny-ami-azt-szervet-gyogyitja.html

- A vérehulló fecskefű jótékony hatásai - gyógynövény:





Szeretettel,

Gábor Kati


blog oldalam: 


A lótuszvirág

$
0
0

A lótuszvirág



"Az élet a vízből, egy mély, végtelen óceánból és egy hatalmas lótuszvirág sarjadásából jött létre."




A lótusz a reinkarnáció, az újjászületés szimbóluma, mert szirmai és porzói spirális elrendezésűek, pont úgy, mint az emberek DNS-e.

A lótuszvirágot számos különböző kultúrában – legfőképpen a keleti vallásokban – a tisztaság, a felvilágosodás, a megújulás és újjászületés szimbólumaként tartják számon.

A jellemvonásai nagyon hasonlítanak az emberi szellemet jellemző vonásokra: a környezete ellenére is a lótuszvirág képes igen szép virágokat produkálni és tisztának maradni.

A lótuszvirág egy másik jellemvonása, hogy akkor szökik magba, amikor virágzik.

A lótuszvirág a vizek, a teremtés, a világmindenség és a lélek jelképe, az élet születése, a sötét mélyben rejtőző csíra kibontakozása, félistenek születési helye, örök élet, lelki fejlődés.

A lótuszvirág ötvözi önmagában a 4 őselemet, a 4 ősprincípiumot, amelyből az emberi test is fölépül. 

A gyökerei a földben vannak (gyökércsakra, földelem), a szára a vízben van (keresztcsonti csakra, vízelem), virága a víz felett van (szív csakra, levegő elem), s felülről süt le rá a Nap, a tűzelem (napfonat csakra).




A Himalája hegység, a világ tartó pillére nem más, mint a világlótusz szára és magtokja; az egyes világrészek pedig úgy veszik körül, mint a lótuszvirág szirmai.

A lótusz gyökerei a mélyben, a sárban erednek, szára azonban felfelé igyekszik, áttör a vízen, a gyönyörű, tiszta és illatos virág pedig a felszínen, sőt a víz fölött lebeg, a napfényben fürdőzve.

Ez a növekedési minta a lélek fejlődését szimbolizálja az anyagiság, a materializmus sarától a tapasztalás vizein keresztül a megvilágosodás fénylő világosságáig.

A lótuszvirág úgy válik a bölcsesség szimbólumává, hogy amikor elér a növekedése, a fejlődése csúcspontjára és kinyílik, onnantól a bibéjét soha nem éri víz.

Jóllehet léteznek egyéb növények is, amelyek a víz felszíne fölött virágzanak, egyedül a lótusz rendelkezik olyan erős szárral, amely akár 20-30 centire is a víz fölé nyúlik.

A lótuszvirág a tudat ébredését jelenti, ezenkívül a hetedik csakrát is szimbolizálja.

A Lalitavisztara szútra szerint „a legjobb ember lelke makulátlan, akár a lótusz, amely a sárból hajt ki, de nem ragaszkodik hozzá.”

Egy másik nagy tanító megfogalmazásában „az ezoterikus buddhizmusban a szív olyan, akár a ki nem nyílt lótusz: amikor a Buddha erényei kifejlődnek benne, a virág szirmot bont; ezért is ül a Buddha egy lótuszvirágon.”

A lótusz a buddhizmus egyik legismertebb motívuma, amely számtalan buddhista művészeti alkotáson szerepel, és az egész kultúrkörben megtalálható.




Gyakran díszítenek vele textileket, szobrokat és kerámiatárgyakat, valamint épületeket.

Indiában a lótuszt tartják a virágok legnemesebbjének, külön neve van a bimbónak, a virágzó és elvirágzott lótusznak, amely egyben a múlt, a jelen, s a jövő, tehát együtt a múló idő jelképe a brahmanizmusban, innen vált a tiszta tanítás jelképévé a buddhizmusban.

Indiában a lótusz a születés női szervét idézte emlékezetbe, és az istenanyát szemé-lyesítette meg.

A kozmikus lótusz, mint teremtő öl, mint az isteni elv tartózkodási helye vagy forrása, különleges szakrális erőként szerepel.

A termékenység lótusz-istennőjének kultusza széleskörűen elterjedt az indiai földműves-kultúrákban.

Csupán az óind nyelvben több mint száz neve van a lótusznak, többnyire a víz vagy a virág motívumával kapcsolatban.

Elvonatkoztatva a konkrét megjelenítésektől, a kozmikus lótusz a teremtést jelképezi, a világ keletkezését az ősvizekből vagy pusztaságból, amelynek közepén az alvó Vishnu nyugszik.

A lótusz-köldökű Vishnu önnön testéből szüli a gigantikus lótuszt, amelyben a „ló-tuszban születetett” Brahma trónol.

„Ó Örökkévaló! Látom Brahmâ-t, a teremtőt, benned trónolva a lótuszon” – mondja a Bhagavad Gitá egyik verse.

„A hinduknál a Tűz szelleme – amely felébreszt, megtermékenyít és (eszményi őské-péből) konkrét formába fejleszt mindent, ami a vízből, vagyis az első Földből született – fej-lesztette Brahmâ-t.

A tér vizein és az Örökkévalóság Kígyóján pihenő Vishnu Isten köldökéből kinövő lótuszvirág – a legszemléltetőbb allegória, melyet valaha kigondoltak;
ez a Világ-egyetem, mely a központi Napból, a PONT-ból, az örökké rejtett magból fejlődik ki.

Lakshmi-t, Vishnu nőnemű aspektusát, akit Padma-nak, lótusznak is neveznek, a ’Teremtés’ idején lótuszvirágon úszva ábrázolják, és a tér ’óceánjának köpülése’-kor úgy, hogy a tej-tengerből jő elő, mint Vénusz a tenger tajtékából.” 

– folytatódik HPB gondolata a Titkos Tanításban, „A lótusz, mint egyetemes jelkép” c. fejezetben. (I. kötet, II. rész, 8. fejezet)




„A lótusz a természetnek és isteneinek szentelt virág, és jelképezi az elvont és a konkrét Világegyetemet, mert mind a szellemi, mind a fizikai természet teremtő erőinek emblémája.

Az árja hinduk, az egyiptomiak és utánuk a buddhisták a legősibb időktől fogva szentnek tartották.

Tisztelték Kínában és Japánban, a görög és latin egyház is átvette, mint keresztény emblémát”… itt a lótuszt az ábrázolásokon a vízi liliom helyettesíti…

Ez a szál virág jelképezi a tüzet és a vizet, vagyis a teremtés és a nemzés gondolatát, tehát ugyanazt a gondolatot, mint a lótusz a Bodhisat kezében, aki hírül adja Maha-Maya-nak, Gautama anyjának a világ-megváltó, Buddha születését. …

A hinduknál a lótusz a természet tűz és víz (a szellem és az anyag) létrehozta nemző erejének emblémája.” – írja H.P. Blavatsky.

Buddha trónja is lótusz, a bimbók a bodhiszattvák, a kinyílt virág pedig magának Buddhának a jelképe.




Kínában úgy tartják, hogy a lótusz a 4. holdhónap 8. napján virágzik, ez a nap ugyanis Buddha születésnapja.

A buddhizmus megjelenésével Kínában új jelentés társult a lótuszhoz.

A buddhizmus szent növényeként (a nyolc kincs egyike), a buddhista egyház jelvényévé vált.

Az összes fontos buddhista istenség kapcsolódik valahogyan a lótusz szimbólumához – vagy úgy, hogy lótuszvirágon ül, vagy úgy, hogy egy teljes szépségében pompázó, kinyílt lótuszt tart a kezében.

Léteznek olyan képek és szobrok is, amelyek álló Buddhákat ábrázolnak, mindkét lábuk alatt egy-egy lótusszal.

Mivel a lótusz nem fordul elő Tibetben, az ottani művészetben csak stilizált ábrázolásaival találkozunk. 
Ennek ellenére gyakran láthatjuk tibeti istenségek képein és szobrain, illetve a nyolc szerencsés jel megjelenítésein.




A lótusz színe is fontos abból a szempontból, hogy milyen jelentést tulajdonítanak a szimbólumnak:

- A fehér lótusz a spirituális tökéletességet és a teljes mentális tisztaságot (bódhi) jelképezi.
Fehér Tarához, a végtelen könyörületesség istennőjéhez kapcsolják. Az ő tökéletességét szimbolizálja, amit egyben az istennő testszíne is hangsúlyoz.




- A rózsaszín lótusz a legmagasabb szintű lótusz, amit általában a legmagasabb szintű istenségnek tartogatnak.
Ezért rendszerint magához a Nagy Buddhához kötik.

- A piros lótusz a szív eredeti természetét és tisztaságát jelképezi.
A szeretet, az együttérzés és a szenvedély lótusza.
A hagyomány szerint Avalokitésvara (az ő reinkarnációjának tartják a Dalai Lámát), az együttérzés bódhiszattvájának virága.




- A kék lótusz a szellem győzelmét jelképezi az érzékek felett, és a tudás bölcsességére utal.
Nem meglepő, hogy Manjusrí, a bölcsesség bódhiszattvájának kedvenc virágáról van szó.


Az egyiptomiak és a lótuszvirág

A lótuszvirágot az egyiptomiak is a reinkarnáció folyamatának a szimbólumaként tartják számon, ugyanis a lótuszvirág megtalálható ugyanabban az összefüggésben az egyiptomi mitológiában, mint a hindu mitológiában.

Mindkét kultúrában a legendák szerint az élet a vízből, egy mély, végtelen óceánból és egy hatalmas lótuszvirág sarjadásából jött létre.




Az ókori Egyiptomban a lótuszt istenalakokkal és más szakrális jelképekkel együtt ábrázolták.

A lótuszhoz – amely a Nílus két partján virított, és így Felső Egyiptom jelképe lett – kapcsolták a termékenységet, teremtőerőt és a Napot, mint az élet és újjászületés forrását.

A fennmaradt képzőművészeti ábrázolásokon vagy Hóruszt látni a lótusz virágán, vagy Izisznek és Ozirisznek szolgált trónul.

„A régi Egyiptom maradványain annál gyakrabban találhatók a lótuszvirágok és a víz a Nap-Istenekkel kapcsolatban, mennél régebbiek a kiásott, felajánlott tárgyakon levő jelképek és emblémák.

Khnoom isten – a nedves erő – a víz, amely Thales szerint minden dolog princípiuma, lótusz-körülfogta trónuson ül.




Bes isten lótuszon áll, készen arra, hogy ivadékát elnyelje.
Thot-ot, a misztérium és a bölcsesség istenét, Amenti szent Írnokát, aki napkorongot visel fejdíszül, és akinek bika-feje és emberi teste van, teljesen kinyílott lótuszon ülve ábrá-zolják.

Végül Hiquet istennő béka alakjában lótuszon pihen, ezzel mutatja a vízzel való össze-függését.” (H.P. Blavatsky)

Az egyiptomi kozmogónia egyes változataiban a Nap fia árasztja el a sötétbe burkoló-dzott Földet, és az őseredeti káoszból kiemelkedő domb tetején nőtt lótusz kibomló kelyhében ereszkedik alá.

Számos egyiptomi ábrázoláson az újszülött Nap lótuszvirágon trónol.

Ré isten is lótuszvirágból született.

Az egyiptomi mitológiában az élet a vízből, az ősvízből született.
Nun az ősvíz megtestesítője, amelyből kiemelkedett az ősdomb, amelyen kinyílt egy lótuszvirág, aminek a szirmán ült Ré, a Napisten csecsemő formájában.
Fénylő kék szemét tágra nyitotta és ez volt az első hajnal.

A lótusz kelyhében ülő csecsemő alakjának ábrázolása kedvelt volt egészen a római korig.

A lótuszvirág hajnalban a víz felszínére kerül és kinyílik...




A lótuszvirág éjjel összecsukódik és a vízbe merül, hajnalban pedig a víz felszínére kerül és kinyílik, csakúgy, mint a Nap.
Ezért is hozzák kapcsolatba a lótuszvirágot a Nap istenével, Atom-mal.

Számos különböző vallásban a tudat a Nap reinkarnáción keresztüli utazását jelképezi, felkel, fényt áraszt, lenyugszik, de másnap megint felkel.

Egyesek azon véleményen vannak, hogy az emberek megszületnek, elvégzik a feladataikat, meghalnak és aztán újraszületnek csakúgy, mint a Nap.

A reinkarnációban való hit szerint csakúgy, mint a lótuszvirág, minden egyes ember már tökéletes, vagyis minden személy magában hordozza a tökéletességet, és mindenki arra a lehetőségre vár, hogy a felszínre törjön amikor eléri azt az állapotot, hogy tudatában lesz a maga tökéletességének.

Tehát mindegyik, fentebb említett vallás ugyanazt az igazságot vallja, és azon személyek, akik megértik a szimbólumok filozófiáját, minden bizonnyal felfedik a különböző nevek és mítoszok rejtette közös üzenetet.
Ebben rejlik a szimbolikus nyelv igazi szépsége.




A kozmikus lótusz a teremtést jelképezi, a világ keletkezését az ősvizekből vagy pusztaságból, amelynek közepén az alvó Vishnu nyugszik.

Kínában a lótuszt szent növényként tisztelték már a buddhizmus elterjedését megelőzően is.

A taoista hagyományban a nyolc halhatatlan egyikét, a nemes szívű szüzet kezében a "nyíltszívűség virágával", a lótusszal, illetve lótusz-elemekkel díszített jogarral szokták ábrázolni.

"A fehér lótusz idillje" c. könyv tartalmára gondolva asszociálhatunk még a csakrák közül a hetedikre, a koronacsakrára is, amely központ a fejtetőn található, és az indiai könyvek ezerszirmú lótusznak írják le.




Amikor a lótuszvirág teljesen kinyílik az már a bölcsesség és a megvilágosodás állapota, innentől az ember már be tudja teljesíteni a küldetését, hidat képez a Föld és az Ég között, a gyökér és a korona csakrája között, a teste és a lelke között, és együtt tud áramolni az Univerzum áramlataival.

Ez már a teljes béke és harmónia állapota.

Ilyenkor az ember már tudja, miért született, honnan jött és hová tart, és mi az élet igazi értelme.

Így válik a lótusz a korona csakra szimbólumává is.



  

(Forrás: Édenkert/Édesvíz/Lótusz szirom)








Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:
- A Kozmikus Szövedékkel Való Személyes Kapcsolatod!:

- Skalárháború: 

- A BIOELEKTROMOSSÁG TUDOMÁNYÁNAK EREDMÉNYEI – DIMENZIÓKAPUK: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/11/a-bioelektromossag-tudomanyanak.html

- Mi is a Lélek?:

- A teremtés energiái – Kundalini - Kisfaludy György előadásai


- A harmadik szem: 

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

-A magyar szent korona igazi rejtélye!!! ♥:

-Egy galaxis kívülről nézve az "ŐS" jelkép olvasatát adja nekünk:

-Nyelvünkről a kettőskereszt összefüggéseivel:

-A Kárpát-medence: a magyarok Szent Grálja:


-A Teremtő Úr szeretettel teremtette meg a világot:
- A magyar szent korona igazi rejtélye!

- A magyar szent korona a női termékenység szimbóluma - Spiriteve írása:

- A BAGOLY, a BÖLCSESSÉG szimbóluma - spiriteve írása:

- A VONZÁS TÖRVÉNYE (más szemmel) - spiriteve írása:

- FOG AD ALOM - FOGADD DALOM - FOGAD ALMA - Spiriteve írása:

- Létezik VÉLETLEN? - Spiriteve írása:

- Hófehérke és a BIBLIA FÉRGES ALMÁJA - Spiriteve írása:

- A SZERENCSE TERMÉSZETE - Spiriteve írása:

- Hol van a KISKAPU? - Spiriteve írása:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 

-Magyarul beszélő indiántörzsek - Móricz János kutatásai - Tayos barlang:

- A világ legmagasabban fekvő lakott települései

- Minden betegség lelki eredetű - Az emberi test a lélek térképe:
- Kisfaludy György előadásai:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/01/kisfaludy-gyorgy-eloadasai.html

- CSILLAGÁSZAT:

- DALOLÓ UNIVERZUM - REZGÉSEK – FORMÁK - HANGTERÁPIA:

Ica - a faragott kövek:

- RIGVÉDA - A TEREMTÉS:

- A REGŐSÖK ÉS A KRÓNIKÁSOK ÍGY ÍRTÁK MEG - Tarih-i Üngürüsz ősgeszta:

- HATHOR ISTENNŐ – A HATHOROK:

- NAPFOGYATKOZÁS:

- HOLDFOGYATKOZÁS:

Napfogyatkozások - Holdfogyatkozások - Napéjegyenlőségek - Napkitörések együttes hatásai: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/03/napfogyatkozasok-holdfogyatkozasok.html

- A VULKÁNOK:

- A Szfinxek:

- HEKTÓR ÉS KASSZANDRA:








Szeretettel,

Gábor Kati




blog oldalam: 



 


A MORFOGENETIKUS MEZŐ - AVAGY A MÁTRIX LÉTEZIK

$
0
0


A MORFOGENETIKUS MEZŐ, AVAGY A MÁTRIX LÉTEZIK






„A morfikus energia ösztönös és kollektív emlékezetet közvetít” – állítja Rupert Sheldrake professzor, akinek szavait mindaddig erős kétkedéssel fogadta a tudományos és laikus világ, amíg 2005-ben komplex elméletét alátámasztva egészen egyedülálló gyűjteményét hozta létre mindazoknak az eseteknek és megannyi speciális kutatási eredményeinek, amelyek alátámasztják: a morfogenetikus mező létezik.

Azaz létezik a kollektív emlékezet és a kollektív tudat, amelynek köszönhetően kölcsönösen tudást, érzéseket, megérzéseket, emlékezetet, gondolatokat közvetít egymásnak minden élőlény a világon.

Morfogenetikus energia, mátrix, vagy hívjuk, ahogy akarjuk.

Döbbenetes esetek a kollektív tudat létezéséről a 2005 óta világviszonylatban bestseller-listás professzor elmélete nyomán.

Számtalan kutatási területen vizsgálta az addig megmagyarázatlan jelenségeket: az állatok telepatikus képességétől az élőlények előérzetén át a kismamák és gyermekek közötti telepátiáig.

A parapszichológia területét elkerülve minden korábbi tudományos munkásságot felülmúlva nem laboratóriumi vizsgálatokat végzett, hanem természetes körülmények között vizsgálta és elemezte a történéseket és összegezte a korábban megfigyelt nagyszabású természetes események tapasztalatait.

1994-ben kiadott könyvében már 7 világmegváltoztató kísérletről írt, 1999-ben összegezte a háziállatok telepatikus képességeit érintő elméletét alátámasztó kutatási eredményeit, 2003-ban már a morfogenetikához vezető út emberi vonatkozásait taglaló kötettel bolydította fel a tudományos világot.

2005-től a Cambridge-i Egyetem Perrott-Warrick Projektjének igazgatója volt, azt követően számos neves egyetem vendégprofesszoraként tartott előadást kutatási eredményeiről.




2012-ben írt The Science Delusion című könyvében szembe ment a modern tudomány dogmáival és új tudományos módozatokat ajánlott a tudományos világ figyelmébe, ezzel a forradalmi tudományról szóló írásával pedig a Brit Tudományos és Orvosi Hálózattól az Év könyve díját is elnyerte. 2008-tól 2013-ig Bécstől New Yorkig világszerte több, mint 29 egyetem hívta meg előadást tartani újító tudományos elképzeléseiről.

Sheldrake 15 évig kutatta a növények alakfejlődését, reprodukcióját, ám arra a következtetésre jutott, hogy mind a növények, mind az állatok, azaz az élővilág egészére igaz, hogy a fejlődés egyetlen fázisa sem elkülöníthető a morfogenetikus mezőktől.

Ha a sejtek osztódnak és, ha e osztódás a tulajdonságok öröklésével valósul meg, miért ne lehetne tovább vihető maga a tudás is?

A részletes tudományos magyarázattal alátámasztott morfogenetikus mezők elméletében a professzor szerint megvalósul az idegrendszer aktivitásának mezők általi rendszerezése úgy, hogy egy ún. morfikus rezonanciával öröklődik minden információ, így a kollektív, ösztönös emlékezet minden egyes faj individuumában jelen van.

Ez biztosítja a viselkedési minták gyorsabb terjedését, átvételét, mint ahogyan azt is, hogy nem szükséges memorizálni az adott faj létfenntartásához szükséges emlékeket, mert azok meghatározó része már eleve adott, vagy önkéntelenül átvesszük környezetünktől.




Sheldrake szerint most egy evolúciós univerzumban élünk, ahol már nem lehetséges tagadni tudományos és szeptikus téren sem, hogy minden mindennel összefügg, helyesebben szólva mindenki mindenkivel.

A professzor szerint ugyanis a jelen tevékenységi mintáit meghatározzák a múltban bekövetkezett minták és ezek alapján minden egyes egyén, vagy egyed – legyen az bármilyen élőlény – a kollektív emlékezet részét képezi, annak hordozója és továbbadója is egyben.

A szokások természetes szelektálása örökletes testi, érzelmi, mentális és kulturális téren is.

A legkülönlegesebb azonban, hogy ezek a morfikus területek képesek a körülöttünk lévő organizmusok, élőlények útján úgy hálót alkotni, ha az adott egyedek között rendkívül nagy távolság van.

A megérzés, a telepátia nem paranormális tevékenység, hanem ha úgy tetszik, a mátrix meglétének bizonyítéka.

A morfogenetikus mező bizonyított elméletére következzen kommentár nélkül néhány példa Sheldrake professzor publikus gyűjteményéből.




Hogy tudjuk, hogy tudod, hogy ők tudják, hogy összefüggünk!

Figyelmeztetés mindenhonnan - A professzor 2005-ös, a The Ecologist-ban megjelent absztraktjában egy különleges vizsgálatról írt, arról, vajon hogyan lehetséges, hogy rengeteg állat a 2004-es Ázsiában bekövetkezett tsunami idején hogyan menekülhetett meg emberi beavatkozás nélkül. Szumátra és Sri Lanka elefántjai ugyanis jóval azelőtt, mielőtt a tengeri alatti földrengés egyáltalán megindult volna közös trombitálásba fogtak, majd mindannyian felvonultak a magasabb területekre.

A bivalyok a tengerpartról a hegyre mentek fel, akiket a falusiak értetlenkedve követtek, ez mentette meg életüket.

Jóval az esemény előtt megszöktek a kutyák, kecskék, bivalyok és a magasan fekvő területekre szöktek, ahová már nem ment a víz.

Az Andamán-szigeteken élő törzsi csoportok észlelték az állatok feszültségét, követték őket, így élték túl a katasztrófát.

Az állatok érzik a szerencsétlenségek bekövetkezését és ezt jelzik is egymásnak.

1999-ben Törökországban Izmit volt az epicentruma egy erős földrengésnek.

A kutyák minden előzetes rengéstől korábban elkezdtek vonyítani és ezt órákig nem hagyták abba.

Viselkedésükre más élőlények is reagáltak.




A második világháború idején Németországban a légitámadásokra a kutyák figyelmeztették az otthon maradt családtagokat jóval azelőtt, hogy bármilyen okuk lett volna rá.

Kimutatások szerint a szuperszonikus rakétákat egyáltalán nem lehet előre érezni, hallani, a kutyák mégis képesek erre.

A megérzések és azok telepatikus módon történő - akár láncreakcióként megvalósuló - továbbítása környezetünknek a morfogenetikus mező létét bizonyítják és a túlélés egyik záloga lehet, ha nyitottabban figyelünk környezetünk rezgéseire.

Amikor sok energia összeadódik - Larry Dossey 1993-ban kiadott könyvében 131 kontrollált vizsgálatot írt le, amelyben azt vizsgálták, az imádkozás, hitközösség és a gyógyulás között van-e összefüggés.

A 131 kontrollált vizsgálat több mint 50 százaléka statisztikailag szignifikáns előnyöket mutatott.

Az egyik legnevesebb vizsgálat, melynek során 393 véletlenszerűen kiválasztott, komoly koszorúér-betegséggel szenvedő beteget vontak be a vizsgálatba.

Szintén véletlenszerűen 192 beteget kiemeltek közülük, akiknek kiadták, hogy otthon, családtagjaik, vagy egy kis imaközösség körében minden nap imádkozzanak.

A naponta hitközösségben gyógyuló betegek a kontrollcsoporthoz képest gyógyulni kezdtek és kevesebb halál következett be az otthonukban, kis közösségben naponta imát mondó betegek körében.




A morfogenetikus mező tulajdonságaival élve az élő környezet képes egymásnak energiát továbbítani, az energiák pedig összeadódhatnak.

Tudják, hogy jövünk - Sheldrake 1998-ban a Journal of the Society for Psychical Research 62. számában publikált absztraktjában leírta Pamela Smart-tal folytatott vizsgálatát, aki miután észrevette, hogy kutyája mindig az ajtóban várja otthon a különböző időpontokban való megérkezése ellenére, 1994-1995 folyamán 96 alkalommal tesztelte kutyája viselkedését.

Az otthon maradt szülők felügyeletével végzett vizsgálat során megdöbbentő módon a 96 alkalomból 82-szer érezte meg a kutya, hogy gazdája mikor érkezik meg, váratlanul felpattant és jelezte, hogy jön a gazda.




A további tesztelések folyamán egy távoli megfigyeléssel a következőre derült fény: a gazda messzebbre utazott, nála és az otthon maradt kutyánál is kamerát helyeztek el.

 Egy szabadon választott időpontban a gazda kijelentette, hogy most hazamegy.

11 másodperccel kijelentése után a kutya otthon az ajtóhoz rohant, hogy várja gazdáját.

A morfikus rezonancia terén Sheldrake számos esetben szignifikáns összefüggést tudott felmutatni egészen távoli ember-ember és ember-állat közötti kapcsolatok terén és egészen megdöbbentő módon jelenleg már azt kutatja, hogyan lehetséges, hogy akár egy elektronikus hálózaton, mint az internet, vagy a telefon is képesek vagyunk egymásnak telepatikus módon 'üzeneteket' küldeni.

Sheldrake jelenleg is dolgozik a telefon és a telepátia szoros koherenciáját alátámasztó kutatási eredményei bővítésén.

A „pont rád gondoltam, mikor hívtál” kijelentés ugyanis a professzor szerint nem véletlen, a tudatosan küldött ’üzenet’ ugyanis bizonyíthatóan érezhető a befogadó oldalán.




Mindeddig több száz elvégzett kutatási sorozat feldolgozásán vannak túl és az átlagos eredményességi faktor 42 százalék, ami kifejezetten erős összefüggést mutat a vizsgált területen: átlagosan minden 2. alkalommal pontosan meg tudták mondani a vizsgálatban résztvevő személyek, hogy ki fogja felhívni őket.

A professzor a morfikus mező elméletét alátámasztandó párhuzamosan végzett kutatásai között szerepel nem csupán a telepátia, de például a következő területek megbízható kutatási alapokon nyugvó bizonyítása is, mely szerint: a klinikai halál állapotából visszatérő betegeknél a már nem mérhető agyhullámok során tapasztalt jelenségek tudatosak és összefüggenek a morfogenetikus mezővel, továbbá, hogy a születés és a halál eseményei visszavezethetőek a morfikus mezőkre, vagy például, hogy szintén a morfikus mezők tulajdonságai – azaz, hogy minden mindennel összefügg a tudat és az érzékek szintjén – minden eddig paranormálisnak vélt jelenségre választ adhat.

A professzor számos olvasatban utalt arra, a tudomány világa az erősen dogmatikus elvek okán még nem eléggé nyitott arra, hogy befogadja ezt az egészen új megközelítést a minket körülvevő világról.




Több, új tudományi irányzatokkal foglalkozó szaklap egyenesen úgy vélekedik, hogy a Sheldrake munkássága nem más, mint H. P. Blavatsky 1888-ban Titkos Tanítás címen kiadott publikációjában megjósolt világszemléletet megváltoztató tudósainak az egyike.

Ő a következőket írta: „A természet minden alkotórésze legfelsőbb lényegében gyökeresen egységes...

Egyik felfedezés követi a másikat…

Nyilvánvaló, hogy a modern tudomány nem hisz a ’dolgok lelkében’…

Az emberi elme fejlődésének jelen állapotában e gondolatsíknál nem tud magasabbra emelkedni, sőt ezt is alig érheti el.

Itt tántorog, a felfoghatatlan abszolútság és örökkévalóság szélén…

Voltak a Titkos Tudománynak részei, amelyeknek mérhetetlen időkre rejtve kellett maradniuk az avatatlan szeme előtt.

De csak azért, mert oly roppant fontosságú titkokat a készületlen tömeggel közölni, annyit jelentett volna, mintha lőpor-raktárban meggyújtott gyertyát adnának a gyermek kezébe…

Ha a tudomány megelőzte korát, meg kell várni az időt, amíg az emberek elméje megérett a közlésre”.




(Forrás: Hank Kata/mul.hu/magazin)






Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:


Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:


- A MELEGVIZEK - GYÓGYVIZEK BIRODALMA - A KÁRPÁT - MEDENCE:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 


- Peru - Cuzco - az Inka Sacsayhuaman erődje - emberkéz alkotta gigantikus csoda?:



Ica - a faragott kövek:







Szeretettel,

Gábor Kati


blog oldalam: 





A CITROM

$
0
0


A CITROM






A citrusfélék egyik legkedveltebb és leghasznosabb gyümölcse.

A citrom származása

A citrom származása nem teljesen egyértelmű, de feltételezések szerint az első citromok Ázsiában nőttek (India, Kína, Délkelet Ázsia). 

Európába az ókori Róma idején, az első században kerültek, de széleskörű elterjedésük csak a XI-XII. századra tehető.


FÁJDALOMCSILLAPÍTÓ

Fejfájásod van? 
Elég pár csepp citromlé egy pohár langyos vízbe, 20–25 perc alatt  elmulasztja a kellemetlen érzést, de ha fog-, vagy menstruációs görcsök kínoznak, próbáld ki akkor is.

MOLYIRTÓ

A naftalin, illetve levendula mellett a citrom is remekül elűzi a molyokat. Egy fél citromba szurkálj néhány szegfűszeget, és tedd be a szekrénybe.

SZEMÖLCSRE

A szemölcsöket a kézen vagy lábon kenjük be citromlével. 
Pár hét alatt leesik.

KORPÁS HAJRA

Két evőkanál citromlével kend be a fejbőrt naponta, hagyd rajta 10 percig, langyos vízzel öblítsd le.

 MOSÁSHOZ.

Adj pár evőkanál citromlét a mosószerhez, mielőtt beteszed a mosógépbe, szebb, tisztább lesz a ruha,

ANTIDEPRESSZÁNS

Egy pohár citromos víz reggelente éhgyomorra elűzi a depressziót.

 ROVAROK ELLEN

Hangyák ellen jó a citrom, ugyanis illóolajának szagát nem bírják. 
Tegyünk pár csepp citromlét a hangyák vonulási útvonalára, a konyhapultra, ablakpárkányokra is tegyél pár cseppnyit.

ROZSDÁRA

Készíts sóból és citromléből keveréket, ezzel kend be a problémás területeket, hagyd rajta 1–2 óráig, majd vizes ronggyal töröld le.

KÖRÖMRE

Áztasd körmeidet citromlés vízbe. Körmeink megerősödnek, és természetes színben fognak ragyogni.

JAVÍTJA AZ EMÉSZTÉST

Bizonyított, hogy a citromos víz serkenti az emésztést, szabályozza a bélműködést. 

Ha pedig rendszeresen isszuk a gyógylét, pár hét múlva teljesen elfelejthetjük a székrekedés kellemetlen tüneteit, illetve az emésztési gondokat.

Az almaecet - ahogy a citrom is - savas kémhatású. 
Fogyasztásuk mégis lúgosítja a szervezetet, mert a bennük lévő kémiai elemek segítik a lúgok termelődését, vagy másik oldalról nézve fokozzák a savak lebomlását. 

A citrom elősegíti a méregtelenítést!

TERMÉSZETES RUHAFEHÉRÍTŐ

Nem szükséges a drága ruhafehérítőkre pénzt kiadni, ha van kéznél citrom. Készítsünk citromleves-szódabikarbónás vizet, és ebbe áztassuk bele azokat a mosás előtt egy félórával. Azután mossuk ki rendesen a ruhákat, amelyek fehérebbek lesznek, mint valaha is voltak.

TERMÉSZETES LÉGFRISSÍTŐ

Szintén hagyjuk az üzletekben az ártalmas vegyszereket tartalmazó légfrissítő sprayeket. 
Inkább egy párologtató készülékbe töltsünk citromos vizet, így friss és üde levegő fogja átjárni a lakást, ami a tüdőnknek is jót tesz.

SZÁJVÍZ IS KÉSZÍTHETŐ

Minden étkezés után ajánlott kiöblíteni a szájüreget, főként, ha nincs arra lehetőség, hogy megmossuk a fogunkat. 
A citromos szájvízzel viszont nagyszerűen eltávolíthatjuk a baktériumokat, lerakódásokat a szánkból, fogainkról, csak jó alaposan öblögessünk utána tiszta vízzel, mert a savas hatás árthat a fogzománcnak.

HŰTŐ ILLATOSÍTÓ

Nem kell megijedni, ha a hűtőből kellemetlen szagok áradnak: tiszta szivacsra tegyél pár csepp citromlevet, és töröld át a hűtő belsejét.

CSÖKKENTI A VÉRNYOMÁST

A citromban kálium található, ami segít a magas vérnyomás megakadályozásában és a keringési rendszer egészségének megőrzésében.







ÉRSZŰKÜLETRE!

FOKHAGYMA - CITROM






CITROMOS FOKHAGYMAITAL


A természetes értisztítás az egyetlen megoldás!


Ha a szívkoszorú erek, az agyi erek beszűkültek vagy egyéb helyeken meszesedés van, igyunk egy kupicányit az alábbi receptből!

Hozzávalók:

30 gerezd nagyobb méretű vegyszer nélküli fokhagyma, 5 db egész citrom.

Elkészítés:

A fokhagymagerezdeket megtisztítjuk, aprítjuk. A citromot alapos mosás után héjával együtt apróra vágjuk, majd mixerben összedaráljuk a fokhagymával. 
1. liter vizet felforralunk, majd a mixerben lévő összedarált masszához öntjük és összekeverjük. 
Szitán átszűrjük – fémmel ne érintkezzen – lecsöpögtethetjük. 
Üvegbe töltjük és hűtőben tároljuk. 
A napi egy kupica „likőr” főétkezés előtt vagy után fogyasztható.
Már 3 heti alkalmazása után érezhető az egész test regenerálódása.

A meszesedés és ennek mellékhatásai csökkennek, és akár el is múlnak. 
Egy 3 hetes kúra után tartsunk 8 napi szünetet. 

Ha elfogyott, ezt ismételd meg még egyszer.

Majd menj el kontrollra és az orvos fogja mondani, hogy nincs szükség a műtéti beavatkozásra.

Minden évben 1 alkalom elég lesz, hogy a lerakodások lebontásra kerüljenek az enzimek által.
Ezután általános eredmény áll be, és védettséget ad a meszesedés ellen 1 évre. 

Utána ismételhető.

A citrom segítségével a foghagyma kellemetlen szagát nem fogjuk érezni.


(Forrás: Mindenegyben Blog)






A citrom fogyasztó hatása




Citrom diéta, citrom fogyókúra - Gyorsabb zsírégetés citrommal
  
A citrom fogyaszt!

A természetes zsírégetők és "fogyasztószerek" között a citrom bizony benne van az első tízben! 
A fogyás és zsírégetés felgyorsítása mellett a citromnak számos jótékony tulajdonsága van, ami miatt nagyon is érdemes rendszeresen fogyasztani citromot.

A citrom hatása, általános jótékony tulajdonságai:

• Magas C vitamin tartalma miatt erősíti az immunrendszert,
megelőzi a meghűléses betegségeket, csökkenti azok tüneteit.

• Bioflavon-tartalmának köszönhetően vértisztító hatású,
és regenerálja a véredényeket.

• Serkenti az emésztést, erősíti a gyomorfalat.

• Lúgosító hatású, és kiválóan oltja a szomjat.

• Segíti a méregtelenítést, a salakanyagok kiürítését.

• Szépíti a bőrt, csökkenti a haj és fejbőr zsírosodását.

  
"A fogyás.info oldalon olyan információkhoz jutok,
amit eddig nem tudtam a fogyással kapcsolatban!" - Katalin




A citrom fogyasztó és zsírégető hatása

Érdekes, hogy egy ilyen egyszerű gyümölcs, mint a citrom, hogyan lehet ilyen hatékony! Nézzük meg, pontosan hogyan is segíti a citrom a fogyást, a zsírégetést.

A citrom serkenti az anyagcserét és az emésztést

A citrom zsírégető hatásának egyik kulcsa a citrom savasságában rejlik. A citromban található citromsav az emésztőrendszerbe kerülve kölcsönhatásba lép az ott lévő egyéb savakkal és enzimekkel. Így a reggel éhgyomorra elfogyasztott citromos víz (magas rosttartalma miatt is) természetes módon támogatja az egészséges emésztést.

A citrom segíti a szervezet méregtelenítését

A citromos víz fogyasztása tisztítja a vastagbelet, és segít megszabadulni a salakanyagoktól. Bélféreghajtó és puffadásgátló hatása is van. A lerakódott salakanyagoktól való megszabadulás kilókban is mérhető változást okoz.

A citrom segíti a zsírégetést

A citromban lévő vitaminok, ásványi anyagok és savak támogatják a szervezet zsírbontó folyamatait, így a citrom fogyasztása gyorsítóan hat a zsírégetésre.

A citrom szabályozza a cukor felszívódását

Tanulmányok kimutatták, hogy a citrom magas savtartalmának köszönhetően csökkenti az elfogyasztott ételben lévő cukrok (szénhidrátok) felszívódását.

A citrom csökkenti az éhséget

A citromban található pektin vízzel elegyedve sűrű, kocsonyaszerű tömeggé lesz, ami fokozza a telítettség érzést és csökkenti az éhséget.

A citrom lúgosító hatása segíti a fogyást

Érdekes, hogy egy olyan savanyú gyümölcs, mint a citrom, hogyan lehet mégis lúgosító hatású. 
Ennek magyarázata abban rejlik, hogy noha a citrom valóban savas, alacsony cukortartalmának köszönhetően az emésztést követően mégis lúgosító hatású lesz.

Ha szeretnéd kipróbálni a méregtelenítő, zsírégető csodamódszert, a legegyszerűbb, ha saját magad készíted el a fogyókúrás vizet.
Egy kancsóba tölts két liter vizet, majd apríts bele egy körülbelül három centiméteres, friss, megpucolt gyömbérdarabot. 
Vágj leheletvékony szeletekre egy közepes méretű kígyóuborkát, és szeletelj fel vékonyan egy alaposan megmosott citromot is.
Add az egészet a vízhez, 12 darab friss mentalevéllel együtt, óvatosan keverd meg, majd tedd a kancsót a hűtőbe egy éjszakára, hogy a hatóanyagok kioldódjanak, és az aromák összeérjenek. 
Másnap reggel kezdheted is a méregtelenítő kúrát!


Bővebben: Az elsavasodás problémája, fogyás lúgosítással: 

http://www.fogyas.info/lugositas_fogyas-lugositassal_pH-csoda.php

A savas vagy lúgos hatás megítélésében nem maga az élelmiszer savassága vagy lúgossága a mérvadó, hanem az, hogy az emésztést követően milyen hatást vált ki. 
A citromhoz hasonló lúgosító hatás az almaecetre is igaz; az emésztést követően az almaecet is lúgosító hatású lesz! 

Citrom diéta - Hogyan használd a citromot fogyásra

A citromot lehet kúraszerűen vagy folyamatosan is fogyasztani. 
A rendszeres citromfogyasztás egészségileg csak előnyös lehet!

Megjegyzés: A citrom károsíthatja a fogzománcot, ha túl sokat fogyasztják túl töményen. Elegendő vízzel hígítva azonban nem valószínű, hogy káros lenne. A citrom jótékony hatásai sokkal erőteljesebbek, mint a lehetséges kár, amit okozhat.


1. Citrom diéta - Tisztítókúra felsőfokon




Az alábbi tisztítókúra legfőbb összetevője a citrom. Ha valaki egy komolyabb tisztítóprogramban, s így a fogyás erőteljesebb beindításán gondolkodik, ezt a citromos méregtelenítő- és tisztítókúrát érdemes megcsinálni: 



2. Reggeli citromos víz fogyasztása


Ha a reggelt (langyos-meleg) citromos vízzel indítjuk, sokat tehetünk az egészségünkért és jó alakunkért!

Ahogy már fentebb is írtuk, a reggeli citromos víz amellett, hogy erősíti az immunrendszert, és hasznos vitaminokkal látja el a szervezetet, segíti az anyagcserét és karbantartja az emésztést, valamint fokozza a zsírégetést.

Fontos viszont, hogy a citromos vizet éhgyomorra igyunk (kávé és minden egyéb előtt), és ne tegyünk bele cukrot. Ha a fogyásra kicsit jobban rá akarunk állni, akkor egy egész citrom levét igyuk meg reggel egy pohár vízzel felhígítva. 
Ha valaki elsőre nem annyira bírja a töményebb citromos vizet, akkor érdemes fokozatosan növelni a víz citrom tartalmát, míg el nem éri az egy citromnyi mennyiséget.




3. Citromos víz fogyasztása napközben


A sok folyadék fogyasztása létfontosságú a fogyáshoz (és az egészséghez is).


Ráadásul a citromos víz még lúgosít is, ezért érdemes az étkezések között (legkésőbb fél órával egy étkezés előtt) citromos vizet inni.
Bővebben: A lúgos víz fontossága a fogyásban:http://www.fogyas.info/lugositas_lugos-viz_lugosito-viz.php


Az én sikeres akcióm:

"Napi 3.5 liter citromos víz ivása (igazi citrommal, nem bolti flakonos citromlével),
és este egy natúr joghurt elfogyasztása szintén citrommal lefekvés előtt.
A zsír ezáltal szinte 'olvadt' le rólam." - Anikó

Egyéb érdekességek, hasznos tudnivalók a citromról
.
A citrom kalóriatartalma

Egy nagy citrom héj nélküli súlya kb. 100g, kalóriatartalma 105 kJ / 25 kcal; fehérjetartalma 0,8g; szénhidráttartalma 7,5g; rosttartalma 2,2g; zsírtartalma 0,3g.

A citrom C vitamin tartalma

A citrom C vitamin tartalma: kb. 40mg / 100g. Vagyis egy nagy citrom megközelítőleg 40mg C vitamint tartalmaz. 
Ez természetesen csak egy körülbelüli érték, mivel a citrom C vitamin tartalma nagyban függ a termőtalaj minőségétől, az éghajlattól, a szüretelése óta eltelt időtől és a raktározási feltételektől.




A citrom héja

Nemcsak a citrom húsa és leve egészséges, de értékes összetevői miatt a citrom héjának fogyasztása is ajánlott lehet. 
Feltéve, hogy érett és vegyszermentes citromról beszélünk. 
De ez nálunk sajnos elérhetetlen, mivel a hozzánk érkező citromokat még éretlenül szüretelik le, és erősen vegyszerezik, hogy amire ideér, maradjon valami a citromból...






A nyugalmat adó citrom






Azt sokan tudják a citromról, hogy fehérítő hatású, ezért nagyszerű a pigmentfoltok kezelésében, vírus- és baktériumölő hatású, a pattanásos és zsíros bőrre alkalmazzák a natúrkozmetikában, de azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy vérbőséget is okoz, erősíti a törékeny körmöket.







A BARNA FOLTOKRA




A citromlé…

…fehérítő tulajdonságokkal rendelkezik.
Naponta kétszer vigyünk fel a problémás bőrfelületre friss citromlevet, majd hideg vízzel mossuk le.
A kúrát két hónapig folytassuk.

Akinek érzékeny a bőre, az hígítsa fel a citromlevet vízzel, rózsavízzel vagy mézzel.






Citromos mosogatószer

Zöldülő háztartásunknak van egy gyenge pontja, ez pedig a mosogatás. 
Nem zöld, kivéve a súrolásra használt szódabikarbonátot. 
Hát ez van, pedig voltak próbálkozásaim. 
Valamikor az őskorban olvastam valahol, hogy a mosószóda mosogatásra is kiváló, de nekem nem sikerült zsírmentesen mosogatnom vele. 
Újra előkerült a sima bolti mosogatószer (az öko számomra megfizethetetlen), és évekre jegeltem a kérdést. 

Egészen mostanáig.




Izgatott, hogy csináljak valami sk lötyit a mosogatásra, lehetőleg az itthoni alapanyagokból. 
Vitás kérdésekben érdemes a témához kapcsolódó fórumokat megnézni, pro és kontra rengeteg hasznos dolgot tanulhat az ember. 
Találtam is néhány receptet, és hát azt kell mondjam, nincs új a nap alatt, rendre a

szódabikarbónát, ecetet, mosószódát 

variálták a mosószappan pehellyel (egy kivétellel: néhol citromlé is szerepelt, gondolom a zsíroldás miatt, de ezt nem használtam fel.), amiben éppen az a jó, hogy hihetetlenül egyszerűvé teszi ezt az egész kutyulósdit. 

Negatív tapasztalatom miatt a mosószódát kivettem a receptből, a helyéreszódabikarbóna került. 

Az ecetet is kivettem, maradt a szappanpehely vízzel és egy kis citromolajjal. 




Először narancsot akartam, de a szappannak is citromos illata volt, gondoltam, jobb ezt meglovagolni. 
Eredetileg glicerint akartam még tenni bele, bíztam benne, hogy attól olyan mosogatószeres lesz az állaga, de végül nem került bele, mert nem sikerült időben beszereznem elegendő mennyiséget (a következő anyagnál kipróbálom). 

Íme az általam használt recept, de csak tájékoztató jellegű, nem szentírás, hiszen ahány ház annyiféle szennyes és vízkeménység, szóval érdemes kikísérletezni a nekünk legjobb kombinációt.

Hozzávalók:

15 gramm szappanpehely
500 ml forró víz
2 evőkanál szódabikarbóna
2 evőkanál ecet
5-6 csepp citromolaj

Még meleg volt, mikor nekiestem vele az első adag mosatlannak, amiben a tányérok, poharak mellett zsíros műanyag is volt. 

Öblítővíznek forró ecettel meglocsolt vizet használtam, ahogy mindig, de a zsíros műanyagok kicsit még így is zsírosak maradtak. 
Erre már beadtam a derekam és a lötyibe is tettem egy-két kanál ecetet. 

Ebben a kombinációban már működött, minden tiszta lett. 
Az ecetes öblítés amellett, hogy minden vegyszermaradékot leszed az edényről, fertőtlenít is, már csak emiatt is érdemes áttérni a módszerre.




Elkészítés: 

Nagy lyukú sajtreszelőn lereszelem a mosószappant, kimérem a szódabikarbónát, majd mindkettőt forró vízbe teszem, és gáz fölött homogén trutyivá dolgozom. 

Ha kész, mehet bele az illóolaj és az ecet. 
Összerázom, kiöntöm egy üvegbe. 
Kész a mosogatószer, használat előtt felrázandó. 

Egyetlen negatív tapasztalatom a mosószappannal volt, ami kicsit kiszárította a kezem. Várható volt, mert ez a típus (Müller, Weisse Kernseife) szárít, ajánlom helyette a Tisza háziszappant (zöld boltokban kapható), ami egyenesen hidratál. 

Egyik receptben különben erre a problémára ajánlották (ha nem olyan jó minőségű a mosószappan) a mandulaolajat (kb. egy evőkanálnyi) mint mosogatószer hozzávalót. 
Ki lehet próbálni, én nem mertem, mert féltem, hogy zsírosítja az edényeket.

Beszerzés, árak:

Szódabikarbóna: (500 gr 250 forint körül): zöld boltok, bio boltok
Citromolaj: érdemes a gyógyszertárban venni helyi kimérésűt, töredék áron lehet hozzájutni a biobolti verzióhoz képes






Limonádé másképpen



Hozzávalók: 2 lime (zöld citrom) 1 liter víz, 1 csapott evőkanál cukor, egy csokor friss mentalevél.

Elkészítése: a lime-ot  jó alaposan megmossuk, félbe vágjuk, levét belefacsarjuk a vízbe, majd a kifacsart darabokat is tegyék a vízbe. 
Tegyük bele a cukrot, és a mentaleveleket és jól keverjük össze. 
Tegyük egy órára a hűtőbe, hogy jól összeérjen, s mindig hűtve fogyasszuk.






Tipp: készíthetjük naranccsal is, illetve a hagyományos limonádét is ízesítjük mentával.






Citrusfélék

  


A savanykás, citrusos aromákat a szúnyogok szintén nem szeretik:

elriasztja őket gyakorlatilag minden, ami ilyen illatot áraszt.

Hatékony módszer, ha citrusos illóolajokat párologtatsz a lakásban. 

Ha ennél tartósabb megoldást keresel, szerezz be néhány tő citronellát és helyezd el az ablakban vagy az erkélyen: 

a növény leveleinek intenzív citromillata elűzi a vérszívókat.




Szúnyogriasztó spray

Hozzávalók: citromolaj, levendulaolaj, szója- vagy mandulaolaj

Egy szórófejes flakonba engedj vizet, majd adj hozzá decinként 5 csepp citromolajat, 10 csepp levendulaolajat és 2 evőkanál mandula- vagy szójaolajat! 

Rázd össze, majd spricceld a testedre, ügyelve arra, hogy ne kerüljön a szemedbe!






A narancs, a grapefruit és egyéb citrusfélék jó hatással vannak az emlőmirigyek egészségére, és segítik nyirokmirigycsomók eltávozását a mellből.

Antioxidáns hatásuk miatt megakadályozzák a daganatok kifejlődését.




zsíros hajra: ciprus, levendula, bergemott, zsálya, cédrus, citrom, boróka

világos hajszín élénkítésére: kamilla, citrom

Természetes sampon

Hozzávalók:

1 tojás

1 citrom leve

1 evőkanál szódabikarbóna

Elkészítés:

Keverjük össze!
Villával verjük fel habbá!

Kenjük fel a hajunkra,
masszírozzuk a fejbőrbe,
majd néhány  perc elteltével jó alaposan öblítsük le langyos vízzel.







Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése - fizikai és lelki gyógyulás: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Így készíts hófehér karácsonyfadíszt szódabikarbónából: 

- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:

- KORALLOK - SZIVACSOK:

- MEDÚZÁK - TENGERIUBORKÁK - POLIPOK:

- PIÓCÁK:

- SZÁJTÁTÓHALAK VAGY KÖRSZÁJÚAK:


- CSIKÓHALAK:


- A TEKNŐSÖK:

- A Galápagos-szigeteki óriás teknősök és iguánák:

- A KOLIBRIFÉLÉK:


- Mángold - a majdnem spenót:



- BODZA:







- A SZIKOMORFA - Fügefa:


- MINDENTUDÓ A KENDERRŐL - A kendermunka - a kender gyógyító ereje:



- Ilus néni receptes füzete I.:

- 12 növény - ami azt a szervet gyógyítja - amelyikre hasonlít:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/12/12-noveny-ami-azt-szervet-gyogyitja.html

- A vérehulló fecskefű jótékony hatásai - gyógynövény:





Szeretettel,

Gábor Kati


blog oldalam: 



KÁPOSZTA

$
0
0

A káposzta 


A káposzta az egyik leggyakoribb zöldségünk.




A keresztesvirágúak (Brassicaceae) családjába tartozó, kétéves növény.



Hazánkban a XII.-XIII. század környéke óta termesztik.



Kétéves növény, a második évben palántálják és növesztik fejekbe.

Több fajtája ismert, színben, nagyságban stb.



A leggyakoribb a zöld-fehér káposzta, mely nyár végétől, késő őszig tart.





A kései fajtáját télire savanyítják, amelynek szintén megvan a kitűnő tápértéke.


 A káposzta vad fajtáját már az ókorban is ismerték és nagyon nagyra tartották. 

A mai kutatási eredmények szerint a káposzta az egyik legkitűnőbb rákellenes táplálékunk.

A vörös káposzta 


...élettani tulajdonságai megegyeznek a fehér fejes káposztáéval, bár a vörös káposztában kicsivel több C-vitamin, vas, kálium és kalcium található.


Tápértéke:

Tartalmaz káliumot, ként, jódot, kalciumot, foszfort, vasat, klórt, nátriumot, nagy mennyiségű A vitamint, B vitamin komplexet, C vitamint és U vitamint. 

Ezeket az elemeket egyébként a káposztafélék családjának a többi tagja is tartalmazza. S mivel mind jobb eredmények fűződnek ezekhez a táplálékainkhoz, a tudósok komolyabban kezdtek velük foglalkozni. 

Bebizonyosodott, hogy rákellenes tulajdonságuk van, amely lassítja, a karcinogén tehát a rákkeltő anyagok felszívódását a szervezetben, illetve gátolja a sejtek mutálását, s a mutált sejtek növekedését, amelyek egyébként a rákos daganatokat képezik.

Gyógyhatása:

A káposzta az egyik legrégibb és legelterjedtebb természetes gyógyszerünk. 

Nyersen, főve vagy savanyítva hat a szervezetünk gyógyítására. 
Ezt a tulajdonságát annak köszönheti, hogy nagy mennyiségben tartalmaz ként. 
Mint tudjuk, testünk minden sejtjében megtaláljuk a ként. 

Gyógyító hatásához még hozzájárul két elem, a klór és a jód. 

Ez a kombináció teszi lehetővé azt, hogy az emésztőrendszerünk legtökéletesebb gyógyszere.




Tisztító hatású:

A C vitamin tartalomból eredően a gyulladásos fogínyt kitűnően gyógyítja, ha a káposztalét fele-fele arányban sárgarépa lével fogyasztjuk. 
  
A nyers káposztalé rendkívül jól tisztítja a beleket, különösen a vastagbelekre van jó hatással akkor, amikor azok nem ürülnek rendesen. 


Arról tudjuk meg, hogy valami nincs rendben a vastagbélben, ha a káposztalé elfogyasztása után szokatlanul nagy mennyiségű gázok keletkeznek. 

Ez annak a jele, hogy a vastagbél nem ürül rendesen, illetve idegen baktériumok vannak jelen.

 Mint ismeretes, ha megengedjük, ezeknek a baktériumoknak az elszaporodást, annak súlyos következményei lehetnek. 

Később okozhatja az önpusztító betegségek kialakulását. 

Ha ezt tapasztaljuk, legjobb, ha rátérünk azonnal a kitakarításra, amely célra szintén megvannak a megfelelő zöldséglék. (Lásd alma, spenót.)


Bőrkiütésre:

A legtöbb esetben a bőrkiütés közvetett jele a máj gyengülő működésének, illetve a székrekedés következménye.

 Ha a vastagbélben felszaporodó anyag sokáig nem távozik, bőrkiütést észlelünk testünkön. 
Ez hamar megszűnik, ha rendszeressé válik a széklet.

Feloldja a mérgeket:

Említettük, hogy közvetetten hat a máj munkájára a káposzta. 
Azt tudjuk, hogy környezetünkből, vagy táplálékunk által nagy mennyiségű méreg jut a szervezetbe. 
A máj feladata, hogy ezt kiszűrje. 
Ha erre nem képes, súlyos helyzet állhat elő. 

A káposzta fogyasztásával segítséget adunk a májnak a kobalt, nikkel és a réz mérgek semlegesítésére! 

Ugyanezt a munkát még a fokhagyma és a vöröshagyma is elvégezi!



Szabályozza a vércukrot:


A cukorbetegek számára mindenképpen ajánlatos a káposzta fogyasztása, mert az elfogyasztás után hamarosan érezhető a vércukor csökkenése vagy emelkedése a vérben. 



Ugyanezt a munkát elvégezi a zeller és a salátalé is. 



Ezek a zöldségfélék tartalmaznak olyan anyagokat, amelyek hatnak a vércukor szabályozására.



Koleszterin-csökkentő:



A legutóbbi kutatások bebizonyították, hogy a káposztában található kén-aminósav csökkentőleg hat a magas koleszterin szintre.



Rákellenes:

A káposzta, a kelkáposzta, a kelbimbó, a karfiol legjobb eredményt biztosítja a rákellenes harcban. 

Szerte a világban, Európában Amerikában, Japánban stb. kísérleteztek állatokon, amelyeknek káposztát adtak. 
A káposzta kénes tartalma lassítja a daganatok kialakulására és fejlődésére. 

Az emberi gyógyításban is alkalmazzák a káposztát. 
A legjobb eredményt az emésztőszerveken jelentkező rákos - kelés, - fekély gyógyításában értek el. 
Így a gyomor-rák, nyombél-rák gyógyításában egyharmadára csökkent a gyógyítási idő, mint a hagyományos módszerrel gyógyítottaké. 
Ez annak köszönhető, hogy a három elem, a kén, a klór és a jód olyan mennyiségben és olyan kombinációban fordul elő benne, amely optimálisan hat a gyomor és a belek nyálkahártyájára és nyálkamennyiségére. 

Természetesen a legjobb eredményt akkor adja, ha nyersen fogyasztjuk.


Bronchitis:

A fenn említett tulajdonsága következtében a népi gyógyászatban a hörghurutos megbetegedésekre is jótékony hatással van a kálium, amit tartalmaz a káposzta akár főve, akár nyersen fogyasztjuk.

A bélflóra visszaállítása:

A bélflóra pusztulása igencsak gyakori jelenség egy-egy antibiotikum használata után. Mint tudjuk, a bélflóra rendkívül szükséges az emésztéshez. 

Ha nincs elegendő a belekben, a táplálék pang, stb. 
Ha a káposztát pépesen fogyasztjuk, jobban megemésztődik, mint bármely más étel, a következménye pedig, hogy lényegesen emelkedik a bélben a barátságos, az emésztést elősegítő baktériumok száma.

Alkohol okozta májbetegség:

A májcirrózis vagy májrák a rendszeresen használt, és nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás következménye. 
Glutamin, illetve a nélkülözetlen aminosav tartalma teszi lehetővé, hogy a káposzta a májbetegség gyógyításához is hozzájárul. 
Az alkohol romboló hatásának enyhítésére már hagyományos a káposztaleves, illetve a savanyú káposzta levének fogyasztása.




Csillapítja az idegrendszert:

A zaklatott idegeink csillapítására a stresszes helyzetek elkerülésére, a túlzott aggodalom enyhítésére, a depressziós hangulatok feloldására, az alvási zavarok megszüntetésére is fogyaszthatunk savanyú, vagy friss káposztalevet.

Bármennyire is kitűnő gyógyszernek bizonyult a káposzta, fogyasztását nem szabad túlzásba vinni, mert a káposztának mellékhatása is lehet a jódtartalma következtében!

Naponta fogyaszthatjuk főve vagy nyersen salátának, de mindennapi fő eledelünket nem képezheti. 
Ha kúraszerűen fogyasztjuk, legjobb ha keverjük zellerrel, sárgarépával, stb. kiválasztva azt a zöldséget, amely hasonló hatással van a szervezetünkre. 

A káposztalé nem mindenki számára kellemes, ezért igyekeznek ízét más anyaggal leplezni. 
Tehetjük abban az esetben, ha nem gyümölcsöt használunk. 

Lehetőleg ugyanis ne keverjük a nyers gyümölcsöt a nyers zöldségfélékkel. 

A káposztának is a legértékesebb része a zöld levele. 
A régi szokásunk szerint ezt le szoktuk fejteni és eldobjuk. 
Ha úgy döntünk, hogy felhasználjuk, akkor legjobb ha centrifugázzuk és friss léként értékesítjük. 
Ezt a tanácsot különösen akkor fogadjuk meg, ha nem ismerjük az eredetét a káposztánknak. 
A nagyüzemi termesztésben ugyanis rengeteg vegyszert használnak a kártevőktől való megóvásra. 
A kicentrifugázott lé nem tartalmaz annyi vegyszert, mint a növény rostos része.

(Magyar Nyelv)








Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 

- Gyógyító növényeink 1./b rész:


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése - fizikai és lelki gyógyulás: 


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Így készíts hófehér karácsonyfadíszt szódabikarbónából: 

- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:

- Nagymamáink házi praktikái – 1. rész: 

- Nagymamáink házi praktikái – 2. rész: 




- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- A VÍZ ÜZENETE - A REZGÉSEK HATÁSA A VÍZRE:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:

Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- KÖRÖMVIRÁG:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- MÁK - MÁKOLAJ:

- ZSÁLYA:

- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - Szabó Gyuri bácsi tanácsai:

- Az útifű:

- Galaj:

- Az erős paprika:



- A LEPKÉK:

- ÉJSZAKAI LEPKÉK:

- A MADARAK:


- KÉRŐDZŐK:

- DISZNÓFÉLÉK:

- LÓFÉLÉK ÉS A SZAMÁR:

- A HOLLÓ – HOLLÓ FAJTÁK

- FECSKEFÉLÉK:

- KROKODILOK:

- SÜNFÉLÉK:

- A GOMBÁK ORSZÁGA:

- A talaj élővilág (edafon) összetevői:

- ALGÁK - MOSZATOK:

- RÁKOK:

- TENGERISÜNÖK ÉS TENGERICSILLAGOK:

- KAGYLÓK:

- TENGERI CSIGÁK - TENGERI FÉRGEK - VÍZI GILISZTÁK:

- KORALLOK - SZIVACSOK:

- MEDÚZÁK - TENGERIUBORKÁK - POLIPOK:

- PIÓCÁK:

- SZÁJTÁTÓHALAK VAGY KÖRSZÁJÚAK:


- CSIKÓHALAK:


- A TEKNŐSÖK:

- A Galápagos-szigeteki óriás teknősök és iguánák:

- A KOLIBRIFÉLÉK:


- Mángold - a majdnem spenót:



- BODZA:







- A SZIKOMORFA - Fügefa:


- MINDENTUDÓ A KENDERRŐL - A kendermunka - a kender gyógyító ereje:



- Ilus néni receptes füzete I.:

- 12 növény - ami azt a szervet gyógyítja - amelyikre hasonlít:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2015/12/12-noveny-ami-azt-szervet-gyogyitja.html

- A vérehulló fecskefű jótékony hatásai - gyógynövény:





Szeretettel,

Gábor Kati


blog oldalam: 


Festőnövények listája - Természetes festés

$
0
0

Festőnövények listája

Természetes festés


Az olyan közönséges útszéli növények, mint a bodza, a fagyal, vagy a szinte kiirthatatlan kanadai aranyvessző csodákra képes, egész pontosan színcsodákra. 

A tapasztalt asszonyok jól ismerték ezeket a csodás növényeket, és ezek segítségével készültek a szebbnél szebb szőttesek, ruhák, lakáskiegészítők.




A legtökéletesebb festőnövények felismeréséhez sok-sok nemzedék tapasztalatára volt szükség. 
Tudni kellett mikor kell begyűjteni, hogyan kell tárolni, lehet-e termeszteni. 
Egy jó festőnövény alapvető tulajdonsága, hogy könnyen kinyerhető belőle a festékanyag, és festés után az anyag sokáig megőrzi a színét anélkül, hogy kifakulna fény vagy nedvesség hatására.

A legkönnyebben az állati eredetű anyagból készült textíliák, mint a gyapjú vagy a selyem festhetők. A cellulóz tartalmú növényi szálakból készült anyagok (kender, len, pamut) viszont hosszabb előkészítést és kezelést igényelnek.

Amennyiben megtörtént az anyag előkészítése kezdődhet a festés. 
Aki ilyen kalandra vállalkozik, érdemes előre tudnia, hogy nincs pontos recept. 
A végeredmény nagymértékben függ magától a festőnövénytől (a gyűjtés időpontjától, a növény tárolásától), a festeni kívánt anyagtól, a rögzítő anyagtól, a főzési időtől és nem utolsó sorban a kreativitásunktól.

A legtöbb növény frissen szedve, vagy megszárítva egyformán használható.
A növényeket árnyékos, szellős helyen szárítsuk meg, elterítve, illetve csokorba kötve, felakasztva. 
A napsütés kiveszi a színüket! 
Akár így, akár felaprítva, vászonzsákba téve tárolhatjuk a felhasználásig. 
A frissen szedett bogyós terméseket mélyhűtőben is eltarthatjuk.




Csak természetes eredetű textilanyagokat fessünk a festőnövényekkel, 
mert a növényi színezékek a műszálakat nem fogják be maradéktalanul.

A textilt először beavatjuk, vagyis lúgos vízben kifőzzük. 
Ettől a textilszálak felpuhulnak, és könnyebben isszák majd be a festőlevet. 
Az előkészítést szappanos vízben végezzük. Tíz dkg gyapjúra vagy pamutra 3-4 liter vizet számíthatunk, ebben előzőleg feloldunk negyed darab mosószappant. 
A nyers gyapjút lassú tűzön fél óráig melegítjük, a pamutot egy óráig erősebben főzzük benne. 
Kifőzés után az anyagot hideg vízben többször kiöblítjük.

A festést jól tisztítható, zománcos falú fazekakban, vödrökben végezzük. 
Az átszűrt festőlébe nedvesen tesszük bele a textilanyagot, és addig főzzük, amíg a kívánt színárnyalatot el nem éri. 
Tartósabb lesz a színezés, ha a textilt a festőlében hagyjuk kihűlni, majd a fazekat többször visszatesszük melegedni a tűzhelyre. 
Ezt a műveletet akár egy-két napig ismételgethetjük.

Sötétebb színárnyalatot kapunk, ha a megfestett anyagot kicsavarjuk, öblítés nélkül megszárítjuk, majd visszatesszük a lébe, és ismét felfőzzük.
A színezés tartóssága nagymértékben függ a festőlé savhatásától. 
Míg a gyapjú és a selyem festésekor ecetet kell adni hozzá, addig a pamut, len vagy kender színezésekor a konyhasó adagolása hoz tartósabb színt.

A festőnövények nagy része a gyapjút, selymet és pamutot közvetlenül is színezi, de a színek általában nem tartósak, mosáskor könnyen kioldódnak az anyagból.
Tartósabb a festés, ha a textilt valamilyen fémsó (timsó, réz-, vagy vas-szulfát) oldatába tesszük.

Pácolhatunk festés előtt, közben vagy utána is. 
Aszerint, hogy milyen fémsót alkalmazunk, ugyanazzal a színezékkel más-más színt érhetünk el. 
Ha festés előtt pácolunk, a fémsót előbb kevés meleg vízben feloldjuk, majd ezt a tömény oldatot vízzel hígítjuk. 
Az előkészített, beavatott textilt ebben a páclében kb. 30-60 percig főzzük, majd alaposan kiöblítjük. 
Festés közbeni pácolásnál a fémsó külön elkészített tömény oldatát keverjük a festőlébe, és csak utána helyezzük bele a nedves textilanyagot. 
Ügyeljünk arra, hogy ne maradjon feloldatlan vegyszer a fazék alján, mert foltos lehet miatta a festés! 
Festés utáni pácolásnál a már színezett textilt kicsavarjuk, és öblítés nélkül tesszük az elkészített páclébe, 30-40 percig főzzük, kiemelés, csavarás után öblítjük.

A legtisztább színeket a festés előtti pácolással érjük el. 
A festőlevet és a pácoldatot többször is felhasználhatjuk, így egyre halványuló színárnyalatot kapunk. 
A vegyszereket minden alkalommal pótoljuk, az eredeti mennyiségnek kb. a felét adjuk hozzá.

A magas cseranyagtartalmú növényi részek, például a tölgygubacs, tölgyfakéreg, az éger-, a lucfenyő- és nyírfakéreg, a cserszömörce levele külön pácolás nélkül is tartós barna színeket adnak. 
Ezért, más növényekkel együtt főzve, a színezékek megkötésére használhatók, különösen növényi szálakon. 
Számítanunk kell azonban arra, hogy az eredeti színeket barnítják.

Timsó (kálium-alumínium-szulfát): színtelen, kristályos vegyület, a színeket alapvetően nem változtatja meg, de élénkebbé, teltebbé teszi.
10 dkg gyapjúhoz: 3-4 l víz; 1-1 1/2 evőkanál timsó (25 g)
10 dkg pamuthoz: 3-4 l víz; 2-3 evőkanál timsó (50 g)

Rézgálic (réz-szulfát): kék színű kristályos anyag, mérgező, óvatosan bánjunk vele! 
A sárga színeket zöldre változtatja; sötétebb árnyalatot ad a világosbarna színeknek; fekete színhez is használhatjuk.
10 dkg gyapjúhoz: 3-4 l víz; 1/2 evőkanál rézgálic (10 g)
10 dkg pamuthoz: 3-4 l víz; 1 evőkanál rézgálic (20 g)

Vasgálic (vas-szulfát): sötétíti a színeket, egészen a feketéig. 
Vigyázni kell vele, nagyobb mennyiségben szétmarhatja a textilt, erős szer!
10 dkg gyapjúhoz: 3-4 1 víz; 1/4-1/2 evőkanál vasgálic (5-6 g)
10 dkg pamuthoz: 3-4 l víz; 1/2 evőkanál vasgálic (8-9 g)

A pácként alkalmazott fémsók szájba, bőrbe jutva mérgeznek. 
Ezért kézzel ne fogjuk meg, valamilyen, csakis erre a célra használt műanyag kanállal vegyük ki az üvegből. 
A vegyszereket tartsuk olyan helyen, ahol gyermek nem férhet hozzá, és nem keveredhet élelmiszerrel.

Hajfestéknek is alkalmas egy-két növény: vöröshagyma szőkíti, a diólevél barnára festi.
Hosszú lenne itt felsorolni, hogy a sok-sok növény közül melyik mire alkalmas, ezért a teljesség igénye nélkül ide teszek néhány példát.




Festőnövények

TAVASZ:  
    
Csalán /Urtica dioica/Jól ismeri  mindenki, a találkozást nem felejtjük el vele. Friss     csalánlevéllel halványzöldre festhetjük a gyapjút. Sárgát ad, ha a friss leveleket megfőzzük, ecetet és timsót adva hozzá. Sárgát fest a gyökere is, ha apróra vágva, timsóval gazdagítva, néha felmelegítve, 1-2 napig a gyapjút benne hagyjuk.  
Farkaskutyatej /Euphorbia  cyparissias/ Sárga virágai áprilistól egészen őszig megtalálható az utak mentén, réteken. Sárgára fest, a növényt 1-2 óráig főzzük, timsót adunk a lébe, és bele tesszük az anyagot.

Cserszömörce /Cotinus coggyria/ Lejtőkön, sziklás oldalakon találjuk. Régen "Magyar Sárgafa" néven elismert cserző és festőszer volt.  Lombja, ágai sárgára festenek. Májusban gyűjtjük, szárítva tároljuk. Festéshez megfőzzük, leszűrt levében 1-2 órán keresztül melegítjük az anyagot. Pácolás nélkül is tartós lesz a szín.

Szurokfű /Origanum vulgare/ Virágos leveles szára a barnától a feketéig fest. Régen a vargák festőfüve volt. 
 
Bodza /Sambucus/ A legrégebbi  európai festőnövény, bogyóiból halványibolyaszíntől a kékig sokféle árnyalatot érhetünk el töménységtől függően.  

Festő pipitér /Anthemis tinctoria/ Kinyílt virágait használjuk, timsóban pácolva sárgát fest.  

Aranyvessző /Solidago vigaurea/ Erdőszéleken találjuk, gyógynövény, virágai timsóval sárgát, szárával együtt zöldessárgát, pácolva vasgáliccal sötétzöldet ad.  

Festő rezeda /Reseda luteola/ Ártereken köves lejtőkön él, szeptemberig virágzik.     Festéshez az elvirágzott növényt használjuk. Sárgát fest, de ha vasgáliccal pácoljuk, olajzöldet kapunk.  

Festő rekettye /Genista tinctoria/  Június-júliusban nyílik, domboldalakon találjuk sárga pillangós virágát. Kis cserje. Sárgát fest, timsóval mélyíthetjük a színt. Régen ez a növény adta a székely szőttesekhez a jellegzetes dohányszínt, a tubáksárgát.

Vérehulló fecskefű /Chelidonium majus/ Májustól virágzik. Gyógynövény. A teljes növényt használjuk , timsóval sárgát fest.

Kutyabenge /Frangula alnus/ Nedves erdőszéleken, árokparton nő, főzete világosbarnát ad.




Házunk tája

Kertekben is találunk festésre alkalmas növényeket:

Rózsa; szirmaiból rózsaszín, piros festéket kapunk.
Rézvirág aranysárga színt ad.
Körömvirág sárgán fest.
          
Hársfavirágból homokszínt és sárgát kapunk

Festő mályva /Althea rosea/ Neve is arra utal, hogy festhetünk vele, ibolyaszín virágait gyűjtjük. Szürkéslila, lila színt fest. Gyógynövény. Szirmait árnyékban szárítsuk, és sötétben tároljuk!

Sáfrányos szeklice /Carthamus tinctorius/ Kedvelt kerti növény, az igazi sáfrány pótlására használták régen, szépen festhetjük vele leveseinket is. Áztatással sárgát kapunk.

Dió /Juglans regia/ Szárított diólevélből khakizöldet , friss leveléből pedig barnát kapunk. A dióbarkák sárgát adnak. Zölddióval sokféle barnát, feketét a barnuló dióhéjból kapunk.




Konyhánkban:

Vöröshagyma: A legközönségesebb házi festőszer, héja a sárgától barnáig töménységtől függően fest. A száraz hagymahéjat felöntjük vízzel, 1 órán át főzzük, leszűrjük és máris használható.

Sárgarépa zöldje: Sárga színt ad. Egy recept:: 10 dkg répazöldje; 500gr gyapjú. Timsóban pácoljuk egy órát, majd 3 napot pihentetjük. Festés: 1 órát csendesen főzzük.

Lilakáposzta: kékesszürke színt ad.
            
ŐSZ ÉS TÉL:

Ősszel a termésekből és színes falevelekből válogathatunk. 
A nyírfa, vadalma és vadkörtefa leveleivel homokszínre, sárgára és barnára festhetünk.   
      
Borostyán /Hedera helix/ Terméseiből szürkét festhetünk A bogyókat egy napig áztatjuk, kevés ecetet és vasgálicot teszünk bele. Felmelegítjük, lassan melegítve a gyapjút addig hagyjuk benne,     amíg a kívánt színt el nem éri.  

Vadgesztenye /Aesculus hippocastanum/ Fontos gyógyszeripari alapanyag. Leveleit, virágát, gesztenyéjét használjuk festéshez. A levelek sárga-barnát , a virágok sárgát, a gesztenyék barnát adnak.




Fagyal /Ligustrum vulgare/ Kedvelt dísznövény, de erdei tisztásokon erdőszéleken is gyakori. A levelek ágak, sárgát, rézgáliccal zöldet adnak. Bogyói timsóval kéket, rézgáliccal zöldeskéket adnak.

Kökény /Prunus spinosa/ Szúrós növény. Festésre a virága, termése, kérge használható. A  virágok narancssárgára, bogyója vörösre, kérge vörösesbarnára fest.
Az elkészült festett fonalakból, szövetekből már csak a kreativitásunkon múlik, hogy hogyan használjuk fel.

Ez a lista azoknak a növényeknek a nevét tartalmazza, amelyek természetes anyagból (gyapjú, len, kender) készült textilek, fonalak festésére használhatóak:




Kattints a képekre a nagyításhoz!


Források:

Wikipedia - Festőnövények listája
www.geographic.hu,
www.nemez.hu
tardona.blog

Könyvajánló:
- Kemendi Ágnes: Festőnövények
- Csókos Varga Györgyi: Festés-Szövés





 



Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 


- Gyógyító növényeink 2. rész: 
http://emfkryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html


- Gyógyító növényeink 4. rész:


- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/gyogynovenyek-alkalmazasa.html


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/03/vegyes-kulturak-kedvezo-hatasu-szomszed.html

- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/08/kerteszeti-naptar-zoldsegeskert-vetes.html

- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:



- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/vegyszermentes-tartositas-oreganyaink.html


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/paradicsomultetes-paradicsomtermesztes.html




- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/09/szabo-gyorgy-bukkszentkereszti.html


- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:


- Hűsítő italok – házilag:

http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/husito-italok-hazilag.html


- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/dio-csudajo.html

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/06/szunyogcsipes-ellen-hagymatol-bananhejig.html


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:






- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:




Szeretettel,

Gábor Kati


web oldalaim:

blog oldalam: 





A SZŐLŐ

$
0
0

A Szőlő


A szőlő (Vitis) a szőlőfélék (Vitaceae) családjának egyik sok fajt és azon belül sok alfajt magába foglaló nemzetsége. 

Minden ide tartozó növény közös jellemzője, hogy fás szárúak, terméseik fürtökben helyezkednek el, és levelük általában tenyeresen összetett. 

Hazánk területén több, mint ezer éve termesztenek szőlőt. 




A szőlő olyan régi növénye az emberiségnek, hogy már a Bibliában is találkozhatunk vele. 

Noé a világot elpusztító özönvíz után szőlőt ültet, és így köt szövetséget Istennel, a szőlőből készült bor ettől fogva kapcsolatot jelent a fenti hatalmakkal.

Krisztus egyik szimbóluma a szőlőtőke, az utolsó vacsorán elfogyasztott kenyér és bor pedig azóta része az egyházi liturgiáknak. 

A gyümölcsnek a görögök vallásában is központi szerep jutott.
A bor és a mámor istenét mi más is jeleníthetné meg, mint a kacsokkal kúszó, indás szőlő, a mindenhová eljutó, túláradó életöröm jelképe.




Egykori szőlőfajtáink

Alanttermő:
a filoxéravész előtt Tokaj-Hegyalján, a hercegi borvidéken, Érmelléken, Erdélyben termesztették. Közep- vagy késői érésű. Jó minőségű asztali bort termett.

Bakator:
többféle színváltozata van, leginkább a Piros bakator volt elterjedve. Érmelléken, Erdélyben termesztették, de megtalálható a Balaton mellékén, Neszmély környékén vagy a Nyírségben is. Borát a régi leírói kitűnőnek minősítették.

Balafánt:
régi tokaj-hegyaljai fajta. Késői érésű, bora jellegtelen, savai gorombák.

Bálint:
magyar származású fajta. Erdélyben, Bánátban és a Szerémségben fordul elő. Bora fűzöld színű, illatos, zamatos.

Bánáti rizling:
valószínűleg bánáti eredetű. Termőképessége közepes, fürtje közepes, bogyói nagyok. A bogyóhéj középvastag, könnyen szakadó. Mustjának cukor- és savtartalma közepes. A bor illat- és ízanyagtartalma csekély.

Beregi rózsás:
Szerednye környékén terjedt el. Jobb minőségű asztali bort terem.

Bogdányi dinka:
óriási termést ad. Minden 100 tőke ad egy akó bort - tartották róla a régiek. Bora azonban jellegtelen.

Budai zöld:
világoszöld, kemény bort terem, azonban rothadékony fajta. (Balaton környéke, Somló)

Csomorika (nem Juhfark!):
Baranyában terjedt el. Sok pezsgőalapbort készítettek terméséből.

Erdei:
Érmelléken és Arad-Hegyalján termesztették. Nehezen sajtolható, bora jellegtelen.

Fehér dinka:
Buda környékének volt igen bőtermő fajtája. Bora gyenge, savanyú.

Gohér:
egyik legrégibb szőlőfajtánk. Többféle színváltozata van, korán érik, étkezési szőlőnek is használták. Sok cukrot termel, de bora nem eléggé testes.

Hosszúnyelű:
Buda és Esztergom környékén volt elterjedve. Bőtermő, bogyói vékony héjúak, lédúsak, rothadékonyak. Bora vékony, kemény, "vizezhető" asztali bor.

Járdovány:
főleg Erdélyben, Baranyában és a Balaton környékén termesztették. Rothadékony, bora középszerű.

Kéknyelű:
valamikor a badacsonyi "úri szőlőkben" volt található, mert bár kitűnő, nagyon kevés bort terem. A fürtje kevés levet ad, sok a törköly. Bora illatos, zamatos, kemény, rendkívül elegáns.

Kövérszőlő:
Erdély, de előfordult Tokaj-Hegyalján is. Jól aszúsodik. Bora testes, tüzes, kissé lágy.

Lisztes fehér:
a Balaton környékén volt elterjedt valamikor, de Tokaj-Hegyalján is. Rothadékony, bora középszerű.

Mézes:
talán magyar származású. Bőtermő, fürtje és bogyói közepesek. Korán érik, rothadékony.

Mirkovácsa:
Szerbiából származik. Későn érő, sokat termő, de könnyen rothadó fajta. Bora silány.

Mustos:
a ménesi borvidéken termesztették. Borát a régiek limonádészerűnek minősítették.

Piros szlanka:
balkáni származású, de nevét a szerémségi Slankamen városról kapta. Bőtermő, fürtje, bogyói nagyok. Mustjának cukortartalma csekély, savtartalma nagyon kicsi.

Purcsin:
Tokaj-Hegyalján és Mátraalján termesztették ezt a vörösborszőlő-fajtát. Állítólag az első tokaji aszú Purcsin szőlőből készült.

Rakszőlő:
főleg az Alföldön, de másutt is elterjedt szőlőfajta volt. Bőtermő, bora gyenge, jellegtelen.

Sárfehér:
(nem azonos az Izsáki sárfehérrel) a neszmélyi és a somlói borvidék fajtája volt. Rosszul termékenyül, jó minőségű bort terem.

Szemendriai fehér:
Szerbiából származó, kettős hasznosítású szőlőfajta. Későn érik, étkezési szőlőként télre eltartható. Sokat terem, de bora silány.

Szerémi zöld:
Bihar és Arad megyében, valamint az Alföldön termesztették. Egykor az egyik legjobb fehérborszőlő-fajtának tartották. Zamatos, kellemesen savas, zöldfehér színű bort terem.

Vadfekete:

A Kadarka előtt a legelterjedtebb vörösborszőlő-fajta volt. Későn érik, bora sötét színű, de savanyú.




Teljes értékű táplálék

Mi okozhatja a szőlőnek (Vitis vinifera) tulajdonított ekkora hatalmat? 

A kenyér és bor ősidők óta elválaszthatatlan együttese a szimbólumokon túl rendkívül egészséges is.

A szőlő sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. 

Magas a káliumtartalma, ami egyébként vízhajtóként hat, de van benne gyümölcssav és szőlőcukor is.
  
A vörös és fekete szőlő  




– ellentétben a zöld szemű fajtákkal – gazdag antioxidáns hatású (bio)flavonoidokban, melyek a szabad gyököket közömbösítve védelmet nyújthatnak a rák, az érelmeszesedés és a szívkoszorúér-betegségekkel szemben. 

A gyümölcs e jó tulajdonságaiban a belőle készült bor is osztozik.

A gyümölcs termésén kívül felhasználják leveleit, hogy vajat, húst csomagoljanak bele, magjaiból pedig finom olajat préselnek.

szőlőmagnak pozitív hatása van a vérnyomásra és a magas koleszterinszintre. 




A szőlő magjait kipréselve azokból igen finom, nagyon halvány, szinte semleges ízű olaj nyerhető. 




Ez az egészséges folyadék rendkívül gazdag többszörösen telített zsírsavakban.

Szőlőmagőrlemény

Hatásai:
Igen sok flavonoid, vagyis olyan növényi antioxidáns van benne, amely megvédi a sejteket a szabad gyökök károsító hatásától.

Proantocianidinokat (korábbi nevükön piknogenolokat) is tartalmaz.
Ez utóbbiakról feltételezik a kutatók, hogy fontos szerepük van a szív– és érrendszeri betegségek, valamint a rák megelőzésében.

Vízben és zsírban oldódó alkotórészeket egyaránt tartalmaz.

A sejthártyán áthatolva az egész szervezetben képes kifejteni antioxidáns hatását.

Azon ritka anyagok egyike, amelyek képesek áthatolni a vér–agy gáton, így védik az agysejteket a károsító hatásoktól.




A szőlőmagőrlemény a szőlőmag teljes kiőrlésével készül.

Ez azért fontos, mert így tartalmazza a galluszsav egyik észterét, amely a vizsgálatok szerint csak a szőlőmag héjában található meg, és a leghatékonyabbnak bizonyult a szabadgyök-befogóanyagok között.

Az őrlemény 50 és 600 mikron közötti szemcséket tartalmaz, így a magas élelmi rost tartalma kifejezetten jótékonyan hat az emésztésre és a bélműködésre.


Salátákhoz és a kozmetikában 

...is előszeretettel felhasználják.

A szőlő tisztítja a vért, serkenti a vérképzést, és a máj méregtelenítő tevékenységét. 

Jó hatással van az idegrendszerre.

A szőlő alacsony energiatartalma mellett (100gramm-ban 74 kcal) 80%-ban tartalmaz vizet és rosttartalma is említésre méltó, így minden 
fogyókúránál
 , tisztítókúránál használható.

A gyümölcsben többfajta polifenol tálható, melyek gyulladásgátló hatásúak és fokozzák a szervezet ellenálló erejét.

A szőlő, cukortartalma miatt energiát ad és így érdemes kipróbálni a stresszhelyzetekben.


Ezen kívül gyógyítja a bél megbetegedéseit, megakadályozza a vese és a hólyag kövesedését, és csökkenti a vizelet savasságát.

Ajánlják vérszegénységre, fizikai gyengeségre, idegbajra, mindenféle gyulladásos megbetegedésre.

A szőlő jótékony hatását a kozmetikában is élvezhetjük.
Selymessé és feszessé teszi a bőrt, gyümölcssavainak köszönhetően pedig fényessé teszi azt, megújítja a bőrsejteket.



Hogyan használjuk a szőlőt házi receptként?

Készíthetünk a szőlőből arcmaszkot.
1 evőkanál piros szőlőlevet össze kell keverni ugyan annyi mézzel, egy kis olivaolajjal, és 1 evőkanál liszttel.
Ha ezzel elkészültünk, kenjük az arcunkra, hagyjuk rajta legalább húsz percet. Jó hatással lesz bőrünkre.

Használhatjuk a szőlőt arcradírként is, ugyanis jó gyógyír a pigmentfoltokra, és a szeplőkre, mert halványítja azokat.


Mi az elkészítési módja? 

Pépesíteni kell szederrel és úgy felkenni az arcra.
Egy másik megoldás pedig, hogy összetörünk 3 szem szőlőt, hozzá adunk egy evőkanál búzakorpát és néhány csepp szőlőlevet.
Mindezzel pedig jól be kell dörzsölni nedves arcunkat, majd egy kis idő után bő vízzel lemosni.

(Forrás: Magyar Nyelv, Vital.hu) 


Aranyat ér a szőlőmagolaj


Néhai Dr. Oláh Andor természetgyógyász mondása, hogy „ A szőlőt elsősorban a magja miatt kellene termeszteni.” 
Mi húzódik meg a kijelentés hátterében?



A szőlőmagolaj különleges aromájú, zöldes-aranylón csillanó, rendkívüli élettani tulajdonságokkal bíró olaj. 
Ízét 200°C felett is megtartja, füstpontja 250°C, ezért más olajoktól eltérően sütési hőmérsékleten kevesebb káros égéstermék keletkezik. 
Gazdag klorofillban, E-vitaminban, könnyen emészthető és koleszterinmentes.

Illata dióhoz, mazsolához, feldolgozott szőlőhöz hasonló, kellemes íze és számos előnyös biológiai tulajdonsága miatt is, valamennyi növényi olaj félénél értékesebbnek tartják. 

Már az ókori Egyiptomban használták, de középkori írásos emlékek is leírják, hogy mennyire értékes növényolajnak tartották. 
Az antioxidáns hatása 18,4-szer jobb, mint a C-vitaminnak, és 50-szer nagyobb, mint az E-vitaminnak!

Miért a hidegen sajtolt olaj az igazi?

Az olcsóbb, nagyüzemi módszerekkel előállított olaj nem tartalmazza a hidegen sajtolásnál kioldódó antioxidáns anyagokat, ugyanakkor a káros hőkezelés miatt kimutatható a nem kívánatos transz linolsav.

A hidegen sajtolt olaj sajátos hagyományos préseléssel készül. 
A szárított mag zúzása után a 6-8% kinyerhető olaj nagy nyomáson működő csigapréssel cseppenként nyerhető ki, majd kíméletes ülepítéssel, szűréssel tisztítják. 

Más melegsajtolási és nedves magfeldolgozási eljárásokkal szemben ez a módszer a legkíméletesebb. 

II. Miksa császár olyan értékesnek tartotta, a kezdetlegesen kiütéssel nyert szőlőmag olaját, hogy 1596-ig az olaj előállítása császári monopólium volt és az arannyal volt egyenértékű.


A hidegen sajtolt szőlőmagolaj nem egyenlő a boltokban kapható finomított szőlőmagolajjal! 
Áráról biztosan megismerhető, mivel meglehetősen drága, literenként 2600 Ft környékén mozog. 
Vásárláskor csak azt az olajat vegyük meg, amin egyértelműen feltüntették a hidegsajtolásos eljárást vagy az „extra szűz” jelölést!

A szőlőmagolaj jótékony hatásai

Megvédi az érrendszert a meszesedéstől.

Erősíti a vérereket és a hajszálerek falait, ezáltal is csökkentve a trombózisveszélyt.

Hatékonyan befolyásolja a vér koleszterin tartalmát, növeli a “jó” HDL és csökkenti a “rossz” LDL szintet, megelőzve a szívbetegségek kialakulását és a szívinfarktus előfordulási esélyét.

Javítja a látást, megelőzheti a szürke hályog kialakulását.

Markánsan antioxidáns hatású, védi a sejtek genetikai anyagát a káros hatások ellen, így gátolva meg a rák kialakulásának lehetőségét.

A férfiaknál a prosztatára és az impotenciára lehet jó hatású, míg a nőknél a változókor kellemetlen tüneteit enyhítheti.

Agyérelmeszesedésben szenvedők emlékezetét javíthatja. 

Gyulladásgátló hatású, erősíti a szervezetet a stresszel szemben.

Az öregedési folyamatokat lassítja.

A szőlőmagőrlemény is kiváló étrend kiegészítő! 
Müzlibe, kásákba keverhetjük, legfinomabbra őrölt változatait lisztként használhatjuk.

 Saját olajával elkeverve pedig a legcsodálatosabb bőrradír készíthető belőle!




Tökéletes bőrápoló elixír

A bőr simaságát, rugalmasságát biztosítja, megelőzi korai öregedését, képes a kollagén szöveteket regenerálni, növekedésüket stimulálni, a petyhüdt bőr állapotát javítani. 

A bőrben könnyen és gyorsan felszívódik, különösen alkalmas száraz, érett bőr ápolására.

 Számos előnyös élettani tulajdonsága miatt valamennyi növényi olajfélénél értékesebbnek tartják.

Hogyan használjuk? 

Kenjük be vele bőrünket és jó, 20 percig hagyjuk hatni. 
Ezután langyos vízzel öblítsük le és óvatosan töröljük meg. 

Enyhe összehúzó hatása miatt feszessé teszi a bőrt, így narancsbőrnél is használható.

Kedvenc krémünkbe csepegtethetünk néhány cseppet a szőlőmagolajból, keverjük össze és így használjuk. 

Mindenféle masszírozásra alkalmas, kis mennyiség alkalmazása esetén is síkossá teszi a bőrt, valamint masszírozás közben az értékes vitaminok felszívódnak.

Segíti a haj növekedését

Fél órával hajmosás előtt masszírozz be a fejbőrödbe egy evőkanál szőlőmagolaj és 5 csepp rozmaringolaj keverékét.

Hagyd, hogy az értékes vitaminok és zsírsavak alaposan beszívódjanak és táplálják a hajhagymákat.

Majd moss hajat a szokásos módon. 

Rendszeres használata felgyorsíthatja a haj növekedését, jobb állapotúvá teszi a fej bőrét.

Masszázs és testápolás

Lefekvés előtt masszírozd át a testedet 3 evőkanál hidegen sajtolt szőlőmagolaj és 5 csepp levendulaolaj keverékével, lehetőleg zuhanyozás után, a nedves bőrbe. 

A keverék hidratálja a szöveteket, ápolja a bőrt, és relaxált állapotot idéz elő a levendula megnyugtató illatával. 

A szőlőmagolaj hatóanyagai rugalmasítják a megereszkedett bőrt, és a véráramba kerülve erősítik az immunrendszert is. 

Ez a recept használható arcra, szemkörnyékre és dekoltázs napi ápolására is.


(Forrás: erintesem.hu)



Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 


- Gyógyító növényeink 2. rész: http://emfkryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html


- Gyógyító növényeink 4. rész:

- Gyógynövények alkalmazása, gyűjtése: http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/gyogynovenyek-alkalmazasa.html


- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 
- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 
- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:

- A csodás Lenmag: 
- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 
- Lekvárfőzési ABC:  
- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 

- Melyik virág ehető a kertünkben?
- Őszi munkálatok a kiskertben: 
- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 
- Csicsóka – a jótékony szénhidrát: 
- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/dio-csudajo.html

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 


- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:






- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:





Szeretettel,

Gábor Kati


web oldalaim:

blog oldalam: 




HIBISZKUSZ

$
0
0

HIBISZKUSZ





A hibiszkusz vagy mályvacserje (Hibiscus) a kétszikűek (Magnoliopsida) közé tartozó mályvafélék (Malvaceae) egyik legváltozatosabb nemzetsége mintegy 1200 fajjal, amelyek közül feltűnő virágai miatt többet szerte a világon dísznövényként termesztenek.

Ázsiából származik; egyes fajai tipikus özönnövények, másokat az ember telepített meg szerte a világon.

A fajok többsége a trópusokon, szubtrópusokon és a meleg mérsékelt éghajlatú területeken él, közöttük akadnak egyévesek és évelők, fás- és lágyszárúak, lombhullatók és örökzöldek is.

A hibiszkusz tea ivásával jelentősen csökkenhet a vérnyomás, valamint az érrendszeri és a vese megbetegedésének kockázatát is csökkenti.






A hibiszkusz a mályvafélék családjába tartozó csodaszép, virágzó, mediterrán eredetű dísznövény, amely egyben gyógynövény (köptető, köhögéscsillapító) , sőt, tea alapanyag is.

A hibiszkusz akár 2 méteresre is megnövő, fás szárú virág, amely mind a kertekben, mind pedig lakásban, vagy télikertben is igen jól érzi magát.

Nagyon sok szín található a hibiszkuszok palettáján, szebbnél szebb árnyalatokban pompáznak virágai.




Ezek a virágok lehetnek kisebbek, vagy nagyobbak, tömöttebbek vagy szimpla szirmokkal rendelkezők, minden színben és formában csodálatosak.

A növény virágai egy-két nap alatt elhervadnak sajnos, de szinte folyamatosan hoz újabb és újabb virágokat, így aztán szinte egész évben pompázatos dísze a kertnek, vagy a lakásnak.

Hazánkban legnépszerűbb és legelterjedtebb a kínai hibiszkusz,(kínai rózsa, latinul Hibiscus rosa-sinensis), a Törökrózsa, kerti mályvacserje(latinul Hibiscus Syriacus) valamint a mocsári hibiszkusz (latinul Hibiscus mosceutos).


A hibiszkusz tea anthocyanin és más összetevői antioxidánsként is működnek, megtisztítják a szervezetet a szabadgyököktől, csökkentik a szív megbetegedésének és a rák kialakulásának kockázatát, valamint az öregedés hatásait.






Hibiszkusz tea készítése 

(gyakran csipkebogyóval együtt használjuk):

Forraljuk fel 5 dl dl vizet, és merjünk bele 3 evőkanál szárított hibiszkuszvirágot.
Ha felforrt és beleoldódott a sötétpiros lé, akkor hagyjuk egy kicsit hűlni.
Szűrjük le az elázott szirmokat, majd ízlés szerint édesítsük.
Önmagában erőteljes citromos íze van.






Ha a C vitamin-tartalom miatt isszuk, akkor érdemesebb áztatni, nem pedig forralni, ha viszont a színét adó anthocyanin antioxidáns, sejtvédő hatásait szeretnénk kiaknázni, akkor forrázni kell.






Bizonyára sokan találkoztatok már cserepes hibiszkusz dísznövénnyel. 

És arról is sokat lehet hallani, hogy egyre szélesedik az ehető virágok tábora. 

Nos, a hibiszkusz is egy ilyen, sokféleképpen hasznosítható különleges növény.




Ez a szépséges virág a mályvafélék családjába tartozik. 

Nevét a leírások szerint az egyiptomi szent madárról, Thot, a bölcsesség istenének szent állatáról, ÍBISZről kapta. 

A hibiszkusz nemzetség rendkívül változatos. 

Ma már több mint 300 fajtájuk ismert.
  
A hibiszkusz őshazája Ázsia. Európában először – mint annyi más növény – a francia király füvészkertjében jelent meg.
  
A növény jelentős...

C-vitamin tartalommal bír. 
Ezen kívül számos
szerves savat (citrom-, alma-, aszkorbin- és gyümölcssav),
vitamint (B1, B2, B3, B6, D)
ásványi anyagot (kalcium, foszfor, kálium, magnézium, nátrium) és
nyomelemet (vas, szelén, cink, króm, mangán) tartalmaz.

A hibiszkuszban igen komoly mennyiségben vannak flavonoidok (a növények által saját maguk védelmére termelt anyagok, melyek az UV sugárzás és egyéb környezeti kórokozókkal szemben védelmet nyújtanak a sejteknek, és elfogyasztásukkal az emberi szervezet sejtjeinek is).

Sokféleségük a megjelenésükben és a használhatóságukban is megmutatkozik.

Egyik változat különlegessége a színeváltozása (mutabilis = változó).

 Egy-egy bokor a teljes virágzáskor roppant színpompás látványt nyújt az eltérő színárnyalatok miatt. 
A változás 1-2-3 nap alatt zajlik le. 
Mivel a virágok nem hosszú életűek.




Ismertebb fajtái közül

a kínai hibiszkusz (szobai hibiszkusz, rózsamályva, Hawaii-rózsa) ebbe a körbe tartozik a hazánkban is olya népszerű szobai dísznövény is. 
Szépségükért termesztik.



Hibiscus rosa-sinensis_


törökrózsa vagy kerti mályvacserje (Hibiscus syriacus) „szíriai mályvacserje”. Nagyon gyakori dísznövény Magyarország kertjeiben. 

Ez a faj az egyetlen a családban, amely fagyálló Koreában régi idők óta ismerik. Leveléből teát főznek, szirmait elfogyasztják.



Hibiscus Syriacus


vannak olyan fajok, melyeket a textil- ill. faiparban hasznosítanak (főleg színezésre)

a rozella (Hibiscus sabdariffa)érdemli a legnagyobb figyelmet…. sokféle elnevezése létezik: szudáni hibiszkusz, afrikai mályva, ehető hibiszkusz, karkadé, pampola, teahibiszkusz, vörös sóska, vad-rozella, véres, vagy rózsa hibiszkusz.




A rozella származási helye Közép-Amerikán keresztül Indiától Malajziáig terjedt. Ma már szinte a világ minden trópusi, és meleg mérsékelt égövi tájain megtalálható. Termesztik is, mert ennek a növénynek minden része ehető! És persze, dísznövény is.

A szudáni hibiszkusz (rozella) különböző részeiből lehet és érdemes készíteni




leveseket,
lekvárt,
szószokat,
szirupokat, és
fűszert,
virágai és levelei savanykás ízük miatt – elsősorban saláták formájában értékesek.
  
Gyógynövényként a virágját használják.

Sötétvörös, húsos virágkelyhei rengetegféleképp hasznosíthatóak. 
Attól függően, hogy melyik hatóanyag miatt fogyasztjuk, érdemes különbséget tenni az elkészítés módozatában:

ha a C-vitamin tartalomra van szükségünk (pl. izmok, ízületek, csontok regenerálódásához), akkor áztassuk, mint a csipkebogyót,
ha az anthocyanin antioxidáns, sejtvédő hatásait szeretnénk inkább érvényesíteni, akkor forrázzuk. 
Az antjpcyanin adja a virág színét.




A tea elkészítéséhez 1 kávéskanál teafüvet használjunk csészénként. Vizsgálatokkal igazolták már, hogy 6 héten keresztül napi 3 csésze hibiszkusz tea elfogyasztásával

csökkent a magas vérnyomás,
jelentősen segítette a sejtfalak karbantartását, megelőzve ezzel a nagyon gyakori szív- és érrendszeri problémákat.

Továbbá

segítheti megtisztulni a szervezetet a káros szabadgyököktől (amikor felborul a szervezet természetes egyensúlya, és már az általa folyamatosan termelt szabadgyökök túlsúlyba kerülnek, és nem csak a támadó kórokozókat pusztítják, hanem a szervezet sejtjeit is = számos betegség írható a számlájukra……………… az antioxidánsok = pl.A,E,C-vitaminok, ásványi anyagok stb.= képesek a szabadgyökök hatástalanítására)
nehézfémektől,

javíthatja a sejtek és szövetek megújulását, a fehérjekollagén beépülését, ezzel
nagyban hozzájárulhat az öregedés lassításához,
csökkentheti a szívmegbetegedéseket,
a rák kialakulásának kockázatát (pl. prosztata)
Gyulladáscsökkentő, görcsoldó hatását is érdemes hasznosítani

szem kötőhártya-gyulladás eseténöblögetésre
hörgők, tüdőgyulladás,
lázzal járó hurutos megbetegedés, köhögés szüntetésére, láz csillapítására – tea formájában
torok, hangszálak, mandulák gyulladásakor gargalizálóként.
asztmás görcsökre,
ízületi gyulladásra,
fekélyes vastagbélgyulladásra, Crohn-szindrómára,
menstruációs görcsök enyhítésére,
epe- és bélgörcsök esetén teaként,
méregtelenítésre,
vízhajtásra, vesetisztításra is alkalmas,
bőr szépítésére lemosóként.
nagyobb mennyiségben enyhe hashajtó.



  
Baktérium- és gombaölő tulajdonságát is érdemes figyelembe venni.

féregűző,
vérzéscsillapító (aranyeres panaszok esetén)
nemi betegségek tüneteinek enyhítője lehet.
  
Cukorbetegek is fogyaszthatják.

Immunerősítőként is fontos szerepe lehet.

Öregedés gátló hatású (kozmetikumokban is fellelhető) 

A természetgyógyászatban is szívesen hasznosítják gyógyhatásait borogatásként

bőrgyulladáskor,
égési sérülések
tályogok,
váladékozó ekcémás bőr kezelésénél,
De készül belőle tinktúra, és
hajszesz (hajnövekedés serkentésére).
  
Természetesételfestékként is alkalmazzák.

Az a tapasztalat, hogy a hibiszkusz teának kedvező lélektani hatásai vannak. 

Szünteti az indulatokat, megnyugtatja a lelket, oldja a feszültséget. 
Segít megszabadulni a nyomasztó érzelmektől, gondoktól. 
Csökkenti a stresszt. 
Gyógyírt jelenthet az érzelmi kiszolgáltatottságra.
  
Nagyon kellemes, üdítő élvezeti ital is. 
Melegen és hidegen is fogyasztható.
 Íze az áfonyáéra emlékeztet, kicsit fanyar. 
Más teafüvekkel is keverhető, „ízesíthető” – mézzel és cukorral is.

Szakértők szerint a hibiszkusz biztonságosnak tekinthetőgyógynövény. 

Ellenjavallatok, mellékhatások nem ismertek. 

A mértékletesség elvét azonban érdemes szem előtt tartani.

Még néhány érdekesség a hibiszkusszal kapcsolatban:
  
A Csendes-óceáni Hawaii-szigeteken az állam virágának tekintik. 




Nyaklánc vagy virágfüzér formájában az odalátogató turistákat üdvözlik vele. 
Az asszonyok a fülük mögött is viselik, aminek fontos jelentése van a külvilág számára.

A japánoknál a hibiszkusz szelídséget, ¸jóindulatot jelent. 
Tiszteletük, barátságuk jeléül ajándékozzák meg vele vendégeiket.

A kínaiaknál is sokféle jelentése van a „kínai rózsának”. 
Jómódot, hírnevet is kifejeznek általa.



(Forrás: oread.hu)






Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 


- Gyógyító növényeink 2. rész: http://emfkryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html


- Gyógyító növényeink 4. rész:



- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 
- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 
- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:

- A csodás Lenmag: 
- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 
- Lekvárfőzési ABC:  
- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 

- Melyik virág ehető a kertünkben?
- Őszi munkálatok a kiskertben: 
- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 
- Csicsóka – a jótékony szénhidrát: 
- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/dio-csudajo.html

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 

- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:






- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:





Szeretettel,

Gábor Kati


web oldalaim:

blog oldalam: 





A SVÁJCI "HUN VÖLGY"

$
0
0



A SVÁJCI "HUN VÖLGY"

(A Wallis tartományi Val d'Anniviers-i völgy)

KISZELY ISTVÁN




"A magyarság, ahová csak eljutott nemcsak biologikumát, de szokásait, hitvilágát, nyelvét, zenéjét és népművészetét is magával vitte és - szemben a kozmopolita, mindenütt a környezetébe beolvadó népekkel - azt főbb vonásaiban meg is tartotta.
Ez a megőrzés teszi lehetővé a szétszóródott magyarság kutatását. 
Az Anniviers völgyi "magyarság" nem kuriózum, hanem egy csodálatos tanúságtétel fennmaradásunkról és vitalitásunkról. " - Kiszely István




Régebben a völgyön kívüliekkel nem is házasodtak. 
"Az idegenekkel szemben nyíltak, barátságosak, vendégszeretők, sohasem megalázkodók, a büszkeségtől mentesek öntudatosak" - írja róluk Anton Karl Fischer. 

Házaik építésmódja, szigetelése, fedőanyaga és zsindelyezése megegyezik a székelyekével. 




A házakra ráírják az építő nevét és az építés dátumát. "Glória Ámen" - olvashatjuk a házakon az eifischi völgyben, akár a székelyeknél: 
"Béke a belépőkre, Áldás a kimenőkre". 




Áldozati helyeik (köveik) neve: szervágó, mondavilágukban Gargantos az óriás neve, Tupil a gonosz szellemé, Kurtaczavas az éjjeli szellemé, Ladonna egy másik éjjeli szellemé és Follaton is egy szellemé.

"A házak falait féllábnyi vastag, a szegleteknél egymásba eresztett, s hogy jól egymásba illjenek, gyalult gerendák képezik; a hézagok, mint a hajónál, mohával tömetnek be; a falak belseje pedig, szintúgy, mint a felső és alsó padolat, deszkával van kibélelve... 

A szobák, minthogy falaik nem meszeltetnek, a kor által megbarnult deszkázattal komor tekintetet nyernek".




"...Az anniviersi völgy nyelve annyira különbözik a szomszéd völgyek nyelvétől, hogy e külön völgyek lakosai őket saját nyelvökön egyáltalán nem értik meg... 

Helységeik nevei, úgy, miként a nép nyelvén hangzanak, de magyar hangjegyekkel írva... Penszék, Viszój, Ajer, Grimencz, Prász, Major, Külmez, Luk...




"Penszék, mint mondák a legrégibb helység, amelyet egyébiránt útjában legelébb, a völgy torkától mintegy másfél órányira ér az utas, egy igen emelkedett, az útnál sokkal magasabb hegyfokon fekszik úgy, hogy e magyar elnevezés: fenszék, sőt az is: benszék teljesen kifejezi a helység fekvésének jellemét. 

Tudjuk, hogy a székelyek máiglan szék-nek nevezik számos lakhelyeiket.

Viszój, a főhelység a Navezsencz patak jobbpartján, míg Penszék a balon fekszik, egyik a másiktól mintegy félórányira.

Grimencz vagy Gremencz, a völgy legtávolabbi, szintén nagyobb helysége, közel azon két hegygerinchez, melyek hegyes szögbe összefutva, érintkezési pontjukon, a Weisshornná emelkednek.

Külmez, csak néhány házból álló kis tanya, melynek lakosai a meredek hegyháton földjeiket nem igen művelhetvén, baromtenyésztésből élnek, mert legelőjük, mezejök elég van. 
Ha valaki e szóban külmezőt, vagy kü-, kő-mezőt látna, ám én nem ellenzem.

Luk, egy igen elrejtett, nehéz bejáratú völgyágyban fekvő helyecske, melyre neve, magyar értelemben teljesen ráillik.

A völgyet környező hegyhátak nevei: Ponset; Sándolin; Tinyózsa; Ruaz; Tónó; Barnózsa; barna vagy fekete hegy, melynek tövében egykoron számos kenyérsütő kemencze állott, melynek most már csak némi romjai láthatók. 

Továbbá Náva; s ennek alján néhány házból álló tanya, melynek neve: Návaszék.

További hegyhátak: Irek, Vujbe, Bendéle, Cziruk, Czászele stb.

Patakok nevei: Navezsencz, Gugra.

Legelők nevei: Tarampon, Labarma, Leszeitisz stb.

További szavak: borra = boru, feja = fejős, vujku = kuvik, dorbade = dorbézolás stb.

Családnevek: Savián, Kálló, Visszó stb.

Mitológiai nevek: Gargantoa, Tupil, Ladonna, Kurtaczavas (a magyar csorvás), Follaton stb.



Címereik


Regéik, mondáik jobbára az embernek a természeti erőkkel folytatott harcára vonatkoznak. 

Szokás volt a halotti tor, amely Wallisban egyébként nem szokás".

Fischer az alacsony istállóajtók ajtófélfáján - szemöldökfáján - belerótt jegyekre figyelt fel. 

A rovásjelek, mint a lakók neveinek kezdőbetűi, összefüggésbe hozhatók az ősmagyar rovásírás jeleivel. 

Fischer hun-magyar ABC-jeleket közöl könyvében, majd felsorolja azokat a jeleket, amelyeket a Val d'Anniviersben talált és amelyek azonosak (hasonlóak) a közöltekkel. 

Ezen jelek megfelelnek azon családnevek kezdőbetűinek, amelyek magyar családnevekkel hozhatók kapcsolatba és amelyeket a családok nevük jelzéseként használtak ott.




Aer falu címere


"Ha magyar hangzású nyelvemlékek gyűjthetők ebben a völgyben, mindezek csak azt bizonyítják, hogy a hun és a magyar nép és nyelv azonos gyökerű".

"Régen, amikor ruhaanyagaikat maguk állították elő, ruhájuk fekete színű volt, ezért csak fekete juhokat tartottak. 
Ebben is különböztek szomszédaiktól, mert azok fekete állatot nem tartanak.

Sírkeresztjeiken ott van a hatágú csillag, ősi jellegzetes napjelvény, a régi napimádat maradványa. 






Ugyanezt a csillagot találjuk meg a székely és a magyar, sőt az avar nép házain, kapuin, a bölcsőkön, régi ruhásládáikon, mángorlóikon vagy akár a balatonarácsi temető sírkövein is. (Lásd 4., 5., 6. kép)

Nevük felsorolásánál elöl van a vezetéknév, utána a keresztnév, ahogy az a székelyeknél, a magyaroknál, a kínaiaknál és a japánoknál szokásos".

A völgyben valamennyi családnak külön jele volt; ezt rajzolták a sírkeresztekre, az erdők fáira, az állatok nyakára. Bernard Savioz lerajzolta, lefényképezte, rendszerezte ezeket az ősi családjeleket: közülük többnek a hangértéke azonos a hun-székely rovásírásból ismert jelekével.

Az anniviardok valóban nem ősi európaiak, hanem vagy a hunok, vagy az avarok vagy a honfoglaló magyarok Svájcban élő maradványai.



Forrás: http://mek.oszk.hu/






Továbbá:



- A Szakkarai Piramis – a kvantumgép:


Piramisok a Pilisben?...Egyiptomban, és szerte a Földön:

- A kézben, a talpon ... benne van az egész ember  - Térkép az egészségünkhöz  – Reflexzónák - Aura - Csakrák - Csokrok:

- A csakrák betegségei - behangulásuk:

- A SZERVÓRA:

- Gyógyító kéztartások - Mudrák:


- A MELEGVIZEK - GYÓGYVIZEK BIRODALMA - A KÁRPÁT - MEDENCE:


-Két eltitkolt beavató csillagkép: a Kígyótartó és az Orion:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/07/ket-eltitkolt-beavato-csillagkep.html

- Idegen civilizációk jelenléte a Földön egykor és ma Megválaszolatlan kérdések: 


- Peru - Cuzco - az Inka Sacsayhuaman erődje - emberkéz alkotta gigantikus csoda?:



Ica - a faragott kövek:







Szeretettel,

Gábor Kati


blog oldalam: 




ALMA - ALMAECET

$
0
0

AZ ALMA






Az almaevés jótékony hatásai, miért nevezték az almát a gyümölcsök királynőjének?

  
Az almaevés jótékony hatásai

Az alma - más ételekkel is együtt ehetjük, anélkül, hogy erjedés lépne fel. 
Ezért is nevezték a Gyümölcsök Királynőjének.

Egyedül az alma az a fajta gyümölcs, amit más ételekkel is együtt ehetünk, anélkül, hogy erjedés lépne fel. 

Ezt már az ókorban is tudták róla, ezért is nevezték a gyümölcsök királynőjének.

Nagyon könnyen tudjuk tárolni, ha csak kicsit is odafigyelünk rá, akkor eláll addig amíg a friss gyümölcsök megjelennek a piacon. 

Nagyon jól tárolható, szállítható.

Ha hiszed, ha nem, akár kizárólag almán is meg lehetne élni, szinte korlátlan ideig.





Több, mint 1000 fajta alma található a világon. 

Mindegyikben megtalálható a fehérje, rostanyag, keményítő, sók, almasav, cukor, csersav. 
Magas a foszfor, a vas, és a nátriumtartalma.

Az almát nagyon rövid idő alatt megemészti a gyomrunk, és szinte azonnal energiát nyerhetünk belőle. 

Magas foszfor tartalmának köszönhetően sokat segíthet főleg azoknak, akik szellemi munkát végeznek, vagy gyenge az idegzetük.

Ha régen nem ettél almát, vagyis talán kicsit elszoktál tőle, vagy nem a legjobban működik a gyomrod, esetleg az egészséges ételeket nehezebben emészted, akkor fokozatosan kezd el az almaevést, először csak egy-két falatot egyél belőle, de azt nagyon rágd meg, egy harapás almát legalább ötvenszer, mert így keveredik a legalaposabban össze a nyáladdal, és ez a legfontosabb. 

Utána fokozatosan emeld az adagot, de mindig ügyelj arra, hogy az alma pépként kerüljön a gyomrodba.





Gyümölcsöt csak magában egyél. 

Ha mást is kívánsz fogyasztani, akkor almát ebéd előtt, vagy vacsora előtt legalább egy órával fogyassz.

Bármilyen gyümölcsöt fogyaszthatsz főétkezéskén is. 

Ha úgy érzed, hogy az alma nem csillapítja az éhségedet, akkor ez annak a jele, hogy valami baj van a gyomroddal vagy az emésztőrendszereddel. 
Próbáld meg ezt tudatosan és módszeresen helyreállítani!

Természetesen, ha már más ételekkel megtömted a pocidat, akkor ne erőltesd rá a gyümölcsöt, mert ez nem lesz előnyös sem az egészséged, sem az emésztésed számára.

Jó ha tudod, sohasem a gyümölcs okozza a hasmenésedet, lázadat, vagy más kellemetlenséget, hanem az, amit a gyümölcs előtt ettél.

A gyümölcsök nagy része gyógyító hatású, megszabadítja szervezetünket az eddig okozott károktól, mérgektől.





Az alma nagyon jó tisztító és gyógyító hatással van az alábbi betegségekre:

Ételmérgezés, bélhurut, vérhas, koli baktérium okozta bélfertőzés, és akár hiszed akár nem még akkor is segíteni tud, ha veseköved van.

Székrekedés nélkül képes gyógyítani a hasmenést, szabályozza a bélműködésedet, tisztítja a húgyutakat, és a tüdőket.

Gyógyítja a reumát, a köszvényt, mivel sói oldják a húgyköveket. 

Az alma, mint gyümölcs, savas ugyan, de mégis a szervezetet lúgosítja, hiszen organikus sói semlegesítik a fehérje bomlástermékeiből származó savakat. 

Kiválóan gyógyítja a
hörghurutot, és a felső légúti betegségeket.

Több, mint 1000 fajta alma található a világon. 

Megtalálható benne a fehérje, rostanyag, keményítő, sók, almasav, cukor, csersav. 

Magas a foszfor, a vas, és a nátriumtartalma.




Jó ha tudod azt, is, hogy másként hat az édes, és másként a savanyú alma.

Édes almát fogyasszanak mindazok, akik székrekedésben szenvednek, vagy vérszegények, és inkább savanykásabbat mindazok, akik esetleg túltápláltak, vagy reumás fájdalmakkal küzdenek.

Mindkét fajtájú alma hatásos vértisztító, nagyon hasznos mindazoknak akik érelmeszesedésben szenvednek, vagy gyenge a szívműködésük, esetleg aranyerük van, vagy a hölgyeknél jól használható a menstruációs zavarok megszüntetésére.

Minden embernek, de főleg azoknak, akik rendszeresen ülő munkát végeznek, legalább minden második hónapban kellene almakúrát tartani. 
Ez azt jelenti, hogy legalább egy napig csak almát ehet.

Lehetőleg csak egészséges, lédús, és érett almát együnk. 





Lehetőleg törekedjünk arra, hogy azonos fajtákat fogyasszunk, ugyanis minden almának más más a savassági foka. 

Ne keverjük a különböző fajta almákat egymással.

Az almát lehetőleg mindig teljes egészében fogyasszuk el. 

Ne dobjuk el az alma csutkáját sem, hiszen igen értékes jódot tartalmaz. 

Az almafogyasztásával még az áldott állapot alatti hányingert is le lehet küzdeni.

Almakúrát egész évben lehet a szervezet regenerálása érdekében végezni 4-5 héten keresztül, melyből egy hét legyen a bevezetés



ÓRIÁSI GÉNKINCS!!!





Több mint kétszáz éves gyümölcsfák, almafák hoztak újra termést Mónosbélen.






Példátlan génkincset találtak a Bükk lábánál!







Hosszú idő után fedezték fel újra Mónosbélen a szerviták által még a 18. században ültetett gyümölcsöst. 







Az egyik szakértő szerint a fák kihagyhatatlan lehetőséget adnak a kertészeknek.






bővebben:http://www.hirado.hu/Hirek/2013/04/24/14/Peldatlan_genkincset_talaltak_a_Bukk_labanal.aspx






Méz, almaecet, fokhagyma a tökéletes gyógyszer




Egy egyszerű módszer, hogyan lehet megszelídíteni a fokhagymát, és csemegévé változtatni.

Nyugodt szívvel állíthatom, a világ két legegészségesebb élelmiszere a méz és a fokhagyma. 

Az utóbbival sokaknak problémája van: túl erős az íze, túl erős a szaga, csíp. 
Hát igen, ezért hagyma. 
De egy egyszerű trükkel el lehet tüntetni a kellemetlen mellékhatásokat, és szinte csemegévé lehet változtatni a faramuci növényt.
A mézes fokhagyma bármikor elkészíthető, de leginkább a nyár az ajánlott, amikor a méz és a fokhagyma is a legolcsóbb. 
A módszer egészen egyszerű.
Meg kell pucolni a fokhagymát, beletuszkolni egy kisebb üvegbe a mézbe, lefedni az üveget, és berakni a kamrába. 

Ennyi.

Hogy mi fog történni? 

Ha türelmesen várunk néhány hét alatt a fokhagyma megsötétedik és megfesti a mézet is, amely egészen folyóssá válik az átalakulás során. 
Nem kell aggódni, nem romolhat meg, erre a méz és a fokhagyma is garancia. 
Végül a keveréknek körülbelül olyan sötét színe lesz, mint a kínai szójaszósznak, vagy a balzsamecetnek.

Miért is jó ez? 

A méz és a fokhagyma előnyös tulajdonságairól oldalakat lehet írni. 
Erről a készítményről is elmondható mindez. 
Ami a fontos, a folyamat hatására a fokhagyma elveszti csípősségét, és erős illatát. Egyszerűen elrágható, mégsem lesz bűzös lehelet.

Javasolt felhasználási mód? 

Betegség megelőzésére napi egy gerezd fokhagyma annyi mézzel, ami egy kiskanálon vele jön. 
Kellemes íze van, édes, némi fokhagyma aromával. 
Emellett főzéshez is felhasználható, összetörve megkenhetjük vele a grillezendő húsokat,gyümölcsös mártásokban húsételek kísérője lehet. 
De magában is megállja a helyét. 
A variációk száma végtelen

*     *     *

Köhögésre nagyszerűen bevált úgy a gyereknél, mint nálunk felnőtteknél a fokhagymalé.
Ez úgy készül, 
hogy 2 gerezd fokhagymát apróra összevagdalunk, elkeverjük 3 evőkanál mézzel vagy gyümölcscukorral, és felöntjük 1/8 liter vízzel. 

Felforraljuk, és kb. 10 percig főzzük. 
Utána letakarva néhány órán át állni hagyjuk, majd leszűrjük. 

Ugyanez elkészíthető vöröshagymával is, a hatás gyors és tartós. 
A szirupból naponta egy-két teáskanállal adjunk a gyereknek.

Aki nem bírja a fokhagyma ízét, az megpróbálkozhat a mézes retekkel is. 

Ehhez egy retket megreszelünk, levével együtt csészébe tesszük, és elkeverjük 3-4 evőkanál mézzel. 
Letakarva néhány órán át ezt is pihentetni kell, majd vászonkendőn átnyomkodjuk a levet. 
Naponta ebből is 1-2 teáskanállal ajánlott adni a gyerkőcnek.
Köhögéses időszakban rendszeresen inni a kakukkfűteát, ami szintén nagyon jó köhögéscsillapító.



*     *     *

Mézes almaecetes fokhagyma





Nagy mennyiségű fokhagyma kerül kiáztatásra jó minőségű akácmézben és almaecetben
A fokhagyma immunerősítő és vértisztító hatását a méz és az almaecet tovább fokozza. 
Meghűléses megbetegedések és a legyengült szervezet megerősítésére kiválóan alkalmas. 
Almaecet nélkül (a fokhagymásméz) húsok pácolásához is nagyszerűen felhasználható de pirítós kenyérre kenve is fenséges! 

Egyszerű napi energiaital elkészítése:

Pucolj meg két (termetes) gerezd fokhagymát, reszeld le, vagy préseld össze, keverj hozzá két teáskanál (jó minőségű) almaecetet. 
Kevergesd, préselgesd néhány percig, és tegyél hozzá két teáskanál mézet. 
Ezt is jól keverd el, és öntsd fel két-három dl buborékmentes ásványvízzel. 
Az így készített (zavaros) italt óvatosan (!!) lassan kortyolgatva idd meg.
Egyhuzamra lehajtani TILOS!
Energetizáló, fáradtságűző, fogyasztó vitaminbomba. 
Fogyasztása éhgyomorra reggel a legjobb, felezve is hatásos (de nem helyettesíti a reggelit).

Ha nem szeretnél naponta fokhagymát pucolni az alábbiakkal (kíméletesebb változat) ezt elkerülheted:

Tedd a következőket turmixgépbe: 

1 dl almaecet, 1 dl méz, 8-12 gerezd (méretfüggő) fokhagyma (darabolva). 
Keverjük össze a nagy sebességgel 1 percig. 

Öntsük a keveréket egy jól zárható üvegedénybe és hagyjuk a hűtőben öt napig.
Az elixír szokásos napi adagja: kettő-négy teáskanálnyit tegyél egy pohár (min 2dl) szénsavmentes ásványvízbe vagy gyümölcslébe, (100%-os szőlő-vagy narancslé). 
A legjobb reggeli előtt negyed-órával fogyasztani. 
A hatóerő természetesen függ az összetevők származási állapotától. 
Minél jobban bio annál több az erő.
Már a legrégebbi írásos emlékek is szólnak a fokhagymáról. 

Az egyiptomi piramisépítőknek fokhagymát, hagymát és retket osztogattak a fertőző betegségek megelőzésére. 

A római katonák étrendjéhez is hozzátartozott fokhagyma.

Már az ókorban 61-féle különféle betegség gyógyítására ajánlották.
Magas a magnézium, B6 és C vitamin, triptofán, szelén, kalcium, foszfor, B1 vitamin tartalma. 
A fokhagymát világszerte termesztik és alkalmazzák. 
A fokhagyma a magyar konyha egyik legfontosabb fűszernövénye. 
Régóta ismert számos gyógyhatása, ezért nem csak ízesítésre használhatjuk.
Tudományos kutatások alátámasztották, hogy a fokhagyma baktérium- és gombaölő hatású, hatékonyan bevethető tehát a candidiázis nevű gombás betegség ellen. 

Természetes "antibiotikumként" használható, 

főként a meghűléses betegségek esetén hatásos. 
Különösen jó antioxidáns, hiszen megköti a szabad gyököket, lelassítja az öregedési folyamatokat, erősíti az immunrendszert, rendszeresen fogyasztva pedig még a vérnyomást is csökkenti.

A legendás fokhagymacsepp receptje

A következőkben leírt fokhagymacseppkúra a szervezetben öt évig tartja meg hatását, tehát csak ezután szükséges megismételned.

A fokhagymacsepp elkészítési módja:

Darabolj össze 35 dkg megtisztított fokhagymát.
Öntsd 3-4 dl 96%-os (Gyógyszertári) alkoholba.
Az edényt jól zárd le, és érleld 10 napig.
Vászonruhán keresztül szűrd át.
Két nap után a táblázat szerint, fél deciliter tejbe csepegtetve, étkezés előtt fogyaszd reggel, délben, este (teába, ásványvízbe, bármilyen langyos ételbe keverve is lehet).


A részletek:

Hozzávalók 35 dkg pucolt, darabolt fokhagyma kb. 4 dl 96 %-os alkohol. 
(A beszerzett fokhagyma állagától, nedvesség-tertalmától függően.)
A megpucolt fokhagymát apróra vágjuk (foghagyma-nyomót ne használjunk!!), jól zárható (előzetesen ellenőrzendő!) befőttesüvegbe, (esetleg csatos üvegbe) rakjuk, ráöntjük az alkoholt, annyit, hogy az aprított fokhagymát teljesen ellepje, és bezárjuk. Néhányszor megrázogatjuk-megforgatjuk, hogy a buborékok kiszálljanak, és 10 napig sötét, hűvös helyen tartjuk. 
Naponta megforgatjuk, az utolsó 2 napon már nem mozgatjuk.
A 10. nap végén az üveget kinyitjuk, a szájára 2 réteg gézt rögzítünk befőttes gumival. Fél literes üvegbe (amiben az alkoholt vettük a gyógyszertárban) akkora tölcsért teszünk, ami nagyobb, mint a befőttesüveg szája. 
Az alkoholos üveget, a tölcsért és a fokhagymát tartalmazó befőttesüveget úgy rakjuk össze, hogy szilárdan álljanak (pl. a sarokban).
A befőttesüvegből a kivonatot a tölcsérbe öntjük, majd szájával lefelé a tölcsérben hagyjuk 1 ½ - 2 óráig, hogy a lé mind kicsöpögjön.
A nyert kivonat mennyisége: 400 - 450 ml. 
Azonnal fogyasztható. 
Az előírt számú cseppeket ½ dl tejbe csepegtetjük, és étkezés előtt isszuk meg.

Adagolás:

Az eredeti recept szerint 0,5 dl tejbe kell a kivonatot csöpögtetni. 
Egy kardiológus főorvos szerint a tejet nem kedvelő (pl. mert egyeseknek hasmenést okoz, vagy akármilyen egyéb ok miatt) kúrázók kefírben vagy joghurtban vegyék be.
Hogy ne használjunk fokhagymanyomót, azért jegyeztem meg, mert a kivonat gyakorlatilag kiszűrhetetlen lesz a zagyból, vagy csak igen kevés. 
És ekkor tényleg fel kell használni a szüredéket ételízesítéshez. 
A fenti recept szerint "kilúgozott" fokhagyma maradvány alkalmatlan ételízesítésre, mert minden íz- és hatóanyagot kiszedett belőle az alkohol.

Napok
Reggel
Délben
Este
1
1 csepp
2 csepp
csepp
2
4 csepp
5 csepp
csepp
3
7 csepp
8 csepp
csepp
4
10 csepp
11 csepp
12 csepp
5
13 csepp
14 csepp
15 csepp
6
15 csepp
14 csepp
13 csepp
7
12 csepp
11 csepp
10 csepp
8
9 csepp
8 csepp
csepp
9
6 csepp
5 csepp
csepp
10
3 csepp
2 csepp
csepp

Eredete

A fokhagymacsepp receptje kínai eredetű, 1971-ben talált rá egy UNESCO-expedíció, agyaglapokon, egy tibeti templom romjainál. 
Azóta sok nyelvre lefordították, és számon tartják a nagy hatású népi gyógyszerek között.

A tapasztalat

A tapasztalatok szerint számítani kell csekély illathatásra is.
Érdemes tájékoztatni a környezetet a fokhagymakúráról, mivel néhány nap után (az intenzív szakaszban) közelről a bőrön keresztül is érezni lehet némi fokhagyma "illatot" amit nedvesítőkendőkkel, fertőtlenítő géllel közömbösíteni lehet. 
Mivel a méregtelenítés is beindul intenzíven, az első napokban kismértékű levertség érzése is jelentkezik.
Attól nem kell tartanunk, hogy fokhagymaszagú lesz a leheletünk. 
A fogyasztás után igyunk meg egy pohár tejet (ha nem abba csepegtettük), vagy rágcsáljunk el pár szál borsmentát, petrezselymet vagy kakukkfüvet.
Persze a fejedben a fokhagyma sem csinál rendet. 

Ugye tudod, hogy a gondolataid és az érzéseid alkotják, alakítják a sorsodat? 
Érezd jól magad a bőrödben!


AZ ALMAECET


 

Az almaecet (lehetőleg bio) számos alkotóeleméről állnak rendelkezésünkre tudományos megfigyelések. 

A lényeg azonban az, hogy étrendünkben megfelelő, természetes módon keveredjenek az ásványi anyagok, nyomelemek, vitaminok és más tápanyagok. 

Minden tapasztalat azt mutatja, hogy almaecetben és a vele ízesített ételekben igazán optimális ez a keveredés. 

méz és az almaecet ideális módon egészíti ki egymást. 

A méz elnyeli az ecet fanyar ízét, ráadásul vitaminokban, ásványi anyagokban,nyomelemekbenenzimekben és baktériumölő anyagokban gazdag.
Az almaecet a testsúly szabályozására is kiválóan alkalmas, igaz hogy viszonylag lassan hoz eredményt túlsúly esetén, de az tartós marad ha a szabályokat betartjuk. 
Az almaecet hozzájárul a hatékony zsírégetési folyamatokhoz is.
Az almaecet gyorsítja az anyagcserét, így a fogyáson kívül javítja mind a fizikai (vérkeringés, végtagok vérellátottsága), mind a szellemi állapotot (koncentráció, szellemi vitalitás).

Serkenti az emésztést, és részt vesz a szervezet zsírbontó folyamataiban.






Baktériumölő hatása tisztítja a szervezetet, amitől egészségesebb lesz a bőrünk, hajunk.


Felélénkíti a sejtlégzést, és csökkenti az idő előtti öregedési tüneteket.


Elpusztítja a bélfalon lévő baktériumokat, amelyek emésztési zavarokat, felfúvódást vagy székrekedést okozhatnak.
Az almaecet számos hagyományos alkalmazási területén, mint az emésztési zavarok, megfázás, köhögés vagy kimerültség, éppoly hatásos a méz is. 
Mi sem kézenfekvőbb, mint összekeverni a kettőt.
D. C. Jarvis, az almaecet-terápia szülőatyja a jó egészség és hosszú élet titkaként azt ajánlja, hogy igyunk mindennap ecetes vizet 
(egy pohár vízben keverjünk el két teáskanál almaecetet), és adjunk hozzá egy-két teáskanálnyi mézet is 
(ecet+méz - keverés - hígítás)

Dr. Jarvis „valóban teljes értékű tápanyagként" igen nagyra értékeli a mézet, és kitűnő orvosságnak tartja olyan panaszokra, mint az 
álmatlanság, köhögés, égési sebek, légúti megbetegedések, homloküreg-gyulladás, szénanátha és izomgörcs.
Nagyon sok esetben italként fogyasztjuk az almaecetet. 
Érezhető eredmények eléréséhez rendszeresen, legalább négy héten át kell inni az ecetes vizet. 





kúraszerű alkalmazás 
pedig azt jelenti, hogy legalább hat-nyolc héten keresztül minden reggel, felkelés után megisszuk az alapreceptben leírt italt.
Érdekes kérdés, hogy vajon az almaecet, melynek már a nevében is benne van, hogy ecet, vagyis csak savas lehet, valójában hogyan befolyásolja sav-bázis egyensúlyunkat, és milyen hatást vált ki az emésztést követően?

Az almaecet - ahogy a citrom is - savas kémhatású. 

Fogyasztásuk 
mégis lúgosítja a szervezetet
mert a bennük lévő kémiai elemek segítik a lúgok termelődését, vagy másik oldalról nézve fokozzák a savak lebomlását. 

Fontos viszont, hogy az almaecetet éhgyomorra vagy üres gyomorra igyuk, hogy ne keveredjen más összetevőkkel, s így megtartsa lúgosító hatását.
Nem kell sokat bíbelődni vele, és hamarosan talán nem is akarunk többé lemondani erről a frissítőről. 
Sőt legjobb, ha életünk végégig megtartjuk ezt a jó szokásunkat. 





Az almaecet előállítása 

Kémiailag az ecet esetsavból, aroma- és festékanyagokból álló vizes oldat, amely erjedési folyamat során természetes úton jön létre. 
Alapja az almamust, vagyis almalé, amelyben alkohol képződik.
Minél magasabb az alma cukortartalma, annál nagyobb lesz a must alkoholtartalma, annál könnyebben képződik az esetsav. 

Legjobb, ha kisméretű jóízű almákat választunk. 
Ha csak hulladékból készül a must, gyengébb lesz a minősége. 

Hogyan válasszuk ki a jó almaecetet? 

Csak természetesen előállított, kissé zavaros almaecetet válasszunk. 
A tiszta ecet kevesebb értékes anyagot tartalmaz. 
Figyeljünk arra, hogy biotermesztésből származó almából készüljön, hogy minél kevesebb környezetszennyező anyagot tartalmazzon.





Mit tartalmaz? 

Káliumot, nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort, klórt, ként, rezet, vasat, szilíciumot, fluort. C-, E-, A-, B1-, B2-, B6-vitamint, béta-karotint, provitamint, P-vitamint.

 A tapasztalatok szerint az almaecet fogyasztása javítja az emlékezőtehetséget, növeli az összpontosító képességet, az erőnlétet, a kondíciót és minden olyan funkciót, amely a jó vérkeringéstől függ. 

Almaecettel a csontritkulás ellen 

Az almaecet citromsavat tartalmaz, amely könnyen emészthetővé teszi az a kalciumot, és jelentősen javítja a felszívódását.
 A többi élelmiszerben jelen lévő kalcium felszívódását is növeli, ha almaecetet adunk hozzájuk.
Egy kevés almaecet egyébként a csontleves kalciumtartalmát is növeli. 
Az ecet ugyanis kivonja a csontokból a kalciumot. 

Már fél liter csontleveshez adott két evőkanálnyi almaecet is jelentősen növeli a leves kalciumtartalmát, mégpedig ha két órán át főzzük. 
Ezután már nem oldódik ki több kalcium a levescsontokból. 





Az anyagcsere serkentése 

Hans Adolf Krebs, aki 1953-ban Nobel-díjat kapott a citrátciklus felfedezéséért, felismerte, hogy anyagcserénk esetsav nélkül nem működne. 
Szinte minden anyagcsere-folyamatban – mint pl. a táplálék átalakítása a szervezete által felhasználható anyagokká – ecetsav jön létre köztes termékként.
Az ecetsav közreműködése nélkül sem a zsírokat, sem a szénhidrátokat nem tudnánk megemészteni, tehát életképtelenek volnánk. 

Szervezetünknek napi mindegy 100 gramm ecetsavra van szüksége az összes anyagcsere-folyamathoz. 

Az ecet hozza csak igazán lendületbe az anyagcserénket.
 Rendszeres fogyasztása felgyorsítja az emésztést, elősegíti a táplálékkal felvett zsírsav felhasználását és szénhidrátokból való energia-kivonást.
Légzési panaszok: 

Aki légzési problémákkal küzd vagy éjszakánként arra ébred, hogy nehezen kap levegőt, próbálja ki egyszer az almaecetes vizet mézzel. 
Nagyon apró kortyokban igyuk vagy kanalazzuk, hogy egy pohár elfogyasztása jó 30 percig tartson. 
A tapasztalatok szerint ez a módszer asztma esetén és segíthet, persze csak az orvosi kezelés kiegészítőjeként. 

Felfúvódás 

Itt is segít az ital. 
Aki gyakran szenved felfúvódástól, evés előtt öt perccel igya meg a keveréket – tartson egy darabig minden kortyot a szájában, mielőtt lenyeli.


A MÉZ


 


ideális páros. 


Minden élő szervezetnek elengedhetetlenül szüksége van az úgynevezett nyomelemekre és ásványi anyagokra. 

A mézben minden megvan, amire az embernek szüksége van. 

Közel 80 százalékban szőlő -és gyümölcscukrot, 17 százalékban vizet, s csak néhány százalékban tartalmaz szaharózt. 
Ennek következtében rendkívül gyorsan, közvetlenül a bélből szívódik fel. Energiatartalma kicsit alacsonyabb, mint a cukoré: 1 gramm méz 3 kcal energiát jelent.
A virágméz 36 százalékban tartalmaz szőlőcukrot (glükózt) és 39,7 százalékban gyümölcscukrot (fruktózt), viszont az erdei méz hat különböző cukrot tartalmaz, és ezenkívül még hét bizonytalan eredetű cukorfélét.
A cukor közül a szőlőcukor a legértékesebb, mert a szervezetben közvetlenül gyorsan felszívódik. 

Nagyon jó hatással van a szívizom működésére, a májra, ahol állati eredetű keményítő (lukogének) formájában rakódik le és serkenti az ellen- mérgek termelését, amelyekkel a máj semlegesíti a szervezetbe került káros vagy mérgező anyagokat.
Változatos mennyiségben sok vitamint is tartalmaz: a B vitaminok mindegyikét, elegendő K vitamint (vérzés elállító), valamivel kevesebb C vitamint, tovább olyan fontos anyagokat, mint amilyen pl. a PP faktor (értágító, javítja a szövetek oxigén- ellátását). Kalóriaérték, tápanyagok szempontjából a méz több mint 70, az ember számára fontos anyagot tartalmaz.





A méz természetes gyógyszer

A méz és más méhészeti termékek egyaránt kiváló erősítő, frissítő szerek. 

A legösszetettebb élelmiszerek közé tartoznak, mert a nagy tömegű cukor mellett rendkívül sokféle ásványi anyagot, vitamint, valamint ferment-és hormonanyagokat is tartalmaz. 

Segítségükkel megelőzhetők a betegségek illetve a betegség esetén segítik, gyorsítják a lábadozást, a szellemi-fizikai energiák visszanyerését, a felépülést, gyógyulást.
A méz kb. 190 tápanyagot tartalmaz: többek között 19 aminosavat, 33 ásványi anyagot, 11 vitamint, enzimeket, szőlő- és gyümölcscukrot, amely molekulaszerkezetének minden átalakítása nélkül beépíthető a szervezetbe. 

Kalória értéke rendkívül nagy. 
Megtalálhatók benne a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemek: kalcium, foszfor, magnézium, klór, nátrium, kén, jód, vas, kobalt, réz, cink, kadmium, mangán, aluminium, stb. amelyek igen fontos szerepet játszanak az életfolyamatokban. 






A legtöbb vitamin a mézben fordul elő
B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12-, C-, A-, E- vitaminok különböző arányban találhatók meg benne.
A méz enzimeket is tartalmaz
amelyek a sejtanyagcsere katalizátoraként elősegítik a szervezetben végbemenő vegyi átalakulásokat. 
Ilyen enzimek pl. a kataláz, diasztáz, invertáz, lipáz, peroxidáz.

Tartalmaz még fehérjéket és aminosavakat is. 

Rendkívül fontos a méz fertőtlenítő baktériumölő hatása is. 

A mézben levő szőlőcukor (glukóz) szervezetünk számára a legfontosabb cukorféleség, amely csak a gyümölcsökben és a mézben fordul elő szabadon. 

A mézben lévő hormonok óvják a vesét és a májat

A legújabb kutatások szerint vérnyomáscsökkentő hatásuk is van. 







A méznek sebek, gyulladások gyógyításakor tapasztalt baktériumölő hatását már ősidők óta ismerik. 
Számos veszedelmes baktériumra megsemmisítőleg hat.
A méz hatására a sejtek jobban használják fel az oxigént, miáltal jelentősen növelhető a teljesítőképességünk.
 Ez a magyarázata, hogy például a sportolók miért fogyasztják rendszeresen a versenyek előtt. 

A közmondás szerint egy kaptár tíz orvossal felér, ami arra utal, hogy a cukorbetegség kivételével gyakorlatilag szinte minden betegség megelőzésére, kezelésére alkalmas.

Azt mindenki tudja, hogy megfázáskor, köhögéskor mézet kell a teába tenni. 
De az már kevésbé közismert, hogy éppen ilyen 
gyógyító hatással van a felső légutak megbetegedéseire, a tüdő, a szív, a gyomor, a bél, a máj, a vese, az idegrendszer, a bőr megbetegedéseire és a legújabb tudományos és klinikai kutatások, tapasztalatok szerint a sugárártalomra is.

A méz ezen kívül nyugtató hatású szer, és remek erősítőszer sápadt, vérszegény gyerekeknek, szoptató anyáknak, a csecsemőknek pedig tejjel vegyítve a legegészségesebb táplálék. 

Előfordulhat túl- érzékenység is a mézzel szemben, ilyenkor a mézet ételekbe, különböző élelmiszerekbe vegyítve kell fogyasztani.








Ha csak egy teáskanállal fogyasztunk el belőle minden este lefekvés előtt, 


már gondoskodhatunk a nyugodt alvásról
Mivel 80%-ban természetes cukrot tartalmaz, megemeli az inzulinszintet, így a tripofán nevű anyag könnyebben eljut az agyhoz, hamarabb beindul az alvás folyamata. 

A méz nem csak nyugtató, harmonizáló, hanem igencsak egészséges és tökéletes energiaforrás is.

A méz glükoztartalma miatt azok az emberek, akik rendszeresen fogyasztanak mézet sokkal energikusabbak, éberebbek és egészségesebbek is. 

Ha szereted a mézet, és beiktatod a napi étrendedbe, többé nem kell számolnod a fáradtsággal

Bármennyire is édes és tele van cukorral, mégis hatékonyan beilleszthető afogyókúrába

Egyenlő arányban tartalmaz glükózt és fruktózt, így segítségünkre lehet a fogyásban. Ráadásul egészségesen csökkenthetjük az édesség utáni sóvárgásunkat is.

A méz előállításához a méhek virágport gyűjtenek. 
Így sok flavonoidot tartalmaz, mely kiváló antioxidáns, hatással van az immunrendszer erősítésére. 
Viszont nem csak az immunrendszer erősítésére jó, hanem kiváló antioxidánsés gyulladásgátló is.

Nem csoda, hogy gyerekkorunkban köhögés esetén egyből egy kanál mézet kaptunk gyógyírként. 

Régen vágások, horzsolások és sebek kezelésére is használták. 
Ha bekenjük a sebet mézzel, antibakteriális tulajdonsága miatt eltávolítja a baktériumokat, tisztán tartja és gyógyítja a sebet.

A kozmetikaiparban is egy igen közkedvelt alapanyag a méz. 
Ha szeretnék sima és puha arcbőrt, hetente 2-3 alkalommal kenjük be a megtisztított arcbőrünket vékony rétegben zabpehellyel elkevert mézzel
Ez a pakolás megakadályozza a mitesszerek, pattanások kialakulását, tisztán tartja az arcbőrt.







Íme, egy recept:

Két teáskanál almaecetben ízlés szerint 1-2 teáskanál mézet keverjünk el és adjunk hozzá egy pohár (2-3 dl) tiszta (tisztított vagy ásványvíz) vizet és lassan kortyolgassuk el. 
A keveréket reggelente fogyasszuk, reggeli előtt. 
De lehet a további étkezésnél is fogyasztani egy-egy pohárral.
Víz helyett paradicsom, zöldség vagy alma-lébe is keverhetjük az almaecetet vagy bármilyen más hideg italba. 
Ez az ital pompás erősítőszer. 
Almaecetes vízzel lehet gargarizálni vagy inhalálni, masszírozni, hajat öblíteni.
Az almaecetes víz légzési problémákra is nagyon jó, kanalanként kortyolgassunk el egy pohárral belőle.

Vagy egy gézdarabot mártsunk be almaecetbe és tekerjük a csuklónkon körbe.
Méregtelenítő kúra vagy böjt kiegészítőjeként mindenképpen ajánlott a reggeli almaecetes-mézes víz. 

Az almaecet hatékonyan segíti a kiválasztó szervek munkáját.
Ezen kívül felsorolok egy pár problémát, amire ez az italkeverék hasznos lehet:
Felfúvódás, hólyaggyengeség, magas vérzsírtartalom, megfázás, hőemelkedés, kimerültség, lábgomba, ízületi fájdalmak, megdagadt lábak, aranyér, torokgyulladás, bőrkiütés, rekedtség, szénanátha, köhögés, fejfájás, rovarcsípés, izomgörcs, fáradt szemek, vádli-borogatás, izomhúzódás, orrvérzés, fülfájás, idegrángás, fülzúgás, reumatikus panaszok, köszvény, csuklás, szédülés, gyomorégés, égési sebek, túlsúly, emésztési zavarok, szemölcsök, fogak, fogíny-betegségek esetén.

Készült a lenti források nyomán:



filantropikum.com
http://egeszsegsuli.ewk.hu/almaecet-es-mez
http://www.anyalettem.hu/gyogyfuvekbol-gyerekeknek--cikk
http://egeszsegsuli.ewk.hu/fokhagyma-csepp
http://egeszsegsuli.ewk.hu/almaecet-es-mez






Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 


- Gyógyító növényeink 2. rész: http://emfkryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html


- Gyógyító növényeink 4. rész:



- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 
- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 
- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:

- A csodás Lenmag: 
- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 
- Lekvárfőzési ABC:  


- Paradicsomültetés, paradicsomtermesztés, palántázás: 

- Melyik virág ehető a kertünkben?
- Őszi munkálatok a kiskertben: 
- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 
- Csicsóka – a jótékony szénhidrát: 
- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- A vadkender olaj meggyógyítja a rákot, de vajon miért nem tudja ezt senki?:

- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 

- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:






- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 

- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- A DOHÁNY LEHET A RÁK ELLENSZERE:

- Természetes kozmetikumok: 





KÁPOSZTA - Kovászos uborka:








Szeretettel,

Gábor Kati


web oldalaim:

blog oldalam: 







HULDA CLARK ASSZONY TÖBB ÉVTIZEDE ISMERTE A RÁK GYÓGYÍTÁSÁNAK TITKÁT, MIÉRT NEM HALLGATOTT RÁ SENKI?

$
0
0


HULDA CLARK ASSZONY TÖBB ÉVTIZEDE ISMERTE A RÁK GYÓGYÍTÁSÁNAK TITKÁT, MIÉRT NEM HALLGATOTT RÁ SENKI? 


Hulda Clark szerint a rák kialakulásáért paraziták a felelősek.

A trichomonadok apró ostoros egysejtűek, három különböző stádiumban léteznek: ostoros stádiumban, amőbaként és sejtes formában. 
Mivel ez a parazita ivartalanul szaporodik, minden alkalommal különböző organizmus keletkezik. 
A hyaluronidáz enzim segítségével tudnak az egész szervezetben vándorolni. Figyelemreméltó képességük, hogy a test sejtjeit imitálni tudják, és olyan antigéneket termelnek, melyek az emberi eredetű antigénekkel teljesen megegyeznek. 
Ez megmagyarázza, miért olyan tehetetlen az immunrendszerünk a tumorokkal szemben.




Kezelési elvek: 

méregtelenítés, táplálkozásterápia. 

Antiparazita szerek – ha annyira elszaporodtak, és már tüneteket okoznak. 

A paraziták elpusztíthatók, ha saját rezgéseikkel kezelik őket. 

Márpedig a Clark-terápia lényegében az emberi szervezetben élősködő parazitákat (vírusokat, gombákat, férgeket, baktériumokat) veszi célba. 

A biológusnő szerint ugyanis a paraziták hatása, valamint a környezeti ártalmak és a szervezet elsavasodása okozzák a krónikus betegségeket. 

Dr. Clark Kanadában biológia szakon végezte az egyetemet, méghozzá kitüntetéssel. Ezután biofizikát és sejtfiziológiát tanult. 
1958-ban doktorált, majd intenzív kutatásait követően saját természetgyógyászati praxist nyitott. Sokan zseniként ünnepelték, míg mások sarlatánnak titulálták, és tanait hókuszpókusznak minősítették.

A paraziták sokkal elterjedtebbek, mint gondolnánk

A Németországban létrehozott Clark-terápiás egyesület tagjai felfigyeltek rá, hogy az asztmás betegek állapota a parazitaellenes kúra elvégzése után látványosan javult. 

Dr. Clark szerint a tüdőben megtalálható ascaris lárvák (orsóféreglárvák) jelentős mértékben hozzájárulnak az asztma kialakulásához, amit a világ minden táján élő és dolgozó Clark-terapeuták igazoltak.

A dr. Clark-féle parazitaellenes program

Feketedió-tinktúra: 

Ez az alkoholos kivonat kihajtja a bélférgeket és más parazitákat, de hatékony székrekedés és gombafertőzések ellen is, javítja a vér oxigéntelítettségi szintjét. Külsőleg alkalmazva kiváló bőrgomba, ekcéma, herpesz, szemölcsök és bőrparaziták ellen. A benne szerves kötésben található jód antiszeptikus hatású.

Üröm: 

A régi füves gyógyítók és orvosok szerint az ürömfű nagyon eredményesen gyógyítja a gyomorpanaszokat, segít rossz emésztés esetén, a gyomor elsavasodásakor, enyhíti az epekő tüneteit, a sárgaságot, gyógyítja a vesebetegségeket, a vízkórságot, kiűzi a bélférgeket és hatékonyan segít belső mérgezések ellen. 
Tartós szedés és nagy adagok esetében azonban idegméreg.

Szegfűszeg: 

Ez a fűszer- és gyógynövény nem csak finom, a fájdalmakat is hatékonyan csillapítja és kiváló fertőtlenítő.

Cayenne (chili paprika) kapszula: 

Nevét a dél-amerikai Cayenne városáról kapta, mert ezen a trópusi területen őshonos. 

Egyéb elnevezései: cayenne paprika, chilipaprika, amerikai paprika, angol paprika, aranybors, guineai bors, macskapöcs paprika, ördögbors. 

A csípős fűszer leginkább a hörgőkben és az arcüregekben lévő dugulást enyhíti. 

A paprika csípősségét “okozó” kapszaicin stimulálja a váladéktermelő sejteket a tüdőben és az orrüregben, illetve segíti a váladék eltávolítását. 

Ha erős paprikát eszünk, gyakrabban kell orrot fújni, így a dugulás hamarabb megszűnik.

A chilivel azonos hatásúak még az erős zöldpaprika vagy a zöldborssal ízesített ételek is. Nagyon hatásos a cayenne-borsos tea, melyet házilag készítsünk el: egy negyed teáskanál cayenne-borsot adjunk egy bögre forrásban lévő vízhez, ízesítsük frissen facsart citromlével, egy kevés gyömbérrel, és édesítsük mézzel. 
Az íze különös, de a hatás nem marad el!

Ornitin kapszula: 

elősegíti az alvást tisztítókúrák során, pl. máj teljes tisztítása a kövektől, nem az epekőtövektől! 
Lásd bővebben: Hulda Clark: Meggyógyulhatsz című könyvét.

Zeppelés (zapper): 

Ez az elektromos, lényegében biorezonanciás módszer sok embernél szinte csodaként hat. 
A tapasztalatok szerint a műszerrel végzett kezelés jelentős mértékben csökkenti a szervezetben található baktériumok, vírusok és egyéb paraziták számát, ugyanakkor aktiválja az anyagcserét és méregteleníti a szervezetet. 
Kezdődő influenzát a segítségével még csírájában el lehet fojtani.

A háromhetes zeppelő kúra különösen a krónikus betegek kezelésében célszerű, de ennél hosszabb ideig nem tanácsos alkalmazni. 

Szintén nagyon sikeres a frekvenciaspecifikus frekvenciagenerátorral végzett kezelés. 

Míg a zepper önkezelésre is alkalmas és hatása a sörétes puskához hasonlít, a célzott frekvenciákkal működő frekvenciagenerátor (pl. RAVO Zapper, az egyik legkorszerűbb technológia jelenleg és Dr. Clark által is ajánlott) hatása olyan, mint egy célzott lövés. 

A terapeuták tapasztalata szerint ezzel igen sokféle parazita – Borrelia, Helicobacter pylori, szemölcsvírusok stb. – gyorsan és mellékhatásoktól mentesen kiirtható.

Kiegészítő eljárások

A Clark-terápia eredménye szempontjából fontos kiegészítő eljárások:

A szervezet méregtelenítése, pl. bél-, vese- és májtisztítás.

Táplálékkiegészítők szedése: glutation (fontos intracelluláris antioxidáns és sejtméregtelenítő), C-vitamin (a legfontosabb extracelluláris antioxidáns), cisztein (méregtelenítő és kénforrás), Q10 (energiaforrás, méregtelenítő és zsírban oldódó antioxidáns), ózonnal kezelt olajok (hatásos méregtelenítők és csíraölő hatású készítmények), szelén (méregtelenítő és antioxidáns), valamint egyéb táplálékkiegészítők.

Teljes és következetes fogászati szanálás (amalgámtömések cseréje, gócok kiirtása, idegkezelt, tehát már nem élő fogak eltávolítása).

Tartózkodás a mérgező anyagoktól, mint pl. az oldószerektől (izopropil-alkohol, benzol), hajtógázoktól, réztől (vízvezetékekben található), azbesztportól, aflatoxintól (élelmiszereket megtámadó penészgombák által termelt méreg) és más mérgektől.

Mindezzel együtt tény, hogy dr. Clark munkássága és felfedezése forradalmian új, a gyakorlatban bevált és a helyes irányba tart. 

Több mint 10 évig tartott, míg hivatalosan is sikerült elismertetni, hogy a helicobacter pylori jelentős mértékben hozzájárul a gyomornyálkahártya-gyulladás és a gyomorrák kialakulásához. 

Az utóbbi időben egyre több kutató vitatkozik azon, hogy vajon a chlamydia és más mikrobák felelőssé tehetők-e az érelmeszesedés folyamatáért.

Természetesen a miliő javítása fontosabb, mint a kórokozók elpusztítása. 

A túl sok keményített vagy állati eredetű zsír, a túl sok fehérje és a savasító hatású élelmiszerek – pl. cukor, tésztafélék – fogyasztása a salakanyagok felgyülemlését okozzák és károsítják az érhálózatot.

Aki teljes értékű, főként laktovegetárius diétát tart, táplálkozását a Budwig-féle lenmagolajos fehérjediétával, C-vitaminnal, az anti-homocisztein-vitaminokként is ismert B12-, B6-vitaminokkal, folsavval és E-vitaminnal egészíti ki, biztos lehet benne, hogy erei egészségesek lesznek, és nincs szüksége a zeppelésre.

Érdemes tudni, hogy a kezelés hatására fokozódik a méregtelenítés, különösen az olyan személyeknél, akiknek a szövetei nagymértékben elsavasodtak. 
Ezért fontos, hogy a kúra ideje alatt fokozzuk a folyadékbevitelt, és lehetőleg bázikus citrátokkal segítsük a vese munkáját. 

Ha valakinél három napnál tovább fennállna a fáradtság, a levertség, ami a méregtelenítéskor fellépő fehérjemérgezés egyik jellegzetes tünete, akkor hagyja abba a kezelést és konzultáljon szakképzett terapeutával.

Hatásmechanizmus

A zeppelés legvalószínűbb hatásmechanizmusa a következő: minden sejtmembránban speciális fehérjék, ún. membránproteinek vannak, amelyek úgy működnek, mint a külvilágra irányított antennák, és szabályozzák, hogy a sejt milyen anyagokat vegyen fel, ill. milyeneket bocsásson ki magából. 

A kutatók évek óta tudják, hogy a sejtek energetikai viselkedése meghatározott frekvenciájú rezgésekkel tartósan befolyásolható. 

Sejtjeink lehetnek energetikailag normális vagy abnormális állapotban. 

Az abnormálisan működő sejtek (pl. a ráksejtek) a szervezettől akár 60-szor annyi energiát vonnak el, mint az egészséges sejtek, ráadásul ők maguk nem járulnak hozzá a test átlagos energiaszintjének növeléséhez. 

Ez az oka annak, miként képes egy néhány köbcentiméter méretű hasnyálmirigy-daganat egy felnőtt embernek annyi kellemetlenséget okozni. 
Tulajdonképpen a jelentős energiaveszteség vezet halálhoz.

A tumorsejt erősen depolarizált, ami azt jelenti, hogy a sejtplazmában nem található meg az egészséges sejtekre jellemző negatív elektromos töltés. 

A frekvenciaterápiának ez a támadáspontja: segít a depolarizáltság helyreállításában. 

Ezenkívül ha célzott frekvenciákkal megcélzunk bizonyos kórokozókat, az alkalmazott rezgéshullámok úgy módosítják a kórokozó sejtjeinek elektrokémiai egyensúlyát, aminek következtében a parazita elpusztul. 

A zeppelő áram hatására a membránproteinek működése bizonyos mértékben módosul.
Míg a zeppelő sokféle rezgést bocsát ki, többféle kórokozót lehet vele befolyásolni, bár nem olyan hatékonyan, mint a frekvenciaterápiával, amelynél a rezgéshullámokat minden esetben precízen a kórokozóhoz kell igazítani. 

Valószínűleg a következő történik:

A kezelések hatására módosul a membránproteinek működése, aminek következtében több nátrium kerül a parazita sejtjeit körülvevő sejtplazmába. 
Ennek hatására a sejt valószínűleg megduzzad, végül szó szerint szétpukkad, ami tömeges méreteket öltve a kórokozó pusztulásához vezet. 

Ezt a folyamatot Raymond Rife figyelte meg, és videofelvételekkel dokumentálta is. 

A megváltozott elektrokémiai egyensúly azonban annyira legyengítheti a kórokozót, hogy az immunrendszer is képes elpusztítani őket.

A zeppelő hatása nem specifikus, ezért, bár érezhető a javulás és a gyulladás mértéke is jelentősen csökken, a csírákat mégsem lehet teljesen elpusztítani. 

A hatás a véráramban a legerősebb, ezért akut, súlyos vagy kötőszövettel burkolt gyulladások, gócok megszüntetésére nem alkalmas, nem jelent alternatívát az antibiotikumokkal szemben. 

Közkedveltségét annak köszönheti, hogy a kezelés után szinte azonnal érezhető a megkönnyebbülés, és otthon is végezhető a kezelés.

Az emberi szervezetben előforduló paraziták: 

mikroorganizmusok, protozoonok, flagelláták, rhizopódák, sporociták, infúzoriumok, prionok (fertőző fehérjék), viroidok (nukleinsavak), vírusok, baktériumok (aerob és anaerob), klamídia, rickettsia, mykoplasmák, férgek, giliszták (orsóférgek, cérnagiliszták, laposférgek, galandférgek stb.), mételyek (bélmétely, birkamájmétely, hasnyálmirigymétely, nagy májmétely), gombák.

Ne feledd!

Valójában az anyagcsere-folyamatok teljes egészében a belső környezetünk enyhén lúgos egyensúlyán állnak vagy buknak. 

Ha krónikusan és túlzottan savas a belső pH, akkor ez “megeszi” a testszöveteinket
mint ahogyan a sav a márványt marja ki – lassan tönkretéve közel 97 ezer kilométernyi érrendszerünket.

Ha nem figyelünk oda, ez az összes sejtszintű folyamatot akadályozza: a szívveréstől kezdve az agyi ingerületek továbbításáig.

Röviden, a túlzott elsavasodás magát az életet bénítja meg, betegségeket, megbetegedéseket és rossz egészségi állapotokat, például elhízást idézve elő.

Az igazság az, hogy minél közelebb van egy élelem állapota ahhoz, mint amikor a nap energiája feldolgozásra került benne, annál több energiát tartalmaz.

A friss gabonacsírák természetes energiaszintje nagyon magas.
Amikor viszont ugyanezt a növényt hagyják beérni, majd kiszárítják, összetörik, feldolgozzák és kifehérítik, hogy liszt legyen belőle, elveszíti tápértékének legnagyobb részét.

És gondoljatok bele: mi az, amit mai társadalmunkban többet eszünk? Friss vagy feldolgozott élelmiszert?
A feldolgozottat ugye?

Az emberi szervezet a testi-lelki egyensúlyban működik a legjobban és az ilyen harmóniában érzi magát a földi halandó EGÉSZ-ségesnek és boldognak.

Különösen vonatkozik ez a bennünk élő és nekünk segítkező szimbionták, azaz mikróbák világára, mert azok a nem megfelelő életvitel következtében elszaporod(hat)nak és a különböző, az orvosok által még nem is ismert tünetek alapján sokszor szinte megoldhatatlan feladat elé állítják akár még a komplementáris gyógyászokat is.



Forrás: Parajdiso.hu







Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 


- Gyógyító növényeink 2. rész: http://emfkryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html


- Gyógyító növényeink 4. rész:



- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 
- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 
- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:

- A csodás Lenmag: 
- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 
- Lekvárfőzési ABC:  

- Melyik virág ehető a kertünkben?
- Őszi munkálatok a kiskertben: 
- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 
- Csicsóka – a jótékony szénhidrát: 
- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/dio-csudajo.html

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:






- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- Természetes kozmetikumok: 





KÁPOSZTA - Kovászos uborka:















Szeretettel,

Gábor Kati


web oldalaim:

blog oldalam: 






KORIANDER

$
0
0

A KORIANDER 


Kezeld hasnyálmirigy betegségedet ezzel az egyszerű recepttel! 

A cukorbetegeknek is igen hasznos, mert pozitívan befolyásolja a vérben lévő cukorszintet.




A koriander minden ősi kultúrában megtalálható mint fűszer, gyógynövény, és mint mágikus segédeszköz.

Hozzávalók:

- 10 gramm koriander

- 200 gramm víz

Elkészítés:

A megmosott koriandert vágd apróra. 
Egy tálba tegyél vizet, kezdd el melegíteni, és amikor már forr, add hozzá a koriandert. Húzd le a tűről, és hagyd állni 5 percig.

A kapott korianderes italt oszd három egyenlő részre.

A régi gyógyászati előírások szerint igyál meg egy-egy adagot belőle napközben, az étkezések között. 
A kúra 2-3 hónapig tartson.

Ez a recept nagyon hatékony. 
Sikeresen és teljesen kezeli a hasnyálmirigyet és normalizálja a vér cukorszintjét.





Általános energizáló, erősítő, élénkítő, kiváló hatású a gyomorra nézve. 
Erősíti, fokozza emésztőképességét, csökkenti hurutjait, felszámolja fertőzéseit. Gyomorrontás esetén főzetének pár napi rendszeres fogyasztása ajánlott. 

Már pár szem koriander elrágcsálása szünteti a hányinger, émelygésérzését. 




Ezért az utazáskor fellépő ilyen jellegű tüneteket is praktikusan kezelhetjük vele. 

A gyomor túlzott savtermelését is szabályozza, ezért gyomorfekély kezelésében az édesgyökérrel együtt igen javallt használni. 
A gyomorban történő erjedést, puffadást is megszünteti, ezzel együtt a kesernyés, savanyú felböffenések is elmúlnak főzetének kúraszerű fogyasztása nyomán.

Vízhajtóként a vese szűrőrendszerének átjárhatóságát, valamint a veseenergiát képes növelni. 

Veseciszta kezeléséhez borókával, királydinnyével érdemes kombinálni. 

Vesekőzúzás utáni időszakban, illetve vesehomok elhajtásához ideális híg főzetének nagyobb mértékű kúraszerű fogyasztása. 

A húgyúti fertőzések kezelésére, a hólyaghurut felszámolására, a húgycső égő érzéseinek megszüntetésére alkalmas. 
Ilyen esetekben petrezselyemmel együtt ajánlott. 

Nyirokrendszeri szennyezettség megszüntetéséhez például szegfűszeggel, pemetefűvel kombinálhatjuk.

A vér koleszterinszintjét, cukortartalmát csökkenti, és a csökkent hasnyálmirigy működést is képes fokozni. 

Az erek falának elmeszesedéseis megelőzhető, illetve felszámolható használatával.



(Forrás: Blikkrúzs)






MÉREGTELENÍTÉS - NEHÉZFÉMEK KIHAJTÁSA


- MÉREGTELENÍTÉS KORIANDERREL




Tisztítsuk meg szervezetünket a nehézfémektől! 
A nehézfémek felhalmozódása már újszülött korban elkezdődik, befolyásolja az anya szervezetéből érkező nehézfémmennyiség, ...:




Tisztítsuk meg szervezetünket a nehézfémektől!

A nehézfémek felhalmozódása már újszülött korban elkezdődik, befolyásolja az anya szervezetéből érkező nehézfémmennyiség, később a levegő, a víz és az élelmiszerek minősége. 

Az amalgámtömések ideje lejárt, de aki érintett, az élete végéig magában hordja annak nyomait.

Az ólom, higany, alumínium, kadmium gyakran említett mérgek, kiemelten érintik az idegrendszert és a zsírszövetet. 

A kiürítésük első számú gyógynövénye a koriander (Coriandrum sativum vagy kínai petrezselyem), de aki keresett már koriander cseppeket a boltokat járva, az tudja, hogy házi receptre lesz szüksége, vagy teljes kezelésre kell bejelentkeznie ahhoz, hogy hozzájusson.



Íme a házilag elkészíthető receptek:

Koriander tinktúra

60g szárított koriander levél
10g tört koriander mag
500ml 40%-os alkohol vagy kiváló minőségű vodka, vagy tiszta gyümölcspálinka
desztillált víz
Egy jól zárható, nagyon tiszta edényben az aprított levelet és magot kevés desztillált vízzel összekeverjük, majd jó meleg dunsztba tesszük 4 órára. 
Miután kihűlt, felöntjük az alkohollal és egy holdciklus idejére (28 nap) sötét helyen pihentetjük. 

Újholdkor célszerű elkezdeni. Minden nap egyszer felrázzuk. 28 nap után többször átszűrve, hűvös helyen, sötét üvegben tárolható.

Elkészíthető víz és dunszt nélkül is, ekkor a szárított részekre közvetlenül kerül az alkohol és tovább az eljárás ugyanaz marad.

Naponta kétszer két csepp fogyasztása ajánlott legalább négy-hat hónapig.





Könnyű turmix

A koriander rövid távon alkalmazva is látványos könnyebbséget okoz. 

Bármilyen gyümölcshöz bőven adjunk friss koriandert, friss citromlevet és legalább két deciliter vizet, majd turmixoljuk össze. 

Élvezhető ital készül belőle. Naponta kétszer nyugodtan fogyasztható, szintén érdemes fél éven át gyakran elkészíteni. A kezdetekkor már jelentősen javítja a közérzetet.

Recept hosszú távra


Turmixoljunk össze 4 gerezd fokhagymát, 3 evőkanál napraforgómagot, 3 evőkanál tökmagot, 2 csésze friss koriandert, 6 evőkanál lenmagolajat, 4 evőkanál algakivonatot, 4 evőkanál citromlevet és egy kevés tengeri sót.

Hetente egy napon a keverékből két evőkanállal fogyasszunk naponta kétszer. Fénytől védett helyen, hűtve tárolható, hosszabb távra, nagyobb mennyiséget el lehet készíteni. Felhasználható ételek készítéséhez (tésztákhoz, pirított kenyérhez).

Koriander pesto


Szintén turmixgépben készül. A hozzávalók: 1 gerezd fokhagyma, olajos magvak ízlés szerint, 1 csésze friss koriander, 2 evőkanál citromlé, 6 evőkanál olivaolaj, só. 

Kevés vízzel hígítva, durum tésztával finom étel.

http://www.fenyportal.hu/
Foto: http://www.flickr.com/

Leírás itt:





Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 


- Gyógyító növényeink 2. rész: http://emfkryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html


- Gyógyító növényeink 4. rész:



- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 
- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 
- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:

- A csodás Lenmag: 
- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 
- Lekvárfőzési ABC:  

- Melyik virág ehető a kertünkben?
- Őszi munkálatok a kiskertben: 
- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 
- Csicsóka – a jótékony szénhidrát: 
- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/dio-csudajo.html


- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 

- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:






- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- Természetes kozmetikumok: 





KÁPOSZTA - Kovászos uborka:













Szeretettel,

Gábor Kati


web oldalaim:

blog oldalam: 



Csíráztatás

$
0
0

Csíráztatás


Apró szemű magok csíráztatása befőttes üvegben


"A csíráztatáshoz két evőkanál csíráztatnivaló apró magot (lucerna, retek, bíborhere stb.) tegyél egy széles-szájú literes befőttesüvegbe, öntsél rá langyos vizet, hogy jól
ellepje és gézzel fedd le az üveget, és néhány befőttes gumival rögzítsd jól a gézt.
Kb. 8 óra áztatási idő szükséges, mondjuk estétől reggelig. 




Azután öntsd le az áztatóvizet a magokról a gézen keresztül és öblítsd át legalább 3-szor langyos (nem teljesen hideg!) vízzel.

A gézen keresztül befolyatod a vizet, és azon keresztül leöntöd. 

Ezután helyezd el az edényszárítón, vagy tálban úgy hogy döntve legyen a szájával lefele, úgy 45 fokos szögben, az üveg szája ne legyen takarva, hogy tudjon szellőzni, és a felesleges víz lecsöpöghessen róla. 

A magok eloszlanak az üveg oldalán.

Naponta legalább 3x öblítsd át a fenti módon (pl. reggel, délután és este). 

A pici magoknak 5 nap csíráztatás elég, és tele lesz üveg csírával.

Az első két napon, amíg a csírák ki nem bújnak jó, ha sötétben vannak, félhomályos helyen, vagy egy konyharuhával letakarhatod az üveget , de ügyelj arra, hogy a szája szabadon maradjon, szellőzhessen. 




Amikor a csírák kibújtak, kerülhet világos helyre, egy kicsit sütheti a nap is, hogy szép zöld legyen.

Amikor kész, leveszed a gézt és tésztaszűrőben , vagy tálban jól átmosva el tudod távolítani a pici maghéjakat.

Ha szűrőben csinálod, akkora legyen a lyuka, hogy a maghéj átmenjen rajta, ha nincs ilyen szűrő akkor egy tál vízbe téve a csírát, a maghéj, mivel könnyebb a víz felszínére feljön és könnyen leszedheted róla.

Az sem baj, ha marad benne héj, semmi baj nem lesz, ha megeszed, csak esztétikusabb a héjmaradék nélkül

A magokat bioboltban vedd, a retek nagyon finom, nálunk most az a sláger, segíti a hormonrendszer működését. 

A lucerna pedig a vérképző szervekre van jó hatással.

Sok sikert és jó étvágyat hozzá"

Köszönjük Margit Nyerges -nak, hogy megosztotta és leírta ezt a tapasztalatát.

Forrás:

http://etkajoga






Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 


- Gyógyító növényeink 2. rész: http://emfkryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html


- Gyógyító növényeink 4. rész:



- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 
- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 
- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:

- A csodás Lenmag: 
- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 
- Lekvárfőzési ABC:  

- Melyik virág ehető a kertünkben?
- Őszi munkálatok a kiskertben: 
- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 
- Csicsóka – a jótékony szénhidrát: 
- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/dio-csudajo.html

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 

- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:






- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- Természetes kozmetikumok: 





KÁPOSZTA - Kovászos uborka:







- ALMA - ALMAECET:

- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 



- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - 10 jó tanács Gyuri bácsitól:


- HULDA CLARK ASSZONY TÖBB ÉVTIZEDE ISMERTE A RÁK GYÓGYÍTÁSÁNAK TITKÁT, MIÉRT NEM HALLGATOTT RÁ SENKI?:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2016/09/hulda-clark-asszony-tobb-evtizede.html







Szeretettel,

Gábor Kati


web oldalaim:

blog oldalam: 





Sütőtök

$
0
0

Sütőtök
  

A sütőtök kedvező élettani hatásait már az indiánok is ismerték, kígyómarást kúráltak a segítségével és szeplő eltüntetésére is használták.




Napjainkban tudományos kutatások támasztják alá, hogy a sütőtök 
kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A, B1, B2, B6 vitaminok és folsav 
tartalmának köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír. 

A sütőtök alkalmas gyulladásos betegségek kezelésére
különösen nagy hatékonyságot mutat megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében, de alkalmazható tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésére is. 

A sütőtök enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztmarohamokat.

Fogyasztása szebbé teszi bőrünket, különösen a pattanások kezelésébenjelenthet nagy segítséget. 

A népi gyógyászatban hashajtóként és béltisztítóként használták. 

Fogyasztása jótékony hatást eredményez az emésztési gondokkal küszködőknek. 

A sütőtök serkenti a máj működését, segít a szív és koszorúér problémák megelőzésében, fogyasztásával csökkenthető a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázata.




A sütőtök alacsony kalóriatartalma révén fogyókúrázóknak is ideális!

Aki még soha nem kóstolt igazi sütőtököt, azt gondolhatja, az aminek ennyi jótékony hatása van, csak rossz ízű lehet. 

Az így vélekedőket és a szkeptikusokat biztosíthatjuk, tévednek! 

Egy olyan zöldség, ami talán sütve a legfinomabb, de készíthető belőle ízletes
leves, főzelék, sütemény, lekvár, ivólé 
érdemes a kipróbálásra és a család étrendjébe történő beillesztésre.

Narancs - sütőtök lekvár




Elkészítési idő:
40 perc, 

1 üveg: 
1000 kcal

Hozzávalók 6 üveghez:
1 kg tisztított sütőtök, 
3 db narancs, 
1 dl víz, 
2 tasak zselésítő befőzőszer, 
1,25 kg kristálycukor, 
1 dkg vaj

Elkészítés:
A tököt meghámozva és magjait kikaparva felkockázzuk, és nagy lábosba tesszük. 
A narancs levét kinyomjuk, belsejét kis darabokra vágjuk, és levével együtt a tökhöz adjuk. 
A vízzel felöntjük és a forrástól számított 25 percig rotyogva főzzük, közben a keletkező habot leszedjük. 
Fakanállal pépesre keverjük.

A zselésítőt 3 evőkanál cukorral összekeverjük, majd a tökhöz adjuk. 
Felforraljuk, és 3 percig kis lángon főzzük. 
Folyamatosan keverve hozzáadjuk a maradék cukrot és a vajat. 
Ismét forraljuk 3 percig, majd a tűzről levéve tiszta befőttesüvegekbe töltjük. 
Lezárjuk, és jó meleg pokróc közé dugjuk "aludni". 
Csak kihűlés után rakjuk a végleges helyére.

(stíluséséletmód)


Ritka az a zöldségféle, mint a sütőtök, amely három olyan fontos jellemzőt egyesít, mint az 
egészségesség, finom íz és elérhető ár

Aki a sütőtök kiemelkedő élettani hatásai, sokoldalú felhasználási módjai ellenére is kétkedő marad, gondolkodjon el azon, talán nem véletlen, hogy, hogy sütőtököt az Antarktisz kivételével minden földrészen termelnek és fogyasztanak!


  

A gyógyító tökmag

A törökök szerint a tökmag Isten zsebéből potyogott a földre, és annál egészségesebb dolog nincs a világon….nos, szerintem is szerfelett egészséges.

A legjobb a marhatökből kiszedett friss tökmag, amit azonnal megpirítva, téli estéken fogyasztottak az emberek, elejét véve számos betegségnek.

/Viszont ha megpirítjuk, savassá válik a kémhatása. 
Így én sosem teszem ki ennek az eljárásnak./

A tökmagból nyert tökmagolaj szintén nagyon egészséges. 

A lehántolt maghéj eltávolítása után a tök magjából kíméletes módon hidegen préselt olaj. 

Magas telítetlen- és többszörösen telítetlen zsírsavtartalmánál fogva javasolt a szervezet testi és szellemi teljesítőképességének fokozására. 

Természetes E-vitaminban gazdag.

Köszvény ellen:

Az esszenciális zsírtartalmának köszönhetjük a tökmag vértisztító hatását, így a köszvény kitűnő ellenszere lett, hiszen ahol tökmagot fogyasztanak ott, tököt is.
 Az esszenciális olaj serkenti az A vitamin felszívódását.




Orsógiliszta és galandféreg ellen:

Mindkettő eléggé veszélyes élősködő, amit az ember is könnyen elkaphat, megszabadulni azonban már sokkal nehezebb.
 Ha már más nem segít, próbálkozzunk meg a tökmaggal.

Prosztata megnagyobbodásra:

Különösen napjainkban igen csak gyakori a prosztata gyulladás, vagy megnagyobbodás. Sajnos ezt a jelenséget a helytelen táplálékunknak köszönhetjük, és annak, hogy sok eleségünk, az idő múlásával kifogyott életünkből. 
Ilyen a tökmag is, hiszen amíg fogyasztották az emberek, ismeretlen volt ez a betegség. Igaz, a táplálék is más volt. 
Aki teheti próbálkozzon enyhülést találni a tökmagban.

Azt mondják a tökmag a legjobb nyugtatószer
Ennek nem tudni, vannak-e orvosi bizonyítékai de sokan esküsznek arra, hogy serkenti a gondolkodást.

telítetlen zsírsavak megelőzik az elhízást

csökkentik az agyér-elmeszesedésre való hajlamot.

Jó tökmag rágcsálást kívánok!

SZÓBONCTANA:

TÖK – Kúszó indájú, tölcséres sárga virágú, kobaktermésű mezőgazdasági növény. [MÉKSZ: szláv] A TÖK gömbölyű, kerek keresztmetszetű. A KÖR, a kerekség, a gömbölyű fogalma a kezdetekkor a GÖRdülő KŐ képi látványából alkottatott. Itt kell keresni a TÖK szó eredetét. A TÖK görgethető, mint a TEKe. Belseje kivájva TOKként is szolgálhat. Munka – TÁK, TÉK – folytán felhasználható, eledel készíthető belőle (tokány). A szó fordított alakja KÖT, amely más jellemzőket is leír. A TÖK KÖTve van a TŐhöz, a szárhoz. A CzF Szótár szerint: „Minthogy a tökről vett hasonlatok gömbölyü testekre vonatkoznak; innen legvalószínübb, hogy e gyökszóban alapfogalom a gömbölyüség, s ennélfogva rokonságban van a szintén valami gömbölyüt jelentő, és hasonló gyökhangu teke, csök, csög, gyök, csok, csokor, tok, dok, továbbá a puffadtat jelentő döddő, tűgy, tüdő, tüttös, döme, dömsödi, dundi stb. szókkal.” Hogy ez szláv? Örökség gyanánt kapták.- Kolumbán Sándor



A sütőtök felhasználása és fűszerei
  
A sütőtök édes, pompás színű zöldség, amelyet a gondoltnál jóval változatosabban el lehet készíteni. Nem csak sütve, főzve jó, de süteményekbe keverve, vagy akár nyers ivóléként fogyasztva is kiváló.


  

Rengeteg fajtája van,

nálunk a hosszúkás sonkatök (vagy kanadai tök), és a kerek bordázott formájú a legismertebb, és leggyakrabban használt. 
Ritkábban, de mégis használjuk még a hokkaidó tököt is, ami nagyon erősen narancssárga, és kisebb méretű. 
Az elmúlt években már hozzánk is beférkőzött, és egyre inkább megtartott ünnep nap, a Halloween, amikor egy kifejezetten erre alkalmas tökből rémisztő lámpásokat faragunk.
  
Vásárlás

A zöldségesnél válasszuk a legkeményebb héjú tököt, amit csak találunk, mert ez általában garanciát jelent arra, hogy sokáig eltartható még. 

Ha sérült, vagy helyenként puha a héja, hagyjuk inkább ott.
  
Tárolás

A sütőtök viszonylag igénytelen zöldség, ha elég hideg helyen – pince, kamra – tudjuk tárolni, hónapokig is eláll. 
Ha egyszer felbontottuk, akkor becsomagolva a hűtőben még pár napig eláll. 
Szezonja szeptember és február közé tehető.
  
Felhasználás

A sütőtököt már egészen kicsi babáknak is adhatjuk. 




Számos pozitív élettani hatásának köszönhetően nincs olyan korosztály, akinek ne lenne fontos, hogy rendszeresen fogyassza valamilyen formában.

Legtöbbször megsütjük, és a megpuhult pürével készítünk valami finomat (sütemény, leves, bébiétel).

TIPP: 

Sütés előtt alaposan mossuk meg a héját. 
Vágjuk kettőbe, majd még egyszer felezzük meg. 
Ha sonkatököt veszünk, akkor vágjuk keresztbe ott, ahol elkezd vékonyodni.
A magos részt kaparjuk ki. 

Vágjuk cikkekre, tegyük őket sütőlapra, vagy kerámia sütőtálba. 
Öntsünk alá 1 dl vizet, és 200 fokon süssük kb. 40-50 percig. 
Több idő nem nagyon kell, de az óvatosság kedvéért, tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.

A tökmagot akár szárítsuk le, és pirítsuk meg.

Ha ragut készítünk belőle, akkor mérjük le a kívánt mennyiséget, vágjuk le a kemény héját, és kockázzuk fel. 
Fedő alatt 15-20 perc alatt általában megpuhul.

TIPP: 

Sütve jobban kijön az édes íze, mint főve.
Mivel a tök húsa könnyen emészthető, kisbabáknak is adható.
 Nekik először főzzük, vagy a jobb íz hatás végett, süssük kerámia sütőtálba. 

Alufóliába sose süssük, mert a fólia sütés során káros anyagokat bocsáthat ki!

Ötletek Sütőtökös süteményekre:




-Sütőtökös amerikai palacsinta
-Sütőtökös fánk (donut)
-Sütőtökös-mákos-narancsos muffin
  
A sütőtök fűszerei:

Attól függően, hogy milyen típusú ételt készítünk belőle többféle képen ízesíthetjük.
Sütemények, tészták esetében a 
fahéj, szegfűszeg, gyömbér, szerecsendió keveréke
a vanília, a narancshéj és lé 
kitűnő választások.

Főételbe és salátába is használhatjuk ezeket a fűszereket, de egy másik fűszerkeveréket is bevethetünk, ez pedig a provancei keverék, amibe
kakukkfű, levendula, bazsalikom 
és más fűszerek is vannak.

Grillezett, sütött tök esetében jó párosítás lehet még a chili és a gyömbér is.
  
Ajánlott ételek:




-Zöldségpogácsa sütőtök raguval
-Brokkolis-sütőtökös tócsi
-Sütőtök krémleves


(Forrás: Magyar Nyelv/Elemorzsia/ritakonyhája)




Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 


- Gyógyító növényeink 2. rész: http://emfkryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html


- Gyógyító növényeink 4. rész:



- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 
- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 
- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:

- A csodás Lenmag: 
- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 
- Lekvárfőzési ABC:  

- Melyik virág ehető a kertünkben?
- Őszi munkálatok a kiskertben: 
- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 
- Csicsóka – a jótékony szénhidrát: 
- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/dio-csudajo.html

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 

- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:






- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- Természetes kozmetikumok: 





KÁPOSZTA - Kovászos uborka:







- ALMA - ALMAECET:

- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 



- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - 10 jó tanács Gyuri bácsitól:


- HULDA CLARK ASSZONY TÖBB ÉVTIZEDE ISMERTE A RÁK GYÓGYÍTÁSÁNAK TITKÁT, MIÉRT NEM HALLGATOTT RÁ SENKI?:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2016/09/hulda-clark-asszony-tobb-evtizede.html







Szeretettel,

Gábor Kati


web oldalaim:

blog oldalam: 





SÖR RECEPTRE

$
0
0

SÖR RECEPTRE

Hát ez egy nagyon klassz levél!

Érdemes elolvasni! :-)

Két európai országban már receptre kapható a sör: aki Lengyelországban és Csehországban vesekő betegségben szenved, sörét a társadalombiztosítás fizeti!




Ugyan itthon erre még várnunk kell, de lássuk, vajon tényleg vannak-e jótékony hatásai a legnépszerűbb alkoholos italoknak, mint a sör, bor és pálinka.

Hosszas kutatások végeredményeként állítják, hogy napi 20 gramm alkohol fogyasztása két és fél évvel hosszabbította meg a páciensek életét, azokhoz képest, akik egyáltalán nem ittak.

A sör és a bor az immunrendszer működésére jótékony hatással van, magas ásványi anyag, vitamin- és antioxidáns tartalma vírusfertőzések ellen is védelmet nyújt.

Rendszeres mérsékelt sör és borfogyasztás gátolja az artériákban a véralvadék és a lerakódások kialakulását, ezáltal a szívinfarktus-esély 50%-kal csökkenhet, emeli a jó HDL koleszterint, csökkenti az ártalmas LDL koleszterint és jó hatású a vérkeringésre.

Hangsúlyozni kell, hogy valóban csak a mérsékelt fogyasztásnál lépnek fel a pozitív hatások, a túl sok fogyasztás változatlanul ártalmas!

A tanulmányok kimutatták, hogy a nélkülözhetetlen vitaminok és ásványi anyagok kombinációja éppen az alkohollal együtt növelik a szervezet elektrolit tartalmát, az enzim aktivitást, a hormonszintet, a vérkeringést, az izom és anyagcsere folyamatokat, valamint fokozzák a vértestek képződését.

Ismertté vált, hogy 1 liter sörben ugyanannyi antioxidáns van, mint 4-5 adag gyümölcsben.

Naponta fél liter sör a vesekő rizikót 40%-kal csökkenti.

Egy milánói orvos-csoport a sörfogyasztást a leggazdaságosabb vesekő megelőzési
módszerként javasolja.

Egy átlagos sör kevesebb, mint 140 kalóriát tartalmaz, dobozonként, kb. 4 %-os alkoholtartalom mellett, így a mértékletes fogyasztása nem hizlal.

Kísérletek kimutatták, hogy az árpa csírázása és malátává történő átalakulása során nagyon sok vitamin keletkezik.

Különösen jelentősek a B1, B2, B3, B6, és H mind jelen vannak, valamint az ásványi anyagok a Cu, Fe, Zn, Ph, és a Mg.

Néhány sörfajtában a Folat (B9) olyan nagy mennyiségben van jelen, mint 100g brokkoliban, vagy 0,5 kg paradicsomban.

Ezen kívül a komló növény évszázadok óta gyógynövényként ismert.




Népi megfigyelések is azt bizonyítják, hogy a komlót a szoptató anyák is használták az anyatej mennyiségének növelésére, valamint az érzékeny csecsemők nyugtatására az anyatejen keresztül.

A komló megtalálható tabletta formában és különböző gyógytea keverékekben is, nyugtató, altató és emésztést elősegítő hatása van.

Vörösbor fogyasztása kifejezetten mérsékli az érelmeszesedés kialakulását, naponta egy pohárnyi, 1,5-2 dl bor kb. 15%-kal csökkenti a szívinfarktus rizikóját.




A borban lévő anyagok csökkentik az inzulinrezisztenciát, kedvező
hatással vannak az anyagcserére, csökkentik a pulzust és a szívet jó energetikai állapotba hozzák. Ugyanakkor ennek a mennyiségnek nincs kimutatható máj- és idegkárosító hatása és nem okoz függőséget sem.

A pálinka alkoholtartalma 40-50% körüli, hazánkban a reggeli fél kupica, illetve az étkezések előtti, aperitifként való fogyasztása terjedt el, mely nem túl kedvező élettani szempontból.




Az üres gyomorra ivott pálinka, bár étvágygerjesztő hatású, károsan hat a gyomorra.

A tömény italok fogyasztásának ideális ideje étkezés után van.

Ekkor felszívódásuk, hatásuk mértéke csökken ugyan, de a szervezet ilyenkor emésztést serkentő szerként hasznosítja.

Fertőtlenítő hatása miatt a pálinka megfázás esetén is jól jöhet.

Népi gyógymódok köhögés és rekedtség ellen az ágyas pálinkák különféle formáit és a mézes pálinkát javasolják.

A pálinka önmagában jó a magas vérnyomás ellen.

A fokhagymás pálinka valóságos varázsszer.

Álljon itt a saját (Máthé Károly) tapasztalatom:

Valamikor a 60-as évek végén, drága jó APÁM a következő
recepteket adta át nekem.

"Fiam, a gyomor-bél fertőzésre a legjobb szer a valódi barackpálinka, mig a szivgörcs azonnali ellenszere a jófajta (nem aromából készült) konyak."




Az előbbit többször megtapasztaltam, az utóbbira a feleségem
betegsége emlékeztetett.

Ma már otthon a gyógyszerek mellett  mindig van konyak, ami többször húzta ki percek alatt a szivgörcs okozta gödörből Szegény Hofi Gézát is, megtarthatta volna még
egy ideig a szeretteinek.

Érdekességként jegyzem meg, amikor
megpróbáltam a neten utánanézni a konyak eme jótékony
hatásának, csak áttételesen véletlenül akadtam egy orvos javaslata
alapján az igazságra.

Terhes nőknek javasolta, hogy a nemkivánt
méhgörcsöt egy pohárka konyakkal megszüntethetik.

Annyit meg én is tanultam biológiából, hogy a méh, a sziv és az erek mind-mind
a sima izmok családjába tartoznak.
Igy ha közvetve is, de a doki
megerősitette az apám által átadott recept hatásosságát, amit
orvosi leiratokban hiába kerestem.

Az alkoholok ételek melletti alkalmazása során azt találták, hogy mind a vörösboros, mind a sörös pácolás hat órán keresztül a káros vegyületek megjelenését 90 százalékban megakadályozta.

A harmadik rákkeltő anyag kifejlődését a sör már négy óra alatt olyan mértékben csökkentette, mint a
vörösbor hat órai pácolás végére!

A kutatók úgy gondolják, hogy a sörben és a borban található természetes cukrok gátolják a húsban lévő, vízben oldódó molekulák kiáramlását a felszínre, ezért azok a hő hatására nem alakulnak át rákkeltő anyagokká.





Arról nem is beszélve, hogy a pácolás eredményeként a hús is ízletesebb lesz.

Kertészetben a növények ápolásához is jól jöhet egy kis sör.
Csodákat művel, hatására a fű is gyorsabban nő.

A sört a fodrászatban is előszeretettel használják a haj formázására és ápolására.
B6 és B2 vitamintartalmának köszönhetően erősebbé és fényesebbé teszi a hajat.
A különféle hajhabok és zselék helyett is használhatják, mivel a világos sör kitűnő hajformáló.





Hajmosás után a fejbőrt és a hajszálakat is jól be kell dörzsölni, majd 15 perc után bő vízzel leöblíteni.

Ui.: Arról nem szól a fáma, hogyha mindhárom alkoholformát alkalmazzuk, akkor a hatások erősítik vagy rontják egymást.
Ezt mindenkinek saját magának kell kipróbálni!
A túlvilágról ez láthatatlan, hát olvasd el még itt!

Vajon tudatosan mérgezik a népet?

Egy idős bácsi véleménye: 

Kábítják csak a népet!
Én benyomok délelőtt 4 azaz négy rosé kisfröccsöt, du ugyanebből 5-öt, hogy jól aludjak, a vizet saját ásott kutamból iszom 1969 óta gyerekeimmel együtt.
A nyaralómba sem engedek be klóros szennyvizet ott is saját ásott kútból merítem. 78 éves vagyok a gyerekeim 42 és 38 évesek.
Disznózsíros birkapörkölt.
Csülkös velős pacal ami belefér.
A doktornő meg nyaljon sót.

Nagyapám parasztkolbászon szalonnán élt 92 évet.

Apám úgyszintén 86 évet, anyám 84 évet, ezt kapd ki dokinéni.

Ne meséljetek baromságot.
Disznózsír és házi víz.
Különben mentek a lecsóba.

Egy doktornő írta hozzá ezt a megjegyzést:

Úgy vélem , amit ebben a email-ben leírtak, sajnos megállja a helyét.
Rajtam ne múljon , hogy minél többen legalább elolvassák.

ÉRDEMES!

Volt egy nagyon érdekes beszélgetés február 22-én a Hír Tv-ben, Dr. Csáky István professzorral (Állatorvostudományi Egyetem) beszélgetett Pataki Enikő a SZÓJA szerepéről. Ugyanis, több mint egy éve már Angliában felfigyeltek arra, hogy nemcsak a felnőtt sportolók, de 13-14 éves gyerekek közül is évente 3-4-en halnak meg sportpályán szívelégtelenségben.
Mivel a szívelégtelenség okát a boncolásnál nem találtak, elkezdték vizsgálni, mi lehet közös az áldozatokban.
Egyetlen ilyen volt: az étrendjükben a szója!
Arányos mennyiségű SZÓJA (nem mellékesen) 4-5-ször annyi női nemi hormont (vagy azzal azonos hatású alkaloidot) tartalmaz, mint 1 db antibébi tabletta.
Ez a férfiakra nézve még veszélyesebb, mint a nőkre!
Ezek után, amerikai kutatók elvégeztek egy tesztsorozatot 30-30 egérrel (30 minta és 30 kontrollállat).
A 30 kísérleti egér - melyeket SZÓJÁVAL etettek - MINDEGYIKE elpusztult szívelégtelenségben.
A kontroll csoport, amely normál kaját kapott, semmilyen problémát nem mutatott.
A professzor összerakta az információkat, és javasolja, vizsgálják a
sportolókat étrendjük vonatkozásában is.
A végén, csak mint érdekességet megemlítette, hogy az allergiás megbetegedések óriási méretűre növekedésének kezdete szignifikánsan egybeesik a SZÓJA fogyasztásának általánossá válásával.

Múltkor körbement egy nagyon jó cikk a margarinról, mint mesterséges élelmiszerről (kőolajszármazék).
Itt ez a szója, mely szintén az élelmiszeripar találmánya.
Miből lehet olcsón, nagy tömegben élelmiszert előállítani? Hát kőolajból, gombamód szaporodó szójababból....
Főleg, ha még gén kezelik is, az már abszolút katasztrófa.

A Greenpeace-esek egy áruházban egy csomó konzervet ragasztottak tele figyelmeztető cetlikkel, hogy a termék génkezelt szóját tartalmaz.
Persze kiverték őket onnan és az érintett gyártó mindent tagad.
Nahát!
Miért nem csodálkozom én ezen...

Szóval ne egyetek szóját, használjatok margarin helyett vajat!

Egy neurológus orvos azt is mondta, hogy ez a levél, ha eljut legalább 100 címre, szinte biztos, hogy legalább egy életet megment.
Én is beálltam a sorba, hogy eljusson 100 emberhez.
Köszönöm, hogy elolvastad.

Remélem Te is továbbítod!








Továbbá:



Gyógyító növényeink 1./a rész: 


- Gyógyító növényeink 2. rész: http://emfkryon.blogspot.hu/2013/05/galaj.html


- Gyógyító növényeink 4. rész:



- Kiskertünkben - Vegyes kultúrák. Kedvező hatású szomszéd növények: 
- Kertészeti naptár - Zöldségeskert - Vetés - Növények társítása: 
- Praktikusan az otthonunkban – kiskertünkben:

- A csodás Lenmag: 
- Vegyszermentes tartósítás - Öreganyáink fortélyai: 
- Lekvárfőzési ABC:  

- Melyik virág ehető a kertünkben?
- Őszi munkálatok a kiskertben: 
- SZABÓ GYÖRGY BÜKKSZENTKERESZTI FÜVESEMBER TANÁCSAI: 
- Csicsóka – a jótékony szénhidrát: 
- A Hársvirág gyógyító növényünk külön fejezetet igényel:

- Egzotikus gyümölcsök — Trópusi gyümölcsök:

- A mediterrán őshonos fája – az Oliva:

- Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid:

- A nyírfa mágikus ereje, mely önálló fejezetet igényel!:

A magyarság ősi gyógymódjai és vallása:



- Dió - a csudajó, mely önálló fejezetet igényel: 
http://emf-kryon.blogspot.hu/2013/04/dio-csudajo.html

- Szúnyogcsípés ellen a hagymától a banánhéjig: 

- ALOE VERA - a csodanövény:

- Gyermekláncfű - Pongyolapitypang:

- A BÁRSONYVIRÁG (BÜDÖSKE) ELŰZI A KÁRTEVŐKET KERTÜNKBŐL:






- GYÖMBÉR - A MINDENT TUDÓ GYÓGYNÖVÉNY:


Faszén - Aktív szén:

- FŰSZERNÖVÉNYEINK:

- Körömvirág:

- A LEVENDULA:

- AZ AROMATERÁPIA - ILLÓOLAJOK:

- SÁFRÁNY - A FŰSZEREK KIRÁLYA - A KIRÁLYOK FŰSZERE:

- Természetes kozmetikumok: 





KÁPOSZTA - Kovászos uborka:







- ALMA - ALMAECET:

- ÖSSZEFOGLALÓ – RENDSZEREZŐ - GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEINK: 



- Petróleummal is lehet gyógyítani a rákot - 10 jó tanács Gyuri bácsitól:


- HULDA CLARK ASSZONY TÖBB ÉVTIZEDE ISMERTE A RÁK GYÓGYÍTÁSÁNAK TITKÁT, MIÉRT NEM HALLGATOTT RÁ SENKI?:
http://emf-kryon.blogspot.hu/2016/09/hulda-clark-asszony-tobb-evtizede.html







Szeretettel,

Gábor Kati


web oldalaim:

blog oldalam: 






Viewing all 528 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>